officieren en minderen van-liet Nederlandsclie leger is, bij gelegenheid van 's koningsjaardag aan ruim honderd oud strijders een gouden Willem uitgereikt. Ter viering van 's konings verjaardag werd gisterenavond door ecnigcn onzer land- genooten te Davos het blijspel van Marcel lus Emanls Jonge harten opgeroerd. De heer Emants, die met zijne familie te Davos toeft, leidde zelf de repetitiën van zijn stuk. Nopens het eerlang bij de stateu-ge- lieraal in te dienen wetsontwerp op het lager onderwijs, vernemen wij dat het vol komen gelijkstelling wil van openbaar en bijzonder onderwijs, wat betreft den gelde- 1 ij kin steun uit 's rijks kas. De uitkeering van 30 percent aan de gemeenten zou ver vallen; en daarvoor in de plaats komen t-ei.e bijdrage "an rijkswege aan alle scholen, zoo bijzondere als openbare, naar den maat staf van het getal der in dienst zijnde ou derwijzers in verband met het aantal school gaande kinderen. NR. Ct De heer C. 13., bouwkundige, wonende te Leiden, had iu het begin van het vorige jaar eene rechtsvordering ingesteld tegen den burgemeester der gemeente Leiderdorp, daar toe strekkende dat deze zou veroordeeld wor den om aan den eischer terug te betalen eene som van f 66," welke deze, naar zijne meening, onverschuldigd in de kas der ge meente ter voldoening van plaatselijke be lasting gestort bad. De heer C. B. grondde zijn vordering daarop dat hij, hoewel hij se dert 1 Mei 1884 zijn hoofdvtrblijf en wer kelijk verblijf iu de gemeente Leiden had, niettegenstaande zijne verandering van woon plaats, door liet gemeentebestuur van Lei derdorp over de jaren 1888, 1886 en 1887 in den hoofdelijken omslag van die gemeente was aangeslagen. De eiscber meende nu die belasting geheel onverschuldigd te hebben voldaan, en wel omdat hij een huis gebouwd had en bewoonde, gelegen op de grens der gemeenten Leiden en Leiderdorp, van welk huis gedeelte met den hoofdingang slaan iu eerstgenoemde gemeente, terwijl hij boven dien aan beide gemeentebesturen de verklaring bad gedaan dat hij zijne woonplaats naar Leiden overgebracht had. De gedaagde was echter eene andere meeuing toegedaan en wierp, alvorens op de zaak zeiven te komen, twee exepties op. Hij beweerde ni. dat, nu de wet van 22 Mei 1845 Slbl n°. 22) de arrondissements recht bank aanwees als de bevoegde rechter waar het geld verzet in belastingzaken, de eischer niet bevoegd was zijne vordering bij den Leid- schen kantonrechter aanhangig te maken, terwijl al ware zulks wel het geval, hij toch niet ontvankelijk was in zijn actie, daar in de onderwerpelijke zaak de vordering rustte op de betwisting van de wettigheid van den aanslag en de rechterlijke macht op de vraag of de aanslag al of niet wettig geschied is, niet mag oordeelen. De eerste exceptie werd door den kanton rechter als ongegrond gepasseerd, en wel om dat z. i. uit de aanwijzing der rechtbank als uitsluitend bevoegd om kennis te nemen van het verzet tegen de ten uitvoerlegging van een dwangbevel enz. geene gevolgtrekking mag gemaakt worden ten aanzien van de be voegdheid van den kantonrechter, waar bet geen verzet maar terugvordering van belasting b treft. Anders was echter bet oordeel om trent de tweede exceptie. Z. E. A. overwoog d.ït de eisch werkelijk daarop gegrond was, dat niet de wettigheid der heffing, maar wel de wettigheid van den aanslag betwist werd, en dat de rechterlijke macht onbevoegd was hierover te oordeelen, daar immers in de be lastingwetten andere colleges dan de rechter lijke, geroepen waren van zoodanige betwis ting kennis te nemen. Mitsdien werd de ei scher niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering. Hij voorzag zich tegen deze laatste beslissing echter in liooger beroep, zoodat gisteren de Haagsche rechtbank geroepen was van het geschil kennis te nemen. Voor den appellant werd liet woord ge voerd door mr. E. Was, advocaat te Leiden, die in hoofdzaak betoogde dat de rechterlijke macht bevoegd was kennis te nemen van de vordering, zich daarbij beroepende op de be palingen van de wet van 1815 en op de juiisprudentie van den Hoogen Raad. Van den andereu kant werden de opvat tingen van den Leidschen kantonrechter ge deeld door jhr. mr. E. N. De Brauw, advocaat te 's Hage, die de stelling verdedigde, dat de vraag of aanslag in de heffing al of niet wet tig had plaats gehad, niet stond ter beoordee ling van de rechterlijke macht. Uit de residentie wordt het volgende aan het U. D. geschreven De pogingen, het vorig jaar beproefd, om in het groote badhuis te Scheveningen een Nederlandsch symphonieorchest te doen op trtden, zijn afgestuit op de geheimzinnigheid, waarmede die zaak werd behandeld door den persoon, die het denkbeeld had geopperd. ra - m-c ra r» r» se ra si «3 Thans schijnt de zaak hier op nieuw te zollen worden ter sprake gebracht en ditmaal met meer ernst. Met het oog op den onzekeren toestand van het Paleis Voor volksvlijt te Amsterdam, meent men, dat op dit oogenblik wellicht ge legenheid zou bestaan een der beste symphonie- orchesten van ons land te engageeren, dat stellig met het gezelschap van den heer Mann- sladl (Bilse) hoe uitnemend ook, den toets van vergelijking met glans zou doorstaan. Iu de Zandstraat te Rotterdam is gisterennacht eene vrouw, die met eeu stoof met vuur op hare kamer zat en in slaap was gevallen, in brand geraakt. Eenige politic-agenten hebben getracht met hunue overjassen de vlammen te blusschcn, waarin zij ook slaagden, doch de vrouw heeft zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij in bedenkelijke!) toestand verkeert. Gisteren is in den Nieuwen Waterweg van Java binnengekomen, bestemd naar Schie dam, het Ned. schip Noach VI, ouder bevel van den eersten stuurman Schaap, met ver lies van een gedeelte der verschansing, be schadigde lading en meer andere schade, ver oorzaakt door stortzeeën op 1 1 Februari jl. in deu Atlantische!) Oceaan. De gezagvoerder, kapitein Poortman, bene vens de derde stuurman, dokter, bootsman en een matroos werden daarbij over boord ge slagen en verdronken. Naar de N. R. Ct. verneemt is de schade door de jongste stormeu aan de Bpoorwegwerken in den omtrek van Dordrecht toegebracht, vrij aanzienlijk. De kosten van herstelling worden namelijk op pl. m. f50,000 geraamd. Ee.iige sociaal democraten te Utrecht slaagden eergisteravond er weder in opschud ding le veroorzaken. Enkelen verkochten iu de Choorstraat het blad Recht voor Allen, waardoor zij het daar aanwezige publiek uittartte, dat hen te lijf wilde. De politie moest hen ter bescherming medeuemen naar het hulpbureau, wat later nogmaals herhaald moest worden. Meu meldt uit Wageningeu, dat het bericht van de N. R. Ct. omtrent de op heffing van de inrichting voor onderwijs iu de oude talen le Wageningeu, wegens gebrek aan deelneming, onjuist is. Van ue opheffing is niets bekend en de docent, dr. Hoogvliet, gaat met Mei a. s. die gemeente niet ver laten. Eergisterenavond is te Nijverdal weder eene bijeenkomst vau het //Leger des Heils" gehouden. Daar de vrees bestond dat weder ongeregeldheden zouden plaats hebbc-n, waren de rijksveldwachters van Arneloo derwaarts vertrokken en met de aldaar gestationneerde politie iu de zaal aanwezig. De vergade ring liep dan ook zonder stoornis af, zoodat de aanwezige politie tneende le kunnen heengaan. Nauwelijks was deze echter ver trokken, of het gepeupel begon de ruiten in te werpen; zoodat de politie, direct te ruggeroepen, de beihamels uiteendreef. (N. R. Ct.) Omtrent het te Cadzand gebeurde aan boord van de gestrande noorsche bark Co lumbus is de lezing van het Weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderens lf. d. de volgende, nog al afwijkeude van die van het Journal de Bruxellet, gisteren door ons opgenomen. In de Belgische zeeplaatsen had men Zondag 10 Februari nauwelijks vernomen dat ouder Cadzand een schip op strand zat, of de jutters kwamen er op af. Wel was een wacht op het strand geplaatst, maar die kon het beklimmen bij hoog water niet bef letten Weder waren eenige Belgische jutterif bezig met plunderen, toen de veldwachter Kareis, te Cadzand, eeu oud onderofficie- der uiarèchaussée, wat kracht aan zijn be dreigingen meende te moeten bijzetten door zijn revolver op de dieven af te vuren. „Maar zoo luidt deze naturalistische voorstelling van het geval de afstand was te groot: de schelmen waren builen schot van de revolvers. Zij begrepen dit, draaiden hun ordinaris zitdeel naar 't Cadzandsche srpubhek en naar de strandwacht, gebruik ten het voor gewone bekkens, welke zij met de vrije hand bespeelden, streken met een paar houten over elkander bij wijze van vioolspel en gingen voort met rooven en plunderen. Dat kon zoo niet langer toegela ten worden in een land, waar men goede po litie heeft. Er werd een man gezocht, die een geweer had en schieten kou. „Schiet," commandeerde de wakkere veldwachter, en een der Belgen kreeg een schot in de borst. Nog vlugger dan de wilden in de dagen, dat Robinson Vrijdag verloste, waren de roovers in hun schuit en er van door. Zij zijn na dien tijd nog niet weerom geweest. Men zegt dat de gewonde stervende is. Maar hoe dit zij, lof voor Kareis en zijn medestanders, die het eigendom van derden verdedigden tegen een troep jutters en dieven." «3 ar» mu *s«- m. tt. Welke de juisle voorstelling is, zd spoe dig blijken, da3r de Belgische en Nederland- sche justitie ziclt thans met ue zaak bezig houden. De gewonde visscher verkeert m beden- kelijken toestand. Zaterdagmiddag had de metselaar A. Borburgh te Oudenbosch, bij liet verrichten van eenige herstellingen op liet dak van het nounenklooster, het ongeluk uit te glijden, waai door tij op de straatsteenen terecht kwaui en na eenige minuten stierf ÜUITENLANDSCilE BËiilÜilTEN BELK1S. Het spoorwegongeluk te Groenendael zal den Belgischen staat tal van processen op den hals halen van wege de slachtoffers, of de bloedverwanten van hen die er het leveu bij hebben verloreu. Reeds heeft de minister van openbare werken drie dag vaardingen ontvangen, als een van de weduwe j san den ongelukkige)) muzikant der guides Verliughen, die 150,000 frs., een van den echtgenoot van mevr. Dereux, zwaar ge kneusd, die 10,000 en een derde van den lieer Merlens te Anderlecht, gewond, die 5000 frs., schadeloosstelling eischt. Van Saint-Salvador du Congo wordt gemeld dat Stanley wel degelijk dood is. Hij zou omgekomen zijn in een gevecht te gen de inboorlingen, niet ver van Maugam- ba. Verscheidene voorwerpen, welke aan Stanley toebehoord hebben, zouden te Saint- Salvador verkocht zijn. KKSËLAIli 14. Iu het Kristallen Paleis te Londen is Vrijdag 11. eene tentoonstelling van Engel- sche eu vreemde kamervogels geopend. Er zijn meer dan 2000 nummers. De afgevaardigde O'Brien is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. F <1 4 it K IA K. De rechtbank van koophandel te Parijs heeft betreffende de faillietverklaring der Panama kanaalmaatschappij eene belang rijke beslissing genomen, naar aanleiding van den eisch der „Société de Construction", welke de maatschappij heeft gedagvaard tot betaling van 7,000,000 francs. De Pana ma-maatschappij had de bevoegdheid van de rechtbank ontkend, op grond dat zij een zuiver civiele vereeniging was. De rechtbank nu heeft zich bevoegd ver klaard de beslissing in quaestie te nemen en komt daardoor in tegenspraak met die van het civiele gerechtshof op 5 Februari. De vraag of de Panama maatschappij een civiel of een commercieel lichaam is, zal daarom door het hof van appèl moeten worden uitgemaakt. In de Fransche gemeente Chapareil- lan is eenige meters onder den grond een huis gevonden, waarvan de vloer uit rooden baksteen bestaat. Dit huis zou een overblijfsel zijn van eene vreeselijke overstrooming in 1248. Tusschen de plek, welke men thans noemt de mout Granier (Isère) en het dorp de Marches, ge legen iu Savoye, bestond in dien tijd eeu zich ver uitstrekkende en zeer hooge berg. Deze stortte plotseiiog in omstreeks het ge noemde jaar, eo bedekte de omliggende streken met de ver uiteen spattende stukken. Vijf kerken, welke vijf kerkspelen ver tegenwoordigden, werden begraven tegelijker tijd met twee groote kloosters. Volgens mededeelingen uit die dagen zoudeu 10,000 personen bij dit ongeluk omgekomen zijn. Daar de laatste gevolgen van deze instorting zicb tot Chaparcillau uitgestrekt hebben, is bovengenoemd buis, dat onlangs ontdekt is, een der talrijke huizeu welke toenmaals be graven werden. De heer Gladstone vertrekt heden uit Cauties naar Londen. ITALIË. Te Napels hebben betoogingen van om streeks 300 werkelooze metselaars plaats ge had, die met bijlen gewapend, door de Btra- len trokken en om werk riepen. De winkels werden gesloten, totdat de optocht was uit - eeugegaau. Het gemeentebestuur heeft vervolgens voor werk gezorgd, doch te gelijkertijd 30 der rustverstoorders iu hechtenis doen nemen, terwijl ook op vaandels met opschriften: „Leve de commune! Leve de anarchie!", die in den stoet gedragen werden, beslag werd gelegd. »EIT!SCaiL.A.ai -0». De Duitsche keizer beeft het gezant schap uit Marocco op eene afscheidsaudientie ontvangen eu daarna hebben zich de gezanten naar Essen begeven, waar zij de fabriek van Krupp bezichtigen. Vervolgens keerden zij over Genua naar Tonger terug. Tot aandenken gaf de keizer den leden van het gezantschap een aantal kostbare ge- scheuken, waaronder kunstig bewerkte gouden tabaksdoozen met zijne naamletters in diamaut, en een aantal revolvers met goud en zilver ingelegd en andere kunstvoorwerpen. De geschenken, die de keizer voornemens is aan den sultan Meley Hassan te vereeren, zullen later door een buitengewoon gezantschap naar Marocco wor len overgebracht. Het bericht, dat keizer Wilhelm in den aanstaanden zomer Engeland zal bezoe ken, is, volgens de te Berlijn verschijnende bladen, volkomen ongegrond. Vooralsnog is niets bepaald hoe de keizerlijke familie tien zomer zal doorbrengen, voornamelijk omdat, met het oog op de aanstaande be zoeken van twee Europeesche keizers en drie koningen le Berlijn, nog geen plannen kunnen worden gemaakt. Evenwel is het niet zeker, of men ook op een bezoek van keizer Frans Josef kan rekenen. De dood van den kroonprins zou oorzaak kunnen zijn, dat dit bezoek in dezen zomer Dog niet plaats had. De Reichsanzeiger deelt de keizerlijke verordening mede betreffende de verbeurdver klaring der prijsgemaakte slavenschepen ten gevolge van de blokkade der Oost-Afrikaan- schc kust. Te Berlijn is het gerucht in otnloop, dat de heer Stöcker weldra als hofprediker zal worden ontslagen. De vergadering der Duitsche koop lieden en nijveren (Deutsche Haudelstag) is gistereu te Berlijn geopend. Namens de regeering heette de minister Von Bötticher de leden der vereeniging welkom. De vergadering zeide de minister is in geen ongunstigen tijd bijeengekomen. Over het algemeen beeft de handel geen reden tot klagen, ook al zijn er nog eukele takken van nijverheid, die nog verbetering van den toestand wenschen. „Ojk de betrekkingen tusschen Dnitsch- land en de andere landen zijn gunstig. Een nieuw handelstractaat is met Zwitserland gesloten. De goede gevolgen der tentoon stelling te Melbourne en de op handen zijnde betere verbinding met het oosten ge ven reden om te verwachten, dat het af zetgebied der Duitsche fabriekwareu zal wordeu uitgebreid. „Er is geen reden om te vreezen, dat de vrede zal worden gestoord. Men kan zich daarom geheel wijden aan de bevor dering van 's lands welvaart, zonder dat men behoeft te vreezen in dit werk gesloot! te zullet) worden." SER VIE. Uit Belgrado wordt aan de Daily Newt gemeld, dat de jongste gebeurtenissen koning Milan dermate ontmoedigd hebben, dat hij voornemens is, ten behoeve vat zijnen zoon afstand van den troon te doen. «OIT-INDIE. Batavia, 16 Januari. In den morgen van 14 Januari is ie doodstraf aan den veroordeelde Wangsa, den moordenaar van den heer Wigman, vol trokken. Hij bleef ten einde toe de meest mogelijke kalmte bewaren, welke hij ook de laatste dagen in de gevangenis heeft san den dag gelegd. Naar opium of wijn heeft hij niet gevraagd, alleen om wat extra eten, dat hem welwillend door deo directeur van de gevangenis verstrekt werd. Met de hem tot gezelschap gegeven mandoers heeft hij over den moord op den heer Wigman geen woord gesproken. Op vragen vau den peng- hoeloe en den directeur der gevangenis ont kende hij echter plechtig alle schuld aan den moord. Klokke zeven uren werd hij, onder toe zicht van een paar schouten, door een vijf tal politie oppassers naar buiten gebracht tol voor de galg, welke op de stoep van het Stadhuis reeds den vorigen middag wat opgezet. Buiten op bet plein, zegt de Java- Bode, was eene groote menschenmeuigte verzameld, stellig vier- vijfduizend, meest inlanders, doch ook vele Europeanen, is rijtuigen zag men zelfs dames. Vele in landers waren om beter te kunnen zien is de boomen of op de tenten van karren es dos dos geklommen. Ook binnen bet Stadhuis was een talrijk Europeeach publiek bijeen. Het Stadhuis was afgezet door ba- rissans, politiesoldaten en een pelotonkavalerte, Nadat Wangsa voor het schavot gebracht was, in tegenwoordigheid van den assistent- resident, den hoofddjaksa en den penghoeloe, werd hem door djaksa het vonnis kortelijl voorgehouden en vroeg de assistent resides' hem of hij niets meer te zeggen had. Zijn antwoord was het verzoek om als hij °P het valluik zou staaD, nog eens zijn gebed te mogen zingen. Dit werd toegestaasi trouwens Wangsa heeft ook in de gevat- genis veel gebeden, zoowat twee keeres daags. Met fleren tred en zonder hulp be klom hij de trappen van het schavot, w»»-' hem de strop om den hals gelegd werd e'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2