i wij feld dat aan dit fonds door de leden slechts één cent per week werd bijgedragen en toch de uitkeering bij overlijden, volgeus het reglement ten bedrage van f 25, het vorige jaar tot f 30 en dit jaar tot f 40 kon worden opgevoerd. ILt wed uw en fonds bad dit jaar f 120 uit te keeren. De vereeniging mag dus zeer zeker bloeiend genoemd worden, dank zij de eendracht der leden, de werkzaamheid van het bestuur dat de administratie, hoe uitgebreid ze ook is, belangeloos voert en dank zij het vertrouwen door de leden in het bestuur lerecht gesteld. Waar eene vereeniging zóózeer bloeit heeft ze het volste recht prettig feest te vieren. En daaraan ontbrak 't dan ook waarlijk Zaterdag jl. geenszins. Muziek en feest liederen wisselden elkaar af totdat de tooneel- voorstelling aan de beurt kwara. Opgevotrd werden: De Transvaalsche depuiatie op Knikkerdorp", blijspel in 2 bedrijven, //Op 't bivouac", blijspel in één bedrijf, en na de pnuze //Hans Pussel op 't gemeentehuis", comische scène in één bedrijf. Elk dier nummers werd uitmuntend af gespeeld; er was zeer zeker met veel vrucht gerepeteerd en de heeren vertooners, en vooral ook de dame, hebben recht sicli de toejuichingen aan te rekenen. Te één uur ongeveer kon de zaal voor 't Lal in orde worden gebracht. Er \va9 verbazend veel lust tot dansen, zoodat het dus zeer geani meerde bal eerst tegen 5 uur als geëindigd kon worden beschouwd. Is dus op deze prettige wijze het negende jaarfeest der vereeniging gevierd we herhalen 't Eendracht zij ons doel" heeft er bij zóóveel bloei en eensgezindheid het volste recht op. Te dezer stede heeft zich Zaterdag een eerst onlangs gehuwd paartje wederom van elkander begeven. Toen de vrouw zich even verwijderd had voor een famieljebe- zoek heeft de man het huisraad uitgedra gen. Toen de echtgenoot 's avonds nog iets kwim halen ging zijne ega hem te lijf en werd tot afscheid eens hartroerend gevochten. MUZIftlt, JL&TTEHE."* EN KUNST. De dagbladen vermeldden dezer dagen het overlijden van den heer J. J. Van der Uorst, laatst pastoor te Zaandam [lees Noord- wijk], met waardeering van zijn letterkun- .digeu arbeid; maar geen hunner vermeldt daarbij, dat bij het was aan wien wij te flanken hebben bpt waardige geschrift van dr. R. C. Bakhuizen vaö den Brink. „Het huwelijk van Willem van Oranje met Anna van Saxen historisch- kritisch onderzocht", uitgeven naar aan leiding van een geschrift van v. d. Horst, onder denzelfden titel verschenen. Men her innert zich het ondeugend slot, der voorrede van Van den Brink voor zijn werk, waarin hij zijn slachtoffer „voorgoed dood verklaart, en daarom op zijn gesteente, zonder eenige kwaadwilligheid, de oude grafspreuk schrijft Lector sincere Deus istie die miserere." (Ned. Spectator.) OFEICaEEEE BERICHTE^ Ingevolge machtiging des konings is jhr. A. Ploos van Amstel erkend en toegelaten als vice-consul van Rusland te Batavia. De luitenauts ter zee 2de kl. R. O. J. Verschoor, S. P. L'Honoré Na'oer en C. Kastelijn, alsmede de officier van admini stratie 2de kl. E. Lensing, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Door Z. M. zijn benoemd tot kantonr,- plaatsverv. in bet kanton Groningen, mr. C. C. Geertsema, adv. te Groningen, en mr. B. Coben, adv. en proc. te Groningen. Door Z. M. is pensioen verieend, ten laste vaD den staat, aan de na te noemen belanghebbenden: mr. C. J. Van Marle, rechter in de arrond.-rechtbank te's Graven- hage, 7an f 1277 'sjaars; mr. C. Visser, kantonrechter, van f 1220 Sjaars; A. D. Schut, rijksveldwachter, van f 353 'sjaars; J. Van de Hoef, id., van f221 'sjaars; J. Driessen, id., van f 367 'sjaars. HINN ENLAND8CÜE BELUCHTEN. De stationschef van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij te Avenhorn de heer H. M. Langeveld, is met l Februari verplaatst naar Warmond. liet stoomschip Proveupal, van Mar seille, gisterenochtend te 4 u. 30 m. uit zee komende, is door de hooge zee uit het roer geloopen en op den lagen strekdam in den Nieuwen Waterweg gestrand en blijven zitten, liet heeft het roer met achtersteven en de schroef verloren. Sleepbooten en red dingbooten van daar en Hoek van Holland vertrokken derwaarts, doch kunnen het schip no£ "iet bereiken. De reddingboot zal trachten met hoog "srra "wfs water de equipage van boord te halen. Het schip is nog dicht. De gelederen der oud strijders van 1830 zijn weder met een verminderd door het over lijden op 85jarigen leeftijd van den heer 11. Van Kleij, te Kralingen. Zaterdag werd aan den sergeant-ge- wetrmaktr Klenke te Haarlem de gouden medaille uitgereikt, wegens zes en-dertigja rigen dienst. Het garnizoen was opgesteld op het terrein vóór de kazerne aan de Kle veriaan en de parade, met de muziek van het 4e regt. infanterie uit Leiden, werd ge commandeerd door den majoor der cavalerie L. B. iioefi'. Door de officieren en onder officieren worden (Jen feestvierende boven dien fraaie geschenken vereerd. Een van het detachement schepelingen der marine, hetwelk na jaren verblijf in In dië deze week te Am sterdam terugkeerde, werd b halve door zijne ouders, ook door zijne grootmoeder, aan de De Ruyterkade afgewacht. De oude vrouw verbeidde, met ongeduld He aankomst der mailboot en sprak er over dat de kleinzoon zijn grootvader zóó zou missen, wiens overlijden hem nog oubekend was. Naarmate de boot naderde en zij op een afstand de schepelingen in de sloep zag gaan, waarmede zij naar het wachtschip werden vervoerd, vermeerderde ha re spanning. Van de brug waaronder de sloep doorvoer, ontdekte zij baar kleinkind spoedig, en haar wuiven werd door den aan gekomerie dadelijk gezieu en beautwoord. Op hetzelfde oogenblik wankelt, de oude, zijgt ineen en zonder meer te hebben kunnen spreken, overleed zij kort daarop. (Hbl.) Het werklieden-personeel, voor de ver schillende vakken bij 's rijks werf te Wil lemsoord, kan worden uitgebreid, waarmede Vrijdag en Zaterdag een aanvang is gemaakt. Successievelijk kunnen ongeveer i5man werk bekomen, onder welke velen die, om dat er geen geld genoeg toegestaan was, liet vorige jaar waren ontslagen. Toen de politie te Amersfoort Vrijdag op de Botermarkt een onderzoek instelde naar het gewicht van de boter, ontdekte zij dat een drietal boeren kluiten voorhanden had van 8 h 9 hectogram, die z<j voor een kilo aan den man trachtten te brengen.-Het gevolg was, dat de boter in beslag werd genomen en tegen de betrokkenen proces verbaal werd opgemaakt. Terwiil de polite met tiet onderzoek bezig was verlieten opmerkelijk genoegop vier na, al de aanvoerders van boter de marktplaats. Bij bevelschrift der arr.-rechtb. te Mid delburg is tegen W. O., 25 j., adsistent op bet post- en telegraafkantoor te Ierseke, geboren te Bruinisse, gedetineerd te Middel burg, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak, ter zake dat hij in Dec, en Jan. jl. als adsistent op het post- en telegraafkantoor te Ierseke o. a. beiast met de ontvangst van de gestorte geldelijke bijdragen voor postwissels en verre- keningpakketten van die ontvangen sommen een bedrag van f 282.20 opzettelijk heeft verduisterd en het register no. 13 uitsluitend bestemd tot controle van de administratie en waarin ook door hem gedane stortingen voor postwissels moesten worden geboekt, opzettelijk heeft vervalscht door in verschil lende posten cijfers uit te krabben en le veranderen. (Goes. Ct.) De justitie heeft zich Vrijdag tijdens haar bezoek te Kruiningeu met den verdachte De R. naar diens woning begeven en van uit diens kantoor een drietal met papieren gevulde kisten in beslag genomen, welke naar de griffie der rechtbank te Middelburg zijn overgebracht(Goesche Couranti) F EK T E L E4ï K AA F. WASHINGTON, 2 Febr. De minister van biunenlandsche zaken Bayard heeft den heer Pendleton, den gezant der Vereenigde Staten te Berlijn, per telegraaf opgedragen prins Bismarck mede te deelen, dat de re geering der Vereenigde Staten er niet aan twijfelt, of de Duitsche autoriteiten in Samoa hebben last ontvangen der Amerikaansche burgers en hun eigendom met de meeste nauwgezetheid te ontzien. De Daitsche gezant te Washington heeft den minister Bayard medegedeeld, dat ook volgens het oordeel van prins Bismarck de bevelhebber van het Duitsche eskader bij Samoa te ver is gegaan en dat den Duit- sclieu consul Knappe last is gegeven bet oefenen vau toezicht op het bestuur van Samoa op te geven. DUBLIN, 4 Febr. Een inspecteur van politie in h t district Donegald i9 gedood op tiet oogenblik dat hij den priester Mac Tod- def in hechtenis wilde nemen, die veroordeeld was wegens het ondersteunen van de beweging der nationale liga. «H3 mrm «r_J m GEMENGDE BERTH[TEV De trein, welke gisterenochtend te 9^ uur van Brussel naar Namen vertrok, geraakte buiten het spoor en stiet tegen een piiasler van de brug, welke voorbij het slation Groe- nendaal ligt, waardoor de brug instortte. De gevolgen waren verschrikkelijk. De locomo tief, een bagagewagen en vier rijtuigen vol reizigers werden verpletterd. Zoover tot nu toe bekend is, bedraagt het aantal doodon 14, en is een vijftigtal passagiers gewond, waarvan velen zeer ernstig. Een huiptrein, met een aantal geneesheeren en de over heid, werd onmiddellijk van Brussel naar de plaats des onheils gezonden. Reeds is een transport gekwetsten aldaar aangekomen. De maatregelen tot hulpverleening worden met grooten ijver voortgezet. De opruiming op het spoor is tot mor gen geslaakt, omdat groote blokken met selwerk, van de brug afkomstig, den door tocht belemmeren; men zal genoodzaakt zijn ze met behulp van dynamiet te doen springen. Te Hoeylaert, een dorp in de nabijheid van de plaats waar de ramp is voorgevallen, zijn vijftien doodelijk gekwetsten aangebracht. In de gasthuizen ie Brussel zijn ver scheidene amputatiën geschied. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken der ramp. BUKtiEKEIJKE STAND. ONDERTROUWD: J. A. W. Janssen, jm. 24 j, en E. Walraven, jd. 26 j.J. J. Ver- bree, jm. 21 j. en M. H. Pelt, jd. 19 j. G. J. Wagemans, jm. 23 j. en E. Schrijver, jd. 19 j. W. E Van Berckel, jm. 31 j. en P. A Dries sen, jd. 19 j. H. Ramak, j. 22 j. en M. C. Vau der Burgh, jd. 19 jF. Bonte, jm. 22 j. en M. W. Maas, jd. 22 j. L. Vau Franck, jm 29 j. en E. Drukker, jd. 29 j. T. Gaastra, jm. 25 j. en J. M. Haarlem, jd. 22 j. 11. J. Duiverman, jm. 22 j. en O. A. ilofkens,jd. 21 j. 8j2£Ié®E?s, 4L Februari. Toestand des Konings, Omtrent den toestand van Z. M. den Ko ning wordt heden het volgende aan het Hbl. medegedeeld De wending ten goede, die deed besluiten de dagelijksche uitgifte van bulletins testa ken, heett iu de afgeloopen week aangehou den. De moedeloosheid, de gedruktheid, die den hoogen lijder kwelden, zijn geheel ge weten. In het begin der vorige week werd op een avond Z. M. plotseling door een duizeling bevangen eu stortte néder. H. M. de Koningin, wier vertrekken onder die van Z. M. gelegen zijn en die gereed was zich ter ruste te be geven, hoorde den val en sueide aanstonds ter hulp, terwijl de bedienden, wier wacht kamer vrij ver van 's Konings slaapvertrek verwijderd is, van het ongeval, dat gelukkig geen nadeelige gevolgen heeft gehad, aanvan kelijk onkundig bleven. Een der gevolgen van den schok, dien de gezondheid des Konings heeft doorstaan, is, dat Z. Mzich zeer afgemat gevoelt en daarom gedurende het grootste gedeelte van den dag rust neemt. Ook Zondag, toen dr. Viukhuijzen gedurende eeuige uren op het Loo vertoefde, heeft Z. M. den dag grootendeels te bed doorgebracht. Dat de toestand des Konings voor het oogenblik geen zorg verwekt, mag afgeleid worden uit het feit, dat de hofarts dr. Vlaan deren, de laatste drie nachten niet meer, zooah tevoreu, op het Paleis heeft doorge bracht. Uit 's-Gravenhage seint men heden middag dat de aldaar ontvangen berichten omtrent den toestand van Z. M. den Ko- uiug gunstig luiden. Sedert geruime» tijd gevoelde Z. M. zich niet zoo wel als in de laatstverloopen dagen. Ter eere van het 15-jarig bestaander Studenten-roeivereeniging //Njord" te Lei den, zal een internationale roeiwedstrijd plaats vinden op Zondag 9 Juni, en de Roei en zeilvereeniging //De Amstel" te Amster dam zal ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan roei wedstrijden doen houden op den 3en en zeilwedstrijden op den 4 Juli. e.k. Naar wij vernemen, zal de tweede ka mer tot hervatting barer werkzaamheden niet bijeenkomen vóór 20 Februari. (N. R. CL) Wij vernemen uit alleszins vertrouw bare bron, dat de voorgenomeu reis van Z. D. Hoogw. Mgr den bisschop van Haarlem naar Rome bepaald is op 18 Februari. Z. D. Hoogw. zou heden aan Z. Excellentie den pauselijken internuntius te 's Graven- hage een afscheidsbezoek brengen. {.Tijd) Een roeibootje op de Maas voor Bot terdam werd eergisteren door een stoom boot aangevaren, met dit gevolg, dat de twee personen uit bet roeibootje sloegen eu verdronken zouden zijn, zonder de afdoende bulp, hun van de stoomboot verleend. Onder Wateringen, gemeente Mon ster, is in den afgeloopen nacht een boe renwoning uitgebrand. BUITENLANUSCHE BEBKJIITEN F «5. A Si' 34 Si Ei. In de zitting, welke Zaterdag door de kamer van afgevaardigden is gehouden, wenschte de heer Cazeux, dat bet wets ontwerp betreffende den scrutin d'arrondisse- merit van dringenden aard zou verklaard worden. De regeering verzette zich evenwel daartegen, eu de kamer verwierp daarop de urgentie met 359 tegen 174 stemmen. De heer De Brazza, de gouverneur van de Eransche Congokolonie, is bij openbaar besluit gemachtigd, opmetingen te laten doen voor een kanaal van de rivier Niari-Qutllu naar Brazzaville, waardoor Brazzaville na aan leg van een korte spoorwegiijn over een vlak ken grond, op gemakkelijke wijze met de boven Quillu in verbinding kan worden ge bracht. Op eenvoudige wijze zou hierdoor de quaestie van een kostbaren spoorweg in den Congostaat worden verholpen. JÏSIITSCH L, AS JB. Het Marokkaansch gezantschap, welks aankomst te Berlijn werd verwacht, is aldaar gearriveerd. Te Bremerhaveu werden de heeren namens den keizer ontvangen door graaf Lultichau, graaf Kanitz eu geheimraad Kanzki. Het geheele gezantschap bestaat uit 31 personen; bet beeft een geheelen vleugel van het hotel Kaiserhof in gebruik genomen, waarbij een afzonderlijke keuken, daar de spijzen stipt naar het voorschrift van den Mohammedaanschen godsdienst moeten worden behandeld en aangerecht. De meeste leden van het eigenlijk gezantschap zijn oude mannen met witte baarden, waarvan de lengte den rang schijnt aan te geven, waarin elk hunner geplaatst is. Enkele dezer heeren zijn reeds vroeger, ongeveer elf jareu geleden, met gelijk doel als thans in de hoofdstad van het Duitsche rijk geweest. Blijkens de kohieren der Pruisische inkomstenbelasting zijn de heeren Krupp en Rothschild (Frankfort) de rijkste ingezetenen der Monarchie, nl. ieder voor meer dan 4 millioen mark inkomen aangeslagen. De rijkste iuwoner van Berlijn heeft 21- millioen iukomen; op hem volgt een met 1TJS, i-"' anderen ieder met ruim 1 «.tniwtjndan twee met 780000, ééu met 720 000 en twee uiet 660 000 mark inkomen. Lieden met meer dan 40 000 mark inkomen vindt men ten getale van 926. tlOITEX KIJ K. De Oostenrijksche Kroonprins. De mededeeliugen, door de Oosten rijksche regeering in de Yiiener Zeitung be treffende het overlijden van den kroonprint Rudolf gedaan, hebben allen nog niet over tuigd. Ten minste de geruchten, dat de aartshertog niet door eigen hand den dood heeft gevonden, houden stand en vinden vooral weerklank bij de Parijsche bladen, terwijl men ook le Berlijn de berichten, welke de Wiener Zeitung heeft openbaar ge maakt, met eenigen twijfel schijnt aan te nemen. Zoo o. a. ontvangt de Figaro van harer correspondent te Weenen een verhaal, dl niet zeer geloofwaardig schijnt, maar tocl vermelding verdient onder de vele geruch ten, welke over den plotseliugen dood vat den kroonprins in omloop zijn. Zondagavond schrijft de berichtgever- was de kroonprins op een bal bij den Duit- schen gezant, prins Reuss, die een feest gal ter eere van den verjaardag van keizer Wil helm. Na afloop van het feest zou de prins nog in den Dacht naar Meyerling vertrek ken gelijk het heette, maar dit deed hij niet. De prins bleef te Weenen en verzocht zijn jachtgenooten alleen naar Meyerling t( vertrekken. Gedurende den nacht kreeg de prins twist met een lid der Weener aristo cratie, en eerst den volgenden dag vertrok bij naar Meyerling, waor hij alles liet ge reed maken voor de jacht. Woensdagoch tend liet de prins zich zijne brieven bren gen in zijn slaapkamer, ten einde deze op zijn bed te lezen, toen de bediende hem kwam mededeelen, dat zich twee mannen, die er niets te maken hadden, in den tuin waren. „Dit zijn zeker jagers, zeide de kroonprins. „De bediende ging heen en verwittigde traaf Hoyos, dat er twee verdachte mannen in den tuin waren. Op hetzelfde oogenblik hoorde men een schot. De bedienden scho ten toe en zagen, dat de ruiten van het slaapvertrek waren gebroken, terwijl de kroon prins met een wond in het achterhoofd le venloos op zijn bed lag. Blijkbaar was van buiten op den prins geschoten. De prins lag met den rng naar het veDster en kon

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2