Et - K m ES 9 VK* OS sa V-. «"2 WLJ !*Va •TÊPm Naar men zegt in een spaamlerschelf ont- •taan, hoe is onbekend, grepen de «lammen spoedig om zicit heen, en weldra «tonden de naaste hui zen, uiet riet gedekt, in lich terlaaie. Ni-t minder dan zes huizen met schuren, enz. zijn eene prooi van het vuur geworden, waaronder de aanzienlijke bouw- stelling van den heer Uerweijer; 13 of ld gezinnen zijn zonder dak. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren en ook de levende have, op twee varkens na, is kunnen gered worden. Autoriteiten waren spoedig ter plaatse, en de brandweer hield zich goed. liet Kouiuklijk Nederlandsch Handels museum is voornemens in het voorjaar van 1889 weder eene meubelwedstrijd met ten toonstelling op zoo uitgebreid mogelijke schaal, te houden, en wel te Amsterdam. Bepanlde zich in vorige jaren de aan moedigingsprijzen uitsluitend tot middel bare meubelen, thans wenscht de directie ook eene bekroning uit te loven voor meer kostende ameublementen, en stelt zij een wedstrijd open voor salon-, huiskamer- en slaapkamer-ameublement tot hoogerc prijzen, terwijl ook voor afzonderlijke meubelen eene nieuwe mededinging naar twee prijzen ont worpen is, en voor het smaakvolst ingerichte appartement eene bekroning disponibel zal zijn. liet is het voornemen die tentoonstel ling in bet voorjaar van 1889, om streeks medio Maart te Amsterdam te houden. Met den sneltrein van Botterdam, die 2 u. 50 te Amsterdam aankomt, werd gistereu iu de onmiddellijke uabijlieid van laatstgenoemde plaats een lampenist overredeu. Het hoofd werd hem letterlijk van het lichaam gescheiden. De naar Pola bestemde nieuw ge bouwde Oostenrijksche torpedo-transport stoomboot Kornet, wegens tnin gunstigen barometerstand in de haven van Nieuwcdiep binnengekomen, blijft aldaar gedurende deze week vertoeven, ten einde, behalve steen kolen in te nemen, ook eenige kleine schaden, veroorzaakt door stormweder in de Noordzee, te herstellen. fn de legerplaats bij Milligen is onder de paarden van het remonte-depbt influenza ontstaan. Reeds is een paard aan die ziekte bezweken. Op last van de Arnhemsche justitie wordt een onderzoek ingesteld naar het te Gehlersch-Veenendaal voorgekomen geval van vergiftiging. Zooals gemeld, is liet 9jarig zoontje overleden, de ouders zijn herstel lende. Onder liet in beslag genouienc be hoort ook een potje, waarin arsenicum, dnt naar mededeeling bestemd was om ratten te dooden. Het herstel van Neêrlauds onafhanke lijkheid zal o. a. nog feestelijk worden her dacht te Zutpheu, Koevorden, Roermond, Arnhem, Bergen op Zoom, Viauen, Hilver sum en te Alkmaar. Reeds werdeu in laatstgenoemde plaats giften verzameld, ter wijl de gemeenteraad besloot f500 toe te staan voor een aan de schoolkiuderen te bereiden feestviering en f 300 voor illumi natie. Uit Beilen «n Hooghalen zullen bin nenkort zes landbouwersgezinnen naar A me rika vertrekken. Uit Groningen wordt aan de N. R. Cl. gemeld Het gerucht is in omloop, dat de moor denaar uit Wliitechapel zich thans hier ter stede lou bevinden, en werkelijk moet iemand zich aan verschillende personen als zoodanig hebben bekend gemaakt. Zelfs beeft hij aan een onzer ingezetenen een brief gericht, waarin hij mededeelde thans geen vrouwen, maar kinderen op bet oog te hebben. Mt-n vermoedt met een krankzinnige uit eene der omliggende gemeenten te doeti te hebben. I e Maandag uit Vlissiugen naar Imlië vertrokken torpedoboot Cerberus is, gelijk uien weet, geheel gebouwd door de maat schappij ,De Schelde", die ook op zich heeft genomen haar naar Imlië over te brengen eu daar af te leveren. Dit is de eerste torpedoboot, voor de Indische militaire marine gebouwd, die zelve stoomend de reis ondernam, en de afloop der proefneming wordt daarom met eenige spanning tegemoet gezien. De bemanning der boot bestaat uit 14 koppen, waarvan G. Groen Jzn., koopvaardij kapitein, als gezagvoerder, H. Engelsman als stuurman, J. Gerritsen en J. J. H. Hillebrandt, machinisten 1ste en 2de klasse der marine, als gewone machinisten ouder goedkeuring van den minister van marine, de reis mededoen. Verder bevinden zich aan boord 5 stokers en 4 matrozen met een kok-hofmeester, die allen de reis naar fndië meermalen hebben gedaan, terwijl drie der matrozen als stuurliolen zijn grëxutni- ueerd. Ouder de opvarenden bevinden zich 4 personen uit Middelburg en Vlissiugen. De MiJdelb. Cl. verneemt, dat de C- 'bcrus Maandags vond om 5 uren te Dover is aan gekomen. Het was bij dm overtocht in zee, eu vooral onder de Engelsctie kust, zeer onstuimig weder geweest, maar de boot had bewezen goed zee te kunnen bouwen eu nam weinig water over. De loods, ho wel aanvankelijk niet zonder vrees om met dit kleine vaartuig verder mede te gaan dan hij verplicht was (tot buiten de uit'rtou van liet zeegat), verklaatde nu, dat bij gerust mede naar ludië had durven gain. Hoewel de mist sleeds was toegenomen, de barometer dalende was en Ie Dovei slorm uit bet zuiden was gerappoiteerd, dacht de Cerberus toch Dinsdagmorgen dc reis voort te zetten. Gisteren was te lleusden aan het weik van den nieuwen Maasmond een jongeling van zestien jaren bezig met zand over de rails te werpen, toen ir eene locomotief met IB wagens aankwam, die hem over bel been reden, dat daardoor van liet lichaam werd afgesneden. Kr bestaal weinig hoop op zijn behoud. Te Goes zijn weder twee vatkens, lijdende aan tricbiuenzickte, onteigend en afgemaakt. Het is gehiekeu, dat aan deze varkens door den houder nu en dan overblijfselen van op een leerlooierij gevilde dieren (als bunzings etc) ten voedsel zijn gegeven. Op dezelfde looierij waren verleden jaar twee in hooge mate iue; trichiuenziekte bezette varkens voorgekomen. Op verzoek van den inspecteur bij het geneeskundig staatstoe zicht waarschuwt un de burgemeester van Goes alle houders van varkens, oin geen afval van gevilde of gestorven paarden, vee, honden of katten enz. op mestvaalten of in varkenshokken te werpen. Bij de jacht op waterwild op de Schelde voor Bath heeft zich een jager bij hel afschieten van een kanongeweer, dat waar schijnlijk te zwaar geladen was en daardoor gesprongen is, z6ó ernstig verwond, dat hij onder vreeselijke smarten een paar uren later overleed. Tot bijwoning van het feest van het 60-jarig bestaan der K. M. Academie te Breda hebben zich reeds 269 reünisten aan gemeld. IIet grootste gedeelte der werklieden van de machinale kuiperij (firma H. P. Prinzeu C°.) te Helmond, heeft Dinsdag avond het werk gestaakt. Het ongelijk schijnt volgens onzen berichtgever, geheel aan de zijde der werkstakers te zijn. Alles is rustig. (IV. R. Cl.) Gisterennacht ontstond er te Zun- dert een hevige brand bij den landbouwer J. Gevers, waarbij zeer weiuig gered werd en een kind iu de vlammen is om gekomen. In de maand October werden langs bet grensstation Venloo niet minder dan IJ millioen kilo aardappelen, voor Holland be stemd uit Pruisen ingevoerd. Uit Venloo wordt aan de jV. R. Cl. gemeld Aan het station alhier kwamen eergisteren uit Weeuen aan 7 stieren begeleid door drie Spanjaarden, met bet doel om daarmede te Amsterdam en elders voorstellingen te geven. Met het oog op den verboden invoer van vee in Nederland, namen de ambtenaren de stieren in beslag en leverden ze aan de politie over. De eigenaar begaf zich persoonlijk naar den minister en was zoo gelukkig deu invoer te verkrijgen. Te Csdier en Keer (Limburg), iu de nabijheid der Roomscli-Katholieke kerk, staat eene eeuwenoude linde, welke een cirkelomtrek van 6 meter heeft. Die boom heeft een geschiedkundig verleden. Volgens de overlevering, werd de stam daar geplaatst door de Romeinen, die destijds in de nabu rige sterkte ,Altutica" (thans het gehucht Horslens) legerden. In het jaar 1868, den 27n Juli, had zij eeu geduchten strijd tegen een zwaren storm eu hagelslag, waardoor lij uiet minder dan zes wagens hout ver loor. Keuige jaren later moest zij het we derom hard verantwoorden en werd hare kruin zwaar beschadigd door een feilen brand welke de aangrenzende woningen vernielde en hare kroon verschroeide. Ondanks al die rampen trotseerde zij t'.en land des lijdt eu stoud in deu verloopeu zomer schoo ner dan ooit in vollen bloei eu pruchtigen bladertooi. PEH TEUKUIt A A F. LISSABON, 15 Nov. De Douro en de Taag zijn buiten de oevers getreden en veroorzaakten schade. LAS PALMAS, (op Cm'ria, een der Canari'che eilanden), 15 Nov. Blijkens uf- ficicelc opgaven is de gele koorts uitgebroken te Sauta-Cruz op het eiland Palms. KOPENHAGEN. L5 Nov. De koning en de koningin reden lieden in een verguld galarijtuig, door eeu lange reeks rijtuigen, waarin de vorstelijke gasten zaten, rergezeld, naar de Vrouwenkerk. Een talrijke menigte begroette den koning met geestdrift. De stad is overal met vlaggen en groen Versierd. De versiciingen werden in den uclitend door deu kroonprins in oogenschouw genomen. LONDEN, 15 Nov. liet lagerhuis heeft de begrootiug vour de politie der hoofdstad met 198 legen 67 «temmen aangenomen. LONDEN, 15 Nov. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat morgen te Esthcourt het proces zal beginnen tegen de katt'erhoofden Uudabuko en Somkali, die wegens hoog verraad terecht zullen staan. MiiNCHEN, 15 Nov. Ih rlog Mazimiliaan van Beteren is hedenochtend overleden. StllUUL- EY' HKKIi.YIKl'H 4. Benoemd tot onderwijzer aan de school der Marthaslichting te Alfeu a/d. Rijn de heer J. Janssen, van 's Graveuhagr. Bij liet op 13 eu 14 dezer te's Gra- venli»ge gehouden akte-examen (lager on derwijs) zijn geslaagd: mej. A. M. Kotter van Warmond eu de heereu J. A. J. Van Giuhoveu van Alfen a/d Rijn; B. S. Avena- rius en G. De Bruyu van Koudekerk. Tot de evangeliebediening in de Chr. Ger. kerk is toegelaten de heer F. Rispens, beroepen predikant, te Noordwijk aan Zee, na afgelegd pereintoir examen voor de classis Leiden. LG1UEX, 16 November. Naar wij vernemen heeft dezer dagen Z. M. de koning wederom te zamen met dc koningin en de prinses het middagmaal gebruikt, wat gedurende geruimcu tijd uiet was geschied. Gisteren maakten wij melding van de ziekte van den minister van marine. Wij vernemen dat ZEx. reeds gedurende drie weken lijdende is aan een zg. negenoog aan den hals. Zijn toestand is echter reeds guustiger dan iu den beginne. (73. v. N.) Blijkens eeu van den Zwitserscben bondsraad bij het departement van buiten- landsche zaken ontvangen mededeeling, is ook bet groothertogdom Luxemburg tot de conventie van Genève van 22 Augustus 1864 toegetreden. Mr. J. W. Spin te 's Gravenhage stelt zich voor te Heidelberg eenige lezingen te houden over: »De staatkundige toestanden in Nederland". De kerkeraad der Ned. Geref. kerk te Sueek, heeft besloten een adres te zenden san deu minister van binneulaudsche zaken met verzoek de postkantoren op Zondag te sluiten en geen bestellingen op dien dag te doen. Het comité van effectenhandelaren te Amsterdam heeft besloten, wegens het sluiten der groote Koopmansbeurs, op uaustaaudeu Zaterdag 17 dezer geen officieele uoteering op te maken, terwijl op de effectenkantoren uiet ontvangen of geleverd behoeft te worden. Voor rekening van den beer Jos. De Vries is naar Amsterdam vertrokken de heer Carl Koch uit Tegelen, specialiteit ïd het vervaardigen v»u fijn eu grof aardewerk, om van daar met eeu gezelschap van 20 personen, bestaande uit landbouwers, tim merlieden en boomkweckers de reis uaar de Irauavaal te aanvaarden. Dinsdagmiddag ontstond door onbe- keude oorzaak brand in de kapitale boeren plaats van den heer Renken te Oostwolder- polder. De schuur met al bet koren eu vee ging in de vlammen op. Het voorbuis bleef behouden. Alles was verzekert bij beurs- polis. Reeds tweemaal vroeger werd dit gebouw eeu prooi der vlammen. De weverij der firma Jauniuk te En schedé is weder in volle werking. In het geheel is een dertigtal wevers wegens socia listische opruiing uiet toegelaten. De renteuier Schiffelers, uit Bocholtz (L.), werd Vrijdagavond in de nabijheid van het Nijswellerbosch door eeu persoon aaugevalleu eu van eeu aauzieiilijke som gelds beroofd, welke hij dien dag ten kantore van den notaris VV., te Wittein, had iu ontvangst genomen. Eeu persoon uit Nijsweller wordt vau dit feit verdacht. De maréchaussée uit Vaals heeft een onderzoek ingesteld. Bij het zoogenaamde Haarschut te Dwingeloo is eeu tienjarige knaap door het ijs gezakt eu verdronken. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger ter registratie te Boksmeer L. E. J. F. Mollerus, thans surnumerair. Gisterenavond 11 uur ontstond er te Uitgeest, door het omvallen van eene petroleumlamp, brand in eene timmermans- werkplaat-, die thans als schuur dienst deed. Niettegenstaan Ie twee brandspuiten spoedig water gaven, is de schuur tot den grond afgebrand. IIAYDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 14 Nov. 191 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van ƒ22.tot 24.,2e soort ƒ17.a ƒ21. zw. faEdammer 25.50 5/ Derby a 2e soort A per 50 KG. llande'. traag. Gouda, 15 Nov. Kaas-aanvoer 98 part. prijs le qual. ƒ23 it 25.—, 2e qual. /20 a 22. Zwaardere ƒ26 ik/27. Noordholland- scbe 24.a 30.Handel matig. Boter. Goeboter 1.40 A 1.50, per kg., wei- boter ƒ1.20 A 1.30 per kg. Delft, 15 Nov. Prijzen der boter ƒ48 ƒ60 ƒ68, pet 40 kilo, 529/8 en 100/16 vn. Boter, te zamen wegende 11580 kilogram. GEMENGDE BERICHTEN Nader deelt men mede dat het spoorweg ongeval te Weelda-Merxplus niet van zulk eeu omvang is geweest als eerst vermoed was. De vrees voor eeu ontsporing bleek wat voorbarig geweest te zijn; het was een botsing, die echter tot eeu oponthoud van 45 minuten aanleiding gaf. BWTENLANDSOHE BERICHTEN BELUIK. De bekende Viaamscho dichter Jan Van Beers, lid van den gemeenteraad vau Ant werpen, is gisteren na eene korte ongesteld heid overleden. KYOELAYB. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis, over het hoofdstuk der staatsbegrooting dat betrekking heeft op de politie der hoofdstad, heeft de minister Matthews, op eene aan merking van sir William Harcourt, het woord gevoerd en buide gebracht aan sir Charles Warren, bet hoofd der politie, wiens ver zoek om ontslag alleen is toegestaan, omdat het beginsel, waarnaar men te werk gaat, moet gehandhaafd worden. De minister ver klaarde dat de politie niet is gedesorgani seerd, dat geen uitbreiding van hare macht zal plaats hebben en ook bare inrichting geen verandering zal ondergaan. Indien de Loudenscbe politie juist is ingelicht, dan heeft zij althans het nauw keurig signalement van den moordenaar van Whiteckapel. Een man met een militair voorkomen vervoegde zich bij de politie en zeide dat hij de vermoorde vrouw, welke hij zeer goed had gekend, den 9den November in Commerciaal-streetSpitalfields (dicht bij de straat, waar de moord werd gepleegd) had zien loopen met een man van een zeer gunstig uiterlijk. Hij was bijna .6 voet lang, scheen 35 A 86 jaar oud te zijn, bad eene donkere gelaatskleur en zwarte, aan de punten opgedraaide, knevels. Hij droeg een lange donkere overjas, eeu don keren broek en uit zijn vestzak hing een dikke gouden horlogeketting. Het deftig uiterlijk van den man was zoo sterk in tegenstelling met het schamele uiterlijk der vrouw, dat daarop de aandacht van den aanbrenger was gevestigd. Een te Liverpool nit den Congo ont vangen bericht luidt, dat volgens een Duit- scber, die aan de mond van de rivier was aangekomen, en die pas uit majoor Bartte- lots kamp kwam, het met dat kamp treurig gesteld was. Er was weinig voorraad en veel ziekte. Men vreesde dat Stanley een ongeluk was overkomen. Het land, waardoor hij moest trekken, was zeer moerassig, zoodat het niet mogelijk was te kampeeren, de ex peditie moest dus terugkeeren; of zeer ver voortrukken; het eerste bad zij niet gedaan eu indien zij ver was gekomen, zou men wel iets van haar hebben moeten vernemen. In de moerassen te blijven zou gelijk staan met den dood tegemoetgaan. Eeu officieel onderzoek heeft aan bet licht gebracht dat 1400 weggeloopen slaven eene schuilplaats hadden gezocht in de drie Engelscbe zending-stations nabij Mombassa, waarvan er 900 waren in de kerk van den zendeling te Rabai. Deze ontdekking kel dert de vijandschap op, waarmede de Ara-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2