8 NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIBEN EN OMSTREKEN. ISe/.e Co it rant ver sell if 111 dadelijks, behalve up Z«si- eii Feestdagen. A 3 O i E 01 E H T Maandag 25 Februari 1889s - W\ 47. ADVERTENTIES: Bureel: Scfceepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voos Leidenper 3 maanden1,25. Franco door hel gelieeie rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer to Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. 202r- Jaargang. Aan de geaboimeerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 14 Februari 1889. Aan de geaboimeerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 20—28 der Ingekomen Stukken verzonden. Sta <is- IIer!cli ten. Jaclit en Visscherij. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den i2den Februari 1889, n°. 67; Gelet op art. II der wet van den I3denjuni IS57 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dal bij voornoemd besluil door rie Gedeputeerde Stalen is bepaald: lo. dat de uiloefening der jachlen op wa terwild opgenoemd in art. 15, lilt. tlen (ter wel van den I3den Juni \8üT (Staats blad no. 87)wordt gesloten op Woensdag den 13den Maart aanslaande; 2o. dat de uitoefening van bet welspel van kwartelen mei steekgaren of vliegnet (art. 15, lilt. e, der bovengenoemde wel) is toegelaten van den 25sten April aanslaande lol en met den 4den Juli daaraanvolgende, doch dat hel vbegnel in geen geval lol bel tirasseuren van kwarleleri mag worden gebruikt; 3o. dal de visscherij ui de binnenwaleren, waaronder ook worden verslaan rivieren door sluizen afgeslotenzal zijn geslolen van den 1 sten April aanslaande tol en met den Islen Juni daaraanvolgende, met uilzondering: o. van de visscherij door middel van fui ken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij mei de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4o. dal liet visschen met kuilnetten, waar onder ook belmoren ankerkuilen en staalboo- men, van den Isten April aanslaande lot en met den loden Juni daaraanvolgende is ver boden 5o. dal de kooiliedeu limine kooieenden in dit jaar moeien opsluiten of opbokken van het tijdstip der sluiling van de jacht op eer.den tot en met den 21 sten April en van den 2den Juli lol de opening der jicht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des konings voornoemd, F O C K. 's Gravenltageden loden Februari 1889. Februari jl. eeue gewone ledenvergadering. Eene missive van het hoofdbestuur werd voorgelezen inhoudende de namen vuil leden der Leidsche afdeeling, die benoemd waren tot leden der door de Maatschappij inge stelde vaste commissiën. Bij de verloting van voorwerpen iu het bezit der commissie tot bevordering van haisvlijt vielen twee prijzen aan de afaeeling te beurt, zoodat deze wederom gratis onder de aauwezige leden werden verloot. In de pauze hadden de leden gelegenheid de fraaie collectie planten te bezichtigen ingezonden door den heer J. D. Speet. De afdeeling besloot, op voorstel van den heer Kors, aan Jen Leidschen boomsnoeier Van der Sluijs, die weldra 50 jaren in functie zal zijn, een getuigschrift te schenken, vergezeld van een stoffelijk blijk van waar deering. Een voorstel van den heer W. Th. Rod bard, om, evenals te Rotterdam, al. ier een cursus te opeueu in het tuinbouwkundig teekenen en de chemie zal door het bestuur in overweging worden genomen. In de buitengewone vergadering met dames, op Dinsdag a. s., zal de heer H. VVittc als spreker optreden met de „Zwitsersche berg- flora" als onderwerp. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 17 Febr. 66 volw. en 18 k., totaal 84. M. 18 D. 19 VV. 20 D. 21 V. 22 Z. 23 M 81 m 21 mi m 102. m 88 m 24 Mi M 112. M 91 m 22 Mi M 113. m 92 m 22 Mi M 114. m 96 M m 22 Ui M 118. u 90 H M 20 Mt k 110. UII/.RUK, l.liTTERKIN K3.' KUNST. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 28 Februari 1889. LEIDEN, 23 Februari. Aan den len luit. der iuf. J. M. Ilenning, alhier, die van het leger in O. Indië voor 5 jaren is gedetacheerd bij dat hier te lande, is op zijn verzoek ontheffing verleend van zijne verdere detacheering, met bepaling, dat hij in de eerste helft der maand Mei a. s. naar Indië zal terug- keeren. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft aan ds. J Drost alhier, op verzoek, uithoofde van voortdurende ongesteldheid, met 1 Maart a. s. eervol emeritaat verleend, De afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlaudsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde hield Dinsdag 12 Sempre Crescendo. Toen Sempre den tijd doorleefde waarin het zijn naam gevestigd heeft was een concert door dat gezelschap gegeven een der grootste genoegens voor Leidens ingezetenen, llceft men zich dat genoegen eenigen tijd moeten ontzeggen nu Sem pre weêr herleefd is woidt wederom elke gelegenheid aangegrepen om te genieten van wat het biedt. En het gezelschap is kloek herrezen, zijne rust was eeu reculer pour mieux sauter, eene verkwikkeude en versterkende rust. Wie die Sempre gister avond genoten heeft, in al zijn glans, durft vermoeden dat die glans ooit door iets nders verduisterd zou zijn geweeBt. De zaal was tot aan 't eind bezet met belangstellenden die wachtten op de dingen die komen zouden. En die dingen waren veel en goedeen uitgebreid en belangrijk programma was beloofd en dat aan die be lofte op de meest milde wijze zou worden voldaan, daarvoor waren ons de namen van gezelschap en orkest-directeur borgen. De „Einleitung zur Oper Die Loreley", van Max Bruch, werd reeds terstond flink aangepakt; een enkel bijna niet noemeus waardig vlekje hij de violen in den aanvang. De uitvoering er van mag evenwel uitmun tend worden genoemd, terwijl de leden van het orkest van het 4e regiment uitstekend assisteerden. De heer 11. Baron Van Heecke- ren tot Waliën, uit 's Gravenhage, had twee bizonder moeilijke en omvangrijke nummers voor zijne rekening genomen. Vóór de pauze genoten we van hem het 7de concert voor viool (met orkest) van Ch. De Bóriot. De heer Van Heeckercn lot Waliën is dilettant. Dat moe3t men gehoord hebben om 't te weten; aan zijn spel hooren kon men 't zeker niet en wij zouden hem een der een meester genoemd hebben. Eene bewonderenswaardige techniek gepaard aan een gevoelvolle voordracht en blijkbaar ge makkelijke streek, en bij dat alles een lief instrument ziedaar een schat van facto ren waarover deze violist beschikt. Een heerlijk Allegro maestoso, een allerliefst Andante tranquillo, dat werkelijk onverbe terlijk rustig werd voorgedragen, en een Allegro Moderato waarin alle technische moeilijkheden glansrijk werden overwonnen. Was 't wonder dat na zóóveel verdienste lijks ais 't ware een storm van toejuichin gen van zaal en orkest beide losbrak? Mejufvrouw Wia Dikema was nu aan de beurt, de ieerares van de muziekschool der Leidsche maatschappij voor toonkunst, 't Was voor haar moeilijk na zóóveel succes van haren voorganger. En toch heeft ze die moeilijkneid overwonnen in de „Scène eu Aria uit de onvoltooide Opera Melaënis" van den orkest-directeur, den heer J. G. H. Mann. Met uitstekende begeleiding van orkest, zong ze de aria, door den heer Maun zoo heerlijk getoondicht, uitmuntend. Van hare drie nummers na de pauze, i „Poêine d'ainour" van Mann, „Pastorale" van Bizet en „Parle" van Arditi, verwierf Bizet's compositie de meeste toejuichmgeu, hoewel elk der drie nummers verdienstelijk werd gezongen, evenals het Wiegelied als toegifc. De eerste afdeeling werd op schitterende wijze gesloten door de overheerlijke uitvoe ring van „Novelietten" 4 Orchester stücke für Streichiustrumente van Niels W. Gade. Een gewenschte gelijkheid van streek ge paard aan veel kleur in de voordracht maakte dit nummer bizonder genotvol. Dat na de pauze Babillage" en „Loin du bal" van Gillet uitbundig werden toe gejuicht zullen we wel evemiu behoeven te zeggen als dat het laatste moest worden herhaald. De uitvoering er van was uit stekend. Van de „Souveuir de Ilaydn" voor viool, van Lóonard, hebben we wederom ooschatbaar genoten. De heer Van Heec- keren heeft uiet dit nummer, dat vol is van techuiscue moeilijkheden, bewezeu dat hij heel wat aaudurlt en dat hij zijne krachteu lang niet heeft overschat. De uitvoering van dit belangrijke nummer was meesterlijk. Een heerlijk slot aan dit genotvolle con cert was de Suite, d'orchestre „Sylvia" vau Léo Dólibes, eerste uilvoeriug alhier. (We meenden 't hier, hoewel anders gearrangeerd, al eens gehoord te hebben). Waren Pré lude en Valse lente uitmuntend van kleur, zeer goed slaagde ook het Pizzicati en machtig klonk Cortege de Bacchus. En nu voor al dat schoons de beloonin- gen. Prachtige kransen werden vereerd aan het gezelschap door het collegium en door het gezelschap aan den talentvollen orkest directeur eu den niet minder talentvollen heer Van Heeckeren. Maar bovendien kun nen al de executanten, de orkest-directeur en het bestuur van Sempre Crescendo zich verzekerd houden dat ze eeu talrijk en uitgelezen publiek door de uitvoering van gisteravond, op nieuw aau zich hebben verplicht. BliSN EiSLANDiSOHE BERICHTEN. Z. M. de Koning heeft, op vooidracht van den minister van oorlog, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw den heer Danès, luitenant-kolonel, sous-chef van den generale» staf van het 3e P'rausche legerkorps. (D. v. Z. H. en 's Gr.) Ook de vereeuigiug van pannen- en steenfabrikanten in Rijulaud heeft aau de tweede kamer een adres gericht, waarin zij verzoekt, het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen en vrouwen te verwerpen, tenzij de kamer de werkzaamheden op de steen- en pannebak kerijen mocht opnemen onder de uilzonde ringen, bedoeld in art. 1, sub 1°, daar de werkzaamheden op die fabrieken gelijk staan met veldarbeid. Aanstaanden Dinsdag, 26 Februari de3 avonds, zal in het Indisch Genootschap be raadslaagd worden over de verhouding, van de wetgevende macht in het moederland tot het centraal bestuur in Ned.-Indië en zulks naar aanleiding der rede van den heer mr. P. A. Van der Lith. Gisteren waren te Katwijk aan Zee een 12ta! schuilen aan met versche visch. Over het algemeen was de vangst gering en maakte men besommingen van f 40 tot f 65. De burgemeester van Amsterdam heeft van II. M. de koningin ontvangen eene gift van ƒ500, ten behoeve van het Genoot schap „Liefdadigheid naar vermogen." De heer Rudolph Lehmann, chef der bekende tabaks-firma te Amsterdam, heeft, ter herinnering aan wijlen zijn broeder prof. L. Lehmann, f 40,000 beschikbaar gesteld als bijdrage voor den bouw eeuer gehoorzaal (Aula) in het Universiteitsgebouw aldaar. Dezer dagen werd in overweging ge geven 's Konings verjaardag Ie vieren met het planten van een eikeboom. Op den huize „Nijenburg" van jhr. mr. P. Van Fo- reest te Heiloo heeft men aan die wenk ge volg gegeven. Allen die op de plaats werk zaam zijn, met oranje getooid, vereenigden zich als gasten te 12 uren aan een gemeeu- schappelijken maaltijd, in werkpak. Ér werd een eikeboom geplant ter herinnering aan dit feit, en een aarden pot, bevattende Je ver schillende namen der aanwezigen, werd daarbij in den grond gelegd. Gisteren nacht had op het koepelfort „de Harssens," aan den mond der haven te Nieuwediep een zeer brutale aanranding plaats. De milicien kanonnier v. G., op wacht staande, meende eenig geritsel aan den achterkant van het fort te vernemen. Daar het meermalen gebeurt, dat sommige botvisschers bij het uitoefenen van Run werk op den Zuidwal, zich wel eens op het fort begeven, ten einde zich voor de kou eenigszins te beschutten, begaf de schildwacht zich te goeder trouw naar de plaats waar hij het geluid had ver nomen. Hij bespeurde 3 personen, doch vis- schers schenen het niet te zijn, waarom hij scherper in zijn onderzoek werd. Toen hij de mannen bijna genaderd was, werd hij plot seling op verraderlijke wijze aangegrepen en werden hem, waarschijnlijk meteen stuk hout, zulke hevige slagen toegebracht, dat hij be wusteloos neer viel. Iu dien toestand werd hij door de wacht, die hem kwam aflossen, gevonden. De aanranders, die zeer waarschijn lijk op roof uit zijn geweest, hadden in dien tijd gelegenheid gehad de vlucht te nemen. De aangevallene wordt in het hospitaal ver pleegd. Voor het gemeentehuis te Jutfaas verschenen Woensdag twee rijtuigen, waarin eeu brnid en bruidegom en hun wederzijd- sche ouders gezeten waren. De jongelieden zouden den hechten huwelijksband door den ambtenaar laten leggen. De bruid kwam huilende uit het rijtuig. Zij was niet te bewegen, het/gemeentehuis binnen te treden en riep maar: „ik doei 't niet". Na veel praten en fluisteren bracht men haar tot in den gang, waar zij begon te suikken en te huilen. Eindelijk was men in de secretarie gekomen, doch daar de bruidegom verzuimd had, zijn bewijs van voldoening aan de nationale militie mee te brengen, kon de

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1