I III n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e t c 4'(hi r vi h i verse iiij lit dadelijks, behalve o 'L o 11- en Feestdagen. k 0 S B E M E I T I'rijs Per Summer tü IVfK. Zaterdag 12 Januari 1889. k O V E B T E B T I E B J Bureel: ScheepmaRerssteeg 6. Uitgevers; Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. -j Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per .3 maanden l.ttO. 202'- Jaargang. Van 1ti regels0.90. Elke regel ineer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. S ta ds- II er i e li ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leve ranciers, werkbazen, enz. welke over htt af- geloopeu jaar 1888 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, uiterlijk vóóruit0. Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie (af- deeling financien) in te leveren. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 5 Januari 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van helangheb, benden, dat ingevolge art. 2 der Verordening- regelende de invordering der plaatselijke belas ling op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór ol'op den Sleten Januari a. s. bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk Ingevuld en door den aangever on- derleekend biljet en dat bedoelde inschrijvings- biljetten voor bet dienstjaar 1889 kosteloos lén kantore van den Gemeente ontvanger ver krijgbaar zijn. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEllburgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiuen 4 Januari 1889. LEIDEN, 11 Januari. Door de commissie voor de artsexamens zijn in hare hedenmiddag alhier gehouder zitting tot arts bevorderd de heeren A. II Van der Weerd en D. K. Munting en is voor hel eerste gedeelte toegelaten de heer C. H. L. Baelde. Heden werd voor den boogen raad de eed als advocaat en procureur afgelegd door den lieer Mr. L. Offerhaus, alhier. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank te 's Gravenhage is aan den heer Abraham Francken Jr., op diens verzoek, eervol ontslag verleend als deurwaarder bij bet kantongerecht alhier, met ingang van 15 Januari a. s. De Bijlage tot de handelingen van de Maatschappij der Nederlandscbe Letterkunde over het jaar 1888 bevat de volgende levens berichten der afgestorven medeleden der maatschappij R. C. 11. Romer, door J. C. Van Slee; L. Pb. C. Van den Bergh, door dr. R. Fruin; mr. Lucas Oldenhuis Gratama, door mr. M. Oldenbuis Gratama; mr. S. J. E. ltau, door J. R. Steinmetz; F. L. A. De Jagher, door F. Smit Kleine; K. J. F. C. Kueppelhout van Sterkenburg, door dr. W. N. Du Rieu. Maandagavond 14 Januari a. s. zal de kleedermakersvereeniging „Eendracht door Vriendschap" alhier haar 20jarig bestaan vieren, in 't café Vondelhoven, alhier. De feestviering zal o. m. bestaan uit een buiten gewone tooneelvoorstelling door het Neder- landsch looneelgezelschap van den schouw burg „Delegentia" te Alkmaar, directie gebr. B. A. Wij lack er. Hedenochtend heeft in bet pand Breê- straat n°. 156 alhier een schoorsteenbrand plaats gehad, die bijtijds door de politie kon worden gc-bluscht. DEFICIEELE ESEIULSITEt. Door Z. M. is aan den voor deu dienst in Ned-Indië bestemden soldaat 4. A. Uagmaun, van het kol. werfdepot, ver gunning verleend tot hel dragen van de heriniieringsmedaille voor het deelnemen aan de Frausche expeditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. is benoemd: tot burge meester van Nieuwerkeik a/d IJsel, J. E. Van Voorlhuyseu, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Udenhout, J. Van Iersel, en tot burgemeester van Loon op Zand, P. Van Dorlmond Gz. Door Z. M. is benoemd tot commies der posterijen 4e kl. J. Birekenhauer, thans sum. der posterijen. Door Z. M. is den luit. ter zee 2e kl. G. II. Pfeiffer, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsge breken, voor den tijd van vijf jaren op pen sioen gesteld, onder toekenning van een pen sioen van föOU 'sjaars, en voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keer kringen, eene verhoogiug van pensioen van f225 'sjaars, De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in het hand- en rechtlijnig teekeuen aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle. Jaar wedde f 1500. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen ie komen, gelieven zich vóór 26 Januari e. k. aan te melden hij den in specteur vaii het middelbaar ouderwijs, dr. W. B. J. Van Byk, te 's Gravenhage. Het verslag over het onderzoek in de afdeeliugeu der tweede kamer van de wets- voordracht tegen knoeierijen in den boter- handel is opgemaakt en zal weldra verschijnen. De bedoeling is, dit voor dien handel zoo belangrijke onderwerp tijdens het samenblij ven der kamer na het thans loopende recès tot afdoeniug te brengen. Naar men verneemt is de zaak van het opperbevelhebberschap in oorlogstijd zóódanig geregeld, dat de minister van oorlog zelf het opperbevel zal op zich nemen. Nader verneemt men, dat aan het de partement van koloniën als vast ambtenaar belast met de zendiugsaangelegenheden, ge plaatst zal worden de heer J. F. Niks, laat stelijk hulpprediker op Timor. Sedert eeuigen tijd is ter opleiding voor het corps diplomatique aan het depar tement van buileulandsche zaken werkzaam gesteld baron Sirtema van Grovestius. Naar wij vernemen, zal de directeur van openbare werken in Ned.-liidië, de heer H. L. Janssen van Raaij, zijn pensioen aan vragen, en in April a. s. voorgoed naar Ne derland terugkeeren. (N. R. Cl.) Men schrijft aan het Vad. Het bericht van de evacuatie wegens beri beri van den kapt. 'I'. W. J. Buijs van Atjeh, kunnen wij tot ons genoegen stellig tegenspreken. De kapt. Buijs bevindt zich, na zeer langen tijd, en met zeer veel onder scheiding, te Atjeh geweest te zijn, thans gezond en wel te Buitenzorg, waarheen hij van Atjeh werd overgeplaatst eu dus niet geëvacueerd. De raadkamer vau het gerechtshof te t 's Gravenhage heelt goedgekeuid de beschik king van de rechtbank aldaar, waarbij de gep. lnit.-kol. "Veretege, ter zake van het geschrift tegen den heer De Roeheinont, naar de terechtzitting van laatstgemeld rechts college is verwezen. De advocaat mr. W. Van Rossem Rz. zal in de zaak van den gep. lnit.-kol. Ver- stege als diens verdediger optreden. Gisteren stond voor de arroudissements rechtbank te 's Hage terecht zekere P. v. D. uit Leiden, die was aangeklaagd wegens het helen van gestolen goed, in casu tabak, doch de man kwam niet of liever kwam te laat, waarom het O. M. verstek vroeg en ver kreeg en de zaak buiten de tegenwoordigheid van den beklaagde behandeld werd. Drie maanden gevangenisstraf eischte de officier van justitie, nadat door de verklaring van getuigen bewezen was, dat de delinquent wist, dat de tabak gestolen was, toen hij ze kocht. Een van de getuigen in deze zaak ver wisselde daarop zijne plaats in de getuigen bank met die op het gevreesde kleine bankje, waarop zich naast hem nog een andere Lei- deuaar nederzette, om zich te verantwoorden over de tegen de beide heeren ingebrachte aanklacht van gewelddadig verzet tegen be dienende beambten in de uitoefening van hunne functie. Op 25 November namelijk hadden zij getracht een Leidsche juffer, die in beschonken toestand al9 een dwijl in de goot had gelegen en heel wat spectakel maakte, toen een paar dienaren van de heilige Hermandad haar naar een plaats wilden brengen waar zij liever niet wezen wilde aan de handen van de „dienders" te ontrokken. Het O. M. maakte in requisitoir onder scheid tusschen de beide beklaagden en wel omdat de een gunstig, de andere zeer on gunstig te Leiden bekend staat. Voor den gunstig bekende, den warmoezier H. eischte liet lü dagen, voor den ongunstig bekende die op het oogenblik nog eene hem in November wegens diefstal opgelegde straf ondergaat 21 dagen gevangenisstraf. De volgende beklaagde die voor de recht bank verscheen was een ruim 50-jarige visscber uit Katwijk, die ook al den neus in andermans zaken had gestoken, even als zijn beide voorgangers. Hij had namelijk op 22 Juni, toen de deurwaarder bij de plaatselijke FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van 162). „Ik geloof en hoop, dat in 't testament niet bizouder veel veranderd is," ging mr. Bond voort, „De kolonel heeft u zeer lief gehad en heeft zeker geen verande- ring gemaakt die op uw nersoon betrek king heeft." „Daarvan beu ik overtuigd," antwoordde Constance, wier zelfbelieerschiug haar won derwel bij bleef. „Waar is mr.jjLeith?" „Hij is nog niet van 't kerkhof terug gekeerd. Hij begeleidt miss Ellen." Dal scheen een slecht voorteeken. Con stance merkte honend aan: „O ja, een oude kennis van u! We moeten zeker op hem wachten?" „Ik deuk 't wel," antwoordde mr. Boud. Een kwartier later kwam 't rijtuig aan. Mr. Bond ontving den jongen advocaat aan de deur en voerde hem in de bibliotheek waar Constance was. „Wat beteekent dit gerucht omtrent een nieuw testament?" riep zij, zoodra zij bin nen kwamen. „Ik geloof mr. Bond niet, mijn echtgenoot heeft bij ons huwelijk zijn testament gemaakt." „Pardon, mevrouw," antwoordde Leitli beleefd, „kolonel Dufart kwam den morgen voor zijn dood op mijn bureau en heeft daar over zijne bezittingen beschikt. Ik heb zelf 't testament opgemaakt eu de erflater en de getuigen hebben 't ouder- teekend. Ik ben beden naar Beach-Hall gekomen om 't voor te lezen. Gij kuut onmogelijk aan de echtheid twijfelen." Zonder te antwoorden begaf Constance zich in de woonkamer, waar een groot aantal vrienden eu keunissen uit de na buurschap, door nieuwsgierigheid gedreven, achter gebleven waren. In een hoek ont waarde zij miss Edith en Ellen. Niettegen staande al hare zelfbeheersching, kou zij niet nalaten de laatste een vijandigeu blik toe te werpen. Zich in alle statigheid nederzettende, was zij op 't ergste voor bereid. Leith haalde een groot blad beschreven papier Ie voorschijn, ontvouwde het en las met luider stem het volgende: „lk, Richard Dufart, nog in 't volle bezit vau mijne gezondheid en vermogens, maak iiier mijne laatste beschikkingen, en verklaar dit testament als alléén geldig en alle andere beschikkingen van onwaarde." Nu volgden eenige legaten aan vrienden en dienstboden, eu de volgende paragraaf ver maakte het onder den naaai van Beach- Hall bekende buitengoed aan Ellen Grey Harmon, de dochter van zijn ouden vriend Philip Harmon. Zijne overige bezittingen, waaruit die ook mochten bestaan, moesten gelijk gedeeld worden tusschen genoemde Ellen Grey Harmon en de weduwe van den erflater, Constance Dufavt-Norlk. Op deze plaats stond woordelijk in 't teslamenl „Genoemd legaat komt haar toe als wedu- wengoed eu bevredigt alle aanspraken van haar kant op mijne bezittingen." Een paar minuten lang heerschte 't diep ste stilzwijgen, toen konden de toehoorders niet nalaten fluisterend hunne opmerkingen te maken. Ellen was als versteend; zij had niet 't minste vermoed van 't geen er komen zou. Conslauce Dufart was lang zamerhand vaalbleek geworden. Beach-Hall eu de helft van 't overige vermogen waren haar ontnomen en aan hare vijandin ge geven't Was onverdragelijkZij stond op eu als eene spookachtige verschijning in lange zwarte kleederen gehuld, trad zij op Ellen toe. Hare lichtbruine oogen fonkel den en zij siste woedend: „Gij hebt over wonnen! nog in 't laatste oogenblik zijt gij inij te slim af geweest." Als eene koningin uit een treurspel wendde zij haar den rug toe eu verliet 't vertrek om zich naar hare eigene kamer te begeven. Robert Leith trad vooruit, bood Ellen de hand eu zeide met vriendelijken ernst: „Ik weosch u geluk!" Miss Edith kuste 'tjonge meisje eu riep vroolijk: „Nu zijt ge onder uw eigen dak en behoeft niet voor den dag van morgen te zorgenGod zegene deu man iu zijn graf. Ik was er vau overtuigd, dat hij wel voor u zorgen zon." Vele handen werden Ellen aangeboden eu zij hoorde vriendelijke woorden vau alle kanten. Langzamerhand begonnen de gasten zich te verwijderen en de erfgename bleef met Robert eu Edith Leith alleen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1