BINNENLANDSCHE BERICHTEN. bhtexlandsche berichten JH m sls kA<ii «a a HkU kd *lj8 .aas wi j «*l. o. £e «7» natuurlijk) nabootst. Wie een avond ge nieten wil in den besten zin van het woord zorge bij de soirévi van den heer Rippe tegenwoordig te zijn. De eereleden en oud-leden van liet collegium van het Leidtche studentencorps zullen zich, indien zij de korpsfeesten op 1 en 51 Maart a. s. willen bijwonen, vdór 15 Januari a. s. dienen op te geven. U I V K M I T KI T. lieden werd bevorderd lot dokter in de rechtswetenschap aan «ie rijks-universiteit alhier, de heer 1). Röell, geboren te Am sterdam, na voidediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: r De bedongen retri butie bij het recht van opstal". OFFICIKKEK IIKKICIITK%'. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, F. A. II. Boer- mans, bisschop van Roermond. Door Z. M. is benoemd tot vice-pre sident der arr. rechtbank te Amsterdam, mr J. A. De Bas, thans rechter in gemeld college. Door Z. M. is benoemd tot recliter- plaatsvervnnger in de arr.-rechtbank te Am sterdam, mr. J. Deking Dura, advocaat aldaar. De officier van administratie 2e kl. O. Willemstijn, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den )3den dezer op non-act. gesteld en vervan gen door den officier van administratie 2e kl. A. L. Koops. De adelborsten le kl. J. O. Kolk- meijer, II. G. Surie, J. C. Stam, dienende aan boord Zr. Ms. instructievaartuig Nau tilus, J. II. Zeeman, F. II. D. SchuLtevaer, II. J. Boldingh, E. Van Assum, M. Schoo, D. J. A. G. Van den Steen van Ommeren, A. A. Visser, L. A. Van der Stok, P. VV. J. Groeneboom, J. Hofstede, K. Van Andel, J. R. Van Osseleu en M. J. Reynvaan, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 21 dezer op non-act. gesteld. De minister van justitie zal op 11 dezer geen audiëntie vcrleenen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat overeenkomstig artikel 37 van het rijkstele- graaf-reglement, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 29 Juni 1886 Staatsblad n°. 114), op den aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaaiten in het onder ling verkeer der Nederlandsche rijkstelegraaf- kantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaarten, voorzien van eeu stempelafdruk van het kantoor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e. k. bij alle rijkstelegraaf kantoren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschre ven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle rijks telegraafkantoren ter overseiuing worden aangeboden naur plaatsen, waar Nederlandsche rijkstelegraaf- of telephoonkantoreii zijn ge vestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve inedegeseiud. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, geschiedt, indien eenigszius moge lijk, op 1 Januari zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Bezorging buiten den gewone bestelkring der kantoren vindt niet plaats. Na een paar dagen aibeidens heeft men de pogingeu om hel voor de sluizen te Leidschendam gezonken ijzeren schuit met dommekrachten te lichteu, moeten opgeven. Die middelen bleken te zwak. Thans is men het werk begonnen met vijzels en zwaarder materieel. In dien tusschentijd vonden on geveer een 200ta! schepen gelegenheid om door le schutten. Nu is de vaart wederom gestremd. Naar men verneemt, zal eerlang te 's Gravenhagc eene tweede hypotheek-bank worden opgericht. De «^onbekende" te 's llage, die sinds tul van jaren op de gedenkilageu van Willem JI een krans op het voetstuk van het stand beeld van dien vorst in de residentie neer legde, heeft Woensdag, op den verjaardag van Willem II, voor hel eerst die hulde nagelaten. Het Vad. geeft als ledeo van dit wegblijven op, dat de ftrouwe hand door langdurige ziekte is uitgeput", zoodat zij, jrtot haar diep leedwezen" niet in staat was de gewone hulde te bewijzen. Vanwege de bevoegde autoriteiten zal ven officieel onderzoek worden iiigesleld naar de vermissing van schipper P. van de Hol- lau-lscbc bark Melati. In de volgende week zullen te Sche- veningcu proeven worden ceoomcn met vuurpijlen van hoogeren druk, afkomstig van de Pyrotechuische school te Delft, cn wel onder leiding van den Jste luitenant der artillerie Vau Vu uren. Men meldt aan de N. R. Ct uil Stolwijk Donderdagavond werd onze gemeente in opschudding gebracht door het bericht, dat uien zekere S. van V., eene 63jarige vrouw, vermoord had gevonden. Burgemeester en dokter waren sp >edig op de plaats der misdaad en vonden, helaas, het bericht bevestigd. Zij vonden het lijk der vrouw, met open mond en opgezet ge laat, op den grond. Laden en kasten waren geopend, i n op de tafel vond men een doosje uiet goud en zilver, alsmede ten doek, die waarschijnlijk gediend had om de vtouw le smoren, want uiterlijke teekenen vau geweld kon de geneesheer niet const iteeren. Vedacht werden dadelijk drie bedelaars, die kort te voren daar gezien waren. Zij werden achtervolgd, en geholpen door iemand, die beu ontmoet had, had uien hen te Schoou- boveu spoedig in handen. Donderdagnacht hebben de verdachten hier doorgebracht, en gisteren ziju zij onder sterk geleide naar Rotterdam getransporteerd. Langs den Rijnspoorweg worden bar rières aangetroffen, beschilderd met proisische kleuren. Die kleuren zijn gekozen u'tsluitcim wijl de scherpe tegenstelling van zwart en wit zeer geschikt is om de afsluitingen onder verschillende verlichtingen voor het locomo tief- en treinpersoneel duidelijk in het oog te doen vallen. Aan de Rijnspoorweg-maat schappij zal echter door de regeering in overweging worden gegeven, om in stede van zwart, een andere donkere kleur voor haar beschildering te kiezen. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Cl. van 6 Dec gemeld Twee helsclie pogingen tot moord, door ontploffing en braudztichting, werden gisteren avond alhier beproefd bij twee hoogst achtingswaardige stadgenooteu. Bij de heeren mr. J. A. E. Jolles, advocaat-generaal bij het gerechtshof, en den commissaris van politie Stork, werden nl. twee kistjes bezorgd beide bijna van dezelfde afmetingen nl. onge veer 40 cM. lang, 30 breed en 20 hoog en beide van gelijken inhoud. Toen de heer Stork het geschenk van het omgeslagen papier ontdaan en voor zich op tafel gezet had, bespeurde hij er een trekker aan en in de meening het kistje daarmede te moeten openen, trok hij zeer voorzichtig, doch gevoelde dadelijk eenkleinen schok en uauwhoorbaar geknetter, wat hem dadelijk verdacht voorkwam. Hij begaf zich met het kistje naar de keuken, en opende het nu voorzichtig op andere wijze, waarna hem bleek, dat het eene kruik bevatte, ge vuld met 2} kilo buskruit. In den hals van de kruik was een met terpentijn door trokken lont of gedraaid lapje bevestigd, en het einde daarvan gehecht aan een dwars- latje, over het bakje of kistje. Op dit latje was schuurpapier of geprepareerd papier voor het aanstrijken vau lucifers gehecht, terwijl aan de onderzijde van den trekker 25 lucifers koppen in lijm waren bevestigd die door wrijving op het geprepareerde pa pier de lont aansteken en brand in het kruit brengen moesten. Gelukkig bespeurde de heer Stork het verraad en werd het duivel achtige denkbeeld oin hem van het leven te berooven nog juist bijtijds verijdeld. Het geschenk van den heer Jolles be stemd werd gisterenavond aan een verkeerd adres, nl. bij mvr. de wed. A. Josephus Jitta, Sarphatistr. 25, bezorgd, die aan gezien het reeds, 10 uur was eu zij de meid niet uiisseu kon het pak hedenochtend aan het adres des heeren Jolles, Sarphatistraat 121, liet bezorgen. Deze opende het pak zeer voorzichtig, en toeu ook bij bij de opening den verdachten inhoud zag, begaf hij er zich mede onder de kraan der duin waterleiding, waar nu ook hem bleek, dat bet pak et ne helsche machine bevatte. Ten einde het onderzoek naar den boos wicht, die deze aanslagen had beproefd, niet te belemnnren, liet de officier van justitie aan de redacties en bekende vertegenwoor digers van dagbladen hier en elders verzoeken van deze aanslagen vooralsnog geen melding te ti aken. De reden voor de geheimhouding is thans echter vervallen, aangezien men den dader op het spoor meent te zijn, en heel de stad toch reeds van het gebeurde kennis draagt. De verontwaardiging is groot en algemeen. Uit hgmond aan Zee bericht men, dat door de bemanning der bomschuit Voorwaart.-' I, in zee drijvende is gezien e n lijk, voorzien van zwemgordel en een Scheveningschen zuidwester. Vermoedelijk is dit het lijk van P. Men heeft het lijk echter niet kunnen opvisschen, daar men juist met hi t vischnet bezig was. Omtrent dc aanvaring tusschen de Holland cn de Friesland meldt men aau de A' R. Cl. nog, dat terwijl de Holland na de aanvaring koers zette naar Enkhuizeu, de kapitein van de Friesland met vier matrozen, in eene sloep, op de plaats van het onheil bleef. Te lialf vier is de Holland le Eukhuizcn aangekomen, geen andere schade hebbende dan een gat in den boeg van ruim een halven vierkanten meter groot. Voor zoover uit een voorloopig onderzoek is gebleken, is niemand van de bemanning der belde booten van plichtverzuim te be schuldigen. Gisteren werd te Utrecht eene verga dering gehouden van vertegenwoordigers van anti-revolutionaire bladen. Een hond vau organen der anti-revoiutionaire partij werd opgericht, onder den naam: Bond: Antire volutionaire pers. Alie bladen, die op den grondslag van „het Program" staan, kunnen zich aan den bond aansluiten Een afschrift van het vast gestelde reglement zal weldra aan alle be vriende bladen gezonden worden. (Stand.) Naar w ij vernemen, heeft de ingenieur H. W. E. 8truve, belast met de samenstel ling van een nijverheidsstatistiek, thans zijn werkzaamheden in de provincie Overijsel ten einde gebracht. De laatste weken ver toefde hij in Twente. Het onderzoek, dat, gelijk men weet, door den lieer Struve in de noordelijke provinciën en door den heer Bekaar in de zuidelijke is aangevangen, is nu, wat eerstgenoemde betrelt, zoo goed als geëin digd ten opzichte der provinciën Groningen, Friesland, Drente m Overijsel. (Z. Cl.) De uitvoer van vleesch, meerendeels van schapen, uit Friesland naar Engeland blijfl steeds belangrijk. Gedurende de beide laatste dagen werden er niet minder dan acht volle wagenladingen vleesch op deze wijze van het Leeuwarder station verzonden. Veel aanzienlijker echter is nog de ver zending van zeevisch, meest schelvisch, van daar zoowel naar het binnenland als naar liet buitenland (België). Naar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Zwolle, Breda, Bergen-op Zoom en Rozendaal werden sedert Dinsdag achttien, naar Belgie zes volle wa genladingen van daar verzonden. In de gemeente Barradeel (Fr.) ver kocht iemand eene gewone duif aau een handelaar te ilarliugen, die het beest naar Londen afzond, waar het behouden en wel aankwam. Daar weder losgelaten, gevoelde de duif zich blijkbaar niet op haar gemak, althans de eigenaar te Barradeel vond haar gisteren in het hok terug, na eene reis over Noord en Zuiderzee. Een merkwaardige bijdrage uit het leven der diereu leverde voor eenige dagen een stal vol vee bij de landbouwer, de Gebr. R. te Opheusden. In den vroegen morgen werk men gewekt dooreen ongewoon en heftig leven in den beestenstal. Men ging met licht naar de schuur, om te zien wat er gaande was en men vond daar den geheelen stal in opstand. De koeien maakten zulk eeu leven en geweld, dat meu het op tien minuten afstand kou hooren. Eene melkkoe had zich zoodanig bezeerd, dat zij dienzelfden dag, op raad van den veearts, werd afgemaakt, terwijl andere stalbewoners de horens hadden afge- stooteueen zelfs had zijne achterpooten kruiselings over elkander en kon zich niet meer bewegen. Die buitengewone oproerigheid werd alleen veroorzaakt door een vreemden bezoeker in den stal, dieu men met moeite en levensgevaar gedood heeft. Het was na melijk een groote uil. Alweer een ongeluk door een geladen geweer. Te Steensel liet iemand zijn geladen geweer vallen, waardoor het schot afging en hern twee vingers wegnam, terwijl ook een zijner makkers in het been get roden werd. De beëedigiug der beide nieuwbenoemde officieren bij het 2e reg. inf. te Maastricht, beeft ditmaal niet dien feestelijken indruk achtergelaten, welken men wel van dezelfde plechtigheden gewoon is. Na liet gehouden défilé toch werd door den kolonel aan alle sergts. majoor, zoomede aan hen, die afwezige sergts.-majoor ver vingen, facht dagen kamerarrest" opgelegd, ter zake van het niet onder de wapens ver schijnen met den ransel. Men moet daarbij weten dat in de laatste 12 jaren bij feestelijke wapenschouwingen de sergts.-majoor steeds zonder ransel zijn verschenen, terwijl de straf is opgelegd zon der inzage der strafregisters en met voorbij- gaau vau de compagnies-commandanten. Vad.) H K I. 1 K. Volgens de berichten uit hel Centrum hebbt n slechts in zeer tnkele mijnen de werklieden den arbeid na het feest van Sainte- Barbe niet hervat, terwijl juist de kolen mijnen van Mariemont en Bascoup, van waar de beweging is uitgegaan, in wer king zijn. Te Chatelineau, waar men de zwarte werkstaking had gedecrete rd, staan slechts twee mijnen stil. Inmiddels is men in dun omtrek van L* Loaviére en Morlanwelz roet de dynaraiet- aanslageu voortgegaan, hetgeen wel een bewijs is dat men schrik onder de bevol king wil brengt n. Op een aantal plaatsen, waaronder bij een p3ar commissarissen van politie, zijn dynamiet-patronen ontploft, waardoor slechts eenige materieele schade werd aangericht, bij den een wal meer, bij den ander wat minder. Ook hadden enkele branden plaats, welke men geneigd is aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Zoo zijn b. v. te Carnières drie huizen, door metaalwer kers bewoond, afgebrand. De gendarmerie is op de been en pa trouilleert. Hetzelfde doet de garde civique te Morlanwelz en aangrenzende gemeenten. Door den gouverneur der provincie zijn trouwens de verschillende burgemeesters aangeschreven om patrouilles te organi- seeren. Oe bevolking is meer verontwaardigd dan verschrikt, en zoo zij de bedrijvers van die aanslagen outdekte, zouden zij niet malsch behandeld worden. E GfiLAX U. In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting heeft de heer Lewisham verklaard, dat het verzoek der Nederland sche regeering om het lossen van vee uit Nederland te veroorloven zonder dat het onmiddellijk geslacht wordt omdat in Ne derland geen longziekte heerscht, nog door de Britsche regeering overwogen wordt. Men wacht nadere inlichtingen over som mige punten, voordat een beslissing wordt genomen. FülAXKHlJ 84. In de Donderdag gehouden zitting der kamer is de door den heer Vieil-Picard gevraagde machtiging om den heer Wilson (die ter zitting tegenwoordig was) gerech telijk te vervolgen toegestaan, waarop de behandeling der begrooting van eeredienst werd voortgezet. De minister-president Floquet kwam terug op de houding der regeering in de vorige zitting. Men had er zich over verwonderd, dat de ministers aan de toen gehouden stemmingen geen deel hadden genomen en daaruit afgeleid dat de regeering zich had willen onttrekken. De toen afgelegde ver klaringen des ministers van eeredienst waren echter bet uitvloeisel van in den minister raad genomen besluiten, en wal hem, Floquet, betrof, hij bevond zich op het oogenblik der stemming wegens gewichtige aangelegenheden buiten de zaal. In be ginsel onthielden zich de ministers van de stemming alleen wanneer het eene quaestie van vertrouwen gold; indien nu de heer Laroze (een opportunist), die den vorigen dag over eene motie vau wantrouwen tegen het kabinet gedacht had, heden zulk eene motie wilde voorstellen, dan zouden de stemmen der ministers daartegen niet worden uitgebracht. Toen de heer Floquet tot zoover ge sproken had werd hij door rumoer en eene woordenwisseling ter uiterste liukerzijde gestoord. De bekende werkman-afgevaar digde Basly en de Boalangist Sueini, wierpen elkander grofheden naar het hoofd en het kostte hunnen medeleden vrijwat moeite handtastelijkheden te voorkomen. De voor zitter verklaarde, toen de rust hersteld was, dat hij ter wille van de kamer wegens het Voorgevallene moest blozen en vermaande tot het vermijden van dergelijke tooneelen. Hij had, zeide hij, de strenge straffen welke de schuldigen verdienden niet kunnen toepassen, daar hij niet kon uitmaken wie voor het gebeurde aansprakelijk was. Vervolgens zeide de beer Laroze, dat hij zijne motie volgens het reglement van orde den vorigen dag niet bad kunnen indienen. De heer Floquet verklaarde nogmaals dat de regeering hem en zijne geestverwauteo, zoodra zij het oogenblik gekomen achtten voor eeue interpellatie, te woord zoude staan, en ten slotte werd de begrootiug van eeredienst goedgekeurd. Er is sprake van een duel tusschen de heeren Basly en Susini. Men verhaalt dat generaal Boulanger eene ,orde van deu bezem1' heeft ingesteld eu reeds een millioen insignes heeft besteld om onder zijue aanhangers uit te deeleu. Zeker is het, zegt het Journal des l.'eöats dat wij een er van gezien hebben, eeu

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2