NJ EU WS- KN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verso hij ut dadelijks* behalve op Zou- en Feestdagen. ABOliüEfSEST: k OVERTEHTIEH: Dinsdag 26 Februari 1889H". 48, Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het gelieele rijk, per 3 maanden 1.60. ^rijs per \umuter 10 Vent. Van 16 regeis f 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. Burech Jictieepioakerssteeg 6. 202» Jaargang. Sta üs-Berichten II EK-1.1 H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS na LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 1 Oden December 18B8, n°. 11/t Provinciaalblad n°. 80), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der malen en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie voor het jaar 1889; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 37), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den i)k, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek. en wel: voor de gewone gewichtenhenevens de malen en strijkers voor wijk VI, op den 14, 15, 19, 20, 21,22, 26, 27 en, 28 Februari, voor wijk VII, op den 1, 5, 6, 7, 8, 12 en 13 Maart voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 14, 15, 1920, 21 en 22 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereïders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, II IV en V, op den 26, 27 en 28 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 29 Maart, 2 en 3 April, telken dage win des utorgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring huiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 27 April, 17 en 18 Mei, 7, 8, 28, cil 29 Juni, 19 en 20 Juli en 9 eu 10 Augustus van des morgens 9 lot des namiddags 3 urenen wijders na den 23«n Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten ell gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk le bezorgen b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lslt" October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijkliet gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischte slempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d. dat hij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen le over tuigen of die van het goed- of afketiringsinerk zijn voorzien- Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 15ieB November 1888, de letter Z, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwij! hel kantoormerk voor de gemeente l.ciden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden,den 4 Januari 1889. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2d Feltr. 4869. des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een claviger van hel Gymnasium. (31) 2°. Verzoek van inej. C. E. G. Van üobben, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool le klasse. (2b) 3". Idem als voren van D J. Dobbe, als derde onderwijzer aan de school 3e klasse n». 3. (23) 4°. Voorstel betrekkelijk de belegging van gelden over bet dienstjaar 1883. (24) 5°. Verzoek van P. J. Van der Waals, be trekkelijk het dempen van een gedeelte der Zijlsingelsloot. (27) 6". Idem van G. Japikse, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor J. Van Leenhof, leerling van bet Gymnasium. (29) 7°. Voorstel lot aankoop van een tapijtwerk voor bel Stedelijk Museum. (3l') 8°. Verzoek van A. B. Slijger, betrekkelijk cene demping van een gedeelte der Rijnsburgcrsingclsloot. (32) 9°. Voorstel tot verkoop van eenige voor werpen der Stadslimmerwerf. (33) 10°. Verzoek van G. Heemskerk te Noord wijkerhout, ter bckoming van grond lungs de Haarlcmmerlrekvaart. (33) 11°. Idem van de wed. A. M. Rebel, lot inneming van een gedeelte water bij de Paardensleeg. (33) 12°. Idem van de Leidsche Afdecling der Schippersvereniging Schuttevaer, om trent vernieuwing van remmingswerk aan de Spanjaardsbrug. (33) 13°. Idem van den Directeur der Kon. Nedcrl. Grofsmederij, tot aanplemping van een gedeelte der Zijisingelgraclit. (33) 14°. Staat van af- en overschrijving op de begronting 1888, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (34) 15°. Idem als voren van de Bank van Leening. (35) LEIDEN, 25 Februari. Het Staatsblad n°. 31 bevat het Kon. besluit van den 12den Februari 1889, lot vernietiging der door den raad der gemeente Leiden op 28 Juni 16 Augustus 1888 vastgestelde verordening tot regeliug vau den werkkring der commissie van financiën. Op de lijst van Nederlandsche inzen ders op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs komen o. a. van hier voor. De PractischeAmbachtsschool,Anton M.Bregman, Alphonse Degon, J. Noest, de Kweekschool voor bewaarschoolonderwijzeressen, A. W. Sijthoff, Wijnstroom Co. Het aantal Nederlandsche inzenders be draagt 177. Het thans bij de hoofdcommissie ingeschreven aantal inzendingen vult de ge lieele te Parijs verkregen plaatsruimte. Deze beslaat in de hoofdafdeeling 900 M3.in de afil voedingsmiddelen 400 M3.; verder zijn er afzonderlijke plaatsruimte in de afdee- lingen Landbouw, Tuinbouw, Schooue Kun sten eu Onderwijs. De koloniale afdceling, ter grootte van 250 M3. wordt-, met de inzending van een volledig Javaausch dorp, door een afzonderlijke commissie in bet moe derland beheerd. Iu den tuin verrijst eene diamantslijperij van de firma 13oas. In de Stads-Geboorzaal alhier gaf Zaterdagavond het gymnastiek- en scberm- gezelschap „Indhra" eene voorstelling die door vele belangstellenden werd bezocht. Aangezien het gezelschap een betrekkelijk kleiu getal werkers telt, was 't zeer goed gedacht om een deel van den avond te be steden aan de uitvoering van een blijspel in één bedrijf, getiteld „Iloode Sander of het geheim van den schoolmeester". Voor de pauze werden vrije- en ringoefe- ningen flink afgewerkt evenals ringen, brug en carré en trekken korte stok, afgewisseld en begeleid door muzieknummers uitgevoerd door een flink orkest samengesteld uit leden van de kapel van het 4de regiment infan terie. Na de pauze werd nog een flink nummtr rek gegeven, eenige muzieknummers en bo vengenoemd blijspel van Justus Van Mau- rik, dat uitmuntend werd afgespeeld. Over 't geheel werd goed gewerkt onder de dege lijke leiding van den instructeur den heer Ph. De Vries, en de drie aangeboden fraaie krausen waren waarlijk wél verdiend. Een zeer geanimeerd bal besloot den gezelligen Indhra-avond. Gisterenavond te zes uur zoude, zooals de biljetten luidden, de spreker der sociaal democratische partij P. Van der Stadt Jz. een lezing over den normalen arbeidsdag houden in 't lokaal van zekeren P, aan de Langegracht 172 alhier. Vóór dat uur waren eenige jongens nabij dat huis aan 't sneeuwballen gooien, en schijnt één daarvan ook de richting van P's woning te hebben genomen, althans moet deze aan de deur gekomen zich dreigend hebben uitgelaten, waarover 't publiek dat voorbij ging verontwaardigd was. Dit gaf aanleiding dat eenige lieden bleven staan, 't geen tot gevolg had dat uit de meer en meer aangroeiende massa met eenige steenen werd geworpen en daardoor glas ruiten van bedoelde woning stuk raakten. De spoedig aangekomen politie maakte daaraan een einde en maande de inmiddels ter plaatse gekomen lieden voor de ver gadering aan, liever weg te gaan, waaraan werd voldaau, zoodat de rust spoedig was teruggekeerd. Tegen een persoon, al meermalen vervolgd, is nu weder door de politie proces-verbaal opgemaakt, als zijnde hij verdacht in een uitdragerij een beddelijk te hebben weggenomen. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen twee sjouwers, die zich tegen de politie hadden verzet, toen deze een einde wilde maken aan hun door dronkenschap veroor zaakt wangedrag. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 41.ƒ21.4.30 en _/2.16 laagste ƒ40.ƒ20.50 ƒ4.20 en 2.10 (jnriVEKIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-UDiversiteit alhier, de heer G. C. Van Walsem, geb. te Wate- ingen, na verdediging van zijn akademisch FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HETENGELSCH, VAN w. w. s. 194). „Uw schoonheid is onberispelijkuw verschijning is volmaakt en de stijve En- gelsche dames zullen bleek worden van spijt, als zij u zien." Bella Rijders had hare kamenier uit de kamer gezonden. Terwijl hare groote don kere oogen in tranen zwommen, vroeg zij fluisterend „Ellen, vindt gij mij mooi?" „IJdel wezen! Gij zult, véér 't nacht is, waarlijk complimenten genoeg hooren; waarom verlangt gij van mij te vernemen wat gij van anderen tot vervelens toe moet hooren? Ja, gij zijt schoon betoove- rend schoon." Mevrouw Rijders zag ernstig in den spiegel en 't was als ging er een huivering door hare leden, toen zij antwoordde: „Ik geloof, dat gij gelijk hebt en toch is 't pas weinige maanden geleden zie mij niet zoo aan, terwijl ik 't u vertel dat ik deze schoonheid demoedig een man aanbood dien ik lang en zonder hoop bemind had en die mij afwees." „Onmogelijk! gij schertst," riep Ellen ontroerd. „Ach neen," zuchtte de weduwe, en de smart, die op haar gelaat te lezen nas, toonde aandat zij waarheid sprak. „Kau een man, die bij zijn verstand is, een vrouw als u afwijzen?" „Lieve, hij had mij geen hart aan te biedendat had hij aan iemand gegeven die 't niet weet te waardeeren. Zij heeft 't versmaad en veracht, wat mijn zaligheid zou uitgemaakt hebben. Hij zeide mij dit zoo vriendelijk, dat ik hem sinds dien tijd nog meer bewonder en vereer. Gij ver wondert u misschien, dat ik u zoo iets vernederends meedeel? 't Kwam plotseling over mij en gij weet, ik doe alles bij in geving. Verwonder u niet over mijn doen en laten." Ellen zat bewegingloos in een leunstoel, waarin zijverrast door de mededeelingen barer vriendin, gezonken was. Kende zij dien merkwaardigen man, die mevr. Rij ders' schoonheid en rijkdom versmaad had? Kende zij 't voorwerp van den noodlot* hartstocht der weduwe? Ja, zij wist wie 'twas. Zij zweeg zoo lang, dat Bella Rijders haar naderde en hare zachte armen om haar heenslaande, riep zij uit: „Gij hebt medelijden met mij, mijn lief kind! Gelukkig zijn dergelijke zaken niet doodelijk. Nu weet gij, waarom ik naar Europa vertrokken ben. Ik kon 't niet verdragen hem weer te zien. 't Is waar, de uensch mijns harten bleef onvervuld, maar ik kan danseneteDmij kleeden en koketteeren als vroeger en bij gelegenheid misschien een Engelschen lord huwen, zooals zoovele onzer laudgenooten doen, om, zooals 'tin de boeken heet, voor altijd gelukkig te zijn. 't Leven is nu eenmaal zoo. Voiül tout." Iu deze stemming begaf mevrouw Rijders zich naar 't bal van den Amerikaanscheu gezant, en zonderling geroerd zocht Ellen haar kamer op, om te overdenken wat zij gehoord had. Den volgenden dag begaf Philip Harmon zich met zijne dochter naar een groot concert in 't kristallen paleis te Sydenham. Een buitengewone menigte vulde 't kolos sale gebouw. Fel scheen de zon op 't park en de tuinen rondom, op de groote vijvers met hare kleine eilandjes en de stralende fonteinen, wier geruisch alleen de lucht reeds scheen te verkoelen. In 't midden gedeelte bevond zich een talrijk orkest, dat, ondersteund door de machtige tonen san 't orgel, de ruimte met de heerlijkste melodieën vervulde. De Harmons begaven zich naar de Grieksche afdeeling en Ellen bleef in bewondering voor een marmeren beeld een weinig achter. Zij was geheel verloren in de beschouwing van 't beeld, toen een bekende mannelijke stem haar oor trof. Op knorrigen toon riep deze „Goede hemel, Constance, moet ik u nog eens herhalen, dat ik niets zoozeer haat als een twistzieke vrouw 1" Een niet minder bekende vrouwenstem antwoordde koel: „En ik moet u zeggen, dat ik geen drinkgelagen en spelen en vroolijke maaltijden in slecht gezelschap te Richmond dulden wil! Ik wil niet, dat mijn geld op die wijze uitgegeven wordt." Er klonk een vloek van de lippen van den eersten spreker, voor hij ant woordde Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1