BINNEN LANÜSÜHË BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN w - jr-:j jm sr» «T3 asras" «T3 k_j kk. m ~w overige bestuursleden van vóór 20 jaren waren naar elders vertrokken of door den dood ontvallen. Aan de vereeniging werd bij deze feeste lijke gelegenheid door den president een keurig sluk peunewerk geschonken, voor stellende door euibrasses opgenomen portie res in goed gekozen kleuren, waarachtereen gemakkelijk te vernieuwen ledenlijst is in geschoven. liet geschenk is het werk van den heer Metselaar en diens zoon. Ook nog op ander gebied leverde de pre sident iets goeds als fees!gave, en wel een gedicht getiteld „Hulde aan de vereeniging „Eendracht door Vriendschap" uit achting aan bestuurdeis en leden opgedragen door W. Metselaar, president, bij gelegenheid van het twintigjarig beslaan". Het gedicht werd, op de wijze van „Niêrlands vlag door den vervaardiger en diens zoon met twee dames voorgedragen Na dat alles en na een welkomstlied door de leden en hunne dames gezongen, was de buitengewone louneelvourstelling aan de beult door het Nederlandsch tooneelgezelschap van Alkmaar, din-ctie de heereii gebroedeis VVijl- acker. Opgevoc-rd werd „de Brandstichter loo; eelspel u;et zang in drie afdeehngen door C. ltoobol. De vereeniging heeft in bovengenoemd gezelschap eene zeer goede keuze gedaan. Er w rd uitmuntend gewerkt, zoowel door de dames als door de heeren en het optreden van gister zal zektr niet nalaten voor het gezelschap hier ter slede eene gunstige aanbeveling te zijn. Na afloop van de pauze werd de vaude ville in één acte „Vrouwtjts blijft van de Rumfltsch af" door bovengenoemd tooneel gezelschap wêer even flink en grappig afge speeld. Nu en dan werden feestliederen gezongen met begeleiding van orkest, samen gesteld uit leden van het muziekkorps van het 4e regimeut alhier, onder leiding van den heer S. Prinsenberg, of deed zich dit orkest alleen hooren. Onder andere werd een welkomstlied aan heeren patroons en do nateurs, een hulde aan het vaandel en eene baniermarsch gezongen. Ten slotte werd met het bal een aanvang gemaakt en was men nog lang gezellig en vroolijk bijeen. De feestviering mag volko men geslaagd genoemd worden en deed ons wenschen dat nog vele jaren door de ver eeniging de twee laatste regels van een harer feestliederen tot leuze moge gekozen worden „Strijden is ons eenig peil, Voor elkanders heil". De visschers te Katwijk waren gisteren zeer oproerig; er werd gevochten en velen hunner eischeu hun geld en wilden het huis van den gemachtigde der failliete firma Mackenbroek bestormen. De burgemeester was aanwezig, sprak met de schippers en kal meerde de opgewonden bevolking zooveel mogelijk. (fad.) Hedennacht te 12 uur rukte van hier ter assistentie naar Katwijk uit een detachement artilleristen sterk 24 man, onder bevel van een officier. Te één uur ongeveer kwam men daar aan, doch vond er alles rustig, zoodat weldra de terugtocht kon wor den aangeuomen en het detachement te drie uur hedenuacht wederom de kazerne binnenrukte, t oor de gladheid van de wegen werd het rijden zeer bemoeilijkt, zoodat zelfs, naar we vernemen, een eind, te voet moest worden afgelegd, aangezien 't scherp reeds voor een deel was afgesleten. MUZIEK, LETTEStKft Eft' UUftST. Tot directeur der muziek- en zang school tc Sueek is benoemd de heer P. Qaillard, muziekonderwijzer te 's llage. OEEICIKEUE UEKICairEft. De minister van financiën zal op 17 dezer geen audiëntie verleeneu. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f21,014,366,806 en bij de betaalmeesters. 1,192,353,44s Te zamen f22,206,720,25 De eerste kamer kwam gisteravond in korte zitting bijeen. Ontvangen waren eenige bescheiden. De kamer besloot heden te 11 uur de nog te behandelen begrootings- wet in de afdeelingen te onderzoeken en Vrijdag te 11 uur in behandeling te nemen het wetsontwerp, houdende verzekering van de toepassing van de bij het wetboek van strafvordering toegestane vrijheidsbene ming. Naar wij vernemen, is Dordrechts af gevaardigde ter tweede kamer, de heer mr. J. B. Van Oseubruggen, ernstig ongesteld, ten gevolge eener longontsteking, gepaard met hevige koorts. (D. C.) De arrondissements rechtbank te 's Hage veroordeelde den werkman, die een herber gier op het Groenewegje te 's Hage mishan delde, tot 21 dagen en den zoogenaamden colpoiteur voor de verloting ten behoeve van de VVeesidricbting te Neerbosch tot 4 maanden gevan enisstruf. Gemeld rechtscollege hield zich daarna bezig met het onderzoek an een:ge balda digheden, duor Scheveningsche visschers- knapen tegenover bewoners der iesidentie gepleegd. lu de eerste zaak stond terecht een twintig jarige vis cher, die in d< 11 laten a\ond van 26 December op den Scheveningschen weg nabij Hotel Promenade eene vigelante aan gehouden, een lantaarn daarvan stuk geslagen en den koetsier bedreigd had. Vertier had hij een paar kameraden, die hem trachten tegen te houden, eenige vuistslagen en stompen toegediend. Substituut Officier van justitie, mr. Ort, meende, dut niettegenstaande "beklaagde dt schade aan het rijtuig, welke buitendien niet zeer belangrijk was geweest, had vergoed, aan dergelijke baldadigheden, door het op- leggen van een niet al te lichte straf, ten spoedigste een einde moest worden gemaakt- Het zou toch, zeide Zijn Edel A ebt bare, uit de behandeling der volgende za..k blijken dat dit geval niet op zich zelf stond. Op dien grond vorderde spreker voor beklaagde 2 maanden gevangenisstraf. De zaak waarop bet Openbaar Ministerie doelde was die van twee beklaagden. De eerste was, tei wijl hij op 21 December jongst leden met drie makkers de geheele breedte van den hoogan weg nooJig had en het den voorbijgangers slzoo zeer laslig maakte, op verzoek van eene dame die daar met twee kindertjes wandelde, door den surmlieerenden boscbagent gewaarschuwd dat bij niemand overlast mocht aandoen. In stede van te gehoorzamen, was hij tegen den politieman ruw uitgevallen en had hem een slag in het aangezicht gegeven. De man der wet achtte het toen noodig hem te arresteeren, waartegen de tweede beklaagde zich had verzet en den agent zelf met een mes ge dreigd had. Beide beklaagden ontkenden hetgeen hun ten laste werd gelegd en beklaagden zich zelfs, dat de agent van politie hen geheel zonder eenige reden zeer rnw behandeld en geslagen had. Twee Scheveningsche vischvrouwen, door heu als getuigen a décharge opgeroepen, kwamen nog vertellen dat het: ^schandalig was zoo als meneer den agant die arme bloeien bad toeetaikeld, ze hadden toch beasch nies edaeu Substituut-Officier van Justitie mr. Ort. liet zich echter door het roerend tafereel dat de beide Scheveningsche moedertjes, mis schien geheel te goeder trouw, van den ,/on- barmhartigen" agent en de „doodonschuldige^ visscherszonen ophingen niet van zijn stuk brengen. Ilerinuerende aan hetgeen spreker ten opzichte van het aanstekelijke van die baldadigheid bad gezegd, reqnireerde Ziju Edel Achtbare voor den eerste beklaagde 21 dagen en voor den tweede 1 maand gevan genisstraf. De uitspraak is bepaald op Maandag aan staande. De bemanning van den Schevening schen logger VI. 88, welke gisteren voor den wal kwam en naar 't strand roeide, keerde gisteravond met de boot terug, maar be merkte, toen deze een eind in zee was, een lek in de boot. Gelukkig kon zij een ander ter reede van Scheveningen liggenden logger, VI. 95, met veel moeite bereiken. Deze bracht de bemanning naar haar bestemming. De verlaten lekke boot is later opgepikt, maar vele voor werpen van de bemanning der 88 gingen verloren. Een Grieksch bootsman, die sedert eenige jaren in die qualiteit op verschillende schépen voer en over enkele dagen weder van Rotterdam met een schip naar Indië zou vertrekken, kreeg deze week bericht van het overlijden zijns vaders, die een aan zienlijk vermogen aan zijn zoon naliet. De bootsman vertrok gisterenavond naar Grieken land, om ziju erfdeel in ontvangst te nemen, waarna hij weder hierheen zal terugkeereu. Jl. Zaterdagvoormiddag gaf de hoofd brievenbesteller aan bet postkantoor te Dord recht, J. F. een man van 37 jaren en vader van vijf kinderen, in opgewonden toestand den directeur van het postkantoor kennis dat hij enkele uren te voren, bij het verlaten van iiet kantoor, de onvoorzichtigheid had gehad den sleutel op zijn lessenaar te laten 8-eken, en dat daaruit tijdens zijne afwezig heid een bankbiljet van f6U en een van f 40 gestolen waren. Daar de man, ondanks de ernstige vermaningen van zijn chef om de waarheid te zeggen, bij zijne verklaring bleef volharden, deed de directeur daarvan mededeeling aan de politie. Onmiddellijk stelde deze een onderzoek in, hetwelk haar de zedelijke overtuiging gaf, dat F. het gansche verhaal had verzonnen, ten einde eigen oneerlijkheid te bedekken. Een ge streng verhoor leidie er toe dat hij voorde onomstootelijke bewijzen zijner scliuid zwichtte en eene volledige bekentenis aflegde. Belast met een deel der administratie van de aan de posterijen ter inkassecring gegeven wissels, had hij gedurende drie maanden van de ontvangen gelden van tijd tot tijd een ge deelte ingehouden, door het te doen voor komen of enkele wissels wareu uitgesteld. Wel had hij jiu en dan een deel der gelden terugbetaald, maar toch was ten slotte het tekort geslegen tot ruim f150. Geen kans ziende dit te dekken, daar hij de gelden had aangewend tot afdoening van schulden, had hij het leugenachtig verhaal verzonnen, hetwelk tot zijn val leidde. Naar wij vernemen heeft F. 's vader het ontvreemde bedrag terstond terugbetaald maar natuurlijk is tegen den ontrouwen ambtenaar proces-verbaal opgemaakt. Cl.) De heer J. J. Sinitb, directeur van het Postkantoor te Amsterdam herdacht gisteren den dag waarop hij voor 50 jaren een betrekking bij de posterij aanvaardde. Door de verschillende ambtenaren en be ambten werden den jubilaris blijken van hoogachting en vriendschap aangeboden, liet regende voorts voor den heer Smith brieven en telegrammen van gelukwensching. - De Amsterdainsche Sportclub heeft wegens den zorg wek kenden toestand des ko- nings de aangekondigde feesten en hardrij derijen uitgesteld. Woensdag a. s. vertrekt de heer De Salis met de rijders Pander en Jurrjens naar Hamburg, ten einde bij den grooten schaat- senwedstrijd de eer van Nederland *op te honden. Bij den schaatsenwedstrijd te Weenen om het meesterschap van Oostenrijk gehouden, heeft de Rus Von Panschin den Amerikaan Donoghue geslagen. De baan van 1600 m. werd door Vou Panschin afgelegd in 2 min. 57 sec. en door Donoghue in 2 min. 58 sec. m Vrijdagavond kwam te Meppel een rechercheur der Amsterdamscbe politie om onderzoek te doen naar den persoon, op wiens verzoek ten postkantore te Meppel een postwissel van f 2 was afgegeven, betaalbaar te Amsterdam, waarop dien dag aldaar door deDzelfden persoon f 250 was gevraagd, nadat alvorens de wissel de noodige veranderingen, ook van zegel, had ondergaan. Hij had even wel zijne maatregelen niet zoo goed genomen om den postambtenaar te kunnen verscbalkeu. Den rechercheur mocht het Zaterdag ge lukken den vermoedelijken dader van de gepleegde vervalsching te Hoogeveen aan te houden. Ter confrontatie is hij naar Amster dam vervoerd. Het volgende drama werd Vrijdagavond te Deventer afgespeeld. De schilder G. E, J. P. kwam dronken te huis. Hij wilde zijn 14 jar. zoon mishandelen die voor hem den trap afvluchtte. De vader wilde den jongen grijpen, doch viel toen over den trap, waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat hij Zaterdag aan de gevolgen overleed. Hij laat eene onverzorgde weduwe met negen kinderen na. Van heden af zullen de wegens bede larij of landlooperij veroordeelde personen niet meer naar Ommerschans, maar naar Veenhuizen worden gezonden, daar eerstge noemd gesticht zoo bevolkt is, dat niemaud meer aldaar kan worden gehuisvest. Het derde gesticht te Veenhuizen zal met de opnemiug belast worden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Bergen-op-Zoom van 14 dezer: Te Lepelstraat, onder deze gemeente, is eeu poging tot moord gepleegd. De aan leiding tot deze misdaad is het volgende. Zekere V. had in nauwe betrekking ge staan tot de zuster van een gep. militair van het O.-l. leger, T., een man van slecht allooi, en algemeen gevreesd in deze streken. Deze trad voor zijne zuster in het strijdperk, toen zij het leven schonk aan een kind, en eischle van V. dat hij zijne zuster zou huwen. V. weigerde zulks, na hiertoe eenige malen door T. aangemaand te zijn, waarbij deze bedreigiugen deed hooren. Gisteren gaf T. gevolg aan zijne bedreigingen, en schoot den verleider van zijne zuster neer. Het geweer was met gauzenhagel geladeu, waarvan verscheidene korrels doordrongen in de longen. De getroffene verkeert iD zeer zorgwekkeudeu toestand. De maréebanssée arresteerde T. in zijne woning, vanwaar hij overgebracht werd naar de gevangenis te Breda. De misdaad werd in het dorp g 'pleegd juist bij het uitgaan der kerk. Uit Loon op Zand wordt geschreven: Vrijdag werd M. Van Leeuwen, een man met een veel bewogen leven achter zich, ten grave gebracht. De overledene bereikte den eerbiedwaardigen leeftijd van 95 jaar. Altijd nog was hij kras Ier been; alleen den laat ste» tijd was hij genoodzaakt het bed te houden. Ruim 60 jaren sierde hem het eere- teeken van „Broeder van den Nederlandschen Leeuw' en genoot hij het daaraan verbonden jaargeld. Deze onderscheiding had hij ver diend door zijn moedig gedrag tijdens den opstaud van België. Koning Willam 1 ver eerde hem zelfs met een bezoek, toen hij zwaar gewond op ziju ziekbed gekluisterd lag. Op zeventigjarige:! leeftijd bluschte de moedige giijsaard nog eeu brand in de spits van onzen hoogen toren, die door den biikst-m getroffen was, waarvoor hij dan ook eene berinneringsinedaille heeft ontvangen; vóór twee jaren genoot hij het zeldzame voorrecht zijn zestig jarig huwelijksfeest te vieren. E ft 66Hft In eeu bierhuis te Sboreditch werden drie mannen gearresteerd, verdacht van in braak en poging tot moord. Men herinnert zich dat verleden Dinsdag dan zoon van een eigenaar te Muswell-hill, Londen, zeer ge vaarlijk gewond werd door een inbreker, dien hij getracht had te vatten. MIt lXU Si, De senaat heeft de voordracht aange nomen, waarbij de wettelijke bepalingen op de faillissementen aan eene herziening worden onderworpen. Deze wet is belangrijk, omdat men door haar in staat wordt gesteld tot eene gerechtelijke liquidatie der Panama kanaal maatschappij over te gaan, met vermijding eener failietverklaring. Het was den commissaris van politie te Asuières ter oore gekomen, dat eene valsche muntersbende zich in verscheidene villa's in de rue de Bócon en de kade der Seine gevestigd was. Deze villa's worden des zomers verhuurd aan Parijzenaars. In het algemeen staan zij des winters ledig en hun weinig eischende eigenaren verhuren dezen aan den eerstko- menden man. Zoo hadden een Rus, met eene vmp™ twee kinderen, een Spaansch huisgezin en eene Mexicaansche familie eenige dezer villa's betrokken. Al deze personen leefden van kwade prak tijken en verkochten de meubels en de pendules, welke de eigenaren ter versiering hadden laten staan. In het maken van valsch geld hadden zij zulk eene hoogte bereikt, dat de door hen gefabriceerde muntstukken het voorkomen en den klank vaD echte stukken hadden. Maar het feit, dat de aandacht op deze vreemdelingen vestigde, getuigde van onge hoorde brutaliteit. Een der personen, zich Montroff noemende, maakte voortdurend het hof aan eene jonge rijke dame, wonende in de roe de Bécon. Montroff wilde een grooten slag beproeven. Hij klom over den muur van den tuin der villa, waar de dame woonde, en drong met behulp van een ladder, na met eeo diamant een ruit uitgesneden te hebben, de eerste verdieping binnen, zonder de dame wakker te maken. Toen deze de oogen opende, herkende zij Montroff, die haar eene eeuwige liefde zwoer; maar zij, haar koelbloedigheid niet verliezende, greep eeu revolver, waar mede zij e op du Rus aanlegde. Deze zeide „mik op mijn hart!" maar de dame vuurde het wapen m de lucht af om de aandacht der buren te wekken, Montroff maakte zich uit de voeten en is niet meer gezien, evenmin als de Spaansche en Mexikaansche buisgezinnen. I PAS JE. Aan de lndépendance wordt uit Madrid geseind, dat de Spaansche gezanten te ParijB en Londen, daartoe in staat gesteld door inlichtingen van de Fransche en Engelsche politie, aan hunne regeeriag het bestaan hebben medegedeeld van eene uitgebreide, door Ruiz Zorilla gesmede zamenzweriug. Zorilla had voor eenige weken Parijs verlaten om naar Londen te vertrekken, waar hij zich naar Ferrol zou inschepen met een aantal uitgewekenen. Bij hnune aankomst aldaar zou de revolutionaire beweging ouder het garnizoen dier stad, alsook onder de be zetting van andere plaatsen, uitbarsten. Doch nu de overheid gewaarschuwd was, heeft men de vereischte voorzorgen kunnen nemen, en daar Zorilla hiervan de lucht had gekregen, heeft hij voorshands van zijne onderneming afgezien en is onverhoeds te Parijs teruggekeerd. De correspondent meldt verder aan zijn blad, dat de Fransche regeering

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2