NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. («Mirrtiit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B 0 K N E f8 E T Maandag 19 November 1688. Nü. 273. ADVERTERTlEi: Uitgevers: Gebroeders Muré. urant Voor Leidenper 3 maanden1.25. Kranco door liet geheele rijk, per .'i maanden 1.50. Prijs per Nummer 10 i eicr. 202. Janrgniig. Van 16 repelsf 0.90. Elke repel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel O.tO. Bureel: ScheepniAkerHsteeg 6. Sta «Is-Berichte n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van M. VAN BLANKE- STE1N, houdende verzoek om vergunning lol oprichting van eene jiaarileiislachlerij in het perceel Reineveslsteeg n°. 2d. Gelet op de arlt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de by lagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 1 Dec. a. s„ 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in Ie brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden 17 November 1888. I.KIUKV, 17 November. Ter gelegenheid van de viering van den nationale» gedenkdag op heden is van de ^Rotterdamsche Courant", uitgevers de beeren Van Meurs en Stufkeus aldaar een feestnummer verscheuen op fijn papier geheel met oranjeletter gedrukt, de voorste pagioa door een rood-wit-blauw rand omgeven, en met een toepasselijk gedicht bedrukt. Ook de voorste bladzijde van de Maasbode' uitgever de heer G. W. Van Belle, te Rot terdam is met een rand versierd en van een toepasselijk hoofdartikel voorzie», evenals .de Kleine Courant van Rotterdam", uit gever de heer S. Blok. Hier ter stede wapperen van vele open bare gebouwen en particuliere woningen de oranjevlaggen of de driekleur ter herdenking van onze 75jarige onafhankelijkheid. Naar we vernemen is ook hedennacht op de studentensociëteit Minerva alhier de herdenking van Neêrlauds onafhankelijkheid gevierd. Ouder, de versieringen hier en daar voor winkelramen aangebracht verdient vooral vermeldiug die bij d%n heer B. Blankenberg boek- en kunsthandelaar op de Mare, die tosschen groen en bloemen de beeldeu der drie belden van 17 November 1813 heeft tentoongesteld. De commissie voor de volksbijeen komsten zal Woensdagavond hare 3e bijeen komst houden in de Stadsgehoorzaal, des avonds te half acht ure en wel toepasselijk gemaakt op het ouafhaukelijkbeidsfeest. Als spreker zsl optreden de heer G. Japikse, onderwerp: November 1813. Vaderlandsche liederen sullen worden gezongen terwijl na de pauze eene muziekuitvoering zal plaats hebben door het muziekcorps der dd. schut terij alhier, ouder directie van den heer Arj Van Leeuwen. Bij het te 's Gravenhage gehouden acte-examen (teekeneu middelbaar onderwijs) is geslaagd de heer II. P. M. Kosters alhier. Aan de Rufue werd hedenmiddag een wagen met vaten afgeladen toen het paard niet langer wenschte stil te blijven staan en 't op een loopen zette, zonder geleider. Het werd echter weldra gegrepen. Gisternamiddag is aan de I.angegracht een jongetje te water geraakt doch spoedig door een voorbijganger gered. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. U Nov. 47 volw. en 8 k., totaal 55. M. 12 r 69 14 83. D. 13 j, 77 .14., 91. W. 14 92 24 116. D. 15 92 21 113. V. 16 86 17 103. Z. 17 82 18 100, VI 17.1 KK, LETTKHKV K\ Kl'XftT. Gisterenmiddag vergaderden de leden der Vereenigiug tot ondersteuning der Opera te Rotterdam. Het blijkt dat het beuoo digde bedrag, nl. f 25,000 subsidie voor 3 jaar, f 25,000 abonnement en f 20,000 reductiekaarten nog niet bijeen is. Men zal trachten nogmaals bij kunstvrienden aan te kloppen. -De vergadering was slecht bezocht. Me degedeeld werd dat slechts geteekeud is voor nog geen derde der gevraagde subsidie, nl. f 8325. Komt het bedrag er niet, alsdan valt de opera en treedt de heer Von Bon- gardt als directeur af. Biunen 14 dagen worden het definitief bedrag en het besluit openbaar gemaakt. •rriCHSBLII ■KmiCHTBN. Door Z. M. is mr. H. Keuvl, te Gronin gen, benoemd tot leeraar aan de rijks hoo- gere burgerschool aldaar. B1KNMLAND8CttE BEB1CÜ De miuister vau waterstaat, handel cu nijverheid heeft bepaald, dat tiet goed- keuringsmerk, gedurende bet jaar 18b9 te bezigeu, zal .iju: bij deu ijk en herijk der malen eu gewichten de letter Z. in deu gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gasmeters de koniuklijke kroon. De loestaud van den minister van marine is in den loop van den dag tot heden nacht iets gunstiger gewoideu. Na eene tweede operatie, gisterenavond, is de patient tot nu toe vrij gebleven van koorts. De i rov. staten van Zuid-Holland hebben gisteren verschillende veiligheids maatregelen vastgesteld, op te volgen door geleiders van hondenkarren eu wielrijders op de wegen. Subsidiëu zijn toegestaan van 127,500 voor ceu lokaalspoorweg Gouda- Schooidioven, welke de Rijnspoorwegmaat schappij, ongeacht de verlenging barer con cessie, zal exploileereu. f 3000 voor de stichlingskosteu eu 3000 voor het theore tisch ouderwijs aan de leerhoeve voor zui "elbereiding Goedgekeurd werden: bet voorstel om de noordelijke sluishoofdeu, sluisdeuren en reminiugwerken van de Naakte of Neksluis, gelegen aau de uitmonding van deu Leidscheu Vliet in de Singelgracht van Leiden, van die gemeente iu onderhoud en beheer over te nemen en om van de gemeente Voor burg in onderhoud eu beheer over te nemen de Wjkerbrug, de Kerk- of Voorburgscbe brug en de Oude Tolbrug, alle iiggeude over den Vliet eu begrepen in het plan der vaartverbetering tusacheu Rijn eu Schie. Een ontwerp besluit tot wijziging van het bijzonder reglement voor deu polder Maren- dijk (gemeente Oegslgeest) en de najaars- sittiug is daarna gesloten. In den loop der volgende week zal ook aan de korporaals en manschappen van het regimeut grenadiers en jagers, tot her denking van Neerlands ouaf tiankelijk volks bestaan, een feest worden bereid. Uit Gorinchein wordt aau de ff. li. Cl. vau 15 November gemeld: Hedenavond stoomde de stoomboot Indus trie van den pakketdienst tusscher: Londen Keulen de Merwede stroomopwaarts. Ter hoogte van het Sleeuwijksveer stootte het vaartuig met volle vaart op het Zaterdag aldaar gezonken schip. Een geweldig ge kraak werd gehoord, waardoor de Industrie zeer waarschijnlijk averij bekomeu heeft. Alstoen bad een nog vreeaeiijker aanvaring plaats kunueu hebben, die echter afgewend ia. De Industrie nl. wendde het roer en hield den voorsteven in de duisternis gericht op de Gorinchemsche reerstoomboot, die aan de wal gemeerd lagde kapitein der veerboot, het gevaar ziende, liet snel de touweu los maken en ontkwam eene geduchte stoot van het groote vaartuig, door fulspeed achteruit te stoomen. Donderdagavond is de eerewaebt te paard voor het nationaal feest te Scheveningen op 30 November defiuitief samengesteld. Een zestigtal inwoners zal er aan deelnemen. liet benoemen van een banierdrager werd aan het bestuur overgelaten. Als banier ia aangenomen een zwart fluweel veld, omhangeu met gouden franje en tot opschrift dragende Eerewacht 18131888. Een tweede eerewacht te paard is gevormd uit de gymnastiek-vereeniguig ,Schevenin- geu." De deelnemers, twintig in getal, zullen het turnercostuum dragen. Daar het te verwachten is, dat tegen het feest de vloot grooteudeels aan den wal zal zijn, is door het bestuur vau bet feestcomité bepaald, dat een eerewacht te voet zal saam- gesteld worden uit een 140-tal schippers, die I tevens als commissarissen van orde zullin fun- I geeren.'De schippers zullen allen gekleed aijn in hun eigenaardige drachtzuidw ester op, kiel met korte mouwen, gekleurde ondermou wen met zilveren knoopen en lage schoenen met zilveren gesp. Woensdagmiddag kwamen twee zin delijk gekleede meisjes met eeu baliemand aai: eene woning op de Prinsengracht te Amsterdam liet waschgoed vragen van den commensaal. De niets kwaads vermoedende dienstmeid voldeed aan het verlaugeu maar Donderdagavond, kwau: de eigenlijke meid van de waschvrouw om het wasebgoed en toen bleek het, dat men hier met eeu paar geslepen oplichlsters te doen had, die, te oordeclen naar haar welgevulde waschmand, waarschijnlijk reeds meerderen op die wijze hadden beet gehad. Misschien waren zij goed op de hoogte van de klanten der waschvrouw. Iu de afgeloopen nacht is iu een kantoor in de Stads Rietlanden te Amsterdam ingebroken. Er wordt ongeveer 78 guldeu aan geld vermist. Gisterenmorgen strandde op den ita- zeudeu Bol een klein tweemast stoomschip. De sleepboot Hercules, die zich bij bet ge strande schip Gayloii bevoud, kwam uuinid- dellijk naar de haven en vertrok met de reddingsboot op sleeptouw naar de stran- diugsplaata. Aldaar aangekomen, was van de equipage echter niets te ontdekken, zoodat deze ongetwijfeld reeds vóór de atraudiug vau boord was gegaan. Vau den naam of de nalioualiteit vau bet acbip kou men uiet bet minste bemerken, het heeft een rooden schoorsteen met zwarten bovenrand. Het achterschip zit reeds geheel onder water, zoodat van afbrengen wel geen sprake zal zijn. De 27 Tesselsclie blazerschuiten, die nabij de uoatkusl door het ijs waren inge sloten, zijn vlot geworden en lerstoud iu veiligheid g-biaclit. 3chade vau beteekeius werd door geeD der vaartuigen geleden. Een winkelier uit Amersfoort begaf zich dezer dagen tiaar één zijner klanten buiteu de stad urn geld te ontvaugeu. De schuldenaar liet zijn scbulueiscber binnen, doelt zette hem terstond een pistool op de horst om hem te dwingen terstond de reke ning te voldoen. Door den nood gedrongen, moest de winkelier toegeven, doch bij stelde terstond de politie met bet gebeurde in kennis. In verband met de vergiftiging te Geldersch-Veenendaal is door den adjunct- inspecteur bij het geneeskundig staatstoezicht in de provinciën Utrecht en Gelderland, bij een der bakkers, die het brood had geleverd, dat het kind bet laatat vóór zijn overlijden had gebruikt, koren en meel medegenomen, om te Arnhem te onderzoeken, omdat de knecht van het gezin, die geen brood had gegeten, alleen niet ongesteld is geworden. Een ingezetene van Sneek heeft reeds lang voordat het artikel van mejuffrouw Van Berlekom in de 8peetator verscheen, den graaf d'Eatrey inlichtingen gevraagd hoe hij er toe kwam om in de Nouvelle Revue de sprookjes van gezag aau een onbekend Ara bisch auteur toe te schrijven. Reeds den 7den Augustus, zoo deelt de Sueefter Cou rant mede, gaf de heer d'Eatrey autwoord: hij bad de stukken vertaald uit eeu der eerste nommers van de Deuttcke Rundaekuu welk wist hij niet juist meer, daar hij een jaar of zestien in portefeuille had gehad. Den 29 Augustus schreef genoemde heer, dat de opneming in de ff. R. Cl. van eene korte levensbeschrijving van Mullatuli met aanhalingen uit diens werken was geweigerd, maar dat hij er zicb een genoegen van maken zou, als hij gegevens ontving, een artikel over Mnltatulie te schrijven, en trachten zou het in eene Parijache revue geplaatst te krijgen. Uit verschillende bijzonderheden maakt de redactie van de Sneeier Courant op, dit de heer d'Estrey niet nit de Deulteke Rnndtckau heeft vertaald, maar integendeel uit de Min nebrieven" van Multatuli de sprookjes recht streeks woordelijk heeft overgebracht. Morgen wordt het Engelache stoomjacht Victoria and Albert met den prins Van Wales in de Buitenhaven te Vliasingen ver wacht. De luster van den prins, de keizerin weduwe van Duitachland, zal met den tweeden mailtrein te 10 u 8 m aankomen. Dadelijk zal het jacht na de inscheping der keizerin-weduwe naar zee gaan. De werkstakende kuipers te Helmond zijn weer aan '1 werk gegaan; eenigen van hen wilde de firma Diet meer in dienst nemen. Omtrent de toedracht van deze zaak ver neemt de P. ff. Cl. het volgende: In het belang van het werkvolk, hadden de heeren Priuzeo de levering van een partij ruw vaatwerk aangenomen. Daarvoor zou dan evenwel iets minder betaald worden, dan voor de bewerking van het fijnere vaat werk betaald wordt. Dit w as door het werk volk aangenomen, doch in plaats van na het «chaftuur, ten 5 ure aan het werk te gaan, bleef men weg. In hun eigen belang kwa men evenwel de meeate van ben spoedig tot eeu ander inzicht. Te Caumer-lleerle heeft het driejarig dochtertje van den werkman Heidens, bij afwezigheid der ouders en terwijl het aan de zorgen vau een achtjarig zusje was toe- vertroowd, door het vlam vatten der kleede ren zulke hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen ia overleden. BUITBHLANDSCHK BEKICHTLN k N <- e: i. v D. Sir John Gorst heeft in de gilleren door het lagerhuis gehouden zitting eeu telegram voorgelezen, waarin wordt aange kondigd dat üinizulu, die te Natal was aangekomen in hechtenia ia genomen eu Tchinzawa gisteren iu Zoeloeland ia gevat. De heer Gladstone deelde mede, dat hij een amendement zou stellen op het ont werp betreffende supplementaire kredieten voor den aankoop van pachthoeven in

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1