een batig saldo van ruim 500 golden. Ge lukkig zag zich de vereeniging in het af- geloopeu jaar geen enkel lid door den dood ontvallen. Het verslag werd gesloten met eene opwekking tot onderlingen steun, opdat de vereeniging haren naam mocht waardig blijven van „Nut door Vriendschap". Na eenige muzieknummers en bet zingen van een feestlied kwamen de heer en mej. Ni uwenhuizen op de planken. We hoorden een reeks voordrachten die in staat waren het geheele gezelschap te doen schndden van 't lachen. De vereeniging heeft waar lijk in dez: arlisten eene uitmuntende keuze gedaan. Eenige goed uitgevoerde muziek stukken sloten de eerste afdeeiing. Na de pauze werd zeer goed opgevoerd het blijspel met zang in één bedrijf „Een fuselier iu de klem", door de vier boven genoemde artisten, terwijl die afdeeiing wederom gesloten werd door eenige ko mieke voordrachten en het zingen van een feestlied. Het zeer uitgebreide programma werd verdienstelijk uitgevoerd en beeft zeker tot het welslagen van het feest zeer veel bijge dragen. Nu werd 't tijd de met groen en viaggedoek versierde zaal voor het bal in orde te brengen en nog lang bleef men gezellig en eensgezind feestvieren totdat het liedje van verlangen onmogelijk langer meer kou worden gezongen. Mcd keerde dan ook in de üeste stemming huiswaarts, van het jaarfeest den besten indruk mede nemende. Beroepen naar de Oud-Ger. gemeente alhier ds. E. Fransen, te Lisse. Het gebouw onlangs in de Van der Werfstraat n°. 17 alhier ingericht tot ver gadorplaats voor het Leger des Heils, zal op Zaterdag a. s. des avonds te halfacht worden geopend door de boeren majoor H. C. llodder en stafkapitein Schcch. Hedenochtend is een persoon die onder behoorlijk geleide naar het station alhier werd gebracht om gevankelijk per trein te worden vervoerd, na het verbreken zijner boeien ontsnapt en bet veld ingevlucht. Toen mou hem achterhaald had heeft men hem opnieuw geboeid en met een zeer sterke politiemacht geëscorteerd naar de plaats van bestemming. Of 11a dit voorval de straf van den man zal worden verminderd betwijfelen we sterk. Hedenmiddag tegen half twee geraakte in de Zandstraat alhier een paard op bol. Eerst aan de Beestenmarkt, heeft men 't dier naar we vernemen kunnen tot slaan brengen. OFFICIKJif.,*; ISKKICHTEX. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Gastel, 11. A. Grollenberg, cand.-notaris en kaïitonrechter-plaatsvervauger te UJen, met toekenning van eervoi ontslag als kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Veghel. Door Z. M. is mr. U. II. Hu'oer, lid van de tweede kamer der staten geuaraal en rijksadvocaat te Leeuwarden, benoemd tot curator van de rijks-universiteit te Groningen. Dour Z. M. is: 1°. aan mr. E. 11. 's Jacob, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van bet college van curatoren van de rijks-universiteit te Ulnciit, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking den lande bewezen diensten; en zijn 2°. iu bet college van curatoren van voormelde rijks universiteit benoemd: a. tot voorzitter, de curator mr. H. Roijaards van Sclierpenzeelb. tot curator, mr. W. I. M. Bosch van Oua-Ameliswaard, lid van gedeputeerde staten van Utrecht. Door Z. M. is de dagelijksche leiding der zaken van bet entrepotdok te Amster dam tijdelijk opgedragen aan de i directeur P. Rahusen. Door Z. M. is de kapitein II. Van Gelsdorp, van bet 3de regiment veld artillerie, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f 1670 'sjaars. Door Z. M. zijn benoemd tot klerk bij de directie der rijkspostspaarbank, de tijd. beambten bij die directie J. Snijders, P. J. L. Deterding en A. D. Roodzant. Door Z. M. is aau Johannes Gerardus Wybo Fijn je, eervol ontslagen raad-adviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwegen bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid, een pensioen verleend van f 2810 's jaars. De heer José Spencer Rabeil, met machtiging des kouings benoemd tot onbe zoldigd vice-consul te Almeria, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. De lieer W. De Bruyn Kops, bij koninklijk besluit benoemd lot onbezoldigd consul te Savannah, is 111 die hoedanigheid door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. Door de algem. rekenkamer is tot n J BS-.- W Wis: as® tweede-klerk bij dat college benoemd d« heer F. 11. C. lirunt, te :s Gravenliage. BlifKLiiLA.iN BSiJliE BE 1ICMi'ÈrS De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg; bij deNederlandsche bank. f 18,151,202,93s en bij de betaalmeesters. 1,222,267,45" Te zamen f 19,373,470,39 Naar wij vernemen, is men aan het ministerie van binneulandsche zaken bezig met bet maken van een ontwerp van wet tot wijziging der districten voor de ver kiezing der provinciale stalen. Waarschijn lijk iu liet laatste gedeelte dezer maand zullen de stalen der verschillende provinciën bijeen worden geroepen om over.: nkoinstig art. 4 der provinciale wet over de nieuwe verdeeling der districten te worden geboord Het wetsontwerp zou met spoed door de tweede kamer worden behandeld en naar de eerste kamer worden gezonden, opdat de periodieke verkiezing voor de provinciale staten, die den tweeden Dinsdag in Mei moet plaats hebben. Zoo noodig kan de wet den dag der verkiezing voor de staten later stellen. Ct.) Volgens de Tijd zal een voordracht tol nieuwe organisatie van bet leger reeds iu den voorzomer de Kamers kunnen bereiken. Naar wij vernemen, is de beer VV. P. A. Mutsaers, lid der Gedeputeerde Stalen van Noord-Brabant, door de kiesvereeniging te Eindhoven voor de verkiezing van een lid der tweede kamer (vacature V'sn Baar) tot candidaat benoemd. (ZV/zl) Ingevolge een ontvangen schrijven van den minister tan Biunenlandscl.e Zaken is besloten tot de opheüiog van 's Rijks Nor maalschool op Tessel. De opheffing zal niet ineens, doei. geleidelijk plaats vinden, en wel over een tijdsverloop van drie jaren. In de R. K kerk aan den Groenen dijk te llazerswoude is in den nacbt van Vrijdag op Zaterdag 1.1. ingebroken. Door het verbreken van glasruiten hebben de die ven zich toegang weten te verschaffen tot het kerkgebouw en hebben uit de sakristij een zilveren ampulla ontvreemd. In de kerk vond men hier en daar lucifers, en uit de sporen van voetstappen meent men te kunnen opmaken, dat het feit door 2 personen is bedreven. De politie doet onderzoek. De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij te Katwijk aan Zee heeft zich tot den minister van financiën gewend met een adres, waarin zij mededeelt, dat in bare jaarlijksche algemeene vergade ring ter sprake werd gebracht de heffing van steigergeld te IJmuiden, terwijl toen met al gemeene stemmen werd besloten, dat het hoofdbestuur der genoemde vereeniging zich lot Zr. Ms. regeering zon wenden, om aan te dringen op de algebeele afschaffiug van het steigergeld aldaar voor HoUandsche via- schers. De arrondissements-reciitbank te 's Hage veroordeelde gisteren de drie stroopers H. P. S., P. G. S. en L. M., die Maan dag jongstleden voor gemeld college terecht stonden, wegens verzet tegen bedienende be ambten en bedreiging tegen bel leven ge richt, met vrijspraak van laatstgemeld punt van aanklacht, elk tot 5 maanden gevange, uisstraf, terwijl aan L. M., die Donderdag jong.-lledeu weder wegens verzet terecht stoud, bovendien voor dit laatste feil nog 3 maanden gevangenisstraf werd opgelegd. De vijf Scbeveuiugsohe jongelieden, waar mede de beer 8. in December jongstleden zulk eene onaangename ontmoeting bad, wer den gisteren, omdat niet u t te maken was welk aandeel elk hunner in de op genoem den heer gepleegde mishandeling had gehad, elk tot éen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis overwoog dat, aangezien bet j met vast stond wie van de vijf beklaagden den heer S. in het water bad geworpen, de poging tot doodslag niet voldoende bewezen u as, zoodat de drie beklaagden, waartegen door bet openbaar ministerie drie jaar ge vangenisstraf geëisebt was, van dit punt van aanklacht werden vrijgesproken en mitsdien onmiddellijk uit de preventieve hechtenis ontslagen werden. De beide anderen be klaagden waren Maandag jongstleden, toen bet openbaar ministerie de aanklacht van poging tot doodslag, tegen hen beiden in gesteld, introk, reeds uit de preventieve heebtenis ontslagen. Tegen eenige boerenjongens, die in be schonken toesland onder Hazerswoude eigen dommen van de gemeente en particulieren hadden beschadigd, werden verschillende klei ne straffen van eenige dagen hechtenis ge vorderd. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. «n: «1» stj A. -wr* - Men meldt aan de N. H. Ct. nil Oudewater De welbekende weesboom, aldus genaamd naar de plaats waar hij staat (de binnen plaats van het voormalige weeshuis)deze reus onder de lindeboomeii, om wieus voet te omspannen men ruim zeven meter lengte maat noodig beeft, zal eerstdaags moeien vallen. Toen Stoop in 1588 eene afbeelding gaf van liet beleg en den moord van Oude water in 1575 door de Spanjaards prijkte deze boom reeds in zijne schilderij. Bij den storm van 9 F'ebr. ji. is nu de boom van onderen tot boven gespleten, en nu staat hij daar met touwen geboeid tot dat hij binnen enkele dageu wordt om- gebakt. Gis'eren avond omsireeks half tien werd de Diergaardesingel te Rotterdam in opschudding gebracht doordien uit eene der zijstraten van de Kruiskade een meisje van on geveer 19 jaar kaam aansnellen, die luid om hulp riep. Eenige passen achter haar kwam een jongmensen, van ongeveer denzelf- den leeftijd, die haar met een mes in de band vervolgde. Vóér het water van den Diergaar desingel had hij baar ingehaald, maar hij scheen zich te bedenken, wierp het mes weg, en duwde het meisje in het water. Daarna verwijderde hij zich 111 de richting van de Kruiskade. Het meisje werd door eenige peisonen, die waren toegeschoten, gered en naar hare woning aan de Adrianastraat ge bracht. Eenige andere personen, die den woeste ling achtervolgden, baalden hem bij de Lijn- baanstraat in en brachten hem naar de plaats waar hij het meisje te water had geduwd. Toen zij bemerkten, dat bet meisje gered was, gaven zij hem een duchtig pak slaag en He ten hem loopen, Vrijdagnamiddag omstreeks 4.30 uur sloeg de bliksem in den kerktoren der Ned. iierv. gemeente te Puttershoek. De toren is verbrand. De kerk bleef met geringe schade gespaard. Twee der valsche munsters, die onlangs in de nabijheid van Veuloo iu handen der Pruisische politie vielen, zijn in de nacbt van Woensdag op Donderdag uit de gevangenis te Yiersen ontvlucht. Tot noch toe heeft men geen spoor van hen ontdekt. De Storm. l'e Katwijk stond de zee den 9den Februari zoo hoog als weinigen zich herin nerden. Op sommigen plaatsen werd een gedeelte der duinen weggeslagen. Het meeren- deel der schuiten staat nog aan het strand. Vijf waren afwezig. Eene er van is onder Wassenaar aan het strand gezet, de equipage behouden. Vau de vier andere is geen tijding. De aau wal staande schuiten hebben weinig geleden, dank zij de voorzorgsmaatregelen. Men was angstig voor deu avoudvloed, maar de wind bedaarde gelukkig. Den geheelen dag was de burgemeester aau het strand. Op den morgen van 10 Februari werden 5 schipbreukelingen aangebracht van een Belgisch visschersvaartuig, ue Norinan, uit Ostende. Hun schip strandde tussclien Sche- veilingen en katwijk. Te zes uur was een der hunner overboord gesprongen, bevestigd aan een touw, om te zien eene verbinding met den wal te krijgen. Zij moesten den man weer aau boord nemen, anders zou bij verdronken zijn. Even daarna zijn zij geza menlijk van de schuit gegaan en hebben zwemmende den wal bereikt. Iu het badhotel De Zwaan werden zij door welwillende handen van andere kleederen voorzien. De jongen, 16 jaar oud, had het kwaad te verantwoorden. Om half 9 binnengebracht waren zij om tien uur weder geheel van den doorgestanen angst bekomen. Er is om half 6 dezen morgen tijding gekomen dat er een brik is gestrand tusschen Sclieveuingen en Katwijk. De burgemeester met het personeel van de reddingsboot zij d met de boot daarheen vertrokken. Een en twintig man zijn gered. Gisteren, d. i. 9 Februari, sloeg een persoon van het schip overboord en verdronk. Men kan van Kat wijk uit zeer goed het schip met zijne drie masten onderscheiden. Een Haarlemmer schrijft het volgende aan het Haarl. Dagblad: Zaterdag moest ik voor zaken te Rot terdam zijn met een Franschman, die vroeger nooit in Holland was geweest. Na een zeer stormachtige reis per spoor van Amsterdam, die natuurlijk allesbehalve aangenaam was, kwamen we eindelijk te Rotterdam. Velen der klanten die wij bezoeken zouden, en hun kantoor in een sousterrain houden, hebben wij niet kunnen spreken omdat het hooge water hen genoodzaakt bad hunne bureaux te sluiten. Sommigen hadden bun ouderbuis afgedamd. In het laagste gedeelte der stad stond het water zoo hoog op de straat, dat van loopen geen sprake was, wij buurden dus een schuitje en gingen daar in zitten, (terwijl 2 mannen, met waterlaarzen tot hun midden, voortduwden. De Fransch- man zat diep in zijn jas gedoken te rillen van kou en riep: Mon Dieu, quel paijslun paradis pour les canards! Voor de ramen waar wij voorbijvoeren zagen wij tal van ge zichten, die lachend op onzen zonderlingen gondeltocht neerzagen. Natuurlijk loonde het onder deze omslan- digheden de moeite niet, lang in dit nieu». Venetië te vertoeven. Wij voeren dus naar ons hotel, maar daar. in stond het water zoo hoog, dat een ome gondeliers mij op zijn rug naar binnen dn, gen moest. Daar zette hij mij op een tafel tje neer en kon ik van deze verheveu plaat afrekenen met den kellner, wiens, zooals i lijd keurig gescheiden en gepommadeerd ba en witte das, een lachwekkend contrai maakten met de groote waterlaarzen welkt hij droeg. Een knecht, ook al in laarzei (het artikel deed opgeld) ging mijn bagag: balen. Toen mijn drager met mij op zijn ro; de deur uitging, atruikelde hij en liet m vallen, zoodat ik in het schuitje gekomei met mijn armen Franschman om het hardt aan het rillen ging en wij beiden er nit rouwig om waren, toen wij in een drooggt bleven café weer op ons verhaal konde komen. Volgens bericht uit Zandvoort van li Febr. is aldaar geen bomschuit verongeluk noch zijn vier zeelieden verdronken, zooi gemeld is. Wel maakte men zich Zaterdi ongerust over eene schuit, waarvan mt sinds hare afvaart 31 Jan. 11. niets vernome had. Thans is ook deze schuit terecht. Zit hier een kort verslag van hare lotgevallei De Cornelia Catharina, stuurman Eugt Paap, lag op de buitenlek voor anker, 01 het stormweer te laten voorbijgaao in dei nacht van Donderdag op Vrijdag. Tegen! uui in den morgen werd het scheepje vsi het anker geslagen met verlies vanaukerei drie kabels, en tevens brak de groote mü Een tweede anker verloor men met twe touwen een paar uren later. Toen dreefdi pink, prijs gegeven aan wind en golvei Met twee man aan het roer om het van tuig recht te houden, want ook de beid zwaarden waren weggeslagen, met gestrekt: mast, stormde men voor de zeeën hea Door bet slingeren van den mast, die zijl steun (de groote mik) miste, brak hij tl. Een stortzee slingerde den matroos Cons Zwemmer van boord, maar een volgeék aanrollende baar wierp hem weer op terug. Eindelijk kreeg men Zaterdag i kust bij IJmuiden in het gezicht en well: zat men in de branding bij de Noordpsq hier werd het roer uitgelicht en brak. Tot meende men dat geene redding meer mogeli was. Maar aan een eindje touw verhoudt wierp men opnieuw een anker uit en i« met doorgaand anker werd de vaart vsii bom eenigszins getemperd. De uitkijl ff IJmuiden had intusscben het scheepjeopp merkt en toen na onderzoek gebleken dat het uit gebrek aan zijtuig niet kt aanzetten, werd dit in allerijl aangebrac! en zoo kwam de bemanniDg, bestaande o: stuurman, 4 matrozen en 2 jongens, te uur uitgeput aan wal. De achterstelt, vau de bom is gescheurduit een onderzotl zal moeten blijken of ze verder nog zet waardig is. BUITENLANDSCHE BERI0HW BELGIE. De dagbladen bevatten vele onjaist mededeelingen ten opzichte van de famiiiee geling na den dood van deu kroonprins Bi dolf. Volgens zeer geloofwaardige bericht! is bet niet waar, dat de prinses Stéphü zich in België zal komen vestigenzij zal Oostenrijk blijven, waar zij met de treffend! voorkomendheid wordt behandeld. Even t juist is de bewering, dat de koning der B gen en de keizer van Oostenrijk van gedat ten hebben gewisseld over het aan de print te verleeuen jaargeld, daarvan is hoegenaii geen sprake geweest. Ongegrond is ook mededeeling, dat bet kasteel Hradschin Praag aan prinses Stéphanie is gesel» ken. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij Weenen blijven wonen. U. Volgens den correspondent van de 7!i te Zanzibar is een beambte der Duits maatschappij, welke bezittingen heeft in V: te Zanzibar aangekomen, ten einde hulp zoeken tegen den nieuwen sultan, die t zoo welwillend jegens de Duitschers get is als zijn voorganger. Deze beambte, tl Tuppen geheeten, verzekerde, dat de C": sobers den sultan wilden afzetten en land annexeeren. FAASHK1JK. Na eene redevoering van den mi®" Floquel ter gunste van den scrutin d'a®

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2