weg, en ook hier due, gewaarschuwd dat niet verder dan tot Dordrecht kaartjes konden worden afgegeven, aangezien te IJselmonde een der polders was overstroomd en ook de spoordijk spoedig onder water stond. Slechts met één trein heeft men 't san uil Rotterdam tegen half acht durven wagen. De tocht liep gelukkig zonder ongelukken af, dank zij de uitmuntende voorzorgen. Over 't gthrel werd stapvoets gereden en eerst tegen 10 uur werd Dordrecht bereikt. Verder konden d.m de reizigers weer niet komen, daar ook verderop de weg onveilig was. Van 't varen van stoombooten van Rotterdam naar Dordrecht kon wegens den storm en hoogc-n waterstand eveneens geen sprake ziju. Over IJselmonde tnorst een eind weegs langs de spoorbaan te voet worden afgelegd. Keizigers die gisteravoud langs denzelfden weg te één uur te Rotterdam aankwamen vonden daar geen gelegenheid om Noorde lijker te worden vervoerd en waren verplicht in Rotterdam nachtverblijf te zoeken. Zaterdagnacht woei te Dordrecht een hevige storm uit het N. W., bij outzettend hoog tij. Het water liep op enkele plaatsen der Voorstraat in de polderstad. Sedert 1825 was aldaar de hoogste vloed, nl. 3.41 boven A. P. Te 's Gravendeel brak de dijk van den Mijlpolder door; zeventig hui gezinnen zijn daardoor zonder dak. Te Puttershoek is de dijk van den polder Hoeksche Nieuwlaud bezweken. e spoor wegverbinding naar het noorden is gestremd- wegens een verzakking van den spoordijk bij IJselmonde. Het gerucht dat de Geertruidenbergsche boot op hare reis herwaarts, zou vergaan zijn, is gelukkig onwaar. De Dordtsche overlaat werkte Zaterdag middag met 5 c\J. De Ilaniels en Prinsen polders zijn ingeioopen. Van de Pontonnierskazerne woeien twee schoorsteenen af. De eene kwam terecht in het aangrenzende kolenpakhuis; de andere verbrijzelde een gedeelte der hardsteenen dakgoot. Er woedt een sneeuwstorm uit het noordwesten. Schipper B. v. d. Harst, van de sch. 175, reedcr T. J. Tuijt, heeft uit zee mede gebracht 5 Engelscbe schepelingen, van het schip William Shilling, welke vischsmak, uit Lowestoft, gemerkt L C. 597, op zee mast en alle tuig had verloren. De hom is bij do VVassenaarsche Slag onder Wassenaar aangekomen. De hevige storm heeft het water in de Lek te Schoonhoven zéé hoog opgevoerd, dat 't noodig was reeds drié schotbalken in de veerpont aan te brengen. Buiten de poort is alles blank water en het stond zelfs in de koffiekamer van het veerhuis. Nooit heelt het onder dergelijke omstandigheden zulk eene hoogte bereikt. De overtocht met de pont was oumogelijk. Ten gevolge van den storm was het stoombootverkeer te Gorinchem geheel ge- staakt. Eene schroefbout van Bioekman uit Hardingsveld zag meu niettemin op de rivier, doch weldra bespeurde men de noodvlag. Er was geeu mogelijkheid om met een der booten van Fop Smit, die op redding was uitgegaan, in de nabijheid te komen. Eindelijk sloeg de schroefboot boven op een krib aan den zuiderwai. Nu de storm is bedaard, ziet men de schroefboot boven op de krib, vijf voet uit het water. Het Zweedsche schoenerschip „John", kapt. Hellman, met hout van Gefle naar Biistol bestemd, is Zaterdagmiddag na over de Buitengronden te zijn geslagen, door de sleepboot „Voorwan lts" die met de redding boot ter adsistentie was uitgegaan, te Har- lingen in de haven gebracht. Het schip heeft ankers en kettingen verloren. Bij het binnenkomen werd door genoemd schip de voormast der stoomboot Heemstra totaal vernieldde „John" bekwam daarbij geene schade. De postboot Terschelling kon Zaterdag door den ongehoord hevigen storm de gewone reis niet maken. Eene vreemde stoomboot en een schoener hadden dien morgen het geluk, gedurende den storm binnen te komen, schoon zeer velen stellig dachten, dal laatst genoemd schip aan den grond zou loopen. Volgens ontvangen berichten liggen verschei dene bomschuiten met gestreken masten bij 't lichtschip geankerd. Volgens gerucht drijft in het Goeree- scbe zeegat een vaartuig. De stoomboot Nieuwesluis gaat met de reddingsboot naar buiten. Volgens later bericht is De Nieuwesluis met de reddingsboot terug. Rapporteert nabij VVestkop dicht en rondom in de nabij heid van een ten onderste boven drijvend sloepvaaituig te zijn geweest, dit onder de waterlijn bruin geschilderd was en waarop geen naam was te ontdekken. De zee was zeer hoog. De Heldersche vischkotter H. D. 63 (Giiristiue), schipper Smit, is tusschen Falga ML* mc is MB» ss ei z n<R sa en Kallantsoog gestrand. Twee man der equipage zijn verdronken, terwijl de schipper en de twee overige schepeliugen met veel moeite werden gered. Het schip dat Zaterdagmiddag bij Petten strandde, is eeu Fransche driemasi schoener, in ballast, komende van Antwerpen, liet is totaal wrak. Vier man der equipage zijn verdronken, de overigen werden gered. De dagboot van de stoomboot maat schappij Nederland te Vlissingen was wegens stormweder eergisteren eerst te 5.45 binnen; de mail en passagiers zijn te 6.40 vertrok ken. Aldaar heerschte sinds Viijdagavond een zware storm, van hagel en sneeuw vergezeld. Het water is zeer hoog. Een gerucht om trent het vergaan eener mailboot van daar, is gebleken onwaar te zijn. De Middelburg sehe boot is uiet aangekomen. Door den hevigen storm kan Zr. Ms. stoomschip Atjeh niet vorderen met het re gelen der kompassen, waartoe het hier is binnengeloopen. liet zal dus nog wel eenige dagen duren, voordat genoemd schip zijn reis kan vervolgen. De lievige sneeuwstormen van eergisteren hebben ook te Tilburg groote stoornissen ill het verkeer teweeggebracht. Voornamelijk de post van Rotterdam, en de aan die lijn ge legen tusschenstations, had een vertraging van verscheidene uren. Wegens sneeuwjacht, is eergisteravond tus schen Simpelveld eu Aken een hulplocomo- tief op den trein geloopen. Drie personen zijn licht gewond. De sneltrein, die eergislernamiddag te 4 uur van Maastricht naar Akeu vertrok, is uahij Bocholt ingesneeuwd. Ook de trein, die daar te 6 uur moest aankomen, is uit gebleven* Naar men verneemt is het verkeer op die lijn tusscheu Simpelveld en Aken gestremd. Eergisteravond is eeu schip, geladen met rogge, ten oosten van de geul in de Tjeu- keineer te Lemmer gezonken; de schipper Paulus Groenewoud en de verdere beman ning zijn afgehaald door de sleepboot Voor waarts en te Seharterbrug aan wal gebracht. Schip en ladiug zijn verzekerd. Even bezuiden Egmond aan Zee is met buitengewone woedende zee gelukkig geland de bomschuit Sch. 128, zij had het anker tuig en twee zwaarden verloren. De dijken hebben te Krimpen aan den IJsel en daar wel door afslag geleden maar hielden zich overigens zeer goed. Dit was echter n.et het geval met de dijken van den Stormpolder, het westelijk deel dezer ge meente, hetwelk niet tot de Krimpenerwaard behoort. Omstreeks 11 uur voormiddag be zweek daarvan de IJseldijk, eu liep die pol der, ongeveer 60 hectaren groot, geheel onder. Persoonlijke ongelukken liaddeD daar bij uiet plaats, doch de heer Bouwmeester, die het grootste deel van den polder in huur heeft, zai groote schade lijdeu, en eeui- ge gezinnen moeten de door hen bewoonde huizeu verlaten en elders eeu ouderkoinen zoeken. Een met steenkolen geladen schip, schip per Keek, van Rulirort komende eu bestemd naar Rotterdam, is te Lobit gezonken. De opvarenden konden zich met moeite ieduen. De Tielsclie sleepboot Elizabeth is op de Waal nabij llerwijnen op een krib gevaren. Ter hoogte van Zaltbommel moest de Nij- ineegsche boot ankeren, daar de golven over het dek sloegen en verscheidene ruiten in de voorkajuit stuk spoelden. Ouder Ëijnaart is door een hevigen uit schot vau wind de bouwschuur van J. S. geheel ingewaaid. Vier stuks vee werden onmiddellijk verpletterd en eenige andere zwaar gewoud, lerwiji liet overige vee met veel moeite onder het puin en de balken ongedeerd werd uitgehaald. De dienstmeid, die inet melken bezig was, en de knecht, die zich in den stal bevond, ontkwamen door een gat hetwelk in het dak werd gemaakt. De storm, gepaard met zeer hoogen in vloed, heeft te Charlois veel zorg en schade veroorzaakt. Personen, wien liet hier heugt sedert 40 it 50 jaar, hebben bet water nooit zoo hoog gezien. De dijken liepen over, ook midden in het dorp. Huizen, waar men vroeger vrij bleef van het liooge water, liepen nu onder. Op het petroleumterrein is zeer veel schade aangericht. De in aanbouw zijnde tanks zijn ingebeukt en loodsen zwaar'be schadigd. Het verlies is groot. Wegens den geweldigen storm kon de postboot Ada van Holland Zaterdag morgen van Tessel op Nieuwedicp geen dienst doen; na den middag bedaarde het weder en deed de Ada nog 2 tochten. Het hooge water vooral maakte het gevaarlijk bij den hevigen winddruk uit de haven te stoomen. Door den feilen storm is de telepbonische gemeenschap tusscheu Bnrg en Oudeschild verbroken. Het getij liep voor de kust zoo hoog, dat men op de kade kon varen. Het «T3 U T3T*. ,rSk. !*W "Wel water bereikte de hoogte van 16dM. hoven vol zee en stond tol aan cn in een enkele woning. Tegen 4 uur Zondag nac'it werd door een nachtwacht aan 't strand te Scheveniiigen opgemerkt, dat op de kust af stakclvureu werden ontstoken. Teen de dag aanbrak werd bemerkt, dat een driemastbarkschip om de noord op ongeveer 2000 M. afstand van het artilleriepark op de tweede bank zat. Onmiddellijk werd door de politie van het posthuis aan liet Kurhaus bericht naar Sclie- veniiigeu gezonden om de reddingsboot en Je andere reddiugstoeslellen waarop tegen 7 uur het vuurpijltoestel aankwam. Voor dien tijd had de gestrande bark ge tracht verbinding met den wal te krijgen door liet afzenden vau 2 man in een klein scauilje die van 't schip een lijn medenameu. Die lijn brak echter onderweg, zoodat de manschap niet meer naar het sciiip kon terugkeeren en inmiddels herbergzaamheid vond bij de eergisterenavond gelande Kat- wijker bomschuit n° 15. De beambte van het vnurpijltoestel, Pieter Thomas, had inmiddels een pijl opgezet, waal mede hij een meesterlijk schot deed, dat on middellijk doel trof. De reddingboot, die tus- scheulijds was aangekomen, in gereedheid ge bracht en in zee was gegaan, kon nu gemak kelijker langs die lijn naar 't schip komen, waarop de verbinding met den wal versterkt werd door van af het schip, langs de reddiugs- lijn, een kabel naar 't strand te brengen. De reddingboot bemand door Jacob van Duyu, kapitein, L. Spaans, Juh. v. Duyn, W. Visser, J. de Niet, J. A. en J. Bal, G. de Lange, J. Verburg, J. de Vrindt, P. de Jong en J. P. Groen, had het bij het schip hard te verantwoorden, dooi de branuiug, het was send water en de groote moeilijkheid om de lieuen van boord te krijgen, wegens de hooge ligging van het schip. In vier partijen werd de bemanning, be staande uit 22 inan, behalve den kapitein, terwijl de 2e stuurman eergisteren over booril was geslagen, in de beste orde naar 't strand geroeid. De kapitein en de le stuurman het laatste. De Katwijksehe reddingboot, met den bur gemeester De Ridder, die uit waren gegaan oui een in gevaar verkeerende Ostendensclie kotter bij te staan, hetgeen evenwel niet noodig bleek, daar de bemanning zelf naar wal kwam, heeft ook goedo diensten bij de redding bewezen. Aan 't strand was aanwezig: de commissa ris van politie te Scheveningen, de heer Veruée, die onder bijstand van den direc teur-generaal van het Zeebad Scheveningen, de schipbreukelingen naar 't Kurhaus deed vervoeren waar deze liefderijk werden ver pleegd en van 't noodige voorzien. Het stalen schip is genaamd Benavon, ree- ders Wetson Brothers, kapitein James Broek, van Hamburg naar Sydney, met een lading stukgoederen bestemd. Het had te Guxliaven gelegen en was 4 dagen geleden van Hamburg vertrokken. Het had eeu Hamburgschen loods aan boord, die, wegens gelijkenis van het licht van den Sche- vemngschen vuurtoren met den Ëngelschen vuurtoren te Kentishknock, dacht aan de Eu- uelsche kust te zijn. Daardoor heeft hij het schip naar het Z.Z.VV. gestuurd, waardoor't hier op strand is geloopen. De bemanning bestaat uit Denen, Noren, leren, üuitscheis en 1 Hollander,, genaamd Berend Kleine, geb. te Zwolle, oud 28 jaar, wiens moeder te Zutfen woont. De doctoren Van der Mandele en De Vries, waren aan T Kurhaus aanwezig om dienst te verleenen, 'l geen niet noodig was, daar de bemanning volmaakt gezond was. De scheepspapieren zijn gered. Bij 't verlaten vau het schip was daarin een lek gekomen, waardoor er 15 voet water in stond. Twee van de eigen booten waren gisteren over boord geslagen en het marszeil was weg. De Engelsche gezant, gewaarschuwd, kwam tegen half 12 te Scheveningen aan 't Kurhaus waar hij in de kamer van den directeur, een onderhoud had met den kapitein, met den hoofdcommissaris van po litie, die eveneens reeds spoedig naar Sche veningen kwam, de heereu Vernée en Reiss, die hem de gewenschte inlichtingen gaven. De bemanning blijft voorloopig op het Kurhaus, terwijl de kapitein van meeniug is, dat het schip wegens 't lek en 't daar door ingekomen water, niet meer naar zee zal kunnen getrokken worden. BUITENLANDSCHË BEilICÜTËN Ei* A HHH1J R. Het Journal Offieiel meldtDe mi nister van oorlog, de heer De Freycinet, heeft aan de militaire gouverneurs van Parijs en Lyon en aan de generaals, die het bevel voeren over een legercorps de volgende circu laire gericht. Waarde generaal! Ik richt tot u het verzoek, aan de militairen, die onder uw hevel staan, in herinnering te brengen, dat staatkundige manifestatiën, van welken aard ook, streng verboden zijn. Wanneer de legerhoofden zich mondeling of schriftelijk tot hunne troepen richten, moeten zij zich van alle staatkundige zinspeling onthouden, zoowel wat het binnen- als het buitenland betreft. De tot dusver zeldzaam voorkomende afwijkingen van dezen aard heb ik reeds onderdrukt, en met nog grootere gestrengheid zai ik opkomen tegen die, welke wellicht noch mochten gepleegd worden. Ik reken op den goeden wil van allen, opdat ik niet genoodzaakt zij maatregelen le nemen, waar toe ik ongaarne, doch zonder aarzelen zou overgaan." ITALIË. Gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, is Rome het tooneel geweest van ernstige ongeregeldheden, welke zijn veroor zaakt door werklieden, die geen werk hadden en bij wie zich, gelijk doorgaans in groole steden het geval is, alle leegloopers aanslo ten, die gaarne een standje en een vecht partij met de politie uitlokken. Vrijdagmiddag om twee uur begon het kabaal. Op het Cavourplein vereenigden zich volgens afspraak de werkeloozen, ten einde het verslag te hooren eener deputatie, welke zij naar den minister-president Crispi en den burgemeester hadden afgevaardigd. De werk lieden verlangden, dat de burgemeester in hun nood zou voorzien, maar de heer Fortis kon hen niet helpen. Openbare werken kon de burgemeester natuurlijk niet ten behoeve der werkeloozen laten aanleggen, maar hij verzekerde, dat hij althans een paar honderd man bij het sloopingswerk der oude stad aan den arbeid zou zetteD. Het grootste gedeelte der bijeengekomen werkeloozen was met deze beloften tevreden, maar een kleine minderheid kwam in ver zet. Deze ontevredenen begonnen rumoer te maken, stelden voor barricades aan te leg gen, het kapitool en de kamer te bestormen eu brachten in een oogwenk allerlei wapeueu voor den dag. Uit de huizen, welke in de buurt van liet plein in aanbouw waren, haal den zij fluks steenen en palen en trokken aldus toegerust de stad in. De dolle bende vernielde alles, wat zij op haar weg ontmoette. Lantareus, uithangbor den, vensterruiten alles werd stukgesh- gen en vernield. Natuurlijk werd daardooi de grootste ontsteltenis verspreid ouder ie inwoners, die niets dergelijk" vermoedden en uit de vensters hunner wouiugen om hulp riepeu. De straten waren letterlijk on begaanbaar door de glasscherven. Toen de politie het vernielingswerk trachtte te stui ten, werden de agenten met messen en stokken aangevallen, zoodat velen banner gewond werden. De plunderaars verdeelden zich allen.' in verschillende groepen. Een afdeeling tas» het koffiehuis Variété aan, een andere troef plunderde den winkel van den Zwitserscties horlogemaker Kohlbauer, anderen weer deden zich te goed in bakkers- en vleescbwinkeli en zelfs werd een winkel, waar kerkelijke gewaden te koop waren, geheel uitgeplun derd en vernield. Natuurlijk deed de politie haar bes overal de plunderaars te verdrijven. Daarbi; werden van weerszijden vele personen gt- wond, waaronder eeuigeu zeer ernstig. Met dan honderd raddraaiers werden in het teuis genomen, maar eerst toen de solii ten onder de wapenen kwameD, kondeD li muiters geheel worden bedwongen. Tw« compagnieën infanterie kwamen spoedig op de been en dreven de verschillende benden met gevelde bajonet uiteen. Patrouille! bleven daarna de stad doorkruisen, tee einde samenscholingen te verhoedeu, ei zoo werd de orde gedurende het overige ge deelte van den dag niet weer verstoord. Den volgenden dag werden echter de on geregeldheden hervat. De werkeloozen trok ken naar den MoDtecitorio eu hielden eei vijandige betooging voor het gebouw, waai de kamer bijeen was. De zitting werd ech ter niet gestoord, daar de kamer door eet afdeeling infanterie werd beschermd. Of schoon de ontevredenen met het geroepi „weg met Crispi! leve de revolutie!" vod het gebouw kwamen, ging de miuister-pn- sident te voet naar huis, zonder dat hen eenige overlast werd aangedaan. Voorzick tigheidshalve werden ook terstond afder lingen soldaten tot bewaking der banks uitgezonden. Het ergste is de verwoestin; in de Frattiuastraat, waar, gelijk eeu berichtgevers getuigt, zonder overdrijvin£ gezegd, geen ruit is heel gebleven. Deze uitbarsting is, gelijk voor eenij' jaren te Londen het geval was, geheel W verwacht gekomen. Eveuals in zoovele sl' dere groote steden, is te Rome op k<' oogeublik een aanzienlijk aantal werkfiw® zonder bezigheid, en derhalve zonder btw11

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2