de periodieke aftreding van Dr. Th. fï. Mac Giliavrv de volgende voordracht aan den raad aangeboden: le Dr. Th. M.MacGilla- vry, en 2e Dr. 11. Treub. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden het tweede sup pletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1888. liet kohier bevat 117 aanslagen, terwijl de geheele aansl ig bedraagt f 1014,81. Onder overlegging van het desbetreffend vc-rzoek van Dr. C. Snouck llurgronje, leeraar aan de gemeente-instelling tot oplei ding van Oost-Indische ambtenaren en het daaromtrent ingewonnen advies van curatoien dier instelling, on t den inhoud waarvan burg. en weth. zich vereenigen, geven burg. en weth. den gemeenlraad in overweging: le aan adressant liet gevraagd verlof, ooi gedurende een tijdvak van twee jaren in Oost-lndië de instellingen van den Islam d.iar te lande te bestudeeren, te verleeneii met stilstand der bezoldiging. 2e. gedurende de afwezigheid van den heer Snouck llurgronje aan den heer Mr. P. A. Van der Lith, directeur di-r instelling, eene jaarwedde van f2000, en aan den heer L. YV. F. Schmidt, onbezoldigd lector aan de instelling, eene jaarwedde van f 500, als vergoeding voor de door hen aan de instel ling te geven lessen, toe te kennen. Vermits het verlof wordt verleend buiten bezwaar van de gemeentekas, kunnen de aan gevraagde bezoldigingen uit den aard der zaak uit den betiekkelijken post der begrootiug gevonden worden. Burg. en weth. geven den raad kennis dat ze zich kunnen vereenigen met het voorstel van commissarissen van de stedelijke gas fabriek strekkende tot het verminderen van den gasprijs van 6 op 5 cents en tot het verlagen van de meterhuur. Het dagelijksch bestuur is daartoe o. a. geleid door de telkens waargenomen vermeerdering van gasverbruik na elke verlaging van den gasprijs, zoodat telkens ook de winst op de exploitatie na de verlaging kooger was dan vóór de verlaging van den prijs. In 1887 zou de winst belangrijk hooger zijn geweest, indien niet de kosten van de geheele reorganisatie der straatverlichting waren gevonden uit de gewone kosten van exploitatie, maar waren bestreden uit het uitbreiding- en vernieuvvingfoiids; die kosten hebben bedragen f 18.903. Bij handhaving van den prijs van 6 cents per kub, meter zou in 1889 eene winst kunnen worden behaald van f 76.685, terwijl bij stelling van den prijs op 5 cents eene winst wordt behaald van f 54,685, terwijl nog bij de raming door commissarissen de meest mogelijke voorzichtigheid is in acht ge nomen. Bepaaldelijk is van het gebruik van gas voor verwarming en voor spijsbereiding eene belangrijke uitbreiding te wachten, wanneer door verlaging van den prijs, de bezwaren daartegen aan de duurte van het gebruik ontleend, wordt opgeheven, hetgeen zeker het geval is wanneer de prijs op 5 cents wordt gesteld. De prijsvermindering zou volgens het voorstel ingaan op den lsten April e. k. Nog stellen burg. en weth. voor het bedrag der meterhuur maandelijks te voldoen, te bepalen als volgt. Voor een 3, 5 en 10 lichtsmeter f 0.15, 20 0.30. 30 f 0JJL 50 li u 0.55. 60 H 0.75. 80 1 0.85. 100 1-00. 150 r 1.20. 200 i 2.00. Tot het gratis verstrekken van gasmeters kan om verschillende, vrij wel voor de hand liggende, redenen niet worden overge gaan. In de raadszitting van 20 December jl. werd het voorstel van burg. en weth. van 10 December te voren, strekkende tot uitbreiding' van het onderwijzend personeel aan de school 4de klasse n°. 2, aange houden, ten einde als nog een nader advies te verlangen van de plaatselijke school commissie. De commissie heeft het gevraagd nader advies onder dagteekening van 17 Januari jl. uitgebracht, waaruit blijkt dat zij het voorstel ondersteunt, zoodat burg. en weth. den raad alsnu in overweging geven te be sluiten dat het onderwijzend personeel aan de 'school 4de klasse n°, 2 wordt vermeer derd met één derden onderwijzer of eene derde onderwijzeres. In de ingeKomen stukken zijn alle tot deze zaak beirekking hebbende stukken op genomen. De daarin opgenomen brief van Dr. J. F. Hou wing, arrondissements-school- opzicuer, heeft tengevolge gehad de uitbrei ding van het onderwijzend personeel aan de hier bedjelde school tot 10 onderwijzers, mz. 35 JE® **=0 «ST3 H terwijl in de zitting van 27 October 1887 als zoodanig werd benoemd J. Van Bladel, tot welke benoeming betrekking had het rap port van burg. en weth. van 17 October 1887. Bovendien zijn nog in de ingekomen stukken opgenomen de rapporten waarin door de hoofden der scholen 4e klasse II. C. Van der ileyde en Jr M. Prins hun gevoelen is medegedeeld aangaande eene eventueele wijziging der school ijkvcrdeeling. In elk geval adviseert de arrondissements-schoolop ziener, en met hem de plaatselijke school commissie, tot het aanstellen van een elfden 3den onderwijzer (onderwijzeres) aan de school 4de klasse n°. 2. (noufd de heer J. M. Prins,) en komen dus in zooverre alien overeen dat uitbreiding van het onderwijzend personeel daar geboden is. Zaterdag overleed te Meran (Zwitser land) de hooggeleerde heer dr. Lode wijk illem Ernst llauwenhoff, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier, in den ouderdom van ruim 6U jaren, li ij werd geboren te Amsterdam den 27slen Juli 1828, studeerde en promoveerde in de theologie, het laatste in 1852 op een akademisch proefschrift getiteld Disquisitio de loco Paulino qui est de Aixx.ioj'Lsï', en was achtereenvolgens predikant te Mijdrecht, Dordrecht en Leiden. Uier werd hij, om zijne erkende bekwaam heden, in 1860 tot hoogleeraar benoemd. Van zijne werken mogen achtereenvolgens worden genoemd „Geschiedenis van het Protestantisme", in 3 deelen, //Christendom en menschheid", „Heroën in de geschiede nis", „De faculteit der godgeleerdheid aan de Nederlandsche hoogeschclen", „Katholi cisme en Ultramontanisme", „De actuali- teitspoiitiek van de synode der Nederland sche Hervormde kerk", De verhouding van de hoogeschuol tot de maatschappij", Iet- oude en nieuwe geloof, D. F. Strauss be antwoord" enz. enz. Nadat de heer Rauwenhoff, mei intrekking der benoeming van 20 Februari van den heer W. Moll, hoogleeraar in de godge leerdheid aan bet atheneum te Amsterdam, den 22sten Juui 1860 tot buitengewoon hoogieeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier was benoemd, heeft hij in de eerste dagen van Juli daaraan volgend kennis gegeven dat hij zich de benoeming had laten welgevallen en natn hij Zondag 8 Juli in de door hem geleide godsdienstoefening in de Hoogiandsche kerk, afscheid van zijne gemeente met het houden eener leerrede over L Cor. XII vs. 4-6. Den 2 lsten September van hetzelfde jaar aanvaardde de nieuwbenoemde hoogleeiaar zijn ambt met het houden eener plechtige redevoering, die tot onderwerp had de be handeling der vraagwelk moet het leidend beginsel zijn bij de verklaring van de ge schiedenis der Christelijke kerk? Reeds toen werd door de in grooten getale op gekomen hoorders de rede met aandacht gevolgd. Bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van onze hoogeschool in Februari 1875 behaagde liet Z. M. onzen koning den hoog leeraar te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en den 2lsten September 1885 mocht hij de ge dachtenis vieren van zijn 25-jarig profes soraat, bij welke gelegenheid hein onder de vele huldeblijken, bij monde vau ds. J. W. Mees, namens oudleerlingen en leerlingen een prachtig geschenk werd vereerd. Het theologisch tijdschrift vond in den heer Rauwenhoff van de oprichting af een verdienstelijk mederedacteur en onderschei dene belangrijke artikelen van zijne hand hebben tot de belangrijkheid van dat tijd schrift niet weinig bijgedragen. Een werk van den laatsten tijd van de hand des overleden hoogleeraars verschenen, een breed uitgewerkt geschrift dat zeer de belangstelling heeft gaande gemaakt, is ge titeld „Wijsbegeerte van den godsdienst". Slechts hel eerste deel is verschtnen, en wel in twee stukken. Aan het tweede deel werd door den schrijver ijverig gearbeid. In de voorrede van het eerste deel lezen we de woorden vau den overledene: „wan neer het tweede deel van dit boeK ver schijnen zal durf ik nog niet zeggen". Welnu, het tweede deel zal niet verschijnen. De krachten des schrijvers lieten eene nalatenschap aan manuscript niet meer toe; eene longaandoening was de oorzaak van zijn lijden en later van zijn dood. Tot nogtoe is 't ons niet bekend waar de overledene zal worden Ier aarde besteld, te Meran, te Epe of te dezer stede. Maar zooveel is zeker dat door zijn afsterven de Leidsche hoogeschool een sieraad armer is geworden. Vrijdag 8 Februari zal, bij gelegenheid van den dies natalis der Leid>che hoogeschool, de rector magnificus, prof. di. J. M. Van Bern melen, eeue rede houden in het groot *3* A. r. auditorium der academie, des namiddags te twee uur. Door den heer F. Pompe van Meer- dervoort, majoor der infanterie te Kola Radja, is aan 's Rijks Elhnographisch Museum ten geschenke gegeven Een ploeg, uit de kampong Koewpit, zooals in Groot Atjeh algemeen in ge bruik, in viare grootte, waarbij door den schenker de toelichtende aanteekeningen zijn* gevoegd. Aan den schenker is de dank der regee ring betuigd. De Nederlandsche Botanische Vereeni- ging hield Zaterdag 26 Januari hare win tervergadering in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Namens den secretaris werd o. a. aan de leden medegedeeld, dat aan de Vereeniging eene som van f 1000 was ge legateerd door den heer N. J. A. Bakker te Apeldoorn, teiwijl de heer J. G. H. Roin- bouts te Groesbeek, bekend als medewerker aan de Flora Amstelodamensis, haar zijn Herbarium had geschonken. Namens het kruidkundig Genootschap Dodonaea te Geut werd vervolgens aan elk der leden een exem plaar aangeboden van 'net door dit Genoot schap uitgegeven Botanisch Jaarboek met deu wensch daardoor mede te werken tot het vormen van een bond tusschen de be oefenaars uer wetenschappen in Noord- en Zuid-Nederland. In wijziging van het op de vorige vergadering genomen besluit werd als plaats voor de volgende zomervergadering Emmen (prov. Drente) aangewezen, terwijl bepaald werd, dat de volgende winter?rga- dering te Leiden zou gehouden worden. Als gewoon lid werd benoemd de heer H. P. ijsman, doctorandus in de natuurweten schappen te Delft en als correspoodeerend lid de heer Julius Mac Leod, Hoogieeraar te Gent, voorzitter van bet Kruidkundig Ge nootschap Dodonaea aldaar. Wetenschappelijke bijdragen werden ge leverd door den heer Beijerinck over Bac- leroïden in de onderaardsche knolletjes van eenige Rhinanthacëendoor den heer Went over den bouw en de vermenigvuldiging van het geslacht Codium en over wondsluitiog bij Valloniaen door den heer Costerus over afwijkingen in den bouw der bloem van Fuchsia en de daaruit volgende aanwijzingen omtrent de oorspronkelijke samenstelling der bloemen bij dii geslacht. Daarna werd door den heer Van Lédden Uulsebösch een nieuwe gaslamp vertoond ten gebruike bij het micros- copiseeren en vervolgens eene imitatie van Getah Percha van onbekende afkomst en uiterst afwijkende samenstelling. Ten slotte deelde de heer Boerlage eenige indrukken en opmerkingen mede naar aanleiding van zijn reis naar Nederlandsch-lndië. In deu ouderdom van 67 jaren over leed te Noord wijk, de zeer eerwaarde heer J. J. Van der Horst, pastoor aldaar. Achter eenvolgens was de overledene pastoor te Veere, te Wormerveer en te Zaandam en zijn naam had in de letterkundige wereld een goeden klank, 't YVaa onder deu naam van Jozef van Haarlem dat in 1854 van zijne hand een bundel Nederlandsche verhalen verscheen. Voor een paar jaren verscheen van de hand des heeren Vau der Horst een vrij lijvige bundel verhalen, ook betreffende Noordwijk en andere deelen van ons vaderland, een flink quarto boek, door deu heer J. W. Van Leeuwen, antiquaar alhier, uitgegeven. Twee jaren was de overledene redacteur van „De Katholiek," waarin hij onderschei dene opstellen van geschiedkundigen aard deed verschijnen, terwijl ook „de Katholieke Ned. stemmen" en „Het dompertje vau den Ouden Valentijn" vele stukken van zijne hand hebben bevat. In den overledene wordt dus, als geestelijke en als letterkundige, veel verloren. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 109, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 41.—, ƒ20.50, 4.30, en /2.10. laagste f 40.ƒ20.50 ƒ4.20 en f 2.10. Zaterdag deed zich te dezer stede het eigenaardige geval voor dat, terwijl man eu vrouw op denzelfden dag verjaarden, zich een jonge wereldburger als eersteling kwam aanmelden, die dus voortaan op den verjaar dag de derde in 't verbond zal zijn. Naar men verneemt worden ook te dezer stede pogingen aangewend om eene afdeeling van het Leger des Heils op te richten, terwijl ook van onderhandeling om trent eene localiteit gesproken wordt. Hedenmiddag is een jongen die zijn vader in het rustuur eten zou gaan brengen, aan deu Zijlsingel gestruikeld eu te water geraakt. Gelukkig was men spoedig bij de hand om den jeugdigen drenkeling aan den vasten wal te brengen. OFFICIEELE BIEIKIClITEiS. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Feb. 1889, benoemd: tot burgemeester van Edam, H. J. Calkoen; van Deventer, W. II. 1. baron Van Heemstra; van Kamerik eu van Zegveld, mr. J. P. De Koek, secre taris der gemeente Kamerik; van Humeloo, C. YV. Vrijland, secretaris dier gemeente; met ingang van 2 Feb., tot burgemeester van Landsmeer, J. M. Van Beek jr., secre taris dier gemeente; met ingang van 3 Feb., tot burgemeester van Finsterwold, S. W. Schortinghuis; en met ingang van 14 Feb. tot burgeraeeeter van Vorden, J. H. Gallée, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Vessem, J. 11. Visschers, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De luit. ter zee lste kl. Z. J. Cam- bier, toegevoegd aan liet hoofd van het vak van uitrusting bij 's rijks werf te Willems oord, wordt, onder eervolle ontheffing van de waarneming dier betrekking met den 16den Feb. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door deu luit. ter zee'lste kl. C. Meybooin. Hli\TÜ'ÜSN LANDSOHE BE3JICHTEJS De beer mr. A. J. H. Van Baar, lid der tweede kamer voor het district Eindhoven is Zaterdagmorgen te Oirschot in den ouder dom van 73 jaren overleden. Sedert een tien tal dagen leed hij aan eene ingewandsziekte waartegen tevergeefs alle middelen werden be' proefd. Hij was sinds 1873 lid der tweede kamer en sinds 1850 lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Voorts was hij kantonrechter te Oirschot, militiecommissaris, enz. Uit Indië is het bericht ontvangen, dat de adsistent resident van Sido-Ardjo (Soera- baja), de heer M. C. H. G. Coenen, den 18den Januari j.l. op 39-jarigen leeftijd al- daar is overleden. Door de politie te Harderwijk is aan gehouden N'. II. die gesignaleerd was, om iat hij straf wegens diefstal moest ondergaan. Bij het onderzoek bleek, dat hij een valschen "'"m '^C' °P8eSeTen e» eigenlijk genaamd is N. 8. Hij wilde zoodoende voorkomen dat ontdekt zoude worden, dat hij in 1886 uit een der bedelaarsgestichten ontvlucht w««- Als een zeldzaamheid kan gemeld wor de», dat een canadaboom, staande op de koeiweide te Buggenum (Limburg), toebe- lioorende aan den heer mr. Waegemans, oud-kantonrechter, voor f125 door de koop lieden Klumpkens en Bremmers, van Swalmen ondershands aangekocht is. SCIIVOL- il\ KKRH.VILIinS. Aangenomen het beroep naar de Ned. iierv. gem. te Cbarlois door ds. J. S. Ti chelman te Leidschendam. PER TELEGRAAF. PARIJS, 28 Jan. De Radical is zeer on gelukkig over de verkiezing van generaal lloulanger, maar toch nog niet ontmoedigd. De republiek zegt het blad valt nog niet door een enkele nederlaag. De Figaro voorziet eene buitengewoon on stuimige kamerzitting, welke zal eindigen met de aanvraag om ontslag van het ministerie. Eenige inhechtenisnemingen hebben plaats ge had. Ernstige ongeregeldheden worden echt- ter niet verwacht. De republikeinsche bladen betoogen, dat het noodig is, dat allen zich eeudrachtig om liet vaandel der republiek scharen. PARIJS, 28 Jan. Bij de verkiezing van een lid der Kamer in het district Cöte d'or verkreeg de opportunist Pargy 25,545, de radicaal Prost 22,783 en generaal Boulanger, 11,707 stemmen. Er moet dus een tweede stemming worden uitgeschreven. LKilHA, 38 Januari. Toestand des Rollings. Het hedenmorgen op het Loo uitgegeven bulletin luidt n,De Koning bracht een goeden dag en een rustige» nacht door. De toestand vaD Zijne Majesteit blijft bevredigend." Voorloopig zullen geene bulletins meer worden uitgegeven. Uit Apeldoorn schrijft men nog aan het Uil.: Zaterdag heeft dr. Vinkhuizen aan deu hoogeu lijder weder een bezoek gebracht eu vervolgens den nacht op het Loo doorgebracht. Zondagmiddag is prof. Rosenstein uit Leiden overgekomen. Noch deze beide bezoeken, noch bet feit, dat H. M. de Koningin Zondag

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2