BIN N EN LA XDS0HE BERICHTEN. 3E3 TH» j san :r"*r dat hooggeplaatste ambtenaren zelf winkeliers zijn en van hun tractement niets aan den winkelstand ten goede doen komen? Men moet leven en laten leven en nagaan of het gedroomde voordeel opweegt tegen het be rokkende nadeel. Immers Eigen bulp kan niet zoo goedkoop leveren als de werkzame, nijvere winkelier, die alles in bet werk stelt om zijne klanten te behouden. liet fiuautiëel voordeel zou in elk geval te gering zijn om in de schaal te mogen worden gelegd bij het inkomen van den hooggeplaatste*! ambtenaar. Maar bovendien beschikt Eigen hulp over eene protectie die voor een winkelier onbereikbaar is. Een voorbeeld: uw zoon zal gaan deelnemen aan een examen voor Breda of Willemsoord en terwijl de uitslag nog geheel onzeker ontvangt de patient eene circulaire van Eigen bulp, afdeeling zee- en landmacht, met aanbo 1 hem bij slagen zijne benoodigd beden zoo goedkoop mogelijk te leveren. Kan dat anders dan achteruitgang van d n winkelier tengevolge hebben wanneer Eigen bulp zaken doet door de korting aan hun leverancier te beknibbelen en door die korting hare administratie dekt. liet werken en streven van Eigen hulp is achteruitgang, 't is eene parodie op vooruitgang. Toch zijn de prijzen bij de wiukelver eenigingen niet laag. Bij de Delftsche vereeniging zijn ze zelfs 15 pCt. hooger dan bij de meeste winkeliers, soms zelfs 30 pCt. en de uitkeering aan 't einde van het jaar van b. v. 15 pCt. is reeds wie weet hoevele malen betaald door den hoogeren prijs der waren; vaak ook heeft zulk eene vereeniging eenige waren niet in voorraad, omdat die tijdelijk voor haar te duur waren en de deelnemers moeten zich dat laten welgevallen. Evenzoo wordt een bestuur vaak bedrogen door de groothandelaars die de omstandigheid waarnemen dat de be stuursleden van de waar geen verstand hebben. Toch wordt de winkelier dagelijks bedreigd en het monster egoïsme vraagt: yben ik mijns broeders hoeder". Doch men bedenke dat dit geen broederwoord is, maar het woord van een broedermoorder. Het water staat aan den top van den dijk, vervolgde spreker, en wanneer ge het niet keert hebt ge. het recht verbeurd u te beklagen wanneer ge door den stroom wordt meegesleept. Gij leden van Eigen hulp, vervolgde spreker, neemt geen werk uit de handen of brood uit den mond van hen wie het toe komt; daar hebt Valt niet in uw eigen dorpsfeesten. Het weêr was van ochtend van een twij felachtig humeur, en toch kon met recht de verwachting wordeu gekoesterd dat de eerste lentedag den feestvierenden gunstig zou zijn. Langzamerhand kwam de driekleur van uit de woningen te voorschijn en werd de studentensociëteit Minerva met groen en bloemen gesierd en van toestellen voor gas- illuminatie voorzien. Ook de heer P. So- merwil, de actieve pedel van het corps, had voor fraaie versiering van zijne pni gezorgd en ook enkele andere woningen waren ver sierd. De driekleur woei echter allerwege, Hier en daar, voor de akademie en de sociëteit Minerva, werd reeds eene ongewone bedrijvigheid opgemerkt en stelden zich nieuwsgierigen ei die waren velen langs de straten op, wachtende op de din gen die komen zouden. Tegen halt één verzamelden zich de leden van het Leidsch Studentencorps met hunne vaandels en banieren aan de academie, om den stoet samen te stellen tot ïnliaien van de reünisten aan het station Die s'oet werd aldus samengesteld: Een escorte hu zaren, hel muziekcorps van het 4de regi ment infanterie, kapelmees'er de lieer J. G. 11. Mann, de pedel van eet Leidsch Stu denten-corps, de banierdrager van liet corps le paard, eene eerewacht te paard (Stilden teil caroüssel-vereeniging) onder command, van den lieer J. Postbuma, het collegium van bet corps, vaandelwaclit van Pio Pa- tria onder commando van den heer F. J LX C. Egter van VVissekerke, vaaudelwaeht van Njord, onder commando van den lieer W. F. De Vogel, vaandels, banieren attributen der verschillende vereenigingen en gezelschappen, muziek van het 8de re- gimeut huzaren van 's Hage, kapelmeester de heer L. M. Van Waasdijk, de faculteiten met hunne banieren naar volgorde, philo 8opliisclie, juridische, medische, iitterarisclie. theologische. De stoel werd gesloten door een escorte huzaren. Te één uur ongeveer vertrok de stoet van de academie en nam haar weg langs Rapenburg (westzijde), Nienwateegbrug, Ra penburg (ooslzijde), Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Paardensleeg, Beestenmarkt en zoo naar bet station. Daar kwam te 2 uur 8 minuten de trein uit Rotterdam en te 2 uur 13 minuten die uit Amsterdam aan, met zich voerende een aantal reünisten uit alle oorden van ons vaderland. - - Langs het gelieele perron waren door de het recht niet toe. goede zorgen vau de directie van de Hol- zwaard. Door handel j laudsc'ne IJzeren Spoorwegmaatschappij guir- laat ons is ons vaderland groot geworden, dus den handel hoog bonden. Ook het patentrecht drukt ongelijk. Een omzet van J 130.000 is de hoogste dien de wetgever kent en Eigen hulp in Den Haag zet zes ton meer omdie das onbelast blijven. Een punt van overweging zal het nog moeten uitmaken of men den leden van Eigen hulp zijne orders, of bij verkiezingen zijne stem moet onthouden. Het eenige middel van bestrijding, doch een waardig middel, is het onvermoeid streven van de winkeliers om goede waar te leveren tegen den laagst mogelijken prijs en de clientèle vlug te bedienen. En bij dat middel zou 't zijn nut hebben zich te verbinden tegen Eigen liuip in eene Leidschc afdeeling van Maatschappelijk belang. Wat één niet dragen kan wordt wellicht door twee ge torst. Waar zóóveel hooggeplaatste ambtenaren Eigen hnlp steunen en zelfs een vorige mi nister van oorlog bestuurslid was, mag een woord van buide niet worden onthouden aan den tegenwoordigen minister Bergausius en aan het kamerlid Van Kempen die daartegen in de bres springen. Gij mijne heeren zoo eindigde spreker vereenigt U en weest niet bang in begin een enkelen klant te verliezen. Wan neer ge 't gevaar kent moogt ge niet langer wachten samen te werken om het te bestrijden Toont U in deze krachtige, kloeke, eerlijke, fiere mannen, bezield door eene overtuiging en door den moed die uit te spreken. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Sillevis van Leiderdorp, uit de hoorders, en de heer De Boer, uit het voorloopig comité, dankten spreker voor de warmte waarmrê hij den strijd had aangebonden. Zij hoopten dat hij er de vruchten van zou plukken die hij er zich van heeft voorgesteld. Eene Leidsche afdeeling van Maatschap pelijk belang werd na opgericht en terstond traden ruim vijftig leden toe. Weldra zullen die leden tot eene nadere bespreking worden opgeroepen; intussehen zij 't hun aanbevolen in bunnen kring voor bet beginsel werkzaam te zijn en der afdeeling nieuwe leden toe te voeren. landes van groen en oranjeappelen aangebracht eu ter zijde van den hoofdingang was een ware schat van groen en bloemen geplaatst die dat gedeelte van het perron tot een waren bloemhof maakten. Intussehen waren van de verschillende groepen uit den stoet photographische af beeldingen genomen. Toen de treinen waren aangekomen, door het gejnich derstudeuten I begroet, namen eereleden en professoren plaats achter het collegium, de reuuisten achter het muziekcorps der huzaren. Te half drie zette de stoet zich in he- corps. Alleraardigst werden daarin gevlecht de twisten in de Pauw op den Nieuwen Rijn, met den student Kraakman als inleider. Maar toen greep ieder naar verbetering van dien toestand en 't wnreu onze mei roem bekende, thans overleden huoglferaar, Goud smit eu de heer Molenwater, ilo eerste als president, de tweede als secretaris van eene commissie uit de studenten, die krachtige maatregelen beiaaindeu. Weldra kon de heer C G. Cobet, later de geachte boogleeraar, het nieuwe corps inaugureeren eu 't is liirr de piaats een woord van huide en dank te brengen aan de wakkere oprichters, die zich nu wellicht zouden verwonderen dat hun werk van zoo 1 langen en uitmuntenden duur zou zijn. Een woord van hulde aan de nagedachtenis van de heeren Goudsmit en Molewater. Nog eene reeks bizonderheden omtrent de geschiedenis van het corps hooiden we uit den mond .an den heer Vissering en de gebeurtenissen in 1875 bij bet 3U0jarig bestaan van de akademie bekleedden er eene eereplaats in. We mogen daarvan niet ver geten de schenking van het sclioone corps- "aandel door de Leidsche jonge dames, een vaandel dat met zijn daarop gewerkt devies Virtus, Concordia, Fides" nog steeds de studenten den weg door Leiden en door iiet studentenleven wijst. Hoe op 't gebied der lichaamsoefeningen en op dat der iinellectueele ontwikkeling het Leidsch corps in leven en beweging toenam eu hoe nog oulaugs de wederop richting van Sempre Crescendo van nieuw leven getuigde. In enkele grove trekken had spreker dus, naar zijn zeggen, de ge schiedenis en den strijd van liet corps ge schetst. Maar zegevierend had men het corps uit dien slrijd zien treden. Ge zult, reünisten, wel veel veranderd vinden aan onze akademie, maar de goede geest is er gebleven. Ge kent ons niet, maar ge zult ons herkennen. Laat ons een verbond slui ten zooals slechts vrienden dat sluiten kunnen. Een luid applaus was de dank voor al het zoo kioek door den heer Vissering gesprokene. Doch dit was niet het eenige antwoord. De heer Mr. A. A. De Pinto, uit Den Haag, vroeg het ivoord als een der oudsten onder de ouderen. Hij deed dal om een woord van dank en wuardeering uit I te spreken voor het tegenwoordige studenten- geslacht dat den roem eu de eer van het corps zoo hoog houdt, 't Is hier de plaats om te vertolken den on verwelk baren luister van de alma mater die eeuwen trotseert en toch zich zelve steeds vermeit in eene eeuwige jeugd. Er is stof te over voor dank, sprak de lieer De Pmto, en hoewel, zooals ook Da Cosla zoo schoon heeft gezegd, de meusch 's levens lente geen tweede maal smaken kan, is er in den killen herfst nog wel eens een enkele dag die zich door jeugdigen glans kenmerkt, een ware lentedag. Zulk een dag was het heden en die dag werd den oud-studenten door de tegen woordigen bezorgd. Innige, warme dank daarvoor, voor de inleiding op al wat heden nog te genieten valt, en voor hen dit t zoolang kunnen volhouden ook morgen doch spoedig zonder bekomen letsel gered door den 16 jarigen jongen genaamd Samuël Van VVelzen. De dame wier lijk te Katwijk werd opgeviseiit behoorde le huis te Noordwijk. OFFICIEEL»: ISitttlCiirEN. De officier van administratie 1ste kl. A. Vermeulen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. weging en nam zijn weg, in de meest vol- maakte orde, langs Beestenmarkt, Paarden- Friscbe jeugd, broederlijke gezindheid worden steeg, Kort Rapenburg, Rapenburg, (oostzijde) j hier in ruime uiate teruggevonden door hen ::i_i nlelie iu belangstelling voor Leidens akademie Doeienbrug, Ripenburg (westzijde), Doc-za- I straal, Raamsteeg, Garenmarst, Groenenbrug, ruciienuiug, j nooit zullen verflauwen. Wees trouw gelijk Steenschuur, Brèêstraat tot aan de Gehoorzaal ooi uwe voorgangers waren aan het r Virtus, uniuutiaai V ,v i -i u Het eeheel i Concordia, Fides en mocht ooit het corps geneei i j„n „n\un ftl fin te waar de stoet werd ontbonden, nci gtiicci kte een opwekkenden, frisschen indruk, j zich bedreigd zien dan zullen wij allen le de corporatiën waren uitmuntend vertegen- wapen loopen om voor haar behoud te woordigd en de eerewacht van de Leidsche j strijden, carousselvereeniging vooral gaf een schitte- l renden aanblik. Ook een drietal tweewielers de véloeipèdevereeniging had zich achter de kloeke vertegenwoordigers van Njord en Pro Patria aangesloten. Te ruim drie uur waren dus de eereleden 1 me voeren van het collegium, de oud-leden en de leden van het corps, de professoren eu nog eenige andere belangstellenden in de Gehoorzaal vereenigd en nam het collegium, na eenige nummers muziek van de kapel van het 4e regiment, op het tooueel plaats. De heer G. Vissering, voorzitter van het collegium, nam nu het woord. Heeren oud leden sprak de heer Vissering wanneer ik op dit oogcnblik tot U spreek gevoel ik als 't ware beschroomd het woord te tol zoo tal van mannen die zich jegens het corps verdienstelijk hebben ge maakt. Maar ik hoop dat ge zult over tuigd zijn dat mijne stem die van honderden vertegenwoordigt. Wees welkom, gij vaders en verzorgers van het corps; wij zijn ver heugd dat ge hier zijt gekomen om ons te beoordeelen, billijker dan we dat vaak gedaan worden, zelfs door de pers, terwijl we vaak worden voorgesteld als de vertegenwoordigers van al wat losbandig en slecht is. In korte trekken schetste nu spreker de wisselingen door verschillende studeuteneor poratiëu ondergaan vóór het bestaan van dit Een oorverdoovend applaus vervulde de net versierde zaal eu de heer Vissering noodigde de eereleden van het collegium uit op hare vergaderzaal te komen om daar te worden gerecepieerd. Te iialfzes vereeuigdeu dezelfde heeren zich aan een diner, namens het corps in hotel Levedag aaugebodeu. Gednreude het diner liet zich de muziek van het 3de regi ment huzaren onder leiding van-den heer Van Waasdijk voortdurend liooreu. iie- denavoud volgen, zooals we reeds hebben gemeld, tooneelvoorstelliug en concert en daarna receptie en concert op de sociëteit Minerva waarheen de gasten zich in optocht met fakkellicht zalleu begeven. Het weêr heeft zich vandaag uitmuntend gehouden hopen we dat dit ook morgen zoo zijn zal. Bij liet gisteren te Utrecht gehouden acte examen voor nuttige handwerken lager onderwijs is geslaagd mej. A. C. Brouwer alhier. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Februari ingelegd f 74544,27, terugbetaald f 61156,28 terwijl zijn afgege ven 164 nieuwe en geheel afgelost 111 boekjes. Hedenochtend te ongeveer 11 uur is de werkster van den heer H. een emmer water scheppende in den Ouden Singel geraakt Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomscbip 1ste klasse Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Mereier, den 27sten Februari jl. te Madeira aan gekomen. Aan boord was alles wel. (St. Ct.) Ofschoon het D. v. Z. H. en 't Or. het bericht tegenspreekt, dat Je onderwijswet van den raad van state bij de regeering is teruggekeerd, houdt Het Fad. de juistheid er van vol. liet deelt mede, dat het van be voegde zijde gisteren een bevestiging er van ontvangen heeft. Het advies vau den raad van state is ge arresteerd, en, met eeu advies van den staats raad mr. J. Heemskerk Azn,, aan den ko ning verzonden. Zoowel bij de marine als bij het leger is de bepaling ingevoerd, dat marcheerende troepen, betzij dan gewapend of ongewapend, bij eene ontmoeting, rechts voor elkander zullen uitwijken. Bij een ontsporing van den IJsel- Sloomtrain, in de nabijheid van het station Voorscholen, heeft een vrouw uit Delft den arm gebroken. De arrondissements-rechtbank te 's Hage deed gisteren uitspraak in de Donder dag jl. behandelde zaken en veroordeelde den zaakwaarnemer uit Leiden, ter zake van op lichting, tot 1 maand gevangenisstraf. Verder werd behandeld het hooger beroep van een door den Leidschen kantonrechter gewezen vonnis tegen een inwoner van Kat wijk aaii Zee, ter zake van eene jachtover- treding. Twee personen, door beklaagde als getuigen décharge medegebracht, bevestigden diens bewering dat niet hij, maar zij in de duinen bij Katwijk de wildstrikken, waarmede de overtreding was gepleegd, hadden geplaatst eu Dagezien, en beklaagde aan het bewuste delict onschuldig was. De rijksjachtopziener ontkende niet dat ook deze beide getuigen decharge iu het duin strikken gezet en op den bedoelden dag na gezien hadden, maar hield vol dat hij wel degelijk, in weerwil dat het nog duister was, beklaagde berkend eD aangezegd had zijn dag te onthouden. Het O. M. vorderde vernietiging van liet vonnis ter zake van een vormgebrek, overigens bevestiging daarvan vragende. Uitspraak a. s. Donderdag. Op de auctie, in de vorige week bij de firma VV. P. Van Stockuvn en Zoon te 's Gravenhage gehouden van eene verzameling portretten, autographen en historische docu menten, werden o. a. de volgende prijzen besteed voor autographen Brief iu 't latijn van Isaac Vossius aan Cl. Saumaise te Leiden, gedagt. Stockholm 19 Jan. 1650, waarin V. zich verdedigt tegen het verwijt dat hij Saumaise bij ko ningin Christina van Zweden iu oni zou hebben doen vallen, f100. Brief in 't latijn van G. J. Vossius ast iiugo De Groot, gezant van Zweden t« Parijs (Leiden Juli 1642), behelzende eeni critiek op een schotschrift van Jac. Lauren- tius, waarin een geschrift van Grotius wordt aangevallen, f 75. Juist 14 dagen geleden was er te Bever wijk eene bijeenkomst van het Leger dei Heils, die op bijzonder ruwe en onhebbelijke wijze werd gestoord. Voor de arrondissementsrechtbank t: Haarlem stonden reeds gisteren de vermoe delijke daders terecht. Het waren: P. Van L. 51 jaar ond, poe lier; J. B. 22 jaar, en G. Van der K., 23 jaar, allen uit Beverwijk, Zij allen zouden in vereeniging met andere, onbekend gebleven personen op den avoni van den 14den Februari 11. iu een aan d' Meerstraat gelegen lokaal te Beverwijk de bijeenkomst van het Leger des Heils of ruwe wijze hebben verstoord door gevloei, getier eu gepleegd geweld. De banken werd® omvergeworpen en als werptuigen gebruik', de glasruiten ingeslagen, de lampen afge worpen eu vernield, terwijl de eerste te klaagde nog bovendien bij den ingang ee' heilsoldaat gewelddadig aangegrepen en zooveel kracht zou hebben

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2