geluk gewenscht, zal wel iedere verdere aanbeveling overbodig zijn. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. Tak, geb. te Schiedam, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „De rechtsverhouding van den curator in het faillissement". Aan onze hoogeschool werden dezer dagen nog met gunstig gevolg afgelegd het candidaatsexamen in de rechtswetenschap door den heer J. H. W. B. Visser en het doctoraal-examen in de rechtswetenschap door den heer A. F. L. Van Rechteren Limpurg. BIMENLANDSCHE BEKIGHim l)e schout-bij-nacht J. P. Van Rossnm Ie Hrllevoetsluis en de commissaris des ko nings in Zeeland, jhr. oir. De Brauw, zijn ook benoemd tot groot-officier van de Eiken kroon. Ook aan den schout-bij-nacht, directe ur en commandant der marine te Willemsoord J. B. A. De Josselin de Jong is de onder scheiding te beurt gevallen, Ie worden benoemd tot groot-officier in de orde van de Eikenkroon. Totnutoe werden bij de examens voor de marine om de twee jaar 4 a 5 plaatsen opengesteld voor adelborst-marinier, zoodat, volgens dezen regel, dit jaar weer het daarvoor aangewezene was. Gewoonlijk bedraagt het getai jongelui, dat naar die plaatsen wenscht Ie dingen, een dertig, wier stadie een studie die zeer sterk afwijkt van die voor andere examens geheel gel. id is in de richting om aan de gestelde eischen te kun neu voldoen. Als ware 'teen uit de lucht gevallen don derslag, verrast de Minister van Marine hen dezer dagen eensklaps met het uitvaardigen der bepaling, dat dit jaar geen adelborsten- marinier zullen worden aangesteld, waarmede dezen jongelingen en niet minder hun ouders of voogden, eene ernstige teleurstelling werd bereid. Deze teleurstelling treft te meer, om dat genoemde bepaling eerst 15 Februari jl. weid bekend gemaakt, terwijl het examen, waarvoor ze zich prepareerden, reeds in Mei en Juni e. k. zou worden gebonden. Vermits deze adspiranten 17 jaar oud mogen zijn, een leeftijd, waarop ze niet meer in de termen vallen om te kunnen deelnemen aan een examen voor de Koninklijke Militaire Acade mie zijn ze nu gedwongen om bij 't iustruc ticbatallon te Kampen of een der regimenten infanterie dienst te nemen. (Arnh. Ct.) Door 27 pan- en steenfabrikanten in de .provincie Utrecht is aan de tweede kamer een adres gericht, waarin aangedrongen wordt op verwerping van het wetsontwerp betref feilde vrouwen- en kinderarbeid. Mochten daarvoor de kansen echter niet gunstig zijn, dan dringen adressanten er toch op aan, in de uitzondering van art. 1 ook op te nemen steenbakkerijen, pan- en tegelfabrieken, en subsidiair, voor bet geval deze wijziging niet werd aangenomen, eenige belemmerende be palingen op te beffen. Van dekantvisscberij is gisteren te Katwijk aan Zee aangekomen K. VV. 20 van den reeder VV. Taat, stuurman B. De Best. Een net heeft ze geheel verloren en het andere is zód beschadigd, dat er niet meer mee gevischt kon worden. De vangst was zoo gering: 1 mand schol, 1 mand braad en 30 tongen. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te 's Gravenbage terecht een Leidsch zaakwaarnemer, die op zich geno men bad om de zaken van een in schulden verkeereml winkelier te beredderen en daar voor een som van f250 ontvangen had. Beklaagde had wel voor den winkelier schulden afbetaald tot een bedrag van circa f72, doch van het overige geld weigerde hij op de aanvragen van den winkelier re kening en verantwoording te deen. Bovendien werd hij nog beschuldigd van verduistering van gelden, die hij ontvangen had van de moeder vsn den winkelier, ten einde daarvoor gouden sierad n, welke hij Heleend had, terug te halen, hetgeen door bekl. niet geschiedde. Het O. M. eischte voor beklaagde eene gevangenisstraf voor den tijd van 6 maan den. De uitspraak over acht dagen. Gisteren avond meldde zich in bet buis van bewaring aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam een inan aan tot het onder gaan van eene hechtenisstraf waartoe hij was veroordeeld. De man, die in kennelijker! staat van dronkenschap verkeerde, werd door den directeur niet opgenomen, ten ge volge waarvan hij zulk een kabaal ging m.ken dat er daardoor een volks oploop ontstond. De politie, die den man wilde IHE2 fi JBT& iSi» SS TIT JStü verwijderen, ondervond zulk verzet van hem dat zij met kracht moest optreden. Het volk wilde den dronkaard uit de handen der politie rukken, wat echter niet gelukte. (N. R. Ct.) Gelijk inen weet, heeft Z. H. de Paus aan zeer veie kostbare voorwerpen, welke de Vaticaanscbe tentoonstelling sierden, eene bestemming gegeven en bepaald welke ker- ken eene duurzame herinnering aan het gouden priesterfeest van den H. Vader zouden outvangeu. Voor de kathedrale kerk te Haar lem werd eene prachtige koorkap bestemei- welke dezer dagen uit Rome hier is aange komen. Zij is door de geestelijke zusters van het klooster van Maria Hemelvaart te Reims (in Frankrijk) vervaardigd van zware witte moué zijde en munt niet alleen uit door hare kostbare stof, maar ook door het prachtige penseel- en borduurwerk, dat op smaakvolle, echt artistieke wijze is aange bracht. Het schoone kerkgewaad is den hoogt n gever zoowel als diens jubelfeest waardig, tut welks blijvende gedachtenis het aan de kathedrale kerk werd geschonken. (2V. H. Ct.) Thans kan vermeld worden, dat de groule fraaie villa te Amsterdam, gelegen aan den Amstel, hoek Sarphatistraat, schuin tegenover het Amatei-hotel, tot een Sanato rium voor massage wordt ingericht, en dat de heerd octor R. Ter Cock, arts, met 1 Mei e. k. en waarschijnlijk reeds vroeger, aldaar zijn talrijke patiënten zal ontvangen. Aan de bekende firma H. F. Jansen en Zonen is de stoffeering en meubileering van het gebouw opgedragen, dat meer dan 2U grootere en kleinere salons bevat, die alle vrij uitlicht hebben, daar het gsbouw geheel geïsoleerd staat. Met de gynaecologische inrichting van doctor Mendes de Loon, waaraan nog druk wordt gewerkt, zal dit stadsgedeelte uiige twijfeld weldra een vermaardheid verkrijgen. In den nacht van 18 op 19 Febr. zijn twee vischschuilen, H K 109 en H K 119, aan de westkust van Schukland tegen de glooiing gedreven en onmiddellijk gezon ken. Men vermoedt dat de visschers geslapen hebben, terwijl zij bezig waren op haring te visschen. Woensdagnamiddag waren de knechten van een wijnhandelaar te Zutfen bezig wijn vaten op elkaar te stapelen, toen ongelukki gerwijze een groot vat, dat door den regen nat en glibberig was, afslierde, en op een hunner terecht kwam, die daardoor onmid dellijk een lijk was. Als een uitvloeisel van al hetgeen over de laatste hardrijderij op schaatsen reeds geschreven is komt nu in de Leeuw. Ct. eene formeele uitdaging voor, door Wiebe De Vries gericht tot den amateur Pander. De strijd moet loopen over de baan van 160 meter. De Vries looft /"100 uit als zijn tegenstander minder dan 10 meter na hem aankomt, doch verlangt in het andere geval zelf ook 100. Evenals dit in Drente is geschied, is ook in Friesland door vele verveners reeds bepaald welk loon voor het turfgraven be steed zal worden. Men hoopt dat zulks al gemeen zal geschieden, alvorens met de werkzaamheden begonnen wordt. Eene voor name drijfveer tot werkstaking zal dan wegge nomen zijn. Uit Harlingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld De werklieden der General Steam Shipping Company, werkende bij het ontladen der boo ten, hebben het werk gestaakt, omdat zij meenen meer loon te moeten ontvangen. De Maatschappij, hiertoe ongenegen, heeft daarop haren agenten verzocht, om dezerzijds in de ontstane behoefte te voorzien, en daarop is de Teal met volle lading en achttien werk lieden naar Londen vertrokken een gedeelte dezer werklieden zijn Terschellingers, die op den reuk waren afgekomen en zich aanboden om mee te gaan. De trek daartoe was bij de Harlinger werklieden niet algemeen, daar men eene vijandelijke ontmoeting met de Loiidensche collega's tegemoet zag. Het is der politie te Knijpe gelukt, de personen in handen te krijgen, die in de vorige week tot tweemalen toe aldaar getracht hebben, de tram te doen ont sporen, door stukken ijzer op de rails te leggen. Het zijn twee knapen van zestien en veeitienjarigen leeftijd. Het ijzer hadden zij bij eenen smid ontvreemd. Het Engelsche driemastscbip Rhine, kapt. Macumber, van Gent naar New-York bestemd en geladen met ijzer en ledige vaten van Ter-Neuzen op de reede liggende, is in den afgeloopen nacht in brand geraakt, en gisteren ochtend met hoog water beoosten deze haven op de slikken gezet, waar het geheel brandende buiten gevaar ligt. Bij het noodweer in den nacht van 8 op 9 dezer is op de Maas onder Veen, eeD «ca wlj sa*. nr. kind op zonderlinge wijze gered. Bij het overwt'rpeu van ingepakte kleederen en an dere goederen uit een in zinkenden staat verkeerende, met steenen geladen aak in een ander schip, dat hulp kwam bieden, werd ook een Kind van enkele dagen oud inel pak en al meegeworpen, zonder dat in de algemeens verwarring de moeder dit bemerkte. Bij de opening van het pakje bleek ge lukkig, dat de zuigeling goed was overge komen en geeneriei letsel gekregen had van zijn eerste reis. r Uit lleimond wordt aan de Pr. Rbr. Ct. gemeld, dat de zak, waarin des avonds tegen 8 uur aldaar de postcorrespondenlie wordt uitgeworpen uit den sneltrein, die van Bokstel direct naar Veuloo loopt, Dins dagavond onder e n dir wagens geraakte. Een gedeelte der brieven, couranten enz. werd letterlijk fijn gereden. BUITENLANÜSCI1B BERICHTEN B 5 De Belgische kamer heeft het voor stel verworpen om de behandeling der snikerwet uil te stellen, totdat de Loiiden sche conferentie tot een afdoende beslissing heeft geleid. De behandeling over het ontwerp zal dus worden voortgezet. Prins Louis De Ligne en vicomte Beaudoin de Jonghe hebben te Brussel met pistoien geduelleerd. Getuigen waren o. a. generaal Van der Smissen en prins Van Aremberg. Geen der beide kampioeneu werd echter gewond. E N G 45 1. ,1X l». Gisteren is het parlement geopend. In de troonrede, waarmede dit geschiedde, wordt er op _e wezen, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de andere mogendheden zeer i riendschappelijk zijn. „De krijgsverrichtingen in Egypte" zoo heet het verder „welke eenige dagen voor de laatste verdaging van het parlement ein digden, hebben het doel, waarmede zij on dernomen werden, bereikt. De koningin ziet geen redeu om te vreezen, dat de rustver storingen in de nabijheid van Suakirn her nieuwd zullen worden. „De onderhandelingen met Thibet over Sik sim hebben nog geen gunstigeu uitslag opgeleverd, maar ile koningin hoopt, dat de voortzetting der krijgsverrichtingen in Sikkim niet noodig zal wezen. „De koningin heeft er in toegestemd met Duitschlaud en de Vereenigde Staten van Amerika deel te nemen aan de conferentie over Samoa, welke te Berlijn zal worden ge houden, ten einde het werk der vorige con ferentie te Washington voort te zetten. „De voortdurende uitgaven, welke de an dere Europeesche staten doen tot het ver sterken hunner legers, hebben het noodig ge maakt, dat ook Engeland de maatregelen, welke tot nu tot verdediging van de kusten en den handel zijn genomen, uit moet brei den. De regeeringen, welke in andere staten het bewind voeryi en over de uitgebreide strijdkrachten dezer staten beschikken, zijn op het oogenblik allen zeer vriendschappelijk jegens Engeland gezind, maar voegt de koningin er bij ik heb niet het recht te onderstellen, dat deze staat van zaken voor geen wijziging vatbaar is." liet overige gedeelte der troonrede is alleen gewijd aan aangelegenheden van plaatselijken aard. Nu het Parlement weer is geopend, komen de Engelsche staatslieden te Londen terug. De heer Gladstone kwam gisteravoud aau het statiou Charing-Cross aan. Een tal rijke menigte ontving den leider der liberalen. De aanhangers van den leider der oppositie juichten eu de tegenstanders floten, zoodat de heer Gladstone onder een geducht rumoer zijn intrede in de hoofdstad deed. Ook lord Hartington, de leider der Unionisten, is gis teren te Londen teruggekomen. Weer is een lid van het Engelsche lagerhuis in Ierland in hechtenis genomen, ul. de heer Careu. Deze afgevaardigde werd te Perth gevat eu naar Dublin gebracht, ten einde zich te verantwoorden wegens over treding der Crimes Act. De strijdmacht der Britsche Noord- Borneo Maatschappij heeft een van de ves tingen der opstandelingen met negen kanon nen ingenomen. Twintig inlanders en zes man van de maatschappij werden gedood. Door deze overwinning aangemoedigd, zijn de Engelschen voornemens de voornaamste verschansing van het oproerige opperhoofd Paugeran Shahbanber, tegen wien de vijan delijkheden gericht zijn, aau te lasteu. FHilS KKU K. President Carnot t.eekende gisteren het decreet, waarbij een nieuw ministerie wordt benoemd. Minister president en minister van handel, Tirard; binneulaudsche zaken, CoB. stans; financiën, Rouvierjustitie, Thevenot; onderwijs, Faillières; landbouw, Faye; open bare werken, Yves Gnyot; oorlog, De Frey- cinet; marine, Jaurès; de minister van bui- tenlaudsche zaken zal later benoemd worden. De Fransche minister van Justitie Guyot-Dessaigue bracht zelfs niet éen nacht door in het departement; de verhuiswagens, die zijn meuBels darrheen overbrac iten, wa ren nog niet ontpakt, toen het ministerie viel. De gedelegeerden van de syndicale kamers der werklieden hebben in een door den hekenden Boulé onderteekend stuk het volk opgeroepen tot eene groote manifestatie op aanstaanden Zondag, ten einde aari de ministeriën antwoord te gaan halen op den verleden week gedeponeerden brief. Het! Journal des Bébats doet opmerken, dat er op dit oogenblik geene ministers zijn, en oordeelt, dat het er alleen om te doen is ongeregeldheden uit te lokken. Het blad hoopt, dat, al is er geen ministerie, de po litie niet werkeloos zal toezien. Dieppe is geheel onverwacht in op schudding door een oproerige beweging der werklieden. Zeshonderd hunner trokken in optocht naar het stadhuis en dreigden dat zij de bakkerswinkels zouden plunderen. De burgemeester beloofde, dat hij den volgenden dag de noodlijdenden zonde helpen, doch de betoogers waren daarmede niet tevreden. De politie en de gendarmes dreven toen de ben de uiteen. ITALIË. Dezer dagen had admiraal Paeoret de Saint Ban, commandant van het Maritiem di parlement van Napels, een diner aangebo den aan de officieren van het Duitsche eska der der Aliddellandsche Zee. Generaal Avoga- dro biacbl een toost uit op genoemde officieren en zeide onder anderen „dat het ltaliaansche leger, in oogenblikken van gevaar, de waar dige bondgenoot zon zijn van het Duitsche leger legen den gemeenschappelijken vijand.'' De openbare meening heeft zich aau dezen loost geërgerd en er zijn bladen die het out- slag van generaal Avogadro vragen. ÜUITSCilLAÏS». De keizer zal Maandag gevolg geven aan eene uitnoodiging van prins Von Bis marck voor een feestmaal, waaraan als verdere gasten zullen aanzitten al de Pruisische mi nisters en de twee chefs van 's keizers mili tair en civiel kabinet. De nieuwe chef van het rijks-depar tement van justitie, dr. Von Oehlschlager, was laatstelijk president der Berlijnsche rechtbank. Zestien jaren geleden was hij referendaris in het Pruisische departement van justitie, en hij bad een toen werkzaam deel in de voorbereiding van het Duitsche wet boek van strafvordering, waarbij hij ook met den rijksdag iu aanraking kwam, zoodat hem de verdediging van zijne begrootiDg en wetsvoorstellen in het parlement Diet onge woon behoeft te zijn. Van 1879 tot 188V was hij auditeur-generaal bij het leger. Hem wacht nu in zijne nieuwe betrekking de moeilijke, maar dankbare taak, het ontwerp voor een Duitsch burgerlijk wetboek met het oog op de beoordeeling, die het in de rechtsgeleerde wereld reeds gevonden heeft, voor de behandeling iu den bondsraad en deo rijksdag gereed te maken. Het zal vermoedelijk de volgende week worden, voordat het wetsontwerp tot ver sterking der artillerie bij den rijksdag inkomt. MeD weet reeds in hoofdzaak wat van dat ontwerp te wachten is: eene betere bespan ning der veldartillerie in vredestijd, zoodat het Doitsche leger bij eene mobilisatie niet langer ook in dat opzicht bij het Fransche leger zal achterstaan, gelijk het dat reedi doet ten aanzien van het getal batterijen. Na een korte zitting, waarbij nieh bijzonders voorviel, heeft de kamer haat eerstvolgende zitting op Zaterdag vastgesteld, Uit San Francisco wordt gemeld, dat de Duitschers op Samoa een poging hebben aangewend, om den beruchten Ameiikaat Klein te arrestecren. Hij kreeg het echter it 't oog en vluchtte aan boord van het Ameri- kaausche schip „Ripsie", een kanonneerboot, welks kommandant positief de uitlevering weigerde. Aan boord van dit schfp kwam Klein te San Francisco aaDmaar Sainoi is daardoor ten minste een der gevaarlijkste; onruststokers k«ijt. OOSTEN RIJ K. Er wordt veel te VVeenen gesproken over het hofbal, dat te St. Petersburg heeft plaats gehad in weerwil van den rouw ovel kroonprins Rudolf. De Czaar moet dit feed, waarop de dames in het zwart moesten ver schijnen, tegen den wil zijner gemalin hebbel doorgezet, omdat het hof van Weenen eenige jaren geleden, toen men te St.-Petersburg rouw was, hetzelfde zou hebben gedaan. Pr"' ses Alice van Hessen heeft geweigerd, W feest bij te wonen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2