t-f v WR2 m mm n m.i ,m. Poor Z. M. is J. J. Corbijn, ontslagen als onderwijzer in plant*, dier-, luiiiboiw- en landbouwkunde aan (ld rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Pij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is met ingang van 1 Jan. 1889 benoemd tot apotheker in het ziekenhuis aan de rijksuniversiteit te Gro ningen M. J. Schroder. De luit. ter zee le kl. 0. L. M. E. Keus en die der 2e kl. F. J. Goedkoop, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non act. gesteld. De ministers van marine cn van ko loniën zullen op 28 en die van binnen), zaken en van waterstaat, handel en nijver heid op 29 dezer geen audiëntie verleenen. BINNEN LAN DS('H E BEK 1U1TEN De minister van financiën maakt be kend Hat het saldo van 's rijks schatkist op den 22n dezer bedroeg: bij de Nederlaudsche bank. f 28,789,468,79 en bij de betaalmeesters. 1,860,403,55 Te zamen f 30,649,872,34 De stailsbegrooting wt.s oorspronkelijk geraamd op f 133.557.387.52J, welke som door de regeering is verhoogd met f 320.628.19 i n verminderd mett 164.802.50, eu gedurende het openbaar debat een ver meerdering met f35.160 en eene verminde ring met f 160.760 onderging, zoodat zij ten slotte verhoogd werd met f 39.235,69 tol f 133.596.6J3.21 l)e raming der middelen ad f 120.602.965 werd verhoogd met f 250.000 f 120.852.965. Het tekort is dus f 12.743.648.21 J. Te rekenen van 1 Jan. 1889 zullen mede in het verkeer met België en Zwitser land pakketten zijn toegelaten, bestemd om aan de geadresseerd- n te worden uitgereikt zonder betaling der eventueel verschuldigde porten en rechten, waarvan het bedrag alsdan voor rekening van de afzenders blijft en van deze wordt ingevorderd. De bedoelde pakketten zoowel als de bij- behoorende adreskaarten, behooren voorzien te zijn van de aanwijziug: Vrij van port en rechten". rFrauc de taxes et de droits". Volgens den llaagschen corresp. der 31. Cl. wijdt de koniug zich, voor zoover zijne gezondheid het toelaat, voortdurend aan de sociale uooden des volks door samen- sprekingen met hen, die er van op de hoogte zijn, en door de kennisneming van verschil lende daarop betrekking hebbenJe geschriften. Vooral de toestand der laudbouwende be volking wekt 's konings belangstelling en Z. M. inoel daartoe inzonderheid aangetrokken zijn door de veelvuldigheid van de gevallen, dat landbouwers hun woonplaats verlaleu om in een ander werelddeel hun geluk te be proeven. Het doet den koning oprecht leed, dat zijn grondgebied niet meer gerekend wordt de gelegenheid te bieden om al zij onderdanen een voldoend bestaan te verze keren, en bij wenscht daarin verbetering te brengen. In afwachting daarvan schijnt hij er bijzonder op bedacht te zijn te doen waarschuwen tegen eene overhaaste landver huizing, vooral naar Argentina, waarin hij een bron van teleurstelling en armoede ziet voor hen, die daartoe hun toevlucht nemen. Naar het llbl. verneemt is benoemd tot Oostenrijksch gezant bij ons hof, ter ver vanging van graaf Vou Müliuen, de baron Von Walterskircheu, chef van liet departement van het huis des keizers aan bet ministerie van het keizerlijk buis en van buiten!, zaken, te Weeuen. Dinsdagnacht is een biunenbrand ont staan bij den graanhandelaar W. C. Van Geel te Haarlemmermeer, bij de Oudewete ring. Er zijn redenen om aan brandstich ting te gelooven. De bewoner was met zijn gezin van huis, en tijdens zijne afwezigheid ontstond de brand. Toen de heer Van Geei werd gebaald en bij zijn kantoor binnen trad, kwam eene sterke petroleumlucht hem tegen. Bij nader onderzoek bleek, dat van zijue afwezigheid gebruik gemaakt was, eu in zijne woonkamer en kantoor alles met petroleum was begoten, terwijl er een gouden horloge vermist wordt. Tot wethouder te Lisse is gekozen de heer O. Blokhuis. Naar het D. v. Z.-llen 'sGr. verneemt, heeft de Hollandsch-Belgische bouw maat schappij te 's llage bij de rechtbank te dier stede een verzoek lot surséance van betaling ingediend. Den heer P. F. L. Waldeck, majoor commandant van het le bataljon rustende schutterij in Zuid-Holland, die 25 jaren geleden tot officier der schutterij werd be noemd en daaraau dezer dagen eene feestelijke herinnering verbond, werd door de officiereu en minderen van zijn bataljon bij die gelegen heid eene aangename verrassing bereid. Van de officieren toch ontving de majoor een fraai album met calligraphische opdracht, terwijl de minderen van het bataljon hun chef een zeer eigenaardig geschenk in zilver aanboden, ui. een tot Beaumontgeweren (miniatuur) waarlussclieti een trommel. Dat er te Loosduiuen dien dag feest gevierd werd, spreekt van zelf. Gisterenochlend is Han de Veenkade te 's Hage uit het slootje bij het terrein van den houthandelaar v. G. lui lijk van een net gekleed heer opgehaald, hetwelk herkend moest zijn als dat van den met den rang vm referendaris bij het departement van marine gepensioneerden hoofdcommies A een gracht ingezetene, van wiens ver missing de politie eergisterenavond kennis kreeg. De drenkeling is per ra lerbaar naar liet gasthuis vervoerd. Daar liet gouden horloge, dat op het lijk gevonden went, op elf uur is blijven stilstaan vermoedt uier, dat de man eergisteren ivond omstreeks dien tijd in bet watt r is geraakt. De heer A schijnt door een noodlottig ongeluk te water te zijn geraakt. Eergisteren is door tie politie t Delft opgehaald uit het Singelwater nabij tie Oost poort aldaar, I:et lijk van mtj C. v. II Somwijlen lijdend aan verslandverbijsteiiug bad zij liet huis barer inwoning verlaten, voorgevende een boodschap te gaan verrich ten. Door duisternis misleid geraakte W, C. K. oud 17 jaren, bakkersieerling, gister avond aan het einde der Buitenwatersloot le Delft in het water; niettegenstaande spoedig aangebrachte hulp en adsistentie van dr. v. tl. mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Te Goriuchem is deze week een kind geboren dat in liet zeldzaam bezit is van 3 overgrootvadets, 2 overgrootmoeders, 2 groot vaders en 2 grootmoeders. Maandagavond geraakte dr. H. ge neesheer le Poeldijk, nabij die gemeente onder de Wcstlandsche stoomtram. Een beeti werd hem nagenoeg van het lichaam gereteu. Per tram uaar Den Haag over gebracht werd hij verder door de politie per brancard naar het gasthuis aldaar ver voerd. Uit den Studenteu-Almanak van de universiteit van Amsterdam blijkt, dat zich tot heden in den cursus 1888/9 voor 't eerst lieten inschrijven 165 nieuwe studenten, terwijl van de oudere studenten zich 541 lieten recenseren. Daarbij komt nog een vrij aanzienlijk getal leden van bet Amster- damsch studentencorps, die zich niet bij deu rector magnificus hebben aangemeld, omdat zij hit r wel nog examens zulleu doen, maar geen colleges meer houden. Van deze soort zijn er 116. Telt men hen bij de 706 in geschrevenen, dau verkrijgt men een cijfer van 822. Daaraan kan nog worden toege voegd een min of ineer onzeker getal van hier studerenden, die noch bij den rector, noch bij het studentencorps zijn ingeschreven. Begroot met hun aantal op pl. m. 80, dan bedraagt het totaal cijfer der Amsterdamsche studenten thans ongeveer 900. Naar wij vernemen, is tegen deu socialistische spreker J. A. Fortuijn, van Amsterdam, door de arrondissements-recht- bauk te Heerenveen, wegens openbare oprt.iing tot een strafbaar feit, rechtsingang verleeod. (N. R. Cl Zondagmorgen werden bij Sloterdijk dour de rijkspolitie twee stroopers gearres teerd en tot verder verhoor naar de daartoe bestemde cel geleid. Hier aangekomen wist een hunner zich los te rukken en het ha zenpad te kiezen. Zijne houding in taal en gebaren was op zijn vlucht zoo vrees aanjagend, dat niemand der voorbijgangers, trots het geroep der politie, zich verstouten dorst deu vluchteling te grijpen. Een hunner die tot dit doel wat naderbij was gekomen werd met zoo'n kracht den hoed van het hoofd geslagen dat de eigenaar het voorbeeld van zijn hoofddeksel volgde. Intusscbeu was de vluchteling spoedig in de richting naar Amsterdam verdwenen. Uit Urk wordt van 23 December ge meld Aangaande het vaartuig, op 19 dezer door visschers van Huizen alhier binnenge bracht, is gisteren last ontvangen, den schip per voorloopig te bewaken, tot nadere be richten zijn ingewonnen aangaande de vrouw en den knecht. De schipper schijnt lijdende te zijn aan verstandverbijsteringreeds twee maal heeft hij getracht zich van het leveu te berooven. Ter gelegenheid van het Kerstfeest was Maandag op het Loo een prachtige kerstboom opgericht. Een aantal kinderen waren uitgeuoodigd om met H. K. H. prinses Wilhelmiua bet feest te vieren. Bij gelegenheid van het Kerstfeest werd Maandag aan de werklieden der ko uinklijke Deventer tapijt fabriek (300 personen) uitgedeeld 600 pond meel, 4UU pond spek, 165 tarwebrooden, ter grootte van een cl, eu 60 worsten. Ter gelegenheid van het 55e luslratn der Groninger universiteit, het 275jarig bestaan dier inrichting, zal i i Sept. 1889 door bet studentenkorps Vindicat alque Polit eene maskerade worden gehouden, voorstel lende: Hoofdpersonen uit den strijd der 17 Nederlanden legen Spanje (1561—1579). Dit plan, ontworpen door de hoeren J. M. Baart de la Faille en J. B. Schepers, werd door de maskerade-commissie gekozen uil negen bij haar ingekomen ontwerpen. Blijkens deu Almanak van bet Gro ninger sludentenkorps ï-tudeeren te Grouingen in het geheel 431 jongelingen, van wie 273 leden van hel korps zijn. De studenten zijn over de vijf faculteiten verdeeld als volw;t godgeleerdheid 39, rechtsgeleerdheid 76, geneeskunde 208, wis— en n:»<uurkunde 58, ietteren en wijsbegeerte 50. Te \Y oensel zijn wederom schan elijke baldadigheden gepitegd. Bij verschillende iugezetenen werden ruiten verbrijzeld cn eenige drinkwaterputten onbruikbaar gemaakt, door er petroleum in te storten. Een kunstliefncbber (peintre amateur) te Eindhoven zal op 4 Januari e. k. de vruchten van zijn ójarigeu arbeid, bestaande in niet minder dan 62 schilderstukken, ten behoeve van de armen dier gemeente in het openbaar doen verkoopen. Een notaris aldaar zal ziju ministerie kos teloos verleenen en ofschoon de verkooping op crediet zal plaats hebben, zal die notaris de koopsommen onmiddellijk ten behoeve der armen beschikbaar stellen. Z. M. de koning heeft aau de ge meente Elsloo vergunning verleend lot het voeren van een historisch wapen, dat aan de oudste faraiiiën van die plaats herinnert. Het dorp Elsioo is een der oudste plaatsjes van ons land, waar de Karolingische koniugen eene versterking hadden, die in 822 door de Noormannen werd iugeuomen. Dit nieuwe wapen doet aan de heereu van Elsloo herinneren en wel aau lierman van Elsloo, die hel beleg van Damiate medemaakte eu aau de graven Arberg en Vaiengen, die in latere tijden de heerlijkheid Elsloo be stuurden. Zondag vierde Mgr. Boerman?, bisschop van Roermond, zijn gouden priesterfeest. Reeds Zaterdag was de stad met vlaggen getooid, en Zondag heerschte groote drukte. Te 9 uur werd de jubilaris in optocht uaar de kathedraal gebracht. Te 12 ureu was de pontificale hoogmis afgeloopen en werd de jubilaiis weder naar zijn woning in optocht teruggebracht. Tot 2 uur was er receptie in het bis schoppelijk paleis, terwijl er van 1 tot 8 uur 'g avonds door de verschillende zangvereeni- giugeu uitvoeringen werden gegeven. Uit Davos meldt men aan het übl. het volgeude Een streepje aau den balk. Het meer van Davos ligt Jicbt zonder dat een dikke laag sneeuw de ijskorst be dekt, zoodat wij, schaatsenrijders, nu niet meer aau hel betrekkelijk kleine stukje verdronken land der fCurverein'' gebonden ziju. Of de Hollanders nu ook in hun nopjes zijnBijna dagelijks gaan zij er heen, terwijl 11. Zondag een vrij groot gezelschap zelf? een pic-uic op het ijs organiseerde. Op deze uitgestrekte, spiegelgladde baan zijn de Friesche schaatsen dan ook bijzon der voortreffelijk, te meer daar de rijders hier nooit met wind te kampen hebben, want het klimaat is hier inderdaad heer lijk. Ik ben ira sedert 35 dagen hier en in al dien tijd waren slechts 3 dagen be paald slecht te noemen (sneeuwstorm) en 3 dagen middelmatig goed (d. w. z. be dekte lucht met een weinig wind), terwijl de overige 29 ons een onbewolkt donker blauw uitspansel met waren zonneschijn verschaften. Hoed, geb. Limvers, z. C. M. Groeneveld, geb. De Ru, (1. C. v. d. Berg, geb. Schaap, J. Oiidr rwa'er, geb. La bord us, d. J. d. Zon, gtb. Simons, z M. v. Zeist, geb. Stam, z. C. J F. Langeveld, geb, Frank, z. A. v. Noord, geb. v. Velzen, z. C. De Wolf, geb. Nieboer, z. J. v. d. Kaay, geb. Kramer, d. S. Karstens, geb. Fuclis, d. A, M. Bom li, geb. De Graaft', d. M. M. v. d. Linden, geb. Smit Hessing, z. --S. Gaastra, geb. De Water, z. T. D. Recourt, geb. Hen- geveld, z.J. v. d. Bos, geb. Verhoeven, d. M. J. Dirkzwager, geb. kuyper, d. M. C. v. Barneveld, geb. De Vriend, d. K. v. d. Vaart, geb. Montague, z H. v. Veen, geb. Eijk, d. OVERLEDEN J. Kartells, m. 83 j. M. Sloos, d. 2 j.— M. C. G. v. d. Koog, geb. De la Bije, w. 77 j. D. W. Janssen, d. 1 j.C. v. Leeuwen, z. 12 m. P. Erades, in. 55 j. A. Trel, m. 65 j. J v. d. Post, z. 37 j, II. C. v. d. Mey, d. fi w. - J. Pouwf z. 3 j J. Crispijn geb. Kriek, v. 50 j. C. A. Hen drikman, z. 11 in. J. J. Brakel, z. 14 j. J. Geerlings, d. 3j.J. Janseu, d. 25 j. G. Nieuwenburg, d. 21 m. J. M. Groene veld, d. 1 d. E. Pieters geb. v. Dijk, v. 65 j. S M. Preeke, d. 3 j. A. v. d. Linden, z. 4 in. C. v. Heusden, d. 22 j. A.Niehot, z. lm. C. G. VValsmit, d. 9 m. C. J. v. Roijen, d. 4 j. A. Pielanen, z. 23 j. C.C. Noest, d. 2 m. W. F. De Wolf, z. 2 d. GEHUWD: A. Teske, jm. en H. Boom, w. VV. v. d. Wijngaard, w. en E. De Jonge, jd. \Y. H. Bej, jm en J. H. v.d. Linden, jd. F. Roest, jm. en IJ. E. YVerner. jd. *CHOOE- EX k KKK\||;i WH. Benoemd tot onderwijzer aau eene bijzondere school te Voorburg de beer N. W. Francken, te Zaandam. BURGERLIJKE STAND. Fan 19 Dec. tol en met 27 Dec. BEVALLEN M. P. Ba velaar, geb. Ver hoeven, d. E. v. d. Wilk, geb. Erades, z. J. J. Overduin, geb. Stouten, z. C. M.v. Vliet, geb. Brakel, d. J. C. W. v. d. Lelie, geb. v. Reyn, d.M. Kleyn, geb. v. d. Laken, d. L. E. J. Hoorn, gt b. RaatF, d. C. J. G. Boekwijt, geb. v. d. Upwicn, z. M. De Graaf, geb. Magendans, d. M. J. v. Riet, geb. De Geus, d. A. Nieuwenburg, geb. llorré, d. J.Schild, geb. v. d. Broek, z. A. Doornik, geb. Rombouts, d. E. Smink, geo. Van Noort, z. VV. Blora- mestein, geb. v. Egmond, z. P. J. v. Putten, geb. Noest, z. G. C. Bey, geb. Dubbelaar, z.J. E. Geestman, geb. Brittiju,d.G. Den EEIDKX, 27 December. Beroepen bij de Ned. Ger. gemeente alhier ds. G. H. Van Kasteel, te Kollum. Uit Apeldoorn schrijft men aan het U D: Het is ons weder hoogst aangenaam de loopende ongunstige berichten, omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koniug stellig te kunnen tegenspreken. Zr. Ms. toestand is en blijft steeds bevre digend, Z. M. houdt wel steeds de kamer doch geenszins het bed en voortdurend be- haudelt Z. M. de regeeringszaken en HÜ's. bijzondere zaken, met zijne bekende nauw gezetheid. De straf voor de militairen, die in de infanteriekazerne te 's Graveuhage socialis tische liederen hadden gezongen, was voor den korporaal, die de liedjes had medege bracht en rondgedeeld, 14 dagen provoost, om den anderen dag met water en brood; voor den korporaal die mede zong, 8 dagen provoost en terugstelling tot soldaat; voor den soldaat, die eveneens inededeed, 8 dagen provoost. De laatstgenoemde, een milicien, moet de liederen op aandrang van den korporaal, die ze had medegebracht, dus van zijn meerdere in rang, hebben aangeheven. Dat niet alleen over de baldadigheid der Amsterdamsche en Haagsche straat jongens te klagen valt, bleek Donderdag in de raadszitting te Haarlem. Ken dtr leden deed daar de mededeeling, dat het aan de lieve straatjeugd gelukt was, bin nen korten tijd 8000 (drie duizend) ruiten in de ramen der Nieuwe Kerk te verbrij zelen I Men schrijft aan de Standaard uit Oude Wetering: Ten tweede male werd de gemeente alhier in groote onrust en opschudding gebracht, bijna op 't zelfde uur als Zondag vdór acht dagen. Juist toen de verschillende kerken aan waren, werd de brandklok geluid. Ken hooiberg van M. Oosthoek landbouwer alhier op 't dorp stond in een ommezien in lichte laaie; en de brand liet zich eerst onrustba rend aanzien, vanwege deu hevigen wind en de vlak bijgelegene schuren. Van half zeven uur 's avonds tot 's morgens deden vier spuiten dienst, en hebben met veel moeite en takt de vuurmassa bedwongen. GEMENGDE HERICÜTEN Eene negerin uit Carlisle (Pennsylvania) Maggi Qaldmore genaamd, die onlangs den avond bij vrienden bad doorgebracht, vond thuiskomende haar kindje van negen maau- deu door ratten doodgebeten eu gedeeltelijk verslonden. De stoomboot Kate Adams met 200 passagiers, grootendeels kleurlingen, op weg van Memphis uaar Arkansas Cily, is op de Mississippi bij Commerce in Missouri ïu brand geraakt. Vijf-en-twintig der opvaren den verloren bij dit ongeluk het leven.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2