Naar we vernemen zal de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van den hoogleeraar Rauweuhoff in allen eenvoud geschieden. Slechts een enkele hoogleenar van hier zal er aan deelnemen. De dag der begrafenis is tot nog toe hier niet hakend. De senaat onzer hoogeschool heeft be sloten op den Ssten Februari a. s.den dies natalie, wel te doen plaats hebben het houden der redevoering door den lector- magnificus professor fir, J M. Van Bem- melen in het groot auditorium van het akadeiniege'bouwdoch niet te doen door gaan hel gemeenschappelijk diner der pro fessoren, een en ander tengevolge van het verlies dezer dagen door de hoogeschool door het overlijden van prof. Rauwenhoff geleden Met het diner vervalt natuurlijk ook de serenade door de studenten aan de professoren te brengen. Na zijn bezoek aan Z. M.den koning is prof Rusenstein jl. Zondag geruimen tijd door 11. M. dc koningin in audiëntie ont vangen en bij die gelegenheid is ook de Leidsche hoogleraar aan de prinses voorge steld. (Fad.) De Werklieden-vereeniging «Eendracht zij ons doel" zal Zaterdagavond a. s. te 8 uren baai 9e jairfeest vieren. Van wege den Algemeenen Politie bond zijn aan de navolgende politiemannen eeue dienst medaille met daarbij behoorend brevet uitgereikt, als: Voor 30 jarigen dienst, de verguld zil veren medaille aan L. A. Beijer, agent van politie le klasse. Voor 20-jarigen dienst, de zilveren me daille aan de heeren R. N. Van der Maa- ren, commissaris van politie, en W. Land zaat, hoofd-inspecteur van politie; verder J. Den Nieuvrenboer en P. Gudri, agenten van politie 2e en 3e klasse. Voor 10 jarigen dienst, aan den heer G. Cloosinspecteur van politie; W. E. Vom Ilofe, agent van politie le klasse; 11. J. 1 ley mans, J. B. Jansen, G. Van Noort, C. Mes en J. Benniug, agenten van politie 2e klasse, en M. J. E. De Vrind, VV. 11. Van der LaakenJ. Braggaar, J. Wolf, W. F. A, Ucker, J. Lardee, A. Grijsen, A. Groenewegen en J. Kuiper, agenten van politie 3e klasse. Politiemannen die 40 jaren gediend heb ben bekomen eene gouden medaille. - Hedenmiddag ging een hond, die in abnormalen toestand scheen te verkeeren, op de Bree-traat alhier zóó te keer dat de politie het noodig vond het beestje in te rekenen. «HHEICISSELK ISEttlCllTfiK. Door Z. M. is met ingang van 1 Maart 1889, benoemd tot directeur vau het post en telegraafkantoor te Zandvoort, C. J. A. Tret, jthans telegrafist 1ste kl. bij de rijks telegraaf. Door Z. M. zijn, met ingang vau 16 Febr. a. s.: 1°. ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld de kapt.-luit. ter zee W. M. E. Berroets, en de luit. ter zee le kl. J. J. Poortman, onder toekenning: a. van een jaarlijksch pensioen voor eerstge noemde van f 1800 en voor laatstgemelde van f810; b. van eene verhooging van pen sioen voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, voor eerstgenoemde van f825 en voor laatstge melde van f525; 2°. bevorderd tot kapt.- luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. Z. J. Cambier; en lot luit. Ier zee le kl., de luits. ter zee 2e kl. A. L. Boeleu en jhr. J. F. Coertzen de Koek. De kapt. ter zee jhr. 1'. E. De Brauw, de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Stroolman. die der 2de kl. F. Bot, de off. v. gez. le kl. hij dé zeemacht A. W. Pulie, allen uit Oosl-Indië, en de luit. ter zee 2de kl. J. W. Doijer uit West-Indië in Nederland te ruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld, terwijl de 1ste luit. der mariniers L. A. C. FurnÓP, eveneens uit Oost-Indië in Neder land teruggeieeerd, gesteld is ter beschikking van den commandant van het corps ma riniers. De luit, ter zee 2de kl. F. J. Stam wordt met 1 Febr. as. gedet. bij 's rijks werf te Willemsoord en toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting. BilvSENLANDSCHË BEHICHTEH. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: In do maan den Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jonge lieden als cadet aan de koninklijke militaire academie. Vour dit examen wordt het navolgende aantal plaatsen opengestelda. *53 te.3 ten behoeve van den dienst hier te lande infanterie 25, cavalerie 9, artillerie 8, genie 5; b. ten behoeve van den dienst in Neder- 'andsch-ludiëinfanterie 27, cavalerie 3, artillerie 3, genie 2. Ouders of voogden, wi ir zonen of pupillen a.in liet examen wenschen deel te nemen, belmoren daarvan de kennisgeving in dier voege m te zenden, dat zij, vóór of op 15 Mei ll89, aan het departement van oorlog ontvangen wordt. (Men zx verder de Staats courant vau 30 Jan De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ill 1839 voor luee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van eene subsidie van f 6000 te wor deu opgeleid tot miiitair apotheker hij het Nelerl-Indische leger, overeenkomstig ue bepalingen van het reglement, vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 15 Mei 1883 n° 24, afgekondigd in de A'ederl. Staatscourant van 8/9 Juli 1883 nu. 158 van welk reglement bij liet departement van Koloniën kosteloos afdrukken zijn te verkrijgen; dat de aanvra gen otn toelating (bij gezegeld request) vóór 16 Juli c. k. bij het departement van kolo- niëu moeten zijn Ontvangen; dat het bij art, 4 van het voormelde reglement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Donderdag 1 Aug. a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 9 uur, iu het pharmaceutisch laboratorium der rijks-universiteit te Utrecht, De minister van oorlog heeft eene re geling getroffen, waardoor net mogelijk wordt een zesde lichting der militie-zoo die bij mobi lisatie van het leger beschikbaar is op elk lijdschip en te juister plaatse te voorzien van wapenen, ledergoed, sleeding en uitrusting. Hec. Mil.) De defensie-commissie zal in de zitting van a. s. Zaterdag hare werkzaamheden ein digen. De voorzitter der tweede kamer, jhr. lor. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, die de Zuid-Afrikaansche Republiek ook bij het Duitsche Keizerrijk vertegenwoordigt, bevond zich ter gelegenheid van den verjaardag vau Keizer Wilhelm te Berlijn, en heeft daar Zaterdag, met ilen Nederlanilschen gezant jhr. Van der Hoeven, deelgenomen aan een diner, dat de rijkskanselier ter eere van zijnen souverein gaf en waaraan 32 vreemde mogend heden vertegenwoordigd waren. De heer Uartsen, minister van buiten- laudsche zaken, is benoemd tot ridder-groot kruis in de orde van Karei 111 vau Spanje. Tot commandeur in de orde van Karei III van Spanje is ook benoemd den heer mr. Hanneina, referendaris bij hel departe ment van buitenlandsche zaken. Naar de NR. Cl. verneemt is door deu heer A. R. M. Kapteijti, ingenieur bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg Amsterdam-Rot terdam. Naar wij vernemen, hebben een aantal klerken bij de rijkstelegraaf zich tot deu minister van waterstaat gewend met een adres, waarin zij om lotsverbetering vragen. Huime klacht gebit vooral het gemis vau gelegen heid om promotie te maken. Op dat adres is een afwijzeud antwoord ontvangen. Avondpost Curatoren van het gymuasium te 'sGra- venhage stellen den Raad de volgende voor dracht ter benoeming van een leeraar in de plant- en dierkunde aan die inrichting voor: 1°. dr. L. A. F. C. Went, te Amsterdam; 2°. de heer H. Burger, doctorandus in de plant- en dierkunde, thans leeraar aan het gymnasium en de H. B. S. te Haarlem. Men meldt, dal de afdeeling Wasse naar der algemeene vereeniging voor bloem bollen-cultuur zich, wegens het verbod om afgesneden bolbloemen te verkoopen, van die vereeniging heeft afgescheiden. Dit is nu reeds de vijfde afdeelmg, die tot dit besluit komt. Uit de 88 (sollicitanten voor de betrek king van adjunct-commies ter gemeente-se cretarie te Dordrecht is door Burg. en Weth. benoemd de heer K. Wieringa, thans commies ter secretarie te Puroierend. Op den Kerstavond, had te Zuidland bij Brielle een beklagenswaardig tumult plaats. Tengevolge van de kerkelijke on lusten aldaar was te voren een detachement inaréchaussées het dorp binnengerukt en deze mannen stonden dientengevolge bloot aan allerlei plagerijen van wege de bevolkiug. Op deu bewuster) Kerstavond waren de maré- chauseées Pape en Nelis'sen op surveillance in de Brtêstraat, toen zij op eens verrast werden door een opgewonden menigte, die, met messen zwaaiende, uitriep: «weg met de maréchaussees; wij laten ons niet dwin gen''. De gewapende mannen maanden eerst tot rust aan en namen een beschonken per- SC3 «3» ej vits jitk -"was soon in arrest, hetwelk verhinderd werd door een woedenden aanval en het werpen met sieenen en grint. Na assistentie werd de orde hersteld. Voor deze troebelen stonden eergisteren voor de arr. rechtbank to Rotter dam 6 personen uit Zuidland terecht, oud 18 35 jaar. liet openbaar ministerie eis elite een jiar gevangenisstraf voor ieder der be klaagden. De oudste bewoonster der gemeente Maassluis, niej. de wed Koppels, gc'o. Logger, is eergisterenavond iu den ouderdom van 102 jaar overleden. Maandagochtend werden op een raam post van de waning der weduwe D. iu den Beeinster 2 kolen vuur gevonden, daar stellig door misdadige handen neergelegd. Eeuigeu tijd te voren was er getracht Jen broeder dier weduwe sciiade toe te brengen door caiholzuur te werpen in de koegoot, uil welke het gestalde vee drinkt. De daders van een en ander zijn nog onbekend. Uit Almeloo wordt aan de N. R. Cl. gemeld Sinds een paar dagen wordt in de soci alistische bakkerij niet meer gewerkt ten ge volge vau oiieemgheid tusschen het perso neel onderling. Deze oueenighcid liep Zon dagavond zóó hoog, dat de hulp vau de politie moest worden ingeroepen. Up de boerenerve van den heer W'. Ten Bruggencate, te Zendereu, o der Almeloo, zijn eergisteren-nachl, waarschijnlijk door een baldadige hand, een 1 OOtal jonge hoornen omgehakt en afgesneden. De politie werd dadelijk met liet feit in kennis gesteld, doch het is haar nog niet mogen gelukken de daders op te sporen. Te Breda hebben sedert eenige dagen eru.-tige vechtpartijen plaats lusscheu de leer lingen der departeuientschool en jongens van de lucifersfabrieken. De vechtpartijen grijpen plaats tegen 12 uur; eerst had men het Valkenburg tot oorlogsterrein gekozeu, nu is het verplaatst naar het einde van de Boschstraat. I e politie heeft de medewer king vau ouders en onderwijzers ingeroepen, om ongelukken te voorkomen, daar de strijd- lustigen nu zelfs met messen en kamerrevol vers moeten gewapend zijn. lil den afgeloopen nacht is onder Dui ven in arrest genomen en te Zevenaar opge bracht zekere H. L. die zich dan als man eu dan ais vrouw verkleedde, en lal van goederen wist los te krijgen van leveranciers, wien Lij allerlei voorspiegelingen deed, als van eene te wachten groote erfenis enz. Hij is naar Arnhem overgebracht. Zekere L. 11. M. oud 53 jaren, van Maastricht, boekhouder bij den wapenfabri kant D. te Luik, heeft eergisteren namiddag verscheiden revolverschoten op zijn patroon, op den winkelbediende P. eu den portier L. gelost. De eerstgenoemden werden in het aange zicht getroffen; de laatste kreeg eeneu kogel in den rug, en is gevaarlijk verwond. M. werd onmiddellijk aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Een tekort in de kas, van frs. 1550 len nadeele van zijn patroon, liet welk door dezen ontdekt was, heelt M. zijne snoode daad doen verrichten. De moordenaar is gehuwd en vader van 3 kinderen. Blijkens gisteren namiddag ontvangen be richt heeft zich M. in de gevangenis door ophanging van het leven beroofd. De fa brikant D. en de bediende P. zijn buiten «evaar, de toestand van den portier L. is nog altijd zeer gevaarlijk. Acht dagen na nieuwjaar zouden een paar jongelieden vau Margraten (Limburg) een felicilatiekaart aan 't adres vau le brav' gónóral Boulanger, h Paris. Een paar dagen geledeu ontvingen zij onder enveloppe een warme dankbetuiging met de verzekering, dat geluk wenschen uit den vreemde hem dubbel dierbaar zijn en immer een diepen indruk op hem makeu. PEK TEL EG HAAF. BERLIJN, 31 Jan. De heer Von Schel ling, staatssecretaris voor justitie vau het Duitsche rijk, is tot Pruisisch minister van justitie benoemd. VVEENEN, 31 Jan. De gemeenteraad hield hedenochtend een rouwzittiug. De raadsleden verschenen in rok. De burgemeester Uhl hield een toespraak, waarin hij uitweidde over de geestesgaven van deu overleden prins en zijn zin voor kunst en wetenschap. «Het beeld van deu prins aldus eindigde de burgemeester zijn toespraak zal nooit uit ons hart verdwijnen want wij weten hoeveel hij van Weenen hield en wat wij in hem verliezen." Daarna werd de zitting opgeheven. Prins Philips van Coburg, aartshertog Frans Ferdinand, uit Praag, aartshertog Olto en de aartshertogin Maria Jozefina uit Brussel en aartshertog Ferdinand Sulvator uit Toskane zijn alle reeds te Weenen aan gekomen. WEENEN, 31 Jan. [Part. Tel. Hbl.) Van officieele zijde wordt bevestigd, dat de dood van den kroonprins, die reeds den dag te voren wegens ongesteldheid vroeger naar bed ging, te wijten is aan een beroerte. In de omgeving des keizers heerschte de grootste ontsteltenis, toen de jachtgenooten van den kroonprins de eerste tijding inden hofburg brachten. Graaf Hoyos verwittigde den adjudant des keizers, graaf Paar, en deze bracht het eerst zelf de doodstijding aan keizerin Elizabeth over. De keizerin was wanhopig, maar, nadat de eerste saiart voorbij was, nam de keizerin op zich den keizer van de ramp te verwittigen. De indruk, die de tijding op den keizer maakte, was verpletterend. Keizer Frans Jozef wa« zoozeer door smart overmand, dat hij in de eerstvolgende twee uren niet in staat was met zijne omgeving te spreken en te zeggen, wat er gedaan moest worden. Later echter herkreeg de keizer zijn bedaardheid. De kroonprins Stephanie ontstelde zoo, toen zij het bericht vernam, dat zij onmiddel lijk naar Mexerling wilde vertrekken. De keizer hield de prinses echter terug. Zoodra het lijk geschouwd is, wordt het iu den Hofburg op een praalbed geplaatst en zal het Zaterdag en Zondag voor het publiek ter bezichtiging gesteld worden. Vermoedelijk zai de teraardebestelling Maan dag of uiterlijk Dinsdag plaats hebben. Morgen komen de kamers bijeen tot het houden eener rouwzittiug, maar dan ga n zij uiteen tot na de begrafenis. Het hof theater is voorloopig tot 6 Febr. gesloten en de overige schouwburgen zullen ook wel niet eerder hun voorstellingen hervatten. Onder de bevolking heerscht een onbe schrijfelijke spanning. Toen het lijk heden om een uur aankwam, waren de straten iu den omtrek van den Hofburg door een dichte, zwijgende menschenmenigte bezet, welke eerst na de aankomst van het lijk uiteenging. De couranten gaven nog tot diep in den uaebt bulletins uit, die nog tot na midder nacht in de straten werden verkocht, ofschoon de wet het verkoopen van couranten op straat veibiedl. Daar de kroonprins de eenige mannelijke nakomeling was van keizer Frans Jozef eu zelf geen mannelijk oir nalaat, is 's keizers oudste broeder aartshertog Karei Lodewijk de erfgenaam van den troon. De oudste zoon van den aartshertog, ïVouo Ferdinand van Este moet, indien hij de aanspraken zijns vaders overneemt, zijn titel en goederen in Modena overdragen aan zijn jongeren broeder Otto. Geschiedt dit niet, dan gaat de erfopvolging op Otlo over. De ontsteltenis, welke eerst in den Hofburg heerschte, was onbeschrijfelijk. Toen ik om één uur 's middags den ceremoniemeester van den kroonprins inlichtingen ging vragen, was et niemand op zijn post. Ongehinderd kon ik het paleis binnengaan en zelfs de trappen oploopen, zonder dat een der ijverige heen en weer vliegende hofheeren er aan dacht mij te vragen, wat ik in het paleis kwam doen. Toen ik een der heeren uit's kroon prinsen omgeving vroeg, hoe de ramp ge beurd was, werd mij geantwoord«Een dichte sluier omhult het treurige feit, wij weten slechts dat het maar al te waar is". WEENEN, 31 Jan. Het stoffelijk overschot van den kroonprins is naar Baden gebracht en vau daar vervoerd naar Weenen, waar het heden om een uur is aangekomen. Zonder eenigen praal is het terstond naar het keizerlijk paleis overgebracht. De keizerlijke familie wachtte de aankomst van het lijk af in de vertrekken van den kroonprins. De beschik kingen betreffende de teraardebestelling zullen heden worden genomen. Alle leden van het keizerlijk huis bevinden zich ten paleize, ten einde den keizer en de keizerin bij te staan. De pauselijke nuntius eu alle gezanten brachten bezoeken aan graaf Kalnoky, ten einde hun deelneming te betuigen. De col leges aan de universiteit zijn gesehorst. Ge durende den geheelen avond bewoog zieh eene talrijke menigte met rouwteekenen voor het paleis. Alle bals en feestelijkheden, welke met het Carneval zouden gehouden worden, zijn uitgesteld. Alle bladen verschijnen met rouwranden en bevatten levensschetsen van den overleden aartshertog, wauruit de diepste smart spreekt en waarin de kroonprins ten zeerste wordt geprezen als -ie trots van zijn vader, de roem der dynastie, de hoop van de volkeren der Oostenrijk-Hongaarsche monarchie en de be schermer van kunsten en wetenschappen. In de meest tieffende bewoordingen betuigen alle bladen hun innige deelneming met de smart, welke den keizer, de keizerin en de kroon prinses heeft getroffen. LONDEN, 31 Jan. De Standard bespreekt het overlijden van kroonprins Rudolf eu is van meening, dat de politieke toestand daar door niet is veranderd. Het Huis Habsburg

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2