Zaterdagavond heeft zich wederom euie herhaling voorgedaan van de samen scholingen van de laatste dagen. Nu was het gemunt op de woning van zekeren L. in de Van der-Weifstraat. De politie hield echter tijdig een waakzaam oog en kon de kwaadwilligen véér zijn. Slechts kon nog ééne ruit van ter zijde worden ingeworpen. Krachtig trad toen echter de politie op en hoewel eerst laat de rust wederkeerde, werd iedere dadelijkheid verder belet. Later werd nog op twee plaatsen in de stad eeue ruit ingeworpen. (jisteravond was 't eerst weer de Lauge- gracht die door de bende met een bezoek werd vereerd, later de Van-der-VVerfstraat waar echter de politie wederom ruim baan maakte en met den sabel de menigte uiteen dreef. De zoogenaamde welgezinde burgera maken 't de politie dan al bizonder lastig. Men moest beter begrijpen dat men rm t die handelingen de politie bijna dwingt aan houdend dienst te doen; van welwillendheid jegens haar dragen die handelingen al zeer weinig blijken. Op 27 April e. k. wordt te Leiden een congres gehouden van natuur-en genees kundigen. Een wetenschappelijk werk van dr. Erens te Valkenburg, hetwelk eerstdaags te Luik verschijnt, zal daar naar men ver neemt worden besproken. lieden had ten raadiiuize alhier de openbare aanbesteding plaats van het maken van 80 tweepersoons schoolbanken. Daarvoor waren ingeleverd 15 inschrijvingsbiljetten waarvan het hoogste bedroeg ƒ959. terwijl het laagste 665. beliep. Burgemeester en wethouders hebben besloten de guuniug aan te houden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 46.—, /'23.50, 4.80 en 2.35. laagste 46.—, ƒ22.50 fiAO en 2.30. -De boveuzaal van de Stadsgehoorzaal was gisteravond aardig bezet bij het optreden van het gezelschap Swaabe. De verschillende nummers van het uitgebreid programma werden net en vlug afgewerkt en gaven bizonder veel genoegen. De in teekenaren op de Zondagssoirée's hebben ook wtêr gezien dat de heer Duyser geene gelegen heid voorbij iaat gaan hen van het gebodene te doen genieten. Deze tweede voorstelling van het gezelschap Swaabe zal zeker wel niet de laatste zijn. SJJOVJEÏÏSÏTEÏ'1?. Heden werden bevorderd lot doctor in do rechtswetenschap aan de rijks-universi teit alhier, de heer J. J. Moll, geb. te 's Gravenhage, na verdediging van zijn akademisch proefschriftgetiteld„Onbe voegde uitoefening der geneeskunde (Art. 1 en 18 Wet 1 Juni 1865 (N°. 60) J°. 436 S. W. B.), en de heer J. C. Creutz, geb. te Woerden, na verdediging van zijn aka demisch proefschrift, getiteld: „De onteige ning in de Grondwetten van 1848 en 1887". MNNEN LANÜSCHBERICHTEN. De minister van binnenl. zaken, over wegende dat tengevolge van het overlijden van den heer mr. J. B. Van Osenbruggeu, eene verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten-generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Dordrecht, beeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 26 Maart e. k. en de herstem ming, is die noodig, op Dinsdag 9 April daaraanvolgende. Naar men te Berlijn verneemt, zal er in Den Haag eene voorloopige conferentie plaats hebbei) betreffende het opgerichte internationale werklieden-congres. Deze voor bereidende conferentie, waaraan gedelegeerden uit Frankrijk, Engeland, België, Nederland en Duitschland zullen deelnemen, zou het werk zijn van de socialistische partij in Duitschland, en ten doel hebben eene ver- eeniging tot stand te brengen tusschen de in twee partijen gesplitste Fransche socialisten. Door de Duitsche socialisten worden Bebel en Liebknecht gedelegeerd. (N. R. Ct Na eene korte ongesteldheid is in den afgeloopen nacht te's H age overleden de heer mr. C. W. Hubrecht, oud lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland en sedert een aantal jaren vertegenwoordiger van het hoofd- kiesdislrict Leiderdorp in de vergadering der provinciale staten. Vroeger te Leiden woonachtig, was de over ledene aldaar geruime» tijd raadslid en wet houder, totdat hij in 1872 tot lid van ged. staten gekozen werd, uit welk ambt hij pas kort geleden den ln Juli van het vorig jaar - ontslag nam, na alzoo 16 jaren met toewijding en nauwgezetheid zijne betrekking te hebben vervuld en de aan hem toever trouwde belangen te hebben behartigd. Zijn verlies zal in uitgebreide» kring worden ge- jeïs k ïb sss itra jsm ssïit voeld. De overledene had de leeftijd van 68 jaar bereikt. De afdeeling WassenaarVoorschoten der llollandsche maatschappij san landbouw heeft besloten tot oprichting eener bibliotheek van landbouwkundige werken, ten behoeve der iedeu. Te 's-Gravenhage is een dolle houd ai" gemaakt. Het muilkorven der houden is we der voor vier maanden geboden. Vrijdagochtend is in den Nieuw-Wa teringveldscheu polJtr een alléén staand onbewoond arbeideishuisje afgebrand, toebe- hoorende aan den heer P. J. Hoek. De- oorzaak is onbekend, doch dewijl het nog al eens voor rondzwervende bedelaars tot schuil plaats diende, die, vooral des Vrijdags, zich hier druk vertooneu, ligt het vermoeden voor de hand, dat zij door onvoorzichtigheid de oorzaak van den orand geweest zijn. Een treurig ongeval had Vrijdag plaats i hij de Veldserhrug. De vletterman, aan boord van bet Ned. stoomschip Pollux, dat van I Amsterdam naar Triest vertrokken is, achtte, s toen liet schip die brug dourvoer, wellicht zijn vlet in gevaar. Hij stapte daarom er in j zonder dat iemand dit zag, met het onge- l lukkig gevolg, dat bij bij het achteruit- stoouien van hel stoomschip tusschen de remming»erken en de stoomboot raakte en werd verpletterd. Men vond althans iater, toen men hem mistte en naar hem zocht, zijn verminkte lijk weder. De Zuidcizee is voor een groot gedeelte reeds vol ijs, zoodat de vaart voor zeilschepen weder zoo goed als gestremd is. Uit Deulichem wordt gemeld De helft der arbeiders, die het werk ge staakt hadden in de ijzergieterij „Vuleaans oord," hebben het werk hervat. De anderen hebben werk gevonden san de fabri k van den heer Reigers te Ulft, of te Emmerik en Isseiborg. De heer W. A. Scholten heeft aan het Groningsche gemeentebestuur aangeboden een blijvend aandenken te schenken aan de stad Groningen, als de dag zal zijn aangebroken, dat hij 50 jaar in haar midden vertoeft. Dat aandenken zou bestaan in een over dekte markt, welke aan den noordkant van den Turfsingel véér de Hloemstraat zou ge plaatst worden en waar in de eerste vier jaren geen sleêgeM zou mogen worden ge heven. Uier zou dan de markt kunnen ge houden worden van boter en eieren, n ild en gevogelte, fruit en groenten enz. De kosten worden op vijftig tot zeventigduizend gulden geraamd. Op het kantoor van een der voor naamste induslrieelen te Tilburg werd door den directeur voortdurend geld vermist uit zijn gesloten lessenaar. Ondanks alle uaspo- riugen kon men niet te weten komen, hoe en wanneer die diefstallen plaats hadden. Eergistereumorgen begaf zich de dirtcteur véér het werkvolk naar de fabriek en hield zich verborgen achter een linnen beschot, waarin hij een paar openingen maakte, zoo dat hij alles op het kantoor kon waarnemen. Pas had hij daar postgevat, toen een der werklieden op klompen de fabriek binnen kwam en naar een der zolders ging; een oogeublik later zag hij den werkman op de kousen het kantoor binnensluipen en den lessenaar openen met eenen sleutel, dien hij uit een ander lokaal had weggenomen, en welke op den lessenaar paste. De dief' nam voorzichtig uit het geldbakje, dat voor deze gelegenheid goed voorzien was, een gedeelte van den inhoud. Daarna sloot hij het bakje weer zorgvuldig in den lessenaar, en wilde zich verwijderen, toen de directeur op hem loetrad eu hem den sleutel en bet geld ont nam. De dader was een gehuwu man, vader van drie kinderen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN X i'. 2- .i W i. Woensdag verdrong zich eene groote schare voor het kantoor van de firma Roth schild in de Londensche City. Ieder wilde inschrijvingsbiljetleu en prospectussen heb ben van de maatschappij voor de diamant mijnen in Birmab, welke dien dag zouden uitgegeven worden. Het gedrang, dat reeds vroeg in den ochtend begon, was zoo groot, dat de heer Rothschild niet dan met eene ladder door een venster in zijn eigen kantoor komen kon. Ken knaap raakte onder den voel; twee anderen werden door het breken van eene spiegelruit, die ingedrukt werd, ernstig bezeerd. Men gelooft aan zeer schitterende winsten die door de maatschappij zullen gemaakt worden en er worden aan de beurs ontzaglijke iiooge prijzen voor de aandeelen geboden. De kamer van afgevaardigden beraad slaagde Zaterdag over de interpellatie van 4T3 «H3* ÉS. t&ia. _.3Sl den heer Laguerre b« treffende de Ligne des Patriotes. De heer Lagutrre vroeg inlichting omtrent de redenen, welke tot «le ontbinding der Ligue hebben geleid. Tevens wenschte hij te weten, waarom geen gerechtelijke vervol ging tegen hem zei ven w as ingesteld. De minister president, Tirard, verdedigde den maatregel der regeering en verklaarde dat deze nimmer aal le kort schieten waar het «ie bestrijding van de vijanden der ro publiek betrift. j De minister van justitie, Thévenet noemde j de Ligue eene huichelachtige vereenigmg, j die zich tot laak stelt eker persoon tot liet gezag te verheffen. Wat den heet La- I guerre betreft, deze zal vervolgd werden op het tijdstip dat het gerecht dienstig acht. De kamer nam ten slotte met 848 tegen 220 stemmen eene motie aan van den heer Mérillon, waarin het vertrouwen wordt uit gedrukt in de geestkracht der regeering, om de wet te doen eerbiedigen. De. regeering heeft besloten tot oprichting van een ministerie voor koloniën. De prefecten hebben bevel ontvangen, de bijeenkomst van comités der Ligue des Pa triotes ie verhinderen en ze desnoods niet geweld uiteen te drijven. in particuliere telegrammen uit Parijs wordt verzekerd dat bij huiszoekingen in de bureaux der Ligue des Patriotes lijsten met de namen van geheime aauhangers ge vonden zij», waaronder die van vele repu- blikeinsche ambtenaren voorkomen, die sedert Boulanger bij de verkiezing te Parijs de zege behaalde, tot diens partij overgingen. Hierop zou de regeering het in het bijzonder voor zien hebben gehad. Bij Boulanger moet dientengevolge gisterenavond eene geheime vergadering van zijne aanhangers hebben plaats gehad, om te overleggen wat er verder te doen stond. F A M «1 De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij her vormingen op militair gebied worden voor gesteld. Omtrent de identiteit van den te Madrid gevangen genomen Enge'scbmau, die zich voor 't hoofd schoot, is thans geen twijfel meer. Reeds kort na zijn aankomst in het hotel werd opgemerkt dat de vreem deling onrustig was en zeer onaangenaam gestemd, toen het antwoord op een telegram, dat hij afzond, lang uitbleef. Dit wekte achterdocht. Bij de lijkschouwing bleek dat de ongelukkige niemand anders was dau de vervalscher der zoog. Parnellbrieveu, Iiichard Pigott. Donderdagochtend kwam hij met den Franscheu sneltrein te Madrid aan. Hij had slechts een handvalies en een regen scherm bij zich en sprak enkel Engelsch. Op last van den Eugelsc'nen gezant, die een telegram ontvangen had van net Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, begaf een poiitie-inspecteur zich onmiddellijk naar het hotel Ëmbajadores, waar de vreemdeling was afgestapt. Een tolk geleidde hem naar de vertrekken, die men Ronald Posouby Pigott's aangenomen naam had aange wezen. Pigott kwam in de voorkamer eu vroeg naar het doel der komst van den inspecteur. Toen de tolk zeide, dat dit was om hem gevangen te nemen, vroeg Pigott verlof, zijn hoed te halen eu begat zich in zijn slaapvertrek. Een oogenblik later klonk een schot; de inspecteur en de tolk snelden toe, doch vonden slechts Pigotts lijk. ITALIË. De heer Orispi tracht zich te verstaan met den heer Baccarini om een nieuw kabi net geheel uit de linkerzijde samen te stellen. Als hun gecombineerde pogingen gelukken zou de heer Crispi het tegenwoordig kabinet behouden en slechts twee portefeuilles zouden van titularissen verwisselen. Moeilijk zal het zijn een minister van financiën te vinden. Men zegt dat de heer Crispi geneigd is zich van den minister van oorlog te ontdoen, die weigert 10 millioeu op zijne begrooting te bezuinigen. De Paus heeft op het adres van den kardinaal Monaco La Valletta het volgende geantwoord. „Nu ik mijn 80ste levensjaar intreed, gevoel ik meer dan ooit behoefte aan den bijstand van het Opperwezen. Het kerkelijk beheer wordt moeilijker in de tegenwoordige hachelijke omstandigheden; de toestand van de wereld, van Europa, is schrikbarend onzeker, en dit druist meer hijzonder op het pausdom, dat van zijn werkelijk gezag is berooid. Onderworpen aan een vreemde macht, moet het uood- weudig de terugwerking ondervinden van de bestaande onzekerheid, en de gevaren, waaraan Italië zoowel van binnen als naar buiten is blootgesteld, doen in de geheele katholieke wereld ongerustheid ontstaan." De Paus beklaagt zich verder, dat de kerk in Italië van alle vrijheid is beroofd; hij brengt in herinnering de moeilijkheden bij het aanwerven van geestelijkende ver dwijning va» geestelijke orden de verbeurd verklaring van een groot deel der geestelijke goederen; de verfoeilijke bepalingen van het strafwetboek; en ae aanslagen op katholieke instellingen. Ten slotte zegt de Paus: „Het is eeue dwaasheid te hopen, dat Italië voorspoed zal kunnen genieten, dat het ooit den vrede eu de veiligheid deelachtig zal worden, zoolang de botsing met het pausdom blijft beslaan, en zo.dang aan den Paus bet wer kelijk gezag wordt ontzegd. 2. W 1 T E 3S I, 1 X D. Een ernstig conflict is ontstaan, naar aanleiding van de verkiezingen voor den bonds raad. Ofschoon de liberalen uit Tessino, die in het buitenland vertoeven, voor het rnede- 1 stemmen, waren overgekomen, konden zij toch aan de stemming geen deel nemen. I e kantonnale regeeriug, voor een aanval beducht, beeft het gouvernementshotel te Bellinzona doen barricadeeren en er geschut geplaatst. 8Ï SjSTSCSIL ASf De suppletoire rijksbegrooting bedraagt 21,812,570 M., waarvan 4,611,172 vaste uitgaven eu 4,799,094 voor slechts éénmaal op het gewone budget, en 12,492,304 voor éénmaal op het buitengewone voorkomen. Van het gezamenlijk bedrag worden 9,390,266 M. gedekt door bijdragen der bondsstaten eu 12,298,054 door eeue rijksleening; voorts 194,250 M. door eeue dergelijke leening waaraan echter Beieren geen deel neemt. De veldartillerie heeft in vredestijd zeven afdeelingen per korps, elk van 6 bespannen stukken, en ten deele voorzien van bespan nen amuiuuitiewageus. Bij bet opperbevel over de vloot wordt een centraal punt aangewezen, van waar het commando over schepen en manschap uit gaat, terwijl aan het rijksdepartement van marine het bestuur is opgedragen, onder verantwoordelijkheid van den rijkskanselier. Vuor het keizerlijk paleis te Straatsburg is een som van 24,000 M. uitgetrokken; voor de maatregelen tegen den slavenhandel wordt 1,200,000 M. bestemd, eu als prijs voor hem die het beste ontwerp van het gederikteeken voor keizer Wilhelm inzendt, 100,000 M. bepaald. Keizeriu Augusta heeft Donderdag de officieren eu manschappen der brandweer te Berliju, die zich in het afgeloopen jaar bij zonder onderscheiden hadden, zich doen voor stellen. Zij hield eene korte toespraak, her innerde de waardeering die wijlen baar gemaal bij de voorstelling van het vorige jaar hun had kenbaar gemaakt en onderhield zich eenige oogenblikken met ieder der aanwezigen af zonderlijk. De Hanoversche Courier meldt, dat de consul Knappe op Samoa is teruggeroepen en de heer Stübel, die vroeger Duitschland aldaar beeft vertegenwoordigd, weder derwaarts is vertrokken. De Duitsche consul Knappe is uit Sa moa teruggeroepen, omdat bij niet beant woordt aau Bismarcks voorzichtige inzichten. Hij zal aldaar vervangen worden door den voormaligen consul generaal Stabel, bekend door zijn aan Bismarck opgedragen geschrift, waarin hij den raad gaf bij het in bezit ne men van grondgebied op Nieuw-Guinea zoo zorgvuldig mogelijk de belangen van de Ne-1 derlanders te ontzien. OOST EX KIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 137 tegen 44 stemmen besloten, tot de artikelsgewijze behandeling van de aangeboden staatbegrooting over te gaan. Donderdag is het personeel van kroon prins Rudolf ontslagen, meerendeels met pensioen. De keizer beeft vooral voor het onderhoud van den kamerdienaar Loschek goed gezorgd. Enkele bedienden blijven nog tijdelijk, ter bewaking van de paleizen, in dienst. Kroonprinses Stephanie van Oosten rijk heeft den mede-arbeider van kroonprins Rudolf, Jozef Von Weilen, naar Miratnat ontboden. Men vermoedt dat zij bem zal opdragen uit 's prinsen nagelaten papieren een gedenkboek saam te stellen. UUfiLAIIl. De Daily News meldt uit St. Peters burg dat er groote verontwaardiging heersebt in de provinciën over Atchinoff'a zaak; men veroordeelt zoowel de Fransche als de Rus sische regeering, omdat zij niet eene bloe dige botsing wisten te voorkomen. De FranBche ambassadeur heeft deswege verontschuldigingen aangeboden aan den president van het slavische weldadigheids- comité Iguatieff. Op 20 Maart zal de expeditie naar Thibet uit Petersburg vertrekken. Oude! aanvoering van kolonel Piertsoff, de beereu

Leydse Courant | 1889 | | pagina 4