laling van jongelieden van adelborst 3e klasse niet bestemming voor het korps mari niers Stct De minister van binneulandsche zaken heeft bepaald, dat de examens voor akten van bekwaamheid als onderwijzer of onder wijzeres op l April a. s. zullen aanvangeu. De examens die vóór 18 April niet zijn geëindigd, zullen van dien tijd tot den 23sten April geschorst kunnen worden, wegens het Paaschfeest. ArnhCt.) In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur is ingekomen het kon. besluit in zake het beroep vau J. Van Wieringeu en anderen, ingelanden van den BoschpolJer, onder Wou- brugge, houdende verzoek, dat de door Gedep. Stalen van Zuidhollaud geweigerde vernie tiging van een, op 21 Juni 1888 door stemgerechtigde ingelanden van genoemden polder genomen besluit worde uitgesproken. Adressanten worden niet ontvankelijk ver klaard in hun beroep. liet schriftelijk toelatings examen voor de koninklijke militaire academie zal le Am sterdam op .13 en 14 Jnni a. s. plaats vinden. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap te Amsterdam heeft zich tot de tweede kamer der stalen generaal gewend met een adres, waarin wordt verzocht het hierheen te willen leiden, dat in het wetsontwerp, regelende de pensioenen der we duwen en weezen van burgelijke ambtenaren ook de openbare lagere onderwijzers als zoo danig worden opgenomen eu dus ook, evenals dit thans reeds in de meeste andere landen van Europa geschiedt, aan hunne weduwen en weezen een pensioen worde toegekend, onder zoodanige voorwaarden als in verband met den financieelen toestand der onderwij zers door de wetgevende macht billijk zullen worden geoordeeld. Gisteren zijn de afgevaardigden van den provincialen Noord- en Zuidhollaudschen bond van Katholieke kiesvereenigingen, onder voorzitterschap van mr. Bablmann, in het American hotel te Amsterdam in geheime vergadering bijeen geweest, teu einde in overleg te treden over de te volgen gedragslijn ten opzichte van de in uitzicht gestelde voorstellen tot invoering van den persoon lijken dieustplicht. Naar de Avondpost verneemt, is de beer Hendrik P. N. Muller, directeur der Oost- Afrikaansche Compagnie te Botterdam, en bekend door zijne reizen in Oost- en Zuid- Afrika, benoemd tot Fellow of the Royal Geographical Society te Londenen tot correspondcerend lid van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap te Antwerpen. Dr. C. J. Luzac, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Warfum, is benoemd tot lid van het historisch genootschap te Utrecht. De vooruitzichten omtrent den oogst op bet eiland Curapao zijn, volgens een par ticulier schrijven van daar, zeer treurig. Wegens de voortdurende droogte, die zelfs in den gewonen regentijd aanhield, was alle plantengroei mislukt. Dientengevolge waren de levensmiddelen reeds veel in prijs gestegen. Het maïsmeel, het hoofdvoedsel vau het grootste deel der bevolking, steeg van 20 c. lot 25 c. per kan, eu de hoeveelheid regen water, die men in gewone tijden bekwam voor 5 c. h 7| c., kostte nu 50 c. Tal van ingezetenen vertrokken naar Venezuela, om daar werk en brood te zoeken. De schuiten, toebehoorende aan de firma Snakenbroek Co. le Brussel, zijn verkocht aan deu heer J. Varkevisser, se cretaris der beide Katwijken. Voor de betrekking van hoofd der 2e openbare school te Loosduinen, tegen eene jaaiwedde van f 800 met vrije woning en tuin, hebben zicb niet minder dan 115 sol licitanten aangemeld. Nu gisteren le ScheveDingen nog vijf sebuiten zijn aangekomen welke iu den jongsten storm op zee waren, is er buiten de twee die vermoedelijk vergaan zijn, van drie nog geen bericht ingekomen. Dat men niet te voorzichtig kan zijn met het onderzoekeu van een iek in de gas leiding bleek gisteren morgen te Dordrecht. In de Wijnstraat aldaar werd te omstreeks 9 uren een hevigen knal waargenomen en ontdekte men, dat in de woning van dpn heer K. B, eene gasontploffing had plaats gehad, welke ontstaan was doordien de be woner, onderzoekende de oorzaak van eene in de badkamer sterk heerschende gaslucht, zich met eene brandende lucifer gewaagd bad in de nabijheid van den meter. De schok scheen hevig te zijn geweest, daar een binnenmuur omver was geworpen, de ramen stukgeslagen en de pannen van het dak waren gerukt. Het onheil had geen brand tengevolge en persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, vs k «n ss sn SSn ksc alleen bekwam de heer B. eenige geringe brandwonden aan het hoofd. Burg. en weth. van Amsterdam heb ben niet het voornemen den raad voor te stellen alle bestaande marktgelegenhedeu op te heffen tot bet verkrijgen van een markt hal in het Volkspaleis. Op het verzoek van den heer Thon dienaangaande is door hen afwijzend beschikt. [HM.) Qisterenochteud had op de iJgeineene begraafplaats te Utrecht de teraardebestelling plaats van den zoo uoodlollig om het leven gebrachten genie-soldaat Stavast. De be grafenis gescniedde met militaire eer. De stoet verliet 'e 9 uren het militaire hospi taal. De kist was gedekt met een tweetal kransen, de een geschonken door de school- compagnie, de andere, door korporaals en manschappen van het 0 1. geuiekader, dat bij die compagnie is gedetacheerd. De korporaal F. is nog steeds in de kazerne „Dainlusl" in voorarrest, liij wordt be waakt door eenige andere gesirafte militairen. Gisteren zijn door de Nijmeegsche politie de twee Duitschers aangehouden, die den lüden Februari jl. uit de gevangenis le Wezel waren ontvlucht, alwaar zij ter zake van straatroof waren gedetineerd. Na hunne ontvluchting hadden zij te voet de reis van Wezel naar Nijmegen gemaakt. Dinsdagmorgen werd te Barneveld aan gifte gedaan van een diefstal met inbraak bij inej. B. Bij onderzoek had men spoedig vermoeden tegen de dienstbode, die dan ook eindelijk b-keule den diefstal te hebben gepleegd en de vorken, lepels en ander zilver werk nabij het gasthuis te hebben verborgen. Zij had de achterdeur losgezet eu eene ruit stukgeslagen boven de deur, opdat aan inbraak zou kunnen gedacht worden. Zij is m ver zekerde bewaring genonen. Hoe gevaarlijk het is flesschen niet goed iu te pakken, blijkt uit het volgende. Een paar dagen geleden werd aau den brie venbesteller J. v. A., te Zevenaar, ter bezor ging gegeven een fleschje, bevalteude eene vloeibare stof, welk fleschje als postpakket was aaugekomeu. De man slak het fleschje zorgvuldig iu zijn broekzak, daar hij bang voor breken was. Opeens ontplofte het fleschje, met het gevolg, flat zijne kleederen en zijn been doortrokken werden van dat vocht en hem een gat in het vleesch werd gebrand. De arme man lijdt verschrikkelijk. De tram tusschen Veeuwouden en Dokkum is Zondagochtend op eenige miuuteii afstand van laatstgenoemde plaats, ten ge volge van de vele Bueeuw ontspoord en on derstboven in een sloot terechtgekomen. De zes passagiers en de post zijn met nogal eeuige moeite spoedig uit hun benarde positie gered. Omtrent eene treurige nalatenschap meldt men aan het D. v. Z. en 's Gr. uit Eindhoveu Een ruwe kerel uit eene der naburige gemeenten, de schrik van venster en spiegel ruiten, is zeiter ten spijt van alle glazenmakers, van daar naar Argentinië vertrokken. Het schijut hem moeieiijk gevallen te zijn, zijne even beruchte makkers te verlaten; ten bewijze daarvan heeft hij, alvorens zijn congé te nemen, bij een herbergier honderd borrels betaald, die door de vrienden daar geleidelijk (dat is aan den smaak overgelaten) kunnen worden verorberd. Zekere Van L. uit Vechel, was Maandag toen de tram tusschen Dinther eu Heeswijk stopte voor het wegruimen der sneeuw, uit den trein gestapt en had zich naar eene woning aan deu weg begeven, waar hij nog vertoefde toen de tram zich reeds weer in beweging zette. Haastig kwam hij aange- loopeu en wilde op de trein springen, met het ongelukkig gevolg, dat bij struikelde en hem twee wagen9 over het onderlijf gingen, waardoor beide beenen werden verbrijzeld. Kort daarna overleed hij. De gemeente Valkenswaard heeft den naam van op den duur hoogbejaarden onder hare inwoners te tellen. Zoo ontmoetten elkander dezer dagen vier heeren, waarvan de twee oudsten 89 en 88 jaren tellen, ter wijl hun gezamenlijk jaartal 325 bedroeg. Zij zijn wel niet de alleroudsten der gemeente, uiaar toch de hoogbejaardsten, die den voor naam Hendrik dragen. Zij zijn alle vier nog zeer kras en de oudste fungeert nog dagelijks als korist. IIIIII EXT E A A l>. Zitting vau den gemeenteraad op Don derdag 14 Februari 1889, des namiddags le 3 ure, ten raadhuize der gemeente. Aanwezig zijn de heeren Le Poole, Van Masijk Huiser van Reenen, Fockema An- dreae, Scbneither, Van Hamel, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Juta, Zillesen, Knappert, Van Butlingha Wichers, Bool, Was, Kaiser, De Goeje, Hasselbach, Zaalberg, Nijkamp, Tie- «X5» «tjr sis. /m. tt leman, Van der Hoeven, De Sturler, Ver ster van Wulverhorat, Cock i n de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Koetser en Driessen. De notulen worden door den secretaris gelezen en door de vergadering goedge keurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Verzoek van dr. W. G. C. Bijvanck om eervol ontslag als lector aan de gemeente- instelling tot opleiding van O. I. ambte naren en als leeraar aan het gymnasium. Verzoek van tnej. E. E. G. Van Dobben, om eervol ontslag als onderwijzeres aau de openbare meisjesschool le klasse. Verzoek van P. J. Van der Waals, om vergunning tot het doen dempen van een gedeelte Zijlsingelsloot. Adressen van het bestuur der Maatschappij voor toonkunst en van de bestuurders der afdeeling Leiden vau de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, in zake de ver grooting van de Stadsgehoorzaal bij even tueel ontruimen van het telegraafkantoor. Verzoek van D. J. Dobbe, om eervol ontslag uit zijne betrekking van derden on derwijzer aan de school 3de klasse n°. 3. Adres van de directie der Kon, Ned. Grofsmederij houdende verzoek om vergun ning tot inneming van een gedeelle Zijl- siugelwater voor de oplichting van eene gieterij. Nog deelde de voorzitter mede dat thans een bedrag van f 99.000 bij de Leidsche Bank in prolongatie is belegd. Aan de orde is nu 1°. de benoeming van eene leerares in de geschiedenis en aard rijkskunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier. Véér tot de stemming over te gaan wordt de openbare zitting in eene gesloten veranderd. Na wederopening, te ruim 5 uur, vroeg de heer Zaaijer het woord om te verklaren dat de commissie van toezicht, na omtrent de gezondheid van mej. C. A. Brunne gerust stellende berichten te hebben ontvangen, in de eerste plaats aanbeveelt mej. C. A. Brunne, leerares te Leeuwarden. Bij de stemming werden 13 stemmen uitgebracht op mej. E. A. M. Soer, leerares aan de meisjesschool te Middelburg, en 12 stemmen op mej. Brunne, bovengenoemd, zoodat mej. Soer benoemd is. Achtereenvolgens werden nu goedgekeurd 2e. Voorstel tot het instellen van eene rechtsvordering tegen den pachter van het grasgewas langs de Haarlemmertrekvaart; 3e Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting, dieDst 1889, én 5e. Vuoistel betrekkelijk de verhuring van de lokalen bij de Hooglandsche kerk aan Johanna Overkleeft, weduwe van Jan Ja cobus Abspoel, uitdraagster wonende iu de Janvossensteeg alhier voor f70 per jaar. Op bet verzoek van .de afdeeling Leiden eu omstreken van de schippersvereniging Scbuttevaer, omtrent de bediening van de bruggen bij nacht, werd op met redenen omkleed voorstel van burg. en weth. afwij zend beschikt, met 21 tegen 1 stem, die van den heer Juta. Intusschen hadden de heeren Verster, Van ReeDen en Nijkamp de vergadering verlaten. De heer Juta moti veerde zijne stem; naar zijne meeuing moest men, waar men kou, de schipperderij de behulpzame hand bieden, vooral ook omdat de schippersstand in deze tijden zeker al geen gouden tijd beleeft. Bovendien zou bij de beëindiging van de vaartverbeteiing het personeel aan de bruggen toch in den gevraagden zin moeten worden uitgebreid. De voorzitter maakte den heer Juta op merkzaam op het verband dat bestaat tusschen de vaartverbeteriug eu de ver meerdering van scheepvaartverkeer ten gevolge daarvan verwacht. Eerst dan en die vaartverbetering zal iu de eerste jaren nog wel niet gereed zijn zou uit breiding van personeel noodig zijn. Maar bovendien zijn over de sedert 8 jaren be staande regeling nimmer klachten ingekomen, en eerst 1111 hier eene afdeeling van Schuttevaer bestaat, komt men daarmee voor deu dag. Daar niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LEIBEN, 14 Februari. Zooals men indertijd iu ons verslag van de algemeene vergadering onzer 3-October- vereenigiug heeft kunnen lezen, werd bij be sluit van die vergadering, op voorstel van den voorzitter, tot eerelid der 3-October- vereeuiging oenoemd, de heer Geo. W. Siclen, secretaris van de Holland Society, te New- York, de man die zooveel gedaan heeft om een hechten band tusschen de twee genoemde corporatiëu te leggen. Aau den ln secretaris den heer Fel. Driessen, werd toen opgedragen de blijde boodschap aau deu heer Siclen over te brengen, terwijl het bestuur op zich nam een Eerediploma te doen vervaardigen. Dit Eerediploma is na gereed en zal door het bestuur der 3 October- vereeniging in den winkel der heeren Blan kenberg C0., boek- en muziekhandelaars op de Mare alhier eenige dagen worden ten toongesteld. Gisteravond is een der stoomtrams, van Haarlem naar Leiden op weg, bij Sas- senheim ongeveer, blijven steken door de groote hoeveelheid sneeuw langs den weg. Gedurende de maaud December werden door de Rijnlandscke stoomtramweg vervoerd 22587 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersvervoer f 3,219.87s, goederen en diversen f282.586, totaal f3,505.46. Van af 1 Januari tot uit. December werden vervoerd 303,333 reizigers. De opbrengst was: rei- zigersvervoer f47,711.32, goederen en diver sen f 4,811.106, totaal f52,522.426. Per dag kilometer f 15.946. Z. M. de koning heeft tot hoogstd. commissaris bij de Nederlandsche handel maatschappij, met ingang van 1 Maarte, k. benoemd den heer Mr H. L. M. Luden, in de plaats van den beer Mr. F. Alting Mees, wien als zoodanig een eervol ontslag is verleend. Het hoofdbestuur van den Dienstplicht- bond is thans gevormd. Het bestaat uit de volgende heeren: H. R. Folmer, voorzitter; A. F. DeSavornin Lohman, secretaris; D. Okma, penningmeester; den gepensionneerden kapitein Van Eek en dr. A. H. Q. P. Van den Es, rector van bet gymnasium te Am sterdam. Door de kiesvereeniging Noord-Bra bant" is in de gisteren gehouden vergadering lot candidaat geproclameerd voor de tweede kamer de heer W. Mutsaers te Tilburg. Het bestuur der Zuiderzee-Vereeni- ging zal een waarborgfonds samenbrengen, ten einde de kosten van het verdere onder zoek te bestrijden. Nu het rijk niet bijdraagt, zijn maatregelen noodig. i Morgen zal de heer C. A. Steger, directeur van de stenographische inrichting van de stalen-generaal, den dag herdenken waarop hij 40 jaren geleden zijne werk zaamheid als stenograaf in de kamer begon. De leden van de beide kamers zullen den zoo geachten jubilaris niet vergeten en hebben het plan opgevat hem een kostbaar geschenk te vereeren. De leden van het corps stenografen zullen hunnen chef mede uiet vergeten. In het jongstversolienen nnmmer van «Eigen Haard" verscheen, van de hand van Johan Gram, eene levensbeschrijving van deu geliefden meester, met portret. Sedert 1 Januari 1887 staat de heer Steger aau het hoofd der stenographische inrichting die den 15den dezer mede 40 jaren zal hebben bestaan. Men bericht uit Katwijk, dat de vii- sehersvloot aldaar gelukkig behouden is ge bleven. De schade bepaalt zich hoofdzakelijk tot het verlies van inventaris. De Hollandsche Club te Antwerpen herdenkt morgen, 15 Februari, haar tienja rig bestaan door een huishoudelijk feest, waarvan het programma, op Oranje-papier gedrukt, een aantal voordrachten in woord en lied bevat. Te Noordwijk aan Zee zijn enkele schuiten met elkander in botsing geweest, zoodat hier eu daar nogal schade is toege bracht; de laatste schuit Jonge Dirk was ge lukkig véér den storm aangekomen; zij be- somde nog ruim f 25 aan versche visch. De inrichting voor ouderwijs in oude talen te Wageningen zal worden opgeheven wegens gebrek aan deelneming. De docent, dr. Hoogvliet, zal reeds met Mei a. s. Wa geningen verlaten. SCHOOL.- EST KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Westbroek ds. J. Bolkesteijn te Langor en Korteraar (cl. Leiden.) PER TELEGRAAF. PARIJS, 14 Febr. Aan de XIX Siècle wordt uit Rome gemeld, dat de toestand in de Romagna zeer ernstig is. Soldaten zijn gezonden naar Lugo, waar de werkloo- zeu het stadhuis hebben aangevallen. Ook te Livorno zijn ongeregeldheden uit gebroken. Zeven honderd werksters overrom pelden de weverij, waar zij bezig waren, zonder dat de politie dit kon verhinderen. Eenige politie agenten werden gewond, ter wijl vele persouen in hechtenis werden ge nomen, door de troepen; die te hnlp moesten komen. Ook op andere punten der stad kwamen ongeregeldheden voor. PEST, 14 Febr. De studenten hielden gisteren eene betooging voor het kantoor van het dagblad Nemzet en de woning vsn

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2