NIEUWS- KN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. »e/.e Co urn ui verschijnt dadelijks, behalve op Koii- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vooi Leiden, per 3 maanden1.2.». Dinsdag 27 November 1888. N°. 280. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Sta «Is-Berichte Onschuldig Veroordeeld. be Courant Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.ftO. I'rljs per timmer 10 ('ent. 202° JnarRniiR. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepuiakermeeg; 6. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Nov. 1888, des namiddags te luiee uren. Underwerpen: t. Benoeming van eene regentes van liet II. G. of arine Wees- en Kinderhuis. (224) 2. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Jongensschool 1 sic klasse. (24U) 3. Idem van een derden ondcrwjjzcr aan de school 3de klasse n°. I. (241) 4. Idem van een tweeden onderwijzer aan de Jongcnsschoul Isle klasse. (242) 5. Verzoek van II. Koster, ter bekoming in eigendom van grond aan de llaarlem- merlrekvaarl. (229) 6. Bezwaarschriften legen het kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1688. (230) 7. Voorstel tot aanschaffing van cll's lam pen. (231) 8. Verzoek van Rjjkaart Azn., om ont slag als derde onderwijzer aan de Jon gensschool Isle klasse. (234) 9. Idem als voren van Mej. A. M. Kapteyn, als leerares in de Geschiedenis en Aar drijkskunde aan de lloogere Burger school voor Meisjes (235) 10. Idem van den Directeur der Lcidschc Melkinrichtingom ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algcmcenc Politieverordening. (237) 11. Idem van de lirma II. M. Biesiot, om ecu waterleiding te maken, naar de Van-der- Werfslraat. (238) 12. Idem van C. Hipping, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (239) 13. Idem als voren van Jhr. C. J. Slrick van Linscholen. (239) LKlltE\, 20 Xovcnilier. Burg. en weth. geven den grmeeute raad iu overweging met ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag te verleenen aan G. Bijkaart Az. uit zijne betrekking van 3eu ouderwijzer aan de jongensschool le klasse, en wrl overeenkomstig diens gedaan verzoek. Hetzelide wordt voorgesteld met ingang, van 1 Februari 1889 ten op zichte van mej. A. M. Kaptryn, als leerares iu de geschiedenis en aardrijkskunde aan de boogere burgerschool voor meisjes alhier. Burg. en wetb. stellen voor le bepalen dat de houten schuur gedekt met riet, en bestemd tot berging van ijs, staande op FEUILLETON. VltlJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN \v. w. s. 132). Het karakter van Couslance was niet omgekeerd, maar de tijd had integendeel aau hare eigenaardige karaktertrekken een nog vaster plooi gegeven. Tot hare kamenier zei mevrouw Dufart Marie, ik zal me de moeite niet geveu, mij voor bet diner te verkleedenin een streek die wij bewonen, schijnt mij zoo iets geheel overbodig. Het ia mij een raadsel, dat de kolonel Dufart in dit jaargetij op eeu uithoek vau de wereld wil leven. De grillen van een oud man ziju dikwijls on begrijpelijk, maar hiervan kan hij over tuigd wezendat ik niet lang bier zal vertoeven t't Verwondert mij niet, madame," ant woordde de kamenier en ging voort de kleederen harer meesteres zorgvuldig in de ruime kasten op le hangenen al hare het terrein van de Leidsche Melkinrichting, aangezien ze geheel geïsoleerd staat en voor berging van onbrandbare stoffen wordt ge bezigd, geen bezwaar zal ondervinden van de bepaling dal die gebouwen binnen deze gemeente niet mogen worden opgericht. Nog wordt voorgesteld in le willigen het verzoet van de firma II. M. Biesiot, om eene waterleiding te maken voor den gas meter in het perceel in de Van der-Werf- straat u". 15 naar den in die straat gelegen brandput, die iu gemeenschap staat met het water in de Oude Singelgracht. Wegens vertrek uit de gemeente wor ll voorgesteld aau C. Kipping restitutie of vrijstelling van de betaling van schoolgeld te verleenen voor zijn zoon en wei over de laatste twee maanden van het 4e kwartaal 1888, en aan Jhr. C. J. St rick van Lin scholen voor drie kinderen, eveneens over de laatste twee maanden van het 4e kwar taal 1888. Ter vervulling der beslaande vacature van derde onderwijzeres aan de jongensschool le klasse stellru burg. en weth. voor mej. J. G. Blok, die krachtens besluit van 26 Mei 1887 werd benoemd tot onderwijzeres aan de school 2e klasse voor jongens eu meisjes (leerschool bij de kweekschool) over le plaatsen naar de jongensschool le klasse, alwaar zij gedurende de ziekte der vorige onderwijzeres reeds tijdelijk werkzaam is geweest. Om aan de betrekkelijke bepaling der wel te voldoen bebbeu burg. eu wetb. nog op de voordracht geplaatst de dames M. P. Oudshoorn en II. M. Poelman. Naar aanleiding van het raadsbesluit tot uitbreiding van het hulppersoneel aau de school der 3e klasse u°. 1 met een derden onderw ijzer of eene derde onderw ijzeres Lebben burg. eu weth. op de voordracM gesteld de heeren P. Th. Jansen, te Noordwijkerhout en J. Plantleber en J. VV. Sasburg, alhier. Ter vervulling eeucr bestaande vacature aau de jougensscbool le klasse, is door burg. eu wetli. ter benoeming van eeu tweeden ouderwijzer de volgende voordracht opgemaakt, als, de heeren: J. J. Wissen- burgh, C. W. Deenik eu W. Goemaus, allen albter. Bij de op heden gehouden openbare verkooping Tan cokes bij partijen van 100, 30, 10 eu 5 beet. wareu dc hoogste prij zen ƒ41.—21.—, 4.30 en 2.10, laagste ƒ40.—, ƒ20.50, 4.20 en ƒ2.10. Gisteravond sukkelde tegen 5 uur ongeveer op de Oude Vest een niet geheel nuchter persoon te wster. Eenige behulp zame mannen waren noodig om hem op den wal te sjorren. Men echrijft ons uit Dordrecht: De onafhankelijkheidsfeesten, hier steeds bestem peld mi t den vaderlandschen naam van Oran jefeesten, zijn voor een zeer groot deel bizonder goed geslaagd. We zagen in geen der overige steden vau ons vaderland, waar het feest werd gevierd, die geestdrift en dien lust om alles aan te wenden om die viering zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn, vooral ook naar verhouding vau bel aantal inwoners der Merwestad. Door de zorg van de ver schillende buurtcomite's en de milde bijdragen der inwoners waren alle straten, tot de buurten der minder gefortuneerden en armen toe, met cerepoorten, masthoornen, vlaggeutro- peeën, enz. kwistig gesierd. Ook het gemeen tebestuur had zorg gedragen voor verliebliug vau het raadhuis en eenige andere gemeen- tegebouwen. Op eenige plaatsen waren mu ziektempels opgericht waar door het muziek corps van de huzaren nit den Haag endoor dat van de jagers concerten werden gegeven. Geen huis of huisje, geen openbaar gebouw of magazijn of 't was versierd en de driekleur of de geliefde oranjekleur hingen er nit. Opschriften encbassiuetten waren met kwistige hand aangebracht eu getuigden van de in Dordrecht heerschende oranjegezindheid. Geen ingezetene, van welken rang of stand ook, of van welk geslacht of weikeu leeftijd zuu 't onder zicb hebben w illen laten zonder de oranjekleur op hoed of borst. Zelfs geheele sjerpen eu mutsen vau orauje werden zeer veel gezien. Maar bovenal is 't opmerkelijk hoe hier alle standen zonder ouderscheid hebben tneé- gewerkt urn waardig feest te vieren; van het boofcomilé w as de burgemeester eerevoorzitter, een der wethouders voorzitter, de cominaudaut van de schutterij secretaris. In den langen, rijken optocht, waar alle vak-vereeoigingeu eu genootschappen voor kunst eu wetenschap waren vertegenwoordigd, waren de werklie den opgenomen, maar reden ook, te paard of iu rijtuigen, de pvlroons voor hunne werklieden uit. De geheele optocht droeg de kenmerken van uit eene zeer mime beurs te zijn bekostigd en was en bleef van 't begin tot het eind frisch en goed gedirigeerd. Des morgens werd het feest aangekondigd door bet luiden der klokken. Te 9 uur ko- raalmuziek op het Schefiersplein. Te 10 uur werd het feest door de verschillende gezindten kerkelijk ingewijd en te 12) uur nain de optocht een aanvang. Des avonds dns de bovenbedoelde muziek uitvoeringen en voor zoover de wind het toeliet 't ontsteken ven verlichtingen waar onder schitterende gasverlichtingen. Wat de buurtverlichtingen betreft viel den ge- heelen dag geen droppel regeu, de wind waa die verlichtingen niet gunstig zoodst in vele buurten bet ontsteken tot later is uitgesteld. Evenwel was de feeststemming 166 levendig en waren de buitengewone verlichtinge i nog 166 voldoende dat de geheele stad in eene gezellige feestvreugde verkeerde. En hoewel van buitenaf een nog grooter aantal feest vierenden was toegestroomd dan de stad zelve kon opleveren, ging alles in een zoo vreed zame orde in zijn werk dat van oneenigheid nergens gehoord werd en alles vroolijk voort- hoste, rijk en arm, groot en klein. Tegen 10 uur des avonds stroomde alles naar de rivier de Maas waar aan de ver schillende kaden ruimschoots gelegenheid waa om het scbittereud vuurwerk, aan de over zijde van de rivier ontstoken en door mevrouw de Douairière jonkvrouw Van den Santbeuvel- Jantzon vau Erffrenten aangeboden, te ge nieten. Een enorm aantal stoombooten met toeschouwers gevuld hadden op de rivier eene ligplaats gekozeu en telkens wanneer een prachtig stuk was sfgeloopen werd als een reusachtig applaus dat uren in de verte te hooren moet zijn geweest een geloei van stoomfluiten en stoombootbellen gehoord. Het vuurwerk liep prachtig van stapel eu na afloop werd aau de milde geefster eene serenade gebracht. Nu was de band tusschen de feestvierenden in zooverre ver broken dat geen bizondere feestelijkheden de gezamenlijke aandacht vroegeg. Een alge meen gehos en geschuifel door de versierde straten volgden na; hier eu daar werd om eeu verlichte obelisk eeu patertje langs den kant gedanst of bleef voor een oogenblik de menschenmassa i stilstand om plechtig eeu volkslied aau te heffen. kostbaarheden, die zij op reis had gedragen 1c rangschikken op de toilettafel. Ze deed hetgeen zij te doen had met groote netheid eu stiptheidzonder eenig geruisch te maken. Toen alles in orde wasverliet zijschier onhoorbaar de kamer. Mevrouw Dufart ging bij den open haard zitten eu verdiepte zich in allerlei droomen. Zij haatte dit oude huis en zijne omgeving. Iedere plaats er in of in de nabijheid was aan haar met pijnlijke heriuneringeu ver bonden. Als ze daar zoo in den rossen vuurgloed staarde, kwam er eene harde uitdrukking op haar gezicht, liet huwelijk had Constance weinig heil bereid. Zij had nit boosheid en valschbeid wiaak gezaaid om bij de ontgoocheling niets anders te oogsteu dan bitterheid. De wraak was niet z»o zoet geweest, de zegepraal over Ellen had Constance geen vreugde gebracht. Voorzeker worden er weinig mannen ge vonden, die met eene vrouw als Constance gelukkig hadden kunnen zijn, maar een man van de deukwijze alt kolonel Dufart kon dat stellig wel het minst. Die twee menschen hadden niet eene neiging, niet eenen smaak gemeen. Hij was oud genoeg om haar vader te kunnen zijn en zij had nooit eenige liefde, eenige genegenheid zelfs voor hem gevoeld. In de drie jaren, die het echtpaar in Europa had doorgebracht, had de kolouel zich in alles geschikt naar de wenschen zijner jeugdige gade. Hij had haar toege staan om zijn geld uit te geveu, zoo als zij dat verlangde, terwijl hij al zijne liefde voor de studie had opgeofferd aau hare zelfzucht. Maar de kolonel had het haar ook duidelijk doen beseffen, dat hij haar karakter, hare handelingen ten volle had begrepenen dat hij nu zelfs iets voor haar gevoelde, wat naar minachting zweemde. Hij had haar niet meer lief; hij verweet haar dikwijls bare tekortkomiogeu eu ver bloemde hare ondeugden niet. Toen het zoover gekomen was, had bij ook getoond weder heer en meester te kunnen zijn. In den afgeloopen nacht bij voorbeeldna de opera en na het ontdekken van Ellen in de schouwburgloge, was er eeu harden kamp geweest tusscheu hen beiden, maar toch had de kolonel Constance zoo ver weten te brengen, dat tij hem alles had bekend. Van ziu tot zin, van woord tot woordhad hij haar gedwongen hem met volle waarheid de geschiedenis van Ellen mede te deelen. Ellen was altijd zijn lieveling geweest en was dit nn in nog hooger mate, nu hij wist, hoe zij verlaten en bedrogcu was geworden. Die gedachte folterde mevrouw Dufart. Wat bad zij nu met al die huichelarij gewonnen? Hoe ge heel anders had haar leven kannen zijn, indien Moultrie haar trouw «are gebleven? Waar was hij nu, die trouwelooze min naar, met dat schoone gelaat en dat ledige hart? Er werd aan de deur geklopt en de Zaitaersche kamenier trad de kamer binnen met eeu nieuwspapier in de band. Monsieur beeft mij opgedragen deze courant aan madame af te geven," zei Marie en trok zicb daarna eerbiedig terug. Constance was van nature kwaaddenkend. Als haar man haar uit zijn bibliotheek die courant liet bezorgen, moest er zeker iets onaangenaams voor baar in te leien staan 1 Zij sloeg het groote nieuwsblad open en haar oog viel al spoedig op een sensatie- bericht, op de vlocht van Danton Monltrie met miss Lilia, de eenige dochter en toe komstige erfgename van den algemeen ge- achten rechter Gerald Fortes. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1