i.rws- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 10 December 1888, N°. 291, 202c Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Ir •'A VI etouiiifii verschijnt dadelijks* behalve op Zou- en Feestdasren. A S 0 ra f« E fol E ra T V'ooi Leidenper 3 maandenf 1.25. franco door liet «elieele rijkper 3 maanden I.OO. i'rijs |»cr tui»m«r 10 ent. ABVERTEféTIEN: Van 1ti regels 0.90. Elke regel tneer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Selieepiuakerssteej; 6. Sta «Is -Berichten PROCES-VERBAAL van de inlevering en opening van stembriefjes die ten behoeve der keuzee van vijf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gehad den achtsten December 1888. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes bestemde taal op liet Raadhuis plaats des middags Ie twaalf uren. liet is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat de Kanter, Burgemeester, Voorzitter en de heeren Pieter Zillesen en Casper Cornelia Tieleman, leden van den Gemeenteraad, Sletoopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aan merking komt; mitsgaders een exemplaar van het Koninklijk Besluit van den 9 November 1851, hou dende vaststelling van een Reglement, bevattende algcmecne bepalingen betredende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel vóór bet bureau staande nedergelegd. Dc stembus, na onderzocht en volkomen ledig lie von den te zijn, wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de eene door den Voorzitter van liet bureau eu de andere door den heer Zillesen, als oudste stemopnemer in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op nevensgevoegde lijsten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee ure wordt door den Voorzitter verklaaid, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voorgcschrcvene wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden zeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de jlijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn te zijn even groot als het getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en over luid «ooigelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twee stembriefjes, die oningevuld zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is uiits dien acht en zestig. Van dit getal zijn nitgebiacht op de heeren C. J. Leembrugge i 64, L. G. Le Poole 61 stemmen A. Hartevelt Jr., H. C. Juta tn A. De Koster, ieder 45 stemmen, J. A. Bots 15, N. Wouterloot 13, P. I. De Frcmery 9, S. I». Vos 4, A. L De Sturlcr, J. P. J. Driessen en J. Rinkcs Borger ieder twee stemmen, W. A. Van Lith, G. F. Japik-e, C. J. Van Leeuwen, N. J. Sanders, Louis Sanders, C. W. Van Overeem, J. T. Schut, N. Stadhouder, C. H. Kranlz, H. P. Kelder, C. Goekoop, J. A. Bos, J. Wilhclmy Damsté, J. Zaalberg, W. C. Mulder, M P, Oudshoorn, A. N. C. Van Hees, J. Zuurdeeg, D. Van der Hurst, P. J. Van Hoeken, P L. C. Driessen, D. A J. Uoogenslraaien, P. C. Van Cranenburgh, J. Kuiper, P. T. C Driessen en F. 11. A. Driessen ieder één slem. Hebben alzoo de volstrekte meerdeibeid van stem men vei kregen de heeren C. .J. Leembruggen, L. G. Le Poole, A. Hartevelt, Jzn II. C. Juta en A. Dc Koster. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken le Leiden, om af te treden in 1893 de heeren C. J. LEEMBRUGGEN L. G. LE POOLE A. HARTEVELT Jz. II. C. JUTA en A. DE KOSTER allen aftredende leden. En zijn tegen deze opening der stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geen bezwaren in- gebracht. En is na afloop van dit een cn ander Proces verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan le Leiden, den 8 December 1888. DE KANTER, Voorzitter, C. c'tSaN, i Stemopnemer, I» II O C K S-V K K II A A I. van de inlevering en opneming van stembriefjes die, ten behoeve der keuze van éen lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 8 December 1888. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes liesternde zaal op het Raadhui* plaats, des middags te twaalf uren. Het 1s samengesteld uit den heer Ixiuis Marie De Laat de Kanter, Burgemeester, Voorzitter cn de heeren Pieter Zillesen en Casper Cornells Ticleinan, leden van den Gemeenteraad Sleinopnemers. De lijst der kiezers, die bij dc verkiezing in aan merking komt, mitsgaders een exemplaar van bet Koninklijk Besluit van den 9den November 1851, houdende vaststelling van een Reglement, bevattende algemecne bepalingen betreffende de Kamers van Koophandel cn Fabrieken, worden op de tafel vóór bel bureau staande, nedergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt inet twee sleutels gesloten, waarvan (ie eene door den Voorzitter van het bureau cn de andere door den heer Zillesen. als omLte stemopnemer in licwaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op nevensgevoegde lijsten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee ure wordt door don Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is eri d.iuiop de stembus gesloten op de voorgeschrevene wijze. Onmiddellijk wordt ile bus geopend eu bevonden één en zeventig slem briefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als bet getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard één stembriefje, dat oningevuld is. Hel getal der geldig uitgebrachte stemmen is mits dien zeventig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: D. A. J. Hoogenstraaten 29, H. W. Tieleman 22 cn P. Van Cranenburgh 15 stemmen, T. A. W. Schudeli, A. Pannen tier, C. C. Tieleman en J. Kuiper, ieder eene stem. Geene volstrekte meerderheid van stemmen «er- kregen zijnde, moet krachtens art. van voorgaand Koninklijk Resluit, crue tweede stemming plaats vinden ovei Ue heeren I). A. J. HOOGENSTRAATEN met 29 en H. W. TIELEMAN met 22 stemmen die bepaald is op den 22 December aanstaande. En zijn legen deze opening der stembriefjes door de in de zaal aanwezige Kie/er* geen liczwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in dc zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 8 December 1888. DE KANTER, Voorzitter. P. ZILLESEN, I C. C. TIEI.K*AN,jMe,"°l,ne",c"- blllGEMttSTEIt eu WETHOUDERS van LEIUM. bezien arl. 0 der Yeiurdening van den 1 len o vein Lier 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). brengen ter algemeens kennis dal tut liet tlocn Inschrijven van nieuwe leer* liiigen voor ile openbare teliolen voor vuorbcreldcml cn voor meer uiige breiil lager uiiderwJJ,gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager oudervvys voor jongens en meisjes, in hrl schoohjrbouw aim de Oude Veil; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in Het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Ummmarkl der 2e klasse, voor jongens, in hel school- ijrbimw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in liet school ijebouw aan de Ureeslraal; en wel van den 3den lol en met den I5en Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halfneyen lol neyrn uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag eu Vrjjdag bovendien van lialfticee lol twee uren des namiddags. Kn geschiedt hiervan openbare afkondigiuj door plaatsing in de Leidsche Courant. Durgemeester en Weihouders voornoemd, HE RASTER, burgemeester. K. KIST, Secretaris. I.üiiirs. I December 1888. I.KIIIK V H llerrmher. Dij (le hedenmiddag gehouden ver kiezing van leden van de kamer van koop handel en fabrieken albier zijn uit de bus gekomen 70 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde moesten worden verklaard. De volstrekte meerderheid bedroeg dus 35 stem men. Gekozen zijn de aftredende leden de heeren C. J. Leembruggen, met 64, L. G. Le Poole, met 61, en A. Hartevelt Jz., H. C. Juta en A. De Koster, ieder met 45 stemmen. De overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Voor de vacature den heet W. F. Van Hartrop Tz., werden uitgebracht 71 9temmen, waarvan 1 van onwaarde moest worden ver klaard. Volstrekte meerderheid dus 36. Uitgebracht werden op de heeren D. A. J. Hoogenstraaten 29, H. W. Tieleman 22, 1'. Van Cranenburgh 15 stemmen, terwijl nog vier personen ieder 1 stem verkregen. Herslemming zal dus moeten plaats hebben tusscben de heeren D. A. J. Hoogen straaten en II. VV. Tieleman. In de Staahcourant van heden is opgenomen een verslag van den heer Serru- rier, directeur van 's rijks Ethnographisch museum te Leiden, over hetgeen op het van 2 tot 5 Oct. jl. te Berlijn gehouden Ame- rikanisten congres is verhandeld. Op dal congres kwamen de beoefenaren vau de ge ographic, ethnologie, archaeologie, de verge lijkende taalkunde en de anthropologic bijeen, om van gedachten te wisselen. Dat de deel neming der Nederlandsche regeering te Berlijn op boogen prijs werd gesteld, blijkt hieruit, lat de heer Sirrurier in zijne officiëele hoe danigheid tot lid van den raad tan bestuur werd gekozen. Als plaats van bijeenkomst voor het volgend congres (in 1890) is Parijs gekozen. Door de staatscommissie ziju in hare heden alhier gehouden zitting tot apotheker bevorderd de heeren XI. J. Schroder, C. Sleeswijk, A. J. Van Hutfel Jr., J. Petersen en K. K. Nauta. Volgens den Almanak van het Leidsche studenlenkorps voor het jaar 1889 bedraagt het aantal studenten aan de academie en de stedelijke Oost [mlische inrichting 946 (933 -J- 13), aldus over de verschillende facullriten verdeeld: Faculteiten. Korpsl. Oud-korp. Niet-korp. Totaal. Theologische 34 2 18 54 Juridische 370 26 11 407 Medische 222 2] 113 356 Philosophische 23 7 30 60 Littcrarische 24 14 18 56 Oost-Ind. inricht. 6 1 6 13 179 71 196 94fl_ In den vorigeu almanak waren de cijfers der verschillende faculteiten en het totaal achtereenvolgend 47, 412, 358, 58, 67, 11, 953. Het aantal studeutcu is dus nagenoeg hetzelfde. Er hadden 60 prouiotiën plaats: in de theol. 1, rechtswet. 41, staatswet. 3, geneesk. 7, wis- eu naluurk. 2, scheikunde 1, klass. letteren 2, Nederl. lett. 2, Semit. lelt. 1. Een fraai portret van den rector-magni- ficus dr. J. XI. Van Bemmelen siert den almanak. In eene vergadering van de Leidsche studenten-roei vereeniging Njord is een krediet voor de a. s. internationale wedstrijden toe gestaan. De afdeeling Leiden en Oinstrekeu der Nederlandsche Maatschappij voor Tuiu houw en Plantkunde hield op Dinsdag 27 November II. hare eerste buitengewone win tervergadering met dames. Als spreker trad op de voorzitter, dr. II. Boursse Wils, die tot onderwerp had gekoze ,Do familie der Conifeereu", belioorende tot de zoogenaamde Semjiervireiites of groenblijvende planten. Eene flinke collectie Conifeeren in potten was ter verduidelijking van het gesprokene aanwezig. Dr. Weebeis, die hel presidium waarnam, dankte spreker hartelijk voor zijne duidelijke en vooral pojiulaire rede, die zeer in den smaak viel der talrijk opgekomen leden. Dat was een pret voor al die kleinen in de Stads Gehoorzaal toen daar gisteravond de heuselijke Sinterklaas verscbeeu. Op verzoek van de Commissie voor Voiksbijeeu- komsten was hij nog eveu met een retourtje overgekomen met eene flinke hoeveelheid passagiersgoed bij zich. De beer P. heeft waarlijk wil van de reis gehad. Op de gaanderij hadden ouders of andere geleiders der kinderen van de scholen voor onvermogende» plaats genomen oin getuigen te zijn van de onvergetelijke pret daar bo- neden gesmaakt. De commissieleden bewo gen zich onophoudelijk te midden der kleinen eu hielpen ben teiecht waar 't noodig was. De kopjes heerlijke warme chocolade werden in groote hoeveelheden aangedragen door de vriendelijke dames die zich met die taak gaarne hebben belast eu zich met slag van die taak hebben gekweten. Ook de ver schillende eetbare lekkernijen werden uit deze bereidwillige handen ontvangen. Een flink orkest zorgde voor vroolijke muziek; toch moest 't Van tijd tot tijd onder doen in kracht voor het enorme volume juichtonen dat zich van uit de jubelende schare verhief. Nu en dan werd de aandacht gevraagd voor een reusachtigen tooverlantaarii, waarmeê op een groot doek eene onderhoudende reeks figuren werd ge- tooverd. Dc kleintjes hebben zich ontegenzeggelijk vermaakt op eene wijze die hen niet gemak kelijk uit het geheugen zal gaan. Dc ouders, voor zoover ze aanwezig waren, hebben kunnen zien hoe beter bedeelden er wat voor over hebben, hunne kinderen genot te doen smaken bij het jaarlijksche feeat, dat toch voor armen zoowel als voor rijken wordt gevierd eu de commissie zal zich, door van al die pret getuige te zijn geweest, ruimschoots beloond achten voor de genomen moeite en de zorg aan de voor bereiding van het feest besleed. In dc Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 2 Dec. 48 volw. en 7 k., totaal 55. M. 3 75 15 90. 4 84 16 100. *V. 5 96 23 ,119. D. 6 98 21 119. V. 7 97 21 118. 'I- 8 88 19 107. We hebben wederom eene bizonder onderhoudende soirde te goed. De heer S. Kippc, van Rotterdam, zeer gunstig bekend door zijne voordrachten waarbij hij over een meer dan gewoon talent beschikt, zal waarschijnlijk Zaterdag a. s. ook hier, iu de Gehoorzaal, eene reeks voordrachten komen houden. De heer Rippe beschikt over een stemorgaan, dat voornamelijk in het diepe register eeue merkwaardige buig zaamheid bezit; een diep gevoel voor dich terlijke schoonheden en een goed gebaren spel. De heer Rippe heeft van de details der declamatie eene bizoudere stadie gemaakt, zoodat dan ook elk nummer volkomen tot zijn recht komt. In elk genre munt de declamator nitin 't ernstige zoowel als in 't komische. Normen we van hem ,de werkstaking" van Coppée (vertaling van J. L. Werlheim), ,de viool van Cremona", sprookjes van Andersen, gedichten vau Hofdijk, Laurillard, Ten Kate, Tollens, De Buil, enz. dan herkent men den heer Rippe als een declamator van zeer algemeene ont wikkeling, met een uitgebreid repertoire. De gemakkelijke stembuiging staat den heer Rippe toe achtereenvolgens in de plaats le treden van de verschillende peisonen uit samenspraken, met groote kracht in zijne stem waar hij den forschen man, met tee- derheid waar hij de vrouw (de teedere vrouw

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1