- ft f si 1 ft 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. t» i t tan ra ut verschijnt dadelijks* behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: gfgsBK A Woensdag 19 December 1888, - N*. 299. ADVERTEKTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Iii de Meivergadcring is gevraagd of bet aantal ingeschrevene behoeftigen voor de uitdeeling op den feestdag niet telkenjare zou blijven toenemen eu of geeD maximum zou kunneu worden gesteld. Het bestuur meeut echter dat bet maximum we) zoo langzamerhand zal zijn bereikt. Toen het nl. dit jaar de bezorging der bons zelf bad op zich genomen ia gebleken dal in de poorten, stegen en sloppen waar de mede burgers, die in da termen vallen, woonachtig zijn, bijna geene woning werd voorbijgegaan. Bovendien is een grens moeilijk te bepalen, doch dit jaar zal liet cijfer van het vorige jaar wel niet belangrijk worden overschreden. Onschuldig Veroordeeld. Iii de grootste opgewondenheid liep Ellen naar een Japansch kastje, dat in een hoek van 't boudoir stond, eu borg 'l boek en de brieven snel weg. Toen trachtte zij een weinig tot bedaren le komen voor zij schelde. Sara verscheen nu voor de derde maal en ontving 't bevel 't beeld op zijn plaats terug te brengen, 't Meisje verwijderde zich zonder zich eenige opmerking le veroorloven. I Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet «relieele rijk, per S maanden 5'rijs per Xiimuier 10 Cent. '202° JnaruMim. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: SelieepiuakerHsteeg 6. LEIDEN, IN December. 3-October-Veree inging. In de groote zaal der Stads—Gehoorzaal werd gisteravond de Deccmbervergadering gehouden der Leidtche 8-Oclober-vereeiiiging. Te ruim acht uur opende de president de heer N. Brouwer de vergadering met eene verwelkoming der opgekomen leden. De be stuursleden de heeren Van Lith en Vissering hadden kennis gegeven dat ze de vergadering niet zouden kunnen bijwonen. Nadat door den len secretaris, den heer Felix Drieesen, de notulen van de Meivergadering waren gelezen, kwam de verkiezing aan de beurt van twee leden van het bestuur ter vervulling van de vacature ontstaan door de periodieke aftreding der heeren N. Brouwer en S. B. Vos, bovendien moest de plaats vervuld worden van den heer W. A. Van Lith, die gemeend heeft van het bestuur niet langer deel te kunnen blijven uitmaken en in wien de vereeniging veel verliest. Het bestuurslid dat als president van het Leidsch studenten corps naar het bestuur is afgevaardigd, treedt eerst af wanneer als zoodanig zijn mandaat is geëindigd. Aldus wareu 3 tweetallen noodig en als zoodanig werden aanbevolen Je heeren N. Brouwer eu Dr. Th. B. Vau Wettuin; 8. B. Vos eu Mr. O. W. Sipkes, en W. C. Mulder eu W. Kok. Toen het stembureau, bestaande uit de heeren C. C. Tielemau, Carl Driessen en P. J. Oostveeu den uitslag der stemming kwam vermelden bleek dat de heer Brouwer op zich vereenigd had 31 van de 87 uitgebrachte stemmen en de heer Van ettuui 8, de lieer Vos 47 en de heer Sipkes 37, de heer Kok 46 en de heer Mulder 40, zuodat verkozen zijn de heeren N. Brouwer en 8. B. Vos, aftredende leden eu de heer NV. Kok, wien van zijne benoeming zal worden kennis gegeven. Intusschen was door den penningmeester, den heer J. Goedeljee, verslag uitgebracht over den financieeleu staat der vereeniging. De ontvangst der broeders en zusters uit Amerika heeft eene uitgave vereischt van i 445,93. Aan vrijwillige bijdragen was bijeen gebracht f404,10, gevende alzoo een tekort van f41,88. Dat tekort werd echter gedekt door de vrijgevigheid van eeu der leden die tijdens de collecte niet in de stad wasdie rekening sluit dus quitte. Wat het ledental betreft op de De- ceinbervergaderiug van het vorige jaar kon worden mtêgedeeld dat de vereeniging 2104 leden en donateurs telde. In den loop van het jaar verloor ze 150 leden, door over lijden of vertrek naar elders, en onder deze laatsten uit denaard der zaak vele studenten. De lieer S. Vissering echter, die als corps- praeses in het bestuur zitting heeft, voerd'; wederom ruim 100 leden van het corps als leden aan de vereeniging tue, terwijl ook onderscheidene burgers zich aanmeldden. Op dit oogenblik telt de vereeniging 2293 ledei. en donateurs, ongeveer 2300 dus, en ouder hen 128 donateurs in Amerika. 1900 leden betalen een gulden en 400 donateurs f 2,50. De rekening sluit met een batig saldo van f214.59 J, bedragende de ontvangsten f 4876.91 5, de uitgaven f4162.32. De ontvangsten zijn aldus verdeeld Saldo aan specie, vorig jaar f 10.88} Op de Spaarbank 45.78 Van leden één gulden 1893.00 Van 400 donateurs t 1000.00 Verkochte feestwijzers 68.00 Opbrengst pacht buffetten g 156.00 Kaarten op Nut en Genoegen 275.50' Kaarten aau huis verkocht 23.50 Kaarten op Zomerzorg verkocht 481.75 Advertentie a De Haas" op feestw. 1.50 Toelage vau de gemeente 400.00 Gift van Lugdunum Batavorum 10.00 Verschillende bijdragen 16.00 Totaal f4376.91} De uitgaven zijn verdeeld als volgt: Uitkeer, op 8 Oct. aau beboefligen f 1225.99 Kosten der volksspelen 284.97} Avondfeest g 866.36} 3 Muziekcorpsen 400.15 Vuurwerk t 300.05 Gasverlichting 489.24} Drukwerk 290.50 Verschilt, uitg., waarvan quitantie,274.65 Aankoop van den dansvloer 868.95 Advertentiëii Terugbetaalde kaarten Versch. uitg., waarv. geen quilantie, 40.18 Totaal t 4162.32 De commissie tot nazien van het beheer bracht bij monde van den heer A. J. Bin- 8.3.76} 87.50 nendijk hulde aan den penningmeester, voor diens uiterst eenvoudige en toch zoo hoogst nauwkeurige rekening en tevens dank aan het bestuur voor het prettige 3 Octoberfeest door hen ingericht applau»Twee posten hadden de aandacht dezer commissie van contróle getrokken, nl. de onkosten van den dansvloer en die van de verlichting. Neemt men echter in aanmerking dat de eerste het eigendom der vereeniging blijft en dat onder ile laatstgenoemde onkosten voorkomt de huur van 62 gaslantaarns 4 3 gulden ieder, dan wordt men omtrent die posten gerust gesteld. De voorzitter, de heer Brouwer, stelt onder dankzegging aan de commissie voor de contróle, véér de rekening goed te keuren en den penningmeester te déchar- geeren. Nu bekomt de le secretaris, de beer Felix Driessen, het woord om het zeer uit gebreide en met zorg opgestelde jaarverslag voor te lezen. In dat verslag wordt dank gebracht aan mevrouw De Laat de Kauter, de echtgenoote van onzen geachteu bur gervader, voor liet uitreiken der prijzen aan de overwinnaars bij dej volksspelen. Tevens wordt nog dank gebracht aan de 22 heeren die op den feestdag de commissie zco ter dege hebben bijgestaan met raad en daad en aan het studentengezelschap Lugdunum Ba tavorum, voor hare gift. De voorzitter stelde na de lezing van het verslag voor den heer Driessen voor de samenstelling dank te zeggen, hem verzoe kende dicu dank te deden met den heer D. B. C. Knuttel, die tijdens de afwezig heid van ileu len secretaris, als 2e secretaris tan de feestviering het verslag had geredi geerd. (applaus). Nog deelde de beer Brouwer mede dat op den feestdag twee telegrammen wareu ontvangen; één vau twee broeders in Ame rika eu eeu va:i den len secretaris, deu heer Felix Driessen, die zich in Italië ophield en der vereeniging veel voorspoed bij baar feest en vooral gunstig weder toewenschte. Een voorstel van hel bestuur, om deu heer Geo W. Siclen, secretaris dtr Holland Society, die zooveel gedaan had oui den band tusscheu die vereeuiging en de 3-Oc- tobervcreeniging te leggen en te versterken, te beuoeoieu tot eerelid der Leidsche ver eeniging, werd met luid applaus begroet, terwijl aan den heer Driessen werd opge dragen dien heer van die benoeming kennis te geven. De heer P. J. Van Wijngaarden, die juist op den dag dezer vergadering tot doctor in de rechtswetenschap is bevorderd heeft aan het bestuur, waarvan bij eenmaal deel heeft uitgemaakt, verzocht eeu exemplaar van zijn akademisch proefschrift in het archief der vereeniging le mogen plaatsen. Het bestuur heeft dat volgaarne toegestaan omdat de heer Van Wijngaarden de eerate corpa praesea was die als lid van dit beatunr den band luaschen de twee vereeuigingen heeft gelegd en dus de schakel is geweest tusschen de studentenwereld en de burgerij te dien op zichte. Ook over bet geopperde denkbeeld om kleediugstukken te verschillen in de plaats vsii bating en wittebrood, heeft het bestuur nagedacht. Evenwel is het bedrag van het aan ieder gezin uitgereikte betrekkelijk zóó gering (een 50 ets. ongeveer), dat in plaats van eeu feestdag aan bet geheele geziu ternauwernood een paar kiompjes aan één der kindereu zou kunnen worden geschon ken. Het komt het bestuur weuschelijk voor dat op den ingeslagen weg worde voortge gaan. (applaus). De heer Adr. Verhoog vraagt na het woord om, in de hoop de tolk der geheele vergadering te ziju, dank te brengen aan bel bestuur voor de wijze waarop bet de belangen der veteeniging behartigt en hij meent dat bij een voortgaan op dien weg de vereeniging een sieraad zal blijven van onze gemeente. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, tv. tv. s. 147). Védr nog vijf minuten voorbij waren, bad zij eene ontdekking gedaan. De achterzijde van 't beeld was met een dik groen laken bedekt, en dit was vast op de lijst gespannen. Terwijl zij zacht doch met stevige hand daarover streek, voelde «ij, dat er binnen in een vlak voorwerp verborgen was. Nn streek zij met de hand over de geschilderde kant, maar hier stuitte zij nergens op. 't Portret had das een dobbelen achterkant, en hier tusschen was een voor» erp verborgendat groote waarde of een bizoudere beteekenis moest hebben. Zeer verschrikt en opgewonden liep zij Daar Lilia's schrijftafel en nam daar uit een kristallen schelp een scherpsnijdend mes. Zonder er over na te denken sneed zij 't groene laken door, ver genoeg om er haar kleine hand in te kannen steken, 't Volgende oogenblik had zij te voorschijn gehaald wal er tusschen deze dubbele voering verborgen was. 't Was eeu pakje, reeds geel gen orden en met een lint om wonden brieven en een in rood fluweel gebonden hoek met gouden sluiting. Ouder heftig hartkloppen opende zij het en op 't eerste blad viel haar den naam van Agnes HarmonFerrol in 't oog. Deze ontdekking kwam zóó plotseling eu zóó onverwachtdat Ellen hare oogen niet durfde vertrouwen. In diepe aandoening keerde zij 't boek en 't pakje brieven om. Dat was 't dan nu't zoolang verloren dagboek barer moeder, waarnaar men gedurende 't gerechtelijk onderzoek baars vaders zoo angstig en vergeefs gezocht had. Eu overigens zouden deze brieven, die altijd nog een sterken geur van een Fransche parfumerie van zich gaven eu die Agues Harmon aan 't voorwerp van haar noodlottigen hartstocht had gericht, een sleutel geven tot 't zoolang onopgelost gebleven geheim. Gerald Fortes had deze dingen daar verborgen, waar zij 't minst gevaar liepen ontdekt te worden. Terwijl Philip Harmon, van moord be schuldigd, voor zijn rechter stond en zijn leven smadelijk bedreigd was, had zijn vijand verborgen gehouden dalgcuewaar naar de vrienden des beschuldigden zoo angstig gezocht haddenomdat zij daarvan alleen nog redding hoopten. Zoodra de deur achter Sara gesloten was, haastte Ellen sicb haar buil nader te beschouwen. Eerst nam zij 't pakje brieven in de hand. De brieven waren op de zorgvuldige manier vau den rechtervolgens deu datum gerangschikt. De eerste was nog in Parijs geschreven vóór Agues Petrol's ongelukkig huwelijk. De inhoud was deze: rik dank u voor de muziek en de bloemen. Papa was echter zeer boos toen ik ze ontving en hij verbood mij zeer ernstig, verdere oplettendheden van u aan te nemen. Och, Gerald, ik ben zoo on gelukkig. Ik beriep mij te vergeefs op uwe vriendelijke goedheid; te vergeefs herinnerde ik papa aan dien avond te Londentoen gij hemdie aan de speel tafel gewond was, bij mij t'buis brscht, en aan uwe grootmoedigheid in den tijd die daarop volgde. Hij wilde niet naar mij luisteren, Gerald; armoede is in zijne oogen een onvergeeflijke zonde, hoewel wij zelf, God weet 't, ook zeer arm zijn. Vandaag heeft een Amerikaansch vreemde ling een knap, beschaafd en rijk man, Harmon gcheeten, bij ons gedineerd. Hij beeft mij met oplettendheden als overladen en papa heeft zijne tcvredeuheid en vreugde daarover niet verborgen. Ik zie dat hij de kennismaking met tnr. Harmon wenscht aan te houden, 't Hart is mij zoo zwaar en ik durf mijn vader niet bekennen, dat ik u liefheb. Papa kan soms zeer wreed zijn en ik beken, dat ik geleerd heb bang te wezen voor zijn toorn. Ik vrees, dat hij in Philip Harmon mijn aanstaanden echtgenoot ziel; it dat 't geval, dan zij God ons genadig." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1