BIN .IS iüj LAN DoCiiE MaiOHIÜN. k- hs m kb «se t&z ma aa ra» arj ra*_ .-m. j^bs- tt» 11°. Idem van de wed. A. M. Rebel, lot inneming van een gedeelle water bij de Paardensteeg. 12°. Idem van de Leidsehe Afdeeling der Schippersvereniging Scbuüevaer, om trent vernieuwing van reinmingswerk aan de Spanjaardskrug. 13. Is aan de orde het verzoek van den directeur der Kon. Nederl. Grofsmederij tot aanplemping van een gedeelte der Zijlsingel- gracht; burg. en weth. hebben geadviseerd het verzoek, in den vorm waarin het is gedaan, van de hand te wijzen. De heer Zillesen vraagt of het niet mogelijk zou zijn, wegens het spoedeisehende van het geval, het verzoek in hoofdzaak toe te staan, met opdracht aan burg. en weth. cm nader omtrent den vortn van liet in gebruik te nemen gedeelte, uret minder bezwaar voor het algemeen belang, te be slissen. Het voorstel wordt voldoende on dersteund en met 20 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Cock en Verster. AJsnu worden zonder discussie of hoofde lijke stemming goedgekeurd: 14. de staat van af- en overschrijving op de begrooting 1883 van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis, en 15. de staat van af- en overschrijving op de begrooting 1888 van de Bank van Leening. Intusschen is het 4de punt van de agenda, n. 1. het voorstel betrekkelijk de belegging van gelden over het dienstjaar 1888, verdaagt totdat de commissie van financiën daarover haar rapport zal hebben uitgebracht. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorziller de vergadering. Bij beschikking van den minister van binnenlaudsche zaken van 27 dezer, zijn, voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 December 1889, benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan de rijks-universiteit alhier: VY. L De Vos eu J. M. Dutilh. Door de geneeskundige staatscommis sie is in hare hedenmiddag gehouden zitting tot arts bevorderd de heer II. W. Beekhuis en voor het eerste gedeelte toegelaten de heer L. W. M. Vermeulen. Tot tandarts werd bevorderd de heer F. J. Margadant. Bij de gister te Breda gehouden akte examens fraaie handwerken is o. a. geslaagd mej. M. S. E. Antink, alhier. Bij de te Utrecht gehouden akte-examens nuttige hand werken slaagde mej. J. D. Blanken, even eens alhier. Uit Leiden schrijft men aan de N. R. Ct.De openbaarmaking der bijzonder heden omtrent het huldeblijk aan den Leid- schen bibliothecaris dr. W. N. Du Rieu aan te bieden, in het N. v. d. Dag van beden is slechts aan groote onbescheidenheid te wijten. De commissie tot aanbieding van het hul deblijk had haren omzendbrief, waaruit al dat nieuws (ook ons niet onbekend) is geput, onder kruisband, als drukwerk verzonden. Dat het ontijdig openbaarmaken van den aard der huldebetooning bovengenoemde qualificatie verdient, is hierdoor duidelijk. Dat de al te ijverige reporter, die zich hier aan schuldig maakte, slechts uit dien ver- trouwelijken brief heeft geput en overigens niet was ingelicht, blijkt hieruit, dat de aanbieding van het huldeblijk, om de studen tenfeesten van 1 Maart, niet cp dien door hem genoemden datum, maar wel Zondag daaraanvolgende te twee uur zal plaats hebben. Het geschenk zal Zaterdag 2 Maart voorde deelnemers, in het Nutsgebouw, ter bezich tiging worden gesteld van 2 tot 4 uren des namiddags. Wat we zoo nu en dan reeds hebben vermeld omtrent de corpsfeesten op Vrijdag en Zaterdag 1 en 2 Maart, willen we nog maals voor onze lezers in zijn geheel mtê deelen, daarbij voegende wat sedert nog is bekend geworden. Vrijdagmiddag zal het studentencorps zich naar het station begeven om aldaar de reu- nisten af te halen die met de treinen van verschillende richtingen aar zullen aan komen. Te 2.10 zullen zij daar plechtig worden ontvang n. De stoet zal tot de ontvangst, twee muziekcorpsen met zich voerende, zich verzamelen aan de akademie e i zijn weg nemen langs Rapenburg, Nieuw- steegbrug, Rapenburg, Steenschuur, Bree- straat, Kort Rapenburg, Paardensteeg en Beestenmarkt. Des namiddags ten 3 ure zullen eere leden, professoren, reünisten en studenten zich verzamelen in de Stadsgehoorzaal om de feestrede te hooreti van den president van het Leidsehe Studentencorps. Van het station zal de stoet zich -'-aarheen begeven langs Beestenmarkt, Paardensteeg, Kort Rapenburg, Rapenburg, Doelenbrug, Rapen burg, DoezastraatRaamsteegGareumarkt, Groenenbrug, Steenschuur en Breestraat. Des namiddags ten 4 ure receptie van de eereleden van het collegium door het tegenwoordige collegiumop de vergader zaal van dat college. Des namiddags te 5ure diner aange boden door het collegium namens bet Leid- sc'ne Studentencorps aan de eereleden van bet collegium in liet hotel Levedag. Des avonds ten 81 ure voorstelling in den Schouwburg door leden tan de sluden tenafdeeling van liet Nederl. Tootieelvexbond en concert van Sempre Crescendo. Na af loop der voorstelling zullen de Lasten zich in optocht met fakkellicht naar de sociëteit Minerva begeven waar receptie zal gehouden en concert zal gegeven worden. Zaterdagmiddag ten 2 ure malinée op de sociëteit Minerva door de slafmuziek van bet 4de regiment infanterie. Des avonds ten 6 ure Corpsdiner van eereleden, professoren en reünisten van het Leidsehe Studentencorps in de Stadsge hoorzaal. Des avonds ten 11J ure concert en kroeg jool op de sociëteit Mi lerva, muziek van het 4-de regiment infanterie. Ter gelegenheid van het 50 jarig be staan van bet Leidsehe Studentencorps verschijnt bij den uitgever P. Somerwil een geillustreerd feestnummer van de Vox Slu- divsorum, in luxe uitgave groot folio formaat, bestaande uit bijdragen van voorname let terkundigen, muziek, losse teekeuiugen, enz. Het nummer wordt Maandag verkrijgbaar gesteld. Bij den uitgever E. J. Brill verschijnt eveneens een feestnummer vau het algemeen Nederlatidscb studentenweekblad Minerva bevattende geschiedenis, volledige ledenlijst, bijdragen van de hand van eereleden van het collegium, teekeuingen enz. De abonnés ontvangen het nummer gratis. Gisteravond bad in de Stads Gehoor zaal de aangekondigde groote voorstelling plaats van Wery's groot bonden en apen- theater en circus iu miniatuur. Eik nuuimer van het rijke programma werd a.et zorg afgespeeld en de netr.eid waarmeê de bewe gingen werden volvoerd wijst zeer zeker op volharding en tact van de instructeurs, 't Is waarlijk niet gemakkelijk aan die dieren te leeren, wat ze ons zonder dwang, alleen op een wenk van bun meester vertoonen en die meesters hebben er dan ook alle eer van. De Ooslersche maaltijd, door zes apeu voorgesteld, was allerkoddigst; de honden Lion, Mouton en Chek, in hunne werk zaamheden op touw eu dubbele ladder wa ren uitmuntend en bet koorddansen van den aap Chakeliene en de grande voltige vau den baviaan Hercules tvaren bewonde- renswaard. Ecne kranige verschijning maakten de groote Lapoenderaap Samson op de vliegende trapéze en de volbloed Deensclie tijgerhond in zijne buitengewone exercitiën, gedresseerd als schoolpaard. De honden op de ton, hun springen door hoepels en over hinder nissen, de grappige reis naar Berlijn eu bet ongeluk daarbij met den reiswagen alles was in staat om onophoudelijk de aandacht van het publiek gespanueu te houden. Ook in de tweede afdeeling was dit het geval met de buitengewone werkzaamheden door het gedresseerde paard Nelson en de buitengewone sprongen door het paard Monte Christo, terwijl af en toe de vroolijke lustige Clowns bun best deden en een acro baat zich dapper weerde. Zooveel is zeker dat wie zich gisteravond met ons een plaatsje beeft gezocht voor zich en zijn klein volkje weêr eens als van ouds heeft genoten en een volgende maal met evenveel genoegen eene voorstelling van dit gevarieerd gezelschap zal wiilen bij wonen. Gisteravond werden twee meisjes van bet Leger des Ileils op straat door jongens uitgejouwd en lastig gevallen. De politie beschermde de vrouwen en geleidde hen naar hunne woning. Hedennacht zijn binnen onze gemeente allerwege socialistische blaadjes verspreid aan den werkenden stand gericht en bij de inwoners ouder de deuren geschoven. De inhoud er van komt overeen met wat de meeste van dergelijke gescbiiftjes te lezen geven. Hedenmorgen is uit het Kanaal nabij Katwijk-Binnen het lijk opgehaald van eene vrouw naar gissing tusschen de 60 en 70 jaar, middelmatige lengte, grijs haar, hoog voorhoofd, breede neus, aangezicht vol cd met rimpels, gekleed inet zwarten hoed, wol len gebaakten zwarten doek, wollen borstrok met lichtgrijze rand, paarsch gestreept jak, manteltje (zwart met bont gevoerd) zwarte japon, oude zwarte rok, witte rok, blauw baaien onderbroek (nieuw) zwarte kousen, lage schoenen met zwarte gespen. Zij die eenige inlichtingen omtrent dit lijk kunnen geven worden verzocht zich aan het pobtiebureel alhier te mt-luen. Hedenavond wordt op den hoek van de Paardensteeg alhier (u°- 13—15) een groot calé Restaurant geopend iu dat geheel gerestaureerde eu uitgebreide hoekhuis. Aan de flinke nette inrichting, aan uitmuntend buffet en fraai billard Touiet in een ietwat lager deel van de zaal geplaalst c-n aan de geueel vernieuwde varuuda is duidelijk te zieu dat het kofliehuis bestemd is voor bet gegoede publiek en voor jongelui vooral. Bovendien kan met er voor alies terecht, déjeuners, diners, soupers, plat du jour, uitstekende biersoorten en vooral voortref felijk Muncbeuer bier waaraan alie zorg wordt besteed. De eigenaar de beer L. Zunlerveld, heeft de zaak kloek aangepakt eu zich daardoor als 't ware reeds vooraf verzekerd van een druk en geregeld bezoek. I' 4' I V ER 81 HIT. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunslig gevolg afgelegd Het kerkelijk voorbereidend examen door den heer 1). Eilerts de Haan. Het doctoraal examen in de godgeleerd heid door den lieer 11. W. Tor Haar. Het doctoraal-examen in de rechtsweten schap door ile heeren 1 Van Houwemngen en G. L. Mens Fiers Smeding. MFFICIEEL.i-1 BËJSlüam'. De minister van rnaiine zal op 1 Maart geen audiëntie verleenen. Het thansingediend gewijzigd ont werp op tegengaan tan overmaligen arbeid van jeugdigen personen en vrouwen beval eene omschrijving van hetgeen onder fabrie ken eu werkplaatsen wordt verstaan. Ver ler wordt ouder meer het verbod voor bepaalde soorten van arbeid tot vrouwen iu fabrieken en werkplaatsen uitgestrekt. De arbeidstijd van kinderen en fabrieks arbeidsters wordt thans algemeen beperkt van 6 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds, be houdens vergunning van den burgemeester om bij uitzondering den arbeid 2 uren langer te doen duren gedurende ééue week of om den andereu dag gedurende twee weken in bepaalde fabrieken. Voor bepaalde bedrijven kan vrijstelling verleend worden, behalve voor meisjes be neden 16 jaar; doch in geen geval zal vrouwenarbeid vroeger mogen beginnen dan te 5 uren 's ochtends of later 'eindigen dan 11 uren 's avonds. Voor toezicht worden nu ook ten hoogste drie bijzondere inspec teurs voorgesteld. Het bericht in Het Vaderland, als zou de onderwijswet van den raad van si ate bij de regeeriug zijn teruggekeerd, kan het D, v. Z.-H. en 'i Gr. ten stelligste tegen spreken. Het advies van den raad vau State werd tot heden nog niet aan den koniug ge zonden. De Haagsche correspondent der ZutpA. Ct. schrijft: Er loopt een gerucht, dat wel de per soonlijke dienstplicht zal worden voorgesteld, maar dat men tevens zal voorstellen de uitvoering op te schorten totdat de ka zernes vernieuwd zullen zijn. Nader vernemen wij, dat het bericht betreffende bet overlijden van den beer Ru- lock Houwer, oud-resident, door oris aan een ander blad ontleeud, onjuist is. De heer Muiock Houwer is ziek, uiaar zijn toestand was lieden iets beter. (IV. R. Cl.) Zondag e. k. wordt in het Gebouw v. Kunsteu en Wetenschappen te 's Gra- veuhage eene „monstermanifestatie" gehou- deu door de sociaal democraten, op last vau den ceutraleu raad. Op 7 Maart zal er eene tweede ver gadering van de vereeuiging voor de anti revolutionaire pers iu het Militair Tehuis te Utrecht worden gehouden. [Stand.) Een meisje, dat zich tijdens de af wezigheid der moeder in eene woning iu de Hazenstraat te Amsterdam op eene stoof met vuur had neergezet, tengevolge waarvan de kleederen in brand zijn geraakt, heeft zoo ernstige brandwonden bekomen, dat uien voor haar leven vreest. Zij wordt in het gasthuis verpleegd. Het O. M. bij de arrond.-rechtbauk te Amsterdam heeft tegen een straatroover, ze keren W. d. V., oad 18 jaren, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 December jl. een polderwelker te hebben aangegrepen, tegen den giond geworpen en beroofd, twee jaren gevangenisstraf geëischt. Beklaagde zou nog twee helpers gehad hebben, doch deze zijn ongelukkig onbekend gebleven. Hij zelf zeide van niets te weten. De arrondissements rechtbank te Alk maar heeft Dinsdag uitspraak gedaan in zake de ongeregeldheden te Schagen en vrijgesproken 4 personen; veroordeeld tot geldboete van f 15 it f20, subsidiair 810 dagen, 2 personen; tot 14 dagen gevangenis straf 4 personen; tot 13 maanden 6 per sonen; tot 8 maanden 1 persoon (overeen komstig den eisch van het openbaar mini sterie). Op verzoek van een bewoner te Alk maar heeft de politie de bovenwoning van diens huis opengebroken, daar de bewoner daarvan sinds Zondag 17 dezer niet gezien was. Op een stoel vond men de kleederen en de pijp van den man, waarvan hij anders onafscheidelijk was, doch van hem zelf was niets te bespeuren. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Dinsdag beeft te Nieuwediep de plech tige teraardebestelling plaats gehad van de zes lijken der verongelukte Scheveningsche schuit de //Vier Gebroeders". Tegen éen uur kwamen drie lijkkoetsen en 14 rijtuigen voor het lijkenbuis. Nadat de lijken door de fa milie waren gezieu, werden de kisten dicht gemaakt, waarna de heer G. M. Dekker van Scheveningen een gebed uitsprak en ds. De Clercq van Nieuwediep een toespraak hield. In den eersten lijkkoets werden de lijken geplaatst van Maarten Bron en zijn zoon, in de tweede die vau schipper K. Dijkhuizen en zijn broeder W. Dijkhuizen, en in de derde die van A. Dijkhuizen en A. Roos. Aan het graf gekomenliet de beer Dekker Ps. 103 8 zingen, waarna hij eene toespraak hield tot de familieleden. Vervol gens sprak de beer ds. De Clercq een krachtig indrukwekkend woord, waarna Ps. 62 5 werd gezongen. De heer Dekker bedankte den aanwezigen, voornamelijk den heer burgemeester eu secretaris van Nieuwe diep voor hun zorgen. Na het uitspreken van de zegebede door ds. De Clercq, verliet de menigte diep ge roerd den doodeuakker. De volwassenen werden gedragen door inwoners van Nieu wediep, terwijl de jonge Bron gedragen werd door visschersjongeliugeu van Nieuwe diep, die eene witte roos op de borst droegen, welke op de kist werd neergelegd. Op het oogenblik, dat de lijken werden leraarde- besteld, luidde te Scheveningen de klok, I De Hollandscbe IJzeren spoorweg-maat schappij had een extra tram van Den Ila»^ naar Scheveningen voor de familie beschikbaar gesteld. Uit Zevenaar wordt gemeld: Nu door de politie nauwkeurig toezicht wordt uitge oefend op kwartjesvinders, hazardspelers enz, welke voortdurend over de grenzen zijn ge bracht, zien die individuen geen kans meer in Holland hun slag te slaan. Velen dier lui zijn Duitschers, waarvan enkelen zich in Emmerik ophouden. Twee daarvan komen zeer veel met den trein af, doen zich vooi als paardenbaudelaren en trachten reeds ia den trein den een of ander aan te klampen, hetwelk hun zoo nu en dan ook gelukt, Maandagavond hadden zij een landgenoot op weg naar Amerika overgehaald te Zeve naar met hen nit te stappen, speelden met hem en beroofdeu hem met bnn valsch spel van 260 mark, zijn reisgeld en een gouden horloge met ketting. De bestemde burger voor Amerika was zoodanig uitgeschud, dat hij Dinsdagmorgen als zonder middel van bestaau over de grenzen moest worden gezet. Naar aanleiding van het bericht uit Meppel over de ontploffing aan de gasfabriek en het begin van brand, dat daaruit ont stond, wordt aan het Hbl. nog gemeld, dat voornamelijk door het kalm overleg en de vastberadenheid van den directeur der fa briek, die geen oogenblik zijn tegenwoor digheid van geest verloor, grootere onheilen zijn voorkomen De brandweer wa9, evenali altijd wanneer haar hulp noodig is, spoedig aauwezig en bluschte bet begin van brand. Te Assen brak Maandag een hevige brand uit in een woning op het Aardsclie- veld. De brand ontstond bij bet vullen van een flesch met petroleum uit een kruik. Hierbij brak het oor der laatste, zoodat de petroleum er uit stortte en in aanraking kwam met een lampje, dat er bij stond, waardoor zij vuur vatte. Aan de kat, die zich in de nabijheid bevond, deelde de bran dende petroleum zich ook mede; zij vloog bet vertrek uit en stichtte in het andere gedeelte van het huis brand. In korten tijd was het huis met bijna alles wat zich er in bevond een prooi der vlammen geworden. Twee koeien kwamen daarbij om. Gisterennamiddag te 2 uren arriveerde te Vlissingen het koninklijke stoomjacht Victoria and Albert op de buitenhaven en werd aan de zuiderpontou gemeerd. Aan boord bevonden zich de keizerin-wedo»' Frederik en drie dochters met graaf Secken' dorf en gevolg. Circa half zes verliet H. M-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2