*c m mm mm mn mm va eerste beklaagde na reeds vroeger veroordeeld te zijn geweeet, voor den eersten beklaagde, werd 4 maanden en voor de tweeden 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Nog stond terecht een pakhuisknecht uit Leiden, die drie ingezetenen aldaar bewogen had tot afgifte, respectievelijk van f 1, f2.50 en f 5, onder valsch voorgeven dat hij voor zijn patroon eene partij goederen aan het station gebracht had en geld te kort kwam om die te frankeeren. Het Openbaar Ministerie requireerde voor deze drie feiten van oplichting 4 maanden gevangenisstraf. Jhr. mr. Vo» Weiier beval beklaagde met het oog op diens beklagenswaardig gezin in de clementie van de rechtbank aan. De uitspraak in gemelde zaken is bepaald op Donderdag aanslaande. Een man en vrouw, die met vier kinderen langs de deur gaan met lucifers, werden gisterenmiddag op de lleerengrachl te 's-11 age tang» trollen in een verregaanden staat van dronkenschap, de vrouw was reeds met het jongste kind, dat zij in een doek gebonden oui het lijf droeg, gevallen, waar door het kind deerlijk scheen bezeerd te zijn de hulp der politie werd ingeroepen, die het beschonken ouderpaar met hunne ongelukkige kinderen naar bet politiebureau bracht. Nader schrijft men nit Scheveningtn i. d. 22 November. Duizenden nieuwsgierigen uit de residentie bewogen zich heden aan het strand om de aangespoelde overblijfselen van 't gisteren verongelukte schip te zien. Daarvan steken nog twee wrakken boven de zee uit, het een nabij het Kurhaus, het andere nabij het artilleriepark. Omtrent de ramp valt nog mede te deelen dat gisteren reeds vóór twee uur van den vuurtoren het gevaar waarin het schip ver keerde werd opgemerkt. Van daar was geseind, dat hel anker moest worden uitge worpen en men hulp zou afzenden. De equipage had zulks niet opgemerkt. De beide opvarenden, die gered zijn, beviuden lich zeer wel en werden hedenmorgen ander maal vanwege de Fransche legatie verhoord door een barer secretarissen eu den cousulairen agent van Frankrijk, den heer Parser. De eerste bracht den directeur-generaal van het Kurhaus den dank zijner regeering over voor de verleende hulp. De beide mannen hebben, behalve 't reeds vermelde opgegeven, dat de geheele beman ning te Quiberron thuis behoortdat de kapitein zoomede de tweede stuurman gehuwd waren en dat de vrouw van eerstgenoemde!) nog te Grimsby afscheid van hem bad ge nomen. De kapitein was 42 jaren oud eu werd 't eerst over boord geslagen, nadat hij door het knappen van een mast zwaar verwond was geworden. De overige equipage was ook door stortzeeën over boord geslagen maar de meesten die konden zwemmen, hadden zich met den sterken stroom lateu meevoeren, terwijl de beide geredde mannen recht op den wal waren aangezwommen. De strandvonderij bracht gisteravond reeds alles van eeuige waarde in veiligheid terwijl heden tal van Scbeveningsche vrouwen eu mannen, inet toestemming der politie, groote hoeveelheden aangespoelde steenkolen en wrak hout verzamelden en met zich voerden. Men schrijft uit Scheveningeu aan het D. v. Z Il. en 't Gr. Nog onder den diepen indruk van het vreeselijk drama, eergisterenmiddag vóór Scheveningeu afgespeeld, wensch ik te con- stateeren fdat de reddingsboot in plaats van in oogenblikkelijke nabijheid van het strand geplaatst te zijn, geplaat?t is bij de Hang- briig ydat zij daardoor bij oogenblikkelijk ge vaar niet (fcdelijk bij de hand is, maar afhankelijk van paarden of een voldoend (niet gering) aantal menschen fdat de bemanning zonder comman dant voor het grootste deel bestond uit ankerzetters, die wel stout zijn op het water, maar veel offeren aan Bacchus en daardoor in tijd van nood niet altijd even geschikt zijn; fdat alleman commandeereude en uiemand gehoorzaamde, waardoor de tijd letterlijk vermoord werd; fdat bij sterken zuid-westenwind eene sterke strooming noodwaarts liep, en zelfs een leek kon begrijpen, dat men zoo ver mogelijk zuidelijk zee moest kieztn; fdat men, tot verwondering van ieder zeeman, de reddingsboot, in plaats van bij voorbeeld naar de hoogte van den vuurtoren te vervoeren, haar ter hoogte van het had huis in zee zette; fdat dit bovendien op de meest onprac- tische wijze geschiedde, waardoor de wagen (waarop de boot stood) in zee moest gedraaid worden fdat de boot, natuurlijk, niet bij het schip, maar op het straud terecht kwam, en men dezelfde dwaasheid (te veel noordelijk zee kiezen) andermaal uithaalde; fdat men, nota bene anderhalf uur noo lig had om de boot in zee, eu na mislukking voor de tweede maal in zee te krijgen; fdat ieder, zoowel leek als deskundige, zag dat door onhandigheid der redders de geheele bemanning moest omkomen; fdat de lieer commissaris van politie, Vernée, vroegtijdig een expresse naar het dorp zond om het vuurpijl toestel te doen aanrukken, ten einde, zoo mogelijk, door dit middel nog redding te bieden; fdat dit toestel onverantwoordelijk lang wegbleef en na de eerste mislukte poging, na lang wachten, nog een vuurpijl werd afgeschoten, toen de fokkeinast met de equipage reeds overboord lag. De groote mast met drie man was leeds weg; fdat steller dezer te Sclit*veilingen liever geen reddingsmiddelen eu reddingspersoneel wenscht, als gisteren gebruikt werden, wijl daardoor de marteling minder zal zijn.'* Tot gemeente-secretaris te Woerden is heno ind de heer 11. llengeveld, beambte ter ster tar.c aldaar. De feestviering ter gelegenheid van dcu 7 5* ten gedenkdag van Neérlaiids onaf hankelijkheid te Krimpen a Al Lek heeft zich eergisterenavond door een noodlottig voorval gekenmerkt. Toen zekere v. V. trachtte zijn 17jarigeu zoon mede naar huis te nemen, ontstak de laatste, door den drank verhit, zoozeer in toorn, dat hij zijn mes trok en zijn vader daarmede een diepe wonde in den onderbuik toebracht, tengevolge waar van deze spoedig daarna bezweek. De vader uioorder is onmiddellijk gearresteerd. (D. Ct.) Op het voorstel van de afdecling Botterdam der Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunde is ook in de afdeelingen Amsterdam, Leiden, de Vecht, Utrecht, Zuidhollandscbe eilanden, Groningen, Tiel, Friesland en Dordrecht reeds met alge- ineene stemmen besloten aan de plannen tot oprichting van een herstellingsoord voor minvermogende dronkaards volledige adbaesie te betuigen. Nameus de ouders verzoekt de burge meester van Heemstede opsporing van de minderjarige Willempje Mooser, oud 18 jaren sedert 12 November uit de ouderlijke wo ning te Heemstede vermist. Zij is lang l,ti5 met gezonde kleur en bruin haar, gekleed in blauwgebloemde japon en zwarten mantel. Vermoedelijk zwerft zij in gezelschap van zekeren W. De Manneke, gehuwd en laatste lijk wonende te Leiden, in de omstreken van Rotterdam. In het voormalige gebouw fde Vrede'*, vroeger volkskofliehuis, thans de zoogenaamde heilstempel van het Leger des Heils te Amsterdam, werden gisteren twee huwelijken van oversten of voorgangers dezer sectie met vrouwen voorgangsters met een eigen aardige godsdienstplechtigheid ingezegend en des avonds gevolgd door een gemeeu- schappelijken maaltijd, waaraau ieder tegen betaling van 60 centen kon deelnemen. Er waren daarvoor 500 kaarten beschikbaar gesteld, die ook alle aan den man werden gebracht. De msaltijd geschiedde in twee partijen, telkens van 250 personen, waarbij dan telkens ^getuigenissen'' afgelegd en fWuivingen" gedaan werden, d. w. z. met zakdoeken gezwaaid werd, op de maat van een lied dat zeer aardig klonk. Het feest was recht vroolijk. Het maal bestond uit krentenbrood, broodjes met vleesch en thee. Uit Ouddorp wordt gemeld; Eene vreeselijkeschipbreuk had Woensdagnamiddag omstreeks 3 uur aan het Noorderstrand ouder de gemeente Ouddorp plaats. Een tot nog toe onbekend Noorsch barkschip, naar men verneemt met 13 koppen bemand, werd totaal verbrijzeld. Weldra zag meu er een wrak van naderen, waarop zich vier personen be vonden, die allen door het toewerpen van eene lijn behouden aan het strand werdeu gehaald, doch daarna zag men ook nog een drietal schepelingen zich krampachtig vast houden aan een stuk hout, dat door de hoog rollende zeeën al nader en nader naar het strand werd voortgezweept. Dadelijk begaven eenige personen zich zoo ver mogelijk gekleed te water en na een kort poosje de drenke lingen te hebbeu gevolgd, mocht het genoe gen worden gesmaakt, ook dat drietal aan de woedende golven te ontrukken. Nauwelijks waren de laatste drie uit het water gehaald of de arts Braakenburg, uit Leiden, tijdelijk de geneeskundige praktijk te Goedereede uitoefenende, en de candidaat-arts J. L. C. Wortman, te leiden, thans te Goedereede gelogeerd, die beiden zich aan het strand bevonden, begaven zicb dadelijk met onver moeide krachten aan het werk, om de le vensgeesten bij die drenkelingen op te wekkeu. Ruim drie uren hebbeu de ticeren Braakenburg en Worlmau met de meeste inspanning aan de ougelukkigen gewerkt, en zij mochten hun menschlievend hulpbetoon beloond zien, door twee van de drie schipbreukelingen in het leven terug te brengen. Eergistermiddag is een persoon woon achtig te Alkmaar en te Akersloot aan het werk, door den bliksem gedood. Te Moerbeek werd eergistermiddag het achtjarige dochtertje van Jb De. V. door een wiudvlaag in een sloot geworpen. Hoewel het kind spoedig op het droge was gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen werd, mocht men er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Een hevig ouweder trok Dinsdagavond over het land van Maas en Waal, waardoor de gemeentetoren te Puiflijk getroffen werd. Brand werd er niet door veroorzaakt, doch een menigte paunen werden verbrijzeld en stukkeu uil den muur weggeslagen terwijl tevens het uurwerk beschadigd werd. Bij het onweder van eergisterenavond sloeg ae bliksem in de torens uer R. K. kerken iu de buurtschap Baerlo, Bocbolt ia Bocholt zelf, en te Dinxperloo iu de toien der herv. kerk. Nergens werd betrek kelijk groote schade aangericht; genoemde plaatsen liggen allen op een afstand van nog geeu 2 uur gaans van Aalten. Men meldt uit Nijverdal, dat de heer G. Salatnonson Hz als directeur der kon. stoomweverij aldaar, vergunning heeft aange vraagd voor de oprichting van een stoom- bleekerij en ververij in de vroegere gebou wen der Nederlandsche Handelmaatschappij. Sedert jaren stonden de groote en kostbare gebouwen van deze maatschappij ongebruikt met verlangen ziet men uit naar beterschap in dien toestand. Als een bewijs dat de fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg op de hoogte van hun vak blijken te zijn wordt gemeld, dat de firma's Van Dooreu Dams en Bogaers Zn. dezer dagen in België de levering hebben aangenomen van 10,000 meters fijn laken voor de posterijen, voor een bedrag van 100,000 francs. BUITENLANÜSCHË BERICllTEN BELUIK. De toestand van den burgemeester van Antwerpen is veel verbeterd en de dok toren denken, dat over een paar dagen de verlamming geheel zal zijn verdwenen. Zoudag hebben te Brnssel vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Laurent Verrycken, een van de woeligste aanvoerders der Belgische socialistenhad een groote volksbijeenkomst op de place Pledts uitgeschreven. Terwijl de vergade ring in gang was, werd Verrycken door de politie gevangen genomen onder bet geschreeuw der menigte, die »weg met de politie!" riep. Men trok toen in optocht met een roode vlag aan 't hoofd naar het naburige lokaal ,Progès"; de politie die intusscheu versterking had gekregen, viel den troep aan en veroverde den vlagge- 9tok. Het volk trok toen in triomf naar liet lokaal, waar een oproerige vergadering plaats had. Het is niet onvermakelijk te weten op welke wijze zij, die een lot in de Brussel- sclie tentoonstellingsloterij genomen hebben, hun prijs in handen moeten krijgen, wan neer vrouw Fortuua hen begunstigd heeft. Iemand had een prijs ter waarde van 50 frs getrokken. Iu ruil voor zijn lot ontving hij een bon, waarop vermeld stond, dat bij iu de Zweedsche afdeeling zich voor waarde van 50 frs aan voorwerpen mocht kiezen. Nu zou de gelukkige prijsw inner hiermede zeer tevreden zijn, wanneer er maar wat te kiezen viel. Iu de eerste plaats is de Zweedsche afdeeling i66 klein, dat vele der tentoonstellingsbezoekers baar niet weten te vinden, doch bovendien bevat zij niets anders dan monsters der grondstoffen, waar uit papier vervaardigd wordt, alsmede druk- kersinalerialen, spijkers en houtsoorten. Er kend moet worden, dat moeieiijk hieruit eene keuze valt te doen. En dese geluk kige prijswinner was de eenige niet, die in dit geval werd gebracht. E.\U£LAI U. Te Londen loopen de mecningeii nog zeer uiteen, in hoever de poging tot moord eergisteren in Qeorge-street gepleegd, moet beschouwd worden als het werk van den zelfden misdadiger, die de vorige vrouwen- moorden in Whitechapel en Spitalfields pleegde. De politie zelve laat zich uiet uit over liet geval, doch men beweert, dat de eigeuaar van liet logement in Dorset-street, waar de laatste moord werd gepleegd, twee dagen te voren een briefkaart had ontvangen, waarin Jack the Ripper bem mededeelde, dat zijn volgende slachtoffer den eerstkomenden woens dag zou valleu. Daarentegen zegt de vrouw, wier wonden niet gevaarlijk zijn, dat de persoon, die haar trachtte te vermoorden, reeds twaalf maanden met haar verkeerde en zadelmaker van beroep is. Daarin zien velen de bevestiging, dat deze moordaanslag volkomen op zich zelf staat. De politie heeft in allen gevallen aanwijzing genoeg en ver trouwt daarom, dat zij althans dezen moor denaar weldra zal kunnen opsporen. In het East-end werd gisterochtend een ander persoon in hechtenis genomen, wiens gedrag alle reden tot verdenking gaf. De man liep met een vrouw in een steegje van Spitalsfield. Plotseling riep de vrouw om hulp en zette de mau het op een loopen. Eenige detectives, die in de buurt waren, zetten hem na en haalden hem in. De man trok een mes en verdedigde zich hardnekkig; docli eindelijk werd hij overmeesterd en naar het naburige politie bureau gebracht. Ook deze inhechtenisneming wordt door de be woners der beruchte wijk druk besproken. De Parijsche politie zal zich nu ook met de zaak gaan bemoeien. De heer Gorou, bet hoofd der detectives te Parijs, heeft een zijner ondergeschikten, den brigadier Jeaume, naar Londen gezonden, ten einde de Eugel- sche politie te helpen bij haar ii3sporingen. Een moord, voor eenigen tijd te Moutrouge gepleegd, heeft aanleiding gegeven tot dit besluit. Men vond daar het verminkte lijk van een vrouw. Van den moordenaar was geeu ander spoor te vinden dan eenige flarden van zijn kleereD, welke van Engelsche af komst zijn. De heer Goron heeft nu het vermoeden geopperd, dat deze moord met de moorden van WhitecUapel in verband kan staan en gelooft der Engelsche politie een dienst te bewijzen, door haar den bri gadier te zenden, die het onderzoek heeft geleid. Volgens particuliere berichten, ontvan gen door den Parijsclien correspondent van de lïmea, is de toestand iu Boven Egypte vrij bevredigend, voornamelijk omdat de bevolking aldaar trouw blijft aan de regee- ring, afgeschrikt door hetgeen hare stamge- nooteii in Dongola en andere aangrenzende provinciën van de MahJisten te lijden hebben. Ook de lage stand van den Nijl zal altijd volgens die berichten, niet zulke noodlottige gevolgen hebben als men vreesde. Wel uioeten dientengevolge 250 000 acres (d. i. een tiende van Boven-Egypte en een twin tigste van het geheele land) onbebouwd blijven, maar de uitgebreide openbare werken die ondernomen zijn verzekeren genoeg ver diensten aan hen, wier velden dit jaar door het Nijlwater niet bereikt werden, om hen voor gebrek te vrijwaren. En de schatkist zal het verlies daaruit ontstaande, kunnen dragen zonder tot buitengewone maatregelen gedwongen te zijn. Ongunstig daarentegen beoordeelt deze berichtgever den toestand bij Soeakimwant hoe groote verliezen de belegerden ook aan de belegeraars toebrengen, deze ontvangen steeds versche manschappen uit de districten tnsschen Berber en Khartoem. En de om wonende stammen schijnen onverschillige toeschouwers te blijven in dezen strijd tus- schen Osman-Digma met zijne Mahdisten en het Egyptisch-Britsch gezag, dat daar nu nog alleen binnen Soeakim vertegenwoor digd is. Een schrijver in de Allgemeine Zeitung (de vroegere Augsburgsche) meent, dat Soeakim alleen behouden kan worden door eene militaire expeditie in de richting van Berber, die teveus een afleiding zou bezor gen aau Emin-bassa eu Stauley (als deze nog leeft), die door de zuidwaarts zich uit breidende macht vaD den Mahdi bedreigd worden. De Daily News verneemt uit Kon- stantinopel dat de Porte de dagbladceusuur nog verscherpt heeft. De bladen ziju aangeschrevengeen volkspetitiën, gods dienstige artikeleD, of aanvallen op persooen op te nemeD, terwijl alle opstellen in eenzelfde nommer van het blad voltooid moeten ziju. FR A N K RIJ K. In de gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden zitting heeft de heer Delaporte, onderstaatssecretaris voor de koloniën, het krediet voor Tonkin ver dedigd. De heer Lanessan stelde een vermindering voor met 5 millioett. De minister-president, de heer Floquet, kwam daartegen op en stelde de quaestis van vertrouwen. Het door de regeering gevraagd krediet (15 millioen) werd daarop door de kamer met 278 tegen 223 stemmen toegestaan. Tijdens de opvoering van Si j'ëtail roi in het Theatre Lyrique, gelijk de schouw burg iu het chateau d'Eau te Parijs thans heet, is in het eerste bedrijf een der vier gaskronen, waardoor de zaal wordt verlicht, naar benedeu gevallen en kwam tnsschen de

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2