WRJ m H» «D OLJ wlj a. r^f 'm+m •tdeuerd en van de voordrachten ia zeer veel werk gemaakt. We voelden ou* als 't ware in den dan? miegevoenl bij het Valsez, enivrè* par la donse, Gli*atz, fantóines, «oltigez Dat ia muziek een nummer dat wel spoe dig bij zeer velen in studie zal zijn; we mogen den lieer Wetrens voor de keuze dankbaar zijn. Lezeressen hacrs, ge zult uit ons verslag hebben opgemaakt dat we over de acht en twintigste openbare les van de burgerzangschool bizonder voldaan zijn. Zij 't u eene aansporing uwe kinderen, zoo ge in 't gelukkig bezit zijt en ze dm ver eischten leeftijd bereikt hebben, toe te ver trouwen aan de leiding van de drie degelijke ouderwijzers aan de school verbonden. OF F111K F L. K I) KII IC IIT K Door Z. M. zijn de htereu G. K. Casten- dijk en Theo.l. Schroder erkend en toege laten respectievelijk als con«ul-g€i eraai en consul der Argentijusche republiek ie Rol- terdam Door Z. M. is aan den burgemeester van lieinenoord, F. J. Kluit, toestemming verleend om tot 1 Januari 1800 te Mijns- heerenland te blijven wonen. Door den minister van koloniën is bepaald dat de heer J. De Koning hl n ij tl* in opleiding wordt genomen voor de betrek king van ingenieur bij den dienst van het mijnwezen in Ned -Indië. De minister van binnenlandsche zaken zal op 22 dezer geen andientie verleenen. BI N N EN LA N USCHE BEK 1C11 f Ea In de avondzitting van gister van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kwam ter sprake de belemmering aan de oefenin gen der troepen door den ongunstigeo toe stand der om het garnizoen gelegen weilan den in den weg gelegd. De heer Vau Vlijmen wilde o a.om die reden een ge deelte van het garnizoen uit Hoorn verleggen, hetgeen door den minister werd bestreden. De heer Seijffardt sloot zich bij de be strijding aan en wees er op, dat liet argu ment, dat men zoo moeielijk kan oefeneu te Hoorn, omdat men de weilandeu niet kan gebruiken, niet opgaat. Dan zou men te Leiden ook het garnizoen moeien ophetfen. In den omtrek van Deu Haag heeft spr. ook den troep zien oefenen op de wegen. liet amendement van den heer Van Vlij men, oin f 3000 van de begrooting te schrappen, daarop geplaatst voor de verbe tering van het schietterrein te Hoorn, dtt toch zeer drassig blijft volgens den voor steller, werd door hem ingetrokken. De begrooting van oorlog werd daarna aangenomen met 68 legen 16 stemmen. Naar aanleiding van bel verzoek, door mr. De Beaufort in de tweede kamer tot den minister van binueulandsche zaken gericht, om een onderzoek te laten instellen naar de uitkomsten der vaccinatie, wordt medegedeeld, dat ingevolge de beslissing der maatschappij van geneeskunde, in hare laatste algemeene vergadering, thans reedt zoodanig onderzoek ingesteld wordt. Althans het hoofdbestuur dier maatschappij heeft op voorstel der vereeniging van lurichliugen tot bevorderiug der vaccinatie in Nederland, de afdeelingen der maatschappij uitgenoodigd eene commissie van 8 ledeu te benoemeu, om een rapport op te maken, waarin ant woord op 13 gestelde vragen wordt gegeven. De bisschop van Roermond, Mgr. Boermans, is door den Paus benoemd tot adsistent-bisschop bij den Pauselijke» troon Vuorde gedenkteekenen op de graven van hen, die in den oorlog legen Atjeh gevallen zijn, is thans f 10,000 bijeen waarvan f 1250 bestemd is voor eeu monument te Paya Combo op het graf van generaal Dein- meni. De overblijvende gelden zijn nog niet toereikend voor het algemeene grafmo nument, dat uien le Kotta Radja stichten wil. Het Handelsblad schrijft: Het bericht door den heer Van Gorkum in de Itid. Mere, geplaatst, dat de koflie bladziekte zich op Java allerwcge uitbreidt, vereischt voorzeker uog andere bevestiging Aan verschillende groole koloniale bank instellingen, tot welke wij ons oin nadere inlichtingen wendden, was omtrent de uit breiding dier gevreesde ziekte niets anders hekend, ofschoon bet voor de hand ligt, dat deze in de eerste plaats met een dergelijk gewichtig feit bekend zoudeu zijn. De rechtbank te 's 11 age behandelde gisteren de volgende zaak. Den 5en Octo ber des vongen jaars zat te Schevemngeu rustig op zijn kantoor te werken de direc teur eener naamlooze «ennootschap, die ten doel had de fabricatie van vischnetten. Op eeus verschijnt daar de president en één i ge aandeelhouders der maatschappij, vergezeld van een advocaat en notaris en twee politie agenten. De directeur wordt gesommeerd onmiddellijk alle hoeken, bescheiden enz. over te geven en de fabriek te verlaten, j zullende hij anders door de agonie» van politie worden aangegrepen en uitgeworpen. De man had «laar natuurlijk gren luM in en ging naar een advocaat. Nadere onderhandelingen gaven tot resul taat, dat wanneer niet de directeur zich had schuldig gemaakt aan grove verzuimen enz. hem als schadevergoeding door den president zou worden betaald eene sou» van f 2500. Daar de uitbetaling hiervan zich liet wach ten, werd door den ontslagen directeur de president in rechten aangesproken. In deze zaak werd gisteren voor genoemde recht bank gepleit door den heer mr. Bergsma als advocaat van den eischer, terwijl de advocaat van den gedaagde, de heer mr. Katz, zijnerzijds van pitidooi afziende, niet was verschenen. Pleit, r kon nu volstaan mei, na uiteen zetting van de feiten, uitvoerig aan le too- netl, dat door eene gehouden enquête de gedaag«le niet alleen niet bewezen had dat de x directeur verzuimen enz. had gepleegd uiaar dat integendeel ten volle was gebleken de volkomen goede trouw, dc ijver en de nauwgezetheid van den op zoo schromelijk onrechtvaardige wijze uit zijne betrekking ontzetten directeur. Hij twijfelde er dan ook niet aan, of de rechtbank zoo deze vordering toewijzen. In de St. Jacobstraat te 's Hage werd gistereuochtend een man, die met zijn echt- genoote op weg was naar een geueesueer, door een toeval getroffen, waarvan de dood onmiddellijk liet gevolg was. Üp de monstermeeting van den Ned. Pond voor algemeen kies- en stemrecht, Zaterdag in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden, zullen als sprekers optreden de beerendr. Vitus Bruinsma, F. Domela Nieuwenbuis en J. Van der Wijk, voorzitter van het kiescomité der Volkspartij te Wolvega. Men seint aan het 1). v. Z-II en 's Gr. uit Amsterdam: jDe Reclame-optocht, gisteren hier ge houden, was onbeduidend en werd te 3 uren ontbonden. De heer Carré was weggebleven. Vele nieuwsgierigen en lediggaugers wandel den mede; eeue enkele demonstratie van werkeloozen, op den Nieuwendijk, werd door eene sterke politiemacht bedwongen. Door het gedrang werden eenige ongelukken ver oorzaakt". De ex-keizerin Eugenie van Frankrijk is Maandaguamiddag van Amsterdam, waar zij geruime» tijd onder behandeling was van dr. Mezger, naar Engeland teruggekeerd. De Nijm. Ct. verneemt, dat het Z. M. den koning behaagd heeft hoogstderzelve gift van een honderd gulden, ten behoeve van de Christelijke Normaalschool te Nij megeu, ook voor dit jaar aan de directie toe te zenden. j ze toen dikwijls nog tc hoog v< rhuurd waren, en dc huurprijzen destijds nog niet genoeg gedaald zijn, Fene uitzond ring hh rop ai .akten racestal de publieke verhuringen van losse landen, die in de greidstreken door de schaarschte en duurte van het hooi, en in den bouw hoek door de iets betere prijzen der landbouw voortbrengselen \oor ruim vorige, soms be langrijk hoogcre prijzen gretig huurders vonden. lot der Panama-maatschappij bekend. Des te uitvoeriger wijdei» daarentegen de Parij- sche bladen uit over liet faillissement van den agent de change Bex, wiens vlucht ook met deze maatschappij in verband staat. De heer Bex, die een tekort van 12 millioen francs achter heeft gelaten, had zich vooral in den laatste» tijd ook ui t speculaties in Panama aandeden ingelaten en maakte zich terstond uit de voeten, nadat de kamer het voorstel der regeering betreffende deze maat- Te Kollum (Fr.) viel «lezer dagen een schappij had^ verworpen jonge molenaar van den 42 voet hoogen Vrijdagavond werden te Den Helder aan 't station ruim 100,000 kilo viscb aan genomen, voor liet grootste deel voor het buitenland bestemd, iets wat wel tot de zeldzaamheden behoort, daar aan genoemd station nog nooit zooveel visch met een trein werd verzonden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Friesland. Omtrent den loop der koop en hnnrprijzen van de landerijen in dit gewest gedurende het ten einde spoedend jaar 1888 kan in algemeene trekken het volgende gezegd worden. Er ie in dit jaar veel vast goed publiek verkocht, belangrijk meer dan in de onmid- «lellijk voorafgaande jaren. Toch heeft deze omstandigheid geen uadeeligen invloed op «te koopprijzen uitgeoefend; integendeel, de bedongen sommen waren over het geheel hier eeuigzins belangrijk, daar iets minder opvallend hooger dan in 1887 De hoofd oorzaken van deze prijsverbetering zullen gezocht moeten worden in den dalendeu rontestandaard, die het kapitaal weer meer tot belegging in vaste goederen doet neigen in den hoogen stand der metste solide effecten en in teru-keerend vertrouwen in de stabi liteit van de waarde van het grondbezit. De voornaamste reden, waardoor voorbeen gewoonlijk de prijs van den bodem steeg: verhoogde opbrengst van hel laud, is hierbij niet genoemd. Immers, deze is in casu nog weinig of niet aanwezig, en bel ver schijnsel heeft zich dan ook in 1888 voor gedaan, dat de koop en huui prijzen, in plaats van beide dezelfde richting te nemen, een van elkander tegenovergestelden loop hebben gevolgd. De boerenplaatsen toch, waarvan de gewoiie huurlijd 5 jaren is, zijn in den herfst van dit jaar veeltijds voor lagere prijzen opnieuw verhuurd dan er in den herfst vau 1883 voor was toegezegd. Een bewijs, dat omgang (zwichsiellii.g) van den molen. Hij bleef met één been nog even haken en kwam in zittende houding op den grond terecht, zonder eenig letsel te hebben be komen. Te Vlissingen worden dezer dagen van Londen 3 k 400 landverhuizers verwacht, die met eene «Ier booten van de Noord- Duitschc Lloyd naar hunne bestemming zullen worden overgebracht. De bedoelde boot, vau Antwerpen komende, zal de haven van Vlissingen aandoen om de landverhuizers in te schepeu. Te Maastricht overleed Maandag op 88jarigen leeftijd de emeritus-predikant W. F. C. Van Laak, vroeger predikant te Vugbt, Antwerpen, in 183! legerpredikant, daarna te Oudshoorn en te Maastricht. Sedert 1861 was hij emeritus. De heer Van Laak was een der oudste ridders van den Ned. Leeuw; reeds in 1841 werd hij gedecoreerd. BUITENLAND8CHË BERICHTEN BELUIK. Bij de studentenstaiidjes te Leuven kreeg een student een sabelhouw in liet gezicht. Zijn toestand is niet zorgelijk. Volgens de Indépendance is de gewonde een Hollandsche baron en heeft onze gezant te Brussel een rapport van de politie omtrent het gebeurde gevraagd. Maandagavond bij het debat iu het lagerhuis over deu begrootingspost voor consulairen dienst heeft de regeering ver klaard dat fatsoenlijke Arabieren op Zanzibar zeiven hebben besloten, den slavenhandel te helpen bestrijden. Voorts verklaarde de regeering, de handelwijze der Duitsche schepen bij bet beschieten van Bagauioyo niet te kunnen goedkeuren, maar evenmin de eischen der Britsch-Indiërs tot schade vergoeding te kunnen steunen, aangezien bet bombardement volgens de regelen van den oorlog beeft plaals gehad. Verleden Zaterdag openden de prins en prinses van Wales, vergezeld van vier hunner kiudereu, de Victoria Memorial Hall te Laling, welke is opgericht ter eere van het jubileum der koningin. De scheepsbouwmeester Pearce, chef der firma Elder le Glasgow, is overleden. fAlXkHMk. Gisteren is een kabinetsraad geboudeD, waarin de toestand van de Panama-Kanaal maatschappij werd behandeld. Bij de opening van de Parijsche Beurs op Maandag, verspreidde zich de mare dat een wisselageut, de heer Frédéric Bex, wiens kantoor in de rue Drouot gelegeo is, de vlucht genomeu had. Het deficit moet 8 millioen bedragen. Het eigenaardigste in deze zaak is dat drie maanden geleden een Duitsch blad reeds ouguiistige inededeelingeii over den beer Bex verspreid en gemeld had, dat hij op de vlucht was, terwijl Bex zich op ziju builen bevoud. Door zijne vrienden naar Parijs geroepen, protesteerde hij veroutwaardigd en liet zij boeken nazien. Het bedrog werd toen echter niet ontdekt. De Fransche ochtendbladen bevatten weinig nieuws over de Panama maatschappij De voorloopige directeuren hebben eene vergadering genoudeu en het plan bespro ken tot het bijeenroepen eener buitenge wone bijeenkomst van aandeelhouders obligatiehouders, uatuurlijk elk afzonderlijk Er werd besloten in Januari een vergad ring te beleggen van Ue aandeelhouders, waarin de beeren De Lesseps en Denor mandie hun plannen voor de toekomst zullen mededeelen. Het voornemen om ook de obligatieliouders bijeen te roepen, ten einde beu op de hoogte te stelieo van den staal van zaken, werd voorloopig niet noodig geacht. In de kautoreu der maatschappij ver drongen zich de aandeelhouders om hun namen te plaatsen ouder een adres, dat daar ter teekeniug ligt. Dit adres is gericht tot de kamer en daarin wordt er nogmaals op gewezen, dat iu geen geval de arbeid aan het kanaal mag worden gestoord. Overigens is uiela over het toekomstig Dc lieer Bex was d'- jongste der Parijsche agents de change. Hij was 35 jaar oud eu genoot sedert jaren liet algemeen ver trouwen. De heer Hart, de voorzitter van liet comité der agents de change, heeft met prociireur-generaai Boucliez terstond een onderzoek ingesteld naar den staat vau zaken. De uitslag van dit onderzoek was, lal niet de lieer Bex alleen voor het ver- ies aansprakelijk moet worden gesteld, want onmiddellijk werd ook een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd tegen een zijner rienden, die den heer Bex 1,000,000 francs schuldig bleek te ziju. Van alle kanten kouien crediteuren opda gen, doch de heer Hart beeft bun allen medegedeeld, dat de compagnie des «gents de change voor de behartiging hunner be langen zou zorgen. Van den voor.tvluch- tigen makelaar is nog geen spoor ontdekt. II ij was bekend als iemand, die op zeer grooten voet leefde, en reeds in den zomer vau dit jaar achtte de heer Hart het noodig een onderzoek naar den staat zijner zaken te stellen. Dc heer Bei gaf toen echter terstond inzage zijner boeken en deze gaven toen niet den minsten grond voor de ongun stige geruchten, welke over hem werden verspreid. Volgens de République Frangaue ziju eenige groote Parijsche kredietinstellingen, die den heer Bex aanzienlijke sommen hebben voorgeschoten, bij deze zaak be trokken. Naar het blad vermoedt, is Bex over Ostcnde naar Engeland vertrokken, met het plan om verder naar Amerika over te steken. De bekende ingenieur Eiffel, een der aannemers van bet Panama-Kanaal, heeft verklaard, dat de werken onmogelijk plotse- liug konden worden gestaakt, aangezien de 15.000 halfwilde aardwerkers iu opstand zouden komen en alles zouden plunderen en ver delgen. Onbepaald krediet zeide hij konden de aannemers der maatschappij niet geven, maar zij zouden zich de grootste opofferingen ge troosten om zoo lang doenlijk eeu staken van het werk tegen te houden. Werd dit geregeld voortgezet, dan zou het kanaal in het begiu van 1891 voltooid zijn. Naar men uit Cherbourg verzekert, zal de Fransche regeering aan het oorlogs schip Duguesue last geven naar Colon (Pa nama) te gaaD, en zal de regeering der Verecnigde Stateu twee oorlogsschepen der waarts zeDden. Maandag hebben in verband met de laatste dynamiet-aaoslagen te Parijs bij een aantal anarchisten huiszoekingen plaats gehad. Volgens de Siiclt zal dr. Charcot te Parijs binnenkort naar St. Petersburg ver trekken om de keizerin te behandelen, wier gezondheid tengevolge vau het spoorweg ongeluk te Borki zeer geschokt is. Naar gemeld wordtheeft de bertogiu De Galliera de helft van haar vermogen vermaakt aan keizerin Victoria, weduwe vau Frederik II. De andere helft valt ten deel aan haren zoon, die eenvoudig de heer Ferrari heet, daar hij deu bertogstitel van zijn vader heeft afgewezen. De Figaro kondigt tegen het einde van Januari eeu groot Frauscb-Bussisch feest aan, onder de bescherming eu leiding van de groote wereld, de Fransche diplo matie eu de geheele pers. De opbreogst is voor de Fransche Weldadigheidsvereeuiging te Petersburg eu de officieel door de keizerin van Buslaud beschermde instellingen bestemd. De voorzitter van eerstgenoemde vereeniging eu de directeur vau deu Frauschen Schouw burg te Petersburg zijn opzettelijk te Parijs gekomen om het feest voor te bereiden, waarvoor de miuister van openbare werkeu en schooue kunsten de groote opera heeft toegezegd. Eeu berichtgever der Kölniteke Zeitung blijft niet in gebreke dit feest als politiek te kenschetsen eu merkt op, dst hel zaad, door deu Bussischen gezant met bebeudige diplomaieuhaud gestrooid, begint op te schieten. Hoe de oogst zal uitvallen, blijft echter twijfelachtig, zegt hij. PA N JK Zondag beerschte te Madrid en in de Spaansche provinciën groote opschudding. Dp last der regeering wareu strenge voor zorgsmaatregelen geuomeu en de troepen iu de kaseriies geconsigneerd.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2