Wassenaar, welke too snel in lievigheid toenam, dat, niettegenstaande de krachtdadige werking der brandspuiten, zoowel uit deze gemeente als uit Voorschoten, de geheele woning in korten tijd werd in de asch ge legd. Het vee werd gered, en een klein gedeelte van den inboedel, alsmede de in de onmiddellijke nabijheid staande hooiberg. De brand zou zijn veroorzaakt door het om vallen van eene petroleumlamp. Hij de aanbesteding van 200 11L. ruode en 600 I1L witte tarwe, ten btlioeve van de gamiioens bakkerij te Utrecht, was de minste inschrijver de heer H. H. Van Wavercn, te llillegom, en wel voor f 7.09 en 7.35 per hectoliter. Gisteren is te Schiedam, vermoedelijk ten gevolge van bloedvergiftiging, overleden P. Van W., door het opensteken van ren bloedblaar aan de pink van zijn rechterhand uiet een naald waaraan een draad sajet was bevestigd, welke draad Van W. in de ge opende blaar heeft gelaten, ten gevolge waarvan zijn hand en daarna zijn geluele arin is gezwollen, waarvan de «lood het ge volg was. (5. Ct.) Gisteren is te Zevenbuizen «en negen jarig jongetje van een wah rinohnaar aan de Rotte door eene wiek van den molen doodelijk getroffen. Uit Strijen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Zaterdag jongstleden heerschte hier eene ongeineene drukte en bedruktheid. Om middernacht waren bij den burgemeester en hij den eersten wethouder der gemeente de glazen iugeworpen. Des nachts nog waren acht personen, als verdacht die daad gepleegd le hebben in hechtenis genomen. Drie dezer werden des ochtends na een verhoor ontslagen, één bleef tot den avond opgesloten, terwijl de vier overigen des ochtends om negen uur ten aanzien der gansche gemeente, geboeid en onder geleide d«»r politie, naar Dordrecht wandelden (afstand twee en half uur, eener hunner was op klompen I), om daar eenige dagm preventief gevangen gezet te worden. De burgers bleven schijnbaar kalm slechts de kinderen en eenige anderen gaven aan hunne gevoelens lucht door het zingen van gelegenheidsversjes, waarvan de beteekenis niet raadselachtig was. Er hadden echter gten gevaarlijke oploopen plaats. Toen gedurende de Kerstdagen de politie met acht agenten werd verstrekt, bleek dan ook die uiachtsont wikkeling overbodig. Woensdag keerden de vier arrestanten, niet schuldig bevonden, naar huis terug, en daar het volk ook nu rustig bleef, is Donder* daguiorgen de overtollige rijkspolitie weder vertrokkeu. Als de oorzaak van den oproerigen geest, die onder het volk heerscht en die het zelf met moeite in bedwang houdt, wordt ge noemd, dat het brood voor de armen eu feesten voor lichzelven verlangt. In tegenstelling met een vroeger bericht veruecmt men thans dat, inel bet oog op den uitslag van hel onderzoek naar de petroleum, d e uit een welpomp te Hel- levoetsluis te voorschijn is gekomeu, van wege do eigenares een nader onderzoek zal worden ingesteld, daar uien reden heeft om te veronderstellen dat er werkelijk een bron i>. Naar aanleiding van den brand by den graanhandelaar Van Geel te Haarlemmermeer, is door de justitie le Haarlem een onderzoek ingesteld. De brand was bij afwezigheid van de bewoners opzettelijk gesticht, blijkbaar uit de hoeveelheid petroleum die op de meeste meubelen, het beddegocd en andere voor werpen was aangebracht. De brand, die in den aanvang gestuit werd, veroorzaakte nog al schade, terwijl de eigenaar voor vaste en roerende goederen slechts zeer laag verzekerd was. Op initiatief van den burgemeester van Zandvoorf, hebben de burgemeesters van Katwijk, Wijk aan Zee en Duin, No irdwijk, Loosduineu en Zandvoort eene vergadering gehouden te Amsterdam. Op die vergadering werd besloten een rekwest te zenden aan Z. M. den koning van den navoigeuden inhoud rGeven met verschuldigden eerbied te kennen de oudergeteekeuden, burgemeesters van Zand voort, katwylc, Wijk aan Zee en Duin, Noord wijk en Loosduineu, dat artikel 245 alinea 3 der gemeentewet voor hunne gemeenten te veel het heffen van gemeente-belastingen beperkt dat het o. m. gewenscht zoude zijn, met hel oog op de exceptioueele positie, die hunne gemeenten innemen als badplaatsen, eeue curtaxe te heffen dat hunne gemeenten daardoor in staat zouden worden gesteld met buitenlandsche badplaatsen te concurreeren, alwaar eene dergelijke beding vrij algemeen is; dat onder eene curtaxe oudergeteekeuden verstaan een hoofdgeld, te heffen van hen die langer dan eene week lijdelijk verblijf houden binnen hunne gemeenten, tusschen 15 Mei en 15 September. Redenen waarom zij zich tot Uwe Ma jesteit wenden met het eerbiedig verzoek, dat het Haur moge behagen, bij eventueele wijziging van hel «eme-nlebelastingstelsel, art. 245 in dien zin te veranderen, dat aan het verlangen van requestranten teg. moet worde gekomen." Gedurende de Kerstdagen hebben circa 23,000 personen per spoor Amsterdam ver laten, om bij familie of vrienden de Kerstdagen door te brengen, en een even groot getal kwamen van elders aldaar met eenzelfde doel. Het 1). v. N. deelt mede, dat in de villa, vroeger bewoond door den heer A. W. Van Keghen, op den hoek van den Amstel on de Sarphatistraat te Amsterdam gelegen, onder leiding van dr. L. Ter Cock, arts, veitnoedelijk eene nieuwe inrichting zal worden gevestigd voor inassagehe handeling. Ur. Mende» de Leon, die indertijd deze villa nut tuin voor een aan zienlijke som heeft gekocht en die in de laatste eene inrichting doel bouwiii ter behandeling van vrouwenziekten, is bereid haar vcor een betrekkelijk gtringen prijs aan een consor tium van financieelc mannen af le slaan, dat langs dien weg, nu dr. Mezger ver trokken is, de hoofdstad met een Sanatorium wil verrijken. De eenige zoon van onzen dichter ur. Willem llilderdijk, de oud-kapitein der in fanterie Lodewijk Willem llilderdijk, is te Scherpenzeel overleden. In den laataten tijd werden gedurig pakjes gestoleu van de te verzenden goe deren uit de goederenloodsen aau het spoor wegstatiou te Arnhem. Gisteren mocht bet aan de politie aldaar gelukken, de daders, zijnde drie jongens, aan te houden en in verzekerde bewaring le stellen. Een groot gedeelte van do ontvreemde voorwerpen is reeds in beslag genomen. (Arnh. Ct.) Te Wapenvelde, in de gemeente lieerde (Geld.) waren gisteren de school kinderen vereeuigd om een Kerstboom, welke in een kerk was opgericht. Toen de pret een uurtje geduurd had, drong een bende opgeschoten kwajongens met geweld het gebouw biunen en verstoorde de feest vreugde. De rijksveldwachter, in de ge meente gestationeerd, slaagde er in vier der belhamels gevangen te ik men, doch niet dan na een hevige vechtpartij, waarbij een der rijksveldwachters aan het hoofd werd gewond. lu üelderlaud en Overijsel is in de laatste dagen weer veel vraag gekomen naar boter, waardoor de prijzen oploopen. Men besteedt voor puike waar reeds f 26 per achtste ton. Te Weerdiugermond, is Woensdagavond omstreeks 8 uur een moord gepleegd op deu 25jarigen arbeider R. M. Handgemeen zijnde met een ander, werd hem door ze keren A. B., oud 18 jaar, die te hulp ge roepen werd, inet een mes een steek iu den rug toegebracht, met het gevolg dat de on gelukkige binnen 10 miuuten een lijk was. De vcrslagene laat eene weduwe met twee kinderen na. De moordenaar is gevankelijk naar Assen gevoerd. Een allertreurigst geval heeft te llee- reiiveen plaats gehad. Zekere B. v. d. W. van eeue vergadering komende, liep, door de duisternis misleid, in een sloot eu, of schoon hij door deu heer M. nog levend op den wal werd gebracht, gaf hij een paar uur daarua deu geest. Te Oldeboorn is proces-verbaal opge maakt tegen eenige arbeiders wegens het schenden van grafplaatsen op ft kerkhof al daar. Men rooide er boomen eu ontzag zich niet lijkkisten met den bijl stuk te slaan, zoodat lij keu te voorschijn kw ameu. De inspecteur van 't geneeskundig staats toezicht heeft een onderzoek ingesteld. Een vrouwtje van 62 jaar, dat onlangs voor het kantongerecht te Groningen ge tuigenis der waarheid moest afleggen in zake drankverkoop zonder vergunning door een ingezetene dier gemeente, herriep gedurende de silting haar aanvankelijke verklaring, dat zij drank bij dien winkelier bad gekocht. Zij gaf zeifs het adres op waar ze daii wel den drauk bad gehaald. De zaak werd daarna verdaagd en een nieuw onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de vrouw aau het laatst opgegeven adres niet was geweest. Zij viel door de mand en erkende, dat zij ten pleiziere van den drauk wetovertreder een valsche verklaring onder cede had afgelegd. Men ia te Goes wel wat voorbarig geweekt roet liet viereu van den lÜOsteo jaardag van bet in bet gaalbuis aldaar ver J 4s -ai pleegd wordende Nelletje. Althans men meldt aau bet Z. D. van daar dat bij onder zoek gebleken is, dat zij nog maar 87 jaar oud is. BlilTENLANDSCHE BERICHTEN 8KI.UI K. ltij kouinklijk besluit van 26 Decem ber is prins Boudewijn, de vermoedelijke troonopvolger en de oudste zoon van den graaf van Vlaanderen, benoemd tot eerste luitenant der infanterie en ingedeeld bij het regiment karabtniers. MttKK I.; it. De ministerraad heeft bepaald dat de kamerverkiezing iu het departemeut van de Seine, den 27sten Jan. a.s. zal plaats hebben. In de gisteren duor de kamer van afgevaardigden gehouden zitting beeft de heer Pouvacier (van de rechterzijde) geklaagd over liet leekenonderwijs op de openbare scholen, waarbij de regeering zich aan over drijving zou schuldig maken. De minister-president, «te beer Floquel, verkondigde den lof van bet leekenonder wijs, waardoor de republiek eiken godsdien stige!! invloed bij liet openbaar ouderwijs heeft willen buitensluiten. De rede van den minister vond veel bij val, en met 276 tegen 166 stemmen werd besloten, haar door aanplakkiug in geheel Frankrijk bekend te inaken. In de avondfitting heeft de kamer liet door den senaat geschrapte krediet van 2 millioen voor militaire pensioenen op de begrooting hersteld, en is in gelijken zin besloten ten opzichte van al de andere duur den senaat verworpen kredieten. Dienvolgens zal het budget door de kamer naar den senaat teruggezonden worden. De heer Rid'ard, als onderprefect van Roaiine afgezet omdat bij rijn zwager (den effectenmakelaar Hex, die zich nu te Mar- tiguy van het leven beroofd beeft) bad helpen ontvluchten, verdedigt zich met de opmer king, dat hij niet auders bad mogen bandelen tegenover zijne zuster en hare kinderen, te meer omdat hij wist: dat Bex, 100 000 francs in zijn kantoor achterlatende, bet land verliet uiet niet ineer dan 500 francs, die zijue kinderen hem even vóór zijn vertrek hadden opgedrongen. Te Nizza is dezer dagen overleden geueraal graaf Loris Melikoii, de veroveraar van de vesting Kars in den laatsten Russisch- Turkscbeu oorlog. Graaf Loris MelikofF was de zoon van Armenische kooplieden en trad in 1842, op 18jarigen leeftijd, reeds in militairen dienst. Hij stond bij den vorigen czaar, Alexander II, in hoog aanzien, en werd door hem in 1879, ter beteugeling van de nihilistische komplotten, met bijna onbeperkte macht bekleed. De generaal maakte daarvan gebruik om ziju souverein voorstellen te doen omtrent vrijzinnige hervormingen in het binnenlandscb bestuur, welke indertijd met den weidschen naam eener constitutie betiteld werdeu, maar waarvan ua den plotseliugeu dood van Alexan der II nooit meer iels vernomen is. fnujK. Het gerucht loopt, dat de minister van oorlog ztjn ontslag zou indienen wegens oneentgheden met den voorzitter der kamer, Aau de Daily Newt wordt uit Madrid gemeld, dat de verhouding tusschen Spanje en de Argeulijuacbe republiek zeer gespan- uen is, daar de Spaauscbe regeering de emigratie van Spanjaarden naar Argentinië zeer bemoeilijkt, zoodanig dat zij het vertrek van duizenden Baskiers naar Argentinië, Brazilië eu Uruguay, eu evenzoo naar Al giers belet. De Spaauscbe regeering schijnt vast besloten de landverhuizing ten krach tigste tegen te gaan. ITALIK. Tot het huwelijk van den kroonprins van Italië met prinses Clémentine, dochter 7an den kouing van België, zou nu locb besloten zijn. De verloving zou iu Maart 1889 plaats hebben. Op de prachtige koninklijke villa van Capodimonte, te Napels, door deu koniug te zijner beschikking gesteld, is overleden Mancini, in wien Italië een zijner grootste redenaars verliest. Uit Napels, zijn vaderland, verbannen, na de gebeurtenissen van 1848, vluchtte Mancini naar Turijn, waar hij professor werd in bet internationaal reebt aan de universiteit en waar hij deze wetenschap ouderwees aau de zoneD van Victor Emanuel. Verscheidene malen is bij geweest minister vau openbaar onderwijs eu van justitie en nog onlangs minister van builenlaudscbe zaken en bet was in deze laatste hoedanig hcid, (lal hij Je Triple alliantie uuderteekendd Ook was liet Mancini, die den koning dl reis naar Weenen aanried en hem daarhee! vergezelde. De overledene bereikte den leeftijd vai 68 jaren. Terwijl eenige soldaten in een for nabij Messina bezig wareu granaten te vullen sprong een granaat, inet bet gevolg, dal 2 manschappen gedood werden. UltlTMCIt IKV i». Dr. Birgiuani) heeft te Berlijn in zijj kliniek een door kanker aangetasten laryni uitgesneden met behulp van Rrainann ei in tegenwoordigheid van Schrtitter, Schmid en Kiause. De toestand van deu zieke i tothiertoe bevredigend. IK I' a I. A u. Mag int n de Central New» gclooven - het te Londen verschijnende blad, dat nd ai eens sensatieberiebten mededeelt en dif ook in dit geval geen onbepaald vertrouw» verdient, al zegt het ten dezen uit de besj bronnen zijne inlichtingen ontvangen te helj ben dan zou bet rechterlijk onderzo» der zaak van het spoorwegongeluk bij Dorlj ten slotte toch liet bewijs geleverd hehbeij dat het ongeluk ie nijteu is aan de Nihj listen, die daarmede getracht hadden dei Cv.aar en zijn geheide gezin van liet leve! te berooven. IKRIIK. Koning Milan van Servië heeft, w» de nieuwe grondwet betreft, reeds de meest eischcn der radicale partij ingewilligd. B doo Istraf is afgeschaft voor alle politiek misdrijven, met uitzoudering van aauslaga tegen het leven van deu koning of de kroonprins; geen burger kan iu hechten; genomen of onder toezicht der politie geste» worden zonder rechterlijk vounis; de konin mag geen handelsverdragen sluiten, zonde toestemming der Skuptchina, welke teven de hoogste uiacbt oefent over het leger e over het beheer der geldmiddcleu; in el kiesdistrict moeten minstens twee der afg( vaardigden hunne opleiding aau eene hoogt school hebben outvangen, enz. ZANZIBAR. Uit Zanzibar wordt aan de Time» gt telegrafeerd, dat, tengevolge der ernstig vertoogen van den Brilschen consul-geueraa de Sultan de jongste verordening betreffend de terechtstellingen heeft ingetrokken. Eeo grootte volksmassa omringde Zaterdagmorge het paleis des Sultans, toen de terechtstelling van drie mannen en twee vrouwen tegei 10 uren was bevolen en de Britsche consi sedert 8 uren bij den Sultan was gewees Tot groote voldoening van iedereen werd t balf negen de terechtstelling afgelast. D Sultan heeft bepaald, dat verdere terechi stellingen, die in Zanzibar mochten noodt blijken, op andere, d. i. op meer ordelijk en minder walgelijke wijze zullen plaats liet ben. Vau de onlangs veroordeelde 29 gt vangenen, van welke thans 21 aaD den doo zijn ontsnapt, waren er velen meer dan 1( 66n gedurende 14 en óón geduretide 17 jare gevangen geweest. AFRIKA. De opstand op Afrika's Oostkut breidt zich zuidwaarts uit. liet volk van ht inlandsch opperhoofd Bonga, te Mozambiqu gevangen genomeDis onder aanvoerin van diens broeder tegen de Portugeescb regeering opgestaan. De inboorlingen hebbe zich in Gonda, eene versterkte plaats, gt nesteld, waar zij thans belegerd worden doe eene macht van twee tot drieduizend mat Door de troebelen is alle verkeer afgebroker PEK TELEGRAAF. WEENEN, 29 Dec. Dl Wiener Zet tun deelt heden mede, dat baron Walterskirchet tot Oostenrijksch gezant bij het Nederland scbe hof is benoemd. NEW-YORK, 29 Dec Gelijk de New York Herald uit San-Fancisco verneemt heeft de minster van buinenlandsche zakei van Hawaï een zeer hdeedigend antwoori gegeven aan den Engesckeu consul te Ho nolulu, toen deze de gneveu ter sprake brack der Engelschen, die bezig zijn een spoorwej aau te leggen. LEIDKA, 29December. In de zitting vau de eerste kamei van beden zijn eenprig aangenomen hoofd stuk 1, 7a en miideienwet, zoomede ver schillende kleinere utwerpen. De terugkomst Ier kamer is bepaald op Maandag 14 Janu't, des avouds te 8 uur» Uit goede kon vernemen wij omtrent 's konings toestan, dat de lijder slechts zijn slaapkamer verl&t om zich naar eene aan. greuzeude zitkaier te begeven, waarbij hjj ondersteund met worden. 'L. M. is zoo

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2