m BV*» ml tKJ *Q **-2 *LJ o **1 van de Groote Limit. He Haagsche beau monde en de diplomatie waren er vertegen woordigd. Het eerste gedeelte der soiré-r was aan dc mu/.iek gewijd, liet koor zong onder leiding van den heer Arnold Spoel het «Noel" van Gounod et» hel vO:ii mai del Crcbo" uit Orfeus van Glück. De be roemde cellist Josef IIoilman speelde eene Romance en een Marzurka van eigen com positie, benevens zijne fantaisie op Carmen en eene Adagio van Bizet. Baron J. v. Z. v. N. begeleidde die nummer» op de piano en speelde voort» het 2e viool-concert van Max Brucb. Solisten en koristen mochten zich in groo» ten bijval verheugen. Moll man moest nog de benende Noc turne van Chopin toegeven Het piano- accompagnement van de koren en het viool concert was bij den lie.r De Waard in uitste kende handen. De avond werd besloten met 4 tub'eaux- vivant», waarvan de uitstekende regeling aan jhr. V. De Stuera alie eer aandeed. Z»j stelden voor de min of meer bekende gra vures rLes contes", f line demande", A la source Kallirhoe", Jiello**. Vooral de twee laatste nummcis hadden een welverdiend groot succes. {D. v. ZIl. en 's Gr.) Van eenige hotels iu den omtrek van het Kurhaus te Scheveningen zijn onder scheidene zinken pijpen ontvreemd, 't Is der politie gelukt den opkooper er van te ont dekken, bij wien de ontvreemde voorwerpen iu beslag zijn genomen. Uit Rotterdam wordt aan het (J. D. geschreven Hoe de scheepvaart alhier steeds toeneemt kan blijken uit de volgende cijfersIn 1887 kwamen hier 390 zeeschepen meer aan dan in 1880; de toename bedroeg circa lOpCt. In tonuenmaat uitgedrukt was het verschil i»og groot er; de vermeerdering bedroeg namelijk 285,516 tou of circa 13 pCl. Over de acht eerste maanden van dit jaar, vergeleken met de acht eerste maanden van 1887, bedroeg de vooruitgang op nieuw 10 percent zoowel wat het aantal schepen als wat de tonneninhoud betreft. De invloed, dieu de groote verbetering van onzen waterweg naar zee in de laatste jaren heeft uitgeoefend, blijkt hieruit, dat het getal »cliej>en van meer dan 50 decime ter diepgang in 1883 bedroeg 772, en in 1887 lUSO. B. eu W. van Haarlem hebben, ook naar aanleiding van een ingekomen adres van ingezetenen, aan den gemeenteraad het voorstel gedaan, liet thans bestaande ge meentelijk muziekkorps met ingang van 1 Januari te ontbinden, met toekenning van eervol ontslag aan den tegeuwoordigen ka pelmeester, en aan dezen een jaarlijksche toelage te verleenenvoorts om voor een nieuw op te richten gemeentelijk muziekkorps een bijdrage uit de gemeentekas beschikbaar te steileu van f6000 'sjaars en te bepalen dat het toezicht van dit korps zal zijn opgedragen aan een college van zes door den gemeenteraad te benoemen commissarissen zoo mogelijk bestaande uit: één lid van den gemeenteraad, den kommandant of een offi cier der schutterij, een lid vau elk der be sturen van de sociëteiten fTrou moet Blijckeu" en *de Vereeniging," van de Bachvereeui- ging en van de afd. Haarlem der maatscbij. tot bevorder, van toonkunst. Naar het 1). v. Z.-1I. en 's Gr. verneemt, vertrekt hedenochtend te 8.51 li. K. 11. prinses Von Wied, prinses der Nederlanden, van Amsterdam voor goed naar Neawied. Gedurende het bijua zesweeksche verblijf te Amsterdam bezocht 11. K. H. zeer dikwijls 's Hage, waar het haar een bijzonder genoe gen scheen te verwijlen. Ook gisteren was H. K. H. weder daar ter stede. Bij HDr. vertrek te 4.25 waren aan het Rhijnspoor- station vele, zoowel voorname als nederige personen, tegenwoordig, voornamelijk van de vroegere hofhouding van wijlen Z. K. H. prins Frederik, van welke verscheiden nog iu di. nst van 11. K. H. zijn, oai de geliefde minzame vorstin uitgeleide te doen. 11. K. II. was zeer aangedaan, ook de genen die bij haar vertrek tegenwoordig waren, waaronder wij opmerkten graaf M. Van Limburg Sliruin, oud-hofmaarschalk en familie, graaf C. Van Bylandt, baron Taets van Amerongen eu den heer en mevrouw Barre. We weten met zekerheid, dat H. K. H. niet voor zicbzelve, maar wel voor ren der jonge prinsessen de behandeling van dr. Mezger heeft gezocht. Gisterenmiddag vertrok her eerste stoomschip der Nederl.-Ainerikaansche stoom vaart-maatschappij uau Amsterdam naar Mon tevideo en Bueiios-Ajrres, met lauuverhuizers voor de Argentijnsche Republiek. Reeds vóór tien uren, meldt het lldbl. hadden duizenden zich om de loods in d< nabijheid van het schip verzameld, ten einde getuigen te zijn van het vertrek. En geen wonder, want alleen uit Amsterdam waren tientallen van gezinnen gereed om aan boord te stappen, allen behoorende tot den arbei denden stand. De directie va i de N.-A. S. M. had het stoomschip Zaandam, als het eerste dat do vaart naar Zuid Amerika zou openen, goed van alles uitgerust, en dew ijl er zoo bijzonder veel lading was, alleen het spardek kunnen inrichten voor 408 plaatsen, waarvan echter ongeveer 100 moesten afgezonderd blijven oin in Smirna dal gelul te kunnen bijnemen. Niet alleen uil Amsterdam, maar uit verschillende provinciën van ons land gingen landverhuizers mede; in het geheel 26(i volwassenen, 127 kinderen van J lot 10 jaar ei» 28 zuigelingen. Men schrijft aan dc N. R. Cl. uit Amsterdam Gelijk reeds een paar maal werd opgemerkt, zien de sociaal democi aten met leedc oogtn, dat de behoeftigen, door gaarne g'bruik te maken van de gelegenheid om kosteloos voedsel te ontvangen, de goede bedot ling der commissie in dt hand werken. Doch zooals wij tevens mededeelden, de machina ties van de raddraaiers uit het Volkspark hebben geen sqcccs. Hedenmiddag althans werd ééu dier opsto- kers op zeer gevoelige wijze aan het ver stand gebracht, dat hij zijne pogingen om vroet in het eten te gooien" had testaken. Reeds eenigen tijd had hij vóór den ingang van het voeding-lokaal" rondgeloopeu met een mandje brood om de menscheu te verlokken zich niet bij de commissie aan te melden. Hij zou ze fijn wittebrood geven, in plaats van kropbrood, gelijk ze daarbinnen krijgen B' ten laatste werd liet volk 's mans gezwets moede. Het begon met hein in de maling te nemen doch langzamerhand nam de grap eene ernstiger wending, namelijk toen ook eenige vrouwen er zich mee kwamen bemoeien. Men drong tegen den man op smeet hein her en derwaarts, wipte zijne broodinand iu de hoogte, onder uitroepen als. yStop 'em in en hariugtoii, die mooie schrijver uit het Volkspark I" rze kouuue de boel hier weer bederve", enz. enz. De man namelijk, die, zich bij deze volksop- ruiingen vooral op den voorgrond plaatst, is een zoogenaamde heer" uaet gouden ringen aan de vingers en feu sjaaldas om daarom houdt het volk hein zeker voor secretaris van het Volkspark. Kortom, deze schrij ver dan, wiens houding reeds meermalen een zeer ongunstige» indruk heeft gemaakt, heeft het te danken aan de politie, die den volksoploop uit elkaar deed gaan, dat hij niet nog gevoeliger gemolesteerd is geworden. Gisterenmorgen werd in de nabijheid van het lokaal voor kostelooze voeding op den lleiligenweg te Amsterdam, dat eer gisteren geopend is, een colporteur van Recht voor Allen gearresteerd. Aan het politiebureau werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het veroorzaken van volksoploopen. In het lokaal werden door een bekend socialist strooibiljetten uitgereikt. De rechtbank te Alkmaar heeft E. B. vrouw van J. d. J. te Dirkshorn, veroordeeld tot een gevangeuisstraf van 2 jaar en 8 maanden, wegens zware mishandeling op baar behuwdkinderen gepleegd. Men meldt aan de N. R. Cl. van Enkhuizeu De spoorbooten Holland en Friesland zijn gistermorgen om half tien in volle zee tegen elkaar aangevaren. De Friesland is gezon ken. De opvarenden zijn gered. De Hol land is tegen vier uur te Knkhuizen aange komen. Het lijk vau den matroos 2e kl. Wagemaker, een der oulangs verongelukte schepelingeu van Zr. Ms. instructicschip Het Loo, is gister door visschers op den Zuid- wal gevondeu en te Nieuwediep aangebracht. Veleden week zagen twee der te Ra penburg gestationeerde commiezen eeu vijftal smokkelaars, elk met een aanzienlijke hoe veelheid zout beladen. Allen zetten het bij het zien der ambtenaren natuurlijk op een loopeu doch een vau hen, een vrouwspersoon, werd gegrepen en gevankelijk naar Hulst gevoerd. Onderweg werd het paard voor het rijtuig, waarmede men haar naar de gevangenis bracht, schichtig, ten gevolge waarvan het op hol ging en het rijtuig van den dijk stortte. Niemand bekwam echter ernstige kwetsuren, alleen de eene ambtenaar werd licht gewond. Nadat paard en rijtuig weder op den weg waren gebracht, zette men de reis voort. Naar wij vernemen, hebben ged. staten geweigerd, oui het besluit van den gemeen teraad te Arnhem, houdende wijziging vau art. 7 der verordening op de gasfabriek goed te keuren. Zij schijnen hun bezwaren te gronden op het feit dat de verordening op de heffing vau gasrtchten een belasting- verordening is, en du» Ie Moiling van een exedegt in de gemeentekas iu strijd zou komen met art. 251- der gemeentewet, dat een boogere heffing verbiedt, dan noodig D te achten, om den betaler, naar evenredig heid van het gebruik of genot dat hij llceft in de kosten van aanleg enz. van het door hem gebruikte of geuoteue, te doen bijdra gen, Ge/ria In de maand November jl. zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen 65 Nederlanders, 27 Belgen, 17 Duitscher», 1 Zwitser en 1 Franschinan, ei» werden 39 onderofficieren en minderen van de ver schillende korpsen van liet leg* r hier te lande overgenomen. Aan de Zw Cl. schrijft men van de Veluwe: Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Dat zien de Veluwschc papierfabrikanten tneer en meer in eu ver anderen hun waardeloos geworden ibrie'en in wuscii- en bleekerijen. Met ongeveer 25 is dat reeds het geval; zij hebben voor: 1. hun heuler water, 2. hun kostelooze wa terkracht, 3. hun ruim terrein voor bleek veld, terwijl ten 4. hun personeel bekend heid met de taak zeer te stade komt, daar ze vroeger de vuilste lompen tot een luider wit blad papier wisten te herscheppen. Glansrijk hebben zij de vorige maand weder bewezen, dat zij de mededinging, hoe fel ook, het hoofd konden bieden bij de jaar lijksche aanbesteding der garnizoen» nacht legergoederen. Iu de canliue der infanterie te De venter is Dinsdagnacht inbraak met diefstal gepleegd. De dief heeft zich door eerst een ruit rae.t zeep te besmeren en daarna in te drukken, toegang tot de kazerne verschaft. Hij nam een kistje met ongeveer f 50 aan zilvergeld weg, doch liet f 5 aan centen onaangeroerd. In den morgen vond men het ledige kistje bij het fourageinagaziju. De dader is nog niet bekend. Zaterdagmiddag brak bij Colmschatc (op den lokaalspoorweg Deventer Almeloo), zonder dal het werd opgemerkt, van den trein die 3,03 's middags van Deventer naar Almeloo vertrekt, een koppelstang, waardoor 13 goederenwagens op den weg bleven staan. Eerst te Bathmen werd dit ontdekt. Dit veroorzaakte aan den trein, welke uit Almeloo te 4 uur moest aan komen, te Balhuien een oponthoud van ruim Ij uur, omdat men daar zoolang moest wachten totdat de weg veilig was. Gisteren werd voor het kantongerecht ie Zuidbroek de zaak behandeld vau het O. M. coutra den heer W. A. 8., fabrikant, wegens overtreding dei wet van 1875, Slbl. ii°. 95, welke zaak indertijd tot zoo groote rustverstoring aanleiding gaf. De gedaagde was verschenen, doch verklaarde wege»9 doofheid niets te kunnen hoorei» van betgeen het O. M. en de kantonrechter zeiden, zoodat hierdoor onvruchtbare discus- siën vervielen. Het O. M. eiscble f200 boete of 7 dagen hechtenis. De uitspraak volgt later. Men meldt aan de Tijd dd. eer gisteren uit Breda: Als eeu vervolg op het bericht omtrent de verwonding van zekeren L., welke ge- pasaeprden Vrijdagnacht zoodanig gewond werd, dat hij aan de gevolgen overleed, kan dienen, dat gisteren de lijkschouwing iu het stedelijk ziekenhuis heeft plaats gehad. Daarbij is gebleken dat de verwonding met eeu dolkmes heeft plaats gehad, waarvan de sloot zeer diep in de hersenen was door gedrongen. Opmerkelijk is het, dat iemand uit de Vingerhoedstraat het hulpgeroep van deu verslagene heeft gehoord, terwijl de schild wacht aan de hoofdwacht niets gehoord heeft. Toen nu bedoelde persoon kwam toeloopen, zag bij twee veldartilleristen bij den verwonde, die het weldra op ecu loopeu zetten, met achterlating van hun politiemutseu. Heden werden de vermoedelijke dader9 in eeu celwagen onder gewapend geleide naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, om iu tegenwoordigheid van bet lijk gebracht te worden. Desondanks hebben zij halstarrig ontkend, doch zeker is bet te hopen, dat het de justi tie moge gelukken dit treurige draina tot klaarheid te brengen. Ook te Tilburg hebben reeds een dertigtal persoucn, meestal timmerlieden, metselaars, smeden entvoor het grootste gedeelte gehuwd eu iu het bezit van kin dereu, zich aangemeld om naar de Argen tijnsche republiek te verhuizen. 41 HOOI.- BH BBBKHIBUWH. 'loezegging van beroep naar de Ned. Hcrv. gemeente te Zuiderwoude aan deh heer C. J. Niemeijer, caud. te Leiden. pek teleur a af. BERLIJN, 6 Dec. De Nordd. Alig. Zeil. wijst er op, dat dc berichten over de aanwezigheid van Duilsche officieren in Frankrijk als spionnen verzinsels zijn, welke zelfs den minsten schijn van waarheid ont beren. Daarentegen noemt het blad de naineu van 13 Fransche officii ren van het active Fransche leger, wien van 22 Sept. tot 17 November bet verblijf is ontzegd in Dnitschland, waar zij, gelijk liet heette, gekomen waren om de taal des lands te leeren. Tot deze officieren behoort ook kolonel Stoffel, die in de nabijheid der grenzen historische studiën maakt over Caesars oorlog tegen de Germanen. De Nordd. AHg. Zeil. zegt ten slotte: ^Gelijk wij van bevoegde zijde vernemen, heeft men de aandacht der Fransche offi cieren er op gevestigd, dat de Duitsche r peering hun aanwezigheid in Duitschland niet wenachelijk achtte. Wij hopen, dat zij met dezen billijken wensch in het ver volg meer rekening zullen houden dan tot dusver het geval was." BRUSSEL, 6 Dec. {Pari. lel. II.) In den nacht van gisteren ziju te Morlanwelz door werkstakers drie dynamiet-aanslagen beproefd. Deze mislukten echter en veroor zaakten geen ongelukken. Te Mariemont werd een poging beproefd om een groote glasblazerij in de lucht te doen vliegen. Drie dynamietpatroneu wer den ontdekt in de fabriek, welke gedurende den geheelen nacht zorgvuldig werd be waakt. liBKBBH, O «(M ember. Zitting van heden van de tweede ka mer. Ingekomen is een outwerp tot regeling van den dienst der spoorwegen waarop met beperkte snelheid vervoerd worden. De mi nister van waterstaat deelde mede dat bij de aanvaring der twee veerstoombooteu op de lijn Stavoren-Enkhuizeii, door hevigeu mi9t, geen menschenleveus verloren zijn. De lichting van het gezonken wrak worde ondernomen in de dienst wordt voorzien. Het algemeeu debat over de staatsbegrootiug werd voortgezet. De beer Schaepmau bestreed de heeren Lieftinck eu De Beaufort. Deze regeering i9 wel homogeen. Het verwijt aan gebrek aan voortvarend heid is ongegrond. Ook de liberalen lieten in 1878 lang op de schoolwet wachten en deze regeering 19 in veel onguustiger toe stand. Zij moet een nationale schoolwet maken. Dat de kleur van bet kabinet conservatief zou zijn is onjuist. Toch wil spreker be houden en vooruitgaan en de rechterzijde zal de regeering steunen met bezadigdheid vastberadenheid en voortvarendheid ofschoon de heer Nieuwenhuis overdreef kan bureau cratie tegengegaan worden. Bij de op 5 dezer te Amsterdam door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was minste inschrijver voor vlaggedoek de firma Van Hartrop Zn. te Leiden voor f 823,30. Omtrent de aanvaring, die gisteren op de Zuiderzee heeft plaats gehad tusscheu de spoorbooten Holland en Friesland op de lijn EnkhuizeuStavoren, waarvan bet gevolg was, dat de Friesland zonk, seint men aan het Ilbl. uit Enkhuizeu: De Holland had de reis halverwege af gelegd, kapitein en stuurman stonden op de brug, de eerste met de hand aan de mistfluit, de tweede aan het stuurrad. Eensklaps ziet de kapitein een boot vlak voor den boeg, laat dadelijk het roer om leggen, doch het was reeds te laatde Holland liep tusschen den raderkast en den voorsteven op de Friesland iu en drong er ongeveer 2 meter in door. De passa giers sprongen dadelijk over en de brieven en postpakketten werden op de Holland overgebracht. De kapitein van de Friesland weigerde eerst zijn schip te verlaten, doch nauwe lijks waren de booteu van elkaar losgeko men, of de Friesland zonk snel, en de bevelhebber was geuoodzaakt zich ook op de Holland te begeven. De Holland heeft aan den voorsteven boven het water een gat van ongeveer 7.5 dM. lang eu breed gekregen. Aan den dikken mist schijnt men het ongeval te moeten wijten, daar ook de kapitein van de Friesland sich op het oogenblik van de ramp op de brug bevond. i BMENGDB BERICHTEN Te Gent is eene vrouw Schellabelle overleden op den leeftijd van 108 jaar, na latende 11 zonen, 59 kleinzonen en 32 ach terkleinzonen. De jeugdige Robert Husband, beschul digd van den moord te Havaut op een jongen van 13 jareu, trachtte te ontsnappen uit het politiestation, inaar werd gepakt, juist toen hij zijn cel had verlaten.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2