BINNENLANDS! HE BERICHTEN. o wfo va ww «j «j M *a «3 -*j* «a_j «k. -wr en acc. te Oude Pekela; lot ontv. der dir. bel. en acc. te Peilen c. a., E. L. W. Van der Putten, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te IVr Apel, (gem. Vlachtwedde) tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Gramsbergen, II. M. Van Maaren, thans te Path; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Diever c. a.# W. J. Schaafsma, surnumerair uit de inspectie Groningen; tot ontv. der dir. bel., invoerr. en «cc. te Well (gemeente Pergen), J. Van Uee, surnumerair uit de inspectie Middelburg; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Leende c. a., M. J. De W illigen, surnumerair der inspectie Rotterdam; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Einmeii, J X. J. Boom, surnumerair uit de inspectie Gro ningen tot ontv. dir dir. bel., invoerr. en acc. te Genderingen, W. L. Van der Vegte, surnumerair uit do inspectie Zutfen; tot ontv. der dir. bel invoerr. en acc. te Aallen, C. L. W. Noorduijn, surnumerair uit de inspectie Leeuwarden; 4°. is het kantoor der invoerr. en acc. te Path, met ingang van 1 Februari 1889, gerangschikt in de eerste cathegorie der kleine ontvangkantoren, waar te nemen door een commies-ontvanger. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechterplaatsvervanger in het kanton Zutfen, inr. H. Van Loghem de Josselin de Jong, advocaat en procureur te Zutfen. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Zaandam, mr, P. Dwars, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Pernis, W. G. D. Murray, op verzoek, eervol is ontslagen als secretaris dier gemeente, en dat de burgemeester van Iendrik-Ido Ambacht, A. A. Van Elk, is benoemd lot secretaris dier gemeente. Door Z. M. is mr. C. A. Romer, te Leeuwarden, benoemd tot schoolopziener in liet arrond. Veenwouden. Door Z. M. is verlof verleend aan den ontvanger der gemeente Oostvooroe, L. P. Van den Blink, om te Bnelle, en aan den ontvanger der gemeente Ambt-llardenberg, II. J. Grooters, oin te Stad-llardenberg te wonen. Door Z. M. is aan jhr. Nicolaas Adriaan Steeugracht van Moyland, te 's Gra- venhage, den titel verleend van baron, over gaande op zijne wettige mannelijke afstam melingen bij recht van eerstgeboorte. Door Z. M. is aan W. Horst mans, op verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Hoeusbroek. Door Z. M. is pensioen verleend aan jhr. mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois, president van het gerechtshof te 's llertogenbosch, tcu bedrage van f 3334, en aan jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, ten bedrage van f 2367. Door Z. M. is aan L. 1 laanstra, ge wezen bewaarder 2e kl. bij de rijkswerkin richting te Hoorn, verleend een pensioen van f233 'sjaars. Van 1 Januari a. s. af zal, op last van den minister van oorlog, bij hel leger het nieuwe administratie-reglement met de daarbij belioorende voorschriften geheel moeten worden gevolgd. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot voorziening in eene leemte, in het wetboek van strafvordering bestaande ten gevolge van de niet gerech telijke of gemeentelijke indeeling van de Zuiderzee en andere watcreu, waardoor in vele gevallen de rechter, bevoegd tot ken nisneming van strafbare handelingen, op die wateren gepleegd, ontbreekt. Vooral op de Zuiderzee werd hiervan de moeilijkheid on dervonden zoo dikwijls daar met den ver boden wonderkuil werd gevisclit, waarom liet college van de zeevisscherijen sedert lang op eene voorziening heeft aangedrongen. Avondpost Z. M. de koning heeft den kapitein Vitali, van de Italiaansche artillerie, uitvin der van het geweer van dieu naam, waarvan het systeem ook door ons leger is aange nomen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw. (D. v. Z.-//e« 'tGr.) Door het hoofdbestuur der Nederl Pro tectionistische Laiidbouwvereeniging is aan de tweede kamer een adies verzonden, om aan te dringen op de heffing f van een doel matig invoerrecht op vreemde granen en meel." De afdeeling voor de wis- en natuur kundige wetensctiappeu der koninklijke academie van wetenschappen zal op Zater dag 29 December e. k. des middags te 12 uur, eene gevoue vergadering houden in het gebouw der akademic (Trippenhuis) te Amsterdam. Onderwerpen van behandeling: Rapport over dc bliksemafleiders op de abdij te Middelburg, door de heeren Bosscha, Van der Waals en Lorentz, rapport van de lieeren J. A. CV Oudemans en Kamerling!) Onnes over dc verhandeling van den lieer Van Rijckevorsel. Rapport van de heeren Schoute en Bieiens de liaan over de ver handeling van den heer dr. Jan He Vries. Levensbericht van wijlen het lid der aka- dttnie P. Harting, door den heer Ilubrccht. Mededeeling van den heer Bierens Dc Haan *over brieven van Consiantijn Huygeus, den vader, aan père M. Mersenne." Voor liet gerechtshof te 's Hage werd gisteren behandeld het appèl van den gewezen spoorlooper der H.IJ.S. M. Ie Leiden, wien ten laste was gelegd liet verknopen van halve letourkaartjes, welke hij ontving van een der conduct urs van genoemde maat schappij, door de rechtbank alhier te diei zake tot 8 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Mr. I'll. A. Haas uil Amsterdam bestreed het vonnis a quo door te beweren, dat de conducteur, in «le/.e als eerste getuige ge hoord, als medeplichtige had moeten terecht staan. Pleiter bestreed ook nog de beslissing van de rechtbank, dat beklaagde zou geweten hebben dat dc kaartjes, die hij ver kocht, door uiisdrijf waren verkregen, daar zeer goed aan tc nemen was dat beklaagde dit niet geweten had, daar hij zelfs niet lezen of schrijven kon. Adv. gen. uir. Telders weerlegde deze stel lingen en requireerde bevestiging van het vonnis. Bij liet einde der zitting werd in deze zaak uitspraak gedaan. Het vonnis werd bevestigd. Daarna werd behandeld het appèl van den officier van justitie bij de rechtbank alhier, tegen een vounis van genoemde rechtbank, waarbij van t*ee personen, ter zake van het te Leiden belemmeren van de arrestatie van een scheepskok door eene patrouille, de een was vrijgesproken en de ander was veroor deeld tot eene boete van f 25. Het openbaar ministerie requireerde be vestiging van het vonnis voor zoover de vrijsprauk van den eersten beklaagde betreft en veroordeeiiug van den tweede tot 1 maand gevangenisstraf. Mr. J. 11. Goudsmit, van Leiden, riep, daar zijne laak grootendeeis door het O. M. was overgenomen, voor den tweeden beklaagde 's hofs clementie in. De uitspraak is bepaald op 10 Januari a. s. De Haagse he rechtbank deed gister uitspraak in de zaak van den gewezen con ducteur der H. IJ. 8. M. wegens bet ver- koopm van reeds gebruikte retourkaartjes; het vonnis werd bevestigd en de beklaagde dus tot één juar gevangenisstraf verooi- deeld. De man, die de vorige week voor de Haagsche rechtbank terechtstond omdat hij door verschillende leugens een Leidsch stu dent had overgehaald hem geld te geven, werd gisteren veroordeeld lot een gevange nisstraf van één jaar. Door de politie te Scheveningen is wederom proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen, die gisternacht in gezelschap van andere opgeschoten jongens, baldadigheden pleegde, o. a. door van een rijtuig waarin een ingezetene van Scheveningrn huiswaarts keerde, de ruiten en een lantaarn te ver nielen, terwijl den koetsier, die zich verzette, nog een pak slaag werd toegezegd bij zijn terugKeei naar Den Haag. Zeer wijs nam deze evenwel bij zijn terugrit een paar politieagenten in zijti voertuig mede en deze rnapten de belhamels, toen zij werkelijk den koetsier bemoeilijkten. Uit Bodegrave wordt gemeld: Al wordt schier overal geklaagd over het gebrek aan werk, in deze gemeente is daarvan niets te bespeuren. Pas is eene straat vol tooid, waar nog geen drie jaren geleden aan wi rd begonnen, of eene tweede is in aan bouw. Op een stuk land dat een half jaar geleden voor bouwgrond verkocht is, en dat eene nadere verbinding tot stand brengt tusschen het dorp en liet station van het Rijuspoor, ziet men nu reeds verscheidene huizen verrijzen. Ook het oude gedeelte dat na den brand van 1870 is blijveu staan is geheel vernieuwd, zoodat geen oud huis daar meer is te vinden. De vooruitgaug van deze plaats is voor namelijk toe te schrijven aan de kaasmarkt, sinds ecnige jaren hier opgericht, en nu reeds eene der grootste in deze provincie. Dinsdag jl. s namiddags omstreeks half 5, werd ter kennisse van de politie te Dordrecht gebracht dat op het terrein aan den Korten Parallelweg een persoon zich door revolverschoten van het leven had beroofd. Spoedig bleek dit verhaal geducht overdreven; een 22jarig Duitsch varensgezel, afkomstig uit Crefeld, bad, naar hij beweert uit baloorigheid dat eene Dordtsche schoone hem van de hand had gewezen, een drietal revolverschoten tegen zichzelven gericht, doch door aandoening ha l slechts een daar- van de huid van zijn rechterschouder door boord, zoodat aiK.en eene bloedende wonde was veroorzaakt. Op last van dr. Admiraal werd de mislukte zelfmoordenaar, zijns on danks, naar het gasthuis vervoerd, waaruit hij reeds eergisteren kon worden ontslagen. De politie nam hem daarna opnieuw onder hare hoede, om te zorgen dat hij, als zonder middelen van bestaan zijnde, naar zijn vader land kon vertrekken. Alvorens afscheid te nemen, a< btte de politie zich echter verplicht, na te zien of zij wellicht nog iets voorden man doen kon en werkelijk bleek haar toen, dat hij in Augustus jl. ten haren burele had vertoefd om zich te doen aanmonsteren als lichtmatroos op het stoomschip Alblasserdam Xa twee reizen medegemaakt te hebben, verdroot hem het varen eu Ie Duinkerken gelukte het hem van boord te deserleeren. Te dier zake gesignaleerd, diende de politie alzoo voor afrekening te zorgen, maar hoe verder zij zocht, hoe grooter 's mans debet werd. Niet alleen had hij thans een val sclieii naam opgegeven, maar hij had dat ook gedaan bij zijne aanmonstering, toen hij den monsterrol valschelijk onderteekende. En wat had hem tot die valscliheid geleid De vrees voor ontdekking zijner desertie als infanterist bij het Duitsche leger 1 Waar schijnlijk heeft dit alles ook wel iets tot 's mans moedeloosheid hijgedragen. Natuurlijk is het bevel tot uitgeleide terstond veranderd in eeu bevel tot voor loopige aanhouding en de deserteur-falsaris zelfmoordenaar heden ter beschikking van de justitie naar het huis van arrest over gebracht. Wellicht wordt hij dan later nog in de gelegenheid gesteld, ook in zijne Heiinath af te rekenen. DCt.) Men meldt aan de N. RCt. uit Oud Beierland. Een inwoner dezer gemeente kreeg deze week een br;ef uit Bordeaux, waarin hem verzocht werd voor de Hoeksclie- waard de agentuur te aanvaarden van eene firma te Bordeaux, die zich onledig houdt met het verschatfen van vertrouwbare in lichtingen over zaken en personen iu Frankrijk en de verdere landen in Europa. Tien pet van de ontvangst benevens een jaargeld van f 1200 werd daarbij beloofd. Aan het slot van den brief werd eene .kleine storting gevraagd van slechts f 20, die bij het antwoord moest gevoegd worden, dan zou men instruc tie en nadere bijzouderhedeu melden. De uian heeft natuurlijk met geantwoord. Te Zuidla»»d hebben op den eersten Kerstdag ernstige ongeregeldheden plaats gehad, welke algemeen hieraan worden toe geschreven dat de Dolierenden het kerkge bouw dat zij in gebruik haddeii genomen weder aan de Nederduitsche Hervormde gemeente hebben uioeteu afstaan. Des avonds omstreeks 8^ uur bevonden zich een 50 60 man, waarvan eenigeu gewapend met messen, op de straat, den schijn aannemende alsof zij onderling aan het vechten waren. Bij het verschijnen der maréchaussees die tot rust aanmaanden, volgde er een algemeene aanval met messen eu steenen tegen hen. De maréchaussees trokken daarop tot zelfverdediging hunue sabels, waardoor drie der belhamels aan het hoofd verwoud werden; een maréchaus- sée kreeg een messteek door zijne uniform. Vier van de belhamels werden in arrest genomen eu den volgenden dag, na opge maakt proces-verbaal, weder in vrijheid gesteld. Woensdag verzamelden zich weder velen, en w erd een persoon, die een steen naar dc maréchausseés wierp, in arrest genomen. Er werd bevolen dat niet meer dan 4 personen te ramen mochten zijn, en de herbergen werdeu met zonsoudergang gesloten. De met stroomeu nedervallende regen, welke steeds bij samenscholingen zulk eene goede uitwerking doet, deed ook nu de menschen huiswaarts keeren. (N. R. Ct.) In den ouderdom van 79 jaar is te Haarlem overleden de heer J. W. Copes van Hasselt, oud kolonel-commandant van het 4e regimeut dragonders. In 1864 werd de heer Van Hasselt, als zoodanig gepension- neerd. Hij was ridder iu de orde van de Eikenkroon. Men schrijft aan het I), v. N. De bekende Oxtordsche geleerden, die •eenigen tijd geleden de gasten van de pro fessoren Cobet en Kuenen geweest zijn, de heeren Mahati'y en Hogers, zeggen, in eeo pas verschenen reisbeschrijving (gem. 1889), het volgende: Amsterdam is a splendid city, in ist way: het kan zelf trotse!) zijn op twee van de schoonste moderne bouwwerken, die ergens worden aangetroffenhet nieuwe spoorwegstation en het nieuwe museum. Deze gebi'Uweu heeft uien te danken aan het genie van een levend bouwmeester, den heer Cuy- pers, die ons voor komt al sijue mededingers op onmiskenbare wijze te overtreffen. Waar zijne meesterhand ook elders een bouwwerk heeft aangeraakt, bijv. tc Zwolle, is het effect aanston Is voelbaar. Laat ons hopen, dat deze merkwaardige man ook buiten Holland gewaardeerd mag worden en vooral den Duitschers (the Germans) leeren wat edele gebouwen, zelfs in dezen onzen tijd, mogelijk zijn." Sketches from a tour through Holland and Germany. Een Amerikaansche schaatsenrijder op weg naar Holland om aan wedstrijden op het ijs inede te dingen. Men schrijft aan de II. Ct. uit Nieuw- York 14 December: Te Newburg, in den staat Nieuw-York, woont Tim Donogbue, een der bekwaamste roeispaaninnkcrs in de vereenigde staten en levens een z.'er vlug schaatsenrijder. Hij is de vader van vier zonen en vier dochters, die evenals hijzelf op het ijs vele prijzen behaald hebben. Joseph F. Donoghue is zijn derde zoon, een jongeling die nog geen 19 jaar oud is. Ofschoon dus nog zeer jong in leeftijd, heeft hij evenwel reeds getoond een zoo vlugge schaatsenrijder te zijn, dat in verscheidene gedeelten van den staat Nieuw-York hem de eerste prijzen bij wedstrijden van dien aard toegekend zijn. En die prijzen zijn door hem gewonnen zelfs toen 15 andere medediugers er aan deelnamen. Een zekere heer G. N. L. Sacks, bestuurder van de Manhattan Athle- tische Sociëteit, stelt zooveel belang in hem en heeft zooveel vertrouwen in zijue vlug heid op het ijs, dat hij voor zijue eigene kosten den 8slen December met hem naar Liverpool afgereisd is om hem zoowel in Engeland, Holland, alsook in Duitschland, Noorwegen en Rusland te doen deelnemen aan de dezen winter plaats viudende wed strijden op het ijs in die landen. Wanneer beiden in Holland zullen aankomen, zullen zij de gastvrijheid genieten van baron De Salis, secretaris van de Scliaatsenrijders- Societeit in Holland. In Newburg is de jongeling meer bekend ouder deu naam van yJoe**, en dat die stad er prijs op stelt hem met eereprijzen beladen te zien terug komen, behoeft geeu betoog. Van karakter is hij voorkomend, ongeveinsd en verre van hoovaardig. De Amerikaansche schaatsenrijders, die aan de races der Amsterdamsche Sport club zouden deelnemen zijn reeds aldaar aangekomen, waar vinden geen ijs. Onder sterke politiemacht werd gister avond te Utrecht zwaar geboeid binnen gebracht een vader van zes kinderen, uit Schalkwijk, beschuldigd zijn vrouw Zaterdag jl. te hebben vermoord. H. M. de koningin heeft de gewoonte jaarlijks op het paleis het Loo twee Kerst- boomen te doen oprichten: één voor de priuses en eenige genoodigde kindereu en één voor de hofdames en heeren. Toen Kerst mis naderde en de tijdingen omtrent Z. M. ongunstig luiddenvreesde men eerst dat deze feestviering niet zou kunnen door gaan, doch toen weldra bleek, dat 's konings toestand weder bevredigend was, heeft alles als naar gewoonte kunnen geschieden. Maandagavond werd het Kerstfeest voor prinses Wilhelmina gevierd. Er was een keurig versierde eu verlichte Kerstboom op gericht. Een tiental kinderen uit de gemeente Apeldoorn waren tot bijwoning uitgenoodigd. H. M. de koningin en de prinses onderhielden zich eenigen tijd minzaam met het jonge volkje. Alle kleinen ontvingen kostbare en fraaie geschenken, o. a. de meisjes elk eeu gouden bracelet. Ook de Kerstboom, voor de hofdames en heeren opgericht, muntte door pracht uit, evenzoo de cadeau's daarbij aangeboden. Dienzelfden avoud werd namens Z. M. aaii iederen grondwerker in het park, 22 iu getal, een ham uitgereikt. Op den morgen van den eersten Kerstdag woonde de koningin met haar gevolg de godsdienstoefening bij, onder het gehoor van ds. llattink, en maakte in den loop van den rai.ldag een rijtoer, begeleid door eene hofdame. Ook op den tweeden Kerstdag maakte H. M. een flinken rijtoer. (AV v. d. D.) Dinsdagnacht heeft er op den Sons- beeksingel te Arnhem een vechtpartij plaats gehad, waaronder een van de vechters zijn jas uittrok en die aan een der omstauders te bewaren gaf. Toen de vechtpartij was afgeloopen en de ja9 teruggegeven werd, vermiste de eigenaar een portefeuille met bankpapier tot een bedrag van p. m. f400. Naar wij vernemen, is de politie met een en ander in kennis gesteld. AmhCt.) I insdagochleud is onder de gemeente Tuil en 't Waal een moord gepleegd. De vrouw van T. O. werd op deu grond gc- vondeu badende in bloeJhare beide polsen waren afgesneden en ook nog eenige andere wouden waren baar loegebiacht. De man

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2