NIEUW - EN ADVERT N TIE BLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 FJ S E PS F. U 7 i Maandag 31 December 1338. - N°. 307. Uitgevers: Gebroeders Muré. ïïe'/.e utii*<tiat verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vooi Leiilenper 3 maanden franco door liet geheelc rijkper maanden l-BO. 6*rijs per Summer 10 tic. AQVERTENTIEN: Van 1t> repels0.90. Elke regel meer0.15. Groole tellers worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, acontant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Scheepniakerssteeg 6. 81 a ds-lïe ricli ten Buurt-t'omniissarissen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeeue kennis dat de Buurt-Coininissurissen, die krachtens de Verordening van 25 October jl. (6'ei».- blad II0. 7), met 1 Januari 1889 tu functie treden, hunne woonplaats hebben als volgt: die voor Buurt I, bevattende de wijken I, II en IV: J. (THEIJSSEN), Rapenburg n°. 80; die «oor Huurt II, bevallende de wijken III,'VIL en VIII: (W, SEGA AR), Hooigracht u° 47 die voor Buurt III, bevattende de wijkeu V, VI en IX: (W. F. HOEKSS), Oude Singel n°. 212, en dat zij in den regel op eiken werkdag tosschen 8 en 10 uren te hunnen huize voor hel publiek te spreken zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)E KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1888. LEIDEA, 2» Ileetmbor. Door de Kamer van Koophandel en Fa- briekeu alhier is het volgende adres san tie Tweede Kamer der Staten-Geueraal gericht i Aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal. De Kamer van Koophaudei en Fabrieken te Leiden veroorlooft zich de vrijheid bij llwe Vergadering enkele bezwaren in te brengen tegen bet wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van overma tige» arbeid van jeugdige peisonen en van vrouwen, overtuiiid dat elke stem uit de praktijk, die zich daaromtrent doet llooreu, ten bate van eene goede regeling der zaak kan strekken. Waardeerende de goede bedoeling waar mede bepalingen wotden voorgesteld om de vrouwen tegen overmotigen arbeid te be schermen, oordeelde men dat de wetgever te ver gaat wanneer bij, zonder op leeftijd of ontwikkeling acht te slaan, de vrouweu ten opzichte van fabrieksarbeid volkomen §elijk stelt met jeugdige personen beneden e 18 jaren, of liever beu ï.og slerker be schermt, daar toch op hel bezigen van ar beidskracht van jeugdige mannelijke personen de al te beperkende bepalingen voor ver zachting vatbaar kunnen zijn. Wat asugaat de bepalingen omtrent den arbeid van jeugdige personen zoo was men van gevoelen dat de bescherming zich aan vankelijk niet verder behoefde uit te strekken dan tot aan Iet einde van bet 16c levens jaar. Dat een miximum werktijd daags voor jeugdige persoten beneden de 16 jaren werd vastgesteld void algeineene toejuiching; niet eebter de bepaiiug in art. 4 van bet ontwerp waarbij wordt bepaald dat in fabrie ken de arbeid lan jeugdige personen vau 1 April tot 80 September niet eerder mag aanvangen dan dis morgeus te 5 uren eu in de overige maanden des morgens te 7 uren, om in bekle jaargetijden hoogstens des avonds te 7 uren te eindigen. Welke de redeien waren om gedurende de wintermaanden lenen kortereu arbeidstijd te veroorlooven dti gedurende de overige maanden koude menniet bevroeden, integen deel men was van oedeel dal het arbeiden des zomers dikwijls eel vermoeiender was dan des winters, nietegenstaande uit den aard der zaak gedureric het eerslgeuoemde jaargetijde voor de bete lucbtververscbing der werkzalen konde gcorgd worden. De grootste grieveubestonden tegen de in het artikel bepaahit uren, waarop de fabrieksarbeid voor jeujjige personen mag aanvangen of eiudigeu. In Leiden toch vangt de arbeid in fabrie ken van eenigen omvang gedurende bet ge- heele jaar des morgeus te 6 uren aan om hoogstens des avouds te 8 oreu te eindigen. Nimmer werden daarover klachten vernomen, integendeel bet huishouden eu de levenswijze der werklieden is bier ter stede daarnaar geheel ingericht. Mochten de bepalingen van art. 4 door Uwe Vergadering onveranderd worden goed gekeurd, zoo zoude dit tot groot nadeel strekken voor vele Leidscbe industrien, .en in het bizonder voor de wolspinnerijen eu de katoenfabrieken, waarbij de arbeidskracht vau jeugdige personen en meisjes niet kan worden gemist. Vau de arbeidskracht van meisjes zoude in geen geval meer kunnen worden gebruik gemaakt buiten de bij de wet vastgestelde uren. Ofschoon bet zoogenaamde overwerken bier Ier stede tot de zeldzaamheden behoort, zoo kan dit echter in sommige gevallen niet wordeu nagelaten. Hieraan zoude misschien kunnen woiden te gemoct gekomen wanneer de wet een onafhankelijke macht, bijv. liet college van Burgemeester eu Wethouders of den Kanto* rechter, aanwees, welke de bevoegdheid had um in een speciaal geval eu gedurende een bepaalden tijd vergunning te verleenen oui jeugdige personen eu meisjes enkele uren daags boven den bij de wet vastgrstelden maximum-werktijd aan den arbeid te uiogeu houden. Ook de bepaling waarbij het doen ver richten vau arbeid door jeugdige mannelijke personen beneden de 18 jaren op Zondag onvoorwaardelijk wordt verboden gaat naar veler meciung te ver; bierdoor toch wordt buitengesloten dat op dien dag de niet altijd te vermijden arbeidskracht van jeugdige arbeiders wordt ingeroepeu bij dringende re paration in fabrieken. VI at bet opsporen van de overtredingen vau deze wet betreft daarbij had men be zwaar tegen het groole aantal subalterne ambtenaren welke zich ten allen tijde den toegang tot fabrieken eu werkplaatsen konden verschaffen. Misbruik zoude van deze be paling door ben kunnen wordeu gemaakt; gaarue zoude men daarom bepaald zieu dat de subalterne ambtenaren slechts voorzien vau eene speciale machtigiug van buune superieureu toegang tot de fabtiekeri en werkplaatsen hadden. at de bepalingen betreffende de ver plichte geheimhouding der ambtenaren be treft daaraan werd niet veel waarde gehecht, ouidat men vreest dat wanneer zoovele per- soiii-u toegang lot de fabrieken hebben, ge iieimhoudmg feitelijk niet meer mogelijk is, als ook omdat het voor het hoold of den bestuurder van liet bedrijf of d onderneming vtelal moeielijk zal te constateeren zijn wie van de talrijke amutenaren die van liet recht um zijne fabriek te bezoeken hebben gebruik gemaakt, de geheimen van zijn bedrijf heeft geopenbaard. De Kamer van Koophandel en Fabrieken Ie Leiden." 27 November 1888. Door de staatscommissie ziju in bare lieden alhier gehouden zitting tot apotheker bevordeid de heeren: J. De Bruyu, J. B. M. Coebcrgh, J. Güsgens, tl. J. F. Wanna. Door den geheimraad prof. dr. A. Bastian, directeur van het koninklijk Mu seum für Vülkerkunde" te Berlijn, is aau 's Rijks Ethuograpiusch Museum alhier ten geschenke gegeven liet werk: 1. Amerika'* jNordwesUüste.'' 11. Idem. »Neue Folge. Berlin 1884. Fot." Aan deu schenker is de dankbetuiging der regeering aaugebodeu. De ochteiidbeurt in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam zal Zondag worden waargenomen door ds. P. Van der Veen alhier. Den eersten Januari a. s. zal het 60 jaren geleden zijn dat de lieer 1. Montagne Az.. oudste ambtenaar ter gemeeute-secrelarie alhier, afdecliug algemeeue zaken, als amb tenaar der gemeente in (lieust trad. Op de voordracht ter benoeming tot hoofd der school aan de Gedenknaald te Scheveningen komt voor de beer L. Vau Oeveren, onderwijzer alhier en der school aan het Korteuboscli te 's Graveuhage de lieer A. Mout, hoofd der openbare school te Hazerswoude. Den 27sten December jl. had de gewone vergadering van de leden van liet departe ment Leiden der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen plaats. Nadat door den secre taris liet jaailijksch verslag was uitgebracht omtrent bet departement en de daaraan ver bonden instellingen, bracht de commissie, benoemd tot liet opnemen der rekening en verantwoording van de penningmeesters, bij monde vau den heer J. J. Van Masijk tluyser van Reeneu, rapport uit omtrent hare bevindingen. Uit liet medegedeelde bleek dat door die commissie alles in de beste orde was bevonden, weshalve zij de vergadering adviseerde tot goedkeuring der rekening onder dankbetuiging aan de pen ningmeesters voor hun nauwkeurig gevoerd beheer, waartoe met alg< meent* stemmen werd besloten. Tot leden van de commissie voor de spaar kas werden benoemd de heeren W. Kapteyn eu J. Westelijk. Voorts werd besloten voor dit jaar bui tengewone subsidiën te verleenen: aan de commissie voor de deparleinents-leesbiblio- tbeek van f 50 en aau die voor de depar- temenls-bewaaischool van f 100. lugekomeii was een voorstel vau de com missie voor de bewaarschool tot wijziging van de schoolgelden. Zij stelt voor art. 12 van bet reglement dier instelling volgeuder- vi ij ze te doen luiden: «Het schoolgeld bedraagt per kwartaal: yVuor één kind f4; voor twee kiudereu uit ,één gezin f7.50; vuur drie kinderen uit t&u gezin fll; voor elk kind, tot bet f huisgezin vau een lid van liet departement belioorend f 8.50. (Alle scliuolgeldeu moeten bij vooruitbeta ling worden voldaan." De stemming over dit voorstel zal iugevolge •rt. 48 van de wet van bet departement plaats hebben in eene vulgeude vergadering. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 28 Dec. 55 volw. en 15 k., totaal 70. M. 24 89 19 108. D. 25 79 20 99. W. 26 68 16 84. D. 27 93 19 112. V. 28 93 20 118. L 29 89 17 106. ntl-IEk, LETTKHE\ K\ Kl.\»T. Niettegenstaande deu heer Krieus door het gemeentebestuur tan 's Hertogrnbosch gunstige aanbiedingen waren gedaan en zekerheid voor eenige jaren was gegeven, kunnen wij ineedeelen, dat hij tengevolge zijner benoeming te Haarlem bij zijn ver zoek om ontslag legeu 1 Januari is blijveu volharden, doch toegezegd heeft, zoo noodig, nog een drietal maanden zijn betrekkingen aiiiier Ie blijven waarnemen. Wij betreuren bet vtrtrek des beeren Krieus, dien wij leerden kenueu ais een door en door kundig kapelmeester eu hopen voor ons stedelijk muziekkorps, dat een op volger worde gevonden, die met evenveel toewijding den thans neergelegden dirigeer stok zal opnemen. Hert. Cour.) Naar de Berlijnsche correspondent van de A'. R. Cl. seint, beeft Ernst Possart, na nog sedert korten tijd te zijn opgetreden als regisseur van Blumenthal's Lessing-Theater, met eene jaarwedde van 80,000 mark, reeds tegen den len Februari a. e. ziju contract opgezegd wegeus geschillen met Blumenthal. liij is iutusschen verplicht, in Mei nog eenige gastvoorstellingen te geven. Dit voorval trekt zeer de aandacht, vooral omdat Pos- sart kort te voren aan Blumenthal het voor stel gedaan heeft, van dezen het Lessing- Theater te koopen voor 1} millioen mark. llll'ICIEKLK IIKliH'HTE». Door Z. M. is K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Boschkapelle, met ingang van 16 Januari 1889, opuienw benoemd tot schoolopziener in het arrond. Axel. Door Z. M. is, met ingtng van 1 Januari 1889, benoemd tot adjunct-commies bij de Topographische inrichting, de tijde lijke graveur bij die inriebtiug F. Kier- dorff. Door Z. M. is, met ingang van I Februari 1889, aan B. Th. A. Westerouen van Meeteren, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Ecbteld en van IJzeodoorn. De beeren Auguste Piehl en Paol Sachse, bij kon. besluit van 29 Mei 11. n°. 24 respectievelijk tot consul te Atnoy en te Canton benoemd, zijn in die boedanigheid door de Cbineesche regeering erkend. De benoemde off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht dr. Th. Koppeschaar wordt met den 16en Januari a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te W illemsoord. De minister van justitie zal op 1 Januari geen audiëntie verleenen. BLNNENLANÜSOHE BEBICHTEN. De Sleet, van heden bevat de volgende waarschuwing: V'cor gelukwenscben op den Nieuwjaars dag wordt veelvuldig gebruik gemaakt van kaarten, waarvan de voorzijde is ingericht om, behalve de plaats van bestemming, mede de woonplaats des afzenders te ver melden. Die vermelding van twee plaatsnamen geeft dikwijls tot onjuiste verzending en dieutengevolge tot vertraging in de overkomst aanleidiug. Het publiek wordt daarom uitgenoodigd op bedoelde kaarten de woonplaats van den afzender niet in te vullen. De eerste kamer heeft gisteren de In dische begrooting aangenomen eu zal beden die gedeelten der staatsbegrooting, in be handeling nemen, welke 'óór Nieuwjaar af gedaan moeten worden. Jlir. H. T. Hora Siccama, lid van den gemeenteraad te 's Graveuhage, is door Z. M. dcii koning benoemd tot ridder 4e klasse in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Als een bewijs van de slechte pro motie bij het wapen der infanterie kan dienen, dat er op dit oogeiiblik nog acht officieren lste luitenant zijn, die nu juist 20 jaren geleden de aanstelling tot officier ontvingen. Gistermorgen ten 7 ure ia er brand oiitstaau in de bouwmauswoniiig, bewoond door P. Mootjmaus, aau den Paapweg onder

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1