NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IJ e t e U u r a ut vers c li ij ut dagelijks* behalve op Zou- en Feestdage u. ADVERTENTIE K: Donderdag 10 Januari 1889? N°. 8. 202» jaargang, Uitgevers; Gebroeders Muré. VI1' Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. BINS EN LANDSPAK BERICHTEN. ABÖiilEiEiï: Vooi Leiden, per 3 maandenl.'.ï. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per SsHisoser 10 Out. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsvcrslag van Donderdag 20 December 1888. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 268 214 der Ingekomen Stukken ver zonden. Sta erie,li tets. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN llcracn (Ie openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot liet doen van aangifte loor de Nationale Militie, in de maand Januari 1889, voor lien die op ,|en j.ien Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in liet aar 1870, alsmede voor lien die eerst na het in treden van Imn 19"" jaar, doch vóór het volbrengen van lion 20'", ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 15.1'», den 22»"° en den 295tón December 1888; Brengen ter algemeenc kennis dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, opMaanJag 7 Januari, voorde bewoners vande wijken 1,11 en III, op Dinsdag 8» IV en V, op Woensdag 9» VI, op Donderdag 10 dm» op Vrijdag 11 a o a VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorle-aklendie de belangheb benden bij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, hehooren over te ieggendagelijks, de Zondag uitgezonderd zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- deeiing Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor itcn, die hier niet zijn geboren aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant cn bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester cn Wethouder! voornoemd. DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Januari 1889. LEIDEN, 9 Januari. Aan den door de Rotterdamsche scherm- vereeniging Arena den 12den en 13den Januari a. s. te boaden nationalen wedstrijd op de wapenen zal ook worden deelgenomen door de Leidsche gymnastiek- en schermver- eeniging Sparta. üe bevolking der gemeente Zoeter woude bestond op 31 December 1887 uit 2246 mannelijke en 2394 vrouwelijke personen. In het jaar 1888 werden in die gemeente geboren 91 jongens en 76 meisjes, vestigden zich 309 mannen en 386 vrouwen, overleden 44 van het manuelijke en 46 van het vrou welijke geslacht en vertrokken 263 mannen en 311 vrouwen, zoodat de bevolking is toegenomen en op 31 December 1888 bestoud uit 2339 mannelijke en 2499 vrouwelijke personen, te zamen uit 4848 zielen. Er werdtn voorts 34 huwelijken gesloten. SIEEIUIEELE BEBIitlTEV. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Sappemeer, A. C. L. L. Spruyt, candidal, t- notaris te Capelle. Door Z. M. zijn benoemd tot griffier: bij het kantongerecht te Zaandam mr. J. 0. Sasse, thans griffier bij het kantonge recht te Almeloo, bij het kantongerecht te Almeloo mr. W. A. H. Von Heyden, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Almeloo. Door Z. M. is, met ingang van 1 Fe bruari 1889, 1°. aan den luit.-kol. N. Schel- tema, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekkiug van militie-com missaris in het tweede militiedistrict van Zuidholland, en 2°. tot militie-commissaris in het tweede militiedistrict van Zuidhol land benoemd, de gepensionneerde majoor vau bet leger in Oost-Iniliê C. A. E. Neeb. Door Z. M. is, ingaande 1 April 1889: aan jhr. R. Schuurbeque Boeye, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als be taalmeester te Utrecht, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen eD behoudens aanspraak op pensioen; zijn benoemd tot betaalmeester: te Utrecht, jhr. G. J. M. Bowier, thans betaalmeester te Leeuwarden; tc Leeuwarden J. J. Paehlig, thans belaalm. te Alkmaarte Almeloo, J. Ph. baron Van Ittersuin, tliaus sum. bij den dienst van 's rijks schatkist. FEU ILL ETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 160). Toen zij naar haar rijtuig ging, vond zij mr. Bondden advocaat van Black- haveu, aan de trap leunend. Hij was naar Beach-Hall gekomen om 't testament te lezen, 't Hart der weduwe klopte met stille vroolijkheidvoelde zij eenige gewetens- knaging, zij verstikte die dadelijk door t beeld van de toekomstdie zij zich in de schoonste kleuren voortooverde. Ook had de vrees geen deel aan haar berouw, want niemand dan kolonel Dufart's weduwe kon ooit weten op welke wijze hij ge storven was. In 't ergste geval had zij zich vergist en te veel van 'l slaapmiddel gegeven. De knapste en nauwkeurigste mensch kon zulk een fout begaan, zonder daarvoor verantwoordelijk gesteld te worden. Robert Leith geleidde Ellen naar een rijtuig en hielp toen zijne zuster, die zich naast 't jonge meisje neerzette. Zij volg den den doode naar zijn laatste woning. Er werd geen woord gesproken, terwijl 't rijtuig langzaam door de laan naar den zandigen weg aan 't strand reed. 't Kerk hof lag ongeveer twee mijlen van Beach- llall verwijderd op een heuvel, met 't uit zicht op de zee, en door een gewelf van klimop ging de trein langzaam naar 't open graf. Asch tot asch, stof lot stof. De na middagzon scheen helder alsof er iets vroolijks, niet iets treurige plaats had. Ellen bleef, niettegenstaande den scherpen wind die uit zee woei, bij 't graf staan. Leith ondersteunde haar. Miss Edith wachtte geduldig in 't rijtuig. De treuren den waren langzamerhand vertrokken en de zon begon reeds onder te gaan en nog stond Ellen aan 't graf. Plotseling wendde zij zich tot Robert en verzocht: „Laat mij een oogenblikje alleen." Robert ging terug naar 't rijtuig, dat op eeDigen afstand stond. Ellen viel naast den grafheuvel op de knieën en snikte, terwijl zij 't gelaat in de handen verborg. Wat was 't, dat haar uit haar over peinzing deed ontwaken. Zij hoorde Door Z. M. is in aetieven dienst her steld, en wel bij het reg. greu. en jagers, de 1ste luit. op non activiteit jhr. P. G. Siberg, van het wapen der inf. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de bij het leger in Oost-ludië gedeta cheerde kapitein T. W. J. Buijs met beri beri uit Atjeh is geëvacueerd. De heer J. Van Bnttiugha Wichers deelt in de Sport mede, dat het bestuur van den Nederlandschen schaatsenrijdersbond heeft besloten om bij de hardrijderijen te Heerenveen, behalve den internationalen wed strijd voor liefhebbers en dien voor rijders van beroep, beide op eeue baan van 1 Eng mijl lang, nog eene internationale hardrijderij van Eng. mijl (pl. m. 402 meters) voor schaatsenrijders van beroep uit te schrijven. Het doel van dezen wedstrijd is den moed der Nederlandsche hardrijders op te wekken en hen langzamerhand bekwaam te maken voor het rijden op een laugeren afstand dan voor onze nationale hardrijderijen algemeen wordt aangenomen. Mocht toch deze wed strijd aan het doel beantwoorden, dan zal in de volgende jaren de afstand telkens met 200 meters of meer worden vergroot. Het bestuur heeft echter gemeend het reglement, hetwelk in Friesland van kracht is bij de hardrijderijen op 160 meters, geheel te moeten wijzigen. Het acht de bepaling dat men zijn tegenstauder zoowel met tegeu- wiud als voorwind moet afrijden niet goed. Het doel eener hardrijderij: te zien wie de snelste rijder is, wordt met één rit vol komen bereikt. Voorts geeft het rijden met voorwind geen zuiveren maatstaf voor de snelheid van een schaatsenrijder en bovendien heeft het vereischte van twee ritten, indien de wind zijwaarts komt, geen zin. Daarom acht het bestuur één rit met tegenwind of, als de weersgesteldheid het medebrengt, met den wind op zijde voldoende. Vervolgens besloot het bestuur, daar te Heerenveen over voldoende ruimte beschikt kan worden, niet zooals thans twee, maar meerdere rijdeis voorloopigdrie tegelijk te laten afrijden. Door deze wijzigingen in het tot nu toe geldende reglement wordt het aantal ritten belangrijk verminderd. Onder het Friesche reglement moeten de prijswinners bij eene hardrijderij, waaraan b. v. 64 personen deelnemen, behalve de kampritten, 12maal rijden. Onder het nieuwe reglement is het aantal ritten voor hen slechts 4. Kampritten toch zullen bij eene partij van 3 rijders zeldzaam voorkomen. Deze vermindering van het aantal ritten biedt verschillende voordeelen aan. De wed strijd dunrt dan niet meer uren lang en het publiek wordt niet ongeduldig, noch verveelt zich. De rijders worden voorts niet afge beuld, waardoor de voornaamste reden vervalt voor „handeling voor gemeene rekening", de afspraak om dezen of genen mededinger te laten winnen. Geen sterveling kan immers gedurende zooveel ritten, als onder het tot nu toe vigeerende reglement van de mede dingers gevorderd worden, steeds zeer snel rijden. Drie personen worden het ook nooit zoo spoedig over eene negotie eens als twee. Ten behoeve van de garnizoens-bakkerij te Utrecht is door den minister van oorlog toegewezen aan H. H. Van Waveren, te Hillegom, de levering van 200 hectoliter roode tarwe, f 7,09 en 600 hectoliter witte tarwe, k 7,35 per hectoliter, wegende res pectievelijk 77 en 76 kilogram. Zaterdag is de nieuwelinge uitgevaar digde gemeenteverordening te Wassenaar omtrent het rijden met hondenkarren in werking getreden. Terwijl het gebruik dier karren gedurende vele jaren verboden was, is het thans weder geoorloofd. Inzonderheid de Yalkenburgsche en Rijnsburgsche groente handelaars zijn hiermede zeer gebaat. Men verneemt dat de gep. luit.-kol. v/h O. I. leger Verstege, bij het gerechts hof in verzet is gekomen tegen het bevel van de rechtbank te 's Hage, waarbij zijne zaak, aangebracht op aanklacht van den gep. luit.-kol. De Rochemont, naar de openbare terechtzitting vbd de rechtbank is verwezen. (IV. R. Ct.) Dinsdagmiddag omstreeks 1 unr ont stond er brand bij den landbouwer Oostrom te Haastrecht. De hooiberg en woning lagen zeer spoedig in de asch. Het vee en een gedeelte der meubelen zijn gered. De brand ontstond bet eerst in den berg; schreden op 't korte gras en een gelnid alsof iemand heesch ademhaalde. Zij zag op en ontwaarde een in een langen mantel gehulden man, die tan den voet van 't graf stond. De breede rand van zijn hoed overschaduwde een bleek gelaat, welks trekken verwrongen waren en welks oogen glinsterden, toen zij die van Ellen ont moetten. Droomde zij? Was deze donkere gestalte, naast den grafheuvel, een levend wezen of een droombeeld? Vóór zij de vraag beantwoorden kon, hoorde zij de schelle stem van miss Edith uit 't ge boomte in de nabijheid, en snel terugwij kend, verdween de verschijning in de dichte struiken, alsof de aarde haar verzwolgen had. Over 't graf heen volgde Ellen het spoor van de verschijning en riep luid „Gerald Fortes I" Geen stem antwoordde; de wind deed 8lechls de hoornen schudden en terwijl Ellen's blik de gestalte van den rechter zocht, trad Robert Leith op haar toe. hHebt gij geroepen?" vroeg hij. z/Neeu," antwoordde Ellen, terwijl zij begon te beven. Hij legde haar hand op zijn arm en zeide: „Kom nu, gij beeft van koude; 't zou u den dood kunnen doen. Edith is zoo bezorgd om u, kom nu. Ik kan niet toe staan, dat ge hier nog langer blijft." Bevend over al haar leden, hoewel niet van koude, maar van schrik, hield Ellen zich aan Robert vast en stamelde: „Ik heb een geest gezien." Op Robert's on- geloovigen blik zeide zij: „Wezenlijk, ik heb den geest van Gerald Fortes gezien, zooals men zegt dat een geest verschijnt wanneer iemand sterft. Ginder in de struiken is bij verdwenen. Of zou 't mijn vijand zelf geweest zijn?" Zonder iets te antwoordendrong Leith in de aangewezen struiken, zonder echter eenig levend wezen gewaar te worden. Hij zag niets dan graven en grafsteenen en hoewel hij den geheelen omtrek doorzocht, gelukte 't hem niet, ergens een spoor van Fortes of van zijn geest te outdekken. „Ik geloof, dat uwe zenuwen u be drogen hebben," zeide hij tot Ellen terug- keerend. „Wees gerust, er is niemand te zien." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1