e^®~' .- «E -i- ÈS A8T& y*'-* «IH3 W TRKS de laatste weken meermalen herstel kroonprins sporen van ziekelijke overspanniug der zennwen bij den prins hebben waargenomen. 1 j.,„ tot het begeleiden van roilitieplichtigen door de Nederlandsche Rhijnspoorweg maatschappij kosteloos tnoel geschieden lings de door haar aangelegde of in exploitatie genomen Men moet, Jus aannemen, dat de verschrik spoorweglijnen Harmeien-lireukclen, 'sQra- Olijke daa l onder den invloed eener tijdelijke venhage—Gouda en Leiden—Woerden, mits zinsverbijstering is gepleegd. Bovendien bedoelde beambten van cane reisorder zijn j moeten wij er op wijzen, dat de kroonprins in den laatsten tijd herhaaldelijk over hoofdpijn klaagde, die hij had behouden, se- voorzien. Op de overige lijnen dier maatschappij kan geen kosteloos vervoer gevorderd worden. De Oostenrijkse!) Hoiig.arscSie gezant bij ons hof, die lot hiertoe tijdelijk 111 het hotel des Indes verblijf houdt, ontving eerst tegen 6 uren eergisterenavond van partieu Here zijde het bericht van liet overlijden van kroonprins Kudolf. Graal' Walterskir- chen, gereed om aan tafel te gaan bij den minister van buitenlandsche zaken, die eer gisteren de hoofden van zending tot een gastmaal had uitgenoodigd, deed zich on middellijk verontschuldigen. In den loop van den avond gewerd den gezant het telegram van zijne regeering met kennisgeving van het o erlijden. De meeste vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te 's Graveiihage begaven zich naar het hotel des Indes om den gezant van keizer Frans Jozef hun rouwbeklag kenbaar te maken, tot welk einde de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, zich nog deuzelfden avond bij graaf Walterskirchen vervoegde. PER TELEGRAAF. Februari.(Part.tel.N B.Cl.) BERLIJN, De lijkschouwing van aartshertog Rudolf is gisteren bijgewoond door de lijfartsen Wie- derhofer en Auchenthaler en door den di recteur der hof-apotheek. Het rapport der lijkschouwing wordt niet openbaar gemaakt. Door verscheidene hoven is er te Weenen inededeeling gevraagd van den dag der be grafenis, ten einde zich te laten vertegen woordigen. Keizer Wilhelm heeft laten telegrapheeren, dat hij in persoon wenschte te komen, maar voorloopig is elke vertegen woordiging van vreemde hoven, onder dank betuiging, van de hand gewezen, daar keizer Franz Jozef voorloopig niet in staat is, vreemde vorsten te ontvangen. Reeds v<5(5r twee jaren heeft de kroon prins den afdeelings chef Ladislaus Szögyenii opgedragen, in geval van overlijden, zijne papieren te ordenen. Daar de kinderen van Szögyenii door de mazelen zijn aangetast, had de kroonprins hem in geen 4 weken kunnen spreken, en dezer dagen ontving hij een brief van den kroonprins, waarin deze het betreurde, hem niet te kunnen spreken, en hem herinnerde, dat hij in geval van overlieden hem met het ordenen zijner vele papieren had belast. Het testament van den Kroonprins belreft uitsluitend particuliere aangelegenheden. WEENEN, 1 Febr. De officieele Wiener Zeitung deelt de aanleiding van kroonprins Rudolfs dood aldus mede: „De mededeelingen, welke wij gisteren iu hel niet officieele gedeelte van ons blad over het verpletterend overlijden van kroonprins Rudolf hebben gedaan, berustten op de eerste waarnemingen, welke uit de naaste omgeving van den prins onder den geweldigen indruk der ramp hier bekend werden gemaakt. Nadat de deur van het slaapvertrek was opengebroken, vond men den kroonprins levenloos te bed liggen. Op dezen eersten indruk berustten de berichten welke naar Weenen werden gezonden, dat de prins aan een aanval van beroerte was gestorven. „De hoogleeraar dr Widerhofer, per tele graaf naar Meyerling ontboden, begaf zich met den eerst mogelijken trein naar het jachtslot. De hoogleeraar onderzocht het lijk terstond en vond aan het hoofd van den prins een vrij groote wond, met een aanmerkelijke beleediging van de sched.len het schedelbeen, waardoor onmiddellijk de dood moest veroorzaakt zijn. De hoogleeraar verklaarde, dat deze wond door een kogel is veroorzaakt. Trouwens natst het bed onder het bereik der rechterhand werd een revolver gevonden, welke was ontladen. De ligging van het wapen liet geen twijfel meer mogelijk, of de kroonprins had zich zelf het leven benomen. Door de omstan digheid, dat de bedienden allen in de aan grenzende woningen verspreid waren, daar de kroonprins hnn gelast l ad alles voor de jacht gereed te maken en zij daarom voor korten tijd het huis moesten verlaten, kon de knal van het schot door niemand gehoord worden „Aan een commissie, welke terstond naar Meyerling werd gezonden en volgens de bestaande regels was samengesteld, werd opgedragen de toedracht der zaak en de bijkomende omstandigheden nauwkeuiig te onderzoeken en op schrift te brengen. „Wij mogen niet verzwijgen, dat vele p rsonen uit de naaste omgeving van den dert hij in het vorige najaar van het viel. Dit ongeval werd echter op uitdrukke lijk bevel van den kroonprins strikt geheim gehouden." f WEENEN, 1 Febr. (Part. iel. libl) Offi- cieel wordt nu bevestigd, dat de kroonprins I zicii door zelfmoord van het leven heeft be- j roofd, na eerst geleden te hebben aan ziekelijke (overspanning der zenuwen en hoofdpijn, I ten gevolge van een val van het paard in het vorige najaar. Dat een wond in het hoofd aanwezig was, werd door geen der personen betwijfeld, die gisteren ter bezich tiging van het lijk werden toegelaten, want het hoofd van den overleden prins was om huld met een zwarten doek, die, van hel voor hoofd naar achteren tot over de ooreu reikte. De teraardebestelling is nu voorgoed op Dinsdag vastgesteld. Vermoedelijk zullen daarvoor geen buitenlandsche vorsten over komen, daar de keizer zoo geschokt is, dat hij den wensch heeft uitgesproken verschoond te blijven van de inspanning, welke de ontvangst der vorsten hem zou veroorzaken. De lijkschouwing duurde van 9 uur's avonds tot middernacht. Het protocol was eerstin den ochtend gereed. Eerst na de begrafenis zullen de quaesties, welke in verband staan met de troonopvolging, worden geregeld. Vermoedelijk zal aartshertog Karei Lodewijk als troonopvolger den titel van aartshertog troonopvolger verkrijgen. WEENEN, 1 Febr. Men verzekert, dat de kroonprins voor twee jaren aan graaf Szegenyi, (chef van het gemeenschappelijk ministerie voor buitendlansche zaken en het keizerlijk Huis) heeft opgedragen, in geval hij mocht sterven, zijn talrijke geschriften te regelen. Nog onlangs werd deze opdracht door den kroonprins herhaald. WASHINGTON, 1 Febr. Na een onstui mig debat heeft de Senaat heden het voor stel aangenomen, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het de taak is der regeeriug voor de beschermiug van alle Amerikaausche belangen op de Samoa-eilanden zorg te dragen. van den scrutin d'arrondissement geenszins inbreuk maakt op het algemeen stemrecht. Indien zijne staatkundige richting de goedkeuring der kamer mocht wegdragen, dan zal de republikeinsche partij met meer gezag bekleed zijn om hare taak voort te zetten. De regeering zal nieuwe maatregelen voorstellen, om de aanslagen op de veiligheid van den staat te onderdrukken. De heer Floquet merkte verder op, dat de i me; rderheid ontevreden is, doch dat zij naar andere ministers moet omzien, indien zij I meent dat de regeering hetzij meer naar de rechter, hetzij meer naar de linkerzijde der kamer moet overhellen. Hij eindigde met het vragen van een votum van vertrouwen, en bood liet ontwerp aan tot herstel van den scrutin d'arrondissement. De kamer nam daarop met 800 tegen 210 stemmen de motie van vertrouwen aan. Deze uitslag w erd door de linkerzijde met gejuich begroet. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Jouvenel zijne aangekondigde inter pellatie gehouden. Hij verklaarde een voor stander te zijn van de vrijheid, maar zich af te vragen of zij mag worden blootgesteld aan ieder misbruik (interruptie van de rech terzijde.) Jouvenel bepleitte verder dat de regeering maatregelen te barer verdediging moest nemen. Er heeft zich geen enkel bijzonder voorval voorgedaan. Boulanger woonde de zitting niet bij. De regeering zal heden het wetsontwerp betreffende de scrutin d'arrondissement in dienen, doch niet de urgentie daarvoor vragen. De aandeelhouders der Panama-Kanaal- maatschappij hebben zich tot de rechtbank I gewend met het verzoek, die maatschappij te De koning van innam, Dong Khan, is na een korte ongesteldheid te Hué op 25 jarigen ouderdom overleden. Hij heeft 3 jaren geregeerd. Volgens een telegram uit Hué, is Dun Lan, de tienjarige zoon van Tu Due, uitgp. roepen tot koning van Annam. Te Hué is alles rustig. kt ii i'tSCH I. A\ ill. Iu de zitting van den rijksdag en van de kamer van afgevaardigden hebben beide voorzitters met ontroering den dood mede. gedeeld van kroonprins Rudolf, den vriend der jeugd van keizer Wilhelm 11, den zoon van den trouwen bondgenoot, den keizer der Oostenrijksch-Hougaarsche monarchie. De president van deu rijksdag heeft reeds fie deelneming van het huis betuigd aan den Oostenrijkschen ambassadeur, terwijl de voorzitter der kamer daartoe de machtiging vroeg. De Duilsche keizer liet aan de weduwe van deu overleden minister van marine BUITENLANDSCHE BERICHTEN BELGIË. Koning Leopold heeft den dood van zijn schoonzoon, den aartshertog Rudolf, eergistereumiddag te 4 uren door eene in het Duitsch gestelde depêche van keizer Frans zeiven vernomen. De Oostenrijksche gezant graaf Von Khevenbüller bevond zich toen te Parijs. De overige leden van het corps-diplomatique en tal van andere hoog geplaatste personen zijn terstond den koning ten paleize te Brussel hunne deelneming komen betuigen, die de tijding terstond aan de koningin te Laeken had doen overbrengen. Tegen 5 uren verschenen de graaf Van Vlaanderen en prins Boudewijn ten paleize en een uur later werd de inspecteur van de directie der spoorweg administratie Desem blaux ontboden om de uoodige maatregelen te nemen voor het vertrek van den koning en de koningin naar Weenen, die heden zijn vertrokken. De minister van buiten landsche zaken, prins De Cliimay, heeft eene depêche van rouwbeklag uit naam van Let Belgische volk aan den keizer en prinses Stephanie gericht. Bij de opening van de zitting der kamer heeft gisteren de voorzitter officieel den al te vroegtijdigen dood van aartshertog Rudolf medegedeeld en is de tolk geweest der gevoelens van warme deelneming der kamer en der geheele natie. Hij deed het voorstel, ten leeken van rouw, de zitting op te heffen en den koning een adres van rouwbeklag aan te bieden. De minister president de heer Beernaert, sloot zich, in naam der regeering, aan bij deze smartelijke en geheei onvirwachten roow. NameDS de rechterzijde zeide de liter Nothomh, dat geheel België slechts ééne stem, één hart, ééne ziel zal hebben om met zijn vorstenhuis dit smartelijk verlies te beweenen. Namens de linkerzijde zeide de heer Pirmez, dat de smart der koninklijke familie door liet geheele land gevoeld wordt. Hierna werd de zitting opgeheven. F «t A A K K 1.9 li. In de gisteren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden verklaarde de minister-prisident, de heer Floquet, dat het ontbinden en over te gaan tot de benoeming liquidaleura met uitgebreide volmacht, opdat de nieuwe maa' schappij in het bezit geraake van het geheele actief of een deel daarvan. De rechtbank heeft de behandeling der zaak tot aanstaanden Zaterdag uitgesteld, ten einde de couclusiën van den procureur der repu bliek te hooren. Zij benoemde een bewaarder, om de sommen te ontvangen van alle houders van premieloten, voor al de latere stortingen. Het parket van Parijs vervolgt op dit oogenblik eenige personen, die zonder wettige diploma's te bezitten beweren de doofheid te genezen door middel van toestellen of genees middelen. Een groot aantal personen, die bedrogen warenaangelokt door de be loften van deze 'kwakzalvers, hadden zich onder hunne behandeling gesteld en waren, na veel kosten gemaakt te hebben, even doof gebleven als voorheen, ja, in het algemeen doover geworden, daar de kruiden, welke de patiënten moesten gebruiken en met goud betaalden, een hoogst nadeeligen invioed op het zenuwstelsel uitoefenden en eeuigen zelfs krankzinnig geworden waren. De rechter van instructie Guillot laat dan ook de kwakzal vers wegens onbevoegd nitoefenen van de geneeskunde vervolgen. Een dezer bedriegers, in eene gemeente bij Parijs woonachtig, ging als volgt te werk om zijne patiënten van de uitnemende werking van een gehoorbuis Ie overtuigen. Na eene menigte voorloopige operaties, als het werpen van electrisch licht in het oor en het brengen van toestellen in het gehoorvlies enz., waardoor de patient in den regel half wezeloos werd, mompelde de valsche dokter, aan zijne zijde staande, op zachten toon „hoort gij mij?" Neen, antwoordde de patient. Hoort gij mij nu hernam de kwakzalver dichter bij komende en veinzende zeer luid te roepen, maar zonder zijne stem te verheffen. Neen, klonk het weer. En nu? veinsde de „geneesheer, zijne lippen druk kende b'jna op het oor van den patient. „Evenmin", luidde het antwoord van het verschrikte slachtoffer. Daarop werd de ge hoorbuis in het oor geplaatst en met een stentorstem brulde de docter: „hoort ge mij nu?" De patient geloofde de bazuinen van Jericbo te hooren, was opgetogen van blijd schap en betaalde het Bewonderenswaardig instrument met goud. Men stelle zich zijne teleurstelling voor als hij, na het huis van den docter verlaten te hebben, gebruik willende maken van zijn ge hoorbuis, bemerkte dat hij niet beter hoorde dan vroeger, ja, integendeel. De soldaten van Longwy, die behoefte hadden aan een uitstapje, klagen over hun kapitein en hnn adjudant. Zij zeggen dat zij slecht worden gevoed en gekleed, dat zij nooit verlof krijgen en dat zij aan een te strengen tucht zijn onderworpen De 72 jagers van Longwy zijn naar een kasemat overgebracht, waar zij 30 da gen zullen gevangen blijven. De andere soldaten van de compagnie, die niets deden om hun kameraden van hun voornemen af te brengen, kregen ook straf. Monts, vragen, of het haar wellicht aange naam ware haar beide zonen, die als luite nant en kadet dienen bij bet eskader der Middellandscue Zee, in deze dagen bij zich te hebben. In dat geval zou Z. M. hen onmiddellijk op non-activiteit stellen. Me vrouw Monts antwoordde, dat 't in strijdt zou zijn met den wensch van den overledene, als zij om haarzelf haar zonen aan 's keizers dienst onttrok. Het dagelijksch leven van de keizer lijke familie zoo schrijft men van Berlijn aan de Köln. Ztg. is zeer ernstig. De keizei pleegt reeds te 5 uren des ochtends op te staan, de prinsen te 6 uren. Een bad opem den dag en daarna volgt het eerste ontbijt, Te 7 uren beginnen reeds de werkzaamheden. De keizer trekt zich ua het ontbijt dadelijl' in zijn werkkamer terug, waar hij lot aa« het uur van zijn wandeling naar de Diergaarde verblijft. Na de terugkomst beginnen de conferentien en audientien. Het krachtig ei sterk gestel van den souverein is tegen zuil een ingespannen leven bestand. Zelfs wan neer hij zich ter ruste begeeft wordt papier en potlood bij do hand gehouden om aan- teekeningen te maken. De kroonprins - 7 jaren oud beeft zijn eigen apartementei en zijn volledige hofhouding, waarvan dl uitgaven bestreden worden uit het dooi koning Erederik Wilhelm 11 gestichte „Kroon- prinsenfonds". Hij heeft zijn gouverneur, een officier van den generalen staf, onderwijzers enz. Tot laatste behoot ook een piano onderwijzer. Eiken dagexei ceert hij met zijn broeders onder het com mando van een sergeant-majoor. De exerceerkamer is de laatste van den vleugel dien de kroonprins bewoont; van den uit komt men op de trap, die naar de wooi kamers der keizerlijke ouders leidt. 1 opvoeding der beide oudste zoontjes van d. keizer is zey streng. Hun geheele vrij tijd beloopt ongeveer 1 uur per dag. Ooi met betrekking tot speelgoed worden zij zee kort gehouden. Bismarck's Norddeultche Allgemm Ztg. neemt als geloofwaardig het bericbi van het Tageblatt over, dat Mackenzie ei Morier te zamen de schrijvers zijn van he in de Contemporary Review verschenen pan flet „dynastie-Bismarck." De Natim Zeitung schrijft, dat Geffcken in dat tij; schrijft vroeger boosaardige beschrijving1 van het openbare leven in Duitschland he openbaar gemaakt. Te Berlijn ontvangen bankiers-depl ches in cijferschrift meldden gisteren di de koning van Nederland overleden w« De telegraphische bureacx weigerden into; schen dit bericht van daar verder te ve zenden met de opmerking dat het ni; officieel bevestigd was. NB. Ct) Uit Auckland wordt gemeld, dat i stoomboot Wainui daar is aangekomen mi nieuwe berichten uit Samoa. De Duitschers hebben uit naam van dl keizer den oorlog verklaard aan den konii Mataafa en brachten te zijner kennis, dati alle schepen zullen onderzoeken, ten eint den invoer van krijgsvoorraad te verhindert; De Duitschers hebben de uitgave van b; blad de Samoa Times verboden. Een der p» sagiers van de stoomboot Wainui, die een bt zoek had gebracht aan Mataafa's legerkam) werd in hechtenis genomen, maar op verzoi van den Engelschen consul weer losgelatf Voor dat de oorlog was verklaard, brac: de Duitsche consul Mataafa een bezoek, mi het onderhoud, dat bij met den koning bi bleef zonder gevolg. Daarna werd door i consul een proclamatie uitgevaardigd, waai: de politie te Apia onder toezicht der Du: schers werd gesteld. Mataafa houdt een versterkte positie bet en beschikt over een aanzienlijke legermacl welke nu 6000 man telt. Alle bewoners! Samoa-eilanden voegen zich bij hem. Ver®j gevechten zijn echter niet geleverd.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2