ar^ .as m »B as mzz aes «zs o acjr JSB. m nr - gebouwd worden, wel een be wij?, dat het vervoer van losse petroleum zich op verba zend snelle wijze schijnt uit te breiden. [Scheepvaart De Dord. Ct. meldt van gisteren Nadat het den ganscben voormiddag bij afwisseling had geregend en gesneeuwd, en de West Noordwestenwind tot een storui was toegenomen, ontlastte zich lieden na middag ten 4j uur boven deze gemeente een hevig onweder, vergezeld van eene zoo geweldige hagelbui, dat de binnenhavens er nog korten tijd daarna nitzagen als waren zo met een ijskorst overdekt en menige ven sterruit het tegen de groote hagelsteeuen hard te verantwoorden zal hebben gehad. De gelieele hui duurde nog geen tien mi nuien; doch daalde de thermometer in dien tijd 4 graden F,. Dat liet onweder vlak bo ven de stad was, bewijst ook het feit dat telefoon- eu telegraaf-toestellen meermalen aansloegen. Heden avond ten 6 uur lag in het Wes ten over de wolken een vuurroode gloed, flikkerend als woede op grooten afstand een felle brand. Werkelijk bleek dit het geval te zijn. In de richting van Puttershoek zag men namelijk vlammen opstijgen, klaarblijke lijk van eene in vuur staande boerderij. Twee als boertjes gekleede mannen uit Alkmaar bezochten deze week de boter markt in De Rijp en wisten hunne boter voor een goeden prijs aan den man te bren gen. Bij onderzoek bleek de waar kunstboter te zijn, waarvan door K. R., kooper van een partijtje, aangifte bij de politie werd gedaan, zoodat de bedriegers hunne verdieude straf niet zullen ontgaan. Omtrent den te Utrecht gepleegdcu moord meldt bet U. 1).: De geniesoldaat Stavast, die uit geweest, vervolgens thuis gekomen was en zich ter ruste begeven had, werd door den korporaal Fekke, die eveneens uit geweest was, doelt later was thuis gekomen, omstreeks 12 uur, aan zijn bed op gezocht; de korporaal maakte twist met den soldaat en daagde dezen uit mede naar buiten te gaan, waaraan genoemde geniesoldaat aan vankelijk niet wilde voldoen. Ten laatste stond hij evenwel op, kleedde zich vluchtig aan en liep met den korporaal F. de kazerne rond. Voor den ingang van de soldaten-can- tine gekomen, schijnt korporaal F. den versla- gene aangevallen le hebben, wat men opmaakt uit dan bloedplas, die aldaar gevonden werd, en is dezen mei een knipmes (een zooge naamd modelmes, behoorendo tot de uitrus ting van den soldaat) een 3 cM. groote wond in den bals (carotis) toegebracht, welke ver wonding kort daarop den d rod ten gevolge bad. De schildwacht voor de karzerue, die op eeu kreet van den verslagene toeschoot, trachtte hem naar de wacht te brengen, doch op korten afstand daarvan zakte hij, onder den uitroep: „Heer, wees mij genadigd!" leven loos ineen. Door de adjudanten-onderofficieren K. eu ie V., bijgestaan door een paar andere onderofficieren, werd bij onmiddellijk geholpen en afgewasschenhet gestolde bloed werd uit den mond verwijderd, doch die diensten waren reeds een doode bewezen. In het hospitaal, werwaarts de verslagene werd overgebracht, bleek den officier van gezondheid dr. Sasse, die inmiddels geroepen en aangekomen was, dat de ongelukkige overleden was, tengevolge van doodslag, door verwonding van den lin ker carotis. Na het plegen van de daad, heeft de verdachte korporaal zich te bed begeven.Toen men een onderzoek bij hem kwam instellen, hield hij zich alsof hij sliep en niet begreep waarom men hem wekte. Zelf was hij met bloed bevlekt, eu door den sergeant Van R. werd het met bloed bevlekte mes onder zijne krib weggehaald. Op grond dat de schild wacht achter de kazerne de korporaal F. met Stavast op het tijdstip van den moord om de kazerne beeft zien loopen in de richting van de cantine, met het oog op den twist daaraan voorafgaande op de kamer, het onder zijne krib gevonden met bloedbevlekte mes en meer andere aanwijzingen heeft men den korporaal F. als den vermoedelijken dader in strenge bewaking gesteld. Naar men verneemt, moet eene kleine oor zaak, namelijk dat Stavast geweigerd had dien avond met F. mee uit te gaan, aanleiding lot den twist hebben gegeven, die zoo nood lottig eindigde. De genie-soldaat Stavast was een oppassend jongmeuscb. Uit Nijmegen meldt men aan de IV. R. Ct.: Sedert het middaguur heeischt alhier een ontzettende storm uit bet zuidwesten, ge paard met geweldige regenvlagen, die het verkeer op straat ten zeerste bemoeilijkt en gevaarlijk maakt. Velen die in de nieuwe buitenwijken ten Z. W. van de stad wonen, waren genoodzaakt zich per rijtuig huiswaarts te doen brengen, daar het, vooral voor da roes, onmogelijk was den tocht tegen storm eu regen in te ondernemen. Hier eu daar waaiden pannen of stukken van schoorstee- nen af, of werden ruiten in gebouwen, wel ke op den wind stonden, door den wind verplettert. Gezagvoerders van vaartuigen op de Waal, welke eene onstuimige zee geleek, hadden alle moeite hunne vaartuigen te houden. Persoonlijke ongelukken werden e- veuwtd nog niet vernomen. Uit Peize wordt aan de N. R. Ct. geschreven Bij bet omwoelen van grond in oud wei land trok het zeer de aandacht, dat de meikevers bij houderden geheel ontwikkeld slechts omstreeks een handbreed beneden de groene zode voor den dag kwamen. Hoewel schijnbaar levenloos, begonnen de enkelen die men opraapte, lil de warmte spoedig leven te vertoonen. Daar ook patrijzen, vinken en eksters reeds beginnen te pareu, willen weerprofeten daaruit een vroeg eu warm voorjaar voor spellen Dit zouden de landbouwers zeer gaarne zien, want bel. hooi is schaarsch en slecht, zuodat de meesten verlangend uit zien dut bet vee ter vieide kan worden gebracht. Dat in Friesland nog wel vraag is naar oorijzers, en dit soort hoofdtooisel nog wel niet zal verdwijnen, kan blijken uit de omstandigheid, dat de heer T. Hofman te Kollum, de voornaamste oorijzermaker in de provincie, gedurende 1888 nog 500 Btuks heeft afgeleverd. [Leeuw. Ct.) Ouder de arbeiders in de veenkolonie Appelscha is het niet rustig. Naar men ver zekert, bestaat er geschil over werkzaamheden in de reservebus (werkverschaffing). Gisteren ochtend zijn marechaussees eu andere rijks politie derwaarts getrokken. Met den urailtrein van twaalf uur is gisteren te Vlissingen uit Duilschland aau- gekomeu H. K. H. de Hertogin van Albany met haar twee kinderen. De Vorstin was vergezeld van haar adjudant, den heer Ro bert Collins, van twee hofdames en gevolg. Per mailboot „Nederland" vertrok zij direct door naar Port Victoria. Woensdag is te 's Heerenkoek een huwelijk voltrokken, terwijl dieuzelfdeu dag de ouders der bruid bun gouden bruiloft vierden, omringd van alle hunne kinderen, 12 in getal met hunne echtgeuooten, want allen zijn thans gehuwd. Allen zijn geboren op de hofstede, die thans door de ouders vijf en veertig jaren wordt bewoond, en alle zijn op 2 na als boereu en boerinnen in verschillende gemeenten van Zuid-Beveland gevestigd. Daarbij kan nog vc-rmeld worden, dat de ouders nog nooit het verlies van eeu kind le betreuren hadden. Dat te Hoofdplaat niet de geweusckte samenwerking bestaat tusschen bet hoofd der gemeente en den raad, bewijst het feit dat 7 maal achtereen de raadsvergadering niet kon doorgaan, daar geen enkel raadslid was opgekomen. BUITENLANBSCME BERICHTEN BELGIË. Een aantal werklieden van de steen groeven bij Quenast in België, die eenigen tijd geleden wegens geweigerde loonsverhoo- ging den arbeid staakten, hebben eene betoo- ging gehoudeu. De politie kwam lusscheu- beiden en er volgde een gevecht, waarin ver scheidene personen gewond werden. Twee hun ner zijn sedert aan hunne wonden overleden. Te Luik is een apotheker, die bij ver gissing een geneesmiddel, bestemd voor uit wendig gehruik ec vergift bevattende, met een ander voor inwendig gebruik verwisseld en afgeleverd had, tengevolge waarvan een zieke zou zijn bezweken, door de rechtbank aldaar van de beschuldiging van onwilllgen doodslag vrijgesproken, als zijnde niet bewezen, dat de dood het gevolg der vergissing is ge weest. De rechtbank natri echter aan, dat het toegediende vergift de ziekte van het slacht offer heeft verergerd en veroordeelde den be klaagde te dier zake tot eene boete van fr. 1001) eu fr. 200 schadevergoeding. E U Volgens een te Londen in omloop zijnd gerucht, dat zeker nadere bevestiging vereischt, zou de keizer vau Duilschland voornemens zijn om in Juli dezes jaars naar Engeland Ie komen. De keizer zou slechts tien dageu hier te lande vertoeven en een deel van dien tijd in Buckingham Palace, het overige op Windsor Castle als gast van zijne grootmoeder, koningin Victoria, door brengen. A A X IA H S.E K. Kolonel Senart heeft eene officieele berisping ontvangen, omdat hij aan zijn regi ment eeu dagorder heeft uitgevaardigd, waarin de Duitscbe overhedeu worden gelaakt, we gens hare weigering om een pas af te geven aan een officier van gezondheid van het regiment, die zich naar Straatsburg wilde begeven. Tengevolge van een artikel in Gil- Bias heeft Woensdag te Neuiily een twee gevecht plaats gehad tusschen den schrijver Leblauc en Catulle Meudés, van de Echo de Paris, dien genen een brief daarover schreef, waardoor hij zich beleedigd achtte. De heeren bekampten elkaar met degens e:i de heer Leblanc werd in de wang en ver volgens aan de bovenlip gekwetst. ITALIË Een aantal arbeiders zonder werk te Rome die pistereu bij het Castello vergaderd waren, geraakten in botsing met de overheid, tengevolge waarvan zij naar liet midden der slad vluchtten, waar in verscheidene straten de vensters van winkels vermeld werden. Op verschillende punten der stad ontstonden ongeregeldheden, waartegen de politie met kracht optrad en waarbij zij een aantal per sonen in hechtenis nam. Dientengevolge heerschte er groote opgewondenheid in de stad. In de kamer zijn er interpellaties tot de regeering aangekondigd, om haar te vragen welke maatregelen zij denkt te nemen om eene herhaling van zulke ongeregeldheden te voorkomen. UI'I-SUillL, AN O. Bij de behandeling van den post „tele- praphie" in den rijksdag zeide de staatssecre taris Stephan, dat ten gevolge eeuer over eenstemming met Engeland, te rekenen vau 1 April e. k. het vaste tarief van 40 pfenuige zal vervallen eu het woordtarief van 20 lot op 15 pfenuige zal worden verminderd. Eene rechtstreeksche verbinding met Engeland is tot stand gekomen en thans heeft men over 14 lijnen te beschikken. Onderhande lingen van gelijken aard worden met Nederland en België gevoerd eu het voornemen bestaat Hamburg in rechtstreeksche verbiuding te brengen met Liverpool. Na goedkeuring van den geheelen post ging de rijksdag voor onbepaalden tijd uiteen. Graaf Willem Von Bismarck, de oud ste zoon van den rijkskanselier, is tot re- geerings president van Hanover benoemd. Volgens den Hamburger Anzeiger, zal kapitein Wissmanu, die weldra naar Zanzibar zal vertrekken, vijf rivier-stoombooten te zijner beschikking krijgen, waarvan de groot ste 500 en drie andere elk. 150 man kunnen bevatten. De schepen worden te Hamburg uitgerust. Omstreeks 1000 soldaten worden onder bevel van kapitein Wissmanu geplaatst, en reeds is eene bezending krijgsvoorraad, waaronder 12 kanonnen, naar Zanzibar op weg. Alle vreemdelingen uit Chin-Kiang (China), met uitzondering van een twaalftal ambte naren, zijn naar Shaugbae gevlucht. Het oproer schijnt het gevolg te zijn geweest van een geregelde samenzwering, waarvan eenige Chiueesche ambtenaren verdacht worden. Behalve de Europeesche wijk, die bijna geheel vernield is, hebben de opstandelingen ook de Amtrikaansche zendingskerk in brand gestoken eu de plaats is nu geheel in han den der Chineezen. Amerikaansche en Britsche oorlogschepen bevinden zich op het tooneel der wanordelijkheden, doch men vreest, dat zij niet zullen kunnen verhinderen dat de opstand zich verder uitbreidt, en dat ook zendelingen en andere Europeanen in het binnenland vau de oproerlingen zullen te lijden hebben. Van de Oost-afrikaansche maatschappij te Zanzibar is te Berlijn eene dépêche ont vangen, waarin wordt gemeld, dat het aan de bemoeiingen der consulaire vertegenwoor diging gelukt is, de bevrijding tegen losprijs te bewerken van de Benedictijner zendelingen die door Buschiri, het hoofd der opstande lingen, werden gevangen gehouden. M S TE N RIJ St. De Oostenrijksche Kroonprins. De Weener bladen spreken niet over het verband, hetwelk er bestaat tusschen den dood van kroonprins Rudolf en het gelijktijdig plot seling overlijden der barones Vetsera. De pers eerbiedigt den wenach, dien de keizer heeft geuit, dat men niet meer zal spreken over de omstandigheden, waaronder de kroonprins een einde aan zijn leven maakte. Van officieuze zijde wordt medegedeeld, dat geen der leden van den „hoogen adel" bij het droevige drama is betrokken, maar men beschouwt dit als eeu bevestiging der geruchten, daar de Vet sera' niet tot den hoogen adel kunnen gere kend worden. Het jachtslot Meyerling is door den keizer afgestaan aan het klooster van Heiligenkreuz, onder verplichting, dat de sterfkamer van den prins zal worden hervormd tot een kapel, waar elk jaar op 30 Januari een mis voor de zielerust van den prins zal worden gelezen. Hel Huis van Afgevaardigden hield eer gisteren w eer zijn eerste zitting na 's prinsen dood, en wel een avondzitting, waarbij voor het eerst het gebouw electrisch werd verlicht. De voorzitter Stnolko opende de vergadering met eeu verslag der audiëntie, welke hij bij den keizer had gehad. De keizer verzekerde den voorzitter, dat bij steeds getrouw zijn regeetingsplichteu zon blijven vervullen. De keizer eindigde met eeu woord van hulde aan de keizerin en zeide: «wat ik in deze droeve dagen te danken heb gehad aan mijne innig geliefde echtgenoot, de keizerin, en welk een groote steun zij mij is geweest, kan ik niet beschrijven. Ik kan den hemel niet genoeg danken, dat mij zulk een levensgezellin is gegeven. Vertel dit verder. Hoe meer het bekend wordt, hoe aangenamer het mij zal zijn.'' De koning en de koningin van Belgtë zijn weer naar Brussel vertrokken. Op uitdruk kelijk verlangen van koning Leopold weid hen door geen der leden van het keizerlijk huis uitgeleide gedaan. Kroonprinses Stephanie is niet meêgegaan. De weduwe vandeen kroon prins blijft te Weenen en zal als bescherm vrouwe van hel werk „Oostenrijk in woord en bleed" voortaan in plaats van den kroon prins de vergaderingeu der redactie presideeren. Het Fremdenblatt wijdt een hoofdartikel aan den overleden kroonprins, waarin ten krachtigste wordt geprotesteerb tegen de be wering van eenige Fransche bladen, dat kroon prins Rudolf een tegenstander was van hel verbond van Oostenrijk-Hongarije met Duitsch- land en Italië. Het orgaan van graaf Kal- noky betoogt nadrukkelijk, dat de prins steeds volkomen instemde met de buitenlandsche staatkunde van zijn vader en vooral Oosten rijks aansluiting bij Duitschiaud altijd krach tig heeft bevorderd. Uit BerlijD wordt aan de N. B. Ct. gemeld thans wordt ook uit Munchen, waai het hof nauw verbonden is met de Habs- burgersche keizerlijke familie, als geheel juist erkend dat kroonprins Rudolf zich met barones Vetsera gelijktijdig heeft doodge schoten. Op Woensdag morgen ziju de beide lijken naast elkander in de slaapkamer gevonden en door alle bedienden gezien, terwijl grail Hoyos en de prins van Koburg geheel het hoofd verloren. De New Freie Presse meldt het vol gende omtrent het besluit eter kroonprinses- weduwe Stéphanie, om de verdere uitgaaf van het door kroonprins Rudolf ondernomen werk „Oesterreich-Ungarn in Wort uud Bild" te verzekeren door het aanvaarden van het protectoraat over die onderueming: „De kroonprinses heeft den 6den dezsr Moriz Jokaï ontvangen; zij was diep ontreet en gaf aan haren rouw treffende uiting. Zij beschouwde het in haar leed als een grooW troost, het werk van den kroonprins verdei te moge leiden en zij zou er trotsch op zijn het te kunnen voltooien. Om aan de eischen eener beschermvrouw volkomen te kunnen beantwoorden, zou zij nu nog met grooteren ijver de studie der Hongaarsche taal voort zetten, opdat het werk der redactie ook in dat opzicht geene moeielijkheden mocht ondervinden; zij zou eeDe Hongaarsche gezel schapsdame nemen. De kroonprinses stemè dadelijk met het voorstel in op löFebruir behalve de reeds voorbereide aflevering eene aflevering uit te geveneene roul- aflevering, die uitsluitend gewijd zal zijn aai de herinnering van den kroonprins, als den onvergetelijken stichter van dit onder zijne onvermoeide werkzaamheid begonnen pracht werk. „De kroonprins liet zich verder dooi Jokaï over alle omstandigheden en bijzonder heden der uitgaaf inlichten. De rouw- aflevering zal den abonné's gratis toegezonden worden; zij zal uitvoerig het ontstaan vat het werk beschrijven en het daarop betrek king hebbende memorandum van den kroon prins aan den keizer met verscheidene facsi mile's van den overledene bevatten. D' kroonprinses sprak over "naren overleden go- maal in woorden, vol van de grootste be wondering. Zij wil de verdere taak van haat leven in ernstigen arbeid trachten te vinden. Zoodra zij de noodige kalmte gevonden heef zal zij de com missiën van redactie te Weenei en Budapest bijeenroepen en ze persoonlij' presideeren. RUSLAND. In tegenspraak met de bewering de officieuze Duitscbe bladen wordt uit Peten burg gemeld, dat de verloving tusschen dot czarevitch en prinses Alice van Hessen-Darm stadt zeker is, doch dat het huwelijk mf' het oog op de jeugd der priDses eerst in 189® zal wordeu gesloten. RURENIE. Naar uit Weenen aan de Daily Cif' nicle gemeld wordt, is door de Ruineens--

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2