ft S ft NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e t e four a fit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 0 6 i E 61 E M T AOÏEÜÏEfiTIEH: Vrijdag 4 Januari 1889. 'S\ 3. Uitgevers; Gebroeders Huré. Onschuldig Veroordeeld. ":ms m ms m w aura kgy Vooi Leiden, per 3 maandenÜ.25. Franco door liet gelieele rijk, per :i maanden- 1.60. Prijs per Ssuiuuier 10 Onl. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: &ciieept»akerssteeg 6. ZOi" Jaargang. LEIDEN, 3 Januari' Ingevolge bevelen des konings zijn Hoogstdeszelfs hartelijkste heil- en zegen- wenschen bij de jaarwisseling overgebracht aan (ie officieren, onderofficieren en minderen der zeemacht, aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier, met betuiging der groote tevredenheid van Z. M. over de marine. Op de groote parade aan de Kweekschool, op nieuwjaarsdag is het telegram van den schout hij-nacht, houdende de uitnoodigiog aan den commandant der Kweekschool om de gelukwenschen over te brengen, voor gelezen. De bij het 4e reg. inf. overgeplaatste 2e luit. W. K. Van Borrelen is ingedeeld bij liet 2e bat. van dat korps, in garnizoen te Leiden. Bii de buurtcommissarissen alhier zijn zeer nette, geëmailleerde bordjes, de woning dier ambtenaren aanduidende, aangebracht, terwijl de bekende bordjes bij de voormalige beereo der gebuurte zijn weggenomen. Laatst genoemden hebben hunne betrekking neer gelegd en eerstgenoemde!) hebben die aan vaard. We meenen evenwel dat de bordjes we hebben dit n.l. bij buurtcommissaris n°. I op 't Rapenburg opgemerkt niet geheel voldoende in 't oog springen, door te hooge plaatsing, waardoor zij die niet met al te scherpziende kijkorganen behebt zijn, of den buurtcommissaris bij avond willen spreken wel eenige moeite zullen hebben zijne woning te vinden. Gedurende de laatste drie maanden, van het jaar 1888, werd 's Rijks Museum vau Natuurlijke Historie alhier doort 840 per sonen bezocht. Het aantal bezoekers gedurende het ge heele jaar 1888 beliep 5699. De onderofficiers gymnastiek-en scherm- vereeniging «Minerva" alhier zal Zaterdag den 19 Januari a. s. in de Stadsgehoorzaal hare tweede uitvoering geven. Nederlandschen adel verheven, met ds prae- dicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Door Z. M. is J. Boshouwers be noemd tot burgemeester der gemeente Hoens- broek. Door Z. M. is benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum, H. L. Bouwmau, tijdelijk leeraar aan lie schooi. Door Z. M. is, voor het tijdvak van 1 Januari 1889 tot en met 31 December 1889, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, R. D. Nauta. Door Z. M. is E. L. Van Mervenné, thans plaatsvervangend districlsveearts, te Goes, tijdelijk aangesteld tot buitengewoon districtsveearts. Door Z. M. is pensioen verleend: aan dr. F. C. Donders, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, f 3000; dr. J. I. Doedes, idem, f2734; dr. C. H. D. Buys Ballot, idem, f 3000. Door Z. M. is, aan P. Blok ontslag verleend als onderopzichter der Zuiderzee- visscberij. De kapt. ter zee K. A. Stakman Bossc, de luits. ter zee 1ste kl. J. G. Suelhlage, IJ. P. Nelscher en F. M. Van Gelsilorji, alsmede die der 2de kl. M. J. Gilhuys, allen uit Oost-Iudië in Nederland terugge keerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. G. Meyboom wordt met den 16den dezer gedetacheerd in de maritieme directie te Willemsoord. De minister van marine zal op 4 dezer geen audiëntie verleenen. BLNMSLMMOHE BEMC1ITEN7 OmClCKliK SEItlCtlTEV Door Z. M. is de heer S. M. S. De Ra- nitz, adjudant en particulier secretaris des kouines, met alle zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen in den De gepens. vice-admiraal, oud-com mandant der marine te Amsterdam jbr. Van Rensselaar Bowier, adjudant des Konings, is door Z. M, benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van de Eikenkroon. De milicien-luitenant F. Rothe, van het 3e reg. huzaren te 's llage heeft thans verzocht examen te mogen doen voor 2en luitenant der cavalerie bij liet leger in O.-Indië. Het wetsontwerp tot voortzetting der arbeidsenquête is, volgens Het Vaderland, bij den raad van state ingekomen. Het Vaderland verneemt, dat dr. Schaep- man wegens ernstig6 ongesteldheid voor een tijd lang naar het Zuiden gaat. De Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad te Ondshoorn droeg een bijzonder karakter. Aan den heer H. Kloot, die gedurende 37 jaren, waarvan bijna 30 als wethouder, zitting in den raad had, en wiens plaats thans door zijn zoon zal vervuld worden, werd door den voorzitter met een hartelijk woord namens den raad als souvenir een zeer fraai bewerkte zilveren tafelschel aan geboden, waarop het wapen der gemeente met eeue toepasselijke inscriptie prijkt. Het sierlijke stuk was vervaardigd in de fabriek der heeren Van Kempen te Voor schoten. Oudejaarsnacht en uieuwejaaar mochten te 's Gravenbage, aldus schrijft men van daar, niet zonder vechtpartijen of ernstige mishandelingen op de openbare straat en ook binnenshuis, voorbijgaan. Militairen hadden ditmaal een bijzonder groot aandeel in de rustverstoringen in deze stad voorgevallen, zooals, blijkt uit het onderstaande. Twee grenadiers zijn in de Passage mis handeld door een hospitaal-soldaat, die met uitgetrokken sabel om zich heen sloeg. De man is naar het politie-bureau overgebracht. Een vesting-artillerist werd ut de Bagijne- straat door een huzaar met zijn wapen ge slagen en kwam met een wonde aan het voor hoofd bij de politie zijn beklag doen. Aan het commissariaat werd oudejaarsnacht aangebracht een vormer, die op het Spui van een brigadier der veldartillerie met een sabel een slag op het hoofd had ontvangen, ten gevolge waarvan dit een vrij belangrijke wonde vertoonde. Nieuwjaarsdag kwam op het politiebureau, 2e afd.een veldartillerist met stukgeslagen sabel, zonder schako en vangsnoeren, die ver klaarde door 3 burgers te zijn mishandeld. Later kwam evenwel uit dat de klager daartoe zelf aanleiding had gegeven, aange zien hij een schippersknecht op arm en hoofd geducht met de sabel had geslagen. Een andere schippersknecht heeft hem toen zijn wapen ontnomen en in het water aan de Bierkade geworpen. Gisternacht werd de 70jarige verhuurder van een door een mau met een vronw be woonde kamer in de Bierstraat uit zijn woning gehaald door medebewoners, die klaagden dat het paartje wederom ergerlijk schandaal in huis maakte. De huisbaas ging er heen om zijn vechtende huurders tot rust aan te manen, doch nauwelijks de kamer binnengetreden, werd hij door beiden beetgepakt en mishan deld. Tijdens den slagenregen voelde de oude man hevige pijn onder het schouderblad en in zijn huis teruggekeerd bemerkte hij dat hij een messteek iu het rechter-schouderblad had. De politie heeft den vermoedelijken dader, den huurder der kamer, reeds in verhoor genomen. Een hevige brand brak gisterenavond ongeveer 8 uur te 's Hage uit iu het café- chanlant aan den Hofsingel, bekend onder den naam van Alcazar, waar juist aanstalten werden gemaakt voor het geven van de avond voorstelling, en men dan ook het chassinet dat tusschen de beneden- en boven verdieping geplaatst is ontstak. Terwijl inmiddels de artisten zich aan het kleeden waren, schijnt de vlam van het chassinet zich door een geopend venster van de tweede verdieping aan een gordijn te hebben mede gedeeld, en in onmerkbaar weinig tijd stond de bovenverdieping in lichterlaaie. Eenige omwonenden waaronder de con cierge van het gerechtshof, die het eerst met de handspuit van dat gebouw water gaf bemerkte het onheil, en de artisten die beneden waren, konden zich de een ge kleed, de andere half gekleed, redden. Daar het brandende pand gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de gebouwen der Staten-Generaal en het gerechtshof, en slechts door eene smalle plaats gescheiden van het kantongerechtsgebouw, bovendien geheel door niet al te jonge gebouwen als omgeven, was er alle reden van vrees voor uitbreiding, en de brandweer, bijgestaan door militairen en politie, trad dan ook krachtig op. De stoom en andere spuiten met en benevens die van de verschillende korpsen en van particnlieren spoten er krachtig op los uit het gebouw van liet kantongerecht v«5«5r, achter en ter zijde van het brandende perceel. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN w. w. s. 155). «De dokter heeft haar opium gegeveu en nu slaapt zij. Is dat niet vreemd miss, zij heeft mij gezegd, dat ik hare verbrande kussens in haar kleerkast moest sluitenmaar ik kan er maar dén vinden. Ik heb overal naar 't andeie gezocht, maar te vergeefs." «Daar is 't, Sara", antwoordde Ellen, naar een hoek der kamer wijzend met een eigenaardig glimlachje, 't Kamermeisje ver wijderde zich met 't kussen en Ellen ging naar de eetzaal, om daar alleen 't ontbijt te gebruiken. Mevr. Maitland had ernstige brandwon den gekregen en moest nu dagen, zoo niet weken lang het bed houden. Van haar had Ellen niets meer te vreezen. Er was brief noch telegram gekomen en dit volhardend stilzwijgen van kolonel Dufart scheen haar onbegrijpelijk. Wat mr. Fortes betreft, bij j iederen tred schrikte zij op, denkende dat hij daar zijn zou. Ieder oogenblik kou hij binnenkomen en dan Zij vertoefde lang in de eetzaal, de bloemen in de «azen opnieuw rangschik kend, alleen maar om door een half uurtje bezigheid den tijd wat minder lang te doen vallen. Eindelijk werd de deur geopend en een bediende meidde, dat er een heer in de woonkamer was die miss Grey dringend verlangde te spreken. «Hoe heet hij," vroeg Ellen, wier hart hoorbaar klopte. «Hij heeft zijn naam niet genoemdmaar alleen gezegd dat hij om eene hoogst ge wichtige zaak komt." 't Was zeker kolonel Dufart. Eindelijk was hij dan toch gekomen! Ellen ijlde naar de woonkamer. Toen hij de deur hoorde openen, wendde hij zich om en Ellen zag niet haar «oompje", maar het ernstige, gebruinde gelaat van Robert Leith. De vroolijkheid die uit hare oogen straalde, was op haar gelaat te lezen. In hare verras sing mompelde ze spijtig: «O, ik dacht dat 't kolonel Dufart was!" Robert's ernstige gelaat werd nog meer verduisterd en haar een weinig nader tredendezeide hij op plechtigen toon «Ik breng u slechte tijding." «Van mijn vader," vroeg Ellen ver- bleekend. «Neen." «Van wien dan. Om 's hemelswil, spreek toch, ik kan die onzekerheid niet dragen." «Wees bedaard en houd u moedig, miss Grey. Er heeft eene treurige ge beurtenis plaats gehad. Kolonel Dufart is overleden." TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Op dezen slag was Ellen niet voor bereid. llaar vriend, haar weldoener, de man op wien zij haar hoop vestigde: dood. Een oogenblik stond zij als versteend, toen wankelde zij en Leith ving haar in zijn armen op. Hulpeloos, bleek, met de uit drukking van de diepste smart op 't ge laat, lag zij bewusteloos tegen hem aan. Hij blikte op haar schoon gelaat eu in een oogenblik verdween de rust, de zelf- beheersching, die hem altijd zoo kalm deden schijnen. Een storm van allerlei gevoelens overstelpte hem en zich zelf niet meester, overweldigd door een hartstocht, die hij jaren lang bedwongen had, drukte hij een heeten kus op hare lippen. Toen Ellen weer tot zich zelve kwam bevond zij zich in een leunstoel, terwijl Sara naast haar stond en haar voorhoofd met eau de cologne wiesch. Daar zij hare groote oogen opsloeg, riep 't meisje: «Goddank, ze komt weer bij, sir!" Robert Leith kwam van 't andere einde der kamer en stond als een standbeeld voor Ellen. «Hoe wanneer is 't gebeurd?" was alles wat zij vermocht te zeggen. «Hij werd, in den nacht van zijn terug keer naar Beach-Hail dood in bed gevon den. Mevr. Bond in Blackhaven, die ik nog uit mijn studententijd ken, is een uur geleden bij mij op 't bureau gekomen en heeft 't mij medegedeeld. Ik begrijp niet waarom mevr. Dufart n den dood van haar man niet heeft medegedeeld 1 Dit is eene onvergeeflijks achteloosheid." «Gij kunt daaruit zien, hoezeer de vrouw mij haat," snikte Ellen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1