firma Jan Zuurdeeg en Zoon alhier, eenmans- en tweemaii«-dtken« f 0,0999. Woensdagavond a. s. zal in de Stads- Gehoorzaal alhier optreden liet gunstig be kende gezelschap tooneelislen, panto mi misten, alsmede art'sten-specialiteiten, onder directie van den lieer M. Sw iabe. liet uitgebreide programma, aanvangende met een blijspel en sluitende met een groot toover- ballet- pantomime ziet er uitmuntend uit. Van uit de plaatsen waar de heer Swaabe met zijn gezelschap reeds voorstellingen gaf komen in de bladen zeer gunstige berichten omtrent de werkzaamheden tot ons. Een Hink orkest komt met het gezelschap m<ê, terwijl vroo- lijke clowns tussclien verschillende nummers liet publick zullen trachten aan 't lachen te maken. 11.11. Inteekcnaren op de toekom stige Zond.ig-soireés betalen voor zich en eene dame slechts 25 cents, terw ijl een t igeu kind mag worden meegenomen. Aanbevelingen dus te over voor deze onderhoudende suiné. Gistermiddag kregen eenige beschonken lieden op de Mare twist, die zóó hoog liep dal een der vechtersbazen door een winkel ruit aldaar werd geduwd en belangrijk iu den hals werd verwond. Op de Langegracht alhier bleef gis termiddag eetie vrouw plotseling dood. I)e vrouw was volkomen gezond. OFF1CIKKL.K BKKICUTKV. D( or Z. M. is aan den heer D. De Waal, koopman te Soerabaija, vergunning verleend tot h« t aanm men van het ordeteeken van de 5e kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan den heer dr. M. Treub, directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der orde van liet Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester: van Vreeland en van Nigtevecht, J. A. F. Backer, secretaris dier gemeente; van Zevenaar, F. J. U. baron Van Voorst tot Voorst; van Jutphaas, VV. F. Smits; van Zierikzee, inr. J. P. N. Eruierins; van Anloo, T. Braauis, secretaris dier gemeente van Wervershoof, J. Koopman, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1889, benoemd tot subst.-otl'. van justitie bij de arr.-rechtbank te Arnhem, mr. G. S. P. Scheltema, tbaus subst.-otl'. van justitie bij de arr.-rechtbank te Rotter dam. Door Z. M. is de heer dr. Th. Kop- peschaar. arts, met ingang van 1 Januari a. s., benoemd tot otf. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht. Door Z. M. ia, met iugang van 30 Dec. 1888, aan P. N. Van Thiel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester vau St. Michielsgestel. BINNENLANDDE BERICHTEN. liet lijstje van regeereude vorsten in deu jongste» almanak de üotha bevat, den Hei ligen Vader medegerekend, 40 namen, w aar onder die van Ferdinand van Bulgarije niet voorkomt. Na den Paus, die den 2en Maart a. s. 79 jaar wordt, komt als oudste regeereude vorst onze koning. Nog vijf vorsten zijn er die de zeventig reeds hebben overschreden, nl. de vorst van Schaumburg-Lippe, een der Duit'che staatjes, de koning van Denemarken, de hertog van Gotha, de groothertog vuu Weimar en de vorst van Mouaco. Koumgiu Victoria van Eugrland bereikt het volgend jaar eerst dien leeftijd. Slechts enkele van de regeeiende vorsten zijn minder dan 40 jaar oud. Het zijn de groothertog van Mecklenburg-Schwenn die bijna 38, de Servische koning die ruim 34 is, en de jonge Duitsche keizei, die iu Januari 30 woidt. De Spaansche koning, Alfona X111, ia sltcbls 2} jaar oud en kan dus nog niet meepraten. De langst regeerende vorst is thans keizer Pedro vau Brazilië, die in 1831, hoewel slechts op öjarigen leeftijd, aan de regeering k w am. Naast hem is koningin Victoria de eenige die langer dau een halve eeuw regeert. Hun 40jarig jubilé hebben gevierd de hertog vau Gollia, de vorst van Waldeck en de Oosten- rijksche keizer, de laatste eerst in deze maand. Onze koning staat het, zoo wij hopen, een volgend jaar te doen. Hun 25jarig jubilé hebben dit jaar de koningeu van Denemarken en Griekenland, vader en zoou, gevierd, terwijl de koning van Wurtemberg het, zoo hij beteit, hel volgend jaar zal doeu. Minder dan 10 jareu regeeren de vorst van Schwarzburg- Soudcrhauseu,dc Russische keizer(si»ds 1881), whz w mm mm «ra mm de groothertog van Schwerin, de jonge Spaan sche koning (1886), de krankzinnige koning Otto van Beieren (188G) en de Duitsche keizer (1888). Zaterdagnacht werd uau liet kanaal vooibij de Witte Brug te 's Huge een jas en eet» hoed g> vonden. Op In t vermoeden, dut iemand in liet water zou zijn gesprongen, ging de politie met behulp van een schuitje drpggen, en haalde het lijk van e n heer op. In zijn vestzak droeg hij o. a. een gouden horloge, dat op 11 uur 10 minuten stilstond. Het lijk werd door eenige omstanders als van dat van een geacht Scheveningsch burger, herkend. (Pad.) De korporaal der jagers, die zich dezer dagen in de Oranje kazerne te llage schul dig maakte uau hel zingen van socialistische liederen, is lot gewoon soldaat teiuggehracht. Zaterdagnamiddag is eene dame op den Scheveniugscheuweg door drie Scheveningers bemoeilijkt en aangerand. Eem n agent van politie mocht liet gelukken een hunner in handen te krijgen en ook later, geholpen dour burgers, de twee andere daders. Niet dun na veel moeite zijn zij naar het politie bureau gebracht waar proces verbaal is op gemaakt. De Nieuwe Afrikuansclte Handels vereniging te Rotterdam heeft over St. Thouié een telegram ontvaugeu van haar hoofdagent te Banana, docli daarin wordt alleen gemeld, dat Stanley te Wadelaï is aangekomen. lil verband met de beide andere berichten uit St. Thomé en Zanzibar ontvangen geeft dit bericht echter weinig opheldering over den juisten staat van zaken Stanley is nu 49 jaren oud en maakte vóór 17 jaren zijn tersle groole reis in Afrika om Livingstone op te sporen. Drie jaren na dezen tocht maakte hij zijn groote on- derzoekingsreis in de streken van de Vic toria en Albert Njanza meren, bij welke gelegenheid hij de Lualaba of Livmgstone- rivier afzakte. Tussclien 1879 en 1882 was Stanley iu Midden-Afrika werkzaam als gemachtigde van koning Leopold van België en legde hij in den Congo staat wegen aan en liet daar stations bouwen. Daarna keerde Stanley naar Europa terug, waar bij bleef, totdat hij de moeielijke taak aanvaardde oui Emin-Pacha op te zoeke»» en zoo mogelijk uit zijn benarden toestand te bevrijden. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat dr. Mezger aldaar met zijne familie is aauge- komen en door het bestuur der badinrichting feestelijk ontvangen. Op den Zaandammer Noorder IJ en Zeedijk, vond een voorbijganger jl. Dinsdag morgen ttu 6 ure, onder het talud van den dijk» huisgezin, bestaande uit man, vrouw en iwee nog jeugdige kinderen, die daar deu ganschen nacht hadden door gebracht slechts door ten paar baalzakken tegen de winterkoude beschut, terwijl de aanwezige vuoraad levensmiddelen bestond uit een stukje droog brood en een aantal knollen. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat van sommige veehouders te Venhuizen en omstreken het rundvee nog iu de weide loopt, dit komt hun zeer te stade, omdat de hooioogst in den gepas- seerdeu zomer zeer gering was. Blijkens den Utiecli lachen Studenten- Almanak bedraagt het aantal studenten aldaar 624. Hiervan studeeren er 126 in de god geleerdheid, 103 in de rechtsgeleerdheid, 286 in de geneeskunde, 82 in de wis— en naluuikunde en 27 in de letterkunde. Onder lieu komen voor 408 leden, 85 oud-leden en 131 niet-leden. Men schrijft uit Maas—en—WaalDe kooikers in de talrijke eendenkooien van dit district maken tot nog toe slechte zakeu. Iu de polders is geen kwelwater te zien en dientengevolge laat ook het gevogelte zich wachten. In tabak gaat ook niets om. Terwijl in de Betuwe reeds groote partijen verkocht zijn, komen de agenten ternauwernood bij de plauters een kijkje nemen naar deu aan wesigeii voorraad, doch zakeu lijn er nog niet gedaan. In de Zaterdag te 's Hertogenbosch gehouden raadsvergadering, werd op voorstel van burg. en weth., het door den luit.- kapelmeester der schutterij den heer C. P. VV. Kriens gevraagde eervol ontslag voor- loopig niet verleend en san burg. en weth. opgedragen, te trachten dieu misicus voor die stad te behouden. Uit Kozeudaal wordt gemeld. Sedert Maandag ging hier het gerucht vau mond tot inuud, dat Donderdag een man uil Londen (e Rozeiidaal zou komen, die drie vrouwen moest vermoorden. Enkelen voegden er zelfs bij, dat er voor geheime politie gezorgd was. Onder de mindere volksklasse vond kj «ak ia ,s«*a '«n dit gerucht geloof, en met een bang hart werd de akelige dag te gettioel gezien. Zelfs war n er ouder de vrouwen, die Donderdag den ganschen dag het bed niet verlieten. De buitenmensclien hielden hunne kinderen van de school te huis, en des avonds zag nieu in anders drukke buurten geen sterve- iug op straat. De deuren waren dichlge- grendeld, bij sommigen zells gebarricadeerd. Natuurlijk liet Jack the U pper zich niet zien. Men schrijft aan de li. Ct. uit Eindhoven De lust tot emigratie heeft zich in den laatsten tijd ook hier en in de omstieken bij herhaling geopenbaard. Verschillende gezinnen, meest uil den boerenstand, hebben zich naar de Argentijnse he republiek op reis begeven. Over enkele dagen zal eene famiiie te Nuenen de reis daarheen aanvaarden. Uit Venloo wordt aan de A?. li Cl. gemeld. Een waggon, met 13,000,000 in gouden munt en staven, met bestemming naar Engeland, komende van dc Ru>sische grens, bevond zich Vrijdagavond bij den posttrein die te 6.38 u alhier uit Pruisen aankwam. Üiie gewapende personen bege leidden deze zending. Een paar maanden geleden hadden diie dergelijke zendingen iu omgekeerde richting plaats. Op twee reizigers, die zich Donderdag morgen van Gulpen naar Heerlen begaven, kwatoen, in de nabijheid vau het Eiser- bosch, vier Duitsche zwervers af. De twee zouden een slecht oogenblik beleefd hebben, indien niet een hunner de tegenwoordigheid van geest bezeten had, om dadelijk de hand aan zijn revolver te slaan. Zuid Limburg Ï9 in den laatsten tijd weer overbevolkt met dat slag van lui, en het ware te wenschen, dat de politie wat meer oog iu 't zeil hield en de wegen schoon veegde. PK li IKK KG HAAF. LONDEN, 22 Dec. Te Stockton is de heer Horace Blavey, aanhanger van Glad stone, tot lid van het lagerhuis gekozen. Als candidaat der conservatieven trad de heer Ilaightou op. MÉZ1ÈRES, 23 Dec. Bij de verkiezing van een lid der kamer is gekozin de op portunist Linard met 36609 stemmen. De candidaat der conservatieven Auti'ray ver kreeg 28,794 stemmen. BRUSSEL, 24 Dec. (Part. tel. JL) De regeering van den Congo staat heelt bericht ontvangen over Stanley, waaruit blijkt, dat Stanley Emin-pacha bij het Victoria meer heeft verlaten. Emin schijnt dus zijne provincie ontruimd te hebben, ten einde zich oostwaarts te begeven. Aan het jongste telegram van Reuter uit Loudeii, wordt hier geen groote waarde gehecht. LONDEN, 24 Dec. Het parlement is heden met het voorlezen eener troonrede der koningin gesloten. De betrekkingen tusschen Engeland en alle andere mogendheden zijn vriendschap pelijk. Alleen is het te betreuren, dat de senaat der vereenigde staten zijn goedkeuring niet heeft gehecht aan de overeenkomst tot regeling der vis9cherij bij de Noordamerikaan- sche kust. Het herstel der politieke en financieele zekerheid iu Egypte is voor het oogenblik gestoord door de pogingen der Sudanneezen om zich van de haven Suakim meester te maken. De koningin betuigt haar tevreden heid over de schitterende overwinning der Engelsche en Egyptische troepen. In de overige opzichten is de vooruitgang van Egypte zoo op administratief als oeconomisch gebied bevredigend. Voorts wordt in de troonrede melding gemaakt vau den op9tand, die in een ge deelte van het gebied van den Sultan van Zaïizioar op liet vasteland is uitgebroken. Daardoor is een aanmerkelijk verlies aan uienschenlevens en have iu de Duitsche kolonie veroorzaakt. Blijkbaar heeft het herleven van deu slavenhandel, waarvan de sporen zich op verschillende plaatsen van Afrika vertoonen, veel tot het uitbreken dezer ongeregeldheden bijgedragen. De koningin heeft zich vereenigd met deu keizer van Duitschland, ten einde met de vloten een gedeelte der kust te blokkeeren eu den wcerspannigen den handel in slaven en den invoer van wapenen te verhinderen. in de troonrede wordt geen melding gemaakt van Ierland noch van de binnen- klinische aangelegenheden. Alleen wordt in dit opzicht gewaagd vuu het ontwerp be- tretTende het zelfstandige provinciale bestuur hetwelk door het parlement is aangenomen. KEIDK\, 2*1 December. Voorliet onderhoud van het jaagpad langs den Rijn, vau Leideu tot de Utrechtsche grens bij Harmeleti, van 1 Januari 1889 tot 31 December 1889 was minste in schrijver de lieer l\ Van Woerden, aan nemer te IJselstein, voor f 22,277. De officieren van gezondheid 2e klassel bij de Kon. Ned. marine, dr. A. Seipgens en E. J. Borgesius zullen 12 Januari a. s., hunne bestemming naar Oost Indie volgen per stoomschip Zeeland van de ltollerdam- sche Lloyd. Naar wij vernemeu, was de civiele en uiiltaire gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, generaal majoor K. F. Van Teyn, in de vorige maand naar Buitenzorg ontboden, om door den gouverneur-generaa, te worden gehoord o7er de Atjehsche aan gelegenheden. Vermoedelijk slaat dit bezoek ook in verband met de pogingen tot paci ficatie. Het bericht, dat de generaal aan de beri beri ziekte lijdende was, is gelukkig gebleken onwaar te zijn. (llbl.) De heer J. M. Kraaijcnbrink, bloemist des konings op Het Loo, benoemd tot lid van de jury voor de Wereldtentoonstelling, in 1889 te Parijs te houden, heeft daarvoor bedankt. De rechtbank te Dordrecht heeft een persoon veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, wegens het afleggen van een valschen eed voor liet kantongerecht te Ridderkerk. Te Boxmeer is overleden Jhr. Van Sasse van IJsselt, oud-lid der eerste kamer, commandeur der Ned. Leeuw. Door de commissie van weldadigheid te Kraliugen werd hedenochtend ten gemeen- tehuize aldaar aan niet minder dan 280 hoofden van behoeftige gezinnéu rijst, steen kolen en turf uitgedeeld. De rechtbank te 'sGravenbage heeft deu gewezen notaris V. schuldig verklaard aan twee feiten van verduistering, het eene gepleegd door hem als testamentair bewind voerder ten opzichte van goederen, welke hij als zoodanig onder zich hadhet andere als gemachtigde of lasthebber van den ver- kooper van goederen op het venduhuis en hem te dier zake veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf en 9 jaren ontzetting van rechten. HANDELS- EN FINANCIËELE BEItlCHTEN. Uit eene door de lieeren Wertbeim Gompertz te Amsterdam uitgegeven circulaire blijkt dat de genoemde heeren bereid zijn de belangen der Nederlandsche aandeelhou ders en obligatiehouders van de Panama- Kauaal-Maatschappij te vertegenwoordigen, mits dezen hunnen wensch daartoe te ken nen geven, onder opgave van de soort en de nummers hunner stukken. StIIOOI,- KA KKKKAIElTtVti. Aangenomen het beroep naar de Remonstr.- gem. te Oude Wetering door den beer A. A. Humme, prop. te Leiden; het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Klundert ds. J. Draaisma, te Wijk. Beroepen: bij de Ned. Ger. gemeente te Steenwijk ds. C. L. F. Van Schelven te O. en N. Wetering; bij de Cbr. Ger. gem. te Zalk en Veecaten ds. A. M. Donnet, te Qeuemuiden. Z. D. H. de bisschop van Haarlem beeft Zaterdag II. in de kapel van het seminarie Warmond de wijding van het li. sub-diakouaal toegediend aan de heeren P. G. W. J. Van der Aa, P. Stroomer, A. Th Hellegers, G. L. Buren, B. P. Aalberse, 11. J. Weever, P, J. Nierman, G. Huibers, J. P. Westerhof, A. H. J. Sprenger, G. J. J. Van Straelen, A. G. Van den Berg, O. J. M. Kabel en F. A. Keet, en bet H. diakonaat aan de eerw. heeren C. F. A. Huilmand, A. II. J. Verberne, A. F. Suid- geest, J. G. J. Thompson, J. J. De Graaf en C. H. Schueiders. GEMENGDE BERICHTEN Een gezelschap van Amerikanen zal het volgende jaar een rijwieltoer door Eu ropa maken, beginnende met Ierland. Daarna zullen zij den weg nemen over Frankrijk, Zwitserland, de Rijnoevers, Nederland, tot Rotterdam, waar zij zich weder zullen in schepen. Zij komen in Mei, en het zal waarschijnlijk September wordeu eer zij ver trekken kunnen. De prijs voor de deelne ming is f 1000. Men kan zich onderweg bij hen aansluiten. Een Chiueescbe djonk te Hongkong te buis beboorendc vertrok 14 Nov. van Hongkong met lading, twee passagiers en 10 man equipage. Den 9de i Nov. kwam bet bij Ortes Taipung ten anker. Des

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2