NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 S E fi E 11 Prijs per Summer 10 {Ynf. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Dinsdag 8 Januari 1889. !fJ. 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. VH» Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. idsche Courant «mi ra sit verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- en F eest da gen. Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.35. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. ADVERTEIITIEN: 0.90. jjlke rffgei meer0.15. Sroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 203» Jaargang. tads-Berichten BURGEMEESTER ES WETHOUDERS tak LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1889, voor lien die op den l8tcn Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1870, alsmede voor hen die eerst na het in treden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 208te, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 15den, den 228len en den 299ten December 1888; Brengen ter algemeene kennis dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tol des na middags 3 uren, op Maandag 7 Januari, voorde bewoners van de wijken 1,11 en III, op Dinsdag 8» u IV en V, op Woensdag 9» VI, op Donderdag 10 op Vrijdag 11 VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-aktendie de belangheb benden hij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, behooren over te leguen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te "verkrijgen ter secretarie dezer gemeente ^ar- decling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren aanvrage Ier verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE RANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Januari 1889. HER-IJ 114. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS YAN LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Ho)land, van den 10den December 1888, n°. 11/1 Provinciaalblad n®. 80), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten cn ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie voor het jaar 1889; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wel van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 37), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijode maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheeken wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 8, 9, 10 cn 11 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 15 en 16 Januaii, voor wijk II, op den 17 en 18 Januari, voor wijk III. op den 22, 23, 24 en 25 Januari, voor wijk IV, op den 29, 30 en 31 Januari en 1 en 5 Februari, voor wijk V, op den 6, 7, 8, 12 en 13 Februari, voor wijk VI, op den 14, 15, 19, 20, 21,22, 26, 27 en 28 Februari, voor wijk VII, op den 1, 5, 6, 7, 8, 12 en 13 Maart voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 14, 15, 19, 20, 21 cn 22 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnhereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, II, IV en V, op den 26, 27 en 28 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 29 Maart, 2 cn 3 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 nren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 27 April, 17 en 18 Mei, 7, 8, 28, en 29 Juni. 19 en 20 Juli en 9 en 10 Augustus van des morgens 9 lot des namiddags 3 urenen wijders na den 23cn Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen f». dat tij .eipllUI). CIJII ulli.nu ...«1^.1 gv.U.iv.uuV,.. behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen b. dal zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsteü October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebrniken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- cischtc stempelmerken, volgens art. 29 der bo- \enaangehaalde wet, verboden en strafbaar isen d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vaudenl5den November 1888, de letter Z, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- inerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantooi merk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden,den 4 Januari 1889. E. KIST, Secretaris. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGEL8CH, 158). Door 't gewoel heen baanden zij zich een weg naar den wagen. Ellen zette zich naast miss Edith. De klok luidde; de locomotief floot en de menschen liepen verward door elka&r. Ellen, die aan 't venster zat, keek verstrooid naar 't per ron. Daar meende zij een bekende hooge gestalte in 't gewoel te zien. Krampachtig vatte zij Edith's arm. „Wat is er, kind?" vroeg de oude dame. „Ik zag iemand, die veel op.... op mr. Fortes geleek, bij die menigte," fluis terde Ellen. Edith keek in de aangewezen richting, zonder echter den persoon te ziendie Ellen zoozeer had doen schrikken. Zij ant woordde geruststellend„Gij zijt een weinig zenuwachtig, mijn lieve kind. De rechter is hoogstwaarschijnlijk hier op 't oogenblik vele mijlen van daan. Een sluier bedriegt wel eens, en door zalk een dichten, als gij draagt, zou ik op dien afstand Robert zelfs niet herkennen." Angstig blikte. Ellen naar 't perion maar ze zag de gestalte, die haar zoozeer had doen schrikken, niet terug. Robert Leith, die zich op eenigen af stand van de dames neergezet hadhad 't gesprek niet gehoord. Steunende en blazend zette de locomotief zich in beweging en de trein verliet 't perron. 't Was schoon weêr en een zacht zuide windje kondigde de naderende lente aan. De trein vloog voorbij bruine veldenkleine en groote dorpen, altijd meer zeewaarts. Miss Edith was zoo vriendelijk te zwijgen en Ellen met hare gedachten alleen te laten. Deze waren zeer treurig. Zij staarde naar buiten in 't helle zonlicht. En toch hoe donker scheen haar alles. Ongemerkt gleed haar reischtascbje van haar schoot op den grond; in haar pijnlijke gedachten verzonken, vermoedde zij niet, dat haar schat ongemerkt aan haar voeten lag. Na een uur was de trein Blackhaven genaderd. Edith legde haar hand op Ellen's arm, en deze uit haar sombere gepeinzen opschrik- Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 10 Jan. 1889, des namiddags tc twee uren. Onderwerpen: 1°. Verzoek van Mr. J. S. D. Van Doorn, om ontslag als Secretaris van Curatoren van het Gymnasium. (262) 2". Benoeming van een Secretaris van Cu ratoren van het Gymnasium. (262) 3°. Idem van drie derde onderwijzeressen aan de Leerschool. (266) 4°. Idem van een Ieeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (268) 5°. Voorstel tot definitieve benoeming van den lijdclijken Ieeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium. (274) 6". Suppletoire. staat van begrooting, dienst 1888. (264 en 273) 7°. Verzoek van A. en A. II. Romer, ooi twee bruggen te leggen over de Zoe- terwoudsche Singelsloot. (265) 8°. Idem van G. Hylkema, om een brug te leggen over de sloot langs den Haar lemmerweg. (26S) 9°. Idem als voren van J. J. Muller. (265) 10'. Idem van W. J. Arriëns, om terugbe taling van schoolgeld, lager onderwijs. (269) daarbij bedoelde zuilen. (270) 12'. Voorstel strekkende om niet over tc gaan tot de heffing van schoolgeld op de Kweekschool voor onderwijzers. (263) LEIDEN, 7 Januari. Toestand des Konings. Het officieel bulletin in de Staatscourant van 6/7 dezer luidt aldus: Volgens verklaring van de geneesheeren des koniugs heeft Zijne Majesteit de laatste weken meer last gehad van zijn chronisch lijden. De spijsverteering is in intensiteit achter uitgegaan, waardoor de bloedmaking minder gunstig is. De krachten van den hoogen lijder nemen in den laatsten tijd niet toe. Uit 's-Gtavenhage wordt van gisteren ge meld, dat de toestand des konings nagenoeg dezelfde is. Van het Loo wordt aan de N. R. Cl. ge meld De toestand des konings is wel weder minder guustig, doch schijnt toch niet bepaald zorgwekkend te zijn, daar hier niets bekend is van een vervroegd bezoek van dr. Vink- huijzen, die geregeld des Dinsdags hier komt. Aan het postkantoor Leiden, en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende het 4e kwartaal 1888 bij da Rijkspostspaarbank ingelegd f 35421.82. Terugbetaald f29932.17. Het laatste doot dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4366. Het postkantoor Noordwijkingelegd f 1663.21. Terugbetaald f 1656.10. Het laatste boekje n°. 1Ö0. Het postkantoor Warmondingelegd f 1194.64. Terugbetaald f 651.82. Het laatste boekje n°. 130. Het postkantoor Wassenaar Ingelegd f 3384.55. Terugbetaald f 1413.64. Het laatste boekje n°. 188. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 40.—, ƒ20.50, 4.30, en ƒ2.10. laagste ƒ40.—, ƒ20.50 ƒ4.20 en f 2.10. Konden we in een onzer vorige num mers Schriiven dat het nfaplnnnpn inar »nn- owiotitr" UnnHori ei nnr nn7f» opmo0-*- was doorleefd, thans valt, reeds op den ze venden dag van het nieuw begonnen jaar, de tweede uitslaande brand te vermelden. Gistermiddag, even na twaalf uur verspreidde zich het gerucht van brand door onze ge meente, terwijl ook de brandklok de brand weerlieden alarmeerde. In het pand Gerecht N°. 10, bewoond door den heer L. G. Le Poole, werd nl. brand opgemerkt en weldra was ook het on heil buiten zichtbaar. Het eerst werd water gegeven door de brandslang van de Pieters kerkgracht, spoedig daarop door de hand brandspuit N°. 4, iu de Houtstraat, terwijl ook de spuiten 6 en 1 weldra water gaven evenals daarna nog andere spuiten. Ook de stoomspuit kwam aangerukt en deed flink dienst. De slang van het Museum van Natuur lijke Historie werd eveneens uitgelegd. Al dat water was voldoende om den brand te blusschentoch werd te twee uur nog water gegeven en bleek het bovengedeelte van het huis geheel uitgebrand. De belende per- ceelen, vooral 't een, hebben zeer veel water schade beloopen. kend, vergunde Robert Leith haar nit den wagen te helpen. „Zonden wij een rijtuig kunnen vinden dat ons naar Beach-rlall brengt?" vroeg miss Edith, om zich heen kijkend. De trein zette zich op nieuw in be weging toen Ellen haar verlies bemerkte. Met een wilden kreet sprong zij vooruit en bijna onder de wielen der machine. „'t Taschje 1 't taschje is in den wagen gebleven I" riep zij vertwijfelend. Leith greep haar met vaste hand en schoof haar terug, „Blijf hier, ik zal u 't taschje terog be zorgen 1" riep hijen met een geweldigen sprong stond hij op den zich reeds voort- bewegenden trein en verdween uit 't oog. „Goede Godhoe gevaarlijk 1 Hij zal 't met den dood betalen," riep miss Edith verbleekend. De trein, een bocht beschrijvende, ver dween uit bun oog. Ellen stond daar, ademloos, als aan de plaats genageld. Nauwelijks waren een paar minuten ver- loopen, die de wachtenden een eeuw toe schenen toen Leithiets bleeker dan ge woonlijk, bij de kromming van den weg zichtbaar werd, 't taschje in de hand houdend. Verlicht, maar toch werkelijk toornig, riep Edith hem tegen: „Robert, kwade jongenzijt ge van den trein ge sprongen „'t Is niets," antwoordde hij ontwijkend „er is een heel eind door gespaard." „'t Is een wonder, dat ge niet onder de wielen geraakt zijt. Maar gij bloedt aan 't voorhoofd, zijt ge gewond?" „Wel neen, wees toch bedaard, Edith, 't is niets." Haastig met zijn zakdoek de verradelijke droppels afwisschend, reikte hij Ellen 't taschje over. De ondankbare dacht veel minder aan 't gevaar dat hij geloopen had dan aan 't dagboek en de brieven die zij terug had. Toen zij haar schat aannam boog zij zich snel voorover en drnkte haar lippen zachtkens op de hand die ze baar reikte. Zij had 't zelfde gedaan, al had de een of andere landlooper haar 't verloren taschje terug gebracht. Robert's gelaat werd door een hoog rood bedekt, met ge smoorde stem maar toch strengzei hij „Om Gods wil, laat dat." „Dit tascbje bevat iets, dat van onschat bare waarde voor mij is. Ik kan geen woorden genoeg vinden om er u voor te danken, 't Was onvergeeflijk van mij 't te vergeten." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1