meer anderen, met schaatsenrijden op de trekvaart bij Vlaardingen. Zij schijuen zich op eene onvertrouwbare plek gewaagd te hebben, ten minste, beiden zakten er door en zijn levenloos opgehaald. Nabij het dorp Berg Ambacht zijn 6 kinderen, die te zanien op liet ijs speelden, er door gezakt, Zij werden met levensgevaar door 3 kloeke mannen gered. Op Woensdag 16 Jan. werd door de sedert een jaar bestaande vrouwenvereeniging te Leimuiden aan ongeveer 30 meer of min der behoeftige gezinnen eene uitdeehng van kleedingstukken getioudeu, weiko met de meeste erkentelijkheid aanvaard werden. Het is voor het eerst dat in die gemeente de particuliere liefdadigheid in dezen vorm op treedt. Naar de Tijd verneemt, is voor de vergaderingen der socialisten te Amsterdam een perceel met open erf op de Bloemgracht aangekocht. In het Oademanuenhuis te Barsinger horn is eergisteren een bejaarde verpleegde gestorven, waarschijnlijk ten gevolge van mishandeling bij nacht door een ander oudje. De geneeskundige, belast met den doodsc'uouw, weigerde eene verklaring van overlijden af te geven. De officier van justitie onderzoekt de zaak. Ar. R. Ct Donderdagnacht is in de Noordgronde» gertrand, een groot stoomschip met landver huizers. De sleepboot Hercules vertrok on middellijk uit de haven van N ieuwediep ter adsistentie, doch bij aankomst op de stran dingsplaats, was het stoomschip waarvan naam en nationaliteit onbekend zijn gebleven juist vlot gekomen en vervolgde, oogen- schijnlijk zonder schade bekomen te hebben, terstond de reis. Te Empe onder Brum men is op 101 jarigen leeftijd overleden, de weduwe Gernt DuRscti, geboren Jacobina Berends; zij was den 15 Januari 1788 in de Hoven te Zut- fen geboren. In de zitting van het gerechtshof te Leeuwarden, bestemd tot behandeling van strafzaken, is het arrest uilgesproken tegen R. G. oud 25 jaren, boerenknecht te Noord- hom, die door de rechtbank te Groningen is vrijgesproken van drie hem ten laste gelegde misdrijven van opzettelijke beleediging den Koning aangedaan, als zijnde niet bewezen verklaard; en tegen A. Br. oud 21 jaren, en K. P., oud 19 jaren, arbeiders te Noord- hom, die bij hetzelfde vonnis zijn schuldig verklaard aan 2 misdrijven van opzettelijke beleediging den Koning aangedaan en veroor deeld ieder tot 8 dagen gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang van hoogstens 1 dag, omdat zij in den nacht van 1 op 2 en van 2 op 3 Sept. 1888 hebben gezongen „Ik zal mijn schoenen laten lappen, om den Koning dood te trappen"; terwijl zij beiden bij datzelfde vonnis werden ontslagen van alle rechtsvervolging wegens den uitroep: „Leve Domela Nieuwenhuis! Weg met Wil lem 111", ondat die uitroep moest beschouwd worden als eene politieke leus, zonder bedoe ling om den Koning te beleedigen, en alzoo niet een strafbaar feit oplevert. Het Hof bevestigde dit vonnis met uit zondering van 1". het ontslag van rechtsvervolging van de 2e en 3e beklaagden ten aanzien van bet 3e hun ten laste gelegde feit. In afwijking van het oordeel des eersten rechters is het Hof van oordeel, dat het uiten der woorden: //Leve Domela Nieuwenhuis! Weg met Willem III!" zeer stellig eene opzettelijke beleediging van den Koning is, omdat zoowel in de smalende tegenstelling als in de uitgedrukte verwerping van den dra ger der koninklijke waardigheid in Nederland eene minachting ligt opgesloten, welk ten aanzien van het hoofd van den staat geuit, iiiet anders dan als beleediging kan worden opgevat, en het opzet biertoe derhalve uit de woorden zelve waarmede ze werden uitgedrukt, spreekt dat in het bijzonder de besehou wing van die woorden als politieke Ieu9 den beleedigenden zin daaraan niet kan ontnemen, omdat juist, wat men politieke leus noemt, bestemd is om verbreid te worden en indrukken te geven lot opwekking of aanzetting in den geest van ben, die de verbreiding bevorderen 2° de vrijspraak van den len bekl., omdat het Hof na het opnieuw gehouden onderzoek van oordeel is, dat wettig en overtuigend be wezen is, dat deze bekl. met de beide anderen het hem ten laste gelegde heeft gepleegd 3°. de aan de 2e en 3e beklaagden opge iegde straf, welke het Hof, met het oog op het ernstige van het misdrijf en de volharding, waarmede de beklaagden het hebben gepleegd, te gering acht; 4U. den laugstcn duur van den l.jfsdwaug tot verhaal der kosten, omdat deze niet staat in verhouding der gemaakte kosten. Ju zooverre opnieuw recht doende, ver rt'~. n 0» as-S «T3 3ï« klaarde het Hof alle drie beklaagden schul dig aan 3 misdrijven van opzettelijke belee diging den Koning aangedaan, en veroordeelde ieder tot 4 maanden gevangenisstraf, met bepaling van den langslen duur van den lijfs dwang op 1 maand. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Leeuwarden De Friezen in andere plaatsen beschouwen het als eene soort verplichting na en dan de hoofdstad der provincie te bezoeken, voural indien liet op schaatsen kan geschieden. Gisteren marktdag, waren er dan ook duizenden van menschel! over het ijs herwaarts gekomen. Uren lang was het op tal van plaatsen wal men noemt zwart van menschel). Er was menigmaal geen doorkomen aan. Hel was een rumoer, eene levendigheid en eene drukte die waarlijk opwekkend was. Handel- en neringdoenden voeren er natuurlijk uitstekend bij. De menschen verdrongen zich om de brood en koekwiukels, de logementen en herbergen en ook vele anderen winkels binnen te komen. Jammer slechts d.u het ilooiweder was inge vallen; de bedrijvigheid zou anders nog groo ter zijn geweest. Na het middaguur keerden nu velen reeds huiswaarts. In het vorige jaar zijn 48 personen uit de gemeente 't Bi dl (Friesland) naar Amerika vertrokken en 1 naar Transvaal Te Borgercompagnie, gemeente Wil dervank, is de politie agent Taalgen het slachtoffer geworden van een twintigtal dronken schaatsenrijders, die hem schijnbaar zonder aanleiding aangrepen en met schaatsen in aangezicht en hals zwaar verwondden. Op den grond geworpen, werd hij onbarm hartig geschopt en getrapt en, nadat zijne sabel in eene bijt was gesmeten, van den wal op het ijs gerold, alwaar hij bewuste loos werd opgenomen. De man heeft, naar men meldt, erge wondkoortsen. Uit Zevenbergen wordt een geval bericht dat aan de Camera Obscura herinnert. De echtelieden J V. en C. De W. aldaar, die in den afgeloopen zomer beide op 89- jarigen leeftijd hun 60-jarig huwelijk vierden en die zich altijd armoedig hebben moeten behelpen,' wisten het toch zoover te brengen, in het tijdverloop van 20 jaren f 200 op te 8paien en nel met de bedoeling om zich daar van op nette wijze te doen begraven. Dezer dagen echter werden deze met moeite gespaarde penningen den ouden lieden ont stolen. Tengevolge van de menigvuldige vecht partijen is [Zondagavond j 1op het gehucht tloogerheide, onder Oo6terhout een bloedig drama afgespeeld. Een oppassend jongeling met name Hendrik Geboers, is zoodanig toe getakeld, dat hij gisterenavond aan de ge volgen daarvan is overleden. De vermoe delijke dader is door de poiitie van Onsterhout en Made gearresteerd, en gisteren gevankelijk naar Breda overgebracht. Op eene bruiloft te Loenhout, nabij Zundert, door een 200tal gasten gedurende 2 achtereenvolgende dagen bezocht, werden in dien tijd niet minder dan drie vette beesten, te weten een os, een kalf en een varken verorberd. Te Maastricht heeft Donderdag de vrouw van den schrijnwerker W. door het ontploffen van boeusei (terpentijn en was), dat op het vuur stond om op te lossen, znlke lievige brandwonden bekomen, dat zij in deerniswaardigen toestand naar het gesticht Calvariënberg moest worden overgebracht. BITJSNLAÜ1)SCHË BËKiOHïËiN Woensdag 11. verscheen voor de Paruell- comuiissie zekere Delaney, die levenslang ge vangen zit wegens medeplichtigheid aau de Plioeuixpark-moorden. Zijn broeder werd in dertijd als een der vijf moordenaars opge hangen. Hij legde nogal merkwaardige ge tuigenissen af omtrent de betrekking tusschen de Land-Liga, de Fenians en de „Invinci- bles," welke laatsten, naar men weet, meer bepaaldelijk door sluipmoord de Iersche zaak der nationalisten wilden bevordereu. Volgens hem zouden de Fenians zich na 1875 lang zamerhand aau de Land Liga aangesloten hebben, en zouden de ,/Iiivincibles" met leden der Land-Liga als Egan en Byrne, die tevens kashouders van de Land—Liga waren, in on middellijke betrekking gestaan en van hen geld ontvangen hebben. De beteekenis van deze verklaring werd evenwel min of meer verzwakt doordat hij, ouder kruisverhoor van sir Charles Russell, den advocaat van de Parnellisten, erkennen moest, dat hij die laatste feiten alleen van hooren zeggen had. Er zijn te Londen nadere berichten ontvangen nopeus den grooteu hongersnood in China. Het blijkt, dat deze het gevolg is van twee oorzaken, namelijk in sommige districten de overstroomingen en in andere districten de droogte. In de provincie Auliui «r: «rs* m nr». .'Vis zijn drie districten door de Gele Rivier over stroomd, in de provincie Kiangsu (waarin Shanghai ligt) is de oogst wegens de droogte mislukt, in Shantung en Mandsclioerie iietr sclien geweldige overstroomingen, en de op pervlakte, waar de nood heerscht, is derhalve zeer uitgestrekt. Het onderstaiidscomité te Shanghai zegt, dat het onmogelijk is het getal op te geven van hen, die hongerlijden. Kiangsu is dichter bevolkt dan eenige andere provincie vuil China, een of twee uitgezonderd. In Hofei wordt de nood gevoeld door een half millioen zielen. Shantung en Auhui zijn ook zeer dicht bevolkt. Ook sir Francis de Wintoii heeft nu tij ding ouitreiu Stanley ontvangen. De voorzitter van het comité tol bevrij ding van Emin Paella maakt een brief omtrent Stanley, afkomstig van majoor Parminter, openbaar, die op 30 November uit Kirchassa is afgezonden. Daarin wordt gemeld, dat luitenant Baert, de secretaris van Tippoo'l'ib die om gezondheidsredenen naar LcopulJ.-lad op reis was, bij zijne aankomst te Kinciiassa mededeelde, dat Stanley's expeditie volkomen geslaagd was. In 't laatst van Augustus keerde Stanley terug naar de legerplaatst waar majoor Bart- telot vennuord was oil waar hij de och- teihoede der expeditie had achtergelaten. Hij schreef aan Tippoo Tib, hem te komen bezoeken, waartoe deze een afstand van twaalf dagreizen had af te leggen. Tippoo Tib ging echter niet, waarna Stanley en zijne manschappen met pak en zak, thans voor de tweede maal, naar YVadelaï, Euiin's hoofd stad, vertrokken. De eerste maal heelt Stanley Emin Paciia zonder moeilijkheden bereikt. De dag van aankomst was luitenant Baert echter niet bekend, i en weg, door Stanley gevolgd, roemde hij zeer; overal waren levensmiddelen te verkrijgen. In zijn brief aau Tippoo Ttb iegde hij er bijzoudereu nadruk op, dat alle blanken van zijn gezelschap gezond waren. Ook had hij gezegd, dat Tippoo Tib hem niet terug zou zien, waaruit dus waarschijn lijk moet worden opgemaakt dat Stanley langs een anderen weg naar Europa zal terug- keeren. Dit schrijven bevestigt dus geheel den inhoud van Stanley's brief aan Tippoo Ttb, die dezer dagen is openhaar gemaakt. De Times verneemt uit Zanzibar dat vier Duitsche zendelingen, beneveus eene vrouw, te Toegoe vermoord zijn, terwijl er drie gevangen zijn genomen. Twee ontkwamen er naar een oorlogsschip teDares Salam, waar de admiraal matrozen had doen landen. FilASIilitlJIi. Een locaal blad meldt dat de Fransche regeering bevel heeft gegeven dat vier pant- serschepeu de koningin van Engeland naar Biarritz zullen vergezellen. 'Tevens zou deze laatste te San Sebastian een bezoek afleggen aau de koningin-regentes van Spanje en een tegenbezoek van deze terug ontvangen. De Patriottenliga is uit haar huis gezet. De eigenaar van het gebouw, waar de liga nu zeven jaren lang vergaderde, wil geen Boulaugisteii meer in zijn nabijheid hebben. De Japansche minister van binnen- landsche zaken is te Parijs aangekomen om de gemeentelijke en departementale wetge ving in Frankrijk te bestudeeren en de mi litaire inrichtingen des lands te bezoeken. Te Brieime had een vechtpartij plaats tusschen Fransche en Italiaansebe werklie den. Twee dezer laatsten werden ernstig ge wond. De gendarmes maakten een einde aau het gevecht. Te Vassy heeft een gevecht plaats ge had tusschen Fransche en Italiaansebe werk lieden, waarbij de troepen tnsschenheide moesten komen. Een Franschman werd met een bajonet doorstoken en drie Italianen werden gekwetst. De Franschman is met dood. Luidens bericht uit Vassy (Haute Manie) hebben er onlusten plaats gehad ouder de werklieden hij den aanleg van dei) spoorweg tusschen Joinville en Vassy. Drie honderd Fransche werklieden zijn te zamen naar de stad gekomen en hebben de Itali- aausche werklieden aangevallen. De gendar merie en de troepen moesten tusschen beiden komen, om aan de botsing een einde te maken. Verscheidene personen werden ern stig gewond. Het O. M. te Bergerac houdt zich met eene zonderlinge zaak bezig. Uit rnede- deelingen van officieren van gezondheid te Tulle en Brive is namelijk gebleken, dat zekere Ch. uit Corrèze een drankje placht te verkoopen aan dienstplichtige jongelieden die liet herhaaldelijk moesten innemen eu dan wonden in liet gelaat en aan de heenen kregen van een verdacht voorkomen, zoodat zij ongeschikt werden verklaard. De regeering is voornemens de per sonen, die wegens staalkundige of militaire «-> vergrijpen en wegens druk persdel icten ver oordeeld zijn, amnestie te verleeuen. SPA XJ K. In iie kamerzitting van den 15n Jano ari heeft een hevig incident plaats gehad. De Zorillistische afgevaardigde Sanz had het pronunciamento van Sagonte ten gunste van Alphonso XII een daad van opstand genoemd, waarvoor hij door den voorzitter tot de orde geroepen werd. De lieer Sanz gaf toen te Kennen dat de Zurillisten besloten waren niet van houding te veranderen. Slechts opzekere voorwaarden zouden zij liet doen. Du minister-president stond toen op en verklaarde dat de redevoering van den heer Sanz dingen bevatte, welke tegen het gezond versland indruisclien. (Hevig protest ter linkerzijde). De republikein Azcarate riep toen: „VVat ge daar zegt is eene onbeleefdheid." De lieer Sagasta antwoordde: „liever eene onbeleefheid dan een opstand Hevige opgewondenheid volgde. De minis ter- president Sagasla kon echter zijne rede voortzetten, waarin hij zeide dat het leger slechts de arm der wet was en dat zijne eenige zending is de besluiten der openbare machten te doen eerbiedigen, Aan de Standard wordt uit Madrid getelegrafeerd dat de politie aidaar verschei dene personen gearresteerd en papieren in beslag genomen heeft, vermoedelijk alles be trekking hebbende op de in de laatste dagen aldaar gelegde ontpofbare bommen. Te Barcelona loopt het gerucht dat het stoomschip Ciria, dat den 6u Januari met ongeveer 1000 landverhuizers uit deze haven naar Buenos Ayres was vertrokken, bij de Kanarische eilanden schipbreuk geleden zou hebben. Al de opvarenden zouden omgekomen zijn. Het grootste gedeelte der landverhuizers waren Italianen, het kleinste Spanjaarden. iTA lie;. De ruim 81-jarige kardinaal Pecci, broeder van Z. H. den Paus, is beden kelijk ziek. Aan La Temp» wordt uit Rome gemeld Uit liet onderzoek der ministers Grimaldi en Pereggi blijkt, dat het tegenwoordig tekort op de staatsbegrooting 100 millioen bedraagt, maar dat in de maand Juni a. s., met de toegestane buitengewone UrcUuto, I,„t r„4ort 400 milioeu zal zijn. in de volkrijke wijk van Venetië te Milaan woont de familie Colombo, bestaande uit vader, moeder en 4 kinderen. Zaterdag morgen had de moeder, eer zij naar haar werk ging, maïskoeken gereedgemaakt voor het ontbijt. Twee uren nadat men gegeten had, bracht men den jongsten zoon, die in de nabijheid werkte, in erbarmelijken toe stand naar buis. Daar gekomen, voud men reeds de geburen om de moeder en de twee andere broeders verzameld, die evenals hij vreeselijke inge- wandspijnen leden. De spoedig bijgeroepen geneesheeren zagen weldra, dat die ongelukkige menschen met rattenkruid vergeven waren weldra stierf het jongste kind in schrikkelijke pijnen. Een jongetje van 11 jaar volgde weldra zijnen broeder. De andere knaap van 14 jaar oud en de moeder konden nog gered worden. Volgens het verhaal der gebaren was de polenta van vrouw Colombo eerst te duD; zijwilde er een weinig meel bij doen en nam het uit de kast Zij had zich echter bedrogen en arsenic genomen. De vader had die stof gekocht om de ratten, die soms zijn huis als overweldigden, te verjagen. Die uitlegging schijnt juist te zijn. OllTICnLAS D. Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingekomen tot bescherming van de belangen der Duitschers en tot bestrijding van den slavenhandel in Oost-Afrika. Daarvoor wordt een krediet aangevraagd tot een bedrag van 2 millioen mark. De uitvoe ring der vereischte maatregelen zal aan eene rijkscommissie worden opgedragen, welke tevens het aan den rijkskanselier opgedragen toezicht oefent over de Duitsche Oost-Afn- kaansche maatschappij eu de daarbij aange stelde personen. Uit Backeburg meldt men aan de Köln. Ztg., dat de outvangst des keizers van de zijde der bevolking schitterend is geweest. De jacht was niet minder gelukkig. Op den eersten „gang" schoot de keizer 14 herten waaronder een met een 16 taksgewei, een met 14 en verschillende met 12 takken. Op den tweeden gang, na het ontbijt, namen ook de prinsen Otto eu Adolf aan de jacht deel, zoomede het gevolg van de vorstelijke per sonen, graaf Eulenburg en generaal Von Albedyll. De keizer legde toen 25 herten neder. De geheele jacht leverde 111 her ten op.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2