"*»-• *hj m. ms«ca wuro «ra sa» w_j arm. r»* ernstige ongesteldheid voor een tijdlang naar het Zuiden gaat." Wij kunnen dienaangaande mededeelen, dat dr. Schaepman, tot ontspanning van de vele vermoeiende werkzaamheden der laatste dagen, eene kleine vacantie heeft genomen, doch dat hieraan geen bijzonder onrustbarende strekking behoeft te worden toegekend. Moge ook de gezondheidstoestand van het geachte kamerlid voor het oogenblik niet meer zoo krachtig zijn als vroeger, van eene ernstige ongesteldheid, die een verblijf in het Zuiden zou noodzakelijk maken, is ge lukkig geen sprake, zoodat de mededeeüug van het Vaderland, als zeer overdreven kan worden beschouwd. Volgens de Amst. Cl. zou de z:ekt>-, waaraan dr. Schaepman lij 34, de suiker ziekte zijn. Voor den hoogen raad werd gisteren behandeld de zaak van Berend lloitzeuia Euuma, die zich in cassatie had voorzien tegen een arrest van het hof te Amsterdam, waarbij hem zijn vordering tegen de Naarn- looze Vennootschap «de Kleii e Courant," genaamd liet N. v. d. IK" word ontzegd. De zaak betrof een advertentie, waarbij Euuma een dienstbode vroeg, een korte be schrijving van de verlangde persoon gaf en toezending van portret verzocht. Het gN. v. d. gaf daarvan een bericht, dat door verscheidene andere couranten werd overgenomen, waarop E. een civiele actie instelde zoowel tegen het „N. v. d. D." als tegen de andere bladen, bewerende dat het bericht schadelijk zou zijn voor ziju eer en goeden naam. Mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, trad op voor den eischer in cassasie, mr. Vlielander Hein voor den gedaagde. Conclusie 1b dezer. Nu de gemeenteraad van Rotterdam afwijzend heeft beschikt op bet verzoek der Hoogduitsche opera om een jaarlijksch subsidie en de door den directeur v. Bon- gardt geëischte garantie niet volteekend is, heeft deze voor het volgend seizoen als direcleur bedankt. Door de Rolterdamsche Tramweg- maatschappij werden in het afgeloopen jaar ruim 5J millioen personen vervoerd of 197788 meer dan in 1887. Totaal werd ontvangen f567,211, zijnde f31,532 meer dan in 1887. De 75 jarige onafhankelijkheid van Nederland wordt 20 Febr. te Gorkum her- ducht. Op dien datum trokken ui. toen de laatste Franschen de vesting uit. De armen en de schoolkinderen zullen op den feestdag worden onthaald. Het getal nieuwjaarskaartjes, ten post kantore te Amsterdam bezorgd, zoo van daar als uit de provincie, wordt op een half mil lioen geschat. Hoe driest de bedelaars beginnen op te treden, heeft een dame op de Prinsen gracht te Amsterdam ondervonden na haar weigering om van een zoogenaamden venter eeuig garen of band te koopen. De kerel greep haar bij de keel en bracht haar eeuige slagen toe. (fyrf.) De Wereldburger ontleent het volgende aan een particulier schrijven uit Transvaal. Herhaaldelijk kwamen wij heele rissen ossenwagens met goederen tegen. Die wa gens zijn met 15 of 16 ossen bespannen. Engelsche mooie beesten zijn het en de boer zorgt goed voor hen. Liever mogen ze nog de Engelschen, want de Engelschman laat hen nog wat verdienen, maar de Hollanders komen, zooals hij zegt: met een pen achter die oor hier. Dat is waar, ik moet het bekennen. Ach 1 wat zijn wij toch ezels, dat wij dit heerlijke land geheel aan Engel schen overlaten, om winsten met emmers te komen halen. Maar, hierover later. Het is maar jammer, dat men in Holland zoo weinig op de hoogte is, want ik kom nu eigenlijk tot de overtuiging, dat men hij ons heet veel over de Transvaal praat, maar oor deelt zonder keunis van zaken. Alles, alles vond ik hier precies andera dan mij was medegedeeld. Laat men toch niet gelooven iu Holland, dat men slechts Hollander be hoeft te zijn, om hier te slagen. Do Engel schen hebben den voorrang door de macht van 't geld. Zaterdagmorgen vertrok ik uit Potchef- stroom naar Johannesburg, waar ik dien- zelfden avond arriveerde. Ieder die Johan nesburg ziet, moet zijne handen van bewoti dering in elkaar slaau. Waar voor nog geen 2 jaar geen huis stond, ligt nu eene stad van 30,000 inwoners te midden der rijke goudvelden van Witwatersrand. Meu moei waarlijk ontzag hebben voor den onderne mingsgeest der Engelschen. Alles is door Engelsch kapitaal bijeenge bracht. Voor geen enkelen Hollandscheu penning wordt hier gedelfd en terwijl hel goud hier door Eugelscheu met emmers wordt weggehaald. De gezamelijke maaudelijke opbrengst der riffen (alleen van Johannesburg) is 120,000 pd, st. Wat biedt dit heerlijke land niet tal van kansen aan voor llollandsche kapitalisten die hier schalten konden verdienen!! Een man en vrouw, die voornemens waren met hunne 3 kinderen heden met het stoomschip Edam naar de Argentijnsche re publiek te vertrekken, en daarom reeds al hunne bezittingen hadden opgeruimd, ziju op hes oogenblik dat zij zreh aan boord begaven op bun besluit teruggekomen, en weder naar hunne oude woonplaats, Tilburg, teruggekeerd. In de Zuiderzee was eergisteren reeds zooveel ijs aanwezig, dat de zeilschepen nu en dan vast raakten en slechts met moeite en inspanning hunnen weg kouden volgen. Te Veenendaal hebben zich, op eene jaarwedde van f 35U en f50 voor boven- kleeding, niet minder dan 162 sollicitanten, uit alle oorden des lands voor de be trekking van gemeente veldwachter aange meld. Toeu op Oudejaarsavond de rijksveld wachler P. te Nunspeet, de ronde in het dorp deed, werd hij onverwacht uit eene hinderlaag door een geweerschot in de beide beenen getroffen. Men houdt hel er voor, dat hier alleen persoonlijke wraakneming in het spel is. Ue toeslaud van P. is redelijk, den aard der wonden, veroorzaakt door stukken lood of ziuk, in aanmerking genomen. Te Loenen op de Veluwe zijn twee landloopers gevangen genomen, die, na de ruiten eener woning te hebben stuk geslagen begonnen met haar in brand te steken. Een huiselijke twist werd eergisteren voor de Zwolsche rechtbank behandeld. Eene vrouw uit Dalfsen moest verschijnen, omdat zij haar man geslagen en met eeu mes ge sneden had. De vrouw had gewild, dat ha.r man bij eeu ander eene kleinigheid zou gaan vragen; op zijne weigering had zij haar man bij de haren door de kamer gesleept, en toen zij 's avonds op dezelfde vraag weer eeu weigerend antwoord ontving, zeide zij, dat hij geene aardappelen kreeg; dewijl de man daarop den ketting van dcu ketel vasthield, sloeg zij hem met het scherpe vau een mes op het hoofd, zoodat hij bloedig verwond raakte. De vrouw bekende het feit schreiende. Volgens den man was er anders nooit on genoegen tusschen hen geweest. Op eene vraag of zij het nu weer goed samen konden vinden, antwoordden beiden bevestigend. Het O. M. eischte tegen de vrouw drie maanden gevangenisstraf. ZwCl.) Sedert onheugelijke jaren wordt te Meppel op den eersten Donderdag in Januari eene samenkomst gehoudeu van schippers en knechts, waarbij de laalsten zich aan eerst- genoemden voor het loopende jaar verhuren. Vroeger waren deze bijeenkomsten zeer druk bezocht en ging het er rumoerig toe; veelal kwam het tot gevechten met de boeren, die op marktdag in de stad komen. Thans gaat alles ordelijk toe. De verhuringen op dezen dag nemen merkbaar en ieder jaar af, daar de schippers, hebben zij een goeden kneeht, dezen reeds in het laatst van het dienstjaar hebben ingehuurd. Ook heden bleek dit weer; het getal der aangegane overeenkomsten was niet groot. Evenmin was verhooging der loonen waar te nemen; oppassende en bevaren knechts konden hoog stens f 250 en den kost bedingen, derhalve f50 5 f75 minder dan vóór eenige jaren, toen het trouwens de schippers zelf ook beter ging. Iemand, op weg naar zijne woning te Ruinen, is onder die gemeente in den avond van 3 dezer overvallen en van al zijn geld, een aanzienlijke som, beroofd. De dader is nog onbekend. Te Ulzen bij Ootmarsum kregen Woens dag twee jongens van 13 en 16 jaar twist, die zóó hoog liep dat de een den ander den slagader van den hals doorstak met een mes. De dood volgde spoedig, en de löjarige dader is in arrest genomen. Een reiziger, die zich den 31 sten Dec. op de laatste boot van Stavoren naar Enk- huizen bevond, wordt vermist. Men heelt op de boot bij een der raderkasten zijn overjas gevonden, en daarin eenige brieven aan zijn adres, waardoor men te weten is gekomen, wie de eigenaar van de overjas was. 't Was een in woner van Groningen, en zijne familie is zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van 't geen er vermoedelijk gebeurd is. 't Zij bij ongeluk, 't zij door eigen toedoen is de man waarschijnlijk in het water gevallen en ver dronken. Naar men verneemt, is door de rijks politie in Weslstellingwerf proces-verbaal opgemaakt tegen den socialist Van der Stadt, ter oorzake van beleedigende uit drukkingen. V. te Oudkerk veikocht onlangs drie eenden aan een familie nabij Joure. De eenden kwamen daar behouden aan; zij werden gekortwiekt en van een herkennings- leekeu voorzien. Eenige dagen daarna zag de heer V. een der eenden weder bij zijn vroegere kame raden. Hei dier was, daar het niet vliegen kon, van de Joure tot Oudkerk (8 uur af stand) gezwommen, om zijn oude omgeving weder op te zoeken. De heer V'. wil nu de eend niet meer missen. De N. Gron. Ct. v-rneemt dat de in vulling der lijsten ten dienste der door de hooge regeering samen te stellen nijverheids- statistiek bij eenige der voornaamste ge meentebesturen op zoovele bezwaren en moei lijkheden vooral van financieelen aaid stuit, dat door eenige hunner aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid het voorstel is gedaan oin de invulling der lijsten, waarmee zeker eenige maanden lijds is ge moeid, te doen geschieden op 's rijks kosten, door daartoe afzonderlijk aan te stelleu per sonen, die alsdan de invulling persoonlijk huis aan huis zullen verrichten. Oüder het dorp Bergurn, bij Noorder- meer, werden in de laatste dagen gedurig schapen in het land verscheurd gevonden. Iu 7 dagen lijds zijn reeds 13 schapen op die wijze verloren. Waarschijnlijk werden zij des nachts door lostoopende trekhonden gedood. Maar aan de gemeente-veldwachters is het nog niet gelukt eeu hond te doodeu of zelfs maar te zien. Een tweede belangrijke zending goud, eveuals de voorgaande uit Rusland komende, werd Woensdagavond, ouder behoorlijk ge leide, met deu sneltrein uit Duitschland te Vlissingeu aaugebraebt. Met de aan sluitende mailboot der maatschappij „Zeeland" werd de zending verder naar Engeland geëx pedieerd. Onder de candidaten naar de betrek king van kapelmeester der schutterij en leeraar aan de stedelijke muziekschool te 's Bosch, worden genoemdde heeren Coeuen uit Utrecht, Bouwman uit Bergeu-op-Zoom, VVedemeijer eu Franken uit Amsterdam, Dado uit Groningen en Boumau uit Dordrecht. {Vad.) Op de tramlijn tusschen Oosterhout eu Breda was Dinsdag door twee baldadige per sonen een drietal boomen gelegd, juist in eeu bocht van deu weg. De machinist kon niet tijdig genoeg meer stoppen, zoodat de locomo tief er dan ook opliep; gelukkig bieef het daarbij. De boosdoeners namen over de akkers de vlucht en wisten te ontkomen. In de vorige week heeft de landbou wer P. V.uit Roggel, zonder de minste oorzaak, twee geweerschoten gelost op zekeren J. R. wonende aldaar. De maréehaussée, hier van onderricht, begaf zich Donderdag ten huize van P. V., deed een onderzoek en nam hem gevangen. Het gevangen nemen zoowel als het in beslag nemen vau het geweer ging niet ge makkelijk, daar de huisgenooten zich met geweld legen de maréchaussees verzetten, en dezen eerst, na van hunne wapens te hebben gebruik gemaakt, 'er iu slaagden den dader en het geweer mach.ig te worden. P. V. is naar Roermond overgebracht. BUITENLAN DSCHE BERICHTEN E s:u. De Nederlandsche gezant te Londen &eeft geene mededi-eling van lord Salisbury ontvangen, als zou de afkoudigiug van het protectoraat zijn uitgesteld tot aan de rege ling der greusquaestie. Onderhandelingen worden thans tusschen Groot Bnltannië en Nederland gevoerd met betrekking tot de grensregeling iu Borneo Op verzoek van sir Robert Morier, Britsch gezant te St. Petersburg maken de ochtendbladen te Londen eene merkwaardige briefwisseling openbaar, tusschen hem en graaf Herbert Von Bismarck gevoerd naar aanleidiug der aantijgingen door de Kölnische Zeilung tegen den gezant gericht. Volgens de Köln. Zlg. zou sir Robert Morier, destijds gezant te Darmstadt, in 1870 den maarschalk Bazaiue onderricht hebben ten aanzien der bewegingen van het Duitsche leger. De gezant heeft daarop aan graaf Von Bismarck geschreven dat deze beschuldiging niets dan vuige laster was, en daarbij gevoegd eeneo brief van wijlen den ex-maarschalk Bazaine dd. 8 Augustus 1888, waarin deze de be wering der Köln. Zlg. ten stelligste tegen spreekt en verzekert dat hij in 1870, bevel voerende over Metz, met sir Robert Morier te eenenmale onbekend was, terwijl de maar schalk de hem in de Köln Zlg toegedichte uitlatingen uitdrukkelijk loochent. Op grond hiervan verzocht sir Robert Morier bij schrij ven van 19 December jl. graaf Herbert Von Bismarck de schandelijke lasteringen der Köln. Zlg. door de Nordd. AUg. ZJitung. te doen tegenspreken. Den daaropvolgenden Kerstdag antwoordde graaf Von Bismarck den gezant met een stroef briefje, waarin o. a. deze volzin voorkwam. „Noch de toon, noch de inhoud van uw schrijven veroorloven mij uw zonderling verzoek in te willigen en tegenover de Duitsche dag bladpers de houding te laten varen, welke mij door nrijne ambtelijke stelling voorge schreven wordt." Op oudejaarsavond schreef sir Robert Morier weder aan graaf Von Bismarck dat hij alsnu verplicht was de bedoelde stukken aan de Engelsche bladen te zenden, dewijl de minister geweigerd had hem genoegdoening te verschaffen door open bare of bijzondere logenstraffing van deze afschuwelijke lastertaal, achter welke de openbare meening in Duitschland ambtelijke inblazingen zoekt. De gezant verklaart ten slotte dat hij op verdere aanvallen der Koln Zlg. of van soortgelijke bladen geen acht meer zal slaan. De meeste Londensche bladen keuren de weinig diplomatieke heftigheid van sir Robert's brieven af, maar spreken evenzeer hnnne afkeurig uit over de lompheid van graaf Von Bismarck's briefje, waarvoor geen enkele verontschuldiging te vinden is, terwijl daaren tegen de verontwaardiging van den gezant wel eenigszins verklaarbaar was. De zaak-Morier heeft door de in de Londensche bladen openbaar gemaakte brief wisseling tusschen Morier en Herbert Vou Bismarck een opzienbarend karakter aange nomen. Het is zeer opmerkelijk, dat de gisterenavond te Berlijn verschenen bladen voor verreweg het grootste gedeelte nog in het geheel geen bericht over deze zaak ont vangen hebben, eu dat dus klaarblijkelijk de telegraaf-maatschappij aldaar welke offi- cieuse berichten openbaar maakt, ditmaal gezwegen heeft. In de bladen welke op de hand der regeering zijn, vindt men zelfs geen particuliere telegrammen die van de publicatie melding maken. NR. Ct.) De Times bevat het volgende, van den 3en dezer gedagteekende, bericht uit Durban „liet nieuwe jaar laat zich voor Zuid- Afrika goed aanzien. In Natal is de op brengst der spoorwegen in de afgeloopen 12 maanden een derde grooter geweest dan in het vorige jaar, en ook de opbrengst der lijnen in de Kaapkolonie is gestegen. De uitvoer van goud heeft in 1888 bijna 1 millioen bedragen, en in December werd te Johannesburg voor 107,000 goud, d. i. meer dan ooit te voren, ver kregen. De Transvaalsche regeering heeft aan den koning van Zwazi-land voorstellen ge daan, met de bedoeling dat land in haar bezit te krijgen. Een boodschapper heeft het bericht daarvan gebracht aan sir A. Havelock. Men is hier vrij algemeen van meening dat het onafhankelijk bestuur over Zwazi-laud niet kan voortduren." Men verzekert dat keizerin Friedricb tot Paschen in Engeland zal blijven. Zij is zeer druk bezig met de nagelaten papieren van den overleden keizer te verzamelen; de stof moet nu reeds zeer veelvuldig zijn en de schetsen van den keizer over andere sou- vereinen, staatslieden en geleerden, met de briefwisseliug, door hem met beroemde tijd- genooteu gevoerd, moeten alleen voldoende zijn om vier boekdeelen te vullen. De kei zerin verzamelt ook zooveel mogelijk alles wat sedert 15 Juni 1888 over haar overleden gemaal is geschreven. Woensdag kwam te Londen de nalaten schap van den bekenden koetsier John Selby, bestaande uit een aantal paarden en eenige koetsen, onder den hamer. De prijzen waren veel lager dan men gedacht had en dat nog wel terwijl alles wat Londen op sportgebied bekends bezit, tegenwoordig was. Alleen de bekende Old Times-wageu, waarmee de eige naar tusschen Londen en Brighton placht te rijden, maakte ongeveer 3500 gulden. Denkelijk zal hij blijven loopen, getrokken door dezelfde paarden, welke onder de ge oefende hand van Selby den 13n Juni jl. den rit naar Brighton en terug in 8 uren volbrachten. Dezer dagen is in Montgomeryshire, in Engeland, een groot ingenieurswerk vol tooid, nl. het maken van een kunstmatig meer, waarin het water van de rivier de Vyrnwy wordt opgenomen en daaruit door pijpen 68 mijlen ver naar Liverpool geleid. Het werk was in 1881 begonnen. Het meer is vier mijlen lang en meestal eene halve mijl breed en zal 1200 millioen gallons kunnen bevatten. Liverpool, dat, zooals bij de droge zomers in de laatste jaren gebleken was, groote behoefte aan water had, zal 40 millioen daags uit dit reservoir kunnen ont vangen. FAANHRIJ K. Het centraal monarchistisch comité te Parijs heeft besloten, bij de verkiezing iu

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2