BIJVOEGSEL ËN A DVERTf NT1EBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 0 n U E IS E fit T Prijs per Nummer 10 Cent. Maandag 4 Maart 1389. A 53. AOVEBTEiTIEM: Bureel: Scheepuaakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANB8CHE BERICHTEN BUITENLANDSCHE BERICHTEN NIEUWS- ss i e Courant vers c Si I j ti t dadelijks* behalve op Zon» en Feestdagen. Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheeie rijk, per 3 maanden 1.60. 202° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. behoorende bij de Leidsche Courant van 4 Maart 1889. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als ma- chinistleerling der 2e klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. Aanmelding véór den 15e April a. s. bij een op zegel geschreven ver zoekschrift aan het departement van marine. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 2 Maart. Naar ons wordt medegedeeld, zal de commissie tot aankoop van paarden voor het leger ook enkele landbouwstreken in Noord- en Zuid-Holland tot dit doel be- zot-Leu. i^vp In den ouderdom van 87 jaren is te Amsterdam overleden de emeritus-predikant J. H. Gunning. De heer F. Vestdijk, een zoon van den onlangs te Amsterdam overleden, wel bekenden S. Vestdijk, is naar ons bericht wordt, onlangs benoemd geworden tot pro- fesor in de massage-teraphie, orthopaedie en medicale gymnastiek aan een der univer siteiten te New-York. (f/. D.) Gisterenmorgen hebben één Zandvoor- der en 3 Katwijker schuiten te Katwijk aan Zee afgeslagen. Ze besomden van f 37 tot f140. De vischprijzen waren nogal hoog: 8 stuks rog werd verkocht voor f4.60; kabeljauw f 1.50 per stuk, schol f8.50 per snees, tong f 14 per snees en gulletjes (jonge kabeljauwen) tegen f 4.25 per snees. Ter eere van de nagedachtenis van wijlen H. M. de koningin-moeder Anna Pau- lowna heeft gisteren in de Russische Kapel te 's Gravenhage de gebruikelijke godsdienst plechtigheid plaats gehad. De Russische ambassade werd vertegenwoordigd door prins Lwow, tijdelijk zaakgelastigde, prins Wikow, secretaris van legatie, en baron D'Yvoy. De dienst werd verricht door den archi- priester Nikita Bogoslowski, bijgestaan door de zangers Gregoreff en Alexsin. De plech tigheid werd voorts bijgewoond door dames van de Russische bewoners der residentie. In het in eeD dichtbevolkt en nauw gebouwd gedeelte van Vlaardingen gelegen koffiehuis van J. De J. ontstond gisternacht brand. In korten tijd werd een gedeelte van het woonhuis en daarachter gelegen pakhuis vernield. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekert. De Schied. Ct. meldt: Niettegenstaande de herhaalde waarschu wingen in de dagbladen legen personen, die zich als kooplieden voordoen, worden er nog altijd eenvoudige lieden slachtoffers gemaakt van hun sluw overlegd bedrog. Zulks was ook het geval met de vrouw van J. C. Van der Meer, in de Breedestraat te Schiedam, die WoeDsdag jl. een bezoek ont ving van twee Rotterdamsche kooplieden, waarvan de een zich voordeed als een Duit- 8cber en slechts Duitsch sprak, terwijl de andere, zijn knecht, als Hollander dienst deed als vertolker. Ook hier deed zich het gewone geval voor, nl. dat de vrouw eerst stalen werden vertoond van buitengewoon goedkoope artikelen, welke bij bestelling aler zouden geleverd worden, waarna de necht de vrouw nog eens afzonderlijk moest spreken over een stuk linnen van tachtig meter, dat hij bij zich had. Hem was iemand bekend, wier naam hij noemde, die het voor 20 cent per meter hooger wilde koopen dan zijn patroon er voor vroeg, hij stelde dus aan vrouw Van der Meer eu hare zuster te wier huize, mede in de Breeslraat gelegen, het feit plaats had, voor, het linnen van zijn patroon te koopen, haar verzekerende dat hij in den loop van den dag zou terugkomen om het te halen, ten einde het te verkoopen aan degene, die er een hoogere prijs voor betalen wilde, zul lende zij daarna dan de winst met hun drieën doelen. Door het aanbod van winst liep de viouw in den val. Zij kocht hel linnen dat gebleken is van zeer slechte qualiteit te zijn en gaf als waarborg dat het door haar zou worden betaald van het geld dat de knecht brengen zou, als hij het stuk limipn voor den hoogeren prijs zou hebben verkocht, op het verlangen van den knecht, in pand een zilveren horloge met gouden ketting en medaillon en ƒ3.50 bovendien. De knecht zeide te vreezen dat zijn patroon het voor het pand en de ƒ3.50 niet doen zou en lag daarom uit eigen be weging nog een rijksdaalder bij genoemd bedrag. Van dit voorval werd de politie in kennis gesteld omdat de bedriegers aan bun belofte niet hadden voldaan. Naar wij vernemen, zou zich iemand bij den commissaris van politie hebben vervoegd met het voorstel om de zaak buiten vervol ging te laten, als het borloge met ketting en medaillon, door vrouw v. d. M. in be taling gegeven, haar werden terugbezorgd, in welk voorstel niet is gelreden. Een kruier, die in den afgeloopen nacht in beschonken toestand op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam op een ageut van politie een revolverschot heeft gelost, is gearresteerd. De kruier beweert, twist met zijn huisvrouw te hebben gehad en niet op genoemden agent, maar in de lucht te hebben geschoten, om het vuurwapen, hetwelk hij gisterenavond in de Zoutsteeg zou hebben gekocht, te probeeren. Voor de betrekking van opzichter over de gemeentewerken en gemeentereiniging te Hasselt hebben zich aangemeld 58 sollicitan ten. Aan de betrekking is een salaris van f 8 per week verbonden. Te Groningen, is naar aanleiding van het werpen met sneeuwballen, tnsschen eenige agenten van politie en de leerlingen der rijks tl. B. school eeue formeele vechtpartij geleverd, waarbij de jongelingen de messen de agenten de sabels trokken. Reu der agenten werd vrij ernstig aan de hand ge wond. Vijf der jongelieden zijn gevat. (Ebt.) Men bericht als eeu opmerkelijk ver schijnsel, dat het zuidelijk gedeelte van ons land in de laatste jaren steeds van uit België door pokken wordt besmet. Zoo werd onlangs deze ziekte aangebracht te Vlissingen door een huisgezin, komende van Üstende, waar de pokken heerschen en vele slachtoffers eischen. Sedert het begin van het jaar zijn daar reeds meer dan 100 personen aan die ziekte gestorven. Dezer dagen is gemeld, dat door den gemeenteraad van Veere Dinsdag behandeld werd een verzoek van een groot aantal in gezetenen om den beker van Maximiliaan te verkoopen, en dat hierop voorloopig afwij zend is beslist, doch besloten werd, bij de regeering aan te dringen tot het verkrijgen van een Bubsidie, wanneer de beker in bruik leen aan het rijk werd afgestaan. Volgettg nader bericht zou de regeering daartoe, zooalg door haar reeds vroeger gemeld werd, niet geheel ongenegen zijn. Het volgende voorval had dezer dagen te Eindhoven plaats. De heer V., deelgenoot der lucifersfabriek alhier, had een groot aantal etiketten met carricaturen etc., die vroeger op de lucifersdoosjes geplakt werden en nu in onbrnik zijn. Deze werden in eene berg plaats bewaard. Eenige jongens kregen hiervan de lucht en sloegen op een geschikt oogenblik bun slag om zich den toegang tot de bergplaats te verschaffen, waaruit zij spoedig met eenen weibeladen buit te voor schijn kwamen. In minder dan geen tijd was deze mare onder de jeugd bekend en kwamen zij weldra in groot aantal op roof uit. De heer V., die spoedig onraad merkte, gaf de politie kennis. Deze verborg zicb en behoefde niet lang te wachten of de kleine roovers kwamen weer op bnit af Doch hoe verschrokken zij toen ze, behalve het begeerde, ook t en dienaar van den heiligen Hermandad vonden, die zich heel spoedig van een achttal hunner meester maakte, en met zijne acht gevangenen, meest beneden de 10 jaar, naar 't bureau van politie matcheerde, vanwaar zij spoedig na eene ernsiige vermaning werden oiilslagen. Het getal der gekaapte papiertjes was legio, en de schooljeugd verhandelde de etiketten tegen 1 cent de 150. Iemand van ruim 100 jaar te Oirsehot heeft deze week nog zijn stem uitgebracht bij de verkiezing van een lid voorde Provin ciale Stalen voor het kiesdistrict Eindhoven. Per rijtuig werd de oude man ter stembus geleid. Aan de loting voor de nationale militie werd te Oirsehot door tweelingen deelge nomen. Beiden trokken een nonimer, die hen van den dienst vrijstelt. Door 22 Pruisische Zollbeamblen met den Obercontroleur aan 't hoofd zijn Woens dag te Mille» bij Sittsrd wederom 30000 kilo graan, onder vermoeden van frauduleus over de Nederlandsehe grenzen te zijn bin nengesmokkeld, bij verschillende landbouwers in beslag genomen. De verslagenheid in 't dorpje is groot. K li X SS. Aanstaanden Dinsdag zal de koniugiu, onder den titel van gravin van Balmoral, zich op reis begeven naar Biarritz. Puns en prinses van Battenberg zullen haar ver gezellen. Door eene flottiile begeleid, zal bet koninklijke jacht Victoria and Albert van Portsmouth naar Cherbourg stevenen. In de zitting der Parnell-commissie van gisteren hebben Parneli's secretaris, Campbell eu Davitt en O'Kelly de echtheid der hun toegedichte si ukken ontkend. La- bouchère loochent dat hij Pigoft 1000 geboden beeft om de vervalscliing der brie ven te erkennen. Pigott vroeg den getuige 5000 voor de bescheiden, later jg 1000. Volgens de laatste berichten is Pigolt naar Genève gevlucht. Een overlooper heeft te Wady Haifa hét bericht aangebracht, ilal Euiiu Pacba opnieuw de Arabieren geslagen heeft, met groot verlies van hunne zijde. De slag had plaats in de provincie Bahr-Gel-hazal. Ï8 A SÜ&Ï.Ï M. De strenge maatregelen, welke de Fran- sche regeering eindelijk tegen de rumoerige vereeniging van den heer Déroulècie heeft ge nomen, worden zeer geprezen door de Ré- puhltque Francaise. Het opportunistische blad heeft nu zeifs een woord van lof over voor den heer Tirard, doelt verzuimt teveos niet te doen uitkomen, dat ook de heer Spulier zitting heeft in dit ministerie. Het orgaan van den heer Ferry wijst er daarom met groote ingenomenheid op, dat de kamer, in antwoord op de interpellatie van den Boulan- gist Delaforte, de houding van het kabinet heeft goedgekeurd. De heer Magnard is minder ingenomen met het besluit der regeering. Ofschoon geens zins instemmende met de rumoerige vereeni ging, doet de hoofdredactuer der Figaro uit komen, dat de Ligue nu feitelijk niets meer is dan een werktuig bij de verkiezingen, waar voor de regeering bang is geworden. De ont binding der vereeniging wordt daarom door den heer Magnard beschouwd als een wille keurige maatregel, die afkeuring verdient, ook al treft deze personen, met wier streven hij niet is ingenomen. De Justice heeft het nog te druk met de bespreking van de interpellatie van den heer Andrieux over Tonkin om reeds haar oordeel over dit geval te kannen zeggen. Toch herinnert het radicale blad er aan, dat van eeu eigenlijke ontbinding der Ligue geen sprake kan zijn, daar deze vereeniging nooit door de wet is bekrachtigd. De Ligue be stond slechts, daar zij geduld werd, en daarom behoeft de regeering slechts de bijeenkomsten der vereeniging en baret onderafdeelingen te verbieden. De advocaat Laguerre, Boiilangers rechter hand en een der onJerteekeuaars van de be kende verklaring, heeft zich ongerust ge maakt, dat tegen hem geen vervolging zou worden ingesteld. Onmiddellijk heeft hij een brief geschreven aan den minister van justitie, waarin hij het ministerie met een interpel latie bedreigt, indien ook niet tegen hem, evenals tegen de heeren Déronlède en Richard, een gerechtelijke vervolging wordt ingesteld. Toen de rechter van instructie, de heer Atbalin, de papieren der vereeniging onderzocht, voeg de de heer Laguerre Item toe„Ga uw gang maar; vandaag houdt gij huiszoeking bij ons; morgen doen wij het bij u." Dat de maatregelen der regeering te Parijs groot opzien verwekten, spreekt van zelf. Een talrijke menigte was spoedig op de Place de la Bourse bijeen en de meest vreemdsoortige geruchten werden terstond door de geheele stad verspreid. Alles liep echter zonder eenige stoornis af. De rechter Athalin onderzocht alle kisten en kasten, maar vond, zoover althans bekend, niets bij zonders. Met groote moeite werd een brand kast geopend, waarvan de heer Déroulède weigerde den sleutel te geven. Toen de deur met groote inspanning was opengebroken zag meu, dat de kast 'geheel ledig was. Dat de heer Déroulède dit wist, wordt na tuurlijk niet in twijfel getrokken. De bepaling der strafwet, op grond waar van de inbeslagneming geschiedde, luidt aldus: vHij, die door vijandige handelingen, welke niet zijn goedgekeurd door de regee ring, den staat blootstelt aan het gevaar eener oorlogsverklaring, zal gestraft worden met verbanning buiten het gebied der repu- pliek en met deportatie, indien de oorlog werkelijk volgt." De heer Déroulède verklaarde, dat hij dit niet had bedoeld, „maar riep hij uit de Liguo is nu ontbonden. Des te beter, leve de Ligue die morgen 100,000 leden meer zal tellen dan gisteren". Terwijl de courantenverkoopers goede zaken maakten door hun bladen te venten onder het geroep: „Arrestatie van den heer Déronlède", begaf de persoon in quaestie zich naar het Grand Hotel, waar een feestmaal werd gegeven ter eere van generaal Bonlanger, dat door den generaal werd bijgewoond. Van een inhech tenisneming van den voorzitter der vereeni ging schijnt trouwens geen sprake geweest te zijn.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1