*aj tem a?, t se&. /sm. "vs*- Met dezelfde bedoeling is bet bezoeken van leden van liet dienstdoend personeel verboden. De adjudant-onderofficier paleis- wachter die voor den ingang van bet vor stelijk verblijf regelmatig als een uurwerk op en neder wandelt, wijst ieder die met van een toegangskaart voorzien is, onverbiddelijk af. Leveranciers die hunne waren komen afleveren hebben die in den keukenvleugel nf te geven en zich daarna te verwijderen. Na de belangstellenden in het paleis komen die van den omtrek en Apeldoorn, waaronder correspondenten van dagbladen, die afschriit van het bulletin nemen en dit aan bet in de onmiddellijke nabijheid gelegen telegraafkan toor met de snelheid der gedachten naar verschillende oorden des lands doen over brengen. Uit voormiddaguur is bet eenige op den dag waarop men op bet Loo eenige leven digheid bespeurt. Aan het telegraafkantoor worden de regeeritigsdépêches en de parti culiere telegrammen van li. M. de koningin aangeboden want de- lamiiie van 11. M. ontvangt dagelijks bericht omtrent's konings toestand de orders worden naar de stallen overgebracht tot 11. M. al dan niet een rij toer zal maken, hetgeen eveneens van des geneesbeers oordeel omtrent den boogen zieke afhangt enz. Daarna keert de omgeving weer tot bare gewone kalme rust terug en men zou, voorbij bet paleis wandelende, niet zeggen dat bet en nog wel door de koninklijke familie! bewoond werd. Rijdt II. M. uit, dat is dit tegen ongeveer 2 uren, bij goed weder in een open rijtuig, vergezeld van een hofdame. De omstreken bezitten genoeg prachtige wegen en gezichten oui verscheidenheid op te leveren, Dan eens door het koninklijk park, dan weer door de Soerensche bosschen, dan weder over Apeldoorn, overal is hel even rijk aan natuur schoon. Tegen half vijf des middags verschijnen achter de ramen van bet paleis de eerste lichten en wel in de apartementen die door Z. M. gebruikt worden, op den hoek van een der vleugels, bij het binnenkomen links van den hoofdingang. Evenals in het paleis te 's Gravcnhsge worden op het Loo niets dan moderateur-olie lampen en bougies ge brand. Gas of petroleum komen niet in huis. De leverantie van olie en waskaarseu geschiedt door een inwoner van Apeldoorn en bedraagt heel wat per maand, evenals de brandstoffen en andere levensbehoeften die uit Apeldoorn worden aangevoerd. Het langdurig verblijf der vorstelijke familie nu reeds 8 maan den is dus voor het dorp zeer voordeelig. Ons prinsesje wordt een groot deel van den dag bezig gehouden met hare studie. Des oclftends reeds beginnen de lessen van den heer Gediking, den onderwijzer, die ook in het paleis verblijf houdt. Daarna volgt de les in vreemde talen, de piano studie enz. Des middags wandelt de prinses in het park of rijdt met hare ponnys of vermaakt zich in het kleine Chalet dat in het park voor haar is opgericht en waarin zij Hare kleine menagerie, Haar kleine salon en keukentje beeft, in welke laatste alle kookgereedschap- pen voorhanden zijn, die het sieraad en de glorie van elke Hollandsche huismoeder uitmaken. Hare kleine gevleugelde vrienden voederende, of de eerste lessen in de kookkunst beoefe nende brengt het lieve kind iu dat, Haar heiligdom, een paar uren door. Somtijds ook maakt Zij met H. M. de koningin de rijtoer mede en knikt en lacht dan tegen eiken wandelaar die zij op den weg voorbij rijdt. Toen kort geleden de vij v er in het park met een stevige ijskorst was bedekt vermaakte de prinses zich met schaatsen rijden. De eerste middag namen een paar bedienden Haar ieder aan een hand, om Haar te leeren op de schaatsen te staan, maar reeds den volgenden ilag was dat niet meer noodig. De kleine scharrelde reeds alleen voort en was blijkbaar met kinderlijke trots over Hare vlugheid bezield. Dat ons prinsesje trouwens zeer intelligent en ver standelijk goed ontwikkeld is stemmen al Hare ouderwijzers volmondig toe. De heer Gediking, zoowel als Hare piano-onderwijzer de heer Jos. Stortenbeker, roemen Haren ijver en de gemakkelijkheid waarmede Zij de Haar opgegeven taak vervult. Onze koningin houdt dan ook zelve het oog op Hare studie en weet haar dochtertje te overtuigen van v. Alphen's woorden „Mijn spelen is leeren, mijn leeren is spelen" enz. Zoo zal de kroonprinses opgroeien tot een deugdzame, verstandige en bekwame vorstin, die de hooge plaats die Haar wacht met eere zal innemen." Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Aalst door ds. F. Oberman alhier. Het stoffelijk overschot van prof. Rau- wenhoff zal ter aarde worden besteld in het familiegraf op het landgoed Tongeren (tus- schen Epe en Oldebroek), De juiste datum was hier ter stede bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Het Leidsch studentencorps heeft, wegens het overlijden van den heer prof. dr. L. W. E. Rauwenhoff, voor den tijd van zes weken den rouw aangenomen. «EStTEïfciEL.K tSi-.siSl -i l'EV Door Z. M. is C. M. L. Kouw, met ingang van den lsten Februari a. s., be noemd tot amanuensis aan het scheikun dig laboratorium bij 's rijks werf te Am sterdam. Door Z. M. is aan J. I), Pastenr, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Doetmcliem. Door Z M. is aan den lijdelijk ge- pens. Ie luit. A. J. C. De Roo, bij ver nieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van f301) 'sjaar', voor den tijd van vijf jaren toegeleg-l. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 26 dezer bedroeg: bij de Nederlandschebank.f 18,785,152,54.5 en bij de betaalmeesters. 1,513,328,64 Te zamen. f20,298,481,18s Door den minister van oorlog is een nader voorschrift gegeven omtrent het gebruik van sterken drank in de kantines. Ten aan zien vat) deze aangelegenheid zegt de minis- ster het niet wenechelijk te aclileu dien verkoop algemeen en geheel te verbieden, maar dat het evenmin aanbeveling verdient hem bepaaldelijk voor te schrijven. De mi nister bepaalt voorts: dat er zoo mogelijk voor onderofficieren en minderen afzonderlijke kantinelokalen moeten zijn; dat de kantines in geen geval mogen verpacht woiden aan burgers, of vrouwen van militaire of gewezen militairen als houdsters daarvan mogen op treden; da* uitsluitend mag verkocht worden aan militairen; sterke drank mag alleen per glas worden verkocht onder beperkende be palingen en streng toezicht; de verkoop mag slechts op enkele uren door com man - deerende officieren te regelen plaats hebben, in geen gevai .loorloopeujde winst in de kantines behoort zooveel mogelijk te worden beperkt. Eventueel kunnen zelfs sommige ailikelen als hier, koffie, boter enz. zonder winst of zuifs met verlies worden verkocht indien dit mogelijk is doordien op andere artikelen, inzonderheid op sterken drank, winst wordt behaald. Aan de tweede kamer is door een aantal zoutzieders hier te lande een adres gericht, waarin zij hunne bijzondere inge nomenheid betuigen met de toezegging van den minister van financiën, om eeue ver mindering in den zoutaccijns voor testellen. Zij zijn overtuigd, dat eene verlaging van den zoutaccijns, zoowel ten bate van de ver bruikers, als ten voordeele van de zoutzieders zal strekken, terwijl de inkomsten voor de schatkist in evenredigheid niet aanmerkelijk zullen dalen. De ergerlijke smokkelhandel op onze grenzen toch zal bij verlaging van den accijns (op vier of vijf gulden) tot een minimum worden gereduceerd, ongeacht Oog het groote voordeel dat het uitslaan van overponden (door sommige zoutzieders in praktijk gebracht) een weinig loonend bedrijf zal worden. Door de arr.-rechtbank te Amsterdam is, ter vervulling van eene opengevallen rechte.rsplaals in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetisehe lijst van aanbeve ling: rnr. J. J. A. L. Beuns, rechter-ptaats- vervai'.ger in gemelde rechtbank en advocaat te Amsterdam; mr. B. Simons, subst.-griffier bij gemelde rechtbank; en mr. A. J. J. baron Van Styrurn, rechter in de arr.-rechtbank te Zierikzee. De heer Willink Keljen geeft in de Familiebode een lang verhaal van zijn weder varen bij den minister Keuchenius en zijue pogingen om bij de nieuw opgetreden Excel lentie herstel van grieven en teruggave van zijn stukken te vorkrijgen. Eeuigen tijd ge leden deed, zooals men zich herinneren zal, een bericht in de dagbladen de ronde, dat de heer W. K. bij den minister ontboden was, eu dat de bedoelde stukken uit Indië waren aangekomen. Dit is minder juist. De heer W. K. heeft zich wel herhaalde malen bij ZEx. op audiëntie begeven, doch was niet ontboden. De staat van zaken is nog evenals vroeger; alleen vermeldt de heer W. K, als eene bijzonderheid, dat nu, een half jaar na het vonnis der Haagsche recht- bauk, waarbij hij wegens beleediging vaa den heer Spreuger van i'.yk veroordeeld was tot f 25 boete, dit vonnis nog niet ten uit- voerf is gelegd. Overigens hieven ook nu zijn bezoeken aan den minister, zijne reques- ten enz. vruchteloos. Het Indische leger bestuur en de gouv. generaal v. Rees, heette het, maakten bezwaar tegen de teruggave der stukken. De lieer W. K. heeft o. a. den heer Keuchenius nog gewezen op diens woorden in November 1837 bij de behandeling zijner zaak in de tweede kamer, toen de neer Keuchenius als kamerlid van oordeel bleek, dat de teruggave verplicht was. Dan moet er nog een onderzoek to Batavia zijn inge- stekl naar zijne zaak door drie generaals, i dat een voor W. K. gunsligen uitslag gehad moet hebben, doch de heer Keuchenius heeft verklaard niets van zulk een onderzoek te weten, terwijl de heer v. llees desgevraagd 1 er zich eerst er wel iets van herinnerde, doch dit later schriftelijk weder terugnam. De Haagsche correspondent van het ütr. Ij gil meent de juistheid te mogen be twijfelen van het bericht, volgens 't welk dr. Mezger van Wiesbaden terugkeeren en zich in Den Haag vestigen zou. Door wijlen de hoogwelgeboren vrouwe W E. baronesse Van Reede van Oudshooin, weduwe van den heer mr. H. Jochems, over leden te Wassenaar, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Erederiksoord gelegateerd een som groot f 1000, vrij van successierecht. Voor de heirekking van secretaris van den f 1 aarlemmer meer polder, salaris f 1600, hebben zich niet minder dan 150 sollicitanten aangemeld. C. S. te Nieuwerkerk aan den IJsel, die onlangs te Oudewater bij de hardrijderij op schaatsen den eersten prijs behaalde, schijnt zich zoo overspannen te hebben dat hij kort daarop ongesteld is gewordenhij is thans overleden. Naar wij vernemen, zal in hét begin der volgende maand te Amsterdam een ver gadering plaats hebben van het bestuur van den Noord- en /.uidhollandschen bond eu van gedelegeerden der bij dien bond aange sloten vereenigingen, ten einde de houding te bespreken in zake de quaestie van per soonlijkeu dienstplicht aan te nemen. {Tijd.) - Men meldt uit Terschelling i. d. 25 Jan. In de volgende week vertrekt weder een geheel huisgezin naar Amerika en mier huis gezinnen zullen volgeu, daar het der familie aldaar zeer goed gaat. Dit Baarn wordt van 26 Jan. aan het U.JJ. gemeld: tV oensdag morgen j.i. werd alhier in eene villa, staande aan de Heemstralaan, des zomers bewoond duor den heer N., van Amsterdam, door personen, die 's morgens in de villa moes ten werken, ontdekt dat er was iugebrokeu. Bij onderzoek bleek, dat er was gestolen een zilveren theeservies, dekens, linnengoed, een klokje, laarzen, enz. Bijna alle kasten waren Joorzocht en opengebro en. Terstond werd de in de nabijheid wonende politieagent ge waarschuwii en werden twee ageuteu met het onderzoek belast. Reeds 's avonds was men, door flink optreden der politie, wie daar alle lof voor toekomt, op de hoogte der zaak. De vermoedelijke dieven, een vader eu 2 zoons, zijn in Muiden aangebonden eu de dochter iu Bussum, welke laatste nog 3 vonnissen wegens diefstal teu haren laste had. Ver moedelijk heeft de diefstal in den vooravond van Dinsdag plaats gehad. Te Harderwijk heeft Maandagvoor middag de persoon W. P. gepensioneerd soldaat van het Indische leger, zijne huis vrouw, van wie hij gescheiden leefde, op de openbare straat met eeu mes zoodanig ge stoken dat zij spoedig daarna stierf. De dader heeft zichzelveu aan de politie overgeleverd. Vrijdag jl. hebben te Stadskanaal eeu houdertal arbeiders, die bezig waren met het vellen van denneboomen, het werk gestaakt. De oorzaak is, dat de flinkste arbeider per dag (van 8 tot 4 uur) niet ineer dan 30 ets. kan verdienen. Ongeregeldheden hadden nibt plaats. De eigenaar van liet dennebosch, eeu Belg, wordt in de aanstaande week aldaar verwacht, en men hoopt, dat hij billijker voorwaarden zal aanbieden. De fabrikant W. A. Scholten, te Gro ningen, is voor f i04,ÜUU eigenaar geworden van de groote boerenplaats van C'. Reuken, ie Oostwolderpolder. Dit is reeds de 38e boerenplaats welke door den heer S. iu de laatste jaren is aangekocht geworden. In Groningen is de scheepvaart weder geopend. De heer Dotnela Nieuwenhuis, lid der tweede kamer, is verleden Zaterdagavond te Gorredijk voor ruim 300 personen opgetre den, om rekenschap te geven aan zijne kiezers omtrent het aandeel dat hij aau de werk zaamheden der kamer gedurende het jongste zittingjaar heeft genomen. Na zich van deze taak te hebben gekweten, eindigde de spreker met eene aansporing tot zijne partij- genooteu oui zich aaneen te sluiten. Op de vraag van den voorzitter, den heer G. Van der Zwaag, of de vergadering tevre den was met de houding van den heer Do mein Nieuwenhuis iu de kamer, volgde applaus. Naar de Pr. N. Br. Ct. verneemt hebben zich, terwijl de lijd tot solliciteeren tot 1 Februari openstaat, reeds 32 sollici tanten aangemeld voor de betrekking van kapelmeester van het muziekcorps der dd. schutterij te 's Bosch. Te Valkenburg is de brigade maré- chaussée met een detachement uit Maastricht versterkt, om de wederrechtelijke exploitatie van den berg aldaar te beletten en te voor komen, dat schendende handen aan het artis tieke gedeelte der onderaardsche gangen worden geslagen. PEK TE EEG KA A F. ROME, 28 Jan. De minister-president Crispi heeft prins Bismarck een telegram gezonden, waarin de kanselier wordt verzocht bij gelegenheid van 's keizers verjaardag, den keizer de gelukwenschen over te brengen van het Ilaliaansche volk, dat zijne gevoelens jegens den Duitschen keizer bij zijn bezoek iu Italië op zoo duidelijke wijze heeft getoond. WASHINGTON, 28 Jan. Men verzekert, dat de aanstaande president der republiek het besluit beeft genomen, den heer Blaine tot minister van buiteulandsche zaken en den senator Allison tot minister van financiën te benoemen. LONDEN, 28 Jan. De Tijnes geloof- niet aan liet welslagen der pogingen, welke nog beproefd zullen worden om de opkomst van generaal Boulanger te stuiten. De nieuwe pogingen tot herstel der eendracht onder de republikeinen zullen evenzeer vrucht teloos blijven als die, welke reeds beproefd zijn. De terugkeer van Boulanger aan liet hoofd van het ministerie van oorlog zal eeu nieuwe schrede zijn iu de richting, van hetgeen onvermijdelijk schijnt om het hoofd stuk vau Frankrijks tegenwoordige geschie denis af te sluiten. De Standard beschouwt Boulangers ver kiezing als een ernstige gebeurtenis, welke door vele menschen beschouwd zal worden als het luiden der doodklok voorde republiek. Parijs heeft nooit eenige onwaardiger en dwazer daad verricht. Nu is de hoogste inacht onder Boulangers bereik, maar is de generaal zich wel bewust van de ontzaglijke verantwoorde lijkheid, welke hij op zich laadt? „Wij willen niet beweren" zegt de Standard „dat de oorlog onvermijdelijk moet volgen, indien Boulanger de macht iu liauden krijgt, maar zeker zal Boulanger tegenover Lluitschland een voadcilg- iiuuülug moeten aannemen, dat deze onvermijdelijk tot oorlog moet leiden, tenzij Duitscbland zijn toon aanmerkelijk lager stelle." LONDEN, 29 Jan. De minister van oorlog Stanhope hield gisteren te Brigg eeu redevoering, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat een verschrikkelijke oorlog in Europa wordt voorbereid. De minister rekeDt op het beleid der Engelsche staats lieden en hoopt, dat Engeland buiten spel zal blijven. In elk geval is de minister van oordeel, dat het Engelauds eerste plicht is in de aanstaande zitting van het Parlement 's lands verdedigingsmiddelen zoowel te land als ter zee te verbeteren. PARIJS, 29 Jan. Het is niet juist, dat de heer Floquet voornemens is een wets ontwerp in te dienen tot bestrijding der Boulangistische beweging of voor te stellen de verkiezingen voor den bepaalden tijd te doen plaats hebben. Heden zal het ontwerp tot herstel van den scrutiu d'arrondissement (enkelvoudige kiesdistricten) ter tafel worden gebracht en Donderdag zal de minister president een rede houden over de algemeene staatkunde van het ministerie. LONDEN, 29 Jan. AaD de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat 40,000,000 dollars ter beschikking zullen worden gesteld tot het uitrusten eeuer oorlogsmarine. Twee- en-twintig schepen zijn reeds in aanbouw. JLEIOEIV, 2» Januari. De minister van buiteulandsche zaken jbr. C. Hartsen geeft morgen een groot diplomatiek diner en Vrijdagavond eeue re ceptie. Met 1°. Mei zullen de rijks maga zijnen van geneesmiddelen van's Gravenbage worden overgeplaatst naar Amsterdam. De gravin De Chambure, naar ge woonte alvorens tri te slapen verleden Vrijdag avond bij eene kaars in bed lezende, heeft in het lot van vele andere dergelijke roe- keloozen gedeeld. Midden in den nacht hoorden de bewoners der benedenverdieping angstgeschreeuw, men brak de deur open en vond de gang die naar de slaapkamer leidde vol rook. Het bed, de gordijnen enz. stonden in lichtelaaie en op den drempel lag de gravin, het lichaam met afgrijselijke brandwonden bedekt. Zij verkeert in beden- kelijken toestand. De brand werd spoedig gebluscht.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2