een uiterst middel als eene werkstaking loeh steeds tnnet genoemd worden overgaan. De laddraaijcrs die liet volk tot zulkeii moed wil aanzeilen hebben het op hun geweien, wanneer de verhouding tusscben patroon en werklieden op die wijze stelselmatig onaan genaam wordt gemaakt. L)e wevers hielden gisteren bijeen- komsten in eene socialistische tapperij, waar Bennink en Qoorhuis redevoeringen hielden De wevers stellen overdreven eisclten en zeggen, niet eer terug te zullen komen vóór de heer Januink hen roept. Alles is rustig. Omtrent de werstaking te Enschede meldt de Zio Ct. Na conferentie van eene commissie uit uit de arbeiders met de firma, gisteren avond gehouden, dachten allen dat heden liet werk zou zijn herval, doch slechts enke len zijn daartoe overgegaan. Er werden veel grieven aangevoerd tegen het boetensysleem. Thans wordt gfëischt niet liet overeengekomen loon, maar hand having van het oude tarief, waaraan wel niet voldaan zal worden. Alles is rustig. Men schrijft uit Boswinkel, dat Haar laatstleden 1 insdagavond in 't logement van A. Ter Horst de aanbesteding plaats had van het doen der nachtwacht voor den aaustaandeu winter. De laagste inschrijvers waren Q. Hesseliuk en Q. De Jonge, welkt de wacht samen wilden doen voor vijf en zestig gulden. Het .werk'' is aan genoemde personen gegund. In sommige gemeenten wordt al wonderlijk omgesprongen met de schutterlijke wapenrusting, die den gemeentebesturen door het rijk verstrekt wordt. Zoo ver neeuit het Vod. dat in ééuc gemeente, der provincie Groningen de nachtpolilie de gordels der schutterij draagt en dat dit onlangs ter oore gekomen van den miuisttr van oorlog, dieus rechtmatige verootwaar digiog over zulk een misbruik van w apenen, die ter verdediging van het rijk ziju ver strekt, moet hebben opgewekt. In de gemeente Sappemeer wordt volgens de N. Gr. Cl. liet leven voor de rustige burgers hoe langer hoe meer ondra gelijk. Dagelijks hebben er grove straat schenderijen plaats; verleden Zondagnacht zijn bij niet minder dan twaalf ingezetenen 2d ruiten ingeslagen, terwijl een paar per sonen door de onverlaten ergerlijk zijn mis handeld geworden. De vermoedelijke daders ziiu..W'J«ba,'wluJlV«(^ftil"^fïl ilVêt''zoó"ge makkelijk, te meer niet daar het aan loldoend politietoezicht ontbreekt. Eergisteren is te Cuyk overleden Gers. Smits, die als soldaat den tocht naar Uus- laud ouder Napoleon voor een groot gedeelte heeft medegemaakt. De 95jarige man was tot den laatsten lijd helder van hoofd en volkomen gezond. Alleen was hij zwak van gezicht. Toph hij in 1817 trouwde, was hij fuse lier bij het 48ste balailloti. Vrijdag ochtend te 4 uren is te Boer- uioud, in de Kapellerlaan, een hevige brand uitgebroken bij den beeldhouwer H. S. I)e bewoners hadden nog juist den tijd om te vluchten. De woning met bijna al de meu belen is vernield. Alles was verzekerd. Oor zaak oubekeud. BUlTKMLANDSüHK BERICHTEN BK 1. SIB. De tentoonstelling te Brussel zal niet zooals gemeld is, den 6den maar den 10 den November a. s. gesloten worden. De bekroningen zullen tevens op den dag der sluiting uitgereikt worden. KKliKL.lV». In Engeland wordt thans een nieuw repeteergeweer, stelsel .Enfield-Lee", met een kaliber van 7 7 mil., beproefd. liet magazijn, dat 8 patronen bevat, kan gevuld worden wauueer het aan den loop zit, doch kan ook los meegevoerd worden. Een magazijn is met eenen ketting aan het geweer bevestigd, terwijl de andere kunnen weggeworpen worden, als zij leeggeschoten zijn. Volgens The Engineer zijn 80,000 van deze geweren besteld, waaruit men zou moeten afleiden dat dit stelsel definitief is aangenomen. De aanvankelijke snelheid be draagt 538 M. Het groote voordeel van dit kleinkaliber geweer is, dat 115 patronen evenveel wegen als 70 van hel Alartiui- Henrygeweer. De bajonet zal 11 inch korter gemaakt worden en zoodoende een lengte verkrijgen van 0,439 M. In de Tilbury Ducks, de dokken der Oost- en West-Indische compagnie, is eene werkstaking uitgebroken. Eene door eenige parlementsleden begeleidde deputatie van werklieden onderhield zich gisteien met het bestuur der dokken. Eene regeling werd echter nog niet getroffen. BE» BED H BB mm «T3 »Ti TT3 Do London Gazette meldt: De En- gelsclie consul-generaal te Fort au Pr'.nce hi eft een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat wegens hel oproer de liavenv in het noorden van Haïti in slaat van blokkade zijn verklaard. I A ,1 Si él it. De president der republiek heeft den keizer vuil Busland per telegraaf er geluk mede gewcnscht, dat hij bij het spoorweg ongeluk in de nabijheid van Borsi aan hel gevaar omkomen is, en de minister Goblet heeft zijnerzijds den l'ranscben gezant bij de Russische regeering gelast den rijkskanselier üiers en den czaar, benevens de keizerlijke familie de gelukwensclien der TTansclie re geering over te brengen. Le Figaro deelt de volgende beteeke- nisvoile bijzonderheid mede: Generaal Du Barail, de bekende bonapar- tist, was uitgenoodigd de huwelijksplechtig heid van mile. Boulanger bij Ie wonen. Vóór hij de invitatie aannam, had de generaal forineele instructies le Brussel ge vraagd. De prins Victor antwoordde, dat generaal Du Barail de plechtigheid moot bijwonen op ollicieele wijze, als vertegenwoordiger en president van liet centraal imperialistische cotnité van Parijs. Gelijke instructies zijn gegeven aan al de hoofden der imperialistische partij. DII1T81ULAI U. Een officieus artikel in de Köln. Ztg. bevestigt het bericht, dat de Duilsche regee ring het herstel van het bestuur der Duil sche Oost-Afrikaansclle Maatschappij niet als hare taak beschouwt. De regeering zal eerst voldoening vragen voor den moord van een aantal Duilsche onderdanen, en daarna trachten alle belanghebbende staten op te wekken tot gezamenlijke o derdrukkiug van den slavenhandel door liet blokkeert:: der havens met Europeesche schepen. De invoer vau wapenen en krijg-voorraad zal geheel verboden worden en de Congo-staat zal al het mogelijke doen om de slavenjachten binnen zijn grondgebied te verhinderen. De National Zeitung uaeldt, dat de keizer zijne goedkeuring heeft verleend aan de reorganisatie vau het bestuur der marine. Aan het hoofd daarvan blijft graaf Monts. Het zeebataljon word hervormd in een regi ment vau twee bataljons. Bo.V M-flcuI,"ll,aarl(it-i"iuinTsl'ene collectief ontslag heeft aangevraagd, voor het geval de koning niet wil besluiten tot het ver wijderen van den Amerikaan Woodcock. Hertog en hertogin Karei Theodoor van Beieren de hertog is zuoals men weet een zeer bekwaam oogarts vertoeven op dit oogenblik te Berlijn en hebben aldaar onderscheidene ziekeniuriclitingen bezocht. Heden brachten 1111. 1111. een bezoek bij keizerin Frederik, terwijl zij in huil hotel bezoeken ontvingen van verschillende leden van het vorstelijk huis. In den foyer van den hsrtogelijken hofschouwburg te Meiuingen zal den lüen en llen dezer maand eene eigenaardige ten toonstelling worden gehouden van couranten uit alle decleu der wereld, waarin artikelen voorkomen omtrent de buitenlandsche reis des keizers, en van den verderen letterkun digen arbeid, beschrijvingen, gedichten enz., op die reis betrekkiug hebbende. De ten toonstelling telt reeds 250 dagbladen in 54 talen. UlI8h.\.l I». \olgeus een mededeeling van de 6rath danin ontspoorde bij het ongeluk vau den keizerlijken trein, welke een suelheid had van slechts veertig wersten, eerst de wagen van den miiiister voor het openbaar verkeer. Hierop volgde een locomotief en werden de overige waggons verbrijzeld; terwijl de hodeui van het spoorrijtuig des keirers ver nield werd. Het keizerlijk gezin viel met het dak van den waggon van den spoordijk. De bediende, welke even te voren den kei zer een kop koffie aanbood, werd evenais de hond des keizers gedood. De groot vorstin Olga werd uil het spoorrijtuig ge slingerd, gleed van deu spoordijk, doch bleef ongedeerd, evenals de grootvorst Mi chael, dien iuen tusscben de overblijfselen der vernielde wsggons vond liggen. Hit Odessa wurdt aan de Standard gemeld, dal de buitenlandsche laudpachtere uit Polen worden verdreven, en wel de Israëlitische met aanzegging van een termijn vau vier weken. De keizerlijke familie is gistermiddag te Gatschiua aangekomen. BCLGA KI J K. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft zijn hofmaarschalk verloren, graaf Grcnau I de Saint Christophe, die Woensdag plotse- ling overleden is IIij was uiet langer dan «n tr» ur.J -b. *bb - ruim een jaar iu 's vorsten dienst, inaar in dien tijd volhraci.t hij uwer uan crus ver Irouwelijke zendingen in liet buitenland, en sijii dood noopte dt Sobrauje als toeken van rouw Woensdag geeuc zitting te houden, Si K K I I E. Koning Milan heeft door ziju voorstel lot Gro :dwetsherziening de halten zijner onderdanen gewonnen. Woensdagavond werd hem eene serenade hij fakkellicht gebracht de koning verscheen met den 12-jarigen Kroouptins op het balcon van zijn paleis en werd door eene onafzienbaic volksmenigte vul geestdrift toegejuicht. Namens de burger- van Belgrado begroette de koopman l'avlovic den koning om iiem te danken voor het uieuwe bewijs van zijne zorg voor 's lands welzijn eu de verzekering te geven, dat alle partijen hem hij den uioeiel .ken arbeid der Grondwetsherziening met alle krachten zou den oiideisleunen. De soiling bracht voor die woorden zijn hartelijken dank, deed nog iu het bijzonder de noodzak) lijk lit id vau de eendracht lusschen alle partijen uitkomen en verklaarde, dat het zijn vurigste wenscli was, liet Servische volk gelukkig te maken. Met dat doel voor oogen zou hij te meer zijn best doen, omdat hij, zelf in hel leven niet gelukkig, de waarde van het geluk voor anderen des te hooger schatte. Die toespeling op zijne echtscheiding was anders niet noodig om deze droevige zaak iu herinnering te brengen. Koningin Na thalie zelve zorgt er voor, dat zij nog niet vergtteu wordt. Zij heeft haren advocaat, den oud minister Pirotsjanac, opgedragen in de uitspraak vau den metropolitaan niet te berusten, maar daarvan in hooger beroep Ie komen. Of dat beroep tehuis behoort bij de Synode of bij de Skoepsjtina, durft voor liet oogenblik nog niemand beslissen. Koning Milan zijnerzijds beschouwt de zaak zoozeer als geheel en al afgedaan, dal hij den minister van financiën reeds heeft opgedragen, onverwijld te zorgen, dat aan zijne gewezen gemalin alle geiden worden uitgekeerd waarop zij aanspraak heeft. Over de vraag, of H. M. den titel van koningin van Servië zal kunnen blijven voeren, zijn de gevoelens nog verdeeld. Voorts schrijtt men aan ,.de Haart. Cl. uit Belgrado: yln geen land der wereld wordt zooveel aan politiek gedaau als iu Servië. Zelfs de k„n,„n rlo kusknaaAr UnanrorPII ïrtlÜv»»riff <Ie bankende vraagstukken van den dag. Het was dus zeer goed gezien van den koning, die blijkbaar zijn volk kent, dat liij de aandacht van de echtscheiding afleidde door zijn manifest aan de natie, waarin hij de Grondwetsherziening op deii voorgroud stelt en de Groote Skoepsjtina tegen 13 December bijeenroept, onder bepaling, dat de verkiezingen daarvoor op 20 November zullen plaats vinden. Ken bceriijk vooruit zicht voor de heele, halve en kwint politici, die nu hun hart kunnen ophalen! rDat hel voor koning Milan raadzaam was de algemeeno aandacht van de cchtfchei ding af te leiden, dat bewijst o. a. de Ser vische geschiedenis van het jaar 1839. Ook toen waren er huiselijke twisten tusscben den vorst en zijne gemalin en deze, de vorstin Lioubit/.a, slaagde er ui zich aan het hoofd vau de ontevredenen in het land te plaatsen en haren gemaal, Miiosch Obre- novitsch, te nopen afstand te doen van den troon ten gunste van zijn zoon Miiosch 11. Koningin Nathalie en de Bussischgezinde partij in Servië hebben blijkbaar iets der gelijks voor oogen gehad, inAar koning .Milan heeft meester weten te blijven van bet ter rein." A (Kik A. De eerste Trans-Afrikaansche spoorweg- sectie Ambaga—St. Paul de Loando is gisteren geopend. PKII TE LEUK AAK. LONDEN, 3 Nov. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de directeur van den spoorweg, die wegens het ongeluk bij Borki is ontslagen, zich van het leven heeft beroofd. BERLIJN, 3 Nov. (Pari. iel. Hbl.) Tijdens het butste bezoek van keizer W ilhelm te Berlijn is de met Frankrijk aanhangige- quaestie over liet afnemen van het wapen schild bij den Duitschen cousul te Havre voorgoed afgedaan. PETERSBURG, 3 Nov. De Staatscourant deelt mede, dat bij het spoorwegongeluk te Borki de Czaar aan den voet en de Czarin aan de haud werd gekwetst. Deze wond verhiuderde echter het keizerlijk paar niet om in de eerste plaats zijne zorg te wijden aan de slachtoffers van het ongeluk. De adjudant Scberemetjew verloor een gedeelte zijner vingers en werd aan de borst gekneusd. De hofdame Marie Golinetscüew ontving een wond aan den vort, en de minister van het koninklijk huis graaf WoronzowDaskow, de minister van oorlog Wannowski, n de adjudanten Dagilow itsch en Tsclierewm werden erustig gekneusd. De inspecteur der spoorwegen Sternvall werd zoo ernst r aan zijn voet gewond, dat hij op een baar naar den ziekenwagen moest worden gedragen. Van de bediende werden 21 personen gedood en 57 gekwetst. Wat de oorzaak van liet ongeluk betreft deelt de Staatscourant mede, dat de Czatr p de plaats zelve een oflicier der gendar merie een stuk van een dwarslegger over. handigde; die geheel was vergaan, opdat deze bij het onderzoek als bewijs zou kunnen dienen. BERLIJN, 3 November. N. R. Ct. Prins Deincier Couza, pretendent voor den troon van Rumcnië, heeft op zijn landgoed nabij Jassy door zelfmoord een einde aai zijn leven gemaakt. :i November. Toestand den Lolling*. liet hedenochtend van het Loo naar 's üravenhage gezonden bulletin meldt, dal ZM. de koning een goeden nacht heef; doorgebracht. De toestand is veel verbeterd. Het slikken geschiedt nu veel gemakkelijker, waardoor ook de voeding beter plaats heeft. Z. M. kan heden zijne gewone bezigheden hervatten. Het heden om halftwee uitgegeven bulletin luidt: fDe toestand van Z. M. den koning ii bevredigend en de beterschap is toenemende/ De regceriug heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling van [de 'gevolges der naturalisatie ten aanzien van de vrouv en de minderjarige kinderen der genaturali seerde. De vrouw moet volgens het voorstel binnen het jaar na aanneming der naturali satie haars mans, en de wettige of gewet tigde minderjarige kinderen binnen het jas: na hun ineerderjarigverklaring, schriftelijk het verlangen kenbaar maken om het Ne derianderechap te verwerven. Vrouwen ei kinderen van tot dusver genaturaliseerde! moeten om het Nederlanderschap te ver werven, dit doen binnen het jaar na dt inwerkingtreding der wet. Naar men uit Batavia meldt, mod minister Keuchenius een missive tot dei Indischeu legercommandant hebben gericht oiu iicm uii te noodigen tot het némen vu maatregelen tegen de builen-huwelijksch! samenwoning van mannen en vrouwen u de kazerue. Gedurende de afgeloopen week is hrt kamerlid de heer Van N uncn te Zevenbergal aanmerkelijk in beterschap toegenomen. Mc. heeft nu alle hoop, dat de patiënt binnenkort geheel hersteld zal zijn. Het bericht, dat het bezoek van eei tweetal vertegenwoordigers der Chiueescbe regeering aan ons land in verband zou staat met onderhandelingen betreffende de directe invoer van Chineesche koelies naar Deli, wordt door een inzender in De Ind. Men, ten stelligste tegengesproken. Het doel hunner reis is zuiver wetenschappelijk. I it Zoeterwoude wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Door burg. en weth. van Leiderdorp is aan burg. en weth. dezer gemeente mede gedeeld, dat door hen overwogen wordt, it hoeverre het weuschelijk zou zijn op der voet van het koninklijk besluit van 15 Sept, 1886 (Stbl. n°. 164) een telephoonkantoor in verbinding met het hulpkantoor der poe terijen op te richten, in de eerste plaats, oc de bezorgingskosten van telegrammen, die 25 tot 60 cents bedragen, te verminderen; en in de tweede plaats, oin de ingezetenen het gemak te bezorgen hier te kunne: telegrafeeren. Zij ramen het aantal telegrammen, die air. den Hoogen Rijndijk onder deze gemeente en te Leiderdorp worden bezorgd, op 100U 'sjaars, en de bezorgingskosten op 40 cenü per stuk. Hun verzoek om samenwerking wordt in overweging genomen. De kioskonderneming te Amsterdaa heeft opnieuw uitbreiding gegeven aan haie zaken. Zij is pachteres geworden van het recht tot verkoop van i.jgbladen aan de station Amsterdam, Haarlem, Leiden co 'a Grav nhage. In die pacht is tevens de spoorwegboekhandel begrepen. oor den gemeenteraad van Leeuwar den i- tot tijdelijk lccraar i de geschiedenis en aardrijkskunde aan h< gymnasium be* nocuni dr. C. C. U bleu beek te Leiden. De telepboon-geleiding tuaschen Am sterdam en Rotterdam wordt Maandag aan* staande in gebruik genomen. Voorloopig zal de dienst zich bepalen tusscben de beurzen en de publieke telephooustations. Heden seint men aan het übl. d»t omtrent de werkstaking te Enschedé gistere!

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2