/m.. bur^. cn wetb. stemmen; volgens die ver ordening ni. zijn voor til kinderen 11 onderwijzers uoodig. De fchool van din heer Prins verkeert in ongunstige» toestibd door de minder goede ligging. llet ver- I enen van voldoende hulp zal wellicht bijdragen tot het releveeren «Ier inrichting. Bovendien kan eene nieuwe wijkverdeeling slechte gevolgen hebben, o. a. het ver- grooten der afstandf-n voor de kinderen. Dc heer Fuckeina Andreae vraagt ot bij benadering te bepalen zou zijn hoeve» l tijd noooig zal zijn voor een grondig onderzoek naar de mogelijke gevolgen der nieuwe wijk verdeeling. De voorzitter n.eent dat de lieer Andreae te weinig rekening houdt met de verklaring van het hoofd der school; bovendien kan de nieuwe wijkverdeeling niet andt r* dan de school van den heer Prins nog merr bevolken. Is de bedoeling om twee adapirauten tijdelijk aan te steilen met salaris dan blijven de gi-volgen voor de gemeente financieel dezelfde. Of wil men hen als onbeloonde oudeiuijs- krachten gebruiken P Ook de heer Alma zal vóór het voorstel van burg. en weth. stemmen. De heer Was erkent dnl hulp noodig is en uil de nieuwe wijkverdeeling kan niet anders dan ver meerdering van het aantal leerlingen volgen. De heer Van der Hocvn vraagt of de heer Was voorziet dat bij de nieuwe wijk verdeeling het aantal kinderen op de school van den heer Prins zal verminderen. De heer Was voorziet dal hun aantal zal vermeerderen, maar dat daartegenover zal staan «ene vermindering van het aantal leerlingen op de school van den heer an der lleyde, zoodat daar wellicht onderw ijzers beschikbaar zouden komen. De heer Van der Hoeven vraagt hoe gioot het nan!al kinderen op de school van den heer Van der lleyde is. De voorzitter kan dit met met volkomen juistheid zeggen; hij meent zoo ongeveer 580. In ieder geval bezoeken ongeveer 1000 kinderen de twee scholen, zoodat relfs bij eene betere verdeeling niet te verwachten is dat het aantal bij den heer Prins tot beneden 400 zal dalen. De heer Fockema Andreae heeft nog steeds geen antwoord ontvangen op zijne vraag hoelang een onderzoek in deze wel zou kunnen aanloopen. De voorzitter antwoordt dat de nieuwe verdeeling toch niet itt praktijk zal kunnen worden gebracht vóór de nieuwe inschrijving van leerlingen, 't Zal dus iu elk geval nog eenige maanden aanloopen. De heer Was acht 'teen klap in't aan gezicht aan de schoolcommissie indien een besluit wordt genomen terwijl de zaak nog bij de commissie in onderzoek is. De voorzitter meent dat ieder wel welen zal hoe groote waarde door het gameente- bestuur aan de adviezen der plaatselijke schoolcommissie wordt gehecht. Immers zijn alle verordeningen omtrent deze aangelegen heid door die commissie ontworpen en bijna onveranderd door den gemeenteraad aange nomen. De heer Van der Hoeven vraagt het woord om pene motie van orde voor te stellen. Hij heeft gemeend dat de schoolcommissie en het dagelijksch bestuur 't iu deze zaak ge heel eens waren; na't gehoorde weet spreker dat dit niet 't geval is. Gaarne zou spreker nogmaals het advies van de commissie in winnen. Ook meent hij dat iu eene vrij onvoltallige vergadering een besluit van bedoelde strekking niet mag wolden ge nomen. Bovendien, zegt de heer Van der Hoeven, weten we 't juiste aantal leerlingen op de school van den lieer Van der lleyde niet. De door den heer Was gestelde mogelijk heid bestaal dus nog dat 'l met het bestaande aantal onderwijzers kan worden geschikt. Spreker stelt voor de beslissing te verdagen tot een nader onderzoek is ingesteld en van de plaatselijke schoolcommissie nader advies is ingewonnen. De motie wordt voldoende ondersteund. De heer Van Hamel meent dat uitstel in deze weinig baten zalde commissie kan immers weinig anders geven dan haar een maal uitgebracht advies. De heer De Goeje wil liet rapport wel aan de schoolcommissie teruggezonden zien; die commissie zal toch wel een nieuw onder zoek voor de zaak over hebben, en anders adviseeren over hetgeeu ze audera inziet. De voorzitter ziet in uitstel weinig nul en zal dus tegen de motie van den heer Van der Hoeveu stemmen. De motie wordt nu in omvraag gebracht en aangenomen met IU tegen 8 stemmen. Vóór stemden de heeren Schneither, Fockema Andreae, Was, De Goeje, Du Hieu, Juta, Kaiser, Tieleman, Van der Hoeven en Dries- sen. Ten slotte worden achtereenvolgens toe gestaan of goedgekeurd de volgende ver zoeken en voor-tellen, ais: t*. Nerzock van L)r. H. Krtiylhosch. om ont slag als leeraar in dc oude talen aan liet Gymnasium Idem van II. Dietrich, om stoeptreden te maken in de Piclcrskerk-Choorsleeg 10. Voorstel omtrent de verhuring van een gedeelte van het Haamland onder Lei derdorp. 11. Verzoeken van C. J. Van der Loo c. s. hel rekkelijk eene demping van een ge deelte der sloot langs den Haarlemmer- l rek weg enz. Daar niets meer aan de orde is en niemand meer hel woord verlangt sluit de voorzitter «Ie vergadering. De heer P. De Jong, adsislent bij de geneeskundige afdeeling van liet academisch ziekenhuis Se Ivi.icit, is a.in de universiteit le Freiburg, iu Bieisgau, bevorderd tot doctcr in de geneeskunde, mei proefschrift, get Ucber Syringomyelic. Bij liet gisteren le Urrecht gehouden examen M) r apothekersbediende is g»slaagd mej. M. F. J. Van (Jumper», gel», le Jviden. m/jKk. Li<;rri;u*,\ k.\ ui \mt. Toonkunst-Concert. Zelfs de laatste stoel was besproken voor liet Sarasate-concert voor gisteravond door de Maatschappij voor Toonkunst alhier, in gericht. Zij, die nog nakwamen, en die waren velen, moesten zich hier of daar, boven, een hoekje zien te veroveren om daar, zoo zij gelukkig waren, eeu sloel te lalen brengen, of zich den geheelen avond met een staan plaats te behelpen, wachtende op de dingen die komen zouden. Maar die dingen waren dan ook het wachten waard. Voor zulk een slrooui van toehoorders is de gehoorzaal niet berekend. Maar men begrijpt terecht dut men de geschonken gelegenheid oui 8a- rasale te hooren terstond moet aangrijpen, oendat dergelijke célebriteiten, vulgariter ge sproken, te vangen zijn als een haan bij den staart. Evenwel de Maatschappij voor Toon kunst staat voor niets op dat gebied en heelt hem in Leiden weten te brengen. Met hem waren naar hier gekomen inej Adèle Herrmann (sopraanzangeres uil Hamburg) en mej. Zélie Moriainó (p auiste uit Brussei) voor ons publiek reeds eene goede bekende en welkome verschijning. Mej. Moriamé liet hare beurt, als op 't ganzenbord, even voor bijgaan oin het eerste optreden te gunnen aan den held van den avond, Pablo De Sarasate, de vioolvirtuoos uit Parijs die reeds bij zijn optreden een opgetogen publiek vóór zich vond, bereid hem uitbundig toe te juichen. We kunnen verwachten dat dit den kunste naar ook elders overkomt, locb scheen 't hem hier, in den werkelijkeu zin van het woord, ietwat van streek te brengen. Een oogenbhk was *t spel onzeker bij het vioolconcert van Mendelssohndoch weldra bleek 's meesters virtuositeit over het snareninstrument. Bleek die vooral ook bij het andante het al legro finale kregen we in eeu tempo te hooren dal wel geen ander violist hem zal trachten na te doen. De grootste moeielijkheden ver dwenen en als over een spiegelglad geëtf'en- deu weg gleden de glasheldere touenreeksen van het instrument tot de toehoorders. De suareu werden hier slechts als even aangestipt door den vaardig gevoerden strijkstok. Zóó veel kunstvaardigheid kon niet nalaten een uitbundig applaus te verwekken en terwijl eene slechts middelmatige voordracht van eeu dergelijk vioolconcert den minder muzikale» niet tot T gemoed spreekt, werd hiei elke toon door ieder genoten. De Faust-faiitaisie werd door den meester met bewonderenswaardige» gloed voorgedra gen. 't is waar, bij kent zijn eigen compo- Htie 't beet, doch iu deze vertolking er van ligt oneindig meer dan bekendheid met het werk. Op de luide bijvalsbetuigingen na atloop van dit meesterstuk, gal de heer De Sarasate nog eeu Spaanschen daus vsn eigen compositie, eigenaardig van compositie en eveneens heerlijk voorgedragen. Na de pauze werd wederom volop ge noten van de meesterlijke voordracht van de bevallige Nocturne-Chopin en Habanera, beide composities van den meester. Tot diie keer toe werd de virtuoos met uitbundig gejuich teruggeroepen. De dames Herrmann en Mor ia mé zullen ons wel willen vergeveu dat wc den grooteu meester hebben doen voorafgaan. Mej, Moriamó kenden we hier reeds als eene uitstekende piauis'e die voorat door bare voordracht, ongekunsteld en edel, op ons steeds een aangeuamen indruk maakt. We hourdeu vau haar dau ook ditmaal weêr met bizonder genot eene ballade van Chopin, Alceste, Ca price -ur les airs de Baliet,van Glück-.St.Saëns, Gavotte van Dupont en Rhapsodic llongroise van Liszt. Met mej. Adèle Herrmann hebben we dezen avond kennis gemaakt,'en we moeten zeggen, met zeer veel genoegen. De Aria Agatbe uit de Freischütz werd hier endaar met minder kleur voorgedragen dan we dat wel zouden hebben gewenscht. Voor dc voordracht vau andere gedeelten verdient ze echter veel lof Na de pauze zong ze met veel voordracht fDie Tlnaue" van Knbin- stein, yJunge Liebe" van Brahms en (le ^Mazurka Aime-moi" van Ch rpin-Viardot, waarvan ons compositie en voordracht beide minder konden bevallen. Als toegift zong ze *t bekende ,Wenn zwei sich nur gut sind' alleiliefstze werd dau ook luide toe gejuicht. llet vioolconcert van Mendelssohn werd geaccompagneerd door mej. Moriamé, de overige vioolnummers door den heer Otto Goldschmidt en de zangnummers door deu heer Th. Kuderle; ze hebben zich van die Uak allen lotfelijk gekweten. Zoo komen we dus iu Leiden op ons gem ik aile groote meesters op muzikaal gebied te genieten; noemen we voor «lil seizoeu Joachim en De Sarasate en ieder zal met ons ecri9 zijn dat ma ttscliappijen die ons zoo enorm veel te genieten geven, door onze sladgcuooten niet genoeg kunnen worden gewaardeerd. OFIiCIKKLK (IKIUCHTKN. Door 'L. M. is aau den voor den dienst in Ned. Indië bestemden soldaat K. Albrecht, van hel koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinnerings- medaille voor het deelnemen aan de Fran- sche expeditie in Tonkin China cn Auuam. Door Z. M. is dr. J. S. Speijer, buitengewoon hoogleeraar aan de gemeente lijke uuiveisiteil te Amsterdam en leeraar aan het gymnasium aldaar, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de La- tijnsche taal- en letterkunde en in de lio- meinsche oudheden, de geschiedenis der kunst daaronder begrepen. Door Z. M. zijo benoemd bij het personeel vau den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. v. gez. 2e kl., de student in de geneeskunde (arts) J. P. Suyling;tol paardenarts 8e kl., de gediplomeerde veearts L. J. Van Rbij»; bij liet wapen der cav., bij het le reg. huzaren, tot ritm., de le luit. N. J. Erzey, van bet korps; bij het 2e reg. huzaren, tot le luit., de 2e luit. jhr. J. L. Mock, mede van het korps en is de ritm. J. K. J. Vau Son, van het 2e reg. huzaren, op non-act. gesteld. De olï. v. admin, le kl. J. W. Groeoeyk, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd is op nou-act. gesteld. BLNNfciSLAKDöCHE BEKÜStIE De heer N. Van Taack Trakranen, president tier Nederlaudsche I landel maat schappij, heeft, wegens vergevorderden leef tijd, aan Z. M. den koning eeu eervol ontslag uit die betrekking gevraag I. Men schrijft aan het llbl. uit 's Gra- vetihage, dat het bericht als zou de koning reeds vernietigd hebben het besluit van deu gemeenteraad van Sinilde, betredende de verlaging van onderwijzersjaarwedden, zeer onwaarschijnlijk is. Vau welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de minister van binueul. zaken eerst jl. Maandag van ged. staten de noodige stukken heeft oulvaiigen. liet inwinnen van een advies van deu liaad van State is noodig en misschien ook nog het vragen van nadere ophelde ringen aan deu betrokken gemeenteraad. Met eeu en ander zullen uog wel eenige weken verloopeu. Alleen kan de werking van bet raads besluit zijn geschorst. Uit Berlijn wordt aan de llaarl Ct. gemeld. Van November 1885 tot .November I8»8 ziju voor Duitscbe rekening op llol- laudsche werven 75 groote ijzeren Kiju- achcpen, 15 liijiistooinbooteu en 1 salonboot gebouwd. Kr zijn uog 16 vaartuigen besteld. Sedert de laatste dagen zijn te Haarlem vau verschillende perceelen zinken pijpen uutvreemd, die met geweld waren afgerukt. Iloor de politie zijn ala de vermoedelijke daders opgespoord drie Knapen, van 17, 12 eu 11 jareu, die de pijpen hij eeu oudroest- verkooper hadden verkocht. Tot gemeente-geneesheer te Aarlan- derveen, is benoemd de heer dr. J. E. Alberts, arts, adsistent bij het ziektekundig onderwijs enz. aan de rijksuniversiteit te Qronitigen. Een kind van drie jaren had te SIo- terdijk het ongrlui, terwijl de moeder in zijn onmiddellijke nabijheid was, in een pot met kokend water te vallen, waardoor bet bevige brandwonden bekwam. llet werd in hopeloozen toestand naar het kinderzie kenhuis te Amsterdam vervoerd. De burgemeester v&n Amsterdam heeft zijn bijzondere tevredenheid doen betuigen aan den inspecteur van politie Broekhof)', die zich bij de wanordelijkheden in Maison Stroucken zoo flink gedroeg, cn aan dien ambtenaar een gratificatie van f 25 toegekend. Gisteren kwam een vervener uit de llaaileininermeer zich bij de Auisierdamsche politie beklagen over een knecht, die tijdens zijne afwezigheid, met zijn schip waarin 26,U00 lurven geladen waren is weggevaren. Dr. J. O. Mezger vertrekt Zaterdag a. s. van Amsterdam naar Wiesbaden. Bij den eergisteren te Amsterdam ge houden mislukten reclame optocht, die heel wat drukte op straat en in de kroegen veroorzaakte, aan de politic veel last be zorgde, het tramverkeer belemmerde en me- nigen jongen thuis eeu pak slaag deed oploopen, hebben de sociaal deuincraten ook getracht een beetje reclame te maken. Op den Nieuwendijk bij de Gravenstraat werden pogingen aangewend om eeu schild in den stoet omhoog te hellen, waarop hel woord: .werkloozen" te lezen stond. Bij de contra-pogingen om die betooging te beletten, vielen over en weder eenige klappen. Met gi-zwindeu pas, als had hij haast, om zich uit de voeten te inaken, trok de stoet vervolgens verder, en werd reeds le 2.50 op het plein van het rijks museum ontbonden. Ook hier trachten enkelen door gedrang wanorde le veroorzaken, wat de politie evenwel wist te voorkomen. Alles, tot zelfs de socialistische reclame, is dus mislukt. Helaas, dal de mist niet dicht genoeg was om de vertooning aan de critiek en den spot van het onbarmhartige publiek te onttrekken. (Hjd) Uit de omstreken van Franeker ver trekken eerstdaags eenige gezinnen naar de Transvaal. De agenten voor de emigratie naar de Argentijnsche republiek in Friesland krijgen veel aanzoek, vooral thans, van jongelieden uit den kleinen boerenstand. Daaronder zijn er, die op eigen kosten de reis willeu aanvaarden. Zondag werden onder de godsdienst- oefening te Benschop verscheideoe personen ongesteld ten gevolge van kolendamp. De predikant zakte op den predikstoel neer en werd bew ustelous boiswaart9 gebracht, waar hij eerst geruimen tijd later weer bij kwam. Eindelijk is het aan de politie te Emmerik gelukt de dieven, die aan het station aldaar herhaaldelijk goederen stalen uit de voor de pakketpost naar Nederland bestemde wagens, gevangen te nemen. Het waren twee lagere beambten, die des nachts de zegels, welke op de deuren der wagens bevestigd waren, doorsneden, al wat van hun gading was wegnamen, en dan weder met een door ben ontvreemde plombeeriug de deuren verzegelden. Men zal zich herinneren hoe reeds een paar maanden geleden door de politie te Aruhem en die te Nijmegen een paar van die dieven waren opgespoord en gevat. De diefstal zelf dagteekende van maanden vroe ger. (Ami. Ct.) Tusschen Vrijdag en Zaterdag viel te Wijeben het volgende voor in een gezin bestaande o. a. uit man, vrouw en kost- gauger. Eenige dagen tóór de ontknooping van het op te voeren drama zegt de laatste tot de hospita. .Ik en nw man zullen niet lang meer leven I" En, 't zij om zijn woord gestand te doen, 't zij om andere reden, Vrijdagavond lost de kostganger, in tegen woordigheid der huisvrouw, een revolverschot op deu kostbaas. De kostganger is terstond in hechtenis geuoheu. Men scbryft aau de IV. R. Ct. uit Vlissingen van 18 December: Onder de passagiers der van Qeenboro' hedenochtend alhier aangekomen mailboot Prinses Marie, bevond zich de heer William Booth, stichter en generaal van het Leger des Heils, vergezeld van zijn adjudant voor huitenlandsche aangelegenheden, kolonelNicol, zijnde op reis van Louden naar Gothenburg. De generaal en zijn adjudant werden alhier opgewacht door den staf-kapitein C. Mitchell, die met dat doel gisterenavond van Amster dam alhier was aangekomen, alsmede door de drie dames-officieren van het alhier ge vestigde legerkorps. Na een verblijf vau enkele uren, in wel ken tijd de generaal een bezoek bracht in hel kwartier der Vlissmgsche officieren, ver trokken de reizigers met den avondsueltreiii naar Hamburg, om vau daar huune reis naar Zweden voort te zetten.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2