MKUYVS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 4 December 1888. N'. 286. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. De At- Courant verschijnt (1st gelijks, beitst Ive op Zon- en Feestdagen. A 3 Q i 8 E BI E N T Vooi Leidenper maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Brij* per timmer 10 Onr. 202" Jaargang. ADVF. RTEHTIEN: Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Ncheepinakerssteeg 6. 1.1'. III l' 3 December. Tal van vrienden en patiënten vieren heden met den jubilaris, den heer dr. H. B. P. Kortmann, den dag waarop liij vóór 25 jaren aan de hoogeschool alhier bevorderd werd tot doctor in de medicijnen, na verdediging van eeB academisch proef schrift getiteld: «De ontaarding der ribbe- kraakbeenderen, eene oorzaak van long- emphyseem". Reeds vroeg in den ochtend weiden hem de meest hartelijke bewijzen van sympathie en vereering gebracht en gedurende geheel den dag stroomden tal van vrienden en dankbare patiënten naar zijne woning om hem geluk te weuschen met dezen feestdag. Maar ook hadden patiënteu zich veree- nigd om een meer blijvend huldeblijk den medicus, stadgenoot van geboorte, aan te bieden. Dat huldeblijk bestond uit eene fraaie pendule met coupes en twee even fraaie schilderijen. De geachte jubilaris, die gedurende zijne 25jarige practijk te midden zijner stadge- nooten zoovelen van dienst was bij wie ziekte de woning was binnengeslopen, ondervond heden wederom hoezeer die hulp werd ge waardeerd. Doch ook van zijne collega's ontving dr. Kortmann de bewijzen van deel neming met deze feestviering. Moge de geachte geneesheer nog lang werkzaam zijn in zijnen moeitevollen doch edelen werkkring. Heden is benoemd tot concierge van het raadhuis, Teuuis Bik en tot gemeente bode Johannes Schreuder. Op denzelfden dag, 3 December, vóór 28 jaren, werd de vader van laatstgenoemde in dezelfde be trekking benoemd. Bij de heden ten raadhuize gehouden openbare aanbesteding betreffende de levering van schrijf en bureaubehoeften ten dienste der gemeente-secretarie en de levering van schoolbehoeften ten dienste der openbare lagere scholen, gedurende de jaren 1889 en 1890 is de gunning aangehouden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen J 40.ƒ20.50, 5.30 en ƒ2.15, laagste ƒ50.ƒ20.60,/5.20 en y2.10. Gisteravond kregen twee personen die in opgewonden toestand verkeerden 't in de Molensteeg alhier te kwaad met een lan taarnopsteker die door hen werd lastig ge vallen. De lichtverwekker moest zijn lan- taamstok te baat nemen om de lastige luidjes van zich af te houden. De zaak liep nog z66 hoog dat de politie er bij te pas uioest komen om proces-verbaal op te maken. UKt'lCIKKI.i': UKK1CHTKY. Door Z. M. is C. J. J. H. Van Kempen benoemd tot burgemeester der gemeente Wieringen. Door de arr.-rechtbank te 's Graven hage is, ter vervulling van eene opengeval len rechlersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije, rechter-plaatsvervanger in gemelde rechtbank, advocaat en procureur te's Gravenhage; mr. A. E. Croockewit, rechter in de arr.-rccht- bank te Rotterdam; en mr. A. Iloctk, rechter in de arr.-rechtbank te Leeuwarden. De minister van oorlog zal op 6 en die van waterstaat, handel en nijverheid op 8 dezer geen audiëntie verleenen. BINN"üNLANlhSCHE IiEKÏCUfE.N. Z. M. heeft toegekend aan Ed. Jacobs de gouden, en aan J. YV. Best de zilveren eerepenning, bedoeld bij art. 13 der wet van '26 Mei 1870 (Slbl. n°. 78), en voorts aan Ed. Jacobs, voor het tijdvak van 1 Dec. 1888 tot en met 30 Nov. 1889, een jaargeld van f 1200 verleend, bestemd om hem in de gelegenheid te stellen zich in de schilderkunst te volmaken. Naar wij vernemen bestaat bij de Ne- landsche Khijn-spoorwegmaatschappij het voornemen, over te gaan tot eene belang rijke wijziging cn uitbreiding barer sporen enz. op en nabij het station Y\ oerden, met welken maatregel voornamelijk beoogd wordt, bevordering van het personenverkeer van Lei den en de stations der Leidsche lijn met de andere lijnen der Hhijuspoorweginaatschappij. (Mi Nader meldt men uit Scbeveningen van Zaterdag. De reddingboot is te half 5 teruggekeerd. Het schip heette de Melati, kapt v d Bos, en was van New-York naar Rotterdam bestemd, geladen met petroleum door 't slechte weer uit den koers geraakt, had het geseind om een stoomschip, ten einde hel naar Rotterdam te sleepen. Zaterdagnamiddag te ongeveer 1 uur zijn bij het omscheren der bark Lovice, liggende op stroom tegenover de petroleuin- loodsen te Rotterdam, twee personen, een jeugdig Duitsch matroos van genoemden bodem en een scheepsroeier, in de rivier gcvalleu doordien zij een tros tegen het lichaam kregen. Niettegenstaande onmid dellijk alle pogingen in bet werk zijn gesteld om hen te redden, zijn beiden verdronken. De lijken zijn nog niet opgevischt. De uniform van de adjunct-iuspecteurs van politie, die 1 Januari e. k. te Haarlem in dienst komen, zal bestaan iu blauw tricot korte jas met tressen eu pantalon van de zelfde stof; blauw duffel overjas met bran- denbourgs voor sluiting; mariuepet met het llaarlemsche wapen; bamboestok met nickel knop, alsmede Russisch lederen handschoenen. De tricot en duffel zijn Leidsch fabrikaat. De kleedingstukken zijn vervaardigd te Haar lem. 't Is gebleken dal de vervaardiger van den valschen wissel, bij de Amsterdamsche bank ter betaling aangeboden, niet wel bij liet hoofd is. Hij was reeds in een krank zinnigengesticht verpleegd. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te VVageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand November 51 uiM., legen 56 mM. over dezelfde maaud van 1887. Te Licnden zijn verscheidene personen voornemens naar Amerika Ie vertrekken; eerstdaags gaan reeds een 10 tal scheep. De Zutpheneche Cl. verneemt dat de minister van buitenlandsche zaken zich tot ou- zen gezant te Berlijn heeft gewend, om weder den oubeleuimerden invoer vau ons vee van de Duitschc regeering te verkrijgen. liet resultaat tan die bemoeiingen is, dat voor het oogenblik bet verbod «beperkt is tot herkomsten uit Gelderland", in. a. w. dus, dat hel Nederlandsche vee in Duitscbland mag ingevoerd worden, wanneer dit niet uit Gelderland afkomstig is. De oorzaak hiervan zal wel zijn dat het bewuste stuk vee, volgens verklaring der Duitsche autoriteiten, uit deze provincie en wel uit Almen afkomstig is. Van zeer bevoegde zijde wordt hierom trent het volgende opgemerkt. «Wat betreft het intrekken van de ver leende vergunning tot invoer van fokvee uit Nederland in Duitachland, wegens bet voor komen van een geval van longziekte, kan worden bericht, dat, zoo het longziekte mocht geweest zijn, hetgeen niet denkbaar is (omdat in Nederland die ziekte thans niet voorkomt, maar waarschijnlijk aan longontsteking moet worden gedacht), het ingevoerJe rund niet uit Zullen of de omstreken herkomstig was." Niettemin verklaarden de «regeerings- presideuten" van Minister en Osnabrflck in de bewuste circulaire, dat zich een geval van Lungei.seuche (longziekte) heeft voorge- I daan, terwijl van Lungenzündung (longont steking) geen sprake is. De Zutpk Cl. gelooft echter meer ver trouwen te moeten schenken aan de verklaring van de Nederlandsche autoriteiten, dat niet alleen het bewuste rund gezond was, maar dat bovendien in ons land geeu besmette lijke longziekte heerscht of in den laatsteu tijd geheerscht heeft. Vrijdagavond is te Assen in sluis I vau bet Noord-Willemskanaal verdronken de vrouw 7»n een kermisreiziger, verblijf hou dende in een aldaar liggend woonschip. De ongelukkige was moeder van acht kinderen. Misbruik van Bterkeu drank is waarschijnlijk oorzaak van dit treurig geval. Uit Wartena wordt aan de N. R. Cl. gemeldNaar aanleiding van het ongeluk iu het kruiswater bij dit dorp (Wartena was vroeger eene stad, maar ging als zoodanig in 1250 bij eene overstrooming te gronde) kan nog het volgende worden gemeld. De stoomboot van de hb. P. Steenhuis werd door de stoomboot Groningen II, 166 heftig aangevaren, dat eerstgenoemde boot op het zelfde oogenblik reddeloos was. Met een haastig sauve qui peut sprongen de passa giers op de Groninger boot over. Doch, gelijk een banner verbaalt, waren de drie passagiers der eerste kajuit bijna omgekomen, omdat het deurtje der kajuit, door welke oorzaak dan ook (misschien door den gewel- FEUILLKTON. VRIJ VERTAALD UIT IIET ENGELSCH, VAN w. w. s. 136). Zoo had die Ellen dan altijd zijne ge dachten beheerscht, zoo beschouwde hij haar als iemand, wie een hemeltergend on recht was aangedaan en buiten twijfel zou haar invloed op dien zwakken grijsaard nu nog verdubbeld wezen 1 Constance zette bare tanden vast opeen. Zoo was er dan weder een strijd ophanden tusschen haar eu hare oude vijandin, maar nu zou het een atrijd worden op leven en dood. Voor alle dingen was het echter uoodig, om weer een vaste plaats te bekleeden in het hart van den kolonel. Kon zij die plaats niet verkrijgen, dan gewis zou het testa ment veranderd worden, veranderd in haar nadeel. Gedurende den overigen tijd van het diner viel zij geen oogenblik uit haar rol, zij bleef vriendelijk en lieftallig, en toen de maaltijd was afgeloopen, stond zij op alsof zij zich zeer vermoeid gevoelde «Ik ben dood moe," zei ze, «en nog niet bekomen van dat eeuwigdurend reizen. En gijp Me dunkt, dat gij er ook een weinig afgemat uitziet." «Dat komt, omdat ik in gedachten aan houdend bezig beu met dat onbedachtzame trotsche kind. Waar mag zij op ditoogen blik wel zijnP Fortes kan onverwacht ziju teruggekeerd. Misschien is hij wel niet eens tot New York doorgereisd eu dan de Hemel weet, wat er dan gebeurd isZou het reeds te laat zijn voor den nachttreinP Zou ik nog weg kunnen?'' En de kolonel zag met gejaagdheid op zijn horloge. Met den nachttrein I" riep Conatauce opschrikkend. «Luister toch even naar dat verschrikkelijke weer. Zoudt ge mij in zulk een stormachtigen nacht alleen in dit groote huis kunnen latenP lk zou het besterven van angst. Ik smeek u, gs morgenochtenddan reizen wij te zaïnen naar Ellen." De outroering, die thans op het anders zoo koude gezicht van Constance Ie lezen stond, mistte hare uitwerking niet. Aiiof het noodweer Constaoce wilde te hulp komen, sloeg er tbsus een stormvlaag langs het huis, dat al de vensters er van riukinkteu. De kolonel moest zich zelf bekennen, dat Constance werkelijk verstandig handelde, met heui terug te houden vau een nachte lijke reis iu zulk een noodweer, en hoewel aarzelend, stemde hij er ten laatste in toe, om den tocht oit te stellen tot den volgenden dag. Hij begaf zich naar zijne bibliotheek. De rosse schijn van liet haardvuur speelde op de banden der boeken eu op het hout snijwerk der eikenhouten meubelen. Een bediende hracht lampen binnen, waardoor hel vertrek een gezelliger voorkomen kreeg. Maar tocb kon de kolonel de gejaagdheid, die zich van hem hal meester gemaakt, niet overwinnen. Hij beproefde afleiding te vinden bij zijn lievelingsboeken, maar 't was te vergeefs. De storm deed de Noorweegschc pijuboouien kraken en zuch ten, dat het hem voorkwam als hoorde hij iet hulpgeschrei van zijn pleegkind. Zoo sterk was die begoochelingdat hij op een der vensters toetrad, het opensloeg en iu den duisteren nacht naar buiten riep: «Ellen, Elleu, waar zijt geP" Geen stem antwoordde, maar het ge klaag der hoornen en het huilen der zee wedijverden in sterkte op dien vreeselijken nacht. Moedeloos sloot hij het venster en nam weder plaats bij den haardontevreden op zich zelf, dat hij zich zoo vau zijn plau had laten afbrengen. Constance was, eene verdieping hooger, op haar kleedkamer niet minder onrustig dan haar echtgenoot in zijn bibliotheek. Zij had haar kamenier voor dezen avond weggezonden. Het nieuwsblad, dat het bericht bevatte van Danton's vlucht met de dochter van den rechter Fortes te Boston, lag naast haar op den grond. Uur aau uur ging voorbij. Telkens stond zij op en liep, onhoorbaar, als een kat, door de kamer, dan weder staarde zij nadenkend in het haardvuur, en in de vlammen ver rezen beelden van een voor haar verloren geluk. Iu deze houding vond haar de kolonel, toen hij, kort voor middernacht, hare kamer betrad. Zij bemerkte zijn bin nenkomen eersttoen zij eeue hand op baar schouder voelde leggen. Hevig was haar schrik en plotseling de verandering van gelaatskleur. H'ordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1