BINNENLAND.M HE BERICHTEN. sleej;Kuipersslop, Scliagcnsteeg, Kuipcrsslecg, St. Ursula- of MoriaansleegSion- of St. Jozcfsteeg, llazewindsteegLangc Vrouvveiikerksleeg, Brandewijn- steeg, Turfmarkt, Caeciliastraat, Dolliitisslccg, St. Micliielstraat, Klooster, Korte Lijsbelh- of Sclieislraal, Lange Lijsliclh- of Sclieislraal, Korte Agnietensleeg, Lange Agnietensleeg, Elisabellis-Gastliuis, I'aarden- steeg, Apotlickersdijk, Vrouwenstceg (gedeeltelijk) van 1 lot en met 9 en van 2 lot en met 8, Stille Rijn, Spijkerboorsleeg, Goegerritstecg, Schapensteeg, ScbagenpoortKorssepoort, Vrouwenkerkhof, Stevens- hof, Gonincksliof en Woudendorpshof lluurt 111. Wijk IV. Morscli-Singel, Stationsweg, llaverzaklaanRijns- burger Singel, Maredijk, UlcckerslaanVan liancliem- straal, Spoorstraat, Wagenstraat, Ainbachlstraal en I'ieler lluihciTshol. TWEEDE AEDEEL1NG. Van de Uuurl-Commissarissen. Art. 3. Ter bevordering van eene regelmatige en nauw keurige bijhouding der bevolkingsregisters, wordt in gesteld de betrokking van Ruurt-Commissaris. Art. -4. iJe Buurl Commissarissen worden benoemd en ont slagen door Burgemeester en Wethouders. Art. De Buurt-Conmiissarissen genieten eene vaste be zoldiging, welke wordt bepaaldvoor buurt I op <4UU 'sjaars en voor de buurten II en III op f 450 sjaars voor ieder. Zij behooren niet tol de Gemeente-Ambtenaren en bedienden, bedoeld bij art I sub '1 der Verordening betredende de pensioenen en wachtgelden, van den 4 December 188-4 (Gemeenteblad N". Aht. 0. Eene, door Burgemeester en Wethouders vast te stelleninstructie regelt den aard hunner werkzaam heden en de wijze waarop zij die hebben te vervullen. Art. 7. De voor hunnen dienst benoodigde registers wor den aan hen van gemeentewege verstrekt. Vergoeding voor schrijfloon ol andere uitgaven wordt niet verleend. Art. 8. De Buurt-Commissarissen moeien hunne woning ge vestigd houden in de buurt waarvoor zij zijn aan gesteld. Aan hunne woning wordt van gemeentewege een opschrift gesteld vermeldende hunne betrekking, het nummer der buurt benevens de nummers der wijken die daartoe behooren. Art. 9. Deze Verordening treedt in werking den 1 Januari 1889, als wanneer de Verordening van den 27 No vember 1879 (Gemeenteblad N°. 10) vervalt. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare Vergadering van den 25,te° October 1888. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30<len November 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. leidkn, 30 November. De commissie voor de artsexamens heeft in hare lieden gehouden zitting lot arts bevorderd de heeren F. I). Kolff van Oosterwijk en J. C. M. Hartman, en tot het le gedeelte toegelaten de heeren M. Kievit en P. Wijn Jr. Aan de rijksuniversiteit alhier is nog met goed gevolg het doctoraalexamen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer A. Philips. Benoemd tot onderwijzeres aan de bijz. school voor meisjes te VVarusveld, jonk vr. E C. Ho wier alhier. Hedenmiddag is op den Witten Singel een paard zijn bereider ontloopen en ophol geraakt, doch weldra gevat. Hedenmiddag tegen vier uur ontstond een eerste begin van brand iu het pand Pieterskerkhof n°. 36. Spoedig was zonder bizondere hulp het gevaar in zjju loop ge stuit. Gisteravond tegen half 11 heeft op de Middeletegracht alhier een meisje getracht zich door verdrinking van het leven te be rooveu. Ze werd echter weldra uit de gracht opgehaald en naar hare woning gebracht, zonder bizonder letsel van de droeve poging te hebben ondervonden. Heden werd ons toegezooden het alge meen verslag van het verhandelde op de algeineenc vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigde!! der districts commis- siën van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapeuden dienst in de Nederlanden, gehouden te Amsterdam, den 25 Juli 1888. De districts-commissie Leiden was er vertegenwoordigd door den heer F. Van Kelwicb. Op de rekening komt voor onder de baten 12 maanden renteu van f 25,700 inschrijving 8J pCt. nationale schuld (verb. Invalidenhuis) f 899.50 en subsidie van bet rijk teu behoeve van het Invalidenhuis f 5000. liet voordeelig saldo over het boekjaar bedroeg f 2.919.93'. De jaarlijk- sclie collecte bracht op t 26.021.29. In 1887 werd f 66.590.33 aan 1688 deelge- rechligden uitgekeerd. Van het Invalidenhuis alhier bedroeg het tolaal der kosten f 19.574.40. Gedu rende 1887 werden iu dat gesticht verpleegd: 1 verminkte uil de koloniën, 2 verminkten uit den strijd tegen België, 59 infirmen en 1 kustgaugrr voor rekening van bet rijk, te samen 63 man. Omtrent de inspectie van het Invaliden huis kan worden gezegd dal de boeken, registers en andere administratieve beschei den zoigvuldig en net worden bijgehouden. De kas sloot met een saldo van f818.33. Op 19 Juni 1888 bedroeg de sterkte 51 man. De Invaliden zagen er goed uit en wareu tevreden over verpleging en voeding 14 Invaliden moesten 19 malen wotden gestraft. Orde en zindelijkheid lieten niets te wenschen over. Van de boekerij werd ben druk gebruik gemaakt. V ITEKklT kit. Heden werd bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit alhier, de heer A. Meualda, geboren te Leeuwarden, na verdediging van ziju acade misch proefschrift, getiteld rDe behandeling van bezwaarschriften betreffende Rijks- Direcle- belaslingeu door Gedeputeerde Staten". okkicikkkk liKIllCUTKV. Door Z. M. is aan deu voor den dienst in lndië bestemden soldaat B. Terbiu, van het koloniaal werfdepot, vcrguuuiiig verleend tot het dragen van de hcriuueringsinedaillc voor het deelnemen aan de l'ransche expe ditie in Tonkin, China en Annam. Door 'L. M. is aan Carl M eiuiaud, geb. te Hobeu-Wiltlingen (Wurtemberg), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlaudsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, ouder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent dc uitoefeuing der geneeskunst iu Nederland, stiptelijk nakome. Bij beschikking van den minister van binneulaiidscbe zaken is benoemd lot klerk bij het rijksarchief te 's Gravenhage, de heer A. Morren, te Utrecht. De groothertogin van Saksen-Weimar, prinses Sophie der Nederlanden, heeft jfc) 6U gezonden voor het gedeukteeken van Willem UI te Brixham. De Nederlandsch Gere formeerde gemeente le Londen heeft Jc 25 geschonken en door tusscbenkomsl van den heer De Beaufort is voor 28 ten behoeve van het monument ingeschreven. Volgens de Soer. Ct. zal de Zilveren Kruis op last van hooger hand nog eens worden gekeurd, en van deu uilslag dier keuring zal het afhangeu, oi bet schip uaar Nederland gaal bf niet. Men weet niet of die last iu lndië dan wel in Nederland is gegeven. De drie candidaten die deelnamen aan bet diplomatiek examen dezer dagen te 's Hage gehouden, zijn allen geslaagd. Het zijn de heereu uirs. jhr. A. J. Van Citters, jhr. De Marees van Swiudereu en A. baron Sweerts de Laudas Wyborgh. Uit Hijusburg wordt aan de A. li. Ct. gemeld. Daar het hooi schaarsch is, ver blijdt zich de veehouder langer te hebben geweid dan er verwacht werd; nu nog loopt er eeuig ineikvee buiten. Hel vetweider! gaf nieue eene goede uitkomst, het aaufokken was minder gunstig. De bloembollenteelt welke zich nog steeds uitbreidt was zeer voordeelig, de opplantiug heeft ouder gunstige omstandigheden plaats gehad. Uien gaven redelijk beschot; de prijzen wareu middelmatig. De bloemkool (het hoofdproduct), waarvan veel was gezet, gaf een matig beschot; be halve wat groen werd ter mar.t gebracht, werden p.m. 29,600 okshoofden ingezouten. Begon men met een prijs van f 25 te ver- koopeu zoo daalde die nu reeds tot f 14 per okshoofd, en als dit nu door eigen schuld plaats heeft, moet zoo iets voor onigewijden onbegrijpelijk schijnen. Toch is dit een feit bij samenwerking (het inleggen geschiedt bijna uitsluitend te Kijusburg) was dat te voorkomen geweest. Daar men dit begon in te zien, werden iu de laatst verloopen dagen pogingen aangewend eene vcreeniging van bloemkool-inleggers op te richten, aan het buiteuland werd hiervan kennis gegeveu, en de aanvragen namen dadelijk toe; van de 25 inleggers kwamen 23 tot aansluiting alles werd breedvoerig besproken, akte me! bepaling vair boete opgemaakt en geleekend, doch niets mocht balen; want te elfder ure werd door twee der onderleekenaars het con tract verbroken; om deze te vervolgen werd veel geiedtneerd, doch het kwam ten slotte tot niets. De verbrekers berokkenden hier mee aan Rijnsburg eene schade van min stens 59 A 60 duizend gulden. ltuim 809 leerlingen van boogere bur gerscholen en het gjmnasium te 's Hage trok ken gisterenavond in optocht met fakkellicht, vlaggen, lampions en muziekkorps der jagers door de straten der residentie naar Plein 1813 waar, onder toespraken van twee hun ner, kranseu van groote afmeting gehecht werden aan de beeltenis vau Willem den Eerste en hel driemanschap. De tocht ge schiedde zoowel op den heeu als terugweg in goede orde. Duizenden toeschouwers waren langs de straten geschaard, eu op verschillende punten werd uit de woningen Bengaalsch licht ontstoken. Een gelukkige gedachte had het Fad. en ze is aardig uitgewerkt. Bij gelegenheid van Sint Nicolaas willen vele wiukeliers hun naam in de courant vermeld vinden. Hel is moeilijk van ieder wat te zeggen en de aandacht der lezers te blijven boeien. Het Fad. geeft uu een kleine novelle en lascht bij de vermelding van voorwerpen of zelfs maar van woorden, die er aan herinneren, de namen van de leveranciers der artikelen in. Up die wijze leest ieder de adressen, wat de eigenlijke bedoeling was. (Arnh. Ct.) In deze dagen van historische herin neringen is het zeker wel de vermelding waard, dat zich te SchëVeningen nog een misschien wel de eenige man bevindt van hen, die destijds met een bom naar Enge land werden gezonden om prins Willem af te haleu. Arie v. d. Toorn, aldus heet de man, werd den 25 Dec. 1797 geboren, voer als jongen vau 16 jaren aan boord bij schipper Coruelis Pronk, en bood zich mede aan om deu prius te gaan afhalen. Hij genoot even wel de eer niet den loekomstigen koning naar Holland over le brengen, want aldus verhaalt hij wij kregen van de Engelsche regeering ten antwoord "dat zullen wij zelf wel doen". Slechts met ammunitie geladen keerde dau ook de bom naar Scheveningeii terug. Gislerenochtend bood een jongen bij de Amsterdamsche bank een chèque van f 3909 ter betaling aan. Nauwelijks had de knaap het geld in ontvangst genomen of men bemerkte dat de chèque valsch was. Vlen ging den knaap achterna en zag dal hij het geld overgaf aan een vreemdeling, die er mede verdween. Gelukkig kon men hem in het oog houden eu op den Heiligeuweg werd hij aangehouden, (ie f 3909 hem ontnomen en hij zelf aan den politie overgeleverd. Iu deu uacht van Woensdag op Don derdag is de boere hofstede van de weduwe S. aan deu Laugereisduk (gem. Nieuwe Nii dorp) door brand vernield. De bewoners, door de kuettereude vlammen uit deu slaap opgeschrikt, konden nog juist bijtijds gered worden, doch van het huisraad is bijna niets gespaard geble.en. Tueu de spuit uit Nieuwe Niedurp op de plaats vau het onheil kwam, viel er niet meer dan een brandende puin hoop te blusschcu. De oorzaak van den braud is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd, doch te laag. Men schrijft aan het Iltl. uit Hoorn i. d. 29 Nov. liet bleef hier gisteravond verder rustig. Burger" Van der Stadt hield zijn aange kondigde rede, waarin hij te velde trok tegen het kapitaal en de arbeiders aanspoorde tot samenwerking ter verkrijging van een normalen arbeidsdag en betere regeling van den vrouwen- en kinderarbeid. Na het zingen van eenige socialistische liederen liep de vergadering rustig af. Men schrijft aan de H. Ct. van Tessel Nabij de kust is eene flesch opgevischt in zee, waarin eenige Engelsche brieven. Op een daarbij gevoegd papier stond, mede in het Engelsch »Al wie deze flesch met brieven vindt, wees zoo goed en stuur haar naar mijne vrouw en kleinkinderen. Ik zie het schip reeds naar den wal drijven en wij verkeeren in een wauhopigen toestand. Ik zie reeds mijn graf in de donkere golven. Vaarwel mijne vrouw. Vaarwel, mijne kleinkinderen. Ik hoop dat ik mijne vrouw in den hemel weer ontmoeten zal. Het schip waarop ik was was een Italiaaiisch schip, Amacia. Op een ander stuk papier stond»Tb. Wright Regentstr. 10 Huil." Gisterenavond is op station Nieuwer- sluis de wisselwachter B., bij het aaukoppe- len van den naar Utrecht vertrekkenden sneltrein van 4.40 uit Amsterdam, tasschen de buffers gekomen. De ongelukkige werd zoodanig gekwetst dat de dood bijna onmid dellijk volgde. Te Hoogeveen heeft het Leger des ileils zijne oefeningen gestaakt. De weinige steun der ingezetenen is, naar men zegt, daarvan de oorzaak. Uit Vledder wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De manden- en vloennatten-industrie is in deze gemeente en het naburige Noordwolde weder in vollen gang; niet in fabrieken, maar bij de arbeiders aan huis. Het behoort nl. tot de eigenaardigheden van deze streken, dat de talrijke arbeiders, voor wie hier overi gens 's winters niet veel te doen valt, zich met hunne huisgenooten gedurende dit jaar getijde elk in eigen woning met bovenge noemde industrie onledig bonden. Dit geeft den meesten een behoorlijk, sommigen zells een ruim stuk brood. Het fabrikaat wil ge woonlijk wel van de handgedurende den verloopen zomer is alles opgeruimd. De grondstof voor het mandenwerk bestaat in wilgen teeneu eu takjes van andere in bet wild groeiende heesters; die voor de matten meest in duinhelm, die op de hoogere zandige streken veel voorkomt. Een en ander wordt in den herfst en ook wel des winters verza meld, of voor betrekkelijk geringeu prijs aangekocht. Een oud paard van deu baron Van Pallandt van RosenJael, dat moest doodge schoten worden, werd, daar de familie veel met het dier had opgehad, in het park van het kasteel achter de oranjerie begraven. Dit kwam ter ooreu van een drietal perso nen uit Klarendal te Arnhem, die weldra bet plan hadden gevormd en het ook hebben uitgevoerd om het paard in den uacht weder op te graven en in stukken mede te voeren naar hunne woonplaatsen. De politie in Klarendal kwam op het spoor van de daders van deu diefstal door de huid van het paard. Dere toch was door een der

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2