NIEUWS- EN ADVERTi NTIEHLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ;h'ie («ii runt verschijnt liujr e I ij k s« behalve op 'L o 11- en Feest <1 ui; en. A 3 0 M W E Tri E H T Woensdag 12 December 1888. N°. 293* ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. ws. Vooi Leidenper maandenf 1.25. franco door het geheele rijk, per .5 maanden I.AO. Prijs jier ^imtuier 10 t ruc. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Iturecl: Sriieepinakerssteea; 6. Sta tl s-11 er i c h te n. UllltGKMKLSTEIl en WET II OU DEUS van LEIDEN, Gezien art. fi der Verordening van den 1 len November 1880 [Gemeenteblad No. 4 van 1881). Krengen ter algemeene kennis dat lot liet doen Inschrijven van nieuwe leer* llngen voor «Ie openl.are scholen voor voorbereidend en voor meer uiige breid lager onderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in liet schoolgebouw aan de Oude t'esl; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der Ie klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der te klasse, voor meisjes, ut het school gebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkslraat der 2e klasse, voor meisjes, in liet school gebouw aan de Breestraal; en wel van den 3den tot en met den I5en Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halfncgen tol negen urenen op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van Italft wee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare arkoudiginj door plaatsing m de Leidsche Courant. burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTEIl, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, I December 1888. AUosiNiiift faelrileeniiigen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter alge meene kennis dat krachtens raadsbesluit van 10 November 1888, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland van 20 November d. a. v. de res tanten van de i\ percent geldleeuiug ad f 125,000 aangegaan krachtens raadsbeslui ten van 21 November, 12 en 30 December 1878 en van de 4 percents geldleeuiug ad f 500,000 aangegaan krachtens raadsbesluiten van 8 en 29 Augustus 1882, Oj> 31 De- ceiuber 1888 nflosbnar z.ijii getiteld, op welk tijdstip de obligation ophouden reute te dragen. Eu geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, fi. KIST, Secretaris. Lkidkn, deu 21 November 1888. L.KIUK.V, II Ueceuibcr. De hier ter stede als ontvreemd op gegeven voorwerpen, waaromtrent door de politie inlichtingen zijn gevraagd, werden een paar dagen geleden in de goot van een laag huisje in de Caeciliasiraat teruggevon den. De zilveren armband, de handschoenen en toiletdoos ziju echter nog niet terecht, zoo dat het verzoek te dien opzichte gehaudhaafd blijft. Sedert Vrijdaguacht zijn in de Non nensteeg alhier in achtereeuvolgeude nachten reeds vier zinkeu gootpijpen van de woningen gerukt cu medgenomeo. Zoolang de daders niet ontdekt ziju zou er voor de overige bewoners aldaar niets anders opzitten dan dat ze 's avouds die pijpeu binnenhaalden. Aan de Oude lleereugracht alhier is hedeumiddag te ruim twaalf uur eeue vrouw, die bezig was met goed te spoelen, voorover gevallen en te water geraakt. Door eene vrouw die zich eveneens daar bevoud met betzelfde doel, is de drenkeliuge gegrepen en boven water gehouden totdal twee knechts van deu heer li. aldaar haar op 't droge brachten. MUZIEK, LETTEUKS EV Cil \8T. De heer Kriens, luitenant-kapelmeester der dd. schutterij te 's Bosch, heeft eene benoeming in gelijke betrekking te Haarlem aangenomen. tlEEICIEEI.E It Kil III HT KV Door Z. M, ziju goedgekeurd tarieven van hypothecaire verzekering voor halfjaar- lijkscbe allossing na 20 en 30 jaren eu voor totale aflossing binnen 20 eu 30 jaren, met daarbij behooreude model-akten van geld leeuiug ouder hypothecair verband en levens verzekering, van de naauilooze vennootschap rLevensverzekering maatschappij Utrecht", te Utrecht. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1889, op hun verzoek, eervol ont slag verleend san P. A. Verhagen, ais bur gemeester van Schijndel, en aan W. De Kapper, als burgemeester van Weslkapelle. De heer I'. J. R. Von Ernst, met machtiging des konings benoemd tot onbe zoldigd vice-consul te Bern, is in die hoe danigheid door de Zwitsersche regeering erkend. De luit. ter zee 2e kl. G. L. H. Luyten wordt met den 5den Januari a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De minister van financiën zal op 13 en die van binnenlaudsche zaken op 15 dezer geen audiëntie verleeueu. DINN EN LANDS! 'HE DEDIt'HTEN. De minister vau financiën maakt be- keud dat het saldo van 's rijks schatkist op deu 8n dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f27,896,952,13' en bij de betaalmeesters. 1,632,911,09 Te xamef29,529,863,52' De uieu»benoemde gouverneur vau Suriname vertrekt niet, zooala het plan was, in deze maand, doch in Januari met de boot van de Kon. Westlnd. Maildienst. De r Vereeniging van Margarineboter- fabrikanten in Nederland''heeft aan de leden der beide kamers een afdruk aangeboden ran ecnige beschouwingen over de kunslboter- iudustrie, onder voorbehoud van zich om trent het thans bij de staten-geueraul aan hangig wetsontwerp nader tot de kamers te adresseeren. Naar aauleiding van hetgeen door de Duitsche regeering wordt medegedeeld over den handel in wapenen en ammunitie in het Congo gebied, beeft de IV. if. Ct. zich om iulicbtingen gewend tot Je directie der Nieuwe Afrikaansche llandclsvereeniging te Rotterdam. Daarbij is gebleken, dat aan de Boven- Congo deze vereeniging geen handel met de negers drijft in kruit en geweren, en dat het onmogelijk aan te nemen is dat uit de Beneden-C'ongu kruit en geweren naar de Oostkust zouden gaan, wegens den grooten atstand en het gemis van gebaande wegen. De uitvoer van kiuit naar het Congo- gebied en aangrenzende streken is hoogst belangrijk bij niet-Hullandsche buizen ge tuigen de zeer groote verschepingen uit Hamburg per Woermann lijn, en langs de lijn HamburgAntwerpen. De toeloop van passagiers, die zich voor vervoer op krediet naar de Argenlijn- sche republiek aanmelden, blijkt zeer groot te ziju, daar de Nederlandsche Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij thans bare agenten heeft aangeschreven, dat tot eu met 5 April alle plaatsen op hare stoomschepen bezet zijn. Gisteren stond voor de Arrondisae- roeuts-rechlbank te 'z Hzge terecht een post beambte, die in deu nacht van 12 op 13 October jongstleden als posl-conductrur de brievenmaal, welke per postrijtuig van Leiden naar Amsterdam wordt overgebracht, moest begeleiden. Hij bad op het postkantoor in eerstgenoemde plaats een verzegelden postzak voor bet postkantoor te Saseeuheim ont vangen eu al rijdende een gaatje, dal door slijtage id dien zak ontstaan was, grooter gemaakt en er een verzegeld pakje, eene waarde inhoudende van circa f 230 bevat tende, doorgetrokken. De in gemeld pakje gesloten postwissels eu het geleibiljet had hij verscheurd eu ouder- weg weggeworpen en bet geld bij aankomst te Amsterdam aan eene vroegere kostvrouw te bewaren gegeven, met verzoek bet zorg vuldig te verstoppen. Den verzegelden postzak bad hij op het postkantoor te Sassenheim afgegeven. De brievengaarder aldaar, het verwacht* geld daarin niet vindende, gaf er den postdirec teur te Leiden onmiddellijk kennis van eu door deu takt en ijver vau den inspecteur van politie Pronk aldaar werden zoowel de dief als het gestolene in den korst mogelijken tijd opgespoord. Beklaagde bekeude berouwvol de hem ten laste gelegde feiten en gaf als reden op dat bij wegens een plichtverzuim tot brievenbesteller te Deventer teruggezet zijnde eu zijn ontslag uit den postdienst genomen hebbende, op zijn laatste» rit, bij het ont- dekken van het bewuste gaatje in deu post- FKU 1 LLtóTON. VRIJ VERTAALD UIT' HET' ENGELSCH, VAW 142). Bij den klank van die stembij bet gezicht van dit schoone gelaatnu door de ontroering verbleekt, wankelde de oude manalsof hij een slag in bet aangezicht had gekregen. rMijii kind! Groote Godl Wat doet gij hier?" Een oogenblik stonden lij zwijgend tegenover elka&r. De blik des vaders ver ried bet hopeloos verlangen, dat hem jaren lang had verteerd, en in de oogen van de dochter spiegelden ticb liefde eu smart, hem zoo lang troosteloos en eenzaam te hebben gelaten, hem, wiens kreet bij bet wederzien van zijn kind, had getuigd van onvergankelijke gehechtheid. Toen sloeg fillen de armen om zijn halz en bedekte zijn oud gezicht met kussenterwijl eeu niet te stelpen tranenvloed dit gelaat en het grove gevangeniskleed bevochtigde. Vast drukte bij baar aan zijn hart. ,0, mijn kind 1 O, mijn lieveling! kind vau mijne Agues," riep bij vol out- roering. »Wat heeft u hierheen gevoerd? Is Dufart hier ook? Waarom heeft bij ui ij nagenoeg vier jaar zonder eeuig bericht gelaten O Goddie tijd heeft mij zoo lang geduurd I" Harmon beefde over zijn geheele lichaam. Ellen zag, dat de zwakke krachten van den grijsaard nagenoeg waren uitgeput eu trok haar vader nevens haar op de bank. Snikkend gaf zij ten antwoord: rDe kolonel is niet bij ine. Wat mij hierheen voert? Vraag liever waarom ik niet eer ben gekomenw aarom ik u niet heb be zocht ofschoon ik reeds lang wist, dat hier mijn vader was. Vergeving! Ver geving, vader! Eerst hedenmorgen heb ik begrepen, wat ge hebt moeten lijden en mijn hart breekt van medelijden." Nogmaals wilde zij hem omhelzen, en hij, dat ziende, boog ziju grijs hoofd uaar haar toe. Er werd geen enkel woord ge sproken, maar vader en kind werden op dit oogenblik met onbreekbare banden aan elkander gehecht. ,0, wat gelijkt ge sprekend op uwe moeder 1" zei bij teeder. »Ik heb een portret van u, eeu photographie, die me jaren celeden door een zekeren Martin is bezorgd.'' «Ik weet bet," zei Ellen, fik behoef u niet te vragen of ge mijne geschiedenis weet? Gij zoudt niet hier zijn, zoo Dufart u dit niet had mede gedeeld." Harmon, die van al het gebeurde met zijn kind in de laatste vier jaar onkundig was gebleven, meende nog altijd, dat zij voortdurend onder de hoede van kolonel Dufart was gebleven. Ellen droogde hare tranen en balde de vuisten, terwijl zij ten antwoord gaffllij heeft mij alles gezegd en ik heb de gelofte afgelegd uwe on-chu!d voor de geheele wereld te zullen bewijzen eu u uit dit ver blijf der ellende te verlossen." Ken oogenblik was het alsof Philip Har mon deelde in de opgewondenheid van het oveimoedige meisje, maar ook slechts een oogenblik want kort daarop schudde hij het grijze hoofd, dat hij eenmaal, eveu als lij thaus doet, zoo fier in den nek bad gedragen eu sprak hij als iemand, voor wien geen enkele straal van hoop meer glanst: ,Arm kind, ge weet niet, wat ge daar zegt. Ik wil toch hopen, dat Dufart u niet zijne ijdele droomeu heeft voorge spiegeld. Biunen deze kerkermuren zal ik blijven leven tot mijn dood. Slechts bij het jongste gericht, als er geeue geheimen meer zullen bestaan, zal mijne onachuld aan den dag komen." fDenk zoo niet!" smeekte zijne dochter terwijl zij zijne verbleekte, vermagerde wangen streelde. Groote Godhoeveel hebt ge niet geleden?" fJa, maar ik leef nog en Goddank, ik beu mijne zinneu nog niet kwijt." fMaar zeg niet dat ge onderworpen zijl, zeg niet dat gij u verzoent bebt met uw wreed eu onrechtvaardig lot." fik heb leeren verdragen," luidde 't weemoedige antwoord. „En denk geen oogenblikdat ge ielt voor mij doen kunt. De tijd daarvoor ia reeds lang voorbij. En laat me nu iets van je zelf hooren, mijn lieveliug. Vertel mij, 'uoe uw leven bij Dufart daarheen gevloden is. Martin vernam eerst kort geleden, dat de kolonel op reis gegaan was. Hij giug naar Beach- llall, om iets naders van u te vernemen, maar voud het huis gesloten." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1