BUITEN LANDSCHE BERICHTEN n aE3 m isr® sss «3 sn* pi-- «n» *jr .-Wc. rw TT». is jammerlijk 't hier te moeten neerschrij ven, 7 van de 14 man equipage, benevens de vrouw van den kapitein en 2 zijner kin deren, vonden een ellendig n dood; de ga pende afgrond had ze opeens verslonden. De overige 7 opvarenden hadden nog het geluk zich aan een der drijvende masten vast te klampen. Hiermede werden zij ge- ruimen tijd door de felle branding heen en weder geslingerd, totdat een der scheeps- booten tegen den mast aandreef, en waarin alle 7 wisten over te springen. Deze boot bracht hen gelukkig op de zandplaat Onrust, waar zij, hetgeen later blijken zal, volstrekt met in veiligheid waren. Toen men des mor gens de schipbreukelingen op de zandplaat gewaar werd, was de reddingboot, onder kommando van den moedigen Rijkers en gesleept door de Hercules, spoedig 111 zee om hen uit hunne benauwde positie te red den. Dit ging echter met zeer veel gevaar en moeieüjkheden gepaard. Wegens den diepgang kon de reddingboot niet zoo nabij komen, oin de arme zeelieden terstond op te nemen. Op een wenk van Rijkers en de overige bootslieden, om in zekere richting liet water te doorwaden, ten einde, (ie boot te bereiken, schenen 3 van de 7 dit sein verkeerd begrepen te hebben, althans zij lie pen meer en meer naar diep water, totdat de inmiddels snel wassende vloed hen ver zwolg. Dit tooneel moet wel een hardver- scheurenden indruk lubbeu achtergelaten hij de redders, die zoo nabij waren en hunne evenmenscbcu voor hunne oogen in den af grond moesten zien verzinken. Nadat een drietal mannen uit de reddingboot zich met lijnen om het lichaam in zee hadden bege ven, mocht het met boveumeu chelijke krachtsinspanning gelukken, de ove.ige 4 geheel uitgeput en meer dood dan levend in de boot op te nemen en op de Hercules over te brengen. Te den Helder aangekomen, werdeD zij in 's Rijks Marine-hospitaal op genomen en verpleegd. Hun toestand is thans van dien aard, dat er alle hoop op geheel herstel bestaat. Al is het den redders niet mogen geluk ken allen te redden, hun pogingen daartoe getuigden van zooveel menschenliefde en zelfopoffering, dat hunne namen met eere zullen geboekstaafd worden. Zij zijnTh. Rijkers, schipper; J. Ham, R. VeeD, J. Snijder, J. Mens, J. Rieken, Jb. Snijder, J. Botter, P. Lastdrager, C. Beneker en M. Schoonbergen. De namen der geredden zijn de matro zen H. Slinger en S. B. Datema, beiden Nederlanders; hofmeester F. Lippke en kok C. Schanz. Slinger diende vroeger als ma troos 2e kl. bij de Marine. De Theodor Behrend praaide Vrijdag mor gen een visschersbom om een der visschers aan boord over te zetten, ten einde liét Ecaip, dat lek en in gevaar was van zinken in veilige haven te brengen. Wegens storm eu hooge zee kon daaraan niet worden vol daan. De bomschuit zelve, schipper Arie Dijkhuizen, kwam hier Zaterdag behouden binnen. HeldCt.) Men schrijft aan de H. Ct. uit Tessel, dd. 3 Februari; Gistren woedde hier een hevige storm uit het w. 11. w. De zee steeg tot 12 dM. boven volzee en beukte woest tegen de zeeweringen. I11 weerwil van den storm volbracht de post- stoomboot naar Helder geregeld hare drie reizen. Aan het Westerslrand werd eene Zand- voorter bom tegen de kust geslagen. De op varenden konden ziek redden, liet vaartuig zal wel weder zijn af te brengen. Het in Januari gestrande Engelsche stoom schip Benbrack is zoo hoog opgewerkt, dat men er nu met- laag water wel te voet bij zal kunnen komen. Te Meppel loopt het gerucht, dat Geert Roo, veroordeeld wegens moord op zijn zoontje gepleegd, eu thans verblijf houdende in de gevangenis te Groningen, krankzinnig is geworden. Si Si S» SS K A X Si'. Te Londen was Rothschild d eerste, die den dood van den Ooslenrijkschen kroon prins vernam; hij kreeg een telegram te 1 u. 21 m. koningin Victoria vernam het te 1 u. 45 m. (door een telegram van keizer Franz Jozef); de minister van bniteui. zaken eerst te 1 u. 58 min. In het Phoenix park te Dublin werd Zondag eene groole volksvergadering gehou den om te protesteeren tegen de behandeling van 't Parlementslid O'Brien in de Clonwel- gevangenis. Dr. Hewetson, de gevangenisdokter, moet hebben te kennen gegeven dat, met 'l oog op den gezondheidstoestand van O'Brien, hij zich zoude moeten verzetten tegen eene ge welddadige poging om dezen het gevangenis pak aan te trekken, De hertog van Fidiuburgh heeft den Duitschen schout bij-nacht Holimann en :'e officieren van het Duitsche mfeiiuigseskadcr bij Mailt op buitengewoon schitterde wijze ontvangen. Dit heeft le Oerlijn een goeden indruk gemaakt. ,t ,4 ai li IJ li. President C.irnot heeft bewilligd in bet verzoek om ontslag van den heer Fer- rouiliat als minister van justitie en van den heer Delaporte als secretaris bij het depar tement van koloniën. De heer Guyot Dessaigne is lot minister van justitie benoemd. SI»A .SE. De minister van marine heeft van den luitenant-generaal Marin het. verzoek ontvangen, als kapitein generaal van Cuba ontslagen te worden. Ili'A EIK. Men spreekt van de aanstaande ver loving van den 20jarigen prins Emmanuel oudsten zoon des hertogs van Aosta, met een nicht des keizers van Oostenrijk, ril. t'e 19jarige Margaretha, dochter van's keizers broeder, Karl Ludtvig, die thans troonop volger is, ISC STSCïlE A.V Bij de derdu lezing der begrooting in den Rijksdag, bij den post die is uitgetrok ken voor den Rijkskanselier, bracilt de ad vccaat Muncncl namens de liberale opposi tie het geral Geffkeu ter sprake. De liberale afgevaardigde betoogde, d.it de openbaarma king van de aktu van beschuldiging tegen professor Geffken, welke op last van den Rijkskanselier geschiedde, volkomen in strijd is met de gebruikelijke rechtspleging. De minister van justitie Schelling ver klaarde, dat de liberale, pers voorheen had aangedrongen op tie openbaarmaking van de akte van beschuldiging, omar, nu dit is geschied, keurt zij het af, dat de zaak be kend is gemaakt. Toch was het alleeu daar door mogelijk aan te toonen, dat tusschen het openbaar ministerie eu het Reichsgericht geen verschil van meening van gewicht be stond. Het Reichsgericht heeft aangenomen, dat objectief feitelijk hoogverraad is gepleegd, en ook in de akte van beschuldiging toen slechts een objectieve mededeeling der feiten gegeven. Alleen in punten van ondergeschikt belang week hel oordeel van het Reichsge richt af van dat van het openbaar ministerie. „Indien door deze zaak eenige leemte is gebleken voegde de minister er bij dan is het alleen dit, dat er geen wet be staat, volgens welke personen, die zich aan verregaand misbruik van vertrouwen hebben schuldig gemaakt, voor den rechter kunnen gedaagd worden". De Duitsche keizer heeft een val ge daan, gelukkig zonder zich te bezeeieu. Toen hij een bezoek bracht aan zijne grootmoeder, de keizerin-weduwe Augusta, en haastig uit het rijtuig wilde stappen, bleef een zijner sporen haken. Keizer Wilhelm viel voorover, doch het tapijt, dat den grond bedekte, brak zijn val zoodat hij geen letsel bekwam, De bekende rechtsgeleerde professor Frans Von Holtzendorff is te Miincheu over leden. Hoitzendorff, die in 1829 werd geboren, werd in 1861 buitengewoon en in 1873 gewoon hoogleeraar in tie rechten aan de universiteit te Berlijn, doch ging nog in hetzelfde jaar naar München, waar hij tot ziju Jood werkzaam bleef. Holtzendorff ver wierf zich overal grooten naam door een reeks van werken over bel strafrecht, terwijl aan hem ook de oprichting der nitsche Juristenvereeuiging is te danken. In 1874, toen graaf V011 Arnim voor de recht; ank moest verschijnen, werd prins Bismarck's tegenstander door dezen uitstekenden jurist verdedigd. Ook wijdde Holtzendorff' zich aan de sociale quaestie en droeg hij veel bij tot verbetering van het lot der vrouwen in Duitschlaud. o o s x e x is sj De Oosteurijkschc Kroonprins, Uit Weeuen wordt van gisteren aan het lïbl. gemeld Zoo even is het stoffelijk overschot van den kroonprins ter aarde besteld.Sedert den middag waren alle winkels en kantoren gesloten, liet gedrang in den omtrek van het paleis, dat reeds in den vroegen ochtend buitengewoon groo'e was, nam gedureud den middag nog loe, daar uit de omstreken en de provinciën een groot aantal belangstellenden aankwam. Daarbij kwamen nog de bewoners der voor steden, naar alle fabrieken en winkels ge sloten waren. Terwijl de klokken in alle kerken werden geluid, stelde de eenvoudige stoet zich om streeks vier uur iri bewegiug. Voorop ging een escadron cavalerie, dat gevolgd werd door de hoogste hofbeambten in rijtuigen, met zes paarden bespannen. Daarna kwam de lijk koets, door zes witte paarden getrokk n. Aan weerszijden liepen vier lakeien en vier pages met brandende kaarsen. Over het Burgplein, het Michaclsplein en het Jozefsplein, ging men langs de Augustiner- en Tegetshoü'straten naar de kerk der Capucijneu op de Nieuwe Markt., waar het hof en allen, die tot bij woning der plechtigheid waren genoodigd, reeds bijeen waren. Van persoonlijke ongevallen is niets bekend, hoewel het gedrang wegens het fraaie weêr veel grooter was als gisteren. Gisteren wer den 19 p' rsauen gewond, waarvan 3 ernstig. Ook nu had het vrijwillige reddingsgenoot schap op verschillende plaatsen in de nabij heid van het paleis ambulances opgericht. Volgens het Wiener Tageblalt is van de vijf brieven, welke do kroonprins vóór zijn dood heeft geschreven, de langste aan de keizerin gericht, en daarin worden opbelde ringen gegeven over de beweegredenen, welke den prins tot zelfmoord noopten. Daaren tegen is de brief, welke de kroonprinses ont ving, reeds eenige dagen vddr het vertrek van den prins naar Meyerling geschreven. Vanwege de regeering zullen eerst na de begrafenis bijzonderheden over den dood van den kroonprins worden medegedeeld. O OIT-IKUI E. In de zitting van de tweede kamer der staten-geueraal van 16 Nov. jl. drukt de heer nir. Levyssohu Norman de ineeniug uit, dat „een Arabier van groote keunis en invloed le Batavia verblijvend, tot adviseur moest worden benoemd voor de moslimsche zaken." Bedoelde Arabier is Said Oesman, woon achtig te Djatie Petamboeran, die een goed vriend van deu lieer K. Holle, van prof. De Gotje uit Leiden en van den bekenden Mek- kaganger dr. Snouck Hurgronje is. De regeering wacht op de komst van dr. Snouck Hurgronje, om in deze zaak eene beslissing te neiuen. (Javabode.) Volgens een telegram in de Java-Bode is den 3den Januari te Tjilegon (Strang) vonnis gewezen in het tweede strafproces tegen de Bantamsche oproerlingeu. Van de 51 beklaagden werden er 22 vrijgesproken en 29 ter dood veroordeeld. ■L A V 1111,1 K. Naar uit Zanzibar aan de Times ge meld wordt, eisci.eu de Arabieren zulk een buitensporig losgeld voor de gevangen zen delingen, dat de Duitschers de onderbande lingen hierover opgegeven hebben. De Fiau- sclie zendelingen zétten die nu vuort. De sultan weigeit eene stoomboot te zenden om hen af te halen, niettegenstaande hij bekend is met deu gevaarlijken torstand waarin zij verkeereu. De sultan laat Peinba versterken legen eeueu verwachten aanval van Arabieren uit Maskate. De aanwezigheid van een aan tal Arabieren te Zanzibar is eene reden tol ongerustheid voor deu sultan. Eenige hon derden hunner omsingelden eergisteren zijn paleis, protesteerden tegen de blokkade eu verlangden dat de sultan tusscheubeide zou komen. KEIBEXti Februari. Door den heer P. J. Geus, passagier aan boord van het stoomschip „Edam," op reis van Rotterdam naar de Argeulijnsche Republiek, is aan zijne ouders te 's-tiecreu- hoek het volgeude schrijven gezonden; „Op 't oogenblik gaat het beter een brief te schrijven, dan toen we indeSpaan- sche zee wareu. Daar liepen de go]„en zoo hoog, dat ze menigmaal over het dek spoel den eu aan verscütllende personen een nat pak bezorgden. Ook Eduard eu Baren[j wa. reu van die gelukkigen. De boot, waarop wij zijn, is een goede zeeboot, maar een erge scbominelaar; daar door zij" er velen zeeziek geweest en rolden sommigen des nachts in ilun bedden over elkander. Doch dit alles is ,lu „oorbij. liet is hier op 't oogenblik Zeer prachtig weer, wel zoo warm als bij ons Jn (jeu zo mer; daarbij is het ee.i mooie Zeej zoodat men haast niet voelt, dat de boot voort gaat. Om ons zeiven te amuseeren, spelen we meest met de kaarten op jlej ,je|S( eI is plaats geooeg boven voor al het volk. De kapitein heeft hel dek geheel laten over spannen met zeildoek, zoodat er koelte in overvlo.d is. Vele menscheu zitten tot elf, twaalf uur 's avonds op het dek en ver scheidene blijven er slapen, omdat het be ueden te warm ie. De bedden zjjn nanw in elkander, ieder bed is GO a 65 cM. breed eu 180 cM. lang, vijl bedden zijn naast, twee boven elkauder, de gang is éen meter wijd. lu het middenschip zijn op sommige plaatsen ook kooien. Om te zitten is er ruimte geuoeg, om te eteu njet. Ieder staat met zijn blikken bakje gereed om zijn por tie te ontvangen, en dat gaaj a|tijd niet voorspoedig, want overal vi(1(jt men van die vraatzuchtige kerels, die voor'twee personen eten en altoos denken, dat ze te kort zul. len komen. I11 het begin dacht ik het nooit gewoon te zullen worden, maar nu gevoel ik mij er goed thuis. Alle meuschen verkeeren vriend schappelijk onder elkander. In ons gangetje zijn we gelogeerd met 19 man, daaronder zijn Amsterdammers, Hagenaars, Belgen enz., allen ambachtslieden. Ik heb allen moed, dat het zoo met de verdiensten zal zijn als wij dachten en dus hooger dan in het boek je staat. Er werd gesproken van een tim merman, die er ook was en die zond /"120 per maand aan zijne vrouw. Aan boord is een landbouwersknecht, die is er zes maan den geweest en hij verdiende /20 per week boven den kost; het is te hopen dat het waarheid is, dan zullen er gewis vele ko men. Wij zijn met 535 man aan boord, waar onder 50 Spanjaarden, die er te Corunna opgekomen zijn. Corunna is een stad tegen een berg opgebouwd. Van uit de haven bood de stad met hare buizen van drie ver diepingen een prachtig gezicht aan. Dade lijk werd ooze boot omgeven door sloepjes, waarvan de bemanning hare waren: appels, sinaasappels, cognac enz. trachtte te verkoo- pen. Die 1 uidjes hebben goede zaken ge maakt, iedereen kocht wat, en alles was peperduur. De Spanjaarden, die hier aan boord ge komen zijn, zijn vriendelijke menschen, ik zou haast zeggenze zijn overbeleefd. Ze vallen me veel mee, alleen zijn ze wat vuil en smerig. Zoodra wij in zee waren, kropen ze iu hunne kooien en begonnen dadelijk Gij kunt nagaan, wat boeltje dat was. Wij lagen daar vlak bij, niet den liep naar bo ven, zooals wij Hollanders deden, ze bleven zoo maar bedaard en lui liggen. Wat me ook in die luidjes opgevallen is, is hun domheid. Ik heb nog geen enkelen aange troffen, die vlug kon lezen uit de boeken, die ik medegenomen heb. Ze willen ons wel graag leeren, maar hun uitspraak is zoo slecht, dat men er niet op aan ban. Ik zal nu de studie van het Spaansch maar laten rusten, tot ik in Argentina ben, want vermoedelijk is daar de tongval weer anders, Onze Spanjaarden zingen veeltijds, maar hun gezang is vreeselijk vervelend. Melodie zit er niet in. 't Is alsof men de doedelzak van een Italiaan hoort. Een dagboek heb ik maar niet gemaakt, omdat ik de bijzonderheden der reis bes, per brief kan mededeeleu. 11 Januari zijn wij het eiland Atonia voorbij gevaren, 12 Januari zijn wij Palmas en de Cauarische eilanden gepasseerd. Op den 17en bereikten wij de groep der Kaapverdische eilanden, van waar uit deze brief geschre ven is. De kapitein en de administrateur zijn beiden zeer vriendelijk eu beleefd voor dr passagiers, maar onder de matrozen, dit het eten rondbrengen, zijn er, die onbe schoft zijn. Zeg aan onderwijzer Adriaanse, dat ik acht dagen na mijne aankomst en nadat ik zooveel mogelijk alle inlichtingen heb inge wonnen, hem per telegraaf in ons geheim schrift de noodige mededeelingen zal ver strekken." {Goes. Ct.) Voor het loopende jaar zullen dooi de regeering van Ned. Indië aan die it Nederland 12 rechterlijke ambtenaren wordei aangevraagd. Vrijdag a. s. zal te Vlissingen per maillrein van 12 uur, van Arolsen komen, de hertogin van Albany. Per dagboot zal zij vervolgens de reis naar Engeland voort zetten. De rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den gewezen reserve-conducteur Franciscus Van Hom, be klaagd van doodslag op wijlen den hoofd- conducteur Ekker. Zij verklaarde hem schul dig aan het ten laste gelegde misdrijf, achtte zijn bewering, dat hij Ekker alleen heeft willen laten schrikken, onaannemelijk en legde hem 10 jaren gevangenisstraf op. De commandant van het leger in Oost- Indië, de luitenant-generaal A. Haga, gaat eerlang met pensioen. Als zijn opvolger zal, naar gemeld wordt, optreden de geueraal- majoor A. R. W. Gey van Pittius. PEK TELEGRAAF. SHANGHAI, 6 Febr. Alhier zijn be richten ontvangen betreffende ernstige on geregeldheden, die te Chiu Kiang (prov. Joennan) hebben plaats gehad. Het hnis van den Engelschen consul en zeven woningen van vreemdelingeu zijn in brand gestoken. Een Engelsch oorlogsschip is naar het tooneel der wanordelijkheden vertrokken. SCHOOL- EX KKRItWIECWg. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Katwijk aan Zee door ds. E. A. Lazouder te Oosterwolde.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2