- w mm ma mm wd ma mm wj arm. m tc 't. De lieer Brouwer sluit nu de vergadering met de hctiuueriug aan de leden dat in Mei wederom gelegenheid zal zijn plannen voor de feestviering in te zenden, welke plannen 14 dagen vóór de Meivergadering aan liet bestuur dienen te worden ingezonden, liet bestuur hoopt in deze op de medewerking der leden. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Oct. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 147 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 77 personen, en wel beneden 1 jaar 21, 15 jaren 15, 514 jaren 6, 1420 jaren ,2050 jaren 12, 5065 jaren 10, 65S0 jaren 16, boven 80 jaren 4, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling J, lichaamszwakte, tering iO, klieren Ue. rhachitis, syphilis 1 absc. ulc. gangr. pyaem. haein. 1, kanker 8, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typlioï dea 1, aanhoudende koorts 4, tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten 1, stui pen, trismus, epilepsie 2, apoplexe 3, hersenziekten, krankzinnigheid 4, rugge- mergslijden, paralysis 1keel- en lo.jgte ring, bloedspuwing 5, croup kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 10, cliron. ziekten der ademhalingsorganen 3, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 3, organ, hartgebrekenaneurysuia 2, angina, dipbtherina 2, diarrhoea, dysenterie 4, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 2, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. orgaua urogenitalia 3, ziekten van het kraambed 1gewelddadige dood verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling 4. Door den directeur der artillerie-in richtingen te Delft is gisteren Baubesteed de levering van 50 kilogr. kemelgaren, enz. te.» belioeve van de stapelmagazijuen. Minste inschrijvers de beereu P. Glos en Leembruggen alhier voor f 399,50. OmCHSKLD IIKKICIITKV Door 'L. M. is aan den heer S. Lyon, consul van Portugal te Paramaribo, vergun ning verleend tot het aannemen van het ordeteeken 4e kl. van bet Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Stalen van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan Adolf Prick, gcb. te Zürich (Zwitserland), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederl. 'zeeschepen, met uilzondering vau oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland sliptelijk na- kome. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen, als aanW. E. Staphorst, ad- sistent der posterijen te Haarlem, f268; I. Kluiver, brievengaarder te Wapenvelde, f84; J. Schoonhooven, brievengaarder te Thorn, f6ü; H. Veltwijk, zich schrijvende H. Veldwijk, brievengaarder te Terwolde, f92; J. II. Ter Poorten, directeur van het postkantoor te Koevorden, f311. l)e adelborst le kl. P. P. Van Bosse, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroef- stoomschip Koningin Emma der Nederlanden, wordt met den 21en dezer op nou act. ge bracht. I)e minister van marine zal op 21 dezer geen audiëntie verleeneu. ÖINN EN LAN 1)SÜÜ K BERICHTEN. De miuister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op den 15n dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f 28,610,966,63' en bij de betaalmeesters. 1,748.978,83 Te samen. f30,359,945,461 - Zooals wij reeds meldden heeft Z. M. den koning aan de Limburgsche landbouw- maatscbappij een prachtige jongen stier en vier vaarzen geschonken. lntusschen schijnt het bij dit ecne ge schenk niet te zullen blijven, daar, naar ons medegedeeld wordt, nog eene tweede bezending zou beloofd zijn voor het aan staande voorjaar. Daarenboven heeft Z. M. het verlangen geuit, dat men proeven neme met 't aanplanten van teenwilgen op droog en grond, waartoe weldra eenige hon derden planten zullen afgezonden worden, terwijl leveus inlichtingen gevraagd zijn omtrent bel schapenras dat in Limburg gevonden wordt. llbl Met voldoende zekerheid kunnen wij inededecleu dat het bericht, dezer dagen door andere bladen verspreid, omtrent den terugkeer der koninklijke familie naar 'sGra- venhage op 15 Januari a s. van allen grond 19 ontbloot. De gezondheidstoestand des konings, hoewel vrij bevredigend, zou voor de uitvoering van zoodanig plan een onover komelijk beletsel zijn. Met het oog op den zwakken staat der gezondheid van Z. M. den koning ie het inlusschen geen ongunstig verschijnsel, dat het Kerstfeest ook dit jaar op liet paleis het Loo op de gewone wijze zal worden gevierd. Een elftal Apeldoornsche kinderen ont ving <ene uitnoodiging om aanstaanden Maandagavond met II. K. II. prins s Wil helmina de vreugde van den kerstboom ten paieise te kouien deeleu. {Hbl.) De le luitenant W. L. Pompe is overgeplaatst van het. 6c bij het 4e regiment infanterie. Gisteren is voor de rechtbank te Gravenhage behan ield de zaak van den x-nutaris G. C. V. Jzn. vroeger aldaar gevestigd, thans voortvluchtig, beschuldigd Vuii verduisteiing van hem toevertrouwde g'lhn. Het openbaar ministerie, waarge nomen door inr. Ort, achtte de gestelde daadzaken bewezen en meende dat die straf waardiger waren dan van hem, tegen wien hij voor analoge feiten vóór vier weken straf had geëischt. Hier was in de eerste plaats geschonden een bijzonder groot ver trouwen, en ten tweede was een gezin, be staande uit eene weduwe met twee kinderen, door aanzienlijk geldverlies g« trollen. Hij requireerde dus een gevangenisstraf van 4 jaren, met ontzetting van rechten voor den tijd van 9 jaren. Uitspraak over 8 dagen. Dezer dagen werd bericht, dat de aan klacht door den hetr De Hochcmont tegen den heer Verstege ingediend, geen voortgang zou hebben. Thans kan echter worden mede gedeeld, dat, boewei daaromtrent door de rechtbank nog geene beslissing is genomen, tot dusver nog geen reden bestond om te verouderslellen, dat de aanklacht niet tot een strafvervolging zou leiden. De vijf Scheveniugers, beschuldigd van den heer S. aan het Kanaal te Schevenin- gen te hebben aangerand, verwond en in het water geworpen, zijn tegen heden ge. dagvaard om voor den rechter van instructie te verschijnen. (Vad.) Te Rotterdam hadden in den laatsten tijd in de café's herhaaldelijk diefstallen van jassen plaats. Zondag werd het Café du Passage bezocht door een persoon die achter in de zaal plaats nam en een bittertje bestelde. Kort daarop stond hij op en nam een jas van den standaard. Dit trok de aandacht van een bediende, die gemerkt had dat hij zonder overjas was binnenge komen. Hij hielp hen» de jas aantrekken eu Zag toen ook dat deze volstrekt niet paste. Het bleek dan ook spoedig dat zij aan een der andere bezoekers toebehoorde. In arrest genomen, bleek de man reeds een oude bekende van politie en justitie te zijn. In boever hij ook aan de diefstallen van jassen schuldig is, zal later moeten blijken. In een manufactuurwinkel te Dordrecht vervoegde zich dezer dagen eene tamelijk net gekleede vrouw, van ongeveer 30-jari- gen leeftijd, met verzoek namens eene dame, behoorende tot eene goed bekende familie, eenige tricot tailles en een paar schortjes op zicht te mogen uiedeuemeu. Ofschoon de genoemde dame kort geleden ovcrledeu was, maakte de winkelbediende geen bezwaar het gevraagde mede te geven, doch gaf, teu einde zekerheiJ te bekomen dat de zaak in orde was, een knecht mede om de ingepakte goederen te dragen. Aan tene door de vrouw aangeduide woning ge komen, belde deze, na de goederen van den knecht overgenomen te hebben, aan, en ging binnen. De knecht, hierdoor gerustgesteld, verwijderde zich, zonder evenwel te onder zoeken of aldaar iemand woonde, die den naam droeg, welke door de vrouw genoemd was. Dit was trouwens niet het geval; toen de dienstbode haar zeide dat hare meesteres geen tailles had besteld, maakte de vrouw eene verontschuldiging dat zij zich vergist had en verliet het huis weder met de goederen. Kort daarop echter werden de op zicht gehaalde goederen door derelfde vrouw in den winkel teruggebracht, met de vraag of mevrouw een der tailles en een schortje, waarop de keus gevallen was, tegen ver minderden prijs mocht hebben, en nadat dit ontkennend was beantwoord, liet zij de goedereubehalve de' twee laatst bedoelde kleedmgstukkenachter. Daar men zich verwonderde over 1 et uil blijven van het nader bericht, werd een onderzoek aan het bekende adres ingesttld. Het bleek toen dat aldaar geene dame, die den opgegeven naaui droeg, woonde, en men er boveudien niets van op zicht gehaalde goederen wist, zoodat de winkelier tot de minder aangename ervaring kwam de dupe vau eene beheudige oplichtster te zijn ge- orden. (D. C.) Drie agenten, een sergeant en een patrouille waren Zondag noodig om een milicien, die in burgerkleeding heimelijk de Oranje Nassau kazerne te Amsterdam verlaten had gevangen te nemen. Een deel van het publiek toch verzette zich zoo krachtig tegen deze arrestatie, dat er vau de wapens gebruik moest gemaakt worden. Naar men verneemt, is er een gerech telijke instructie ingesteld ter zake van de ongeregeldheden in de vergadering der Leo- vereeniging te Amsterdam. Omtrent de protest meeting gister te Utrecht ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus door de Nederlandsobe Ka tholieken gehouden kunnen we nog melden dat dj heer jhr. Jos. De la Court, voorzitter, een woord van welkom sprak en onder de vele bewijzen van instemming ook een tele gram namens den Paus voorlas, gt-teekend door kardinaal Katnpolla. 'Vervolgens werden de twee adressen, aan den Paus en de hooge geestelijkheid, vastgesteld, ua door het ka merlid, den heer Kolkman, te zijn voorge lezen. Hierna hield dr. Schaepman zijne redevoering, die we reeds gister hebben weérgegevcn. Met een luide toegejuichte hulde aan ons vorstenhuis en een met blijken vuil geest drift ontvangen bede voor den koning, eindigde de heer Schaeptnau zijne mét dich terlijken gloed uitgesproken rede, aan wier slot den spreker eene werkelijk ovatie ten deel viel. De voorzitter dankte den heer Schaep- uiau, en wees er op, dat het doel dezer vergadering, welke hij sloot, vólkernen is bereikt. Ten slotte zong het koor de hymne Tu es Petrus, van M. Halier en de geheele vergadering het Nederlandsch Volkslied, waarna de bijeengekomenen uiteen gingen. In het Gebouw voor Kunsten en V\ tten- schappen werd daarna een feestmaaltijd ge houden waaraan ruim 400 personen deel namen. Drie officieele toosten werden uit gebracht: één d >or den voorzitter, den heer jhr. De la Court, op den Paus, één door generaal Van der Schrieck, lid der tweede kamer, op den Koning en een door het lid van de eer-te kamer, den heer De Bruiju, op de Nederlandsche Bisschoppen. Een winkelbediende te Utrecht heeft, geheel onverwacht, van een hem genoeg zaam onbekenden bloedverwant een som van 3} millioen gulden geërfd. Micawber van Dickens had dus nog zoo geheel en al geen ongelijk in zijn verwachting, that something would turn up. Ook hem had zulk een buitenkansje kunnen ten deel vallen. Op laat van den commissaris vau politie te Wageningen werd Zaterdag te Ede ge vangen genomen een Duitsch wielrijder, die in het hotel *De Wereld" te Wageniugen vertoefde en er grove verteringen gemaakt had om den hotelhouder gunstig te stemmen, had hij een viertal kamers voor zijn familie besteld. Toen hij zonder betaling vertrokken was, hoorde men weldra, dat hij ook in een hotel te Nijmegen en in het hotel ^De Zon" te Arnhem gelogeerd had, eveneens zonder te betalen. Zijn rijwiel had hij, naar zijn voor geven, gehuurd te Nijmegen. De stoombootsteiger te Kampen is Zondagavond voor een deel ingestort en met zijn last, bestaande in eene hoeveelheid granen en boonenin den IJsel gevallen. De schade is nogal groot. Men is nog bezig met opvisschen. Ook in Drente, waar de sociaalde mocratische beginselen tot nog toe weinig ingang vonden, trachten de leiders vasten voet te krijgen. Te Weerdingermond, ge- meeute Eoimen, worden pogingen aangewend tot de oprichting eener boudsafdeeliug en zal een huis voor het houden van bijeen komsten worden aangekocht. Ter bijwoning van de a. s. internatio nale hardrijderij te Heerenveen, ziju reeds een drietal A merikaausche hardrijders op weg naar Nederland. Omtrent den brand, die iu den nacht van Zattrdag op Zondag te Goes woedde en waardoor de stoommeelfabriek van de firma wed. J. II. C. Kakebeeke Gz. vernield werd, meldt men aan de NR. Cl. nog nader, dat het begin werd ontdekt ongeveer te half twaalf ure, en men al spoedig den stoom uit den ketel deed ontsnappen, uit vrees voor ergere onheilen, terwijl men tevens alle pogingen aanwendde om den brand te stuiten. Die pogiugen gelukten niet, en weldra kondigde etn dikke rookkolom het voortwoekeren van het vuur aan. De brand weer, de schutterij, het college van burge meester en wethouders, waren in korte oogen- blikken op de plaats des onheils tegenwoordig, doch alle maatregelen, die genomeii werden, koudeu niet verhoeden dat de vlammen naar buiten sloegen. Het was een vreeselijk gezicht, toen de geheele fabriek, uiet hare kostbare machinerieën en hare rijk met graan gevulde pakhuizen, eene vuurzee vertoonde, die voor het ergste deed wcezen, temeer daar het gasthuis vlak naast de fabriek staat. Gelukkig heeft men dit laatste weten te bewaren, althans is de schade daaraan toegebracht, gering. De ziekte en oude verpleegden, waaronder ook fhet oude Nel letje", die des daags haar eeuwfeest gevierd had, werden in veiligheid gebracht, voor namelijk in het nabijgelegen café Hartman, doch de fabriek is geheel uitgebrand. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De fabriek enz. was natuurlijk tegen brandschade ver zekerd, maar behalve dat de eigenaren ontzettend nadeel lijden doord it niet gewerkt kan worden, denkt men m«t bekommering aan de meer dan 60 gezinnen, die door de ramp broodeloos worden. Nog meldt men van Zondagnamiddag 4 uur De smeuling duurt voort, want de graanzolders met den last zijn ingestort. Gelukkig dat de muren der fabriek van buitengewone dikte zijn, waardoor de brand, toen de daken instortten, binnen de muren bedol ven was. Schutterij en brandweer zijn tien gebeeicn dag in dienst, eu beurtelings wordt een gedeelte iu uerkelijkeu dienst gesteld. Eene groote massa vreemdelingen zijn in de stad aanwezig, om het terrein in oogenschouw te nemen. Ue verpleegden uit het gasthuis zijn volkomen iu veiligheid gebracht; de zieken vertoeven in het weeshuis. Naar men aan de Alidd. Ct. meldt, wordt voor rekening van de stoomvaart maatschappij ^Zeeland" een bureau geves tigd Le Londen. Lenige beambten zullen te dien einde naar die wereldstad worden over geplaatst. Men schrijft aan de N. H. Ct. In bet nummer uwer couraul van 13 dezer trok mijne aandacht een berichtje aan gaande eene nieuwe groente, de oorspron kelijk uit Japan herkomstige knolletjes van de andoom. Tegenover eigenlijk meer naast deze groente, wensch ik de aan dacht le vestigen op een ander hier te lande nog veel te weinig bekend gewas, dat eigen schappen bezit, welke het in de toekomst wellicht eene zeer voorname plaats zullen doeu bekleeden onder de winter- en voor- jaarsgtoenten. Ik bedoel 11. I. de Claylonia cubensis, ook genoemd winter-posteleio. Men zaait deze groente in Augustus in den vollen grond en plaatst de plantjes (die zich onderscheiden door eene fraaie rozetvorinige gtoeiwijze) in een bak onder plat glas. Seeds in October en November kan men de jonge blaadjes, die zicb zeer welig ontwikkelen, afsnijden en gebruiken. Zij worden gebruikt als kropsalade toe bereid en zijn beter dan deze voor wintergebruik geschikt omdat de blaadjes vleezig ziju eu op bet gevoel minder koud; of ook wordt deze groenten genuttigd na toebereid te zijn volkomen gelijk als spiuazie. Zij heeft dan den smaak van dit gewas, maar is fijner, minder draderig, en van de onaangename driehoekjes heeft men geen lsst. Vooral is deze plant aanbevelenswaardig om haren snellen groei. Ternauwernood eene week nadat zij afgesneden zijn, kan men iu dit seizoen de blaadjes weer snijdeD. In het voorjaar is de groei natuurlijk nog veel sneller. Onder gewoon plat glas ge plaatst, vordert deze plant geene bedekking met matten, maar verdraagt de strengste vorst, onderwijl welig doorgroeiende. PEK TEE EU KAAK. CAIRO, 16 Pee. Eenige bijzonderheden zijn bekeod geworden over den inhoud van den brief van Osman Digna aan generaal Orenfell, waarin de gevangenneming van Emin-pacba en van eeu blanken reiziger wordt aangekondigd. Osman Digna zegt o. a. het volgende: De Mahdi had hem geschreven, dat Omar Saleh, door hem afgezonden, bij zijne komst te Lado bevond, dat de officiereu en de soldaten zoowel Emin-pacba als een blauken reiziger in hechtenis hielden. Osmar Saleh verklaarde, dat de blanke reiziger Stanley was. Emin- pacba en Stanley waren in ketenen geklon ken door de opstandelingen, die beiden aan Osmar Saleh overleverden. MARITZBUKG, 17 Dec. Iulandsche werklieden uit Zwasieland zijn te Maritz- burg aangekomen met het benebt, dat door den koning van Zwasieland iu ziju kraal een moordtooneel is aangericht. De koning beeft zijn eersten minister eu zes andere opperhoofden met al bun volgelingen ter dood laten brengen, op grond dat zij, naar de koning meende, een samenzweriug hebben gesmeed, ten einde hem te onttronen en zyu broeder op den troon te plaatsen. BELGRADO, 17 Dec. De tot dusver bekende uitslag der verkiezingen voor de

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2