NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 7 Januari 1889. N°. 5, Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. eie 011 raii i verschijnt iia«elijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A8 ÖifêE^Ei T Vooi Leidenper 3 maandenj J.25. Franco door liet geheele rijk, per S maanden 1.60. Prijs p«r .^uasssier 10 (Tuf. ABVERTEMTIE Van 16 regels :gel meer Groote letters wor 0.90. 0.15. Elke regel meer0.15 i'den berekend naar plaatsruimte. 202e Jaargang. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. BureelScheepuiakerssteeg 6. S ta (is- lï eric h ten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leve ranciers, werkbazen, enz. «elke over liet af- geloopen jaar 1888 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, uiterlijk voor uit0. Januari e. k. Ier Gemeente-Secretarie (af- dteling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 5 Januari 1889. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 10 Januari 1889. LËIilEA', 5 Januari. De benoemden officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht D. P. v. Nou- huys, arts, wordt met 16 dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar. Prof. Ten Brink wil beproeven de Leidscbe afdeeling van de „Holl. maatsch. van fraaie kunsten en wetenschappen," die gevaar loopt ontbonden te worden, te be houden. Om de belangstelling in de bijeenkomsten te verhoogen, stelt bij voor: vocale en iu- trumeutale voordrachten door kunstenaressen en kunstenaars vau erkende talenten te doen gevenhet houden van tentoonstellingen op kleine schaal van kunstvoorwerpen; van letterkundige voordrachten, waarbij de literaire gebeurtenissen van den dag en vrije onder werpen en populaire wijze zullen besproken worden; het geven van dramatische vertoo- uingen bij het slot van het leesseizoen. Te Londen is bij de uitgevers Mac- millan C°. een fraai boek verschenen ge titeldSketches from a tour through Hol land and Germany", waarvan de text van den heer J. P. Mahaffy en de fraaie gra vuren van den heer J. E. Rogers zijn. Te Leiden waren de heeren onder de hoede van de professoren Kueuen en Cobet. In een brief uit Londen aan de Oprechte Haarlemtche Courant komt omtrent het be zoek aan Leiden en Haarlem o. a. het vol gende voor: „Het stadhuis te Leiden en de Vleeschhal te Haarlem worden de schoonste voorbeelden van vroegeren renaissance stijl in het gt- beele land genoemd. De kerken in beide plaatsen zijn bepaald beter dan die te Dor drecht. Er is eene prachtige kerk te Lei den met de muren van binnen gewit en vele der groote vensters toegemetseld. Het volk begint eindelijk in te zien, dat het schande is deze kerken te witten en men begint de muren af te schrappen. Reeds zijn op de pilaren die het koor omringen figuren bloodgelegd die op rooden en gouden grond zijn geschilderd, zoodat de gladde ronde oppervlakten, die er in haar tegen- woordigen staat zoo armzalig uitzien, be stemd waren voor rijke kleuren, üit wordt verder bewezen door de pilaren van de kerk te Haarlem waar men nog nabootsingen vindt van groote aan de gilden gewijde karpetten, zoo geschilderd alsof zij aan de naa. het altaar gekeerde zijden van de pi laren hingen. In het dak vertoont Haarlem eindelijk weder het prachtige cederhout, hetwelk de vrome 15de eeuw aan de keik had gewijd. Inderdaad, terwijl al deze Hollandsehe kerken zulke sterke overec.. komst vertoonen dat zij allen door één ar chitect schijnen te zijn gebouwd, kan er geen twijfel over bestaan, of de Haarlem scbe is de schoonste en minst misvormde. Er zijn zelfs een paar oude vensters rijke schilden op gelen grond, een zeer kunstma tig bewerkt hek van verguld brons en eiken houten banken, nauwelijks minder fraai dan die te Dordrecht, en dat alles is te Haarlem veel beter dan het orgel, dat de geheele wereld gaat hooren, terwijl het overige ver- ontachtzaauid wordt", - De heer dr. P. W. Korthals, wegens zijne reis in Nederlaudsch Indië en zijne onderzoekingen omtrent de Nederlandsch- Indische flora met roem bekend, heeft het Koloiraal Museum te Haarlem met eenige belangrijke grondstoffen van Java en Borneo verrijkt; onder deze eene verzameling gom- en harssoorteu en werktuigen tol goudwiunen op Borneo bij de inlanders in gebruik. Door genoemden heer is ook voor het rijk aan het Ethnograpbisch museum alhier ten geschenke gezonden met het verzoek die voorwerpen welke gemist kunnen worden aan het Koloniaal Museum te Haarlem af te staan eene verzameling van modellen van gebouwen, landbouw-, visscherij- en huishoudelijke gereedschappen enz. van Java, en voorwerpen en modellen van vaartuigen, wapens en afgodsbeelden, vischtuig enz. van Borneo's Zuidoostkust. (H. Cl.) Ook te dezer slede is gister eene af deeling opgericht van de schippersvereniging „Schuttevaer", aanvankelijk met 20 leden. Tot voorzitter is gekozen de heer P. J. Verkoren, tot secretaris de heer E. Los, terwijl overigens nog tot bestuursleden zijn gekozen de heeren G. Van Parijs, J. B. Van der Nat en J. Ruigrok van de Werve. Voor de poorten van het raadhuis, toegang gevende tot het politiebureau en tot de schutterswacht, zijn stellages aange bracht waarop leerlingen van de hoogste klassen der leekenschool van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" beurtelings plaats nemen om de boven die poorten aan gebrachte versieringen op te nemen en in teekening te brengen. Hedenmiddag te één uur ongeveer ontstond brand in het magazijn van den koopman D. op de Middelstegracht alhier nabij de Gioene9teeg. In het magazijn was eene groote hoeveelheid wol en andere brand bare stoffen opgeborgen. Dikke rookwolken verhieven zich weldra ten hemel, politie en schutterij waren spoedig daar om het be perkte terreiu af te zetten en vlug als altijd kwamen de weesburgers met spuit u°. 7 aan gerukt. De brandslang, waarvan de kraan op de Hooigracht ligt tegenover de Groenesteeg was spoedig daarop in werking en deed zeer veel dienst. Ook spuit n°. 26 en 8 en nog andere spuiten waaronder de stoomspuit heb ben dienst gedaan en tegen twee uur kon de brandslag van de Hooigracht worden los gemaakt en weggeborgen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 30 Dec. 64 volw. en 16 k., totaal 80. M. 31 D. I W. 2 D. 3 V. 4 Z. 5 personen en 3918 kinderen, tezamen 27573 personen of gemiddeld 75 personen daags. In de maanden November en December 1888 werd het Stedelijk Museum in de Lakenhal bezocht door 1810 personen, als 437 tegen betaling en 1373 kosteloos. In het geheel bezochten gedurende het afge- loopen jaar 15903 personen het Museum, al9 3856 betalende en 12047 kosteloos. OFFICIËKliË BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Heereuveen W. H. Houwing, ontvang, der regist. en dom. te Heerenveen. Door Z. M. zijn de heeren P. H. Wiersma, pred. bij de Herv. gem. te Ge- nemuiden, J. C. T. Bussingh de Vries, pred. bij de Herv. gem. te Nieuw-Helvoet, benoemd tot pred. bij de Protest, gem. in Ned.-Indië. Door Z. M. is het gewijzigd regle ment met tarief van het wednwenfonds voor genees-, heel- en verloskundigen, apothekers en veeartsen, opgericht in 1850, goedge keurd. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. u 94 u 19 Ut tr 113. au. 76 ii 19 ii u 95. n 80 u 9 u 89. !f 91 H 16 ui tr 107. 90 ii 17 Ut u 107. 85 u F 17 Ut 1/ 102. opgenomen in 1888 26655 volw. Z. M. heeft den heer jhr. H. T. Hora Siccama te 's Graveuhage benoemd tot hoogst deszelfs raad-adviseur voor de zakeo vau waterstaat, nijverheid eu spoorwegen, en dit met ingang van 1 Januari 1889. De examens voor de akte in de fraaie en nuttige handwerken zullen den 25sten Februari e. k. aanvangen, en te 's Graveu hage, Utrecht, Zwolle en Breda afgenomen worden. Naar de N. B. Ct. verneemt, is het rapport der commissie van enquête omtrent hulpverleeuiDg bij spoorweg ongelukken, door den minister van waterstaat aan de tweede kamer overgelegd, in handen gesteld van de directiën der spoorwegmaatschappijen, om daarop te adviseeren. Men leest in het Centrum: Verschillende bladen melden, op grond van een bericht in het Vaderland, dat dr. Schaep- mau, lid van de tweede kamer, „wegens FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT I1ET ENGKL8CH, van 157). Ellen knoopte een dichten sluier over haar hoed en 't kostbare tascbje in de hand nemendbegaf zij zich naar beneden naar Robert Leith. Vijf minuten later verlieten beiden 't huiszonder door iemand anders dan door Sara opgemerkt te worden. De laatste ging weder naar Ellen's kamer en was daar druk bezig met opruimentoen zij door een heftig schellen uit mevrouw Maitland's kamer verschrikt werd. „Goede Hemel, ik heb hare chocolade vergetenriep Sara en liep naar de keuken, om 't ontbijt voor mevrouw Mait- laud te halen, 't Schellen duurde onaf gebroken voort eu 't meisje mompelde verschrikt: „Zij heeft haar booze bui weêr." Zoo snel als 't haar met de kop choco lade mogelijk was, liep Sara de trap op. De deur openendverontschuldigde zij zich reeds op den drempel. „Neem mij niet kwalijk, mevrouw, ik heb de chocolade vergeten, daar ik miss Grcy's kamer Verschrikt hield zij op. Aan 't voeten einde van 't bed stond de gedaante, die Ellen in den gang gezien had. 't Was niet de dokter, maar de rechter Fortes. Zijn gezicht was zoo bleek als een lijk en de edele trekken waren als door augst en vrees verwrongen. De diep gezonken oogen blikten duister en wild. Iets buiten gewoons moest hem overkomen zijn, om zijn uiterlijk binnen acht-en-veertig uren zoo geweldig te doeD veranderen. En waarom was bij heimelijk, als een dief, zijn eigen huis binnengeslopen? Sara keek hem verschrikt aan en zeide toen „Goede God, sir, ik wist niet, dat ge reeds terug waart. Ik hoop tochdat er geen ongeluk gebeurd is?'' De rechter antwoordde niet. Hij hield zich aan 't snijwerk van 't bed vast; zijne bleeke lippen bewogen zich wel, maar geen geluid was hoorbaar. Zijn blikken waren stijf op mevrouw Maitland gericht, die een kussen in hare verbonden handen hield, 't Inwendige daarvan scheen zij zooeven doorwoeld (e hebben, want Sara zag eene groote opening in het overtrek. Van toorn gloeiend, riep de kranke: „Ja, ze heeft ze gevonden, 't listige schepsel. De brieven en 't boek, alles is weg, Gerald. Zij moet ze gisterennacht gedurende den brand ge stolen hebben." Mr. Eorles wankelde en kou zich slechts met moeite staande houden. Als een angst kreet klonk 't van zijne bleeke lippen: „O, mijn God!" „Zet die chocolade neer wie denkt nu aan chocolade," riep mevrouw Maitland Sara toe. „Waar is miss Grey? Zend oogenblikke- lijk miss Grey hier." „Ze heeft zooeven het huis verlaten antwoordde het verschrikte meisje. „'t Volgende oogen blik lag de kop choco lade op den grondzoo stevig had haar een ijzeren hand bij den arm gevat. „Waar is zij naar toe? Zoo ge uw leven lief hebt, zeg me de waarheid," riep Gerald Fortes. Het meisje beefde onder den knellenden druk en antwoordde stamelend: „O, sir, gij doet mij pijn, miss Grey is naar Beach-Hall gegaan, om de begrafenis van een ouden vriend bij te wonen. Zij zal spoedig terugkomen, want zij heeft iets gewichtigs met u te bespreken; zij heeft mij bevolen u dit te zeggen, als gij gedurende hare afwezigheid mocht terng- keeren." „Is zij alleen?" vroeg de rechter. „Neen," antwoordde Sara, sidderend voor zijn blik. „Er is een heer bij haar, ik geloof dat zij hem mr. Leith genoemd heeft." „Met welken trein wilde zij naar Beach- Hall gaan?" „Met den middagtrein, sir." Aan 't station vonden Ellen eu Robert miss Edith op hen wachtende. De oude juffrouw had dadelijk de boodschap van haren broeder opgevolgd. Haar rimpelig gelaat was volkomen rustig, alleen haar grooten spoed verried hare opgewondenheid en zij fluisterde haar broeder in: „Men had mij als eene veer kunnen wegblazen, toen ik uw boodschap kreeg. Wat een plotseling sterfgeval. Eu dat ge daar zoo geheel toevallig van gehoord hebt I 't Is schande. Die vronw wil blijkbaar al de vrienden van den kolonel van zijn begrafenis afhouden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1