BliiTENLANDSCKE BERICHTEN BF JKG jbt® as «c: set AE3 «T2 st» atj ?s«. _<m. i*Kff TT. huwelijksvoltrekking niet plaats hebben en moest de heele stoet weer huiswaarts keeren, zooilat het bruidje nog vrij is in haar keuze om het al of niet te doen. Te Renkum is een bankbiljet van j 40 in betaling ontvangen, dal aau de achter, ijde door socialisten geheel is beschreven. Na eerst als aanbeveling vermeld te hebben, welke bladen van die richting worden uit gegeven, wordt de vraag gedaan, of de patent en jachtwet rechtvaardig is. Verder wordt opgesomd, hoeveel belasting op de eerste levensbehoeften wordt betaald, terwijl ten slotte wordt aangegeven een effëctenbe- lasting in te voeren, en eene belasting op rijtuigen, piano's, balkons aan huizen en speelkast ten, en hervorming der personeele belasting, die, zoo als men zegt, loodzwaar drukt op de middelklasse en den ambtenaars stand. Te Zetten zijn bij het verwetken van fundamenten aan een huis, dat ten vorigen jare is afgebrand, een groot aantal, tneeren- aeels zilveren munten gevonden, uit de 16e, 17e en 18e eeuw, vertegenwoordigende teue groote waarde. Thans zijn weder twee weesjongens uit de Weesinrichting te Neerbosch naar Noord- Amerika vertrokken, om zich te Orange-City te vestigen. Reeds zijn nu aldaar op verschil lende plaatsen een 20tal weezen gevestigd, die allen in goede maatschappelijke betrekkin gen zijn geplaatst. Hare koninklijke hoogheid mevrouw de groothertogin van Saksen, priuses Sophie der Nederlanden, heeft als blijk tan belang stelling aan den predikant der Ned. Her vormde gemeente te Veuloo eene gift van driehonderd gulden doen toekomen, ten einde hem en het kerkbestuur aldaar te steunen in hunne pogingen om de zorgelijke vooruit zichten dier gemeente te verbeteren. H. K. H. nitte daarop de hoop, dat ook van aDdere zijden de bijdrage hem zouden toevloeien en hem zouden in staat stellen bet beoogde doel te bereiken, [fl. v. Z-ü en 's Gr.) Dezer dagen was de betrekking van postbode te Qroessen, gemeente Duiven, va cant, welke slechts een karige bezoldiging op leverde. Onder de talrijk opgekomen soliiei tanien bevond zich ook een onderwijzer, welke al sinds jaar en dag wachtte op een of ander baantje, wat ook. Zelfs had hij al getracht gemeente-veldwachter te Didaui te worden, doch te vergeefs. „Van de Nederlandsche grenzen" wordt het volgende aan de Kölnische Zexlung geschreven „ln den laatsten tijd heeft zich op de grenzen een levendig verkeer ontwikkeld, zoo levendig als nooit te voren. De lagere prijzen van specerijen en bakkerswareu in de Nederlandsche grensplaatsen, vooral te Veuloo, nopen de Pruisische grensbewoners, bij troepen hunne inkoopen daar te doen. Van de bepalingen der Duitsche tarief wet, dat zekere hoeveelheden in het grensverkeer van invoerrechten vrijgesteld zijn, wordt het grootste misbruik gemaakt. De winkeliers in de Duitsche grensplaatsen moeten daar door natuuilijk groote schade lijden en gaan inderdaad hun ondergang tegemoet, indien niet spoedig een middel tegen dat misbruik gegeven wordt." Daarop volgt dan nog de mededeeliug, dat de belanghebbenden zich reeds tot de Duitsche overheden gewend hebben om te zorgen, dat de Pruisische grensbewoners niet langer voordeel kunnen trekken uit het ontbreken van „beschermende" rechten in Nederland. F.& ANKKIJ K. De heer Spuller is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. Het hof van Assisen der Seine heeft twee zittingen gewijd aan het proces inge steld tegen eene bende van straatroovers, die de villa's in de omstreken van Parijs plunderden en dat geene bijzondere ver melding zou waard zijn, als de hoofdman niet een oud-officier was, Cayro genaamd die, ofschoon tot een uitmuntende familie in het Zuiden behoorende, door zijn waugedrag al dieper eu dieper gezonken was. Cayro is een zeer ontwikkeld man en heeft ten gebruike van de politie samengesteld een handboek van den volmaakten dief in de omstreken van Parijs, waarin hij, om het kwaad goed te maken, dat hij heef! kunnen stichten, uitvoerige inlichtingen geeft van (ie organisatie van de roovers, die de villa's plunderen. Ue oud officier deelt mede, dat de om streken van Parijs verdeeld zijn in vier groote secties, door vaste benden „bewerkt" die zich elke inmenging op het gebied der anderen ontzeggen. De roovers dragen altijd zorg zich tot de verhuurkantoren van onroerende goederen te wenden met verzoek de te buur zijnde villas te zien en verkrijgen op deze wijze de juiste inlichtingen over de streek, waar zij gaan „werken". Een werkelijke wet regelt de verdeeling «au den buit. Cayro en zijne medeplichtigen hadden li den winter van 1887-1688 een groot aantal onbewoonde buizen geplunderd te Asmere Cbatou en Vésinet. Te Chautou had de villa van Mil. Ihirlet, derComédie fran?«se een bezoek van hen ontvangen, maar hel was bun niet gelukt de deuren open te ureken. Cayro werd met zijn «luitenant btrauss tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld en twee medeplichtige vrouwen respectievelijk tot drie en twee jaren gevangenisstraf. Blondeau, gewezen ambtenaar aau het uiinisti rie van openbare werken, die vóór eenigen tijd pogingen aanwendde om aan de Duitsche regeering plannen te verkoopeu, maar wiens brief in handen der Iransche overheid viel, is gisteren tot vijf jaren ge vangenis en 1000 fr. boele - dc hoogste straf veroordeeld. Donderdagochtend is te Dieppe brood uitgedeeld aan de werkelooze arbeiders. Eenme personen hadden gedreigd de stoom- kranen in hel dok te werpen; maar dank zij de genomen voorzorgsmaatregelen is wan orde voornomen. Tot heden zijn drie personen in Hechtenis genomen. Patrouilles doorkruisen de stad. De Temps bevestigt het bericht, dat Sagallo door admiraal Olry is gebombar deerd, daar Atchinoff weigerde het Iransche gro ïdgebied te verlaten. Atchinoff eu zijne aanhangers zijn naar Obocï gebracht. Ver dere bijzonderheden ontbreken. Atchinoff is, gelijk men weet, de hoofd man der kozakken, die de Russische expe ditie naar Abessinië leidt. Op last der iran sche regeering had de Fransche consul te Obock hem verboden zich met zijn gewapende vol gelingen op Fransch grondgebied tc vertonnen. De kozak schijnt dat verbod in den wind te hebben geslagen. Ten minste volgens de llaliaanscbe Agence Slefani bombardeerde de Fransclie admiraal Olry, de commandant van den kruiserbignelay Sagallo, een plaats in de uabijheid van ia- djurah, welke door de Russen was bezet, maar die zij weigerden te ontruimen. Vijl der Russen werden gewond en de overigen werden ontwapend en naar Obock gebracht. irANJR Volgens de Impartial heeft de minister van financiën den kabinetsraad een financieel overzicht aangeboden, dat belangrijke bezuini gingen iu de uitgaven bevat. De minister zou ook de denkbeelden deelen van den beer Sagasta, omtrent eene vermindering der le- gersterkte. lTil Te Rome liep dezer dagen liet gerucht, dat ter gelegenheid van de begrafenis van een socialist weder eene volksbeloogiug op touw gezet was. Inderdaad doorkruisten een paarbonderd werklieden de stad, doch dank zij buitengewQueu voorzorgsmaatregelen, werd de orde niet verstoord. duitscblasi Te Berlijn is het gerucht in omloop van -ie aanstaande verloving van prins Ka- rel van Zweden met prinses Victoria van Pruisen. Prins Karei werd geboren in lbbl en is de (lerde zoon van den komug vau Zweden. Prinses Victoria is 22 jaren oud eu de tweede dochter van keizerin Irederik. Zooals men zich herinnert, beeft het verlo vingsplan vau deze prinses met prins Alex ander van Battenberg verleden jaar niet weinig opzien eu bespreking gewekt. Prins Karei bracht in 1886 een bezoek te Berlijn en maakte destijds op den toen- maligeu kroonprins Frederik een zeer gun- stigeu indruk. De Emin Pacba-expeditie van dr. Dar Peters, die Maandag naar Oost-Airika zal vertrekken, zal bestaan uit omstreeks soldaten (Somali) en 500 dragers, die te Zanzibar en langs de geheele kust worden aangenomen. Er zijn, met inbegrip van dr. Peters, acht aanvoerders eu een groot aantal jonge officieren, die van den keizer verlof hebben aan de expeditie deel te nemen. Naar bet zeggen van dr. Peters beeft by van meer dan 1700 man van alle standen en beroemen aanvragen ontvangen om den tocht te mogen meDe manschappen worden met de beste soort van wapenen uitgerust, die te Londen en e Berlijn zijn vervaardigd. Zelfs zal een van dr Peters" metgezellen, een jachtliefhebber, een olifantengewcer medenemen, dat geladen wordt met een kegelvormige!» stalen kogel, die met lood bekleed is en omstreeks een kwart Eng. pond weegt. De Correspondence de l Bst, liet onlangs te VVeenen opgerichte b!ad beweerde m goede bron vernomen te hebben, dat graal VYaidersie, de ciu-f van den Duitschen gc-ue- ralen slat, naar Weeneu zou veitrekken, terwijl te gelijk rtijd graaf Herbert Von Bismarck een reis naar Rome zou onder nemen, Beide ueeren moesten een gewichtige zending vervullen, in verband met bet drie voudig verbond lunchen Dultsckland, Oos tenrijk en Italië, en de houding, welke de verbonden Middt-n-Euiopeesche staten ten opzichte van den tegenwoordige poiitieken toestand in Europa moeten aannemen. Volgens de Berliner Politische Nach richten is het bericht van de Correspondence de l list, betreffende de reizen van graaf Herbert Von Bismarck en graaf VValdersce, geheel verzonnen. ir O si ii is J J! ai. Keizer Irans Jozef heeft aan een aan tal veroordeelden gratie geschonken, o. a. aan een hooggeplaatst ambtenaar bij de bank le Weeuen, die door ongelukkige specu laties geld van de bank had verloren en tot zeven jaren gevangenisstraf was veroordeeld, slechts 2 jaren van den straftijd waren ver- streken. KftïPTK. De Egyptische regeering heeft besloten de gepriviiigeerde schuld te converteercn in eene vierpercents schuld. Met onderhande lingen over deze conversie zal zeer spoedig eeu aanvang gemaakt worden. Uk het verslag van sir Edgar Vincent betreffende Soedan waar hij onlangs eeu reis maakte, blijkt, dat het land iu een toestand van hongersnood verkeert. Maïs kan men er niet krijgen onder de 20 fres. per bushel, d. tien malen den gewonen prijs. Een' aanval op Egypte behoort daarom volgens sir Edgar Vincent tot de groote on waarschijn lijkheden. ïlSïIBA It. suKan van Zanzibar beeft den han del m wapens en krijgsvoorraad van en naar Zanzibar en Pemba volstrekt verboden. De Britscbe consul beeft op de overtreding dezer bepaling door Britscbe onderdanen, 1000 ro- pijen boete eu twee maanden gevangenisstraf gesteld. B MAROKKO. Uet bericht, dat de Sultan van Ma rokko eeu gedeelte van zijn gebied tusscheu i e A1g'ersehe grell8 aan Duitsch- heeft. afgestaan, wordt in goed onder richte kringen voor volkomen ongegrond verklaard. Ook voor de toekomst wordt aan dergelijke plannen niet gedacht. Batavia, 26 Januari. Het Atjeh verslag in de Javatche Courant dat van 24 December 1888 loopt tot 7 Januari jl. zegt dat het op Groot Atjeh in dien tijd vrij rustig was; nu en dan werden op enkele posten schoten gelost, waardoor een Europeescb fuselier te Lamdjamoe eeu schampschot kreeg, en werd telephoondraad geroofd en te Kota Pohama eene prauw gestolen, het laatste met dit ongelukkige gevolg voor de dieven, dat zij bij bet vluch ten niet alleen de gestolen prauw maar ook limine wapens in den steek moesten laten. Op Nieuwsjaarsdag begroetten de Atjesché hoofden van biunen de linie den gouverneur. Op de Noord-, Oost- en Westkust bleef alles zoo wat bij het oude, zoodat Segli do» nn eu dan beschoten werd; botsingen tnsscheu verschillende hoofden hadden niet plaats. Het volk van Toekoe Oemar moet groot gebrek lijden, daar zijne prauwen met pro- vtand en munitie geen zee durven kiezen uit vrees voor hooge zee en voor onze schepen. Zware regens veroorzaakten over strooming van de Atjeh-rivier, doch te Kota- Radja hielden de dijken het water tegen. De algemeene gezondheidstoestand bleefslecht, vau 32 zieken, dagelijks in het hospitaal opgenomen, leden 7 aan beri-beri, wat iets beter is dan vroeger. Den 28n Januari deed de rechtbank van omgang te Tjilegon (Serang) uitspraak in de vierde muiterszaak. Van de 2 7 be klaagden werden er 5 vrijgesproken eu 22 Ier dood veroordeeld. Tegen 3 van de 5 vrijgegesprokenen werden maatregelen ge- nomeu tot politieke verbanning. Onmiddellijk 11a de uitspraak werd begonnen met do behandeling der vijfde of laatste zaak met 43 beklaagden. A 15 KÏUK A. Weder heeft op Haïti een gevecht plaats gehad tusscheu de aanhangers der beide pretendenten, die elkaar den presidentzetel betwisten. Het leger van generaal tiippolyte werd geheel verslagen en 300 zijner mannen verloren het leven. le Port de Paix liep bet gerucht, dat generaal Hippolyte vermoord is, door een aanhanger van generaal Legitime, die daar voor 200 p. st. beeft ontvangen. PER TELEGRAAF. ROME, 23 Febr. In antwoord op een rede van den voorzitter der begrotingscom missie verklaart de heer Crispi, dat de Italiaansche regeering Saati niet kan opge ven, nocb Massowab aan anderen overlaten. I ie regeering zal alle mogelijke voorstellen tot bezuiniging doen, maar binnen de gren zen vau bet gebied, hetwelk de Italianen nu bezet houden. De minister van oorlog sprak in deD- zelfden geest als de lieer Crispi. LISSABON, 22 Febr. Tot ministers zijn benoemd: Pisano Garcia, marine; José Gaelha, openbare werken en Darros Gomez, buitenlandsche zaken en financiën, die de uittiedende ministers Mariano, Cavalho en Kavarro zullen vervangen. BERLIJN, 23 Febr. De eerste luitenant Gravenseoth zal weldra ter beschikking vau het ministerie van buitenl. zaken worden gesteld. De door kapitein Wissmann uit geruste stoomboot Martha, vertrekt den 11 Maait uit Hamburg. De andere vijf stoom- booten welke bovendien nog gekocht zijn, volgen spoedig. LONDEN, 23 Febr. In het lagerhuis keurde de beer Bradlaugh het af, dat de regeering tie strijdkrachten wil versterken. De minister Gorst antwoordde op dezen aanval en betoogde, dat Engeland zich ner gens tot eenig optreden heeft verbonden, behoudens door de verdragen, welke het par lement bekend zijn. Het is het eenige streven der regeering den vrede te handhaven, maar de uitgaven voor het leger en de vloot zijn te veel verminderd. Voorts deed de minister uitkomen, dat Engeland Sikkem niet beeft aangevallen, maar er ^zich toe heeft bepaald een aanval af te slaan. De regeering doet nu haar best deu vrede in dit land te handhaven. LËIBËA, 33 Februari. Toestand des Rollings. Gisteren-middag te 1 uur zoo schrijft men uit Apeldoorü van Donderdag aan bet 2V". e. d. D. kwam prof. Rosenstein ten paleize, om zich op de hoogte te stellen van den toestand des konings. Z. M. was des ochtends weer zeer on rustig; in den loop van den dag werd de toestand bevredigender. Echter wordt over het algemeen (ook door de geneesheeren) de toestaud als ernstig beschouwd. De ontsteking van de keel neemt, geluk kig af en zal niet, zooals men vreesde, tot diphtheritic leiden, daar de voedsel- opname vrij geregeld plaats heeft, hoewel bet voedsel op vloeibare wijze wordt toege- dieud. De rust, die Z. M. zoo noodig heeft, kan tot dusverre slechts door geneesmiddelen verschaft worden. Tot leeraar in de oude talen aan bet gymnasium te Gorinchem is benoemd de heer C. Dee, litt. doet. alhier. Het bericht, als zou de Regeering alleen te Arnhem inlichtingen hebben gevraagd om trent het kosteloos verstrekken vau middel baar onderwijs aan onvermogeuden, is niet juist. Gelijke inlichting wierd gevraagd aan alle gemeentebesturen, waar gemeentelijke 11. B. scholen bestaan. (Stand.) Om aan allen twijfel daaromtrent een einde le maken, kunnen wij thans met zeker heid mededeelen dat de minister van biunen- laudsche zaken besloten beeft de rijkskweek school te Nijmegen op te heffen. De sluiting zal den 1 September a. s. plaats hebben, en de nog aanwezige kweekelingen zullen naar andere rijkskweekscholen overgebracht worden. Het is ons niet bekend, hoever de bezui nigingsmaatregelen in de andere provinciën zich uitstrekken. Te oordeelen naar de be slissingen, die in den laatsten voor Gelder land hebben gegolden, zal ditmaal aan de op leiding van ouderwijzers een gevoelige slag worden toegebracht. (ArnK. C In België is opgericht een Inter nationale Vereeiiiging voor strafrecht. In afwachting van de eerste vergadering, welke vermoedelijk in Augustus van dit jaar te Brussel zal bijeenkomen, ia een bureau gevormd, waarin o. a. zitting bee t mr. J. A. Van Hamel, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. De medewerking in en buiten Enropa reeds zeer groot. Ouder de rechtsgeleerden van Nederland, die zich bij de vereeniging hebben aange sloten, komen voor mrs. Conmck Liefstuig, vice-president; A. A. De Pinto, raadsheer in deu hoogeu raad; de hoogleeraren Van der Hoeven eu Drucker. De veearts L. De B.gevestigd te Oud-Alblas, is Donderdag avond te half el op den Veerweg tusscheu Papendrecht en Oud-Alblas, met zijn rijtuig te water ge raakt, en, boewei nog levend er uitgehaald, is bij kort daarop overleden.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2