li IN N RN LA N DS( 'II E BERICHTEN. BUITEN LANBSC11E BEKIUÜTEN •bi) He beurt kwam het blijspel w He School- rijdster" door Eroil Pohl. De rollen waren wederom in goede handen, zoowel van Lucie, als van Caesar, Engelhart en Otto. Nu de Gavotte van llixner en yTraum der Sennerin van Labitsky, solo voor twee violen, op verz«»ek voorgedragen, en zeer goed voorgedragen, door de heeren B. Bos en J. Viseer. Nu volgde het blijspel getiteld Mijnheer Kikkerbil of een les voor oude jongeheeren" door T. Van der Stempel, dat flink van stapel liep, daarna de Donau Walzer en Galop finale door het or est rn voor hei bal, dat zich zeer geanimeerd liet aanzien, werden toebereidselen gemaakt. Door de werkende leden zijn dus drie stukken ingestudeerd en goed afgespeeldeen bewijs dat de vereeuiging naar vooruitgang in de kunst streeft en met dal streven op den goeden weg is. Een bizonder woord van lof kan hier niet achterwege blijven voor mij. E., die de vrouwenrollen bereidwillig had op zich genomen en zich met voorliefde van die taak kweet. We hopen die dame een vol gende voorstelling wederom op 't lootieel te zien. Een woord van lof ook voor hel degelijk orkest, dat zooveel tot het welslagen van den avond heeft bijgedragen. We wen schen de vereeniging in haar verder streven een goed succes en een bloeiend bestaan toe. Zaterdagavond tegen zeven uur is eene dieustmaagd van een der bewoners van de Vischmarki bij 't water scheppen aldaar te water geraakt. Toen eenige mannen er in mochten slagen het meisje met haken te redden was ze reeds bewusteloos, doch kon gelukkig weldra worden bijgebracht. Gisteravond wandelde een viertal hu zaren rustig langs het Kort Rapenburg toen plotseling een hunner uitgleed en niet meer kon opstaan. Spoedig bleek dat de man een zijner beenen gebroken had zoodat men hem slechts met moeite en met behulp van cenen door de bewoners aldaar verstrekten stoel kon wegbrengen. Gisteravond werd door den eigenaar van een der koffiehuizen aan den Stations weg alhier He hulp der politie ingeroepen tegen een kwaadwillige die aldaar een ruit had stukgedrongen. Toen een politieagent het koffiehuis was binnengegaan om den man te verwijderen verzetten deze en nog vier andere personen zich daartegen zoodat de agent, om zijn doel te bereiken, van zijn sabel inoest gebruik maken. UW II KKHITCIT. Heden werd bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer P. J. Van Wijngaarden, ge boren te Rotterdam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld Deinstru- mentaire getuigen bij Notarieele acten volgens de wet op het Notarisambt." m iJKk, LKTTKKHW KN KUNST. Zaterdagavond had in de bovenzaal der Stada-Gehoorzaal alhier de aangekondigde aoirée van den heer S. Rippe plaats. Tegen acht uur was een uitgelezen gezelschap dames en heeren in hei zaaltje tegenwoordig; een goede opkomst mag worden gezegd. Het eerst op het programma stond: u De viool van Cremona" van Franyois Coppée, vertaling van Mr. Van Hall, een nummer geschikt de eerste afdeeling te vullen. We zeggen terstond volmondig; we hebben van die eerste afdeeling genoten zooals we dat zelden van voordrachten deden. De diepge voelde schepping van den genialen Eranschen dichter werd ons weergegeven met eene innigheid die ons overtuigde dat de heer Rippe een declamator van ernstige studie is, die voor zijn goeden naam de enorme moeite aan die lang niet gemakkelijke studie verbonden volgaarne over heeft. Wie Coppée'a schepping kent weet dal ze door de voorstelling van den heer Rippe volkomen tot haar recht gekomen is. Terder is de stem van Ferrari's dochter Gianuioa, onbezorgd klinkt die van den cueester zelf, van veel gemoedsleven getuigen de stemmen van Filippo en Sandro, 's meester» leerlingen, de twee begaafde concurrenten. Voor de vertolking der mannenstemmen beschikt de heer Rippe over eene stem die vooral in de diepte door de merkwaardige buigzaamheid eene schoonheid verkrijgt, die voor ons de voorgestelde personen, waar bun karakter dit toelaat, sympathiek maakt. We gevoelen mede met Filippo en Saud o, de naijverige vrienden; elke versregel wordt voor ons, uit den mond des declamators ge hoord, een waar genot en komt tot zijn recht. Eeo tweede schat voor den heer Rippe is zijne meesterlijke mimiek, die dengevoelvolleu klank vau zijne stem zoo uitmuntend ter zijde slaat. Denkt men zicli bij dat alles in den heer Rippe eeu artist die zich met hart en ziel in zijn onderwerp indeukt dan be grijpt men dat de viool vau Cremona gis teravond tot haar recht kwam zooals die ge% oei'olie schepping Hat verdient. Wij voor ons hebben sedert de voordracht van gis teravond in Coppëe's werk nieuwe schoon heden ontdekt. Na de pauze werd onze aandacht gevraagd vuor vijf voordrachten van zeer onderscheiden aard, waarbij het veelzijdig talent van den declamator am lui licht kwam. fDe lol en de hal," sprookje van Andersen, werd met de vereischte koketterie, „Een kermistocht" van Laurillard met de verlangde losheid weergegeven. Zeer schoon was de voordracht van ^Grootvader" van De Buil en alleraar digst die van yDe eerste locomotief" van Van Meurs. Als laatste nummer op 't pro gramma kwam voor yDe letter L." van Egidius, eene allergrappigste voordracht waarin een liefhebber-dichter den letter L niet kan uitspreken. Hadden we in eik genre een nummer genoten ook het grappige genre bl< t f niet achter en de heer Rippe wilde olijk haar ✓ij n dankbaar publiek 111 eene prettige stemming laten vertrekken. Om het Nente- Nied en het- Nief, N'ief vNindertje werd dan ook onophoudelijk geschaterd vau 't lachen. We weuschen den heer Rippe ook elders het succes dat hij hier heeft gehad w ij voor ons zouden hein wel eens spoedig weer willen liooreu. Het Ulr. Dagbladverneemt dat mevr. Ophemert—Schwencke Int Hollandse!) opera-gezelschap zou verlaten. OmCIEKLi: U EK IC'IITK Door Z. M. is aan den kapt.-luit. ter zee F. J. Beekman de vergunning verleeud tot het aannemen en dragen der versierselen vau het ordeteeken van de 3e kl. van Simon Bolivar, hem door den president der Ver- eeuigde Staten van Venezuela geschonken De off', v. admin. 2e kl. I. Lombaard, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. De adelborst le kl. C. W itsen Elias wordt met den 5den Januari a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Aljeh. De minister van oorlog zal op 20 en die van waterstaat, handel en nijverheid op 22 dezer geen audieutie verleenen. Het Staatsblad bevat: iu ur. 176 der wet van 10 dezer, tot aanwijzing van de rijkswerkinrichting Veenhuizen als inrichting voor mannen, en vestiging van de rijks werkinrichting voor vrouwen in de gemeente Oestgeesl. De minister van justitie heeft het vol gend schrijven aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven gericht: .Het heeft de aandacht getrokken dat op verschillende plaatsen in het rijk door lieden van verdacht allooi pogingen worden aangewend om de landbouwende klasse te bewegen tol emigratie naar Amerika, door onware voorspiegelingen omtrent de vooruitzichten die haar in dal werelddeel wacbteu. .Heeren procureurs-generaal verzoeken ui verband met dat schrijven heeren bur gemeesters en commissarissen van politie, eeu ieder iu zijn ressort, een wakend oog te doen houden op de handelingen van lieden, die zich bezig bouden met het geven van inlichtingen omtrent eu de be zorging van landverhuizing, en noodigen hen uit bijaldien blijkt, dat door hen kwade praktijken, als waarvan hier boven sprake is, worden aangewend, hem daarvan bericht te doen toekomen." Bij het ministerie van koloniën is in ernstige overweging genomen eeu nieuw .ontwerp tot regeling der koloniale werving", hetwelk eenige maanden geleden, door den gepensioneerden officier der infanterie J. Van Deun aan den minister is ingezonden. Verschillende bevoegde personen hebben dit ontwerp gunstig beoordeeld en zijn vau meening, dat, indien liet wordt aangenomen, voor goed een einde zal kunnen worden gemaakt aan de handelingen van ronselaars enz., die toch in den regel eeu verderflijken invloed op de aangeworveneu uitoefenen. Ook zal men in bet buiteuland dan ver moedelijk een beleren dunk krijgen van de werving voor Ncderlandsch koloniale troepen. Aan den ontwerper, die alsdan den w eg zoo gevonden en aangewezen hebben om met geringe geldelijke offers lot verbetering van getal en gehalte van vrijwilligers voor ons Indisch leger te geraken, zal de erkente lijkheid onzer regeering zeker niet woideu onthouden. Vad Het verzoek vau den militie-luitenant F. Rothe van het de reg. huzaren, om voor een tweeden keer examen te mogen doen voor den rang vau 2en luitenant bij de slaande armee, ia geweigerd, zoodat genoemde militie luitenant den 30 April e. k. den dienst met paspoort zal verlaten. «3 <3LJ JfcO. -Uk. a-« liet Centraal bestuur vau den Steen- houwersbotid iu Nederland heeft zich tot den koning gewend, om te verzoeken zijn invloed aan ie wenden, ten einde de steen- houwwerken voorslaatsgebouwcn iu Nederland te doen vervaardigen. De nalionale tentoonstelling van oude er. nieuwe kunstnijverheid te 's Hage, dezen zomer gehouden, schijnt een vrij aanzienlijk tekort opgeleverd te hebben. De aandeel houders in het waarborgkapitaal, die reeds ƒ20 van elk aandeel van 50 hebben ge- stoit, zijn aangeschreven om per aandeel weder ƒ12,50 bij le passen. Het tekort schijnt dus ruim f 17,000 te belragen. (N. H. Ct.) Het bestuur der Nederlaudsclie Heide maatschappij heeft in de onlangs te Aruhem gehouden vergadering, benoemd lot ambte naar der maatschappij met den litel van houtvester, de heer Willi. Blcy, Oberförster- C'audidal te Hanover; die iu 't kegiu van het volgende jaar zijn betrekking zal aan vaarden en zich daarloe te Wageningen zal vestigen. liet lid van het bestuur, de heer Q. Tuteiu Nollnenius aldaar, heeft op zich genomen, zich tijdelijk met de fuuctiën van directeur te belasten. De secretaris deelde mede, dat op de circulaire aan de hoofden der gemeenten in Nederland, waarin verzucht werd in 't be lang der maatschappij te willen optieden, tot dusverre ongeveer 50 antwoorden inge komen waren. Het ledental bedroeg toen bijna 1000, terwijl een 80tal begunstigers toegetreden zijn: een aanwinst die uog wel nivt groot genoemd kan worden, maar waardoor de maatschappij toch in staat is, het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden. Zoo spoedig mogelijk in 't nieuwe jaar, zal de eerste aflevering verschijnen van het tijdschrift; dat, eenvoudig ingericht, aan alle leden gratis zal worden toegezonden. Verder zullen er enkele voordrachten over boschcultuur en over de werking der maat schappij gehouden worden; en vleit het bestuur zich dat de meer dan 1000 ge meenten, waaruit het nog geen antwoord op zijn circulaire ontving, nog een flink aantal leden bezorgen zullen: alleen door groote deelname toch, zal het mogelijk zijD, met kracht te kunnen optreden. Ken der bewoonsters van 't Begijne hof tc Amsterdam is door het vallen van eene petroleumlamp in brand geraakt en heeft, de straat oploopende, zware brand wonden gekregen. Hoezeer in het perceel, waarin de brand ontstond, gordijnen en meubelen vuur had den gevat, dacht niemand aaii blusscheu zoolang niet de vrouw geholpen was, en toen bespeurde men, dat binnenshuis het vuur van zelf was uitgegaan. Volgens De Tijd is er gedurende zijn vijfhonderdjarig bestaan nooit een uitslaande brand op het Begijnehof voorgekomen. Alle plaatseu op de stoomschepen der Neder!. Ainerikaansche Stoomvaartmaat schappij (naar de Argentijusche republiek), zijn lot 5 Aug. 89 reeds besprokeu. De commissie van weldadigheid te Soest, ingesteld door wijlen 11. M. koningin Anna Paulowna, hield vrijdag daartoe weder in staat gesteld door U. 11M. M. den koning en de koningin, hare gewone jaarlijksche uit- deeling aan de armen der gemeente. Kr werden uitgereikt: 4>0 wolleu dekens, 153 mans- eu vrouwenhemden, 121 kinder hemden, 121 paren kousen en 121 pareu klumpeu. Uitdeelingen vau levensmiddelen en brandstoffen hebben gedurende dezen winter wekelijks plaats. Tegen den heer J. A. Forluiju is, bij gelegenheid van zijn optreden te Drachten, proces-verbaal opgemaakt wegens beieediging der regeeriDg. Te Kroningen is men tot de treurige zekerheid gekomeu, dal het kofljalkscbip Willemina, kapitein Juu Engelhard, vau Groningen, mei de geheelc bemanning een prooi der gulven is geworden. Het schip vcrtiok 23 Sept. van Rotterdam met ballast met bestemming naar Bergen (Noorwegen). Sedert dat vertrek is vau het schip, noch vau de equipage iels vernomen. Gisteren is de stoomnieelfabriek De Vos, van de firma wed. J. II. C. Kakebeeke, te Goes, door braiid geheel vernield, liet daaruaas. staande gasthuis is weinig bescha digd. De zieken eu verpleegden konden bij tijds in veiligheid gebracht worden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De schade w ordt gr schat op f 440,000, grootendeels gedekt door verzekeringen aau de Amsterdamsche oeurs. H K Is e K. Volgens de Vrijdag uit Bergen out- vaugeu beriebtcu, is de werkstaking thans ook in de Borinage ten einde. Er bleven in het geheel slecht» 950 grevisten over, terwijl de nachtploegen geheel voltallig waren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. hebben de studenten te Leuven de stad in rep en roer gebracht. Het was de dag der verkieziug van een nieuwen voorzitter van dc studentensociëteit, waartoe de zoon van den gouverneur der provincie, de heer Ruzette, gekozen was. Met onstuimige serenades en optochten werd deze gebeurtenis des avonds gevierd, maar t> gen dat de schouwburg uit zou gaan, waar de opera Si j'étais roi gegeven was, plaatsten troepen dronken studenten zich in de nabijheid van het gebouw, om den schouwburgbezoekers te beletten er uit te komen. Met moeite en onder hevige vechtpartijen waarbij een agent eene ernstige hoofdwonde bekwam, maakte de politie ruim baau. 'i'oeu trok eene bende van vier- of vijfhonderd studenten naar het station en vervolgens naar het Plein-Van de Wryer, waar zij geen boom overeind, geen lantaarn heel lieten en een aantal deuren intrapleu, welke straatschenderij zij tot iu de voorstad Kessel-Loo voortzetten. De politie jaagde beu eindelijk met de blanke sabel uiteen, doch in de stad klaagt men algemeen dat er reeds lang, en ook nu, veel te veel lankmoedigheid tegenover de studeeren.le getoond is. Het heet thans dat de burgemeester een ingetrokken verbod op het houden van studenten-optochten weer van kracht verklaren zal. De Belgische kapitein Storm, die vele jaren aan liet Tangauyka-weer in dienst van den Cougo-staat werkzaam was, zal de mili taire en geographische leiding op zich nemen van hetgeen dc Belgische tegenstanders van den slavenhandel tot verhindering daarvan zullen ondernemen. In de eerste plaats is men van plan te Brussel een congres tot bespreking der zaak bijeen te roepen. Ver moedelijk heeft dit voornemen aanleiding gegeven tot het gerucht, dat eene diploma tieke conferentie tot bestrijding van den slavenhandel zal worden gehouden. ENVeiiAV In de Zaterdag door het lagerhuis gehouden zitting vroeg lord Randolph Chur chill, of de regeering, bij bevestiging vau het bericht omtrent de gevangenneming van Emin-pacha, onderhandelingen met Osman- Digna zou aanknoopen, om de invrijheid stelling van Euiiu-pacha te verkrijgen. De heer Goschen antwoordde, dat de regeering deelt in de ontroering, welke zich van de gemoederen heelt meester gemaakt. De ontvangen berichten zijn echter van z66 onbestemden aard, dat het onmogelijk is het zenden van troepen te staken. Indien de berichten worden bevestigd, zal dc regeering alles doen wat tot de invrijheidstelling van Emin-pacha zou kunnen leiden. De heer Maleg vroeg of de regeering de schorsing der krijgsverrichtingen zon willen gelasten tot op het oogenblik, dat het buis zijn gevoelen over de zaak kan uiten. De beer Goschen antwoordde dat hij geen bevelen van dien aard kan geven. De regeeriug zal de krijgsverrichtingen niet verhaasten, doch kan de verantwoordelijkheid van een uitstel niet op zich nemen. Het incident liep hiermede af. In een telegram uit Soeakim aan de Times worden de volgende bijzonderheden gemeld aangaande den brief van Osman Digna aan „den Christen-gouverneur van Soeakiu". De brief strekt ten antwoord op een in Augastus jl. verzonden schrijven van Kundle Bey, en behelst dat de Kbalifa te Omdurman het bericht ontvangen had dat, ongeveer 3 maanden geleden, Emin Pasha met een anderen „blanken" reiziger en al hun gevolg, zich hadden overgegeveD aan de troepen vau den Mahdi, te Lado, aan den Nijl. De Turksche (d. z. Egyptische) officiereu waren als gevangenen per stoom boot naar Khartoem gevoerd. Da equato riale proviuciën, meldt de brief verder, zijn in de handen van deu Mahdi gevallen. Over het lot der „blanke mannen" laat bet schrij ven zich verder niet uit. Bij den brief waren gevoegd een afschrift van het schrijven onder dagteekening van deD 2en Februari 1887 door den Khedive gericht aan Emin Pasha, eu aan Stanley ter hand gesteld, tijdens diens oponthoud te Kalro, alsmede een afschrift eener inededeeling van den aanvoerder der derwisheu te Lado, aan den Khalifa, volgens welke de bovenbedoelde overgaaf den lüen October heeft plaats gehad. Daarbij was verder nog een pakje Snider patronen gevoegd, naar bet beet afkomstig van den „blanken reiziger." Zoowel te Soeakiu als te Kaïro wordt op verschillende gronden, uog getwijfeld aan de echtheid van den brief en de daarin vervatte lijdiugen; maar iu ieder geval acht men thans het gevaar waarin Soeakin zich bevindt ernstiger. Want blijken inderdaad Emiu

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2