(flW.) Ma ree* var» Strimleren, thans vice-president der arr.r<chtbank aldaar; tot vice-pit-sident der arr.-richthank te Leeuwarden, mr. J. Dutiy van Ilarften, vroeger rechter in de arr.-rechtbank te Dordrecht. Door 'L. M. zijn benoemdtot rechter in de arr.-n citibank Ie 's Gravenhage, jlir. mr. J. F. Schuurbeque Boeye, advocaat en procureur aldaar, tevens recliter-plaatsver- ▼auger in gemeld college; tot gntfier bij het kantongerecht te Waalwijk, inr. V. 1.. E. Claessen, advocaat te Breda, tevens werk zaam ter gr flie vin het kantongerecht blaar; tot notaris te 's (iravcnhnge, C. Noord» 11 dorp, cand. notaris aldaar; tol burgemeester der gemeente Veendam, W. Voorin den. Door 'A. M. is, met ingang vnn 16 Januati 1889, genoemd tot directeur van het postkantoor te 's 1 lertogenbosch, 11. M. Wierts van Coehoorn, thans dir»cteur van het postkantoor te Goe*. Door Z M. is de liter F. Zwart, laatstelijk 3de stuurman bij de gouverne mentsmarine in Ned.-lndiü, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang vuii 1 Januari 1889, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. Al. is de lieer A. A. II00-, gewezen resident der Oostkust van Sumatra, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn ver/oek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, u:et toekenning van pensioen. De minister van justitie zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. BINNËNLANDSCllË BEKICllTEN. In de gister gehouden zitting van de tweede kamer der staten generaal is de geheele marinebegrooting aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. I11 de tweede helft der maand Januari 1889 zal bij de algemeene rekenkamer een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenscheu te komen voor eene benoeming tot 2de klerk bij het College, aanvankelijk op eene bezoldiging van f400 'sjaars. Voor verdere bijzonder heden zie men de Stel. van heden (n°. 303 De gemengde commissie voor de ste nographic uit de beide kamers der staten- generaal brengt ter kennis van belangheb benden, dat de jaarlijksche cursus van ste nographic zal geopeuil worden op Maandag 28 Januari 1889. lot deelneming kan men zich aanmelden bij den heer C. A. Steger, directeur van de stenographische inrichting der staten-generaal, De Ruyterstraat 50, *s Graveuhage. Naar wij vernemen heeft het hoofd bestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van diereu aan den minister vah biiinenlaudsclie zaken een adres inge diend, waarhij wordt verzocht aan het ver langen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst tot het vooit- durend muilkorven der honden uiet te voldoen. Door den generaal-inspecteur der in fanterie wordt getracht het schermouderwijs bij de korpsen te bevorderen en daarin eenheid te brengen. (U. v. Z-ll en '9 Gr.) Benoemd tot onderwijzeres te Zand- voort Mej. Van Egmond te Oegstgeest. Op de voordracht van een derden onderwijzer aan eene der lagere scholen te Amsterdam, komt voor de hetr II. De Jong Jr., onderwijzer te Voorschoten. Uit de Rijnstreek wordt aan de Tijd geschreven. I11 de laatste jaren, en vooral als de bolerhaudel flauw en de marklkoersen laag waren, werd onder «Ie landbouwers alge meen de verzuchting geslaakt: och of het maken van die kunstboter toch kon verboden worden. En wie waren degenen die het eerst en het hardst klaagden? Het waren die boeren, welke steeds 2e en 3e qualiteit ter markt breng»-n en slechts een redelijken prijs ba llingen, wanneer bij geriugcu aanvoer ook de inferieure soorten een tamelijken prijs gelden. Zij die bij overvoerde markt en dientengevolge flauwen handel (zooals in de laatste weken) toch voor hun puike waar tot tliuken prijs nog gretig koopers vinden, zij klagen niet, maar beijveren zich om door zorgvuldige bewerking der boter hun gevis- tigden naam Ie handhaven. Zouderling is liet, dat wanneer de achter- uilgang der boterprijzen ter sprake komt («iie achteruitgang is niet too groot als men wel beweert; voor beste grasboter is het geheele jaar, uitgenomen in de laatste drie weken, een voldoende prijs besteed) de meeste lui geneigd zijn hiervan den boterl;mdelaar de schuld te geven: deze verkoopt margarine voor boter; hij vermengt en bederft de boter met margarine; hierdoor heeft de Holland- sclie boter in het buitenland alle vertrouwen verloren. Hij is dus de schuldige. Gedeeltelijk waar, grootcudeels overdreven m'z m «1 «3 nrj Er wordt geknoeid, maar niet zoo erg en niet 7.00 algemeen als v erom Ier.-te ld wordt Men vermengt de boter op tweeërlei wijze en om twee redenen. Het is in den boter- handel algemeen beken dal liet vermengen va ij goede roomboter met margarine voor namelijk geschiedt op een paar dorpen tus scben Leiden en Den llaa^, door kleine landbouw es en dito boterkoopers, zooge naamde u Fotji smani.cn", en dat dit product grootend» els 111 de residentie voor natuurboter aan den man wordt gebracht. Te Rotterdam en vooral te Amsterdam kan mm voor die gemêleerde boter ge» 11 afncmeis vinden de aanzienlijke stand alsook de gegoede burgerij willen voor beste, zui vere natuurboter den grëvenredigden prijs besteden en worden goe»l bediend, terwijl de mindere man kunstboter neemt, maar ook weinig betaalt. In Den Haag echter wil men geen kunst boter, neen, volstrekt niet uiaar men wil ook voor beste boter liefst niet veel geld geven. Een zoogenaamde bolero» er biedt zuivere lekkere roomboter aan tot een piijs ver l> netten den marklkocrs en zonder te vragen hoe (lil kan, neemt men 1 of 2 kilo Smaak en kleur zijn goed. Men laat ziel» geregeld «'oor dien boer met dit product bedienen en verzekert uan buren en helmis sen dat men zijn boter direct van den boer heeft en voor geen geldkunstboter zou willen gebruiken!!! Nog vermengt men natuurboter met margarine, wanneer boter, welke de boter- handelaar bewaard heeft, niet duurzaam is gebh ken, maar wegens de onachtzame bewerking door de boerin sterk en onbruik baar is geworden. Deze vermenging ge schiedt doorgaans aan de fabriek, waar de zoo verachte kunsiboterfabrikant van het door de boerin verknoeiJe brouwsel nog een smakelijk en gezond product voor den minderen man weet te bereiden. Vroeger, toen de kunstboter uog niet bekend was, werd dergelijke boter inet stroop, suiker, salycilzuur enz. opgeknapt, ongetwijfeld tot schade voor de arme maag van den armeu consument, terwijl het artikel, dat de kunst- boterfabriik verlaat, wat de hygiëne aangaat, met gerustheid kan g«*bruikt worden. Wordt een wet zooals uu 111 behandeling is in het leven geroepen, zij zal ui. i. alleen leu ge volge hebben grooteu last, gevaar en schade voor den kleinen wiukeiier (men iuformcere bijv eens in Duitscblund), terwijl de boter prijzen daardoor uiet zullen stijgen. Als echter iedere boerin er ernstig naar streeft om de hoedanigheid barer boter steeds te verbeteren, en als de huismoeders begrijpen, dat voor te lagen prijs geen beste waar kan geleverd wordeu; als zij toezien, door bijv. de boter chemisch te doen onderzoeken, of hun leverancier vertrouwen verdient, maar dan ook voor puike, zuivere waar den geëvenredigden prijs willen besteden, dan zullen de landbouwers oio geen wet behoeven te roepen, die, naar zij denken, hun hooge boterprijzen zal aanbrengen terwijl de verbruiker niet legen bedrog beschermd zal behoeven te worden, waut zoo hij be- (irogeu wordt, zal het zijn 1 igene schuld zijn; de boterhandelaar en de winkelier zullen begrijpen dat het in hun belang is, goed belaleiidc klanten eerlijk en goed te be dienen. Noch voor de belangen der landbouwers dus, uoch voor die der consumenten acht ik de boterwet geweusebt; ook met het oog op onzen uitvoer naar het buitenland is zij onnuodig: tegen invoer van margarine voor natuurboter wordt door onze naburen zeiven voldoende gewaakt. De llollandsche boter, vooral dit jaar op de Engelsche maikt tot zoo lagen prijs verkocht, was wel zuivere natuur, maar toch verknoeide boter; niet verknoeid door den boterhandelaar doch door de boerin. De collecte voor de weesinrichting te Neerbosch heeft te Delft opgebracht f 139,50, te Kijosburg f75, te W armond f 6U, te Kat wijk-Binnen f 76. Uit 's llage werd ontvangen van W E. J. en J. A. J. een Kerstgave van f200. Men melit aan de Tijd uit 's llage: Hoe door Z. M. den koning alles wat op onze biunenlandsclie industrie betrekking beeft met nauwgezetheid wordt nagegaan, kan o a. ook hieruit blijken, dat dezer dagen de kamers van koophandel en fabrieken te Eindhoven en te Breda werden aangeschreven om eeu schijnbare tegen strijdigheid in de verslagen dier kamers over het jaar 1887 tot klaarheid ie brengen. In hel verslag van Eindhoven toch wordt vermeid dat in »le bierbrouwerijen aehler- ui'.ang is waar te nemen, en wordt dit toegeschreven aan de rechten, die 111 België, Frankrijk en Duitschland op bier worden geheven, terwijl daarentegen liet verslag van Breda vermeldt dat de bierbrouwerijen telken jare meer eu meer omzetten. Nu wensebte Z. M. te weten waaraan dat verschil kan worden toegeschreven. Met belangstelling worden de adviezen der betrokken kamers te gemoct gezien, en in het belang der hu rfabricalie is het zeker te wensckea, dat deze adviezen worden publiek gemaakt. De arrondisst ments rechtbank Ie 's Gra veuhage veroordeelde Donderdag den Wasse naarscbeu wildstrooper wegens verzet tegen een bedienend beambte, tot 15 dagen gevange nisstraf. Het openbaar ministerie vorderde daarna nog voor een schipper, die terwijl hij met zijn schip aan de Zwammerdamsche brug onder Alphen lag, geen gevolg had gegeven aan het bevel der politie, om bij het voor bijvaren van e» 11 met kruit en anderen ont plofbaren inhoud geladen schip, bestemd van Delft naar Woerden, de vuurkast te sluiten eene gevangenisstraf van 6 dagen. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanstaande. In de kazerne van lut regiment gre nadiers en jagers zijn socialistische liederen verspreid. Een koporaal en 4 jagers zijn w geus het zingen dier lied .ren met pro voost gestraft. Twee der eercleden van het feestcomité bij de viering van den gedenkdag op 30 Nov. jl. te Sclievenihgen, de 91 jarige M. Beekhuizen en A. v. d. Toorn, die uog getuigen waren van de aankomst van den prins io 1813 en bij den jongsteu optocht in eeu rijtuig den histotischeu stoet volgden, zijn de/er dagen overleden. Voor de betrekking vau bode bij het hoogheemraadschap Delfland waaraan een bezoldiging van f 800 verbonden is, hebben zich aangemeld 285 sollicitanten. De Schied. Ct. meldt, dat op de ter reinen der voormalige scheepstimmerwerf De Nijverheid te Schiedam zal wordeu geslicht eeue scheepsbouw- en werktuigenfabriek, ge naamd Schiedam. Het plan moet bij de directie bestaan, reeds dadelijk met den bouw van vier A vijf schepen te beginnen, waardoor waar schijnlijk e.-n aantal schecps- en ketelmakers bij die inrichting geplaatst kunuen worden. Een werkman uit Rotterdam, werk zaam aan de R K. kerk te Maasland, is gisteren door het breken van eene plank naar beneden gevallen en was bijna terstond een lijk. Hij laat eeue vrouw met vijf kinde ken na. Hedenochtend heeft dr. Joh. G. Mezger Amsterdam verlaten, om zich te Wiesbaden met der woon te vestigen. Hij zal daar in de eerste dagen van het nieuwe jaar in het Rbeinhotel zijn praktijk hervatten. Men schrijft aan de HaartCt. uit Urk dd. 19 December. Aau boord vau het vaartuig, heden morgen door lluizer visschers alhier binnengebracht (aan boord bevond zich slechts ééu man, die weigerde opheldering te geven), schijnt het een of ander gebeurd te ziju, dat eeu recuterlijk onderzoek ncudig maakt. De man die zicb daarop bevond, en nog bevindt, verkeerde toen de Huizer visschers bij hem aan boord kwameu 111 kennel ijken slaat vau dronkeuscbap. Eeu blik iu de kombuis was voldoende- om vermoedens vau misdaad op te wekken; daar lag eeu vrouweujak, be nevens vrouweu-en kinderklompen, alsook eene parapluie. Vóór op het schip stond eene tobbe met wascügoeii. De man bleef maar steeds achterin beneden en posteerde zich vóór de kooitoen hij zich eeu oogeu- blik verwijderd had vond meu op de kooi vijf vrouwenrokken. De burgemeester heeft order gegeven uen man te bewaken en heden middag naar den vasten wal gezouden om te telegrapheeren aau den eigenaar der iadiug. Op üel roer of helmstok staat f 11. Spin- der van Groniugeu" eu aau weerzijden daarvan #Hemterika Laiumechina 1886 Een man uit Heilouw is op eeue steen fabriek te Haaften zoodanig door ziju stief zoon geslagen, dat men voor het behoud van ziju leven vreest. Nabij Kozendaal ontmoetten gisteren nacht twee aiubteuareu een twaalftal zout- smokkelaars, die bij het zien der kominuien ijlings de vlucht namen. Zij lieten hel grootste deel van hun buit 500 poml zout achter. BUITKKLAKUSCHU BKttlOHTKN BELUIK. De kamer vau vertegenwoordigers bei.fl giftere» liet wetsontwerp, betredende bet gebruik der Vlaatnsciie taal, aauge- numon. KWÏLtV U. De beer Uosclien heeft in de gisteren gehouden zitting van bet lagerhuis op een verzoek van den beer Campbell, bet laatste ontvangen telegram omtrent Stanley en Emin- pacha voorgelezen. Vervolgens las bij eene dépêche voor, welke hij vau den directeur tier Weetern Telegraph Company heeft ont vangen en aldus li.idl: lieden te 2 uur des namiddags ontving ik liet bericht dat Stanley met Etnin-pacha op de Arouchiwimi is aangekomen. De tijding is authentiek. Bij- zonderbeden volgen.'' Deze mededeeling werd met uitbundige geestdrift toegejuicht. Hij een voorstelling in den schouwburg te Edinburg, werden in het corluum magazijn uevonden een kist met ontplofbare zelfstan digbeden en een brau lende lont. Deze werd tijdig gebluscht en een kataslrophe daardoor voorkomen. De hertogin van Edinburg was in de zaal. .1 t k It li l.t H. Per telegraaf is gemeld dat er in den senaat een onstuimig tooneel is voorgevallen. Toen de beer Naquct de tribune beklom men bad werd bij van alle kanten uitgejouwd eu hoorde men roepen .werpt hein de deur uit, weg met de Cesariauen! Ga heen ellen deling /.ijne woorden gingen door bet rumoer verloren. Laier werd de heer Naquet tot de orde geroepen ouidat bij zich boosmaakte over den voorzitter. Een riep hem toe: .'lie discussie over bet rioolwater is afgeloopen; ga heen!" Eeu ander riep: .ga uw barricades maken terwijl anderen opnieuw riepen: .werp hem eruit! Ga been 1" De beer Naquet ging naar de deur te midden van hel rumoer en zeide: .bij de aanslaande verkiezingen zul men u allen wegvegen .Ik geef den brui van deze ver gadering. We zullen elkaar voor het algemeen stemrecht terugzien!" De ex-keizerin Eugénie is te Parijs, cu gaat van daar naar Farnborough. Te Parijs logeert zij bij de hertogin DeMouchy; zij ontvangt niemand. TA LIK. De voorzitter deelde gisteren in de kamer van afgevaardigden mede, dat de leden van bet bureau lieden zijti ontvangen door den koning, wien zij hun leedwezen te kennen gaven over den dood van den prins De Garignan. De koning betuigde zijn dank en zeide: .Ik hoop spoedig in de ge- legeuheid te ziju u het bewijs te leveren van inijne genegenheid eu van mijne zocht om alles te doen wat den roem en de wel vaart van het vaderland kan bevorderen." Vijfhonderd studenten der Romeinsche lioogeschool hebben ongeregeldheden veroor zaakt. Zij gaven den pedels een pak slaag, beleed igden den rector, die eenige eischen der beeren niet wilde inwilligen, eu verlang den zijn ontslag. De minister van onderwijs, die hierom trent door den afgevaardigde Ferro geïnter pelleerd werd, laakte de bedreven baldadig heden en verklaarde, dat hij de wenschen der studenten niet zal in overweging nemen, voordat de orde volkomen hersteld is. UUlTbCHLAAU. De keizer heeft eene bijdrage geschon- keu van 25U0 M. voor de oprichting van eeu monument bij Quatre-Bras, gewijd aan den aldaar gevallen hertog Frederik W ilhelm van Brunswijk. Woensdag is de keizer naar Potsdam ge. weest en Donderdag vertrok hij naar Kuin- mersdorf, om op de in de nabijheid gelegen artillerie-schietbanen de oefeningen bij te wonen. De grootvorsten eu grootvorstinnen Sergius eu Paul vau Rusland, die te Darmstadt de begrafenis van prins Alexander vau Hessen hebben bijgewoond, zijn naar Kiel gereisd om een bezoek te brengen aan prins en prinses Hendrik van Pruisen. Keizerin Friedrich zal eeu deel van de briefwisseling eu van de aanteckeniugen van baar echtgenoot uitgeven, KIJgLAKK. Volgens de .Gauiois" zijn te Odessa 15 nihilisten gearresteerd en twee kisten met dynamiet en 1000 revolutionaire pro gramma s in beslag genomen. Te Petersburg werden twee jongelieden, zonen van hoog geplaatste ambtenaren, gearresteerd. ZAAZIR A K. Eene dépêche uit Zauzibar van 21 Dec meldtBrieven van Stanleyfalls i. d. 20 Aug zij it bier door mannen van Tippo-Tib aangebracht. In die brieven wordt gemeld, dat op 28 Aug. een schrijven van Stanley was ontvangen. Stanley bevond zich te Bonalya op de Arouchiwimi; bij had Emin- pacha 82 dagen te voren in goeden welstaud verlaten; laatstgenoemde was toen ruim van leveusmiddelen voorzien. Stanley was terug gekomen ten behoeve vau zijne achterhoede en voor leeftocht. Hij kwam op 17 Aug. te Bonalya aan en was voornemens tien dagen later te vertrekken, naar men onder stelt om ticli bij Eiuin-pacba te voegen. Al de blanken der expeditie bevonden zich (n goeden welstand en hadden aan niet9gebrek.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2