NIEUWS- EN' ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEfflE N T s ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschnldig Veroordeeld. 15Coiirunt verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden s l.fiO, i'rijs per Xumiiier 10 ('rnl. Vrijdag 23 November 1888. - Nu. 277. 202° JnarifniiK. Van 1li regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingenit contant, zonder rabat, per regel 0.10. II it reelüctieepmakemteet 6. S t u tl s- It e r i c li t e a BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter alge- tneenc kennis dat, ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteit» besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op Zaterdag den S»<«> December a. s. des middags te twaalf uien op het Raadhuis een verga dering van kiesgerechtigden zal worden ge houden om de plaatsen aan te vullen van de beeren: C. J. LEEMBRUGGEN, A. HARTE VELT Jz, L. G. LE POOLE, H. C. JUTA en A. DE KOSTER, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art: 7 van eerslgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn en van den heer: W. F. VAN HARTROP Tzu. die wegens vertrek uit de gemeente beeft opgehouden lid dier Kamer te zijn en in 1890 moest aftreden; dat de lijst van kies gerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij bet Gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren des namiddags, waarna de bus geledigd wordt eu de stem opneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leid- sche Courant afgekondigd. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 8 November 1888. LKIBK\, 22 \ovemhcr. Voor de betrekking van buurtcom- missaris zijn door burg. en weth. benoemd de beeren J. Thijssen, W. Segaar en W. F. llofkes. Door de firma Ribbink, Van Bork en Co. te Amsterdam is thans de consessie van den aanleg eu exploitatie vau een telefoon in deze gemeente aanvaard. 3e Volkahyeenkomst. In de gisteravond in de Stadsgehoor zaal alhier gehouden derde volksbijeenkomst werd onze 75jarige onafhankelijkheid her dacht. De zaal was met vlaggentropeeën kwistig gesierd, en de oranjekleur was er ruimschoots vertegenwoordigd. Ook het tooueel was feestelijk uigedost, en in de hoek n daarvóór prijkten borstbeelden in frisch groen. Op de rechterzijde van de gaanderij hadden de jongens van de kweek school voor zeevaart plaats genomen, onder behoorlijk geleide. Ook het overige ge deelte vau de gaanderij was met toehoorders gevuld, aangezien het publiek ditmaal in zulkeu getale was toegestroomd, dat de be nedenzaal geen voldoende zitplaats meer bood. Als spreker trad voor die eivolle zaal op de heer G. Japikse, voorzitter der commissie voor de volksbijeenkomsten. Tot onderwerp had spreker gekozen „November 1818". Tot den nationalen vreugdedag zou dus de beschouwing leiden eu de heer Japikse nam daartoe een aanloop waarin wat aan dien dag voorafging waarvan de beschrijving tot goed begrip van de NovembergebeuiU-nis nuttig was, door spreker zoo uitgebreid de tijd dat toeliet werd uiteengezet. We hoor den veel wat velen reeds zullen geweten hebben; dit terrein ligt dan ook lang niet meer braak. Maar er werden ook voor het ineereudecl nieuwe wetenswaardigheden aan bet licht gebracht, vooral ook in betrekking tol de gebeurtenissen van die dagen in onze sleutelstad. Onderscheidene malen en niet 't minst aan bet slot van zijne reden werd de heer Japikse uitbundig toegejuicht. Nu daalden de jongens van de kweek school van hunne verheven zitplaatsen naar het tooneel en zongen daar uit volle borst vaderlandscbe liederen, onder leiding van hunnen ouderwijzer, den heer J. Hogenkamp. Het feestlied „Oranje boven" voorop, op de wijze van „Heb je niet geboord van de zilveren vloot", het nieuwe Oianjelied vau Van Krieken, het «Wieu Neerlands bloed" enz. De jongens hadden flink gestudeerd eu de nummers liepen dan ook uitmuntend van stapel. Een luid applaus was na elk nummer hun deel, lntusschen waren twee der liederen „Orauje j boven" en „Oranjelied" op Oranjepapier onder de aanwezigen rondgeJeeld. Tot zoover vóór de pauze; daarna kwam de kapel der dd. schutterij op 't orkest, om onder directie van den kapelmeester den heer Ary Van Leeuwen eeue reeks toepas selijke nummers uit Ie voeren. Tusschen de vaderlandscbe en toepasselijke liederen in werden nog goed gekozen num mers uitgevoerd waarvan de picolosolo door den jeugdigen Van Leeuwen „Le Concert dans le feuillage", wel een woord van lof eu aanmoediging verdientvan de zijde van het publiek werd de ingenomenheid aanhou dend door applaus betuigd. Zoo eindigde deze nuttige en aangename avond, ook medegemaakt door heeren bur gemeester en wethouders en vele leden van den gemeenteraad. De heer Japikse kan zich verzekerd houden dat door zijne toe lichtingen zeer velen een veel beter begrip hebben gekregen van de gebeurtenissen die voor ons land zoo heilzame gevolgen hebben gehad en die reden hebben gegeven tot de feestvieringen van de laatste dagen Voor apothekersbediende is gisteren te Utrecht geslaagd tnej. E. M. Ter Meer alhier. Op de Langegracht alhier trachtte gister eene vrouw zich van het leven le berooven door in het water te springen. De buren hielden baar echter tijdig terug. Door den storm van gister is van de locomotievenloods aan het spoorwegemplace ment van den Rijnspoorweg alhier, nog een stuk plaatijzeren bedekking afgewaaid. Ook op het gebied van fraaie hand werken en voorwerpen van smaak voor op schik en toilet is dit jaar nog al eeu en ander uitgestald bij onze stadgenoote» die zich met den verkoop dier artikelen bezig houden. Zoo is b. v. bij de dames Mol- kenboer op de Botermarkt eeue prachtige collectie voorwerpen uitgepakt, toiletkussens, sachets, surprisedoozeu met zakdoeken waar onder een springtouw of een déjeuner ver borgen, haarspelden, kussens, fraaie schor tjes, eu honderde artikelen. Mej. M. C De Zwager op de Brefislraat bij de Papengracht heeft een schat van hand werken voorhanden, 'l een al smaakvoller dan 't ander eene groote hoeveelheid pa tronen en benoodigdheden voor het vervaar digen van St. Nicolaasgeschenken, en de ge schenken zelve om een of ander op te werken. Verder eveneens sachets, kussens voor allerlei gebruik, en», enz. Bij de firma G. J. Van der Burgh in de Maarsmanssteeg is wederom in andere arti- len enorm rnime keuze; daar is in hand schoenen vau velerlei grondstof, kleur en prijs, in voorwerpen voor heeren- en dames- toiletgebruik, sachets, parfumerieën en arti kelen voor de reisnecessaire eene uitmun tende keuze te doen. Een ruime voorraad fichus, dassen in velerlei kleur en vorm eu eene verscheidenheid van artikelen te groot om op te sommen. Ook bij mej. de weduwe Dirks, in bet depót van Tesselschade, is de étalage gereed en ruim voorzien van wollen, katoenen cn andere voorwerpen, als kapers, fichus, sa chets aeeprn en parfumerieën zijn eveneens in rnime keoze voorhanden terwijl in schort jes, kussens voor velerlei gebruik en voor werpen voor geschenken aan kinderen evenals in cartonuages, surprises, enz. heel wat te zien en te koopen is. Ook in het depót der vrouweRvereeniging Tesselschade kan men dus voor het aanstaande feest uitne mend terecht. En als men nu van al dat zien en koopen vermoeid de terugreis naar hnis aanneemt zon 't uiet ondienstig zijn even in te loopen bij den heer L. J. B. Van Rhijn, koek- en banketbakker op de Haarlemmerstraat, hoek Vrouwensteeg, waar 't in den waren zin des woords den zoeten inval gelijkt. Reeds worden kolossale hoeveelheden snikergoed in orde gemaakt voor verzendingen, doch men make zich daaromtrent niet ongerust ook voor zijne stadgenooten bakt de heer Van Rhijn onophoudelijk veracheti voorraad in groote hoeveelheden. Door de „Zeeland Steamschip Com pany" bij ons bekend onder den naam van „De Maatschappij Zeeland" is een route hoekje in 't licht gezonden, quarto-formaat en een 60tal bladzij len dik. Behalve de uren van vertrek en aankomst der booten en daarrueé correspondecrende spoorwegen voor de reis naar Engeland, zijn aanwijzin gen vau velerlei nut en een practisch kaartje in het boekje te vinden, alles in den meest uitgebreideu zin van het woord. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCII, van tv. tv. s. 130). „Verschrikkelijk noodlot! tt'as er dan niemanddie mij had kunnen beletten een voet over den drempel van dit huis te zetten? Was er dan niemand, die mij bad kunnen vrijwaren tegen de aanraking van dien man, tegen den hoon van zijne onteerende liefde? En aan dien man heb ik mij willen verkoopen? Over weinige weken slechts was ik zijne vrouw geweest." „God zq gedankt, dat ik nog ter rechter tijd beu gekomen om u voor dat lot te bewaren. Maar nu moet gij dit huis ver laten. Het ware ongehoord, nog langer het brood van dien Fortes te etendezelfde lucht in te ademen als hij. Pak spoedig alles bijeen wat u toebehoort en ga met mij." „Waarheen „Naar Beach-Hall," antwoordde de kolonel, terwijl hij op zijn horloge zag. „Mij, mevrouw Dufait cn ik, vertrekken met den namiddagtrein naar Blackhaven. liet huis is tot onze ontvangst in gereedheid ge bracht. De hemel weethoe verheugd ik ben eindelijk weer eens onder mijn eigen dak te zullen zijn. Vier jaren lang gevoelde ik mij als balling." Hij slaakte een diepen zucht eu Ellen stond een poos zwijgend tegenover hem. Met vast op elkander gesloten lippen en met gefronsde wenkbrauwen zag zij recht voor zich uit op deu grond. Eindelijk zei ze „Met Constance naar Beach-Hall gaan? Dat kan ik uiet. Voor het oogenblik moet ik nog hier blijven." „Hier blijven?" „Ja. De rechter Fortes is naar New- York vertrokken om zijn dochter op te sporen. Het is onmogelijk te zeggen, wanneer en waar hij haar vinden zal, of hij vandaag of eerst over een week terug komt. Maar ik verlaat dit huis niet, voor ik hem heb wedergezien. Zoudt gij w illendat ik als eene vluchteling dit huis verliet?" „Ik zou willendat gij in alles met de uiterste voorzichtigheid le werk gingt. Ge zijt hier onder het dak van uw grootsten vijand. Ik kan beven voor u, als ik be denk waaraan gij u durft bloot te stellen. Als Fortes zijn dochter wedervindt, zal zijn schoonzoon hem wel zeker de mededeeling doeudat gij de dochter van Philip Har mon zijt." „Dat mag hij doeu," riep Ellen uit dagend. „Gerald Fortes moet het toch wetenhetzij dau uit Moultrie's mond of uit den mijne. Ik vrees hem uiet, oompje. Vau dit oogenblik ben ik ziju gezworene vijandin, bereid om elke gelegenheid aan te grijpen om het onrecht, dat hij mijn vader heeft aangedaan, le wreken. Hier, in zijn huis, wil ik blijven, en telkens weer mij tegenover hem stellen, ik wil hem zijne misdaden voor de voelen werpen en van hem eischen alles goed te maken, wat nog te maken is." „Ellen, Ellen, doe dat uiet, kind!" riep de kolonel angstig uit. „Ge zijt maar eeu teeder meisje, eu hij zal geen enkel middel onbeproefd lztru om u te vernie tigen." Zij scheen zijn waarschuwing niet te hooreu. Haar vast besluit vervulde hem met ontzetting voor zijn geliefd pleegkind en Ellen riep uit: „Ik wil mijn vader zien? Wilt gij mij bij hem brengen „Uw vader zien?" „Ja, ik wil bij hem, in zijn gevangenis. Ik zal wel toegelaten worden, niet waar? H ij moet mij zeggenboe ik heb te handelen." „Maar kindlief, alles wat voor uw vader kon worden gedaandat is voor vele jaren reeds geschied." „Niets is er gedaan," riep Ellen op heftigen toon. „Neen, oompje, gij moogt er mij niet van terug houden. Ik wit hem zien, hem, die zijn kind niet kent en die door de geheele wereld verlaten werd. Hij zal niet langer eenzaam zijn. Hij moet weteo, dat mijne oogen willen lezen in de zijnen, dat mijne armen er naar verlangen om hem te mogen omhelzen. Wilt ge mij naar zijne gevangenis brengen?" „Wanneer?" „Vandaag nog. Dadelijk." „Onmogelijk, vandaag heb ik zooveel te doeu wat niet uitgesteld kau worden eu van middag mott ik met Constance naar Beach-Hall." „Morgen dan?" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1